PDA

View Full Version : IRON BUTT RALLY-11 DAYS/11000 MILES


f1shf1nder33
18-07-2013, 23:23
11 Μέρες 11.000 Μίλια ή 17.000++ Χιλιόμετρα ,φούλ οδήγηση,πάνω από 1500 χιλιόμετρα την ημέρα,ωραία πράγματα,οι bmw ουκ ολίγες...

Iron Butt Rally - 2013 (http://www.ironbuttrally.com/IBR/2013.cfm)

Iron Butt Association - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Iron_Butt_Association)

2013 Iron Butt Rally Start - YouTube

AKIS_21
18-07-2013, 23:48
Απίστευτες εικόνες και απίστευτη εμπειρία μακάρι να κάναμε κάτι ανάλογο και εδω

Papadopaidi
19-07-2013, 01:06
Για σιδηρά οπίσθια :u58:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
19-07-2013, 01:13
Φοβερό ... :)

AKIS_21
19-07-2013, 08:23
2 γραφηματα το πρώτο με το ποιες μηχανές συμμετέχουν και φυσικα οι περισσότερες ειναι BMW και το άλλο αναλογικά με τα μοντέλα

AKIS_21
19-07-2013, 08:24
Οκ

Corvo
19-07-2013, 10:58
σκληρο σκηνικο, ο IRB οργανισμος εχει και αλλες κατηγοριες

ενα που μου εμεινε ειναι το coast to coast με 50αρακι....


εμεις εδω ειναι αδυνατο να διοργανωσουμε κατι τετοιο Ελλαδα. Ειναι αδυνατο να κρατησεις στην Ελλαδα τον ιδιο μ.ο. ταχυτητας που κρατας στην Αμερικη

phoenix
19-07-2013, 11:49
ωραια κατασταση και μια καλη ιδεα για μας!!!!!:ye33:

alekni
19-07-2013, 20:49
θα συμφωνήσω, "ΣΙΔΗΡΑ ΟΠΙΣΘΙΑ 2013" καλό ακούγεται:lo19:

mario
19-07-2013, 22:46
Μακάρι όντως να κάναμε κάτι ανάλογο. Μπράβο τους πάντως δεν είναι και λίγο αυτό που κάνουν. Και όντως τα BMW ήταν περισσότερα!

Στάλθηκε από το σούπερ ντουπερ κινητό μου!

VDR
20-07-2013, 01:34
Αυτά είναι!Τρία και κάτι ντεπόζιτα την ημέρα..:ye33:
Party θα κάνει το υπουργείο οικονομικών..μέσω της φορολογίας των καυσήμων..

siraxanz
20-07-2013, 01:56
Αυτά είναι!Τρία και κάτι ντεπόζιτα την ημέρα..:ye33:
Party θα κάνει το υπουργείο οικονομικών..μέσω της φορολογίας των καυσήμων..

Το αντβε 3,

το απλό 5 ισως κ 6 τεποζιτα

Αν πατας το γκάζι πάνω από 150... σε αυτοκονητόδρομο....

πως την καταπίνει την βενζ'ινα... χαχαχα
-------------------------------------------------------------------------------------

Βλέπω 1300 κλικ στο νήμα κ εκπλήσσομαι...

Τόσο ενδιαφέρον για σιδερόκωλη διαδρομή?

...πόσοι από εσας θα λέγατε ναι σε 1000 χιλιόμετρα σε μιάμιση μέρα...

μην το κάνουμε και βουνό....:D

Αρχίστε να το συζητάτε με τον εαυτό σας κ την τσέπη σας αλλά

κυρίως με τον πισινό σας :D

Γιατί είναι από καιρό έτοιμο το πλάνο...

1000 χλμ στην Στερεά Ελλάδα με εκκίνηση Παρασκευή 17.00 κ πυρ κατά βούληση...

μόνος όρος ο τερματισμός Σάββατο βράδυ..... στο Πευκί...

