PDA

View Full Version : Αλοιφή που να καλύπτει τις γρατζουνιές


Vakalos
14-12-2008, 14:57
εχω ακουσει για διάφορες αλοιφές που καλυπτουν γρατζουνιες , αλλα στην πραγματικοτητα δεν κανουν και τοσο καλη δουλεια...
υπαρχει καμια προταση για καμια οντως καλη αλοιφη , που εχετε δοκιμασει και οντως ειχατε καλα αποτελεσματα ?

Arkas
23-01-2009, 19:15
Προσφάτως ο Σπύρος (S.T) μου μίλησε με πολύ καλά λόγια για την αλοιφή της BMW.

psyxanwmalos
03-04-2009, 14:54
αν παρεισ μια κανεισ την δουλεια σου ή πχ θελει αλλη για τις μπαρεσ που ειναι σαν ματ,μεταλλικο γκρι/ασημι κ αλλη για το φτερο??? :hmmm:

kostas-patra
19-04-2009, 18:14
όλα τ απροιόντα της αγοράς κάνουν την ίδια δουλειά πάνω κάτω, αρκεί να μην έχει φάει χρώμα και να χει φτάσει η γρατζουνιά κάτω από τον στόκο, στη λαμαρίνα

τότε, όλα αυτά τα γυαλιστικά με το γυαλόχαρτο, δεν θα καλύψουν το βάος, ούτε το χρώμα, θα χρειαστεί στόκος και πινελάκι με το αντίστοιχο χρώμα και μετά όλες οι αλοιφές

η λειτουργία τους είναι η εξής: τρώς και αδυνατίζεις το χρώμα από την γύρω περιοχή με ελαφρώ τρίψιμο με κυκλικές κινήσεις και μετά περνάς ένα βερνικάκι το όποίο συγκρατεί ττο χρώμα και θεωρητικά δεν φαίνεται διαφορά

δηλαδή η χρήση τους είναι μόνο για επιφανειακές γρατζουιές κατά το δυνατό στο βάθος του γυαλιστικού

αυτό από προσωπική εμπειρία, που το χρώμα δεν ήρθε , παρά μόνο όταν το πέρασα πρώτα με χρώμα, σε τρία τέσσερα χέρια, για να γεμίσω την γρατσουνιά και μετά με το βερνίκι

Arkas
19-04-2009, 20:26
Σε ευχαριστούμε Κώστα!

kostas-patra
20-04-2009, 09:38
να σαι καλά
καλές αγορές με τς αλοιφές και για μένα ένα καινούριο πληκτρολόγιο
γμτ!!!

epimelitisf
23-04-2009, 12:06
Ελάτε να μου πείτε πώς μία αλοιφή θα καλύψει γρατζουνιά πάνω στο βαμένο πλαϊνό φτερό...

Μία απλή άσπρη γρατζουνίτσα είναι...αλλά πάνω στο γυαλιστερό κόκκινο φαίνεται σαν....:hmmm:

Πάλι βάψιμο θέλει...Τα υπόλοιπα είναι λύσεις για να μην τις πιάνει το μάτι...:rolleyes:

kostas-patra
25-04-2009, 07:22
καλημέρα φίλε
θα σε πείραζε αν δεν ήταν αλοιφή και αν δεν χρειαζόταν όλο το φτερό βάψιμο;
υποθέτω πως όχι
για δες το (http://www.magicstick.gr/flash/grSite.html), αν κάνει όσα υπόσχεται σαν προιόν, νομίζω πως θα σαι οκ

