PDA

View Full Version : Μύθος ή αλήθεια για τα GS;


Dracarys
12-07-2013, 00:49
Γνωρίζω εκ των προτέρων ότι μάλλον δεν θα λάβω και τις πιο αντικειμενικές απαντήσεις στην απορία μου, η οποία είναι η εξής :

Στην σκέψη να αγοράσω το gsa 1200 σχεδόν όλοι όσοι το έχω μοιραστεί μου έχουν πεί την ίδια ατάκα : "θέλεις να μπλέξεις;;"

Και σας ρωτώ κε πρόεδρε...τόοοοοσο ευπαθές είναι αυτό το μηχάνημα που όλοι το λατρεύουν αλλά κανένας δεν θέλει να το βάλει σπίτι του....ή απλά κυκλοφορούν ενα κάρο αναλήθειες επειδή απλά μια μεγάλη παρτίδα συμπολιτών μας δεν μπορεί να το αποκτήσει;;

Από τα πιο κλασσικά που λέγονται είναι ότι όταν κάνεις μακρινό ταξίδι καλό είναι να έχεις και ενα μπουκάλι λάδι για να συμπληρώνεις....:wo20:

Για δώστε μου όσο μπορείτε τα φώτα σας γιατί είμαι σε διαδικασία αλλαγής μηχανής, με σκοπό την απόκτηση ενος gsa του 09 με περίπου 32.000 χλμ και πραγματικά δεν θα ήθελα να μπλέξω ετσι όπως το εννοούν...αλλά από την άλλη δεν βλέπω την ώρα να ταξιδέψω με την "καγκελάριο"!

vpentza
12-07-2013, 00:56
Τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά.....:rolleyes:

Εάν είναι συντηρημένο σωστά θα ζητάει μόνο αναλώσιμα......κι αν είσαι από τους άτυχους και προκύψει κάτι (στα όρια της στατιστικής ποιοτικών ελέγχων και ΜΟΝΟΝ) να ξέρεις ότι έχεις τη μοναδική μοτοσυκλέτα στο κόσμο που σε ταξιδεύει άνετα και κε παροιμιώδη ασφάλεια σχεδόν σε κάθε τερραίν και σχεδόν με οποιοδήποτε καιρό φορτωμένη σχεδόν με τα πάντα...:)

Μη κολλάς, δεν θα προκύψει τίποτε και η εποχή είναι εκπληκτική για εκπληκτικές ευκαιρίες........

Μη κάθεσαι......:D

TEOSS
12-07-2013, 02:57
Αφού πρόκειται για μεταχειρισμένη μοτό την πας σε ΔΥΟ συνεργεία για έλεγχο και εάν σου δώσουν το Ο.Κ.
... μην ανησυχείς για τίποτα !:ye33:

paschalis
12-07-2013, 06:46
Φιλε μην μπλεξεις...
Ειμαι 3 μερες στο συνεργειο για σερβις.
Την πηγα εκει με οδικη βοηθεια γιατι εκοψε
ντιζα γκαζιου στον εναν ψεκασμο.
Απαραδεκτο μιας και εχει 155000 χλμ και ειναι μονο 9 ετων μηχανη.
Κοινως....μακρια:cool:

panagiotis.farmer
12-07-2013, 07:05
Φιλε μην μπλεξεις...
Ειμαι 3 μερες στο συνεργειο για σερβις.
Την πηγα εκει με οδικη βοηθεια γιατι εκοψε
ντιζα γκαζιου στον εναν ψεκασμο.
Απαραδεκτο μιας και εχει 155000 χλμ και ειναι μονο 9 ετων μηχανη.
Κοινως....μακρια:cool:
Πω πω ρε παιδι μου τι επαθες....:D;)

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
12-07-2013, 08:36
Τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά.....:rolleyes:

Εάν είναι συντηρημένο σωστά θα ζητάει μόνο αναλώσιμα......κι αν είσαι από τους άτυχους και προκύψει κάτι (στα όρια της στατιστικής ποιοτικών ελέγχων και ΜΟΝΟΝ) να ξέρεις ότι έχεις τη μοναδική μοτοσυκλέτα στο κόσμο που σε ταξιδεύει άνετα και κε παροιμιώδη ασφάλεια σχεδόν σε κάθε τερραίν και σχεδόν με οποιοδήποτε καιρό φορτωμένη σχεδόν με τα πάντα...:)

Μη κολλάς, δεν θα προκύψει τίποτε και η εποχή είναι εκπληκτική για εκπληκτικές ευκαιρίες........

Μη κάθεσαι......:D
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ

AlexCorfu
12-07-2013, 08:41
Και μυθος και αληθεια , οι κοινοι θνητοι διαλεγουν την αληθεια και την πεζη καθημερινοτητα οι ΑΛΛΟΙ ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΜΥΘΟ !!!! Διαλεγεις και παιρνεις ετσι απλα αναλογα ποιος εισαι και τι θελεις απο την ζωη σου .

georged
12-07-2013, 09:36
Από τα πιο κλασσικά που λέγονται είναι ότι όταν κάνεις μακρινό ταξίδι καλό είναι να έχεις και ενα μπουκάλι λάδι για να συμπληρώνεις....:wo20:


Έχω GSA, μοντέλο '09 με 31.000 ΚΜ.
Τα περισσότερα ΚΜ είναι μακρινά/ταξιδιάρικα. Δεν έχω συμπληρώσει ποτέ μου λάδι!