Εδώ θα σας δω..... :ye33: :)

Δεκτές προτάσεις για όρους κ κανονισμό,

γιατί θα παίξει κ βάθρο αλλά κ αξιοπρεπές βραβείο:ye02:

Πρωτοτυπες κ καινοτόμες ιδέες σχετικά, όση τρέλλα κ να έχουν θα ληφθούν υπόψιν...:hi46:

Lupo
20-07-2013, 02:06
Μην ψαρωνεις:u47:
Τα 300 μπορεί να ειναι δικά μου, που με διαλυμενο γόνατο, λίγες μέρες πριν το νυστερι, μπαινοβγαίνω για να αισθάνομαι ότι κανω κάτι μοτοσυκλετιστικο. :ye12:

siraxanz
20-07-2013, 02:32
Μην ψαρωνεις:u47:
Τα 300 μπορεί να ειναι δικά μου, που με διαλυμενο γόνατο, λίγες μέρες πριν το νυστερι, μπαινοβγαίνω για να αισθάνομαι ότι κανω κάτι μοτοσυκλετιστικο. :ye12:

Περαστικά παληκάρι μου:) :re27:

Lupo
20-07-2013, 02:38
Περαστικά παληκάρι μου:) :re27: Σε ευχαριστώ πολύ :)

AKIS_21
20-07-2013, 08:48
Πιστεύω ένας 4000 σε 3 μέρες βγαίνει εντός συνόρων.αν δε πονέσει κολαρακι πως θα γίνει υπάρχει και η ιδέα ΟΡΜΕΝΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1250 περίπου καλο με 2 εναλλακτικές μια πο δυτικά μέσω ιονιας οδού και μια απο Αθηνών Θεσσαλονίκης εγω ψηνομαι :di17:

phoenix
20-07-2013, 09:23
Φτιαχτε οτι θέλετε όπου θέλετε είμαι μεσα και βάλτε και κάποιο καλο βραβείο για να μην κατέβω τσάμπα :cool2::cool2::ye33:

Corvo
20-07-2013, 11:53
μια παρομοια φαση ειναι το 36ωρο...
δεν απεχει πολυ το ποσο σκληρο ειναι, εχει παει κανεις σας;

peterv
20-07-2013, 12:18
Εκεί είναι περίπου 1400 με 2000 αναλόγως την χρονιά και τα μέρη.
Όλα σε ένα Σαββατοκύριακο και με ατελείωτα στροφιλίκια σε απίστευτα μέρη της Ελλάδας.

Πραγματικά σιδηρο####ι , όσοι το βγάζουν όλο βεβαίως βεβαίως !!!
Γιατί πιστέψτε με δεν το βγάζουν αρκετοί και ας θεωρούν τους εαυτούς τους γκανιαν !!


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Corvo
20-07-2013, 20:22
αυτο ακριβως για αυτο το λεω...εχετε στο μυαλο σας οτι εκει στην Αμερικη μπορουν να βαλουν μερες δυσκολιες. Δηλαδη μια μερα να εχει 1800 χλμ αλλα να ειναι ολα ευθεια σχεδον και η αλλη να εχει 600 σε ορεινο δικτυο και λιγο πιο δυσκολα. Στην πανεμορφη χωρα μας δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις πανω απο 1000 χλμ συνεχομενα χωρις να ανεβεις βουνο καθολου εκτος αν το κανουμε απανω στην Εγνατια πανω-κατω οποιος αντεχει :lo19:

teacher
21-07-2013, 18:44
Κοριτσόπουλα !!!!!.........

πάρτε μέρος σε κανα..36ωρο πρώτα ...
και μετά μιλάμε........

έχουμε αγώνα .....

και είναι καλύτερος !!!!!!


οχι ευθεία καί τραλαλά !!!!
στο ορεινό στροφιλίκι να σάς δω , και με βροχή και νύχτα....

Ασε που θα ψάχνεις την διαδρομή χαμένος νυχτιάτικα στήν ορεινή Ναυπακτία και να βρέχει και από πάνω !!!!!

Γιά φέρτε τα παληκάρια απο δώ να δούμε τι ψάρια πιάνουν.......
Ευθεία και με το στερεοφωνικό δεν ειναι αγώνας.....
Γιά μπάνιο στην παραλιακή πάνε......

Ασε τώρα......

AKIS_21
21-07-2013, 18:49
Κοριτσόπουλα !!!!!.........

