PDA

View Full Version : καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?


batman
21-07-2009, 13:30
...το γνωστό θέμα...να σας προλάβω,λέγοντας οτι στο φόρουμ έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις φίλων.και η εξάτμιση λαδιού λογική λόγω αερόψυξης κλπ.και σε 2 συνεργεία ρώτησα,αποδεκτό απο την bmw επίσης.το θέμα μου,είναι τώρα το εξής.πόση ποσότητα μπορεί να καίει???
τις 2 φορές που συμπλήρωσα γω λάδι,πήρε 750 ml τη πρώτη φορά,μετά απο συμπλήρωμα στο συνεργείο(περίπου ίδια ποσότητα) και μετά απο 1000 χλμ περίπου.και 1 λιτρο,παλι μετά απο 1000 χλμ και κάτι,πριν 3 μέρες.είναι λογικό??δηλαδή θα βάζω κατα μέσο όρο 3-4 λίτρα ανα 5000χλμ??και μετά αλλαγή όλα???(άλλα 4???)?το λάδι είναι πάντα 20-50,η αλήθεια είναι πως το κυνηγάω όσο μπορώ το θηρίο,αλλά μου φαίνεται πολύ αυτό για να είναι και αποδεκτό απο την εταιρεία και τους ανθρώπους των συνεργείων.υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο μοτέρ??
σημειωτέον δε οτι ποτέ δεν έχω δει σταγόνα λαδιού απο διαρροή και ποτέ άσπρους καπνούς και μυρωδιές που σημαίνουν λάδι στο θάλαμο καύσης.
αν έχετε-είχατε 1150 adv αλλά και αν δεν είχατε και απλώς γνωρίζετε κάτι παραπάνω,η γνώμη σας πολύτιμη,γιατί θα κουφαθώ.φίλος με 1200gs απλό,μου λέει, οτι ίσως μειωθεί το λάδι μέχρι 500 ml ανα 5000 χλμ.και άλλος φίλος με 1200 adv του 2006,μου λέει οτι δεν του καίει τίποτα..τι συμβαίνει στα σώψυχα του boxer μου άραγε????:yz:yz:sm1::Απορία::Μπερδεμέν

kostas_366
21-07-2009, 13:52
Φίλε μου μην σκας...
Από τις ποσότητες που λες, καταλαβαίνω ότι το ....χουφτώνεις το εργαλείο :p. Οπότε εξατμίζει παραπάνω λάδι. Θα σου πω κάτι. Τον χειμώνα εγά βάζω 15/50. Ακόμα δεν έχω κάνει αλλαγή. Τα χιλιόμετρα τα έχω κάνει πολύ νορμάλ 120κλμ μέσω όρο και έπειτα από 3,000κλμ συμπλήρωσα 300μλ. Σε άλλες περιπτώσεις τα συμπλήρωνα στα 1000 ή έχει τύχει να τα βάλω και σε 500κλμ. Αλλά εκεί είχε πλάκωμα. Έτσι βλέπεις άλλες φορές να εξατμίζει ``πολύ`` λάδι και άλλες όχι. Είναι σε σχέση πάντα η κατανάλωση με την χρήση και τις εξωτερικές θερμοκρασίες. Το ίδιο γίνεται και με την βενζίνη. Έχω κάψει μισό ντεπόζιτο για 140κλμ και έχω κάνει και τα διπλά με μισό ντεπόζιτο, αλλά μόνος, νορμάλ τελείως και χωρίς βαλίτσες..
Το ίδιο γινόταν και με το 1100gs. Αυτό ήθελε περισσότερο λάδι.
Σαν συμβουλή ή άποψη θα πω μόνο ότι βάζε λίγο παραπάνω από την μέση του δείκτη. Έως το πάνω μέρος αυτού ας πούμε. Ο λόγο είναι ότι το λάδι καταναλώνενετε ποσόστωση. Όταν μένει λιγότερο μέσα σίγουρα χάνεται περισσότερο.
ΑΑΑΑ και καλμάρισε λίγο τον καρπό σου :sm7:

Space
21-07-2009, 13:59
Φίλε μου μην σκας...
ΑΑΑΑ και καλμάρισε λίγο τον καρπό σου :sm7:
Αυτο με τον καρπο και το λαδι το παρατηρησα και γω την προηγουμενη παρασκευη που εκαψα σχεδον 20ευρω βενζινα για να παω απο ερετρια-αθηνα.
Εκαψε και λιγο λαδακι αλλα δεν ξερω ακριβως για να σου πω.
Παντος εκει που ηταν γεματος ο δεικτης μετα ηταν κατα 3-4 χιλιοστα πιο κατω.
Το μηχανακι ειναι R1200GSA και ειχε μολις 1700χλμ

NLS
21-07-2009, 14:06
μην αγχώνεστε

επίσης μη βάζετε μπρος με τη μηχανή στο πλαϊνό

batman
21-07-2009, 15:45
μα μου αρέσει να σπάω το καρπό μου .......(με τη καλή έννοια φυσικά,αυτή του δεξί γκρίπ...).:D:D:D:rolleyes:ναι αυτό με τη κατανάλωση τό χω διαπιστώσει,να δω πότε θα μείνω απο βενζίνη (και )με αυτό το μηχανάκι..τουλάχιστον τώρα καλοκαιριάτικο.....απο λάδι δεν θέλω να μείνω...βάζω πάνω απο τη μέση στο τζαμάκι.και σχεδόν ποτέ δεν το βάζω μπροστά στο πλαινό σταντ...ΓέλιοΓέλιοΓέλιοΓέλιοΓέλιοΓέλιοΓέλιοΓέλιοΓέλιο

GeorgeP
21-07-2009, 15:51
...το γνωστό θέμα...να σας προλάβω,λέγοντας οτι στο φόρουμ έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις φίλων.και η εξάτμιση λαδιού λογική λόγω αερόψυξης κλπ.και σε 2 συνεργεία ρώτησα,αποδεκτό απο την bmw επίσης.το θέμα μου,είναι τώρα το εξής.πόση ποσότητα μπορεί να καίει???
τις 2 φορές που συμπλήρωσα γω λάδι,πήρε 750 ml τη πρώτη φορά,μετά απο συμπλήρωμα στο συνεργείο(περίπου ίδια ποσότητα) και μετά απο 1000 χλμ περίπου.και 1 λιτρο,παλι μετά απο 1000 χλμ και κάτι,πριν 3 μέρες.είναι λογικό??δηλαδή θα βάζω κατα μέσο όρο 3-4 λίτρα ανα 5000χλμ??και μετά αλλαγή όλα???(άλλα 4???)?το λάδι είναι πάντα 20-50,η αλήθεια είναι πως το κυνηγάω όσο μπορώ το θηρίο,αλλά μου φαίνεται πολύ αυτό για να είναι και αποδεκτό απο την εταιρεία και τους ανθρώπους των συνεργείων.υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο μοτέρ??
σημειωτέον δε οτι ποτέ δεν έχω δει σταγόνα λαδιού απο διαρροή και ποτέ άσπρους καπνούς και μυρωδιές που σημαίνουν λάδι στο θάλαμο καύσης.
αν έχετε-είχατε 1150 adv αλλά και αν δεν είχατε και απλώς γνωρίζετε κάτι παραπάνω,η γνώμη σας πολύτιμη,γιατί θα κουφαθώ.φίλος με 1200gs απλό,μου λέει, οτι ίσως μειωθεί το λάδι μέχρι 500 ml ανα 5000 χλμ.και άλλος φίλος με 1200 adv του 2006,μου λέει οτι δεν του καίει τίποτα..τι συμβαίνει στα σώψυχα του boxer μου άραγε????:yz:yz:sm1::Απορία::Μπερδεμέν

Ειχα 1150 και σε καταλαβαινω απόλυτα!!! Μην χολοσκάς!! Ειναι συναρτηση του δεξιου καρπού και του λαδιου που χρησιμοποιεις!!! Αν θελεις ακολουθα την συμβουλη μου και χρησιμοποιησε Χειμωνα-Καλοκαιρι λαδι ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΟ 20-50!!! Οχι συνθετικα ακι ημισυνθετικά!! Απλο ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΟ των 4ε το λιτρο!! Αυτο λεει και η ''μαμα''! Ουτε 10/40, 5/50 και 15/50 αλλα απλο 20/50!!! Αλλαζε το καθε 5000κμ και θα δεις μεγάλη μειωση στο καταναλωμενο λαδι του 1150 σου!!

Υ.Γ. Αφου εχεις διαβασει τα σχετικά νηματα θα εχεις διαβασει και τα γραφόμενα μου στο θέμα και κυριως σχετικα με τα συνθετικα λαδια και του κατα ποσον ταιριαζουν σε εναν οποιοδηποτε αερόψυκτο κινητηρα!!!

batman
21-07-2009, 15:59
πάντως καταλαβαίνω οτι απο τη χαλαρότητα με την οποία βλέπετε το θέμα,οτι δεν πρπει να ανησυχώ και ιδιαίτερα.απλά μαζί με τα επισκευαστικά ελαστικού,τα καλώδια μπαταρίας,τα εργαλειία όλα που κουβαλώ μόνιμα,να έχω και ένα μπουκάλι λαδάκι,έτσι για κανα ρουσφέτι,καμμιά σαλάτα,κανα συμπλήρωμα,για όπου χρειάζεται το λάδι γενικώς,τέλος πάντων..:sm7::sm7::sm7:
σας ευχαριστώ που με καθυσηχάζετε.;););).νιώθω πιο καλά λιγάκι...

Dionisis
21-07-2009, 16:03
Παναγιωτη εχω το 1150adv 4 χρονια το χρησιμοποιω μονο για ταξιδια αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι στο <πλακωμα> καιει λαδακι επισης μεσα σε κινηση παλι τσιμπαει σε νορμαλ οδηγηση δεν μπορω να πω οτι καιει αρκετα βεβαια ο boxer θελει το λαδακι σε ταξιδι μου στο εξωτερικο 8 ημερες πανω στην μηχανη δεν μου εκαψε τιποτε και αλλες φορες εαν ερθω Αθηνα για δουλειες και <πεσω> σε κινηση πρωτη δευτερα πρωτη δευτερα θα συμπληρωσω ......μην σε τρομαζει παντος θα το συνηθησεις .......

batman
21-07-2009, 16:04
ίσως να μου έχουν διαφύγει,αλλά θα τα ψάξω γιατί πρέπει να είναι ενδιαφέρον.άλλωστε καλό είναι να μάθω κάτι για λάδια που δεν έχω τη παραμικρή ιδέα. ευχαριστώ πολύ, θα το τσεκάρω.:)

GeorgeP
21-07-2009, 16:06
πάντως καταλαβαίνω οτι απο τη χαλαρότητα με την οποία βλέπετε το θέμα,οτι δεν πρπει να ανησυχώ και ιδιαίτερα.απλά μαζί με τα επισκευαστικά ελαστικού,τα καλώδια μπαταρίας,τα εργαλειία όλα που κουβαλώ μόνιμα,να έχω και ένα μπουκάλι λαδάκι,έτσι για κανα ρουσφέτι,καμμιά σαλάτα,κανα συμπλήρωμα,για όπου χρειάζεται το λάδι γενικώς,τέλος πάντων..:sm7::sm7::sm7:
σας ευχαριστώ που με καθυσηχάζετε.;););).νιώθω πιο καλά λιγάκι...