Δες (για την ακρίβεια ρώτα στο συνεργείο που θα πας) αν έχει αλλαχθεί η ανάρτηση με του καινούργιου τύπου. Σχεδόν όλα τα '09 που ξέρω τους έσκασε και αλλάχτηκε είτε εντός είτε εκτός εγγύησης. Κοστίζει 1800€ περίπου, οπότε αν έχει αλλαχθεί είσαι τυχερός.

johnny walker
12-07-2013, 09:57
Εγω λεω οτι μηχανακι και ολα τα μηχανοκινητα ειναι λαχειο!Το θεμα με τα 1200 ειναι οτι αν σου κατσει καλο θα πας για ντιζα γκαζιου στα 155000χιλ οπως ο φιλος πιο πανω(paschalis ο καρντασης).Αλλιως ειναι πολλα αυτα που εχουν γραφτει κατα καιρους οτι βγαζουν οποτε μπορει να σε κουρασει το πηγαινε ελα στο συνεργειο!
Εγω παντως θα κοιτουσα το ιστορικο της μηχανης αν εχουν γινει τα service σε εξουσιοδοτημενο μπορεις νομιζω να δεις τι ακριβως εχει αλαχθει!

scorpiobmw
12-07-2013, 10:34
Συγνωμη που θα το πω αλλα αυτα που ακουω ειναι Μ@@@@@Σ το μοτο μου το εχω απο το 2007 και δεν μου εχει ζητησει τπτ.Τωρα αν ο καθενας προσεχει το μηχανακι του και ειναι στα service του σωστος δεν εχει να φοβαται τπτ.

Εκτος αν εισαι και γκαντεμης και δεν σε παει καθολου.και σου κοψει καμια ντιζα και περιμενεις κανα μηνα το ανταλλακτικο και πληρωσεισ και κανενα 500 ευρω .........:u58:;):ye32:

Ακιs
12-07-2013, 10:53
Οι αποριες αυτες ειναι απολυτα φυσικες για ολους τους ''νεοεισαχθεντες στα ΑΕΙ''.....:D

Παρε μια γευση απο εδω.....
http://www.gsforum.gr/f25/%CE%A4%CE%B7%CE%BD-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-16282/

...και απο εδω....
http://www.gsforum.gr/f58/%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CF%84%CE%B1-17415/

...και ειμαστε στην διαθεση σου για οποιαδηποτε απορια!!!:)

MOYTPO
12-07-2013, 11:15
Φιλε μου θα στο πω οσο πιο απλα γινεται.
Το μηχανακι αμα το προσεξεις θα σε προσεξει. Οπως γινεται και με ολα τα οχηματα καθε εταιριας. Αμα πιανουν και τα χερια σου ειναι τοσο απλο και ευκολο που θα το συντηρεις μονος σου. Μεσα στο Φορουμ εχει θεματα που επιλυουν σχεδον ολα τα "προβληματα" που τυχων θα σου προκειψουν. Μολις ο φιλος μας δωσει και λυση για τους σταυρους του αξονα θα εχουμε μια ολοκληρωμενη λυση DIY μακρυα απο αντιπροσωπειες και υψηλα κοστη. ;)

Αλλα οπως ειπε και ο φιλος παραπανω μπορεις να παρεις ενα μηχανακι της πεζης πραγματικοτητας και μπορεις να παρεις το adve και να ζησεις τον Μυθο σου στην γη!!!!! :D:D:D:D

krama22
12-07-2013, 11:23
Δέν έχω 1200 αλλά 1150 του '01.
Είναι μακράν το πιο οικονομικό μηχανάκι που είχα ποτέ απο θέμα συντήρησης
(υπολογίζοντας και τις φυσιολογικές φθορές του).

Αν μαλιστα θέλεις να ρίξεις περισσότερο τα κόστη (ή αν καποια στιγμή χρειαστεί)
αλλάζεις λάδια / φίλτρα / μπουζί / τακάκια με ένα φραπέ στο πεζοδρόμιο...

ανοιχτό βιβλίο είναι...

panagiotis.farmer
12-07-2013, 11:52
Δέν έχω 1200 αλλά 1150 του '01.
Είναι μακράν το πιο οικονομικό μηχανάκι που είχα ποτέ απο θέμα συντήρησης
(υπολογίζοντας και τις φυσιολογικές φθορές του).

Αν μαλιστα θέλεις να ρίξεις περισσότερο τα κόστη (ή αν καποια στιγμή χρειαστεί)
αλλάζεις λάδια / φίλτρα / μπουζί / τακάκια με ένα φραπέ στο πεζοδρόμιο...