πάρτε μέρος σε κανα..36ωρο πρώτα ...
και μετά μιλάμε........

έχουμε αγώνα .....

και είναι καλύτερος !!!!!!


οχι ευθεία καί τραλαλά !!!!
στο ορεινό στροφιλίκι να σάς δω , και με βροχή και νύχτα....

Ασε που θα ψάχνεις την διαδρομή χαμένος νυχτιάτικα στήν ορεινή Ναυπακτία και να βρέχει και από πάνω !!!!!

Γιά φέρτε τα παληκάρια απο δώ να δούμε τι ψάρια πιάνουν.......
Ευθεία και με το στερεοφωνικό δεν ειναι αγώνας.....
Γιά μπάνιο στην παραλιακή πάνε......

Ασε τώρα......


Μυρίσει μπαρούτι .......μπα λάδιλα ειναι απο κανά ιταλικό............αλήθεια Ιταλός εχει πατήσει ποτέ πέρα απο Βαλκάνια προς magadan μεριά? η απο ξενοδοχείο σε ξενοδοχείο........ Ασε που νομίζω οτι και στο 36 ωρο πάλι τα BMW ειναι περισσότερα

peterv
21-07-2013, 20:22
η αλήθεια είναι ότι τα BMW ειδικά τα GS δεν ήταν καθόλου λίγα φέτος, επίσης οι διαδρομές αυτές για τα gs είναι βούτυρο στο ψωμί.
Λίγο αργά αλλά ποοοολυ πιο ξεκούραστα από άλλα μηχανάκια..... συμπεριλαμβανομένου και των ιταλικών

teacher
21-07-2013, 21:01
Τό θέμα δέν ειναι τα GS........

Τό θέμα ειναι οτι αυτός ειναι αλλου είδους αγώνας για αυτούς πού νομίζουν οτι το να κάνεις πολλά χιλιόμετρα στήν ευθεία ειναι κάτι.....

Εντάξει........

Καθισμένος στήν πολυθρόνα...
με το πορτατίφ δίπλα.....
στο μαστόδοντο καβάλα....
στήν ευθεία.....
Πάω παντού...

Εντάξει... ειμαι περήφανος !!! πήρα μέρος σε αγώνα.....:ha16:

φσίτ !!!!! πόινκ !!!!!!!!!

phoenix
21-07-2013, 21:29
Φίλε μου σου μιλάω απο πείρας αν μπει μπροστα ο πασχαλης θα πάθεις πλάκα μπορεί τριανταεξαωρο να μην κάνει το φόρουμ αλλα κάνει αλλα που απαιτούν και αυτα δεξιοτεχνία αρκετή
Ελπίζω να έρθεις στα άσφαλτινα βουνά :ye33:

teacher
21-07-2013, 21:49
Φίλε μου σου μιλάω απο πείρας αν μπει μπροστα ο πασχαλης θα πάθεις πλάκα μπορεί τριανταεξαωρο να μην κάνει το φόρουμ αλλα κάνει αλλα που απαιτούν και αυτα δεξιοτεχνία αρκετή
Ελπίζω να έρθεις στα άσφαλτινα βουνά :ye33:
Γιά κάτι τέτοια ,
καί γιά πολλά παιδιά πού εχω συναντήσει ,
δέν ειχα ποτέ αμφιβολίες γιά την δεξιοτεχνία τους ........:re25:

....καί ευχαριστώ γιά την πρόσκληση....

Εχει ενδιαφέρων !!!!!!:ye02:

αλήθεια πότε με το καλό ?????

Corvo
21-07-2013, 21:53
το 36ωρο ειναι θεσμος που οργανωνουν οι γκουτζαιοι αλλα δεν ειναι αποκλειστικα για guzzi

Υπαρχουν ατομα που το καναν με κλιπονατα, ατομα που συμμετηχαν με 125αρια, αλλοι πηραν μερος με μπομπο 50αρι.

Το να κανω 5.000 χλμ ευθεια σε 4 μερες δεν μου λεει τιποτα. Αλλα το να κανω 1800 σε ενα ΣΚ, με μ.ο. 70 ειναι μεγαλο κατορθωμα.