Μηπως πηγες σε GS προερχ'ομενος απο γιαπωνεζικο??
Διότι τετοιο σοκ ειχα παθει κι εγω που απο Aφρικα Τουιν (3 τον αριθμο) βρεθηκα με μια GS 1150 κατα μεσής στην Εθνικη Αθηνων-Θεσσαλονικης να γυρευω λαδι 20/50!!!!
Κοιτα, τα ευρωπαικα γενικως δεν ειναι βενζινη, λαδια και φυγαμε κι οταν το θυμηθουμε κανουμε και το σερβις που λεει ο κατασκευαστής!!! Θέλουν το κατι τις τους, την προσοχη του αναβατη δηλαδη!! Η λυση στο ''προβλημα'' σου βρισκεται στο πιο πανω ποστ μου!!
Αεροψυκτο 250,600,1150,1200......κυβικα που να ΜΗΝ καιει λαδια λιγα ¨η πολλά δεν εχει φτιαχτει ακομα διότι απλα δεν μπορει να φτιαχτεί!!!

batman
21-07-2009, 17:03
μπα,γιαπωνέζικο έχω χρόνια να αγοράσω,και μάλλον θα κάνω λίγα ακόμη,εκτός απροόπτου.πριν είχα triumph tiger 955i,μέχρι το νοέμβριο,και ktm 640απο το 2001(που το έχω ακόμη)αλλά δεν καίγαν λάδι,τουλάχιστον τόσο που να το πάρεις είδηση.όπως και να χει θα το παρακολουθώ.:D

batman
21-07-2009, 17:12
πάντως φίλε γιώργο,φαντάζομαι,οτι με το δικό σου το θηρίο,το varadero δεν θα έχεις τέτοια θέματα.μόνο βενζίνη,και service στην ώρα του και τίποτα άλλο.θυμάμαι απο ένα cb-1 400 που είχα,δεν χρειαζόταν τίποτα ποτέ.το πήγαινα στο κόφτη και ούτε το λάδι δεν έσπαγε,έβγαινε στα 5000 χλμ,καθαρό.ωραίο το vara,μου αρέσει,:):):):):),ειδικά για ταξίδι,(έχω κάνει στη θέση του συνεπιβάτη,γύρω στα 370-380,χλμ,χωρίς να κατέβω,πολυθρόνα,τέλος).

GeorgeP
21-07-2009, 18:51
μπα,γιαπωνέζικο έχω χρόνια να αγοράσω,και μάλλον θα κάνω λίγα ακόμη,εκτός απροόπτου.πριν είχα triumph tiger 955i,μέχρι το νοέμβριο,και ktm 640απο το 2001(που το έχω ακόμη)αλλά δεν καίγαν λάδι,τουλάχιστον τόσο που να το πάρεις είδηση.όπως και να χει θα το παρακολουθώ.:D

και ποιος σου ειπε οτι τα triumph ειναι ευρωπαικα? Φρενα nissin, κυλινδροπιστονα, αναρτησεις σαζμαν, συμπλεκτες κ.λ.π. ειανι ολα made in Japan! Οι μοτοσυκλέτες της εταιρειας αυτης ειναι κατα 80% Γιαπωνεζικες! Ο Κος John Bloor πριν αγορασει την χρεωκοπημενη εταιρεια τα ειχε βρει με τα εγγλεζικα συνδικατα λεγοντας τους οτι ''αν θελετε οι απολυμενοι κι επι 10 χρόνια ανεργοι εργαζομενοι της triumph να ξαναδουλεψουν και να παρουν συνταξη μην με μπλέξετε με ευρωπαιους προμηθευτες''. Κι ετσι κι εγινε, το γιατί το ηθελε ετσι ο σημερινος ιδιοκτητης της εταιρείας αναζητησε το στους όρους ''ακριβής παραδοση εξαρτηματων'' και ''γιαπωνεζικη αξιοπιστία''!
Για τα ΚΤΜ του 2001 με τους rotax κινητηρες σιωπαινω!! Αν και τότε το λαδακι τους το τσιμπουσαν!! Αλλα ειπαμε ειδικοι κινητηρες ιδιαιτερα χουγια!!! Ειναι δηλαδη σαν να ζητάς απο αυτοκινητο WRC να μην καιει λαδι, γινεται? ΟΧΙ!!
Αλλά το τότε της ΚΤΜ παρασσαγγας απεχει του σημερα! τοτε ηταν made in austria σημερα ειναι made in India (50%)!!!

GeorgeP
21-07-2009, 18:55
πάντως φίλε γιώργο,φαντάζομαι,οτι με το δικό σου το θηρίο,το varadero δεν θα έχεις τέτοια θέματα.μόνο βενζίνη,και service στην ώρα του και τίποτα άλλο.θυμάμαι απο ένα cb-1 400 που είχα,δεν χρειαζόταν τίποτα ποτέ.το πήγαινα στο κόφτη και ούτε το λάδι δεν έσπαγε,έβγαινε στα 5000 χλμ,καθαρό.ωραίο το vara,μου αρέσει,:):):):):),ειδικά για ταξίδι,(έχω κάνει στη θέση του συνεπιβάτη,γύρω στα 370-380,χλμ,χωρίς να κατέβω,πολυθρόνα,τέλος).

Εγω αγαπητέ μου δεν ξερω τι θα πει λαδι, δεν το βλεπω παρα μονον στα 6000κμ που το αλλαζω και κατα παρεκκλησιν της μαμας που λεει καθε 12000κμ και μαλιστα απλο ορυκτέλαιο!! Με οσα και να πηγαινεις, με οτι φορτίο και να εχεις αν βαζεις 10/40 ¨η 15/40, ¨η 15/50 στα 6000 θα βάλεις 3,5 λιτρα και στα επομενα 6000 θα βγάλεις 3,5 λιτρα!!

Ναι, πολυθρονα το Βαραντερο πισω αλλα δεν νομιζω να παραπονεθηκε ουδόλως κανεις με την σελλα της GS εμπρος "η πισω!!! Σε αυτο ο Γερμανος ειναι.....Γερμανός!!!

batman
21-07-2009, 22:20
:sm8:ναι,κανένα παράπονο.με το tiger είχα διάφορα προβλήματα,γιαυτό και το έδωσα.γιατί ακόμη μου λείπει ο τρόπος που δουλευε το μοτερ του στις ψηλές,αλλά και η ομορφιά του(υποκειμενικό τελείως αυτό).αλλά άλλο το ένα μηχανάκι,άλλο τελείως το άλλο,καθένα με τη δική του χάρη,'οπως όλα,προσφέρει χαρές στους ιδιοκτητες αναβάτες με άλλο τρόπο...;)

NLS
22-07-2009, 00:40
μου πεις ότι είχες το tiger με τις... βλεφαρίδες;
(μπλιαααααχ) αλλά είπαμε η ομορφιά είναι υποκειμενική ;)

η πρόταση που κλείνεις είναι όλο το ζουμί

Gemat
22-07-2009, 00:52
Τι λετε ρε παιδια???:confused::confused:

....καθε λιγα χλμ συμπληρωνετε λαδια??

Ειχα καποτε ενα διχρονο ΜΤΧ που εβαζα λαδι μιξης.... νομιζα οτι τα τετραχρονα ΔΕΝ καινε λαδι παρα μονο οταν ειναι φθαρμενα τα ελατηρια!!

Σιγουρα ειναι ΟΚ οι μηχανες σας??????

Επισης αυτο με το πλαγιο σταντ.... η αντλια λαδιου αυτη τη δουλεια δεν κανει??? δηλαδη αν δουλευω το αμαξι στην ανηφορα για καμποση ωρα θα αρχισει να καιει λαδι?????

Κουφα μου ακουγονται ολα αυτα.....Λεει τετοια πραγματα το μανιουαλ της BMW για συγχρονα μοντελα??

GeorgeP
22-07-2009, 10:59
Τι λετε ρε παιδια???:confused::confused:

....καθε λιγα χλμ συμπληρωνετε λαδια??

Ειχα καποτε ενα διχρονο ΜΤΧ που εβαζα λαδι μιξης.... νομιζα οτι τα τετραχρονα ΔΕΝ καινε λαδι παρα μονο οταν ειναι φθαρμενα τα ελατηρια!!

Σιγουρα ειναι ΟΚ οι μηχανες σας??????

Επισης αυτο με το πλαγιο σταντ.... η αντλια λαδιου αυτη τη δουλεια δεν κανει??? δηλαδη αν δουλευω το αμαξι στην ανηφορα για καμποση ωρα θα αρχισει να καιει λαδι?????

Κουφα μου ακουγονται ολα αυτα.....Λεει τετοια πραγματα το μανιουαλ της BMW για συγχρονα μοντελα??

Αγαπητε μου,

Σου απαντω εγω ο καβαλλων ιδιο μηχανακι με σενα για να μην σε παρουν απο το αφτι οι υπόλοιποι!!!:D
Οι μηχανες τους ειναι ΟΚ δεν εχουν κανενα προβλημα με το λαδι και την κατανάλωση του, ετσι ειναι φτιαγμενες διότι σαν αεροψυκτα δεν μπορει να γινει αλλιως!!! Δεσε το εκει και μην κολλάς στην φραση ''καιει λαδι'' διότι αν οδηγουσες ενα subaru WRX και το πηγαινες 160+ στο Αθηνα - Θεσσαλονικη θα σου ελεγα ποσο λαδι θα εβαζες στο τερμα της διαδρομης!!! Αν δε του εβαζες και το κιτ αυξησης υποδυναμης τότε δεν θα εφτανες στην θεσσαλονικη με το ιδιο λαδι στα καρτερ!! Ετσι ειναι τα GS ενας ''φτιαγμενος'' κινητηρας που συν της άλλης ειναι κι αερόψυκτος!!
Ακομα και το Βαραντερο που ΔΕΝ καιει λαδι, βαλε του ενα 10/40 συνθετικό και τραβα στην ιδια διαδρομη με 160+ και πες μου τι ειδες μετα απο 1000κμ!! Ενταξει τα GS σαν αεροψυκτο το αποτέλεσμα ειναι στα 500κμ, αλλα that's life with air cooled engines!!!!

Οσο για το πλαγιο σταντ που αναφερει ο NLS, ναι υπήρχε ενα θέμα στα μπόξερ του 1990-1998 και στα πρωτα μοντέλα σειράς ''Κ'' όπου τα ελατηρια των πιστονιων δεν στεγάνωναν τον κυλινδρο σωστά (περιεργως βέβαια) αλλα αυτο λυθηκε σχεδόν αμεσως στα ''Κ'' και στα 1200 GS δεν υφισταται!!!!
Φιλε και συνοδοιπόρε gemat, οτι ειναι φτιαχτό απο την ''μαμα'' να συμβαινει (π.χ. καταναλωση λαδιου στα GS) να μην σε απασχολεί σαν ''προβλημα'' αλαλ σαν μερος του χαρακτηρα της μοτο που καβαλάς!! Αν δεν μπορεις να το ανεχτεις αυτο ειναι άλλο θεμα και προχωρας στην πωληση της μοτο, όπως εκανα κι εγω, για να ησυχάσεις!!!