ανοιχτό βιβλίο είναι...
:ye33:

pyrosbestis
12-07-2013, 12:46
Και σας ρωτώ κε πρόεδρε...τόοοοοσο ευπαθές είναι αυτό το μηχάνημα που όλοι το λατρεύουν αλλά κανένας δεν θέλει να το βάλει σπίτι του....ή απλά κυκλοφορούν ενα κάρο αναλήθειες επειδή απλά μια μεγάλη παρτίδα συμπολιτών μας δεν μπορεί να το αποκτήσει;;

Από τα πιο κλασσικά που λέγονται είναι ότι όταν κάνεις μακρινό ταξίδι καλό είναι να έχεις και ενα μπουκάλι λάδι για να συμπληρώνεις....:wo20:



Eγώ έκανα την top case ειδική κατασκευή και την έχω γέμιση με λάδι 30+ λίτρα και συμπληρώνει αυτόματα το λάδι που χρειάζεται:ha16::sm2::ha16:Aν θες σου δινω την pantenta για μην έχεις πρόβλημα!!!:ye02:

commander
12-07-2013, 13:13
Γνωρίζω εκ των προτέρων ότι μάλλον δεν θα λάβω και τις πιο αντικειμενικές απαντήσεις στην απορία μου, η οποία είναι η εξής :

Στην σκέψη να αγοράσω το gsa 1200 σχεδόν όλοι όσοι το έχω μοιραστεί μου έχουν πεί την ίδια ατάκα : "θέλεις να μπλέξεις;;"

Και σας ρωτώ κε πρόεδρε...τόοοοοσο ευπαθές είναι αυτό το μηχάνημα που όλοι το λατρεύουν αλλά κανένας δεν θέλει να το βάλει σπίτι του....ή απλά κυκλοφορούν ενα κάρο αναλήθειες επειδή απλά μια μεγάλη παρτίδα συμπολιτών μας δεν μπορεί να το αποκτήσει;;

Από τα πιο κλασσικά που λέγονται είναι ότι όταν κάνεις μακρινό ταξίδι καλό είναι να έχεις και ενα μπουκάλι λάδι για να συμπληρώνεις....:wo20:

Για δώστε μου όσο μπορείτε τα φώτα σας γιατί είμαι σε διαδικασία αλλαγής μηχανής, με σκοπό την απόκτηση ενος gsa του 09 με περίπου 32.000 χλμ και πραγματικά δεν θα ήθελα να μπλέξω ετσι όπως το εννοούν...αλλά από την άλλη δεν βλέπω την ώρα να ταξιδέψω με την "καγκελάριο"!
αντε αγορι μου πήγαινε παρε την μηχανη που θες και ασε τον κοσμο να λεει.......




θα σου πω αυτο...
εχτες την πηρα απο το συνεργείο "αλλαγη δισκου"......τα χιλιόμετρα. .......162000 ζωη να χει....

tattoopanther
12-07-2013, 13:33
αντε αγορι μου πήγαινε παρε την μηχανη που θες.,.,,.,



:lo19::lo19:

φίλε μην ακούς κανένα.,.,
παραπληροφόρηση.,.,.
μη μπλέξεις με παλιομπεμβεδάκιδες .,
και τα παλιομήχανα αυτά.,.,.:lo19:

commander
12-07-2013, 13:35
:lo19::lo19:

φίλε μην ακούς κανένα.,.,
παραπληροφόρηση.,.,.
μη μπλέξεις με παλιομπεμβεδάκιδες .,
και τα παλιομήχανα αυτά.,.,.:lo19:

ττουλιιιιιιιιιι.........!!!!!!!!:lo19:
:ye33:

phoenix
12-07-2013, 14:21
μην το παρεις γιατι δεν χαλαει τακτικα!!!!!

phoenix
12-07-2013, 14:21
μην το παρεις γιατι δεν χαλαει τακτικα!!!!!

Dracarys
12-07-2013, 15:43
Χεχεχε...σας ευχαριστώ όλους και τον καθένα ξεχωριστά για τις απαντήσεις σας!

Το έπιασα το μήνυμα! Θέλοντας και μη θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες γιατί η επιθυμία για GSa ξεπερνά τα όρια της αυτοσυγκράτησής μου!

υ.γ.: respect για την ντίζα γκαζιού στον ένα ψεκασμό :lo20:

Ευχαριστώ και πάλι για το "anti-blocking" ....ξέρετε τι κάνετε...είστε εσειςς...:ye32:

AKIS_21
12-07-2013, 16:51
Θες να είσαι ο τελευταίος η ο πρώτος απο την παρέα σου που θα έρθει στο club?τα gs τα οδηγώ απο το 1994 όπως και την γυναίκα μου και δε τα αλλάζω με τίποτα και με τα ωραία τους και με τα δύσκολα τους απλα ειναι το τέλειο μηχάνημα

jmar
12-07-2013, 16:55
Φιλε μην μπλεξεις...
Ειμαι 3 μερες στο συνεργειο για σερβις.
Την πηγα εκει με οδικη βοηθεια γιατι εκοψε
ντιζα γκαζιου στον εναν ψεκασμο.
Απαραδεκτο μιας και εχει 155000 χλμ και ειναι μονο 9 ετων μηχανη.
Κοινως....μακρια:cool:

:ye31: :cool2:


θα σου πω αυτο...
εχτες την πηρα απο το συνεργείο "αλλαγη δισκου"......τα χιλιόμετρα. .......162000 ζωη να χει....

