PDA

View Full Version : Λαδια ENEOS Ultra Racing 15W50 ?


stelth1
21-07-2013, 12:15
Παιδια καλημερα!
Ξερει κανεις κατι για αυτα τα λαδια?

ENPO HELLAS S.A.: ENEOS Ultra Racing 15W50 (http://www.enpo.eu/contents_gr.asp?id=252&category=61)

Μου ειπε καποιος οτι εναι πολυ καλα ,απλα εχουν ενα θεμα στο χειμωνα ,πρεπει να ζεσταθουν καλα.

nivam
21-07-2013, 13:11
Καλημέρα, για τα συγκεκριμένα δεν έχω άποψη, δοκίμασα τα απλά 20W50 και τις βαλβολίνες τους, σε πολύ καλή τιμή, αλλά δεν έχω τεκμηριωμένη απάντηση γιατί δεν μου άρεσαν.

evo
21-07-2013, 15:07
Ενεος έχω επιλέξει ως κορυφαίο λιπαντικο κ τα χρησιμοποιώ στο εβο9 (ΦΠΕ) χειμώνα-καλοκαίρι.

Papadopaidi
22-07-2013, 03:15
Παιδια καλημερα!
Ξερει κανεις κατι για αυτα τα λαδια?

ENPO HELLAS S.A.: ENEOS Ultra Racing 15W50 (http://www.enpo.eu/contents_gr.asp?id=252&category=61)

Μου ειπε καποιος οτι εναι πολυ καλα ,απλα εχουν ενα θεμα στο χειμωνα ,πρεπει να ζεσταθουν καλα.


Είναι κορυφαία δεν το συζητάμε, Ιάπωνας γαρ.
Τιμή ξέρουμε;

stelth1
22-07-2013, 15:42
Είναι κορυφαία δεν το συζητάμε, Ιάπωνας γαρ.
Τιμή ξέρουμε;
ENEOS Ultra Racing 15W50 | 4umarket.gr (http://www.4umarket.gr/p-416522/eneos-ultra-racing-15w50.html)

Corvo
22-07-2013, 16:23
εγω ειχα στο αφρικα τα motul και κοπαναγανε η ταχυτητες ειδικα πρωτη δευτερα

εβαλα τα ipone και δεν εχει καμια σχεση! δοκιμαστε τα αν θελετε

επισης εχω να προτεινω αυτο το μαγαζι
Λιπαντικά - αναλώσιμα, Λιπαντικά MotoMaD - Εξοπλισμος αναβατη -Aνταλλακτικα μοτοσυκλετων (http://www.motomad.gr/products.asp?cat=207)
Λαρισα το εχει το μαγαζι πολυ εξυπηρετικος, και θα σας τα στειλει παντου

GeorgeP
22-07-2013, 16:29
εγω ειχα στο αφρικα τα motul και κοπαναγανε η ταχυτητες ειδικα πρωτη δευτερα

εβαλα τα ipone και δεν εχει καμια σχεση! δοκιμαστε τα αν θελετε

επισης εχω να προτεινω αυτο το μαγαζι
Λιπαντικά - αναλώσιμα, Λιπαντικά MotoMaD - Εξοπλισμος αναβατη -Aνταλλακτικα μοτοσυκλετων (http://www.motomad.gr/products.asp?cat=207)
Λαρισα το εχει το μαγαζι πολυ εξυπηρετικος, και θα σας τα στειλει παντου

δεν εχει καμια σχεση το αφρικα με το GS1200...
Το πρωτο εχει κιβωτιο το οποιο ειναι μερος του κινητρα και το λαδι του οποιου λιπαινει και τον κινητηρα και το αλλο εχει ξεχωριστο κιβωτιο συμπλεκτη απο κινητηρα....
Το κιβωτιο του GS παιρνει βαλβολινη ....σαν αυτοκινητο και το αλλο λαδι κινητηρα.

Μην τα μπλεκεις, τελειως διαφορετικα πραγματα με διαφορετικες λειτουργιες.

