PDA

View Full Version : ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙ ΛΗΣΜΟΝΕΣ


ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
21-07-2009, 12:09
Με μεγάλη πίκρα διαπίστωσα (για μία ακόμη φορά) πόσο γρήγορα λησμονούμε.Χθες ήταν η 35η επέτειος της τουρκικής εισβολής στην
ιδίαιτερη μου πατρίδα τη Κύπρο.
Η πρώτη σε κυκλοφορία εφημερίδα(και όχι μόνο) "ΤΑ ΝΕΑ",δεν είχαν
καμμία αναφορά,παρά μόνο ένα μικρό μονόστηλο στις εσωτερικές
σελίδες.
Δεν πουλάει όπως φαίνεται το θέμα για χαμένες πατρίδες που για
μένα η Κύπρος είναι η δεύτερη.Η πατέρας μου στα πέντε ξεριζώθηκε
το 1922 από την Αττάλια της Μ.Ασίας και βρέθηκε πρόσφυγας στη
Κύπρο.
Πρέπει επιτέλους να ξυπνήσουμε.Να διδάσκεται η Ιστορία στα παιδιά
μας με τα πραγματικά γεγονότα και χωρίς καμμία "εκπτωση".

vasorfa
21-07-2009, 12:13
Πολλα τα δικια σου μα....περισσοτερα τα.....συμφεροντα....:hmmm:.

georgekostas
21-07-2009, 12:17
Μακαριε συμφωνω απολυτα μαζι σου.Ειναι εντελως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.

NLS
21-07-2009, 12:42
Αν και έχεις μεγάλο δίκιο για την αντιμετώπιση του Τύπου (που τα παράπονα προς αυτών δεν είναι μόνο δικά "σας" αλλά και δικά "μας" - και τα σας/μας σε εισαγωγικά γιατί δεν μου αρέσει να διαχωρίζω ΕΝΑΝ λαό), θα διαφωνήσω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μαζί σου για τον γενικό τίτλο που δίνεις.

Αν θες να παραθέσουμε παράπονα και γενικεύσεις, μπορώ να κάνω το αντίστοιχο και από εμάς τους "Ελλαδίτες" (καλαμαράδες κλπ.) και προς εσάς τους ομοεθνείς μας.

Δεν θέλω να μεγαλώσω τη συζήτηση πάντως. Άστο.

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
21-07-2009, 16:29
Aγαπητέ Νίκο,
Το ερμήνευσες σε λάθος βάση.Δεν υπάρχουν δικά σας και δικά μας.
Η Ελλάδα είναι μία και ο τίτλος "οι λησμονες" είναι σε πρώτο πληθυντικό.
Σαν Ελληνας έγραψα και όχι ως Κύπριος παραπονούμενος.

Ας το σταματήσουμε εδώ γιατί ήδη το έβαλες σε λάθος μονοπάτι.

NNN
21-07-2009, 16:38
......
Πρέπει επιτέλους να ξυπνήσουμε.Να διδάσκεται η Ιστορία στα παιδιά
μας με τα πραγματικά γεγονότα και χωρίς καμμία "εκπτωση".

Έχεις απόλυτο δίκιο !
Αλλά αν θέλουμε να γίνει αυτό θα πρέπει
να πετάξουμε τις TV,
να σκεφτόμαστε λίγο πριν πάμε να ψηφίσουμε και
να αρχίσουμε να ανοίγουμε και κανα σοβαρό βιβλίο.

Δυστυχώς ελάχιστοι είναι έτοιμοι να τα κάνουν και τα τρία, στο κράτος που λέγεται Ελλαδιστάν ....

EOD-K9
21-07-2009, 16:54
ωχ αδερφέ καλοκαιριάτικο τι θυμήθηκες ....
Αλλα κάτι άτομα σαν εσένα χαλάνε την ησυχία μας και δεν αφήνουν την Ελλάδα να κοιμηθεί ........
Ο ένας θυμάται τον Πόντο άλλος την Κύπρο κάποιος την Μακεδονία ....
Σε λίγο θα θέλετε να θυμόμαστε και ένα μικρό συνωστισμό στην Σμύρνη
Ε μαποια αφήστε μας να κοιμηθούμε
:mad::mad:

vp_68
21-07-2009, 17:27
Σε λίγο δεν θα ξεχάσουμε και πώς λένε την χώρα μας...!!!!!