:eek: μονο?? :u57:

Θα φταιει το βαρος, τοσα χρονια δεν αντεξε :lo20:

Τωρα ομως που αλαφρωσες θα κρατησει για καμια 300αρια χιλιαδες :cool2:

stelth1
12-07-2013, 17:11
Μπες στα τεχνικα θεματα,διαβασε 5-6 σελ, γκουγλαρισε προβληματα gs 1200 μοναδες abs-κιβωτια-διαφορικα -αντλιες βενζινης -ηλεκτρονικες αναρτησεις κλπ ρωτησε κ σε αλλα φορουμ μοτ/των κ μετα ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΛΑ κ αποφασισε!!!
Καλη επιλογη κ καλη τυχη!
Καλως ηλθες!

jmar
12-07-2013, 17:13
Μπες στα τεχνικα θεματα,διαβασε 5-6 σελ, γκουγλαρισε προβληματα gs 1200 μοναδες abs-κιβωτια-διαφορικα -αντλιες βενζινης -ηλεκτρονικες αναρτησεις κλπ ρωτησε κ σε αλλα φορουμ μοτ/των κ μετα ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΛΑ κ αποφασισε!!!
Καλη επιλογη καλη τυχη!
Καλως ηλθες!

Κι ελεγα ποτε θα γραψεις εσυ αραγε! :lo20:

commander
12-07-2013, 17:49
Κι ελεγα ποτε θα γραψεις εσυ αραγε! :lo20:

στα 24 ποστ τα 23 ειναι θετικα εεεεε να μην υπάρχει και ενα ΑΛΛΟ ας πουμε....:D

vasilisGS
12-07-2013, 22:47
100.000 χλ σε 4 χρονια χρονια περιπου .Οταν το αγορασα ακουγα απιστευτα......ξεκινας για ταξιδι και γυριζεις με οδικη ,καιει λαδια πρεπει να εχεις μισο λιτρο μαζι σου και αλλα πολλα .Μετα απο 100000 χλ δεν τσιμπαει λαδι ,δεν θελει δισκο δεν εχει ζητησει τιποτεεεεεε και το βασικοτερο ολων. ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΑΡΙΕΣΕ ΠΟΤΕ ΞΥΠΝΑΣ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙΣ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ .

siraxanz
12-07-2013, 23:05
Είναι παααααρα πολλά τα gs φιλε μου

Παρά πολλα κ για αυτό ακούγονται κ πολλές οι βλάβες.....

Αν γινόταν αναλογισμος σε όλες τις μηχανες, αριθμό βλαβων ανά μηχανές που κυκλοφορουν

τότε τα μπεμπάκια θα είχαν τα χαμηλότερα ποσοστά βλαβών...

chrisGSA
12-07-2013, 23:13
Φιλε μου 47000 με GSA του 09' και δεν εχω συμπληρωσει ουτε σταγονα λαδι.:)

jmar
12-07-2013, 23:34
και το βασικοτερο ολων. ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΑΡΙΕΣΕ ΠΟΤΕ ΞΥΠΝΑΣ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙΣ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ .

+1200!!! Αυτη την αίσθηση δεν θα την έχεις με καμια άλλη!



Sent from my Hand using Fingers

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-07-2013, 20:31
Φίλε Ανδρέα,

σε οποιαδήποτε διαδικτυακή παρέα κι αν μπεις,

οτιδήποτε κι αν πραγματεύεται - από μοτοσυκλέτες, scooters, κινητά τηλέφωνα,

ακόμη κ φίλτρα νερού, που είχα δει προ καιρού,

η συντριπτική πλειοψηφία των ποσταρισμάτων, είναι για βλάβες ...

Ακούγεται "εξωπραγματικό", κάποιος να μπει στο φόρουμ κ να γράψει - έτσι, στο ξεκάρφωτο,

είμαι ιδιοκτήτης χχχχ μοτό κ είμαι ευχαριστημένος ...

Ο καθένας μας, θ' ανεβάσει ένα thread, μόνο όταν έχει κάποιο πρόβλημα

κ επιθυμεί μια λύση, ή απλά να το μοιραστεί μαζί μας ...

Οπότε, "άκουσε" την ψυχή σου κ προχώρα στην αγορά που σου έκανε το ... http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQEJCPv4pkc5vk0K7dNKMhVkoC97bl-hTcgI1uatGtQxP02XjWP

Αναφισβήτητα, κάποια μηχανάκια/αυτοκίνητα/ρολόγια/βάρκες, βγάζουν βλάβες ...

Εύχεσαι να μην είσαι μέσα στο στατιστικό δείγμα ... :rolleyes:

Ότι κι αν αποφασίσεις, καλή επιτυχία κ καλά χιλιόμετρα ... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/th_DIAF69.gif (http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF69.gif)





.

VDR
14-07-2013, 00:57
Φιλαράκι..ΜΑΚΡΥΑ από GS...Mπορεί να εθιστείς!!!:ye02:

panagiotis.farmer
14-07-2013, 05:35
Φιλαράκι..ΜΑΚΡΥΑ από GS...Mπορεί να εθιστείς!!!:ye02:
Αυτο παθαινεις με το 1150...:ye32:

taksidiotis
14-07-2013, 07:43
Ανεξάρτητα αν κάποιος προσέχει το μηχανάκι του,πού καλό είναι να το προσέχει,οι ποιοτικοί έλεγχοι στα gs μάλλον πως είναι κάπως ελλείπείς.
Πολλά άριστα,η μάλλον εκατοντάδες άριστα gs πρόδωσαν το αφεντικό τους.
Βέβαια αν δε παινέψεις και το σπίτι σού ζήτω πού καήκαμε,την αλήθεια όμως θα την ακούσεις από λίγους.
Φυσικά δεν έχουν πάθει κι όλων τα μηχανάκια ζημιές,τα μοντέλα από 08 έως και 2010 ήταν όμως τα πιο ευπαθές νομίζω.
Σαζμαν,διαφορικά,σκασμενες αναρτήσεις,antenna ring,τρόμπα βενζίνης κι αλλά μικροπροβλήματα απασχόλησαν πάρα πολλούς,παγκοσμίως...αν μπεις σε πολλά forums κι ελλάδας αλλά και εξωτερικού,θα διαβάσεις πολλά ενδιαφέροντα θέματα,κυρίως σε forums εξωτερικού,εδώ πολλοί δε μιλάνε ας πούμε.εννοώ ελλάδα.
Και άλλες μοτοσυκλέτες εννοείται ότι έχουν παρουσιάσει προβλήματά και τρέχα γύρευε μετά.
Αλλά η συχνότητα βλαβών στο gs είναι αρκετά αυξημένη.
Κανε μία βόλτα κι από επίσημα συνεργεία και θα πάρεις γεύση για ότι απορία έχεις.:rolleyes:
Προσωπικά πάντως κάνω υπομονή και περιμένω να δω τι θα βγάλει το νέο μοντέλο,από άποψη προβλημάτων.
Το gs σαφώς μου αρέσει,είχα στην κατοχή μου και μάλιστα όχι μία....
Τώρα δε θα έπαιρνα ξανά gs,όχι λόγω προβλημάτων,αλλά πλέον δεν μπορώ να νιώσω ξανά να πηγαίνω με 150 χιλιόμετρα και να νομίζω ότι ο κινητήρας θα ανοίξει στα 2.αυτή η κοντή 6η μου έκατσε στο λαιμό ρε παιδί μου,οπότε ποτέ ξανά.
Ας δούμε το καινούριο.
Αν πάντως καταλήξεις στην κούκλα να προτιμήσεις μοντέλο μετά το 2010,είναι αρκετά βελτιωμένο.
Αλλά ψάξε σε forums εξωτερικού,ας πούμε στο adv και μπες και σε topics άλλων μαστόδοντων να διαβάσεις πόσοι ιδιόκτητες gs μεταπήδησαν σε άλλη εταιρεία λόγω προβλημάτων.έχει ενδιαφέρον,trust me.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Thodoras
14-07-2013, 10:48
Ανεξάρτητα αν κάποιος προσέχει το μηχανάκι του,πού καλό είναι να το προσέχει,οι ποιοτικοί έλεγχοι στα gs μάλλον πως είναι κάπως ελλείπείς.
Πολλά άριστα,η μάλλον εκατοντάδες άριστα gs πρόδωσαν το αφεντικό τους.
Βέβαια αν δε παινέψεις και το σπίτι σού ζήτω πού καήκαμε,την αλήθεια όμως θα την ακούσεις από λίγους.
Φυσικά δεν έχουν πάθει κι όλων τα μηχανάκια ζημιές,τα μοντέλα από 08 έως και 2010 ήταν όμως τα πιο ευπαθές νομίζω.
Σαζμαν,διαφορικά,σκασμενες αναρτήσεις,antenna ring,τρόμπα βενζίνης κι αλλά μικροπροβλήματα απασχόλησαν πάρα πολλούς,παγκοσμίως...αν μπεις σε πολλά forums κι ελλάδας αλλά και εξωτερικού,θα διαβάσεις πολλά ενδιαφέροντα θέματα,κυρίως σε forums εξωτερικού,εδώ πολλοί δε μιλάνε ας πούμε.εννοώ ελλάδα.
Και άλλες μοτοσυκλέτες εννοείται ότι έχουν παρουσιάσει προβλήματά και τρέχα γύρευε μετά.
Αλλά η συχνότητα βλαβών στο gs είναι αρκετά αυξημένη.
Κανε μία βόλτα κι από επίσημα συνεργεία και θα πάρεις γεύση για ότι απορία έχεις.:rolleyes:
Προσωπικά πάντως κάνω υπομονή και περιμένω να δω τι θα βγάλει το νέο μοντέλο,από άποψη προβλημάτων.
Το gs σαφώς μου αρέσει,είχα στην κατοχή μου και μάλιστα όχι μία....
Τώρα δε θα έπαιρνα ξανά gs,όχι λόγω προβλημάτων,αλλά πλέον δεν μπορώ να νιώσω ξανά να πηγαίνω με 150 χιλιόμετρα και να νομίζω ότι ο κινητήρας θα ανοίξει στα 2.αυτή η κοντή 6η μου έκατσε στο λαιμό ρε παιδί μου,οπότε ποτέ ξανά.
Ας δούμε το καινούριο.
Αν πάντως καταλήξεις στην κούκλα να προτιμήσεις μοντέλο μετά το 2010,είναι αρκετά βελτιωμένο.
Αλλά ψάξε σε forums εξωτερικού,ας πούμε στο adv και μπες και σε topics άλλων μαστόδοντων να διαβάσεις πόσοι ιδιόκτητες gs μεταπήδησαν σε άλλη εταιρεία λόγω προβλημάτων.έχει ενδιαφέρον,trust me.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

:ye31:

gandreas
14-07-2013, 12:04
Φιλε μην μπλεξεις...
Ειμαι 3 μερες στο συνεργειο για σερβις.
Την πηγα εκει με οδικη βοηθεια γιατι εκοψε
ντιζα γκαζιου στον εναν ψεκασμο.
Απαραδεκτο μιας και εχει 155000 χλμ και ειναι μονο 9 ετων μηχανη.
Κοινως....μακρια:cool:

Ελπιζω να καταλαβαίνεις τι λες:rolleyes:

Στάλθηκε από το GT-N8010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

tattoopanther
14-07-2013, 12:08
Πάτε καλά ρε σεις ,.,.
Να δώσω το GS ,.,..και να πάρω τι;;;;

Είδαμε και τα kawasakia τα Yamaha τα Honda και τα Triumph ,..