Corvo
22-07-2013, 16:31
δεν τα εμπλεξα καθολου, απλα ειπα μια προσωπικη εμπειρια μιας και λεγαν για μαρκες λιπαντικων :ye02:

GeorgeP
22-07-2013, 16:58
Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω προς τι ολη αυτη η ανησυχια για τα λαδια.....και μαλιστα για λαδια με τιμες των 15ε και βαλε.
Κακως νομιζετε οτι το Ενεος των 15ε το λιτρο ειναι καλυτερο π.χ απο το galp που δημοσιευσε ενας αλλος φιλος εδω (http://www.gsforum.gr/f25/%CE%9B%CE%AC%CE%B4%CE%B9-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%82-galp-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%82%3B-42075/) ¨η απο οποιοδηποτε ονομαστο λαδι με προδιαγραφες κατα ΑΡΙ.
Εσεις που εχετε GS με μποξερ ειναι κριμα να ξοδευετε τα λεφτα σας σε ακριβα λαδια πιστευοντας οτι το ακριβοτερο ειναι και καλυτερο. Ειναι λαθος συλλογισμος.
Εσεις χρειαζεστε λιπανση για τον στροφαλο και τα πιστονια ΜΟΝΟΝ, οπως και στα αυτοκινητα, οχι και για το κιβωτιο οπως π.χ τα GS800 ¨η τα νεα 1200αρια ¨η τα γιαπωνεζικα οποταν γιατι να ξοδευεστε?
Ενα οποιοδηποτε λαδι αυτοκινητου της ταξεως των 6-8ε π.χ ΒΡ (http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=134&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el) & ΑΡΑΛ (http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=194&category_id=30&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el) μεχρι και κανα 10ρικο το πολυ σαν κι αυτο (http://www.amsoil.com/shop/by-product/motor-oil/gasoline/sae-10w-40-synthetic-premium-protection-motor-oil/?page=%2fstorefront%2famo.aspx)το AMSOIL το 100% συνθετικο - κι οχι ημισυνθετικο - που βαζω εγω σε αυτοκινητο και μοτοσυκλετα (κανει και για τα δυο αφου πληροι την προδιαγραφη JASO MA) και σε ιξωδη απο 10/40 μεχρι και 20/50 ειναι περαν του δεοντως αρκετα εως υπεραρκετα!!!
Επισης ολα αυτα τα λαδια φθηνα, ακριβα και πανακριβα ειναι σχεδιασμενα για πολλες χιλιαδες κμ και υπερκαλυπτουν στο τριπλασιο σχεδον τα διαστηματα αλλαγης των που συνιστα ο κατασκευαστης της μοτοσυκλετας και παρεχουν την ιδια ακριβως προστασια και λιπανση......μην ξοδευετε τοσα λεφτα σε λαδια δεν αξιζει.

GeorgeP
22-07-2013, 17:04
δεν τα εμπλεξα καθολου, απλα ειπα μια προσωπικη εμπειρια μιας και λεγαν για μαρκες λιπαντικων :ye02:

ναι βρε καλε μου αλλα αλλο GS μποξερ κι αλλο αφρικα. Δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους, το ενα εχει σχεδιαση κινητηρα και κιβωτιου μοτοσυκλετας (αφρικα) και το αλλο αυτοκινητου αφου το κιβωτιο και ο κινητηρας ειναι δυο διαφορετικα κομματια τα οποια λιπαινονται με δυο διαφορετικα ειδη λαδιου.......λαδι κινητηρα ο κινητηρας και βαλβολινη 80/90 το σαζμαν.
Ετσι, οτι λαδι κινητηρα και να βαλεις σε εναν μποξερ δεν προκειται να κοπανησει το σαζμαν ουτε προκειται να καταλαβει την οποια διαφορα του απο οποιοδηποτε αλλο λαδι ο αναβατης περαν της καταναλωση του αφου καποια λαδια καιγοναι περισσοτερο απο καποια αλλα.