Gemat
22-07-2009, 12:32
Αγαπητε μου,

Σου απαντω εγω ο καβαλλων ιδιο μηχανακι με σενα για να μην σε παρουν απο το αφτι οι υπόλοιποι!!!:D
Οι μηχανες τους ειναι ΟΚ δεν εχουν κανενα προβλημα με το λαδι και την κατανάλωση του, ετσι ειναι φτιαγμενες διότι σαν αεροψυκτα δεν μπορει να γινει αλλιως!!! Δεσε το εκει και μην κολλάς στην φραση ''καιει λαδι'' διότι αν οδηγουσες ενα subaru WRX και το πηγαινες 160+ στο Αθηνα - Θεσσαλονικη θα σου ελεγα ποσο λαδι θα εβαζες στο τερμα της διαδρομης!!! Αν δε του εβαζες και το κιτ αυξησης υποδυναμης τότε δεν θα εφτανες στην θεσσαλονικη με το ιδιο λαδι στα καρτερ!! Ετσι ειναι τα GS ενας ''φτιαγμενος'' κινητηρας που συν της άλλης ειναι κι αερόψυκτος!!
Ακομα και το Βαραντερο που ΔΕΝ καιει λαδι, βαλε του ενα 10/40 συνθετικό και τραβα στην ιδια διαδρομη με 160+ και πες μου τι ειδες μετα απο 1000κμ!! Ενταξει τα GS σαν αεροψυκτο το αποτέλεσμα ειναι στα 500κμ, αλλα that's life with air cooled engines!!!!

Οσο για το πλαγιο σταντ που αναφερει ο NLS, ναι υπήρχε ενα θέμα στα μπόξερ του 1990-1998 και στα πρωτα μοντέλα σειράς ''Κ'' όπου τα ελατηρια των πιστονιων δεν στεγάνωναν τον κυλινδρο σωστά (περιεργως βέβαια) αλλα αυτο λυθηκε σχεδόν αμεσως στα ''Κ'' και στα 1200 GS δεν υφισταται!!!!
Φιλε και συνοδοιπόρε gemat, οτι ειναι φτιαχτό απο την ''μαμα'' να συμβαινει (π.χ. καταναλωση λαδιου στα GS) να μην σε απασχολεί σαν ''προβλημα'' αλαλ σαν μερος του χαρακτηρα της μοτο που καβαλάς!! Αν δεν μπορεις να το ανεχτεις αυτο ειναι άλλο θεμα και προχωρας στην πωληση της μοτο, όπως εκανα κι εγω, για να ησυχάσεις!!!

Συνονοματε Γιωργο,

Στο VIM10 στην Ουγγαρια εκανα κοντα 3000 χλμ με μεση ταχητητα πανω απο 140 χλμ (μεση ε? με 190+ σε αρκετες περιπτωσεις). Γυρισα εκανα αλλες 2000 χλμ και μετα αλλαξα λαδια-φιλτρο και το λαδι που εβγαλα ηταν σχεδον οσο εβαλα! Ανεπαισθητη ηταν η αλλαγη της σταθμης στο τζαμακι.

Οσο αφορα τον .. πουσαρισμενο κινητηρα. ΣΙΓΑ ΤΟ ΠΟΥΣΑΡΙΣΜΑ! 90 ιππους στο λιτρο! Το ιμπρεζα που περιγραφεις εχει 300 ιππους απο 2,5 λιτρα (120 ιππους/λιτρο) και δεν συζηταμε για φτιαξιματα! Ασε που ο κινητηρας των 2,5 λιτρων του ιμπρεζα κουβαλαει 1,5 τονο ενω του GS ουτε 450 κιλα !

Το προβλημα του πλαγιου σταντ υπηρχε απο το 1990 ως το 1998 !!!!! 8 χρονια τους πηρε να το βελτιωσουν???? Να χαρω RnD τμημα!

Μπορει να γινομαι κακος, αλλα πιστευω οτι πρεπει να εχουμε μεγαλυτερες απαιτησεις απο τα προιοντα που αγοραζουμε (εναντι πολλων χιλιαδων ευρω)!!!!

GeorgeP
22-07-2009, 15:32
Γεωργιε,

θα σε παω τμημα - τμημα του ποστ σου για να σου εξηγησω κάποια πράγματα!!!

Συνονοματε Γιωργο,

Στο VIM10 στην Ουγγαρια εκανα κοντα 3000 χλμ με μεση ταχητητα πανω απο 140 χλμ (μεση ε? με 190+ σε αρκετες περιπτωσεις). Γυρισα εκανα αλλες 2000 χλμ και μετα αλλαξα λαδια-φιλτρο και το λαδι που εβγαλα ηταν σχεδον οσο εβαλα! Ανεπαισθητη ηταν η αλλαγη της σταθμης στο τζαμακι.
Αν μετραγες το λαδι που έλειπε θα το εβρισκες κάπου στα 150-200ml συμφωνα με αυτο που περιγράφεις! Όπως και να το κανεις ειναι μεν μια μικρη ανεπαισθητη κατανάλωση αλλα κατανάλωση δε!!!!! Αν τα ιδια χιλιόμετρα τα εγραφες στην Ελλαδα με τους 40 βαθμους και με τις ταχυτητες που περιγράφεις θα ηταν παραπανω, ειδικα αν χρησιμοποιεις 100% συνθετικό λαδι όπως εγ'ω!!!!


Οσο αφορα τον .. πουσαρισμενο κινητηρα. ΣΙΓΑ ΤΟ ΠΟΥΣΑΡΙΣΜΑ! 90 ιππους στο λιτρο! Το ιμπρεζα που περιγραφεις εχει 300 ιππους απο 2,5 λιτρα (120 ιππους/λιτρο) και δεν συζηταμε για φτιαξιματα! Ασε που ο κινητηρας των 2,5 λιτρων του ιμπρεζα κουβαλαει 1,5 τονο ενω του GS ουτε 450 κιλα !

Μην κρινεις μονον απο την ειδικη ισχυ ιππους/λιτρο δεν ειναι μονον αυτο που συνηγορεί στην κατανάλωση λαδιού!! Το συμαντικότερο ειναι η αερόψυξη η οποια για να ειναι αποτελεσματικη και να ψυχει τον κινητηρα οι ανοχες πιστονιου-κυλινδρου και η σχεση ελατηρίων-πιστονιού-κυλινδρου ειναι 4 φορες μεγαλυτερη απο οτι σε ενα υδρόψυκτο!!! Στο Βαραντερο το normal διακενο πιστονιου – κυλινδρου είναι απο 0,020-0,060mm με οριο σερβις τα 0,200mm ενω στο GS 1150 π.χ. εχει 0,12mm τιμη διακενου δηλαδη 2 φορες μεγαλυτερο απο την μεγαλυτερη επιτρεπόμενη τιμη του Βαραντερο.

Ο boxer λοιπόν είναι αερόψυκτος και ως τέτοιος ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να καταναλώνει λαδι διότι διαφορετικά θα ''κόλλαγε'' για ψηλου πήδημα!!
Η ειδοποιός διαφορά ενος αερόψυκτου απο έναν υδρόψυκτο περα απο τον τρόπο ψυξης (νερο-αέρας) είναι οι ανοχές των μετάλλων σε κουζινέτα και οποιοδήποτε σημειο τριβής και κυρίως στα κυλινδροπίστονα!!!! Ενας αερόψυκτος όπως προείπα έχει 4 φορές μεγαλυτερα διακενα απο έναν υδρόψυκτο σε αυτο το σημείο διοτι οι διαστολές των μετάλλων του είναι τεράστιες κι απότομες μιας και δεν υπάρχει το νερό για να κρατάει μια σταθερη θερμοκρασία!!! Οταν κινειται ο αερόψυκτος στην πόλη μεσα στην κινηση και μετα βγαινει στην παραλιακη οι μεταβολές στην θερμοκρασια του κινητήρα μπορει να φτάσει και το +200%!! Σε μια τέτοια περίπτωση, διαστολή και αποτομη συστολή ¨η το αντίθετο συνεπάγεται κατανάλωση λαδιου!!!

Το Subaru WRX αν και υδρόψυκτο δεν καιει το λαδι του λογω ίππων αλλα λογω μειωμένων τριβών που ΠΡΕΠΕΙ να εχει για να βγάλει αυτους τους 300 ίππους!! Αν ειχε ‘’σφχτα’’ διάκενα όπως ενα οποιοδηποτε πολιτικό αυτοκινητο θα ειχε περισσότερες τριβες κι ως εκ τουτου απώλειες στην ιπποδυναμη! Ετσι ο κατασκευαστής του χαλαρωσε τις ανοχες στα τριβόμενα μερη για να ελαττώσει αυτές τις τριβές, να παρει οση ιπποδυναμη/ροπη ηθελε κι ας καιει λιγο εως αρκετό λαδι!!!
Το προβλημα του πλαγιου σταντ υπηρχε απο το 1990 ως το 1998 !!!!! 8 χρονια τους πηρε να το βελτιωσουν???? Να χαρω RnD τμημα!

Μιλάμε για ευρωπαίους οι οποίοι αντιδρουν πολυ αργοτερα εν συγκρισει με τους Γιαπωνέζους, ειναι θεμα φιλοσοφίας και κουλτουρας!!! Ενω στο ‘’Κ’’ το διόρθωσαν μεσα σε ενα χρόνο (διότι πιστευαν στις πωλησεις του, που ποτέ δεν ηρθαν στο τέλος) στο GS το αφησαν για την επόμενη δεκαετία!!!
Οταν όμως οι Γερμανοι συνέλαβαν οτι οι Γιαπωνεζοι εχουν κλεισει πολλες ευρωπαικες εταιρείες με την αξιοπιστία των οχηματων τους αρχισαν κι αυτοι να βελτιωνονται σε καποιους τομεις! Στην GS π.χ βελτιωσαν αυτο που συζητάμε εδω, αλλα και την ταπα των λαδιων στο δεξιο κυλινδρο που δακρυζε μετα τα 140κμ και λερωνε τα παντελονια μου διότι απλα δεν ηταν βιδωτή αλλα........κουμπωτή!!!!!!! Τι είπες? Ειπαμε χαρακτηρας!!!!!!

Μπορει να γινομαι κακος, αλλα πιστευω οτι πρεπει να εχουμε μεγαλυτερες απαιτησεις απο τα προιοντα που αγοραζουμε (εναντι πολλων χιλιαδων ευρω)!!!!

γιωργη όποιος αγοράζει GSειναι γνωστες όλων αυτων, κι αν δεν ειναι ΟΛΟΙ γνωστες ειναι οι περισσότεροι. Αλλα αυτο τους αρέσει, αυτο αγοράζουν κι αυτο θα αγόραζαν μακαρι να δουλευαν νυχθημερόν για χρόνια!!!!