Οπως είπανε και ποιο πάνω πολλοί ,.
Σχετικά με τις βλάβες ,,πως θα σε κάτση ,., είναι,..
Και όλα έχουν τις παραξενιές τους ,.,

το δικό μου είναι το 8άρι ,...έχουμε γράψει 120.000χλμ,..μαζί,..
και προς το παρών δε το αλλάζω με κανένα ,..
Για αυτά που το ζητάω με τα κάνει και το παραπάνω,..

είναι πάντα και τι χρήση το θες,.. Το εργαλείο ,..

αν κάθεσε και ασχολίσε με τα συγκριτικά ,.,
πόσα γαιδούρια έχει το καθένα ,..
και τι τελικές ,..και τι αρχικές

Και το έχεις απο το σπίτι στην καφετέρια,.,
Εντάξ ,.. Γουστάρω μάγκα μου ,..


Αν θες γκάζια πάρε πίστα ,..
Αν θες μόνο χώμα πάρε κανα ξερό ,..

Αν θες να πας παντού πάρε GS,..

gsmaniac
14-07-2013, 12:16
Πάτε καλά ρε σεις ,.,.
Να δώσω το GS ,.,..και να πάρω τι;;;;

ΚΤΜ.......:u58:
Θα σου πηγαινε......:D

tattoopanther
14-07-2013, 12:37
ΚΤΜ.......:u58:
Θα σου πηγαινε......:D

Περιμένω να βγεί το καινούργιο
το 1400 super super adve ,.,
με 200 άλογα,.,:u58:

gsmaniac
14-07-2013, 12:45
Περιμένω να βγεί το καινούργιο
το 1400 super super adve ,.,
με 200 άλογα,.,:u58:

Και αυτο θα σου πηγαινε......:cool2:
Αντε με τα παλιοBMW
148000.......και δεν εχω αλλαξει ακομα δισκο
Βαρεθηκα.....:sm7:

mpekas kostas
14-07-2013, 13:03
ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ "ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ".
ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ BMW ΟΛΟΙ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΑΝΕ ΚΡΑΖΟΝΤΑΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ. ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ "ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ" ΑΓΟΡΑ ΟΛΟΙ EKEINOI ΠΟΥ ΚΡΑΖΑΝΕ...ΑΓΟΡΑΣΑΝ BMW :u60:....MA ΟΛΟΙ ΣΟΥ ΛΕΩ....ΖΗΜΙΕΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥΣ
/
/
/
/
/
ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΛΙΟBMW...ΤΑ ΠΑΛΙΟΣΙΔΕΡΑ :p:p:p

Dracarys
14-07-2013, 13:38
....
Πολλά άριστα,η μάλλον εκατοντάδες άριστα gs πρόδωσαν το αφεντικό τους.
Βέβαια αν δε παινέψεις και το σπίτι σού ζήτω πού καήκαμε,την αλήθεια όμως θα την ακούσεις από λίγους.
... Μιας και αναφερθήκαμε σε στατιστική και σε δείγματα θα ήθελα να προσθέσω μια μικρή γνώση σχετικά με την συμπεριφορά του καταναλωτή. Κάτι που γνωρίζω από τις σπουδές μου στο παν/μιο (διοίκηση επιχ/σεων) είναι πως ένας στους τέσσερεις δυσαρεστημένους καταναλωτές (στην Ελλάδα) δεν εκφράζει παράπονο σχετικά με το προϊόν ή υπηρεσία που τον δυσαρέστησε. Αυτό σημαίνει πως όταν ακούσεις έναν παραπονούμενο εννοείται πως ακολουθούν κι άλλοι τρείς χωρίς όμως να τους έχεις αντιληφθεί.

Βέβαια θα συμφωνήσω και με τον ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟ ο οποίος λέει πιο πάνω ότι σε ενα forum η κοινή διαπίστωση είναι ότι συνηθέστερα γίνεται αναφορά σε προβλήματα και βλάβες παρά σε ευφημισμούς.

Δεν θέλω να προκαλέσω αντιπαραθέσεις σχετικά με την moto που αρκετοί λατρεύουν (ανάμεσά τους κι εγω) απλά προσπαθώ να αφουγκραστώ την "αίσθηση" από το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα που δεν είναι άλλοι από τους νυν και πρώην ιδιοκτήτες των GS!