saitman
22-07-2013, 17:27
Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω προς τι ολη αυτη η ανησυχια για τα λαδια.....και μαλιστα για λαδια με τιμες των 15ε και βαλε.
Κακως νομιζετε οτι το Ενεος των 15ε το λιτρο ειναι καλυτερο π.χ απο το galp που δημοσιευσε ενας αλλος φιλος εδω (http://www.gsforum.gr/f25/%CE%9B%CE%AC%CE%B4%CE%B9-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%82-galp-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%82%3B-42075/) ¨η απο οποιοδηποτε ονομαστο λαδι με προδιαγραφες κατα ΑΡΙ.
Εσεις που εχετε GS με μποξερ ειναι κριμα να ξοδευετε τα λεφτα σας σε ακριβα λαδια πιστευοντας οτι το ακριβοτερο ειναι και καλυτερο. Ειναι λαθος συλλογισμος.
Εσεις χρειαζεστε λιπανση για τον στροφαλο και τα πιστονια ΜΟΝΟΝ, οπως και στα αυτοκινητα, οχι και για το κιβωτιο οπως π.χ τα GS800 ¨η τα νεα 1200αρια ¨η τα γιαπωνεζικα οποταν γιατι να ξοδευεστε?
Ενα οποιοδηποτε λαδι αυτοκινητου της ταξεως των 6-8ε π.χ ΒΡ (http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=134&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el) & ΑΡΑΛ (http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=194&category_id=30&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el) μεχρι και κανα 10ρικο το πολυ σαν κι αυτο (http://www.amsoil.com/shop/by-product/motor-oil/gasoline/sae-10w-40-synthetic-premium-protection-motor-oil/?page=%2fstorefront%2famo.aspx)το AMSOIL το 100% συνθετικο - κι οχι ημισυνθετικο - που βαζω εγω σε αυτοκινητο και μοτοσυκλετα (κανει και για τα δυο αφου πληροι την προδιαγραφη JASO MA) και σε ιξωδη απο 10/40 μεχρι και 20/50 ειναι περαν του δεοντως αρκετα εως υπεραρκετα!!!
Επισης ολα αυτα τα λαδια φθηνα, ακριβα και πανακριβα ειναι σχεδιασμενα για πολλες χιλιαδες κμ και υπερκαλυπτουν στο τριπλασιο σχεδον τα διαστηματα αλλαγης των που συνιστα ο κατασκευαστης της μοτοσυκλετας και παρεχουν την ιδια ακριβως προστασια και λιπανση......μην ξοδευετε τοσα λεφτα σε λαδια δεν αξιζει.
κοιταξε που θα σε συμφωνησω μαζι του!

GeorgeP
22-07-2013, 17:41
κοιταξε που θα σε συμφωνησω μαζι του!

γιατι να μην.......την αληθεια ειπα......:)

stelth1
22-07-2013, 17:43
....................δεν τα θελω για το GS ,για το KTM EXC 400 τα θελω!

GeorgeP
22-07-2013, 18:10
....................δεν τα θελω για το GS ,για το KTM EXC 400 τα θελω!

χα, χα, χα.....:lo19::lo19: καλο αυτο......πολεμαμε τοση ωρα κι εσυ εννοεις αλλα αντ αλλων......δεν πειραζει καλο ηταν να γελασουμε και λιγο, καλοπροαιρετα εννοειται.:)

Τα ιδια ισχυουν και για το ΚΤΜ, μονο που στην περιπτωση του διαλεξε φουλ συνθετικο με συχνες αλλαγες. Τα ορυκτελαια και τα ημισυνθετικα δεν ιναι γιαυτα τα πολεμικα εργαλεια.
Ακολουθησε το ιξωδες που προτεινει ο κατασκευαστης, μην ξεφυγεις απο αυτο λογω ιδιαιτεροτητας του κινητηρα των ΚΤΜ, βρες ενα 100% συνθετικο που να μην στοιχιζει 15ε το λιτρο και προχωρα.

stelth1
22-07-2013, 18:24
χα, χα, χα.....:lo19::lo19: καλο αυτο......πολεμαμε τοση ωρα κι εσυ εννοεις αλλα αντ αλλων......δεν πειραζει καλο ηταν να γελασουμε και λιγο, καλοπροαιρετα εννοειται.:)

Τα ιδια ισχυουν και για το ΚΤΜ, μονο που στην περιπτωση του διαλεξε φουλ συνθετικο με συχνες αλλαγες. Τα ορυκτελαια και τα ημισυνθετικα δεν ιναι γιαυτα τα πολεμικα εργαλεια.
Ακολουθησε το ιξωδες που προτεινει ο κατασκευαστης, μην ξεφυγεις απο αυτο λογω ιδιαιτεροτητας του κινητηρα των ΚΤΜ, βρες ενα 100% συνθετικο που να μην στοιχιζει 15ε το λιτρο και προχωρα.
:th11:
Για αυτο τι εχεις να πεις?
Λάδι CROSS POWER 10W/60 | MOTOREX :: motorshop (http://www.motorshop.gr/p.Ladi-CROSS-POWER-10W-60-MOTOREX.283426.html)