Gemat
22-07-2009, 15:48
Ο boxer λοιπόν είναι αερόψυκτος και ως τέτοιος ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να καταναλώνει λαδι διότι διαφορετικά θα ''κόλλαγε'' για ψηλου πήδημα!!
Η ειδοποιός διαφορά ενος αερόψυκτου απο έναν υδρόψυκτο περα απο τον τρόπο ψυξης (νερο-αέρας) είναι οι ανοχές των μετάλλων σε κουζινέτα και οποιοδήποτε σημειο τριβής και κυρίως στα κυλινδροπίστονα!!!! Ενας αερόψυκτος όπως προείπα έχει 4 φορές μεγαλυτερα διακενα απο έναν υδρόψυκτο σε αυτο το σημείο διοτι οι διαστολές των μετάλλων του είναι τεράστιες κι απότομες μιας και δεν υπάρχει το νερό για να κρατάει μια σταθερη θερμοκρασία!!! Οταν κινειται ο αερόψυκτος στην πόλη μεσα στην κινηση και μετα βγαινει στην παραλιακη οι μεταβολές στην θερμοκρασια του κινητήρα μπορει να φτάσει και το +200%!! Σε μια τέτοια περίπτωση, διαστολή και αποτομη συστολή ¨η το αντίθετο συνεπάγεται κατανάλωση λαδιου!!!



Υπαρχει καποιο σημαντικο πλεονεκτημα του αεροψυκτου μποξερ που να δικαιολογει την υπαρξη του το 2009 παρα των προφανων του "ιδιαιτεροτητων" ???
(σπουδαια ισχυ, δεν βγαζει)
(Καταναλωνει πολυ λαδι)
(σε μεταβολες στροφων κουναει τη μηχανη)
(εχει θεματα στεγανωτητας)
(περισσευει απο τα πλαγια της μοτο και ειναι εκτεθειμενος σε πτωση)
(ζεματαει τα ποδια το καλοκαιρι !?)

NLS
22-07-2009, 16:23
gemat τι ακριβώς προσφέρει το post σου και ειδικά σε αυτό το thread;

εγκυκλοπαιδική ενημέρωση;
χλωμό

batman
22-07-2009, 16:50
παίδες τι ακριβώς συμβαίνει δω??οι συμβουλές για τα λάδια και οι εξηγήσεις είναι ευπρόσδεκτςες απο όλους.απο κει και πέρα,όμως,εκφράσεις που υποκρύπτουν υποτίμηση της μιας μοτό η της άλλης,δεν νομίζω οτι πρέπει να έχουν θέση.αυτό που ξέρω,είναι οτι και τα alpha romeo ελλατώνουν τις ποσότητες λαδιού,τακτικά,και χωρίς φτιαγμένα μοτέρ,αλλα και με το suzuki vitara μετά απο 2 μέρες στους χωματόδρομους της βαλλια κάλντα συμπλήρωσα λαδάκι λίγο.αυτό που ξέρω επίσης,είναι οτι ο καθένας για να αγοράσει είδος κινητήρα που υπάρχει εδώ και δεκαετίες πλέον και ο οποίος απλά εξελίσεται και δεν αλλάζει,θα έχει τους λόγους του και θα απολαμβάνει δικές του στιγμές χαράς.τα ίδια ισχύουν για γιαπωνέζικα,ευρωπαικά,κινέζικα κορεάτικα κλπ κλπ κλπ κλπ.να θυμόμαστε όλοι.σημασία έχουν οι άνθρωποι,όχι τα μέταλλα.

vtheo
22-07-2009, 16:52
Υπαρχει καποιο σημαντικο πλεονεκτημα του αεροψυκτου μποξερ που να δικαιολογει την υπαρξη του το 2009 παρα των προφανων του "ιδιαιτεροτητων" ???
(σπουδαια ισχυ, δεν βγαζει) 105
(Καταναλωνει πολυ λαδι)
(σε μεταβολες στροφων κουναει τη μηχανη)
(εχει θεματα στεγανωτητας)
(περισσευει απο τα πλαγια της μοτο και ειναι εκτεθειμενος σε πτωση)
(ζεματαει τα ποδια το καλοκαιρι !?)

Αν και πιστεύω ότι το θέμα ξέφυγε γιατί ο φίλος που έγραψε το θέμα έχει κάποια απορία για το 1150 του και όχι να το πουλήσει να πάρει αλλό μηχανάκι και όχι Boxer θα πω δυο πραγματάκια σαν κάτοχος R1200 GSA .Σε 15 μήνες έχω κάνει μαζί της 40.000 χλμ Ελλάδα(χώμα - άσφαλτο) και Ευρώπη (Άσφαλτο).

(σπουδαια ισχυ, δεν βγαζει) 105 ίππους το GS και 120 το ΗP Megamoto

(Καταναλωνει πολυ λαδι) πριν 10 μερες έκανα ένα ταξίδι Ευρώπη 5.300 χλμ + 700 χλμ που είχα κάνει πριν φύγω δηλαδή με 6.000 χλμ με τα ίδια λάδια στο κάρτερ το μηχανάκι είχε καταναλώσει κάτι λιγότερο από 100ml και από κατανάλωση βενζίνης η μοτό έβγαζε με 32 λίτρα (είναι το τεπόζιτο της adventure) 630 με 650 χιλιόμετρα τριβάλιτσος.

(σε μεταβολες στροφων κουναει τη μηχανη) Κουνάει;;;Έγω έχω την αίσθηση στο δρόμο ότι πηγαίνω καλύτερα και από αυτοκίνητο η μοτό στην βροχή και στον αέρα είναι απίστευτη.

(εχει θεματα στεγανωτητας)Συμφωνώ το εμπρός φανάρι πιάνει υγρασία(τουλάχιστον στο δικό μου)

(περισσευει απο τα πλαγια της μοτο και ειναι εκτεθειμενος σε πτωση)Τι εννοείς εκτεθειμένος;;Εγώ θα έλεγα καλύτερα θωρακισμένος ,αν πέσεις δε θα σε πλακώσει η μηχανή θα ακουμπήσει στους κυλίνδρους.

(ζεματαει τα ποδια το καλοκαιρι !?)Γιατί τα υδρόψυκτα με το βεντιλατέρ δροσίζουν???

george81
22-07-2009, 17:38
Αν και πιστεύω ότι το θέμα ξέφυγε γιατί ο φίλος που έγραψε το θέμα έχει κάποια απορία για το 1150 του και όχι να το πουλήσει να πάρει αλλό μηχανάκι και όχι Boxer θα πω δυο πραγματάκια σαν κάτοχος R1200 GSA .Σε 15 μήνες έχω κάνει μαζί της 40.000 χλμ Ελλάδα(χώμα - άσφαλτο) και Ευρώπη (Άσφαλτο).

(σπουδαια ισχυ, δεν βγαζει) 105 ίππους το GS και 120 το ΗP Megamoto

(Καταναλωνει πολυ λαδι) πριν 10 μερες έκανα ένα ταξίδι Ευρώπη 5.300 χλμ + 700 χλμ που είχα κάνει πριν φύγω δηλαδή με 6.000 χλμ με τα ίδια λάδια στο κάρτερ το μηχανάκι είχε καταναλώσει κάτι λιγότερο από 100ml και από κατανάλωση βενζίνης η μοτό έβγαζε με 32 λίτρα (είναι το τεπόζιτο της adventure) 630 με 650 χιλιόμετρα τριβάλιτσος.

(σε μεταβολες στροφων κουναει τη μηχανη) Κουνάει;;;Έγω έχω την αίσθηση στο δρόμο ότι πηγαίνω καλύτερα και από αυτοκίνητο η μοτό στην βροχή και στον αέρα είναι απίστευτη.

(εχει θεματα στεγανωτητας)Συμφωνώ το εμπρός φανάρι πιάνει υγρασία(τουλάχιστον στο δικό μου)

(περισσευει απο τα πλαγια της μοτο και ειναι εκτεθειμενος σε πτωση)Τι εννοείς εκτεθειμένος;;Εγώ θα έλεγα καλύτερα θωρακισμένος ,αν πέσεις δε θα σε πλακώσει η μηχανή θα ακουμπήσει στους κυλίνδρους.

(ζεματαει τα ποδια το καλοκαιρι !?)Γιατί τα υδρόψυκτα με το βεντιλατέρ δροσίζουν???

πεστα χρυσοστομε!!!!!!!!!!

Gemat
22-07-2009, 17:57
Αν και πιστεύω ότι το θέμα ξέφυγε γιατί ο φίλος που έγραψε το θέμα έχει κάποια απορία για το 1150 του και όχι να το πουλήσει να πάρει αλλό μηχανάκι και όχι Boxer θα πω δυο πραγματάκια σαν κάτοχος R1200 GSA .Σε 15 μήνες έχω κάνει μαζί της 40.000 χλμ Ελλάδα(χώμα - άσφαλτο) και Ευρώπη (Άσφαλτο).

(σπουδαια ισχυ, δεν βγαζει) 105 ίππους το GS και 120 το ΗP Megamoto

(Καταναλωνει πολυ λαδι) πριν 10 μερες έκανα ένα ταξίδι Ευρώπη 5.300 χλμ + 700 χλμ που είχα κάνει πριν φύγω δηλαδή με 6.000 χλμ με τα ίδια λάδια στο κάρτερ το μηχανάκι είχε καταναλώσει κάτι λιγότερο από 100ml και από κατανάλωση βενζίνης η μοτό έβγαζε με 32 λίτρα (είναι το τεπόζιτο της adventure) 630 με 650 χιλιόμετρα τριβάλιτσος.

(σε μεταβολες στροφων κουναει τη μηχανη) Κουνάει;;;Έγω έχω την αίσθηση στο δρόμο ότι πηγαίνω καλύτερα και από αυτοκίνητο η μοτό στην βροχή και στον αέρα είναι απίστευτη.

(εχει θεματα στεγανωτητας)Συμφωνώ το εμπρός φανάρι πιάνει υγρασία(τουλάχιστον στο δικό μου)

(περισσευει απο τα πλαγια της μοτο και ειναι εκτεθειμενος σε πτωση)Τι εννοείς εκτεθειμένος;;Εγώ θα έλεγα καλύτερα θωρακισμένος ,αν πέσεις δε θα σε πλακώσει η μηχανή θα ακουμπήσει στους κυλίνδρους.

(ζεματαει τα ποδια το καλοκαιρι !?)Γιατί τα υδρόψυκτα με το βεντιλατέρ δροσίζουν???


Κατ' αρχην ψυχραιμια....

οτι γραφω σχετιζεται με πραγματα που διαβαζω σε αυτο το φορουμ!

Δεν κανω συγκριση με τη δικη μου (αποκλειστικα) μοτοσυκλετα αλλα με το ρευμα ολων των υπολοιπων κατασκευαστων σε σχεση με τη BMW.

H τελευταια δειχνει να επιμενει σε ενα σχεδιο που εχει εγκαταλειφθει απο ολους τους υπολοιπους. Μη εχοντας λοιπον διαβασει καποιο σπουδαιο προσον του μποξερ εναντι των αλλων τυπων κινητηρα, αναρρωτιεμαι αν μου εχει διαφυγει κατι (και πιστεψτε με εχω διαβασει προσεκτικα καμποσα νηματα στο φορουμ).