και κάτι ακόμα
εκεί που έχεις χτυπήσει, εκεί που έχεις κάνει μια γρατζουνιά, είναι το μέρος που θα περνάει το μάτι σου συνέχεια και θα ενοχλείται
πολλές φορες μπορεί να την βλέπεις μόνο εσύ τη ζημιά
το ξέρω από δικό μου πάθημα
γατζουνίστηκε το ρεζερβουάρ και το πέρασα με διάφορα προιόντα, μέχρι που σταμάτησα να του δίνω σημασία
κάποια στιγμή χτύπησα σχετικά άσχημα το ρεζερβουάρ στο πλάι
την πρώτη στιγμή πήγα να πάθω εγκεφαλικό
πλέον το χω κρατήσει 3 μήνες με το βαθούλωμα και το γδαρμένο χρώμα, κάποια στιγμή θα το πάω στον φαναρτζή και για γυάλισμα, όλο το ρεζερβουάρ, στην προνομιακή τιμή των 70e, για το ξεβαθούλωμα, το στοκάρισμα, το χρώμα και το βερνίκι
μήπως να περάσεις από τα μέρη μου;:)

arisxios
25-04-2009, 08:19
καλημέρα φίλε
θα σε πείραζε αν δεν ήταν αλοιφή και αν δεν χρειαζόταν όλο το φτερό βάψιμο;
υποθέτω πως όχι
για δες το (http://www.magicstick.gr/flash/grSite.html), αν κάνει όσα υπόσχεται σαν προιόν, νομίζω πως θα σαι οκ

και κάτι ακόμα
εκεί που έχεις χτυπήσει, εκεί που έχεις κάνει μια γρατζουνιά, είναι το μέρος που θα περνάει το μάτι σου συνέχεια και θα ενοχλείται
πολλές φορες μπορεί να την βλέπεις μόνο εσύ τη ζημιά
το ξέρω από δικό μου πάθημα
γατζουνίστηκε το ρεζερβουάρ και το πέρασα με διάφορα προιόντα, μέχρι που σταμάτησα να του δίνω σημασία
κάποια στιγμή χτύπησα σχετικά άσχημα το ρεζερβουάρ στο πλάι
την πρώτη στιγμή πήγα να πάθω εγκεφαλικό
πλέον το χω κρατήσει 3 μήνες με το βαθούλωμα και το γδαρμένο χρώμα, κάποια στιγμή θα το πάω στον φαναρτζή και για γυάλισμα, όλο το ρεζερβουάρ, στην προνομιακή τιμή των 70e, για το ξεβαθούλωμα, το στοκάρισμα, το χρώμα και το βερνίκι
μήπως να περάσεις από τα μέρη μου;:)




Πολύ καλό μπράβο Κώστα !!!!!!!!!!

psyxanwmalos
27-04-2009, 11:43
κωστα πααααρα πολυ καλη λυσι, ομολογουμενως...
το προβλιμα μου ειναι στα πλαινα δεξια αριστερα απο το ντεποζιτο, εκει που εχει κ το σιματακι η bmw που ειναι πολυ μιμου-απτου κ αν το ακουμπισεις καπου, μενει σαν γρατσουνιτσα...
εκει ισχυει η λισι σου, υπαρχει κατι αλλο η δεν γινεται τιποτα??

epimelitisf
27-04-2009, 14:04
καλημέρα φίλε
θα σε πείραζε αν δεν ήταν αλοιφή και αν δεν χρειαζόταν όλο το φτερό βάψιμο;
υποθέτω πως όχι
........
μήπως να περάσεις από τα μέρη μου;:)
Eυτυχώς φίλε που δεν είμαι υποχόνδριος με κάτι τέτοια...

Ποτέ δεν είπα "όχι" σε κάτι που δεν έχω δοκιμάσει...

Από ότι είδα..είσαι σχετικά κοντά...Οπότε θα κάνουμε την προσπάθειά μας!