GeorgeP
22-07-2013, 18:39
:th11:
Για αυτο τι εχεις να πεις?
Λάδι CROSS POWER 10W/60 | MOTOREX :: motorshop (http://www.motorshop.gr/p.Ladi-CROSS-POWER-10W-60-MOTOREX.283426.html)

οτι εισαι θεοπαλαβος!!!!!:) ακου 19ε το λιτρο.......καλα εχεις λεφτα για πεταμα?:eek:....με συγχωρεις για το θαρρος αλλα.....:)
Αν μου βρεις ΕΝΑ στοιχειο του το οποιο να υπερτερει των οσων αλλων μνημονευθηκαν εδω σε αυτο το νημα, το οποιο ειναι αναγκαιο για την μοτο σου, κερναω μπυρες μεχρι σκασμου αν και οποταν βρεθεις/βρεθω στα μερη σου/μου.

Τα μοτορεχ αν θυμαμαι καλως τα συνιστα (-ουσε?) και η ΚΤΜ η ιδια...οπως η Χοντα τα Καστρολ καποτε, μετα τα Μομπιλ, μετα καποια αλλα και παει λεγοντας. Μην παρασσυρεσαι απο αυτες τις ''συστασεις''.

Με αυτα τα 10/60 της Μοτορεξ εφυγα το 2000 με το ΜΚ1 και εκανα τον γυρο της Κεντρικης ευρωπης, στην αυστρια μετα απο 1200κμ διαπιστωσα οτι το καρτερ ηταν σχεδον αδειο....σταθμη στο πατο του τζαμακιου!!!! Σκεψου τωρα, Χοντα Βαραντερο με 25000κμ, να μην εχει καψει ποτε λαδι (Μοτουλ 5100 μεχρι πριν την αναχωρηση για εξωτερικο), να βαζεις οτι καλυτερο και ακριβοτερο υπαρχει για το ταξιδι και μετα απο 1200κμ ανοικτου δρομου με ταχυτητες των 140κμ να διαπιστωνεις οτι το λαδι καηκε!!!!!!!!!
Δεν λεω οτι το ιδο θα γινει σε οποιαδηποτε μοτο το χρησιμοποιησει ουτε οτι το λαδι ειναι μαπα.....δεν ειναι ουτε το ενα ουτε το αλλο.

Απλα δεν αξιζει να χωνετε τοσα λεφτα για να πληρωνετε ονοματα και λιπανσεις υποτιθεμενα ανωτερες των υπολοιπων.

stelth1
22-07-2013, 18:53
Η ΚΤΜ λεει 10W-50.Ποιο θα μου προτεινες?
Δεν παρεξηγω μοτ/τες ειμαστε κουβεντα κανουμε :di59:

GeorgeP
22-07-2013, 19:37
Η ΚΤΜ λεει 10W-50.Ποιο θα μου προτεινες?
Δεν παρεξηγω μοτ/τες ειμαστε κουβεντα κανουμε :di59:

Στελιο ακου,

το 10/50 με το 10/60 ΠΡΑΚΤΙΚΑ για την Ελλαδα δεν εχει ΚΑΜΙΑ διαφορα!!!
Το ενα (10/50) πρακτικα δεν χανει τις ιδιοτητες του απο τους -15C μεχρι τους +50 εξωτερικη θερμοκρασια.
Το αλλο (10/60) πρακτικα δεν χανει τις ιδιοτητες του απο τους -15C μεχρι τους +60 εξωτερικη θερμοκρασια.

Οι παραπανω θερμοκρασιες ειναι γενικες και οχι ο κανονας καθως καθε κινητηρας εχει το δικο του ευρος σε εξωτερικες θερμοκρασιες οσον αφορα το λαδι του.Δλδ, ο κινητηρας του Χιουνταϊ λεει 10/40 για ενα ευρος εξωτ θερμοκρασιας απο -15 εως οσο παει........του Κορολλα λεει 10/40 απο -5 μεχρι οσο παει.