Εχω κανει λιγα χιλιομετρα με GS 1150 αλλα και 1200Α και ναι μεν δεν μπορω να εκφερω αποψη για θεματα λαδιων κλπ, αλλα σιγουρα στο φαναρι οταν ανεβαζεις στροφες για να ξεκινησεις κουναει (πραγμα που δεν ειναι προβλημα αλλα σιγουρα δεν ειναι και ευχαριστο), και μεσα στη πολη η θερμοκρασια των κυλινδρων σου ψηνει τα ποδια (που μια και το αναφερεις δεν ειναι τοσα αισθητο στο Βαραντερο)! Οσο αφορα την ελλειψη ισχυος, φυσικα και δεν εννοω οτι δεν παει η μηχανη! Εννοω οτι δεν ειναι αυτος ο λογος που ο μποξερ βρισκεται σε μια κατα τα αλλα τεχνολογικα πρωτοπορα μοτο εν ετη 2009!

Η γενικοτερη γκρινια των ποστ μου εχει να κανει με αυξημενες απαιτησεις προς τους κατασκευαστες και οχι στο να πικαρω κατοχους GS (σε φορουμ για GS!)
Αν διαβασετε το Review μου στο Varadero-international forum
http://varaderoforumcom.h826747.serverkompetenz.net/viewtopic.php?t=292&highlight=2007+review
θα διαπιστωσετε οτι ουτε τα αυτια της Honda χαιδευω!Νεύρα

gemara
22-07-2009, 19:19
Φίλοι μου, πλάκα δεν έχει, μέσα σε ένα φόρουμ για GS να προσπαθείτε να πείσετε τον οποιονδήποτε για την σωστή επιλογή σας να πάρετε Varadero;:D

Άμα ήταν έτσι, οι περισσότεροι «μουρλαμένοι» εδώ μέσα, δεν θα την είχαν πάρει και θα τους έμεναν και κάμποσα χιλιαρικάκια στην τσέπη;;;:rolleyes:

Άλλη μηχανή, άλλη κατηγορία, άλλη φιλοσοφία, άλλη ποιότητα, άλλος χαρακτήρας, άλλη διαχρονικότητα, άλλη ιστορία, άλλα γούστα, άλλη καψούρα. Έτσι δεν είναι;:D

Gemat
22-07-2009, 20:41
Φίλοι μου, πλάκα δεν έχει, μέσα σε ένα φόρουμ για GS να προσπαθείτε να πείσετε τον οποιονδήποτε για την σωστή επιλογή σας να πάρετε Varadero;:D

Άμα ήταν έτσι, οι περισσότεροι «μουρλαμένοι» εδώ μέσα, δεν θα την είχαν πάρει και θα τους έμεναν και κάμποσα χιλιαρικάκια στην τσέπη;;;:rolleyes:

Άλλη μηχανή, άλλη κατηγορία, άλλη φιλοσοφία, άλλη ποιότητα, άλλος χαρακτήρας, άλλη διαχρονικότητα, άλλη ιστορία, άλλα γούστα, άλλη καψούρα. Έτσι δεν είναι;:D

τι σε κανει να πιστευεις οτι προσπαθω να πεισω οποιονδηποτε οτι εκανα την σωστη επιλογη να παρω Varadero?

Οπως ολοι εσεις που αγορασατε GS, ετσι και εγω οταν ηρθε η ωρα να παρω νεα μοτο, εψαξα, διαβασα, ρωτησα, εβαλα το προσωπικο μου αισθητικο γουστο και κατεληξα στο οτι σε σχεση με τα υπολοιπα μοντελα του 2007 το Varadero με καλυπτει καλυτερα απο οτι τα αλλα!

Μετοχες δεν εχω απο καμια εταιρεια κατασκευης μοτοσυκλετων και οταν εκανα την επιλογη μου ηρθα απο Cagiva μερια, εντελως ανεπειρρεαστος και αμεροληπτος.

Οταν θα ξαναερθει η ωρα της νεας μου μοτο θα κανω ακριβως το ιδιο. Προς το παρον, βρισκω στη GS στοιχεια που μου αρεσουν και αλλα που με ξενερωνουν. Και στη Honda μου ισχυει το ιδιο!

Βρισκω λαθος το να υπεραμυνομαστε τα μειονεκτηματα των μοτοσυκλετων μας σαν να ειναι δικα μας! Η γκρινια πρεπει να φτανει στα αυτια ...αλλων ωστε το GS του 2010 να ειναι οσο το δυνατο καλυτερο απο του 2009! (Δεν αναφερω το Varadero γιατι η Honda βελτιωνει μονο τη γκαμα των ....χρωματων :()
Μην αρπαζεστε λοιπον. Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με, αλλα μην με αντιμετωπιζετε σαν να ηρθα εδω για να σας την σπασω!

georgekostas
22-07-2009, 20:56
Εχω κανει λιγα χιλιομετρα με GS 1150 αλλα και 1200Α....και μεσα στη πολη η θερμοκρασια των κυλινδρων σου ψηνει τα ποδια (που μια και το αναφερεις δεν ειναι τοσα αισθητο στο Βαραντερο)!

Ειναι πιο ζεστο το GS1200 απο τη Varadero?:Απορία::Απορία::Απορία:

gemara
22-07-2009, 21:01
Ειναι πιο ζεστο το GS1200 απο τη Varadero?:Απορία::Απορία::Απορία:

Αν θες και το F650 είναι πολύ πιό ζεστό από το 1200R. Το 1200 δε με έχει ενοχλήσει ποτέ να πω την αλήθεια από ζέστη στους κυλίνδρους. Βέβαια δεν το έχω καβαλήσει ποτέ ξεκάλτσωτος και με βερμούδα για να ξέρω...

Gemat
22-07-2009, 21:10
Ειναι πιο ζεστο το GS1200 απο τη Varadero?:Απορία::Απορία::Απορία:

Ναι, οταν στεκεσαι τα ψυγεια δεν φερνουν αερα (ζεστο) πανω σου, και οταν κινεισαι η ροη του αερα δεν ειναι πανω στα ποδια σου. Αν προσεξεις τον αεραγωγο του ψυγειου ειναι πανω απο τα γονατα και εχει ενα τριγωνικο βοηθημα που στα 30-40 χλμ και πανω εκτρεπει τον αερα εξω απο το σωμα του αναβατη!

Στο 1150 και με λιγα χλμ η ζεστη των κυλινδρων χτυπα πανω στα καλαμια. (1200 εχω οδηγησει το χειμωνα και δεν προσεξα).
Εδω στο χωριο μας (Μυτιληνη), κυκλοφορουμε αρκετα μεσα στη πολη με βερμουδες και αθλητικα παπουτσια.....και ας μην ταιριαζει απολυτα στον ενδυματολογικο μοτοσυκλετιστικο κωδικα!

georgekostas
22-07-2009, 21:21
Εδω στο χωριο μας (Μυτιληνη), κυκλοφορουμε αρκετα μεσα στη πολη με βερμουδες και αθλητικα παπουτσια.....και ας μην ταιριαζει απολυτα στον ενδυματολογικο μοτοσυκλετιστικο κωδικα!

Να ρωτησω κατι χωρις καμμια δοση ειρωνιας η κατι αλλο...κρανος φορατε;

Gemat
22-07-2009, 21:33
Να ρωτησω κατι χωρις καμμια δοση ειρωνιας η κατι αλλο...κρανος φορατε;

Μεσα στα ορια της πολης (κατα παρεκκληση της τροχαιας που δεν γραφει για κρανη μεσα στη πολη) οχι! Στις εξοδους και περα γραφουν μετα μανιας!

Προσωπικα δεν φορω κρανος εντος πολης παρα μονο το χειμωνα! Στα καθιερωμενα πλεον ταξιδια μου εκτος νησιου (και εκτος χωρας ενιοτε) φερω πληρη εξαρτηση εγω και η συνεπιβατης μου.

gemara
22-07-2009, 21:46
τι σε κανει να πιστευεις οτι προσπαθω να πεισω οποιονδηποτε οτι εκανα την σωστη επιλογη να παρω Varadero?

Οπως ολοι εσεις που αγορασατε GS, ετσι και εγω οταν ηρθε η ωρα να παρω νεα μοτο, εψαξα, διαβασα, ρωτησα, εβαλα το προσωπικο μου αισθητικο γουστο και κατεληξα στο οτι σε σχεση με τα υπολοιπα μοντελα του 2007 το Varadero με καλυπτει καλυτερα απο οτι τα αλλα!

Μετοχες δεν εχω απο καμια εταιρεια κατασκευης μοτοσυκλετων και οταν εκανα την επιλογη μου ηρθα απο Cagiva μερια, εντελως ανεπειρρεαστος και αμεροληπτος.

Οταν θα ξαναερθει η ωρα της νεας μου μοτο θα κανω ακριβως το ιδιο. Προς το παρον, βρισκω στη GS στοιχεια που μου αρεσουν και αλλα που με ξενερωνουν. Και στη Honda μου ισχυει το ιδιο!

Βρισκω λαθος το να υπεραμυνομαστε τα μειονεκτηματα των μοτοσυκλετων μας σαν να ειναι δικα μας! Η γκρινια πρεπει να φτανει στα αυτια ...αλλων ωστε το GS του 2010 να ειναι οσο το δυνατο καλυτερο απο του 2009! (Δεν αναφερω το Varadero γιατι η Honda βελτιωνει μονο τη γκαμα των ....χρωματων :()
Μην αρπαζεστε λοιπον. Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με, αλλα μην με αντιμετωπιζετε σαν να ηρθα εδω για να σας την σπασω!

Όχι φίλε μου, προς Θεού, δεν αρπάζομαι και δε σπάζομαι καθόλου!:) Απλώς σχολιάζω το αξιοπερίεργο! Πέρα απ' αυτό ξαναλέω ότι βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσες και διασκεδαστικές τις αντιπαραθέσεις σε αυτό το θέμα, σε αυτόν το χώρο μέσα!:D

NLS
23-07-2009, 00:52
πάντως gemara όπως ανέφεραν κάποιοι έχεις καταλάβει αρκετά λάθος πράγματα για το GS :)

(δεν θα επαναλάβω - ούτε καν θα συμπληρώσω... είναι 12:50)

GeorgeP
23-07-2009, 16:19
.............................
(σπουδαια ισχυ, δεν βγαζει)
Ως προς την ειδικη ισχυ (ιπποι/λιτρο) ναι δεν βγάζει μαλιστα ειναι χαμηλοτερα κατα 10 ίππους του Βαραντερο!!! Αλλα επειδη ξεπερνάει το λιτρο (1000 κυβικά) κατα 170cc τους ξανακερδίζει!!!! Σε απολυτη εργοστασιακα ανακοινωσιμη ιπποδυναμη ειναι 10 ιππους περισσότερο τυ Βαραντερο, στο δυναμόμετρο.......7-8 μονο. Αυτο που του δινει την αισθηση του παραπανω ειναι η ροπή στρέψης που ειναι καπου 2 κιλα παρπαάνω του Βαραντερο!!!


(Καταναλωνει πολυ λαδι)
Εξαρτάται πως το πηγαινεις, μεχρι τα 120-140κμ η κατανάλωση ειναι απειροελαχιστη, απο εκει και πανω..........αρχιζουν τα ζορια!


(σε μεταβολες στροφων κουναει τη μηχανη)

Αυτο συμβαινει λογο του διαμηκη τοποθετημενου στροφάλου, συμβαινει ακι στα Guzzi και μονον σταματημενος!!!