Ευχαριστώ και πάλι για τη συμμετοχή στη συζήτηση! :ye02:

mikochem
15-07-2013, 13:42
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου μία στατιστική που ανέφερε για τον αριθμό προβλημάτων σε σχέση με την ικανοποίηση των ιδιοκτητών.
Για να μην τα πολυλογώ έλεγε πως παρόλο που τα bmw δεν στερούνται προβλημάτων οι ιδιοκτήτες τους θα ξαναέπαιρναν ίδια μάρκα μηχανή!
Άν την googlareis ίσως την βρεις. Είναι ενδιαφέρουσα

Υ.Γ: Την δικιά μου την πήρα μεταχειρισμένη και μετά από 15.000 χλμ μου έκαψε προχτές έναν πολλαπλασιαστή. Δεν την αλλάζω με τίποτα ότι και να βγάλει

gandreas
15-07-2013, 13:59
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου μία στατιστική που ανέφερε για τον αριθμό προβλημάτων σε σχέση με την ικανοποίηση των ιδιοκτητών.
Για να μην τα πολυλογώ έλεγε πως παρόλο που τα bmw δεν στερούνται προβλημάτων οι ιδιοκτήτες τους θα ξαναέπαιρναν ίδια μάρκα μηχανή!
Άν την googlareis ίσως την βρεις. Είναι ενδιαφέρουσα

Υ.Γ: Την δικιά μου την πήρα μεταχειρισμένη και μετά από 15.000 χλμ μου έκαψε προχτές έναν πολλαπλασιαστή. Δεν την αλλάζω με τίποτα ότι και να βγάλει

Τυχαίο ; δεν νομίζω:D;)

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου

anegis
15-07-2013, 14:33
Έχω κανει ξανά το - ρητορικό - ερώτημα:
Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει μια μηχανή που δεν χαλάει ή ο κατασκευαστής σου δίνει εγγύηση εφ όρου ζωής. Θα την καβαλαγες αν δεν σου άρεσε όταν την καβαλας;



Sent from my iPad using Tapatalk HD

tsak8
15-07-2013, 17:09
Έχω κανει ξανά το - ρητορικό - ερώτημα:
Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει μια μηχανή που δεν χαλάει ή ο κατασκευαστής σου δίνει εγγύηση εφ όρου ζωής. Θα την καβαλαγες αν δεν σου άρεσε όταν την καβαλας;



Sent from my iPad using Tapatalk HD

Οχι:D

EOD-K9
15-07-2013, 23:56
Νομίζω οτι το θέμα εχει αναπτυχθεί επερκεστατα .
Υπαρχουν χιλιάδες ικανοποιημένοι ιδιοκτήτες και κάποιες εκατοντάδες παραπονεμενοι
Μην ξεχνάς οτι το μηχανάκι εχει πουλήσει τρέλα νούμερα !!!!! Πριν πολλα χρόνια πέρασε τις 100000


Α και το κυριότερο δεν καίει τίποτα !!!!! Ειναι οικονομικό !!!!

Να το δικο μου σε δυο χρόνια εχει κάψει μόνο 60 λίτρα !!!!!

LakisGS
16-07-2013, 10:24
Και αυτο θα σου πηγαινε......:cool2:
Αντε με τα παλιοBMW
148000.......και δεν εχω αλλαξει ακομα δισκο
Βαρεθηκα.....:sm7:


Ντροπή σου Κωστάκη...:p Αφού χαλάνε, το δικό σου γιατί δεν χάλασε??? :D:D:D


Θα το γράψω για 2.484η φορά....: "Υπάρχουν δύο τύποι μηχανόβιων. Αυτοί που έχουν GS και αυτοί που θα ήθελαν να είχαν..."

ΕΝΑ, μόνο ΕΝΑ ταξιδάκι σε κάποιο "δύσκολο" σημείο του πλανήτη, θα σας πείσει... Οι 9 στις 10 μηχανές που θα συναντήσετε θα είναι GS. Ολους τους τύπους. (Δεν εννοώ τις "ντόπιες" μηχανές, εννοώ τους "τουρίστες"). Τυχαίο? Δεν νομίζω... Δεν ξέρουν όλοι αυτοί? Δεν νομίζω... Εγώ πήγα στην GS (από varadero), με πολύ, μα πολύ καχυποψία. Δεν την αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ τώρα πια. Μου κάνει ΟΛΑ τα χατήρια τόσο ωραία και απλά... Απροβλημάτιστα πάνω απ΄όλα.

mitsaras
16-07-2013, 11:11
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου μία στατιστική που ανέφερε για τον αριθμό προβλημάτων σε σχέση με την ικανοποίηση των ιδιοκτητών.
Για να μην τα πολυλογώ έλεγε πως παρόλο που τα bmw δεν στερούνται προβλημάτων οι ιδιοκτήτες τους θα ξαναέπαιρναν ίδια μάρκα μηχανή!
Άν την googlareis ίσως την βρεις. Είναι ενδιαφέρουσα

Υ.Γ: Την δικιά μου την πήρα μεταχειρισμένη και μετά από 15.000 χλμ μου έκαψε προχτές έναν πολλαπλασιαστή. Δεν την αλλάζω με τίποτα ότι και να βγάλει

την εχω διαβασει και εγω.συγκεκριμενα ανεφερε οτι τα bmw ειναι τα πιο αναξιοπιστα, αλλα οι ιδιοκτητες τους ειναι οι πιο ευχαριστημενοι και θα ξαναεπαιρναν παλι bmw. απο την αλλη βρισκονταν η honda ως η πιο αξιοπιστη να υστερει λιγο σε βαθμο ευχαριστησης απο την μπεμπα αλλα με τους ιδιοκτητες τους να ξαναεπαιρναν honda.
δεν μπορω να την βρω ρε γαμ*τ' , αλλα αν την πετυχω θα την ποσταρω καθως ειχε πολυ ενδιαφερον.

mitsaras
16-07-2013, 11:16
ΧΑ!!!!!!!:sm2::sm2::sm2:.....ΕΥΡΗΚΑ!!!!