Και όχι μόνο για την μπουμπού (αφού δεν με ενοχλεί και ιδιαίτερα-να μην την πιάνει και το "μάτι"..), ...αλλά το τουτού της κυράς..έχει πολλά επάνω του...!Απλά..αλλά ενοχλητικά!:cool:

kostas-patra
01-05-2009, 09:01
από λύσεις άλλο τίποτα
μπορείς να φορέσεις μπάγκστερ,
μπορείς να βάλειςτα διάφανα προστατευτικά ή στο χρώμα του τεποζίτου
μπορείς να μην δίνεις τοσο πολύ σημασία
μπορείς να την βερνικώνεις με τα διάφορα προιόντα που υπάρχουν στο εμπόριο όπου γρατζουνιέται
μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, αλλά δεν ξέρω κατά ποσο αξίζει,
φύλαγέ την από τα χτυπήματα και ε ένα καλό κέρωμα δεν θα χεις θέμα

ο μάστορας που λέω ήταν παλιά φαναρτζής στην τοπική αντιπροσωπεία της Bmw, χωρίς αυτό βεβαίως να λέει κάτι γα την κατάρτισή του, από μόνο του.
αργότερα, άνοιξε δικό του φαναρτζίδικο στο προηγούμενο στενό από την κανελλοπούλου(κολυμβητήριο) και Ν.Ε.Ο πατρών κορίνθου και ρουφάει κάθε βούλιαγμα χωρίς ματσόλες, σκύλες και λοστάρια, μετά στοκάρισμα, βάψιμο και βερνίκωμα
κάνω διαφήμιση, γιατί έχουν πάει γνωστοί και όσο και αν έψαχνες, από μακρυά και στο φώς του ήλιου, δεν έβλεπες τα κύματα που κάνουν οι μπογιατζήδες αυτοκινήτων-μηχανών

arisxie, χαίρομαι να ανταλλάσουμε πληροφορίες, μπας και σταματήσουν τα λαμόγια να μας πιάνουν κότσο και να μαζς βάζουν να πληρώνουμε ανταλλακτικά καινούρια αντίς για επισκευής ή επιδιόρθωσής τους

skippybi
01-05-2009, 10:24
από λύσεις άλλο τίποτα
μπορείς να φορέσεις μπάγκστερ,
μπορείς να βάλειςτα διάφανα προστατευτικά ή στο χρώμα του τεποζίτου
μπορείς να μην δίνεις τοσο πολύ σημασία
μπορείς να την βερνικώνεις με τα διάφορα προιόντα που υπάρχουν στο εμπόριο όπου γρατζουνιέται
μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, αλλά δεν ξέρω κατά ποσο αξίζει,
φύλαγέ την από τα χτυπήματα και ε ένα καλό κέρωμα δεν θα χεις θέμα

ο μάστορας που λέω ήταν παλιά φαναρτζής στην τοπική αντιπροσωπεία της Bmw, χωρίς αυτό βεβαίως να λέει κάτι γα την κατάρτισή του, από μόνο του.
αργότερα, άνοιξε δικό του φαναρτζίδικο στο προηγούμενο στενό από την κανελλοπούλου(κολυμβητήριο) και Ν.Ε.Ο πατρών κορίνθου και ρουφάει κάθε βούλιαγμα χωρίς ματσόλες, σκύλες και λοστάρια, μετά στοκάρισμα, βάψιμο και βερνίκωμα
κάνω διαφήμιση, γιατί έχουν πάει γνωστοί και όσο και αν έψαχνες, από μακρυά και στο φώς του ήλιου, δεν έβλεπες τα κύματα που κάνουν οι μπογιατζήδες αυτοκινήτων-μηχανών

arisxie, χαίρομαι να ανταλλάσουμε πληροφορίες, μπας και σταματήσουν τα λαμόγια να μας πιάνουν κότσο και να μαζς βάζουν να πληρώνουμε ανταλλακτικά καινούρια αντίς για επισκευής ή επιδιόρθωσής τους