(εχει θεματα στεγανωτητας)

Οχι όλα!!!


(περισσευει απο τα πλαγια της μοτο και ειναι εκτεθειμενος σε πτωση)
Αυτο το ''περισευμα'' εχει σωσει τα ποδια καποιανων αναβατων!!!


(ζεματαει τα ποδια το καλοκαιρι !?)
Αυτό ξαναπεστο!!!!

GeorgeP
23-07-2009, 16:21
.......................................................

(Καταναλωνει πολυ λαδι) πριν 10 μερες έκανα ένα ταξίδι Ευρώπη 5.300 χλμ + 700 χλμ που είχα κάνει πριν φύγω δηλαδή με 6.000 χλμ με τα ίδια λάδια στο κάρτερ το μηχανάκι είχε καταναλώσει κάτι λιγότερο από 100ml και από κατανάλωση βενζίνης η μοτό έβγαζε με 32 λίτρα (είναι το τεπόζιτο της adventure) 630 με 650 χιλιόμετρα τριβάλιτσος.
...................................................................................................


Αν μου πεις οτι πηγαινες με πάνω απο 120-130κμ λυπάμαι, και χωρις παρεξηγηση, δεν θα το πιστέψω!!!!

Τρεις φίλοι με 1200Α συν τα διεθνη τεστ δεν συμφωνουν με τα λεγόμενα σου εφόσον πηγαινες με πανω απο 140κμ!!!

Η κατανάλωση των 4,9λ/100κμ που απορρεει απο τα παραπανω δεδομενα που δινεις επιτυγχανεται μονον με ταχυτητες γυρω στα 120κμ!!!

NLS
23-07-2009, 16:38
πάντως εγώ (το γράφω και μετά ξαναξεχάστε το - το σωστό/λάθος είναι θέμα άλλου thread) κάθε μέρα κάνω 20+20 χλμ (εκ των οποίων τα 18+18 είναι Εθνική - μιλάω τα στάνταρ όχι τα έκτακτα), εκ των οποίων όταν μπορώ (δηλαδή συχνά - σχεδόν κάθε μέρα) σπάνια πάω ΚΑΤΩ από 140 μέσα στη διαδρομή

λάδια έχω συμπληρώσει μια φορά στα 3 χρόνια... πριν 2 χρόνια

μπορεί ανάμεσα στις αλλαγές λαδιών να έχει κάψει, ποτέ όμως (πλην της μια φοράς) σε σημείο που να αναγκαστώ να συμπληρώσω

αυτή είναι η δική μου εμπειρία για την δική μου μηχανή και με την δική μου οδήγηση (που δεν είναι και η καλύτερη οικονομικά - και γενικά αλλά άλλο θέμα αυτό)

vtheo
23-07-2009, 16:54
Αν μου πεις οτι πηγαινες με πάνω απο 120-130κμ λυπάμαι, και χωρις παρεξηγηση, δεν θα το πιστέψω!!!!

Τρεις φίλοι με 1200Α συν τα διεθνη τεστ δεν συμφωνουν με τα λεγόμενα σου εφόσον πηγαινες με πανω απο 140κμ!!!

Η κατανάλωση των 4,9λ/100κμ που απορρεει απο τα παραπανω δεδομενα που δινεις επιτυγχανεται μονον με ταχυτητες γυρω στα 120κμ!!!

Το κοντέρ πέρασε τα 140 χλμ μόνο σε κάποια βαρετά κομμάτια της autostrada(το ίδιο ισχύει και για ταξίδια Ελλάδα μόνο σε βαρετά κομμάτια πηγαίνω πλακωμένος δηλαδή εθνική).Δεν βρίσκω το λόγο να πάω παραπάνω όταν έχεις να κάνεις ένα ταξίδι απολαυστικό.Άλλωστε δεν είμαι της άποψης όταν πάω κάπου να πάω το γράμμα στην ώρα του.Δεν είμαι μοτοσυκλετιστής με ρολόι.

Σίγουρα η κατανάλωση είναι πολύ πιο υψηλή όταν πας πλακωμένος και το έχω δει κ εγώ όταν ταξίδεψα βράδυ για Σαλόνικα και πηγαινα συνέχεια 160 με 200 ++.Αλλά δε πρέπει να απορείς όταν πας συνεχεια τσίτα!Και πιστεύω ότι την κατανάλωση την υπολογίζεις πάντα όταν πας φυσιολογικά.

GeorgeP
23-07-2009, 21:36
Το κοντέρ πέρασε τα 140 χλμ μόνο σε κάποια βαρετά κομμάτια της autostrada(το ίδιο ισχύει και για ταξίδια Ελλάδα μόνο σε βαρετά κομμάτια πηγαίνω πλακωμένος δηλαδή εθνική).Δεν βρίσκω το λόγο να πάω παραπάνω όταν έχεις να κάνεις ένα ταξίδι απολαυστικό.Άλλωστε δεν είμαι της άποψης όταν πάω κάπου να πάω το γράμμα στην ώρα του.Δεν είμαι μοτοσυκλετιστής με ρολόι.

Σίγουρα η κατανάλωση είναι πολύ πιο υψηλή όταν πας πλακωμένος και το έχω δει κ εγώ όταν ταξίδεψα βράδυ για Σαλόνικα και πηγαινα συνέχεια 160 με 200 ++.Αλλά δε πρέπει να απορείς όταν πας συνεχεια τσίτα!Και πιστεύω ότι την κατανάλωση την υπολογίζεις πάντα όταν πας φυσιολογικά.

Ερχεσαι λοιπόν στα λογια μου, μεχρι τα 140 η καταναλωση λαδιου ειναι μηδαμινη κι αυτο ειναι σωστό, απο εκει και πανω και σε παρατεταμενες 160αρες θα δεις την καταναλωση λαδιού!! αν κανεις το Αθηνα-Θεσσαλονικη με 160κμ στην θεσσαλονικη υπολογισε καπου στα 300-500ml!! τοσο ειχα στο 1150, αν εσενα σε παει στα 200-350 ειναι θεμα εξέλιξης μάλλον!! Αλλα και πάλι ειναι πολύ!!
Το ιδιο ισχυει και στην κατανάλωση καυσίμου!!! Το Βαραντερο μου στο Αθηνα-Βολος με 120κμ (ουτε μια φορα δεν τα περασα) δεν ξεπέρασε τα 5λ/100κμ, κι αυτο ειναι φυσικό όπως καταλαβαινεις!!! Εξάλλου την κατανάλωση των 4,9λ/100κμ την δινει και η ΜπεΜβε με αυτην την ταχυτητα!!

ALX
24-07-2009, 08:43
Υπαρχει καποιο σημαντικο πλεονεκτημα του αεροψυκτου μποξερ που να δικαιολογει την υπαρξη του το 2009 παρα των προφανων του "ιδιαιτεροτητων" ???
(σπουδαια ισχυ, δεν βγαζει)
(Καταναλωνει πολυ λαδι)
(σε μεταβολες στροφων κουναει τη μηχανη)
(εχει θεματα στεγανωτητας)
(περισσευει απο τα πλαγια της μοτο και ειναι εκτεθειμενος σε πτωση)
(ζεματαει τα ποδια το καλοκαιρι !?)

Αν και σου απάντησαν τα παιδιά πιο πάνω, ας δώσω κι εγώ την εκδοχή μου γι' αυτά που λες.

Σπουδαία ισχύ: Παρόλο που δεν αγοράζεις ένα trail μηχανάκι γι' αυτό το λόγο, θα έλεγα ότι είναι η μεγαλύτερη απ' όλα τα μέγκα ον οφ (εκτός του Tiger που είναι 3κύλινδρο) Εδώ δεν έχω εγώ πρόβλημα με τα 85 του 11½, θα έχει ο 1200άρης με τα 105???

Κατανάλωση λαδιού. Ναι υπάρχει... αλλά είναι αμελητέα νομίζω. Μπορεί να είναι σπαστικό να ελέγχεις κάθε τόσο, αλλά δεν είναι δα και το μεγαλύτερο πρόβλημα του κόσμου! Τα 1100 και 1150 καίγανε περισσότερο. Τα 1200 καίνε ελάχιστο.

Κούνημα μοτοσυκλέτας στις μεταβολές των στροφών. Υπάρχει και το καταλαβαίνεις ΜΟΝΟ στο ρελαντί όταν κάνεις ξερογκαζιές από το νεκρό. Που το πρόβλημα?

Στεγανώτητας??? Δε σε πιάνω.

Περισσεύει στα πλάγια της μοτό και είναι εκτεθειμένος. Καλύτερα εκτεθειμένος ο κινητήρας, παρά τα πόδια σου. Άσε που με ένα σετ κάγκελα δεν είναι εκτεθειμένος ούτε αυτός! Και να σου πω και το άλλο? Ποιος πιστεύεις θα πάθει μεγαλύτερη ζημιά στη τσέπη του αν πέσει. Αυτός με το GS ή αυτός με το Varadero? :rolleyes:

Ζεματάει τα πόδια το καλοκαίρι. Δεν το έχω καταλάβει ποτέ μου στα 6 χρόνια που το έχω, επειδή δεν έχω οδηγήσει ποτέ μοτοσυκλέτα με λιγότερα ρούχα από ένα τζιν. Κάποτε όταν το έκανα, ήταν πριν 20 χρόνια, όταν ήμουν πιτσιρικάς και δεν ήξερα τι πάει να πει "ασφάλεια" πάνω στη μοτό.





H τελευταια δειχνει να επιμενει σε ενα σχεδιο που εχει εγκαταλειφθει απο ολους τους υπολοιπους. Μη εχοντας λοιπον διαβασει καποιο σπουδαιο προσον του μποξερ εναντι των αλλων τυπων κινητηρα, αναρρωτιεμαι αν μου εχει διαφυγει κατι (και πιστεψτε με εχω διαβασει προσεκτικα καμποσα νηματα στο φορουμ).

Ροπή από το ρελαντί...σου λέει κάτι?
Το χαμηλότερο κέντρο βάρους σε ον οφ μοτοσυκλέτα, σου λέει κάτι?
Αλλαγή κατεύθυνσης (για πλάκα) της μοτοσυκλέτας από τη μια πλευρά στην άλλη λόγω του χαμηλού κέντρου βάρους του κινητήρα, σου λέει κάτι?
Ε ... αν δεν σου λένε τα παραπάνω κάτι... δεν χρειάζεται να το συζητάμε άλλο!

Οσο αφορα την ελλειψη ισχυος, φυσικα και δεν εννοω οτι δεν παει η μηχανη! Εννοω οτι δεν ειναι αυτος ο λογος που ο μποξερ βρισκεται σε μια κατα τα αλλα τεχνολογικα πρωτοπορα μοτο εν ετη 2009!