Eρευνα αξιοπιστίας μοτοσικλετών (http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/95609.asp)


Consumer Reports Online (http://www.consumerreports.org/cro/index.htm)

διαβαστε...

gs.malhasias
16-07-2013, 12:17
Φιλε μην μπλεξεις...
Ειμαι 3 μερες στο συνεργειο για σερβις.
Την πηγα εκει με οδικη βοηθεια γιατι εκοψε
ντιζα γκαζιου στον εναν ψεκασμο.
Απαραδεκτο μιας και εχει 155000 χλμ και ειναι μονο 9 ετων μηχανη.
Κοινως....μακρια:cool:


:wo20::wo20::wo20::wo20: ουτε 10 χρονων μηχανη ? εγω θα εστελνα ενα μηνυμα στα κεντρικα ..στην μερκελ

Astakos82
16-07-2013, 12:42
Kαταντα αιδια πια...

Χθες ειχα ρεπο περνω την αδελφη μου και τον κουνιαδο μου και παμε για ενα μπανακι....
εκει που εκαιγε ο ηλιος ερχετε ενας φιλος και μου ξεκιναει για τις μηχανες.... ξερωντας πια που το παν ολοι μα ολοι εχοντε και μη μηχανη αρχιζει να μου βγαζει προβληματα για τα GS το ενα το αλλο...

τελικα ρε παιδια ελεος πια... τοσο πολυ ποθο το εχετε ... τοσο κακια τοσο ανακριβεια τοσο παραπληροφορηση ... οκ Πωλητης ειμαι απο το 2005 στην BMW και απο το 09 στην Citroen ποτε μα ποτε δεν κερδιζεις καποιον με το να του κατηγορεις το οτιδηποτε... ολα χαλανε και ολα φτιαχνοντε... εαν εσυ πηρες ενα πραγμα δεν το συντηρεις δεν το προσεχεις δεν ασχολεισαι θα σε φτυσει και αυτο... γκομενα ειναι θελει και αυτο αγαπη!!! χαλανε λεει... ABS ,μπαταριες , διαφορικα το ενα το αλλο... μπραβο !!! μην την παρεις ... οφου Ζεπελιν μου τα εχετε κανει...

οσο για σενα φιλε... μια συμβουλη θα σου δωσω αν και μικρος σχετικα...
στο ρημα Μου Αρεσει δεν υπαρχουν επιχειρηματα... αν σου αρεσει προχωρα και μην μασας ... τελος απο μενα ο επομενος Ζεπελακια :ye33::p

johnny walker
16-07-2013, 20:51
[QUOTE=Astakos82;923312]Kαταντα αιδια πια...

Χθες ειχα ρεπο περνω την αδελφη μου και τον κουνιαδο μου και παμε για ενα μπανακι....
εκει που εκαιγε ο ηλιος ερχετε ενας φιλος και μου ξεκιναει για τις μηχανες.... ξερωντας πια που το παν ολοι μα ολοι εχοντε και μη μηχανη αρχιζει να μου βγαζει προβληματα για τα GS το ενα το αλλο...

τελικα ρε παιδια ελεος πια... τοσο πολυ ποθο το εχετε ... τοσο κακια τοσο ανακριβεια τοσο παραπληροφορηση ... οκ Πωλητης ειμαι απο το 2005 στην BMW και απο το 09 στην Citroen ποτε μα ποτε δεν κερδιζεις καποιον με το να του κατηγορεις το οτιδηποτε... ολα χαλανε και ολα φτιαχνοντε... εαν εσυ πηρες ενα πραγμα δεν το συντηρεις δεν το προσεχεις δεν ασχολεισαι θα σε φτυσει και αυτο... γκομενα ειναι θελει και αυτο αγαπη!!! χαλανε λεει... ABS ,μπαταριες , διαφορικα το ενα το αλλο... μπραβο !!! μην την παρεις ... οφου Ζεπελιν μου τα εχετε κανει...

οσο για σενα φιλε... μια συμβουλη θα σου δωσω αν και μικρος σχετικα...
στο ρημα Μου Αρεσει δεν υπαρχουν επιχειρηματα... αν σου αρεσει προχωρα και μην μασας ... τελος απο μενα ο επομενος Ζεπελακια :ye33::p
[/QUOTE
Θα διαφωνησω λιγο μαζι σου και θα σου πω πως το συγκεκριμενο μοντελο δηλαδη το gs1200 εξελισσεται απ το 2004 αρα περιμενω καθε χρονο να γινεται καλυτερο και να εξαλειφονται ελλατωματα προηγουμενων ετων.Για παραδειγμα θα σου πω πως δεν μπορει να αλλαζει τις αναρτησεις της wp χωρις να εχουν βγαλει κατι και να βαζει ( αν νομιζω καλα το 2008 ) sowa και να γινεται χαμος απο τις αντικαταστασεις!
Κατα τη δικη μου γνωμη και αποψη φταιει η bmw που καθε χρονο αφηνει τον κοσμο να εχει να προσθεσει και κατι ακομα σε ολα τα προηγουμενα παραπονα.
Εννοωντας πως π.χ. τα μοντελα 2010 η 11 η 09 η οτι αλλο θες,να μην υπαρχει πελατης που να τα αμφισβητησει!