NLS
21-07-2009, 17:34
Μακάριε όπως το θέτεις, δίκιο και συγνώμη.

essel
21-07-2009, 19:42
ωχ αδερφέ καλοκαιριάτικο τι θυμήθηκες ....
Αλλα κάτι άτομα σαν εσένα χαλάνε την ησυχία μας και δεν αφήνουν την Ελλάδα να κοιμηθεί ........
Ο ένας θυμάται τον Πόντο άλλος την Κύπρο κάποιος την Μακεδονία ....
Σε λίγο θα θέλετε να θυμόμαστε και ένα μικρό συνωστισμό στην Σμύρνη
Ε μαποια αφήστε μας να κοιμηθούμε
:mad::mad:

μήπως να κάνετε λίγο ησυχία ?....αφήστε μας να κοιμηθούμε
:yz:yz:yzΝεύραΝεύραΝεύρα:mad::mad::mad::yz:yz:yz

gsmaniac
21-07-2009, 20:05
ΠΙΚΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ:yz:yz:yz

ckalfas
21-07-2009, 23:04
Δύο από τα άπειρα μειονεκτήματα του Έλληνα είναι ότι ξεχνά γρήγορα & ότι δεν έχει παιδεία...!!!
Όταν όλοι οι λαοί περνάνε στα παιδιά τους την συσσωρευμένη γνώση του παρελθόντος στα παιδιά τους, εδώ για να μάθεις κάτι πρέπει από μόνος σου να ψάξεις, να διαβάσεις, να εξελιχθείς!
Γι' αυτό μην συνεχίζετε να κάνετε το ίδιο στα παιδιά σας!
Μάθετέ τα τι σημαίνει Μικρασιατική καταστροφή, διωγμός των Ελλήνων της Πόλης, Αττίλας στην Κύπρο, Ίμια, Τάσος Ισαάκ και Σολωμός Σολωμού...

NLS
22-07-2009, 00:43
...και ετοιμαστείτε μετά να τα υπερσπιστείτε όταν θα τα φοβάζουν "φασίστες εθνικιστές", όταν οι συμμαθητές θα τους τη λένε (τα 3/4 ξένοι) και οι φιλελεύθεροι δάσκαλοι θα τα περιθωριοποιούν (θυμηθείτε και το θέμα του βιβλίου της Ιστορίας)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
22-07-2009, 07:27
Ο τίτλος, ίσως έπρεπε λίγο να διαφοροποιηθεί ....

Έλληνες καναλάρχες/"εφημεριδάρχες" οι λήσμονες ....;)

.....ή μήπως κάνω λάθος ;;;; :confused:





.

GeorgeP
22-07-2009, 10:47
Με μεγάλη πίκρα διαπίστωσα (για μία ακόμη φορά) πόσο γρήγορα λησμονούμε.Χθες ήταν η 35η επέτειος της τουρκικής εισβολής στην
ιδίαιτερη μου πατρίδα τη Κύπρο.
Η πρώτη σε κυκλοφορία εφημερίδα(και όχι μόνο) "ΤΑ ΝΕΑ",δεν είχαν
καμμία αναφορά,παρά μόνο ένα μικρό μονόστηλο στις εσωτερικές
σελίδες.
Δεν πουλάει όπως φαίνεται το θέμα για χαμένες πατρίδες που για
μένα η Κύπρος είναι η δεύτερη.Η πατέρας μου στα πέντε ξεριζώθηκε
το 1922 από την Αττάλια της Μ.Ασίας και βρέθηκε πρόσφυγας στη
Κύπρο.
Πρέπει επιτέλους να ξυπνήσουμε.Να διδάσκεται η Ιστορία στα παιδιά
μας με τα πραγματικά γεγονότα και χωρίς καμμία "εκπτωση".

Mα τι λες τωρα!!!! Εισαι σοβαρός Ελλην που τα λες αυτά????:)
Εδω σε όλες τις χωρες του κοσμου δινεται μια κάποια συνταξη σε αυτους που επεστρεψαν απο τον πόλεμο που τους εστειλε η πατριδα τους και στις οικογενειες των σκοτωμένων στην μαχη ΚΙ ΕΜΕΙς ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΩΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!ΤΟ ΑΚΟΥς ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!! Το θεμα αντιμετωπιζεται σαν ταμπού 35 χρόνια τωρα!!