Εξήγησα στην κόκκινη γραμματοσειρά γιατί βρίσκεται ακόμα αυτός ο κινητήρας πάνω σε μοτοσυκλέτα εν έτη 2009. Και εκτός αυτού, γιατί να μην βρίσκεται δηλαδή από τη στιγμή που είναι ανταγωνιστικός ακόμα με τους "σύγχρονους" κινητήρες των άλλων μοτοσυκλετών? (και μιλάμε για έναν κινητήρα που σχεδιάστηκε πριν 80 χρόνια ε? :rolleyes:)

Και μια σημείωση για το Varadero. Καλό χρυσό και άγιο, αλλά αν δεν σκάσεις ένα 1000άρικο για αναρτήσεις με το που βγεις από την αντιπροσωπεία της Honda, μηχανάκι δεν έχεις! Όταν είχα οδηγήσει ένα, μου θύμισε εκείνα τα παλιά Αμερικάνικα αυτοκίνητα που όταν πατούσες φρένο και τα ακινητοποιούσες, έκαναν μισή ώρα να σταματήσουν το παλατζάρισμα! :D

Και για να απαντήσω και στο ερώτημα του τόπικ, τα λάδια που λες ότι καις, είναι πολλά. Απορώ δηλαδή που όλα τα παιδιά σου λένε δεν είναι τίποτα. Εμένα καίει το πολύ 200ml στα 1000χιλ κι όποιος με ξέρει, ξέρει και πως την οδηγώ. Ναι... όσο το χουφτώνεις το γκάζι, αυξάνεται η κατανάλωση λαδιού, αλλά όχι πάνω από 250ml/1000χιλ (τσεκαρισμένο εδώ και 6 χρόνια στο 1150 και 130000χιλ)

GeorgeP
24-07-2009, 13:40
..........................................................................
Απορώ δηλαδή που όλα τα παιδιά σου λένε δεν είναι τίποτα. Εμένα καίει το πολύ 200ml στα 1000χιλ κι όποιος με ξέρει, ξέρει και πως την οδηγώ. Ναι... όσο το χουφτώνεις το γκάζι, αυξάνεται η κατανάλωση λαδιού, αλλά όχι πάνω από 250ml/1000χιλ (τσεκαρισμένο εδώ και 6 χρόνια στο 1150 και 130000χιλ)

Μηχανολογικως, αξιοποιστικώς κ.λ.π. δεν ειναι τίποτε, ετσι πρέπει να ειναι παει και τελειωσε.

Ο συναδελφος gemat, αν καταλαβαινω σωστά το πνευμα του, θέλει να καταδιξει το ''βασανο'' τού να ελεγχει τα λαδια καθε λιγο και λιγάκι κι το ακομα μεγαλυτερο ''βασανο'' του να εχεις ταξιδι μπροστά σου π.χ. 3000κμ το οποιο πολυ πιθανον θα γινει δικάβαλο και σιγουρα με αποσκευές, με ταχυτητες γυρω στα 150κμ όπου όπως λες κι εσυ μια κατανάλωση 200-250ml ειναι αναμενόμενη!!
Αυτο το νουμερο αν το παρεις μεμονωμενα ειναι αμελητέο, σε ενα ταξιδι όμως 3000κμ ειναι απο 600-750ml κανθόλου αμελητέο μιας και οι γραμμες στο ματάκι ειναι 500μl αρα το λαδι κατεβαινει κατω απο το επικυνδυνο σημείο! Κιαν το παρεις απο αλλαγη σε αλλαγη η οποια θα γινεται στα μισα των συνιστωμένων χιλιομετρων ητοι στα 5000κμ εχουμε μια κατανάλωση 1000-1250ml, δηλα το 1/3 της ποσοτητας εχει καταναλωθεί, πραγμα επικυνδυνο αν εχεις ερθει απο γιαπωνεζικο αλλα κι αγχωτικό!!!

Αν δε πάμε στους ''κανω οτι λεει η ''μαμα'' κι αλλαζω λαδια καθε 10000κμ τότε 2 με 2,5 λιτρα εχουν καταναλωθει, δηλαδη τα 2/3 πράγμα που σημαινει κολλημα κινητηρα!!!!!

Αυτα δεν τα λεω εγω ο Βαραντεροκαβαλών για να θιξω τους BMWδοκαβαλωντες αλλα για να εφιστησω την προσοχη σε αυτους που δεν τα γνωριζουν αυτα ¨η εμπιστευονται την καλη τους με κλειστά ματια!!!!

soter3gm
24-07-2009, 14:38
Επειδή βλέπω πως το θέμα τραβάει εις μήκος να πω και εγώ τη γνώμη μου.
Λογικό είναι να "πίνει λίγο λαδάκι" εφόσον τα κύλινδρα είναι με νικασίλ επεξεργασία πράγμα που στα ψηλά το "καταπίνει" το λαδάκι για τη λίπανση των πιστονιών σε άλλους πολύ σε άλλους λίγο
Να ρωτήσω κάτι ? επειδή έχουμε BMW και δεν ασχολούμαστε με άλλα μηχανάκια για δικούς μας λόγους πάει να πει πως δεν έχουμε μνήμη η δεν έχουμε καβαλήσει άλλο μηχανάκι ποτέ στη ζωή μας ?

Τώρα. όταν βγήκε το VTR1000 Όχι πως έπινε λάδι το χρέπι, αλλά το κατάπινε με τη κουτάλα ιδικά στα ψηλά που βογκούσε σαν μην πω τι εκεί να δείτε τι έπινε
*εδώ τα ψυγεία του νερού ήταν στο πλάι

Τι έχουν κάνει σε ένα Ντέρο για να μην πίνει λάδια εφόσον το ίδιο μοτέρ με το άλλο το χρέπι ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ,και στις μοίρες του στροφάλου και των εκκεντροφόρων ΚΑΙ *τα ψυγεία είναι στο ίδιο σημείο
Αν βάζεις ορυκτέλαια σαε 120 τότε δεν καίει σίγουρα. ιδικά στη ζέστη είναι μια χαρά για τα τσιμουχάκια για να δούμε από τι είναι φτιαγμένοι οι οδιγοί.? βρήκαν οδιγούς να μην ξεχηλώνουν από τη θερμοκρασία ?
τα διάκενα στης βαλβίδες πόσα είναι ??
Αναροτιθούμε αυτά ΣΕ ΕΝΑ V κηνιτίρα και μετά να λέμε πως ΔΕΝ καίει λάδια

Gemat
24-07-2009, 16:01
Τώρα. όταν βγήκε το VTR1000 Όχι πως έπινε λάδι το χρέπι, αλλά το κατάπινε με τη κουτάλα ιδικά στα ψηλά που βογκούσε σαν μην πω τι εκεί να δείτε τι έπινε
*εδώ τα ψυγεία του νερού ήταν στο πλάι

Τι έχουν κάνει σε ένα Ντέρο για να μην πίνει λάδια εφόσον το ίδιο μοτέρ με το άλλο το χρέπι ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ,και στις μοίρες του στροφάλου και των εκκεντροφόρων ΚΑΙ *τα ψυγεία είναι στο ίδιο σημείο
Αν βάζεις ορυκτέλαια σαε 120 τότε δεν καίει σίγουρα. ιδικά στη ζέστη είναι μια χαρά για τα τσιμουχάκια για να δούμε από τι είναι φτιαγμένοι οι οδιγοί.? βρήκαν οδιγούς να μην ξεχηλώνουν από τη θερμοκρασία ?
τα διάκενα στης βαλβίδες πόσα είναι ??
Αναροτιθούμε αυτά ΣΕ ΕΝΑ V κηνιτίρα και μετά να λέμε πως ΔΕΝ καίει λάδια

Τα διακενα των βαλβιδων ειναι 0,16/0,31 mm της εισαγωγης και της εισαγωγης αντιστοιχα.

Δεν ξερω ποσο λαδι εκαιγε το "χρεπι" το VTR1000F του ΄97, αλλα υπευθυνα σου λεω οτι το XL1000V του '07 δεν καιει τιποτα (χρησιμοποιω λαδια 10-40 συνθετικα). (Η διαφορα της σταθμης στο τζαμακι παραμενει στο κεντρο οταν ερχεται η ωρα να αλλαξω λαδια στα 5000 περιπου χιλιομετρα).

gemara
24-07-2009, 16:16
[QUOTE=GeorgeP;51512]........

Αν δε πάμε στους ''κανω οτι λεει η ''μαμα'' κι αλλαζω λαδια καθε 10000κμ τότε 2 με 2,5 λιτρα εχουν καταναλωθει, δηλαδη τα 2/3 πράγμα που σημαινει κολλημα κινητηρα!!!!!....
QUOTE]


Είναι υπερβολικό και ανακριβές αυτό που γράφεις. Στα GS δεν γίνεται έτσι.
Στη Βόρεια Ευρώπη που ζούσα για καιρό, μεταξύ αλλαγών λαδιών στις 10.000χλμ, δεν συμπλήρωσα ποτέ τίποτε.
Η μηχανή πολλές φορές πήγαινε με 140+ και φουλ φορτωμένη.

Μόλις την έβαλα στην Αθήνα όπου οι θερμοκρασίες είναι ψηλότερες, μου πάει γύρω στα 300 ml στα 10.000χλμ πάλι, αρκετά λιγότερο από αυτό που προβλέπει ο κατασκευαστής σαν μέγιστη κατανάλωση για τα χιλιόμετρα αυτά.

NLS
24-07-2009, 17:10
ρε γαμώτο έχουν πρόβλημα οι μηχανές όσων από εμάς δεν κάνουν τα τσαλίμια που μας λέει ο Γιώργος ότι έπρεπε να μας κάνουν;

έχω απογοητευτεί

kostas_366
24-07-2009, 17:39
έχω απογοητευτεί
Πάρε R1
Ε'ιναι καλό και στην κίνηση :p

NLS
24-07-2009, 22:10
δεν γίνεται, τους βρίζω κάθε μέρα (R1 στο κέντρο που πας μεγάλε)
άσε που η γυναίκα μου δεν θα δεχτεί ποτέ να φοράει ειδικό παντελόνι για να προσφέρει καλύτερο θέαμα στους πίσω

ALX
24-07-2009, 22:19
Δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι που παίρνουν BMW και δεν ξέρουν τι αγόρασαν και πως να το συντηρήσουν. Γι αυτό βλέπω στα συνεργεία 1150 και 1200 με ανοιγμένες κεφαλές και κύλινδρα κι ας έχουν μόνο 25 - 30 χιλ χιλιόμετρα.

Όταν πας ταξίδι μεγάλο λοιπόν... φροντίζεις να έχεις μαζί σου και ένα μπουκαλάκι λάδι για παν ενδεχόμενο (στα προ 1200 τουλάχιστον). Αν δεν ξέρεις τι αγόρασες, άστο καλύτερα.... Πάρε ένα στρογγυλοφάναρο C50 που δεν παθαίνει τίποτα ότι και να του κάνεις και δεν θέλει και συντήρηση :D

Major_Goose
24-07-2009, 23:31
Εγω πάντως ως ξεκαβαλών το VARADERO μετα απο 9 χρόνια και καβαλών το R1200 GSA έχω να πω , επί των προηγουμένων γενικότερων σχολίων (και όχι επι των λαδοσχολίων μια που χς μόνο 1500 χιλ στο κοντέρι) ότι :

Στο BMW για κάποιο ανεξήγητο λόγο , αισθάνομαι ότι καβαλάω μηχανή πολύ ελαφρότερη απο το VARADERO (πείτε με τρελλό οκ !)
Η αίσθηση της μηχανής ειναι πολύ πιο ελαφρια΄και μου φαίνεται πολύ πιο "ευκολη" σε πάρα πολλά πράγματα

Ιδιαίτερη ζέστη απο τα κύλινδρα δεν έχω αισθανθεί ακόμα και σε παρατεταμέμνη κίνηση μεσα στην Αθήνα . Πολύ ζέστη αναδυόμενη απο το μοτέρ του HONDA είχα νιώσει πολλές φορές . οπότε δεν βλέπω να ανέβηκα σε χειρότερο εργαλείο επ αυτού.