Για να μην σε κουραζω, ειτε 10/50 βαλεις ειτε 10/60 βαλεις ειναι το ιδιο και το αυτό, δεν εχει καμια διαφορα για τον κινητηρα σου.
Αν ηταν αλλος κινητηρας θα σου ελεγα οτι και το 10/40 ειναι υπερ του δεοντως αρκετο αλλα επειδη προκειται για ΚΤΜ κρατα το 10/50 μιας και αυτες οι 10 μοναδες, ως προς την υψηλη τιμη του ιξωδες που συστηνει η εταιρεια, ισως εχουν καποια διαφορα σε συναρτηση με το πουσσαρισμα που εχουν οι κινητηρες της εταιρειας αυτης. Το 10/60 ειναι υπερβολη.

Σημαντικο ειναι το λαδι να καλυπτει την προδιαγραφη JASO MA μιας και το ΚΤΜ σου εχει υγρο συμπλεκτη.
Α, και το πιο σημαντικο ΟΛΩΝ ειναι οι κατα ΑΡΙ προδιαγραφες που συστηνει η εταιρεια για το λαδι που θα χρησιμοποιησεις.
Αν η ΚΤΜ σου λεει 10/50 με προδιαγραφη ΑΡΙ SL σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις λαδι 10/50 με προδιαγραφη ΑΡΙ SG διοτι ναι μεν το ιξωδες ειναι ΟΚ αλλα η προδιαγραφη SG ειναι υποδιεστερη της SL.Μπορεις ομως να χρησιμοποιησεις ιξωδες 10/50 με προδιαγραφη SΜ/SΝ αφρου αυτες ειναι μεταγενεστερες της SL.

Ελπιζω να εισαι ΟΚ...

stelth1
22-07-2013, 19:39
Στελιο ακου,

το 10/50 με το 10/60 ΠΡΑΚΤΙΚΑ για την Ελλαδα δεν εχει ΚΑΜΙΑ διαφορα!!!
Το ενα (10/50) πρακτικα δεν χανει τις ιδιοτητες του απο τους -15C μεχρι τους +50 εξωτερικη θερμοκρασια.
Το αλλο (10/60) πρακτικα δεν χανει τις ιδιοτητες του απο τους -15C μεχρι τους +60 εξωτερικη θερμοκρασια.

Οι παραπανω θερμοκρασιες ειναι γενικες και οχι ο κανονας καθως καθε κινητηρας εχει το δικο του ευρος σε εξωτερικες θερμοκρασιες οσον αφορα το λαδι του.Δλδ, ο κινητηρας του Χιουνταϊ λεει 10/40 για ενα ευρος εξωτ θερμοκρασιας απο -15 εως οσο παει........του Κορολλα λεει 10/40 απο -5 μεχρι οσο παει.

Για να μην σε κουραζω, ειτε 10/50 βαλεις ειτε 10/60 βαλεις ειναι το ιδιο και το αυτό, δεν εχει καμια διαφορα για τον κινητηρα σου.
Αν ηταν αλλος κινητηρας θα σου ελεγα οτι και το 10/40 ειναι υπερ του δεοντως αρκετο αλλα επειδη προκειται για ΚΤΜ κρατα το 10/50 μιας και αυτες οι 10 μοναδες, ως προς την υψηλη τιμη του ιξωδες που συστηνει η εταιρεια, ισως εχουν καποια διαφορα σε συναρτηση με το πουσσαρισμα που εχουν οι κινητηρες της εταιρειας αυτης. Το 10/60 ειναι υπερβολη.

Σημαντικο ειναι το λαδι να καλυπτει την προδιαγραφη JASO MA μιας και το ΚΤΜ σου εχει υγρο συμπλεκτη.
Α, και το πιο σημαντικο ΟΛΩΝ ειναι οι κατα ΑΡΙ προδιαγραφες που συστηνει η εταιρεια για το λαδι που θα χρησιμοποιησεις.
Αν η ΚΤΜ σου λεει 10/50 με προδιαγραφη ΑΡΙ SL σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις λαδι 10/50 με προδιαγραφη ΑΡΙ SG διοτι ναι μεν το ιξωδες ειναι ΟΚ αλλα η προδιαγραφη SG ειναι υποδιεστερη της SL.Μπορεις ομως να χρησιμοποιησεις ιξωδες 10/50 με προδιαγραφη SΜ/SΝ αφρου αυτες ειναι μεταγενεστερες της SL.