Υ.Γ. Η φατσουλα παραπανω ειναι για να μην με παρεξηγησεις, ειναι ειρωνικό βεβαια το υφος αλλα οχι προς εσένα!!!

aeriko
22-07-2009, 11:26
1980 καλοκαίρι είμαι φοιτητής τριτοετής στην Ρουμανία. Στο δωμάτιο της Εστίας έχω συγκάτοικο ένα παλλικάρι, καλή του ώρα από την Πάφο (Χρηστάκης .....), πολύ καλό παιδί. Μόλις έχουμε γυρίσει από καλοκαιρινές διακοπές και έχουμε ανέβει φορτωμένοι με κούτες τσιγάρα (μπορεί κάποιοι να γνωρίζουν τι τραβάγαμε). Ο φίλος λόγω του ότι έμενε με ''Ελλαδίτες'' είχε συνηθίσει και του άρεσαν τα ελληνικά τσιγάρα. Συγκεκριμένα κάπνιζε Ασσο σκέτο.
Μου διηγήθηκε λοιπόν το παρακάτω περιστατικό:
Οταν κατέβηκε στην Κύπρο και πήγε να μπεί στο καφενείο του ίδιου του πατέρα του καπνίζοντας Ασσο σκέτο, οι θαμώνες τον πέταξαν έξω (από το ίδιο του το μαγαζί) λέγοντας του ότι με τους "Κωλοκαλαμαράδες ''΄που έμπλεξες κατάντησες να καπνίζεις και να κάνεις μ@λ@!ιες
Το συμβάν μου το διηγήθηκε ο φίλος ο Παφίτης.
Κατά τα άλλα λήσμονες..............

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
22-07-2009, 13:47
1980 καλοκαίρι είμαι φοιτητής τριτοετής στην Ρουμανία. Στο δωμάτιο της Εστίας έχω συγκάτοικο ένα παλλικάρι, καλή του ώρα από την Πάφο (Χρηστάκης .....), πολύ καλό παιδί. Μόλις έχουμε γυρίσει από καλοκαιρινές διακοπές και έχουμε ανέβει φορτωμένοι με κούτες τσιγάρα (μπορεί κάποιοι να γνωρίζουν τι τραβάγαμε). Ο φίλος λόγω του ότι έμενε με ''Ελλαδίτες'' είχε συνηθίσει και του άρεσαν τα ελληνικά τσιγάρα. Συγκεκριμένα κάπνιζε Ασσο σκέτο.
Μου διηγήθηκε λοιπόν το παρακάτω περιστατικό:
Οταν κατέβηκε στην Κύπρο και πήγε να μπεί στο καφενείο του ίδιου του πατέρα του καπνίζοντας Ασσο σκέτο, οι θαμώνες τον πέταξαν έξω (από το ίδιο του το μαγαζί) λέγοντας του ότι με τους "Κωλοκαλαμαράδες ''΄που έμπλεξες κατάντησες να καπνίζεις και να κάνεις μ@λ@!ιες
Το συμβάν μου το διηγήθηκε ο φίλος ο Παφίτης.
Κατά τα άλλα λήσμονες..............



Αυτό .... είναι μια άλλη "διάσταση" ...... (σεβαστή)




.

NLS
22-07-2009, 13:54
για αυτά μίλαγα εγώ

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
22-07-2009, 14:33
για αυτά μίλαγα εγώ



http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-81.gif

VILLY
22-07-2009, 14:49
Ο τίτλος, ίσως έπρεπε λίγο να διαφοροποιηθεί ....

Έλληνες καναλάρχες/"εφημεριδάρχες" οι λήσμονες ....;)

.....ή μήπως κάνω λάθος ;;;; :confused:





.