:sm8:

boxer-1200
16-05-2009, 00:57
ο μάστορας που λέω ήταν παλιά φαναρτζής στην τοπική αντιπροσωπεία της Bmw, χωρίς αυτό βεβαίως να λέει κάτι γα την κατάρτισή του, από μόνο του.
αργότερα, άνοιξε δικό του φαναρτζίδικο στο προηγούμενο στενό από την κανελλοπούλου(κολυμβητήριο) και Ν.Ε.Ο πατρών κορίνθου και ρουφάει κάθε βούλιαγμα χωρίς ματσόλες, σκύλες και λοστάρια, μετά στοκάρισμα, βάψιμο και βερνίκωμα
κάνω διαφήμιση, γιατί έχουν πάει γνωστοί και όσο και αν έψαχνες, από μακρυά και στο φώς του ήλιου, δεν έβλεπες τα κύματα που κάνουν οι μπογιατζήδες αυτοκινήτων-μηχανών




μπράβο στο παληκάρι!!!Στην Αθήνα έχουμε κανα τετοιο μάστορα ;;;;;:Απορία:

psyxanwmalos
16-05-2009, 01:35
μακαρι να υπαρχει καποιος τετοιος κ εδω!!! :rolleyes:

vellos
17-05-2009, 06:06
Και εγώ έχω πάποιες μικρογρατζουνιες στη βαλίτσα και θα ήθελα μικροδιορθώσεις.Αν βρεθεί κάποιος ενδιαφέρομαι.:cool:

psyxanwmalos
21-05-2009, 22:34
για το καλυμμα του ντεποζιτου που ειναι μιμου απτου, υπαρχει λισι??? :hmmm:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-05-2009, 22:49
για το καλυμμα του ντεποζιτου που ειναι μιμου απτου, υπαρχει λισι??? :hmmm:


...ναι, υπάρχει ......

αγάπη και "προδέρμ" .....;)


.

kostas-patra
22-05-2009, 21:27
για το καλυμμα του ντεποζιτου που ειναι μιμου απτου, υπαρχει λισι??? :hmmm:


υπάρχει, αλλά είναι αστεία

κάλυμμα στο κάλυμα του ρεζερβουάρ και σεμεδάκι στο τιμόνι!!!

μη τρελαίνεσαι, αν γρατζουνίστηκε, την δουλειά του την επιτέλεσε μια χαρά
αν θες να το επαναφέρεις στην πρότερη κατάσταση, νομίζω οτι θα χάσεις τον χρόνο σου τσάμπα γιατί δεν υπάρχει λόγος.
αν για σένα υπάρχει λόγος, στους τσαγκάρηδες και σε όποιο παπουτσάδικο ή καθαριστήριο δερματίνων ειδών μπορείς να βρείς ένα υλικό με ιδιότητες υγρής δερματίνης, αν και γνώμη μου είναι πως δεν θα το κάνεις καλύτερο

psyxanwmalos
22-05-2009, 21:40
ok thank u παιδακια......... :p

GANTZA
02-06-2009, 00:47
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΦΙΛΕ
ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ

psyxanwmalos
02-06-2009, 01:16
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΦΙΛΕ
ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ


ποιο θα βοιθισει αρχιγε μου?? :Απορία:

gemara
02-06-2009, 08:10
μπράβο στο παληκάρι!!!Στην Αθήνα έχουμε κανα τετοιο μάστορα ;;;;;:Απορία:

Για ψιλογρατζουνιές (αλλά και για χοντρογρατζουνιές) την classic (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=2714)την πηγαίνω σε έναν "μάγο" στους Άγ. Άνάργυρους, τον Βασίλη Καφέντζη και του κάνω διαφήμιση γιατί κάνει καταπληκτική δουλειά.