Ελπιζω να εισαι ΟΚ...
:th11::di59:

jarhead
22-07-2013, 21:48
Οτι καταλαβατε , καταλαβατε:ye33:

Achilleas1956
23-07-2013, 22:05
Θα συμφωνήσω σε όλα με τον Γίωργο τον βρίσκω άκρως κατατοπισμένο και θα συμπλήρωνα εκτός του να μην ξοδευετε πολλά χρήματα για τα λάδια ψάχτε αυτά που καλύπτουν τις απαιτήσεις προδιαγραφών για τα λάδια του κατασκευαστή (BMWστην συγκεκριμένη περίπτωση) και αν είναι και ανώτερη (πχ SN αντί SL) τότε ακόμη καλύτερα γιατί καμία φορά ακριβότερο δεν σημαίνει και καλύτερο. Έχω την εξής εμπειρία :
Πρίν όλων χρόνια επειδή έβρισκα το Mobil 1 για το αυτοκίνητο τα δοκίμασα και επειδή είχα την δυνατότητα τα έλεγχα σε χημείο στις 5000 στις 7000 και στις 10000 από την αντικατάσταση και σας πληροφορώ ότι έχασε πολύ λίγο από τις ιδιότητέςτου σε σχέση με αυτό που πρότεινε η εταιρία του αυτοκινήτου και που είχε τριπλάσια τιμή. (Για ευνοήτους λόγους δεν λέω την μάρκα του αυτοκινήτου και το λάδι που συστήνει)
Ολα τα ερωτηματά μας θα λυνώντουσαν αν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο και να βλέπαμε ποιό λάδι δεν αλλάζει ιδιότητες με τον χρόνο χρήσης και από την άλλη δεν καίγεται πράγμα που έχει σχέση με τις ιδιότητες.


Από το iPad μου

Achilleas1956
23-07-2013, 22:06
Από την άλλη θα ήθελα μια αντίστοιχη συζήτηση για τις βαλβολίνες κιβωτίου που να μην ακούγεται τίποτε αλλά και να υπάρχει εξήγηση ότι καλύπτουν τρία απαιτήσεις της BMW

Από το iPad μου

PITS
24-07-2013, 00:54
εδω κα 45000 κμ βαζω ορυκτελαιο ΕΝΕΟΣ 20-50 και ειναι μια χαρα

astegos
30-07-2013, 17:32
[QUOTE=Achilleas1956;926618]Θα συμφωνήσω σε όλα με τον Γίωργο τον βρίσκω άκρως κατατοπισμένο και θα συμπλήρωνα εκτός του να μην ξοδευετε πολλά χρήματα για τα λάδια ψάχτε αυτά που καλύπτουν τις απαιτήσεις προδιαγραφών για τα λάδια του κατασκευαστή (BMWστην συγκεκριμένη περίπτωση) και αν είναι και ανώτερη (πχ SN αντί SL) τότε ακόμη καλύτερα γιατί καμία φορά ακριβότερο δεν σημαίνει και καλύτερο.

γιαυτό και εγώ έβαλα λάδια αυτοκιμήτου από το lidl όπως σου είπα και απο κοντά.:ye33:

GeorgeP
30-07-2013, 17:53
γιαυτό και εγώ έβαλα λάδια αυτοκιμήτου από το lidl όπως σου είπα και απο κοντά.:ye33:
[/COLOR]

...........χαιρομαι που υπαρχουν αναβατες συνειδητοποιημενοι οικονομικα και ποιοτικα!!!!!

Πως σου φαινονται?

Ημουν ετοιμος κι εγω να το χρησιμοποιησω στο αυτοκινητο αλλα με περιοριζει το 15W-40 καθως η TOYOTA συνιστα 5W/30 κι εγω εχω παει στο 10/40.....το 15/40 πεφτει ''χοντρο'' για τον κινητηρα αυτον.

astegos
30-07-2013, 20:32
έχω λίγα χιλ/μετρα. ακούγονται όπως και τα castrol που ε'ιχα πριν.

jarhead
30-07-2013, 22:08
Εχω βαλει τα λαδια του Lidl σε πεισμα καποιων και στο αυτοκινητο και στην μηχανη, σε οδηγηση με 160 χλμ για καμια ωρα δεν ειχε ανεβασει πανω απο 4 μπαρακια....Ολα καλα ολα ανθηρα.:)