Α για το φιλο που λεει αν εχει πατησει ιταλος περα απο βαλκανια δεν το σχολιαζω, δεν τις μετραμε ρε παιδες, αλλα ναι τελειως ενημερωτικα εχει πατησει!

Εντελως ενημερωτικα εχω ιαπωνικο και οχι ιταλικο

AKIS_21
22-07-2013, 01:06
Εντελώς ενημερωτικά και ο μητσακης έκανε με παπι τα πάντα αλλα τις τρελές του τις έκανε με BMW και θέλοντας και μη πλέον η BMW ειναι συνώνυμη με τα ταξίδια και αυτο δε βγαίνει απο τους μηχανοβιους ουτε με εγχείρηση ...............οσο για το πόσο αντέχει ο καθένας πόσος μετράει,το θέμα ειναι οτι εδω αναφέρουμε ένα συγκεκριμένο αγώνα με συγκεκριμένους κανόνες και ο ζαμπιδις στη μαγειρική δε ξέρω τι κάνει......φιλία

peterv
22-07-2013, 05:59
Σωστός !!!

Κανένας αγώνας δεν ειναι υποδεεστερος κάποιου άλλου.
Είμαι σίγουρος πως και αυτός ο αγώνας αν και ευθεία , έχει τις δυσκολίες του.
Το 36ωρο τις δικές του και πάει λέγοντας.
Επίσης κανένας ανάβατης δεν ειναι υποδεεστερος κάποιου αλλού.
Ολοι παλεύουν με τα όρια τους προσπαθώντας να γίνουν καλύτεροι.
Είδα στο 36 ωρο τύπο με δερμάτινα και ένα άσπρο σκουτερ που έκανε την διαδρομή και τον θαυμασα.
Είδα και εμάς με τα GS να περνάμε λάσπες και ποτάμακια στην Πάρνηθα και δίπλα μας να περνάει χαλαρός ένας αγρότης με βέσπα κουβαλώντας χόρτα !!!!

Κάθε εμπειρία για καλό , τόσες μηχανές στον συγκεκριμενο αγώνα άραγε πως τα φέρνουν βόλτα ;
Μέχρι να γεμίσει βενζίνη ο τελευταίος ο πρώτος θα έχει κοιμηθεί κανά τρίωρο !!!!

Ο τερματισμός θα πρέπει να διαρκεί μέρες μετά απο τόσα χιλιόμετρα και τόσες μηχανές !!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Corvo
22-07-2013, 13:43
βασικα σκεφτομουν ολα αυτα που γραψαμε εδω( εμπλεξα με γραφειοκρατικα το πρωι και περιεμενα κανα 2ωρο :lo19:) !

αν ειχαμε ολοι λεφτα για βενζινη( ΠΟΛΥ βενζινη) και καμποσο χρονο, θα καθομασταν να διαφωνουσαμε σε φορουμ ή θα καναμε πρακτικα πειραματα; ;)

phoenix
22-07-2013, 13:52
βασικα σκεφτομουν ολα αυτα που γραψαμε εδω( εμπλεξα με γραφειοκρατικα το πρωι και περιεμενα κανα 2ωρο :lo19:) !

αν ειχαμε ολοι λεφτα για βενζινη( ΠΟΛΥ βενζινη) και καμποσο χρονο, θα καθομασταν να διαφωνουσαμε σε φορουμ ή θα καναμε πρακτικα πειραματα; ;)
εχεις δικιο!!!ομως εγω θα το παλεψω για να κανουμε κατι σαν

hulf iron butt..........:ye33::lo20::cool2: ετσι τουλαχιστον να εχουμε να λεμε

teacher
23-07-2013, 11:55
εχεις δικιο!!!ομως εγω θα το παλεψω για να κανουμε κατι σαν

hulf iron butt..........:ye33::lo20::cool2: ετσι τουλαχιστον να εχουμε να λεμε
Αφού σ'αρέσει να κάνεις κάτι άκου ιδέες......