Πρόσφατα έκανα ένα γδάρσιμο στο ρεζερβουάρ με το κλειδί :( και σε 2 λεπτά με κάτι μαγικά που έκανε το ξαφάνισε... :)

Χώρια τις αναπαλαιώσεις και ανακατασκευές που κάνει...

http://www.gsforum.gr/picture.php?albumid=31&pictureid=204

http://www.gsforum.gr/picture.php?albumid=31&pictureid=205

Arkas
02-06-2009, 11:59
:sm8:

psyxanwmalos
02-06-2009, 12:36
ωραιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσ!!!!!!!! :sm5:

Billakos
02-06-2009, 20:51
εμενα μιας και ειμαι συναδελφος θα μου επιτρεψετε να εχω διαφορετικη αποψη.δε βαφεις(κι ας ειναι το χρωμμα μονης)εκτος φουρνου χωρις να το ψησεις χωρις να εχεις το σωστα κυβικα αερα.το η επιφανεια "ματαρει"(περα απο τα σκουπιδια).αυτο που παιρνεις δεν ειναι το μαξιμουμ των δυνατοτητων το υλικων που χρησημοποιεις σε οτι αυτο συνεπαγετε σε προστασια αντοση κλπ. οτι γυαλζει δεν ειναι και καλο(κατα το οτι λαμπει..)

επισης η αλοιφες δεν ειναι κατι το μαγικο.απο τα καλυτερα προιοντα ειναι η Farecla ζητηστε την ψιλη και τη χοντρη. εφαρμοζετε πρωτα τη δευτερη και μετα την πρωτη.σε πολυ καθαρη επιφανεια με μακο(κατα προτημηση) υφασμα αλλα και με χαρτακι κουζινας.

η χρηση τους εχει νοημα εφοσον δεν εχουμε αφερεσει το υποστρωμα του χρωματος

psyxanwmalos
02-06-2009, 21:02
ευχαριστουμε billy για τισ πληροφοριες,,,,,,,, :)

Billakos
02-06-2009, 21:17
εμενα μιας και ειμαι συναδελφος θα μου επιτρεψετε να εχω διαφορετικη αποψη.δε βαφεις(κι ας ειναι το χρωμμα μονης)εκτος φουρνου χωρις να το ψησεις χωρις να εχεις το σωστα κυβικα αερα.το η επιφανεια "ματαρει"(περα απο τα σκουπιδια).αυτο που παιρνεις δεν ειναι το μαξιμουμ των δυνατοτητων το υλικων που χρησημοποιεις σε οτι αυτο συνεπαγετε σε προστασια αντοση κλπ. οτι γυαλζει δεν ειναι και καλο(κατα το οτι λαμπει..)

επισης η αλοιφες δεν ειναι κατι το μαγικο.απο τα καλυτερα προιοντα ειναι η Farecla ζητηστε την ψιλη και τη χοντρη. εφαρμοζετε πρωτα τη δευτερη και μετα την πρωτη.σε πολυ καθαρη επιφανεια με μακο(κατα προτημηση) υφασμα αλλα και με χαρτακι κουζινας.

η χρηση τους εχει νοημα εφοσον δεν εχουμε αφερεσει το υποστρωμα του χρωματος

ευχαριστουμε billy για τισ πληροφοριες,,,,,,,, :)

ειδικα φιλε εσυ που εισαι σε νησι και εχει το αλατι σε μαλυτερα ποσοστα απο οτι εδω στην αθηνα να κοιτας αν τα κομματια στα ασταρωνουν πρωτα.οι τοπικες βαφες σε νησια δεν ειναι και το καλυτερο.και κατι ΠΟΛΥ σημαντικο.ζητατε στα πλαστικα μερη να σας ριχνουν ασταρι ΓΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ εχουν τελειως διαφορετικη δομη καμια σχεση με αυτα που ριχνουμε στην λαμαρινα.και τελος οταν βερνικονετε καποιο σημειο της μηχανης εχετε υπομονη αφηστε το καμματι να στεγνωσει καλα(1-2 μερες)και πριν βιδωσετε ΠΑΝΤΑ λαστιχενια ροδελα μεταξη βιδας και πλαστικου αλλιως θα παρετε ολο το βερνικι στο χερι ετσι και σπασει.
περισυ βάφοντας την ιδια μερα ενα "λασποτηρα" απο touono 1000 aprillia(τον καναμε τριχρωμο στα χρωμματα της μηχανης) και ολα τα πλαστικα απο χτ660(2006) τους ειχε επισημανθει συτο για τις βιδες και το βερνικι (το χρωμα ηταν διπλης φυσικα)στο απριλια το εβαλα εγω με o-ring το χτ μονος του χημα.ο λασποτηρας (που ειναι και πολυ δυσκολο σημειο απο αποψη αντοχων βερνικιου -χρωμματος)ειναι τζαμι και το χτ σε 1 μηνα ξεφλουδισε ολο!!!φυσικα και ανελαβαμε δωρεαν να του τα ξαναβαψουμε(αφενος για το ονομα μας)αφετερου γιατι αφησαμε να τελειωσει καποιος αλλος(κι ας ηταν δικο του το μηχανακι) τη δουλεια τη δικη μας.