Επειδή μ΄αρέσει ναμαι ακριβοδίκαιος, μπορείς να συμπεριλάβεις και εμενα στούς λήσμονες.
Μακάριε έχεις δίκιο. :(

GeorgeP
23-07-2009, 21:47
1980 καλοκαίρι είμαι φοιτητής τριτοετής στην Ρουμανία. Στο δωμάτιο της Εστίας έχω συγκάτοικο ένα παλλικάρι, καλή του ώρα από την Πάφο (Χρηστάκης .....), πολύ καλό παιδί. Μόλις έχουμε γυρίσει από καλοκαιρινές διακοπές και έχουμε ανέβει φορτωμένοι με κούτες τσιγάρα (μπορεί κάποιοι να γνωρίζουν τι τραβάγαμε). Ο φίλος λόγω του ότι έμενε με ''Ελλαδίτες'' είχε συνηθίσει και του άρεσαν τα ελληνικά τσιγάρα. Συγκεκριμένα κάπνιζε Ασσο σκέτο.
Μου διηγήθηκε λοιπόν το παρακάτω περιστατικό:
Οταν κατέβηκε στην Κύπρο και πήγε να μπεί στο καφενείο του ίδιου του πατέρα του καπνίζοντας Ασσο σκέτο, οι θαμώνες τον πέταξαν έξω (από το ίδιο του το μαγαζί) λέγοντας του ότι με τους "Κωλοκαλαμαράδες ''΄που έμπλεξες κατάντησες να καπνίζεις και να κάνεις μ@λ@!ιες
Το συμβάν μου το διηγήθηκε ο φίλος ο Παφίτης.
Κατά τα άλλα λήσμονες..............



για αυτά μίλαγα εγώ

Ας ειχε γινει και στην ελλαδα κατι ανάλογο με την Κυπρο π.χ. εισβολη των τουρκων στην Ροδο με τις ευλογίες ¨η την απραξια αν θέλετε των προστατων μας π.χ. Γάλλων, Αγγλων και θα σας ελεγα τι θα γινόταν στην αθηνα αν καπνιζατε Gauloises ¨η Benson & hedges!!!!

NLS
23-07-2009, 21:57
η Ρόδος μέχρι πρόσφατα δεν ήταν Ελληνική επικράτεια

πέρα από αυτό, τα... "καλά" των συμμάχων τα έχουμε νιώσει και εμείς μια χαρά, όμως δεν κάναμε τίποτα (εκεί δίνω δίκιο στους Κυπρίους πάντως)

εγώ μιλάω γιατί εναντίων ΜΑΣ

loulou1100gs
23-07-2009, 23:46
Ετούτο το καλοκαίρι, ραγιάδες-ραγιάδες...Μείνετε συντονισμένοι, αναμένονται εξελίξεις με "λύσεις πακέτο" (Κυπριακό-Αιγαίο-Σκοπιανό). Μια υπενθύμιση θα κάμω μόνο: έθνη που ξεχνάν την ιστορία τους είναι καταδικασμένα να την ξαναζήσουν.Κατά τα λοιπά "η δημοκρατία γιορτάζει, η Κύπρος στενάζει".

GeorgeP
24-07-2009, 00:07
η Ρόδος μέχρι πρόσφατα δεν ήταν Ελληνική επικράτεια

πέρα από αυτό, τα... "καλά" των συμμάχων τα έχουμε νιώσει και εμείς μια χαρά, όμως δεν κάναμε τίποτα (εκεί δίνω δίκιο στους Κυπρίους πάντως)

εγώ μιλάω γιατί εναντίων ΜΑΣ

ρωτάς γιατι εναντίον μας? μα εχουν 3000 τουλαχιστον λογους να ειναι εναντίον μας!!! Θέλεις την Ελληνικη υποκινηση στην 2 φορες προσπαθεια ανατροπης του, θέλεις την νουθεσία απο τους Ελληνες προς το Μακαριο να φερθει σκληρα στους Τουρκοκυπριους απο το 1950 και μετά το οποιο εφερε και τον Αττιλα, θέλεις την αποσυσρση της ΕΛΔΥΚ λιγο πριν τον Αττιλα θέλεις.......εχω κι αλλα να σου πω για να εξηγησεις το ''γιατι εμας''!!!!!!!

Corsair
24-07-2009, 03:10
Mα τι λες τωρα!!!! Εισαι σοβαρός Ελλην που τα λες αυτά????:)
Εδω σε όλες τις χωρες του κοσμου δινεται μια κάποια συνταξη σε αυτους που επεστρεψαν απο τον πόλεμο που τους εστειλε η πατριδα τους και στις οικογενειες των σκοτωμένων στην μαχη ΚΙ ΕΜΕΙς ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΩΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!ΤΟ ΑΚΟΥς ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!! Το θεμα αντιμετωπιζεται σαν ταμπού 35 χρόνια τωρα!!