Διδεται π.χ. ενας χάρτης.....
επάνω στόν χάρτη ειναι σημειωμένα , μέρη και σημεία από οπου ο διαγωνιζόμενος πρέπει να περάσει....καί να βγάλει φωτογραφία γιά να το αποδείξει....
Τά σημεία ειναι διάσπαρτα.....

Ο αναβάτης καλείται να βγάλει ΑΥΤΟΣ !!! :wo20:την διαδρομή που θά ακολουθήσει γιά να συνκεντρώσει τά περισσότερα σημεία .....

Ενοείται οτι υπάρχουν κατηγορίες....
αλλο να το κάνεις με GSXR αλλο μέ παπί !!! οπως καί παλαιότητα μηχανής κλπ
Τώρα απο εκεί καί πέρα.... κολοκυθόπιτες.......

Γιά οργανώστε κάτι....
ετσι γιά να μην καθώμαστε.....:ye33:

f1shf1nder33
24-07-2013, 11:33
Το αντβε 3,

το απλό 5 ισως κ 6 τεποζιτα

Αν πατας το γκάζι πάνω από 150... σε αυτοκονητόδρομο....

πως την καταπίνει την βενζ'ινα... χαχαχα
-------------------------------------------------------------------------------------

Βλέπω 1300 κλικ στο νήμα κ εκπλήσσομαι...

Τόσο ενδιαφέρον για σιδερόκωλη διαδρομή?

...πόσοι από εσας θα λέγατε ναι σε 1000 χιλιόμετρα σε μιάμιση μέρα...

μην το κάνουμε και βουνό....:D


Αρχίστε να το συζητάτε με τον εαυτό σας κ την τσέπη σας αλλά

κυρίως με τον πισινό σας :D

Γιατί είναι από καιρό έτοιμο το πλάνο...

1000 χλμ στην Στερεά Ελλάδα με εκκίνηση Παρασκευή 17.00 κ πυρ κατά βούληση...

μόνος όρος ο τερματισμός Σάββατο βράδυ..... στο Πευκί...

Εδώ θα σας δω..... :ye33: :)

Δεκτές προτάσεις για όρους κ κανονισμό,

γιατί θα παίξει κ βάθρο αλλά κ αξιοπρεπές βραβείο:ye02:

Πρωτοτυπες κ καινοτόμες ιδέες σχετικά, όση τρέλλα κ να έχουν θα ληφθούν
υπόψιν...:hi46:


Φιλε Χαρη,οσοι μπορουν θα ερθουν,οσοι δεν μπορουν δεν θα ερθουν,αλλοι θα θελουν να ερθουν και δεν θα μπορουν και παει λεγοντας,αφου υπαρχει προτζεκτ ας παρει σαρκα και οστα και θα δειξει,μια δοκιμη θα μας πεισει.Απο τρελλα και ιδεες το κατα δυναμιν.Αλλωστε αυτα συνηθως ξεκινουν με λιγους και μετα απο προσθεσεις αφαιρεσεις,συζητησεις,χιλιομετρα με τον καιρο μαζευουν ολο και περισσοτερους.

phoenix
24-07-2013, 11:38
Φιλε Χαρη,οσοι μπορουν θα ερθουν,οσοι δεν μπορουν δεν θα ερθουν,αλλοι θα θελουν να ερθουν και δεν θα μπορουν και παει λεγοντας,αφου υπαρχει προτζεκτ ας παρει σαρκα και οστα και θα δειξει,μια δοκιμη θα μας πεισει.Απο τρελλα και ιδεες το κατα δυναμιν.Αλλωστε αυτα συνηθως ξεκινουν με λιγους και μετα απο προσθεσεις αφαιρεσεις,συζητησεις,χιλιομετρα με τον καιρο μαζευουν ολο και περισσοτερους.
και εγω τον χαρη περιμενω:lo20::lo20:

AKIS_21
24-07-2013, 16:42
Σορρυ αλλα αυτο δε ειναι iron butt αλλα iron butterfly τι 1000 κμ βρε παιδιά τόσα κάνουν και αυτοί με τα varadero στα δικά μας μηχανάκια ίσα που φτάνουν σε θερμοκρασία λειτουργίας για προσέχετε τη γράφετε εδω ειναι Sparta λάθος gs forum ενοουσα