θελω να πω πως ολα ειναι σχετικα.καλο ειναι ο κοσμος να μαθει πλεον τη δομη του συγκεκριμενου επαγγελματος να μην τον πιανουν κοτσο

(φυσικα δεν κανω διαφημηση μιας και το μαγαζι μου ειναι επαρχεια ετσι σας λεω την εμπειρια μου χωρις να κατηγορηθω για κατι αλλο:))

pepax66
04-06-2009, 16:18
Ελάτε να μου πείτε πώς μία αλοιφή θα καλύψει γρατζουνιά πάνω στο βαμένο πλαϊνό φτερό...

Μία απλή άσπρη γρατζουνίτσα είναι...αλλά πάνω στο γυαλιστερό κόκκινο φαίνεται σαν....:hmmm:

Πάλι βάψιμο θέλει...Τα υπόλοιπα είναι λύσεις για να μην τις πιάνει το μάτι...:rolleyes:

Φώτη μια καλή λύση που θα σε βγάλει από το τριπάκι να το ξαναβάψεις είναι το μανό για το νύχια μια που το χρώμα σου είναι κόκκινο και βρίσκεις όλες τις αποχρώσεις ! Με προσοχή χωρίς πολύ χρώμα πάνω στο πινελάκι! Το μανό έχει γυαλιστικό μέσα και θα επουλώσει την ζημιά!

ntinopoulos
04-06-2009, 22:06
Φώτη μια καλή λύση που θα σε βγάλει από το τριπάκι να το ξαναβάψεις είναι το μανό για το νύχια μια που το χρώμα σου είναι κόκκινο και βρίσκεις όλες τις αποχρώσεις ! Με προσοχή χωρίς πολύ χρώμα πάνω στο πινελάκι! Το μανό έχει γυαλιστικό μέσα και θα επουλώσει την ζημιά!
και μετα βαλε και make up και μασκαρα...:p

NLS
05-06-2009, 12:36
έχει όμως δίκιο

psyxanwmalos
05-06-2009, 13:05
σε επιφανειες ματ ομως, ειναι ευκολο εκει να φτιαχτει η γρατσουνια?? :confused:
εκει που ειναι μυγιαγγιχτο ρε γμτ!!! :(

ntinopoulos
05-06-2009, 13:08
οι πιο ξενερωτες γρατζουνιες παντως ειναι στα πλαστικα του top case γιατι δεν ξερεις τι να κανεις!:Απορία:

kostas_366
05-06-2009, 13:10
οι πιο ξενερωτες γρατζουνιες παντως ειναι στα πλαστικα του top case γιατι δεν ξερεις τι να κανεις!:Απορία:
Ξέρεις ξέρεις .... Ντινόπουλε..
Πως δεν ξέρεις..
Να μάθεις να οδηγείς :sm7::sm7::sm7:

vellos
12-06-2009, 01:35
οι πιο ξενερωτες γρατζουνιες παντως ειναι στα πλαστικα του top case γιατι δεν ξερεις τι να κανεις!:Απορία:
:yz:yz:yz

NLS
03-07-2009, 13:03
πολύ σημασία δίνετε

εδώ έχω ξεχάσει ότι έχω σπασμένο το τσαμάκι του φλας μου κάνα μήνα (καλά είναι το πίσω, γι' αυτό)

psyxanwmalos
03-07-2009, 15:25
προσωπικα ειμαι πολυ ψειρας με τα οχιματα μου κ τα θελω στα ωπα ωπα...
ειδικα που το εχω κανα 4μινο μονο ειμαι ακομα πανω στην ταυλα μου!!!!