Υ.Γ. Η φατσουλα παραπανω ειναι για να μην με παρεξηγησεις, ειναι ειρωνικό βεβαια το υφος αλλα οχι προς εσένα!!!

Γιατί δώσανε τίποτα σε αγωνιστές του 40'.
Θα μου πείτε τώρα για τη σύνταξη τις εθνικής αντίστασης.
ελάτε στο χωρίο μου να σας δείξω πόσα 10 χρονα τότε
την έχουν πάρει και πόσους από αυτούς που πολέμησαν
δεν πήραν τίποτα.(μέσα σ'αυτους και ο πατέρας μου
93 χρόνων σήμερα με 17 μήνες αιχμάλωτος από τους ιταλους)λόγο των πιστευων του.
Δεν θα ξεχάσω ποτέ τη μητέρα μου όταν έγινε η απόβαση, που έτρεξε κλαίγοντας στο σπίτι και αγκάλιασε τον πατέρα μου.......
ήμουν 9 χρονών...

EOD-K9
24-07-2009, 09:47
Κάθομαι στον υπολογιστή αρκετή ώρα προβληματισμένος για το τι θα έπρεπε να γράψω και από που θα έπρεπε να αρχίσω.
Όπως και να το γυρίσω στο μυαλό μου το θέμα είναι, πελώριο, δύστροπο και θα είμαι άλλος ένας ημιμαθής που προσπαθεί κάτι να πει ..... Εδώ καταξιωμένοι ιστορικοί έχουν γράψει τόνους μελάνι για να στηρίξουν την διαφωνία τους .
Δεν θα είμαι αυτός που θα διχάσει το φόρουμ σε μια ατέρμονη συζήτηση .
Το μόνο που θα γράψω προς το παρόν είναι :

Το αποτέλεσμα της σημερινής κατάστασης της Κύπρου είναι η ανικανότητά των πολιτικών και των δυο κρατών από τον Ά παγκόσμιο πόλεμο και μετά.
Ανακοινώνοντας τις αλληλοκατηγορίες συντελούμε στον διχασμό Ελλάδος - Κύπρου οπού και αυτό είναι το ποθούμενο των εξωτερικών παραγόντων

aeriko
24-07-2009, 09:56
θέλεις την νουθεσία απο τους Ελληνες προς το Μακαριο να φερθει σκληρα στους Τουρκοκυπριους
Ε μη μου πείτε τώρα ότι ο παπάς ήταν και το καλύτερο παιδί;

GeorgeP
24-07-2009, 10:08
Κάθομαι στον υπολογιστή αρκετή ώρα προβληματισμένος για το τι θα έπρεπε να γράψω και από που θα έπρεπε να αρχίσω.
Όπως και να το γυρίσω στο μυαλό μου το θέμα είναι, πελώριο, δύστροπο και θα είμαι άλλος ένας ημιμαθής που προσπαθεί κάτι να πει ..... Εδώ καταξιωμένοι ιστορικοί έχουν γράψει τόνους μελάνι για να στηρίξουν την διαφωνία τους .
Δεν θα είμαι αυτός που θα διχάσει το φόρουμ σε μια ατέρμονη συζήτηση .
Το μόνο που θα γράψω προς το παρόν είναι :

Το αποτέλεσμα της σημερινής κατάστασης της Κύπρου είναι η ανικανότητά των πολιτικών και των δυο κρατών από τον Ά παγκόσμιο πόλεμο και μετά.
Ανακοινώνοντας τις αλληλοκατηγορίες συντελούμε στον διχασμό Ελλάδος - Κύπρου οπού και αυτό είναι το ποθούμενο των εξωτερικών παραγόντων


Συμφωνω κι εγω σταματω εδώ!!!