:p

NLS
03-07-2009, 17:02
μην ανησυχείς θα σου περάσει

θα έχεις μετά την... ταύλα για την ουσία αυτού που πήρες, όχι για το πως δείχνει όταν γυαλίζει

renos
25-07-2009, 12:14
με γρατσουνίσανε με κλειδίιιιιιι...........:yz:yz:yz

psyxanwmalos
25-07-2009, 14:00
σοβαρι απαντισι: να τον πιασεις τον π@υστη την ωρα που το κανει να του π!δ!ξε!ς το σπιτι!!!! Νεύρα,
αστεια απαντισι: καμια πρωην γκομενα που σουταρες σε εκδικιθικε!!! :p

pepax66
27-07-2009, 12:20
με γρατσουνίσανε με κλειδίιιιιιι...........:yz:yz:yz


Nα πάρεις το κλειδί και του βγάλεις το μάτι του π........ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

http://www.gsforum.gr/picture.php?albumid=13&pictureid=309http://www.gsforum.gr/picture.php?albumid=13&pictureid=309http://www.gsforum.gr/picture.php?albumid=13&pictureid=309

eolos
27-08-2009, 09:19
Απ' ότι ξέρω, οι αλοιφές αυτές κατα πρώτον δουλεύουν μόνο σε μεταλικά μέρη και όχι σε πλαστικά όπως π.χ βαλίτσες κλπ ή διάφορα πλαστικά ντεπόζιτου.
Και κατά δεύτερον, θα πρέπει να μήν έχει φύγει και το αστάρι πίσω απο το χρώμα για να καλύψουν.Θα πρέπει να έχει γρατσουνιστεί μόνο το χρώμα.

JOHN-X
03-09-2009, 02:08
Απ' ότι ξέρω, οι αλοιφές αυτές κατα πρώτον δουλεύουν μόνο σε μεταλικά μέρη και όχι σε πλαστικά όπως π.χ βαλίτσες κλπ ή διάφορα πλαστικά ντεπόζιτου.
Και κατά δεύτερον, θα πρέπει να μήν έχει φύγει και το αστάρι πίσω απο το χρώμα για να καλύψουν.Θα πρέπει να έχει γρατσουνιστεί μόνο το χρώμα.



:sm8:

psyxanwmalos
12-10-2009, 10:07
καλιμερααααααααααααααα!!!!
γρατσουνιστικε η μπεμπα μου, στο ασημι προστατευτικο που εχει μπροστα απο το πλαινο καρμπυρατερ κ ενα καγκελο προστασιας παλι στο ιδιο σημειο.
εχει αφαιρεθει το χρωμα κ φαινεται μεχρι τιν μαυριλα...
λυσι υπαρχει???
αλοιφη, απο οτι καταλαβα δεν γινεται.
καποιο σπρει?? φανοποιοσ??
σωστε μεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :yz

eolos
12-10-2009, 12:51
καλιμερααααααααααααααα!!!!
γρατσουνιστικε η μπεμπα μου, στο ασημι προστατευτικο που εχει μπροστα απο το πλαινο καρμπυρατερ κ ενα καγκελο προστασιας παλι στο ιδιο σημειο.
εχει αφαιρεθει το χρωμα κ φαινεται μεχρι τιν μαυριλα...
λυσι υπαρχει???
αλοιφη, απο οτι καταλαβα δεν γινεται.
καποιο σπρει?? φανοποιοσ??
σωστε μεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :yz

Στη θέση σου, θα προσπαθούσα να βρώ κάποιο σπρέϊ που να είναι η ίδια απόχρωση.(Για δοκιμή κάνεις μία φσούτ με δύο τρείς αποχρώσεις πάνω σε άσπρο χαρτί και βλέπεις την απόχρωση και ανάλογα διαλέγεις σκουρότερο ή ανοικτότερο).
Θα έκοβα μία εφημερίδα στο μέσον της ακριβώς στο σχήμα του γδαρσίματος και θα κόλλαγα την εφημερίδα στη μηχανή ωστε να φαίνεται το γδάρσιμο και το υπόλοιπο να καλύπτεται.
Θα έπαιρνα το σπρέϊ και θα έριχνα μία πολύ ελαφριά ψεκασιά ίσια-ίσα να θολώσει.Να μήν πάρει χρώμα ακόμα.(Αστάρωμα).
Και μετά απο δύο ώρες περίπου θα ξαναψέκαζα να πάρει το χρώμα του χωρίς να τρέξει.
Το σπρέϊ πάντα κάθετα.Αλλοιώς θα περάσει κάτω απ' την εφημερίδα.

Εάν το γδάρσιμο είναι πολύ ψιλό σαν τρίχα, μπορείς να βρείς το κατάλληλο χρώμα και με μία οδοντογλυφίδα να το περάσεις εκεί.
Ακόμα και σπρέϊ να έχεις, ψέκασε λίγο σε κάποιο μη αποροφητικό μέρος και παίρνε με την οδοντογλυφίδα.
Σημειωτέον οτι όταν στεγνώνει, μαζεύει λίγο και γι'αυτό, όταν το περνάς καλά είναι να το αφήσεις λίγο εξογκωμένο ωστε με το στέγνωμα να στρώσει.

(Το τέλειο είναι να βρείς το χρώμα με τον κωδικό του απο την bmw και να το πάρεις για να βάλεις αυτό στο πλαστικό.Για τα κάγκελα δεν νομίζω οτι υπάρχει).

Και βέβαια, μπορείς να βγάλεις και τα δύο πλαστικά (απο δω κι απο την άλλη) και να τα στείλεις για βάψιμο.

Αυτά απο μένα.
Ελπίζω να βοήθησα.

psyxanwmalos
03-11-2009, 12:30
λοιπον, πιγα την αγαπι μου στον μαστορα που προτεινε ο φιλος gemara. (http://www.gsforum.gr/member.php?u=94)
ο μαστορας φοβερος τιπος, μου ειπε λεπτομερως οτι για να φτιαχτει θελει πολι βαβουρα κ προτεινε μια γριγορο κ καλι λισι να παρω απο χρωματοπωλειο, δυο χρωματα κ να το κανω μονοσ μου.
οι γρατσουνιες ειναι απο την κατω πλευρα κ δεν φαινεται με το ματι.
απλα επειδι εφυγα απο το σπτι για μερικες μερεσ δεν μπορω να το κανω τωρα, αλλα μολισ ανεβω παω να πειραματιστω!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-11-2009, 12:48
Περιμένουμε τ' αποτελέσματα - και φωτό !;)

psyxanwmalos
07-11-2009, 13:50
ok!!!!!!!!!! :cool:

sakis f650gs
13-02-2010, 02:09
δοκιμασμενη αλοιφη της 3Μ,τις χρησιμοποιουν σε βαφεια αυτοκινητων,ειναι ακριβουτσικη [73ευρω] αλλα αξιζει,ζητα την χοντρη που ειναι μονο για γρατζουνιες,προυποθεση:να μην εχει βγει χρωμα,καλυπτει απο χοντρες γραμμες μεχρι και ψιλες εννοειτε,παντα αλοιφουμε με καθαρο βαμβακι,και καθαριζουμε την αλοιφη παλι με καθαρο βαμβακι,ειναι σειρα απο αυτες τις αλοιφες,χοντρη,μεσαια,και κερι για γιαλισμα,συνολο:περιπου 230ευρω και τα τρεια μπουκαλια.