NLS
24-07-2009, 12:59
ρωτάς γιατι εναντίον μας? μα εχουν 3000 τουλαχιστον λογους να ειναι εναντίον μας!!! Θέλεις την Ελληνικη υποκινηση στην 2 φορες προσπαθεια ανατροπης του, θέλεις την νουθεσία απο τους Ελληνες προς το Μακαριο να φερθει σκληρα στους Τουρκοκυπριους απο το 1950 και μετά το οποιο εφερε και τον Αττιλα, θέλεις την αποσυσρση της ΕΛΔΥΚ λιγο πριν τον Αττιλα θέλεις.......εχω κι αλλα να σου πω για να εξηγησεις το ''γιατι εμας''!!!!!!!

να σου πω, μη βγάζεις τον Μακάριο κάνα χαζό πιόνι
μια χαρά έκανε αυτά που ήθελε αυτός ο ίδιος

όσο για τους 3000, όχι δεν θα πάρω πάνω μου την ταφόπλακα κανενός
εγώ ξέρω ότι στην 1η ΜΑΛ μέχρι που πήγα (τότε καταργήθηκαν) είχαμε μαύρα τζόκεϊ για το αεροπλάνο που έφυγε από εκεί και έπεσε στην (και ΓΙΑ) την Κύπρο με ένα σωρό νέα παιδιά (ψάξε μάλιστα το ΠΟΙΟΙ το έριξαν)... οι συγγενείς τους ζωντανοί ακόμα, ακόμα τους έκλαιγαν στο άγημα της επετείου τους...

για να γυρίσω στο θέμα, τα αδέρφια μας οι Κύπριοι (το κάνουν και άλλοι Έλληνες ΕΛΛΑΔΗΤΕΣ αυτό - αλλά μην πλατιάσω) δεν μπορεί να είναι "θύματα" μας όταν τους βολεύει και "από πάνω" όταν πάλι τους βολεύει - δεν πάει έτσι

και κάτι άλλο... αν θέλουν να δουν σημερινές απειλές, ας δουν πως έχει αγοράσει την μισή Ελληνοκυπριακή και τα 3/4 της Τουρκοκυπριακής πλευράς ο Ρώσος και μετά τα λέμε

Arkas
25-07-2009, 15:12
Σε κάθε περίπτωση το αρχικό post του Μακάριου είναι απολύτως σωστό.
Πολλούς τους συμφέρει να ξεχνάμε!

Στις μέρες μας πιο πολύς κόσμος γνωρίζει για την ανανέωση του συμβολαίου της Πετρούλας στο γνωστό κανάλι, παρά για τα γεγονότα της Κύπρου.

Προσωπικά, είμαι περήφανος που ανήκω σε μια παρέα που και μνήμη έχει και κρίση και εθνικούς και όχι μόνον προβληματισμούς!

gzpainter
26-07-2009, 13:27
Συμφωνω απόλυτα με τον Arka και με το πατριωτάκη EOD-K9....συμφερει πόλλους να ξεχνάμε...διοτι πληρώνουμε την ανικανότητα των εκάστοτε πολιτικών μας....και δεν τους συμφερει να το θυμόμαστε...για αυτο και μας ποτιζουν με @@@@@.....λες και μας ενδιαφερουν...

οσο αφορα το 8εμα με το αεροπλανο της 1ης ΜΑΛ...το ελληνικο επειτελειο φοβουμενο οτι θα υπηρχε γενικη κλιμακωση με το να γινει γνωστο οτι οι ελληνες βοηθανε τους κυπραιους...δεν εδωσε στην κυπριακη πλευρα τα δεδομενα και αυτοι οταν ειδαν το αεροπλανο θεωρησαν οτι ηταν τουρκικο ....

οσο για την συμπεριφορα των κυπραιων...ενα κυριος στην κυπρο...οταν την ειχα επισκεφτει πριν πολλα χρονια...μας ειχε πει...οτι οι νεοι μπορει να 8εωρουν τους καλαμαραδες υπευθυνους για οτι εγινε..αλλα οι παλιοτεροι ξερουν οτι αν δεν υπηρχαν αυτοι...οι τουρκοι ουτε που θα σταματουσαν...
τωρα αν καποιος νομιζει οτι κανω λαθος...ευχαριστως να ακουσω την αποψη του...

EOD-K9
27-07-2009, 00:52
οι ΕΛΛΗΝΕΣ μπορεί να είναι λυσμονες της ημερομηνίας ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ




(τουλάχιστον κάποιοι από αυτούς ):(