Τα λάδια του VARADERO τα τσεκάριζα ετσι κιαλλιώς για να χω την κεφαλή μου ήσυχη, οπότε το ίδιο θα κάνω και εδω.

Η μηχανή στην πορεία είναι εκοπληκτικά σταθερή και ακούει ότι και να της ζητήσω ( στροφιλίκια και λοιπά στο νησί) Το Varadero δεν ήταν έτσι, ήταν λίγο πιο βαριδάκι.

Μέχρι να του ρίξω το 1000αρικάκι για να χω αίσθηση, στα εβγα απο τις στροφές ψιλοέτρεμα (όχι ότι και μετά έγινε τρένο), όπως και σε περίεργα φρεναρίσματα, ενώ τώρα αισθάνομαι μαι σιγουριά παραπάνω.

Επειδή στιο VARDERO είχα το κιτ της DYNOJET KN φίλτρο εκατμίσεις κ.λ.π. η καυτανάλωση ήταν ...κάπως. Εδώ πρός το παρόν με στρώσιμο και αστική χρήση χωρίς μεγάλες ταχύτητες είμαι περίπου στα 6,6/100 αλλά ειλικρινά δεν με απασχολεί καθόλου , οπότε δεν τρελαίνομαι και στο μέτρημα.

Για να μην σας πρήζω η μεταβασή μου είχε τόσα πολλά σύν που ακόμα και αν χρειάζεται σε κάθε 1000 χιλιόμετρα να βάζω και κανα λαδάκι, δεν τρέχει κάστανο . ¨οπως λεει και η διαφίμηση της πιστωτικής

Λαδάκι ----> αξία 4 ευρώ

Το να έχω την πιο όμορφη μηχανή του κόσμου (για μένα και την κόρη μου τη μηχανόβια )-----> Αξία Ανεκτίμητη

οπότε ......ολα τα άλλα περισσεύουν

Καλό βράδυ και καλή ξεκούραση να χετε όλοι

Κώστας

soter3gm
25-07-2009, 00:57
Τα διακενα των βαλβιδων ειναι 0,16/0,31 mm της εισαγωγης και της εισαγωγης αντιστοιχα.

Δεν ξερω ποσο λαδι εκαιγε το "χρεπι" το VTR1000F του ΄97, αλλα υπευθυνα σου λεω οτι το XL1000V του '07 δεν καιει τιποτα (χρησιμοποιω λαδια 10-40 συνθετικα). (Η διαφορα της σταθμης στο τζαμακι παραμενει στο κεντρο οταν ερχεται η ωρα να αλλαξω λαδια στα 5000 περιπου χιλιομετρα).


Ναι αλλά είναι το ΙΔΙΟ http://planetsmilies.net/machine-smiley-5068.gif (http://planetsmilies.net)μοτέρ το έβγαλαν από το ένα και το έβαλαν στο άλλο, πως να το πω αλλιώς, και αυτό έκαιγε λάδια !!! και όχι στον μπροστινό αλλά στον πίσω κύλινδρο που δεν ψύχονταν καλά !!!
Παίζει και η άλλη περίπτωση βέβαια να σέρνεσαι http://planetsmilies.net/animal-smiley-4930.gif (http://planetsmilies.net)οπότε ΔΕΝ καίει λάδια

kostas_366
25-07-2009, 02:35
Δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι που παίρνουν BMW και δεν ξέρουν τι αγόρασαν και πως να το συντηρήσουν. Γι αυτό βλέπω στα συνεργεία 1150 και 1200 με ανοιγμένες κεφαλές και κύλινδρα κι ας έχουν μόνο 25 - 30 χιλ χιλιόμετρα.

Όταν πας ταξίδι μεγάλο λοιπόν... φροντίζεις να έχεις μαζί σου και ένα μπουκαλάκι λάδι για παν ενδεχόμενο (στα προ 1200 τουλάχιστον). Αν δεν ξέρεις τι αγόρασες, άστο καλύτερα.... Πάρε ένα στρογγυλοφάναρο C50 που δεν παθαίνει τίποτα ότι και να του κάνεις και δεν θέλει και συντήρηση :D
Πολύ σωστά Άλεξ

kostas_366
25-07-2009, 02:45
Εγω πάντως ως ξεκαβαλών το VARADERO μετα απο 9 χρόνια και καβαλών το R1200 GSA έχω να πω , επί των προηγουμένων γενικότερων σχολίων (και όχι επι των λαδοσχολίων μια που χς μόνο 1500 χιλ στο κοντέρι) ότι :

Στο BMW για κάποιο ανεξήγητο λόγο , αισθάνομαι ότι καβαλάω μηχανή πολύ ελαφρότερη απο το VARADERO (πείτε με τρελλό οκ !)
Η αίσθηση της μηχανής ειναι πολύ πιο ελαφρια΄και μου φαίνεται πολύ πιο "ευκολη" σε πάρα πολλά πράγματα

Ιδιαίτερη ζέστη απο τα κύλινδρα δεν έχω αισθανθεί ακόμα και σε παρατεταμέμνη κίνηση μεσα στην Αθήνα . Πολύ ζέστη αναδυόμενη απο το μοτέρ του HONDA είχα νιώσει πολλές φορές . οπότε δεν βλέπω να ανέβηκα σε χειρότερο εργαλείο επ αυτού.

Τα λάδια του VARADERO τα τσεκάριζα ετσι κιαλλιώς για να χω την κεφαλή μου ήσυχη, οπότε το ίδιο θα κάνω και εδω.

Η μηχανή στην πορεία είναι εκοπληκτικά σταθερή και ακούει ότι και να της ζητήσω ( στροφιλίκια και λοιπά στο νησί) Το Varadero δεν ήταν έτσι, ήταν λίγο πιο βαριδάκι.

Μέχρι να του ρίξω το 1000αρικάκι για να χω αίσθηση, στα εβγα απο τις στροφές ψιλοέτρεμα (όχι ότι και μετά έγινε τρένο), όπως και σε περίεργα φρεναρίσματα, ενώ τώρα αισθάνομαι μαι σιγουριά παραπάνω.

Επειδή στιο VARDERO είχα το κιτ της DYNOJET KN φίλτρο εκατμίσεις κ.λ.π. η καυτανάλωση ήταν ...κάπως. Εδώ πρός το παρόν με στρώσιμο και αστική χρήση χωρίς μεγάλες ταχύτητες είμαι περίπου στα 6,6/100 αλλά ειλικρινά δεν με απασχολεί καθόλου , οπότε δεν τρελαίνομαι και στο μέτρημα.

Για να μην σας πρήζω η μεταβασή μου είχε τόσα πολλά σύν που ακόμα και αν χρειάζεται σε κάθε 1000 χιλιόμετρα να βάζω και κανα λαδάκι, δεν τρέχει κάστανο . ¨οπως λεει και η διαφίμηση της πιστωτικής

Λαδάκι ----> αξία 4 ευρώ
Κώστας
Πολλές φορές έχω οδηγήσει Varadero για μια απλή βόλτα. Ένα varadero όμως (του φίλου μου Παναγιώτη) το οποίο είχε και wp (σημαντική διαφορά παιδιά) το έχω οδηγήσει αρκετά.
Εγώ έπειτα πήρα bmw. Ένιωσα, ακριβώς, μα ακριβώς τα παραπάνω που περιγράφει ο φίλος.

ALX
25-07-2009, 07:23
36ωρο 2007 και "παίζουμε" κάπου στον Έβρο με ένα Varadero. O αναβάτης του Vara το "είχε το σπορ" και το πήγαινε αέρας το Vara ακολουθώντας με. Κάποια στιγμή κόβουμε στις φλαταδούρες που βρήκαμε πιο κάτω και έρχεται δίπλα μου κάνοντάς μου νόημα να μιλήσουμε. Κόβουμε πάρα πολύ και ανοίγουμε τις ζελατίνες του κράνους. Πέρα από τα τετριμμένα "ωραία το πας... το 'χεις κτλ" αφού δεν γνωριζόμασταν, μου λέει ο Varas.
"Ρε φίλε ήμουν από πίσω και σε χάζευα. Άλλαζες κατεύθυνση σαν τρένο, χωρίς κουνήματα και γλιστρήματα, ενώ εγώ από πίσω για να σε ακολουθήσω, χαροπάλευα. Σαν τραμπάλα πάει το Vara στις στροφές!"
Μετά μου εκμυστηρεύτηκε πως ήθελε να πάρει το 1200 αλλά περίμενε γιατί είχε ακούσει διάφορα για κάποια προβλήματα που είχαν βγει στα πρώτα μοντέλα. Το είχε οδηγήσει και ενθουσιάστηκε λέει.

Αυτά για την ιστορία.

Όταν λοιπόν κάποιος νιώθει τόση μεγάλη ανασφάλεια πια με το θέμα "πιθανή βλάβη" "πιο συχνή συντήρηση" κτλ, αγοράζει αυτό που λέγεται ότι δεν είναι ζημιάρικο, ασχέτως ότι ίσως δεν έχει κάτι άλλο περισσότερο να του προσφέρει.
Τα ΚΙΑ και τα Hyundai θεωρούνται ίσως τα πιο αξιόπιστα αυτοκίνητα του πλανήτη. Πιο αξιόπιστα κι από τα Γιαπωνέζικα που κρατούσαν μέχρι πρότινος τα σκήπτρα.
Έχετε οδηγήσει όμως κανένα γρήγορα να νιώσετε τον πραγματικό τρόμο στις στροφές?

Arkas
25-07-2009, 15:35
Φίλοι μου, πλάκα δεν έχει, μέσα σε ένα φόρουμ για GS να προσπαθείτε να πείσετε τον οποιονδήποτε για την σωστή επιλογή σας να πάρετε Varadero;:D

Άμα ήταν έτσι, οι περισσότεροι «μουρλαμένοι» εδώ μέσα, δεν θα την είχαν πάρει και θα τους έμεναν και κάμποσα χιλιαρικάκια στην τσέπη;;;:rolleyes:

Άλλη μηχανή, άλλη κατηγορία, άλλη φιλοσοφία, άλλη ποιότητα, άλλος χαρακτήρας, άλλη διαχρονικότητα, άλλη ιστορία, άλλα γούστα, άλλη καψούρα. Έτσι δεν είναι;:D
:sm8:

NLS
25-07-2009, 17:16
Πολλές φορές έχω οδηγήσει Varadero για μια απλή βόλτα. Ένα varadero όμως (του φίλου μου Παναγιώτη) το οποίο είχε και wp (σημαντική διαφορά παιδιά) το έχω οδηγήσει αρκετά.
Εγώ έπειτα πήρα bmw. Ένιωσα, ακριβώς, μα ακριβώς τα παραπάνω που περιγράφει ο φίλος.

ήθελα να το γράψω και εγώ αλλά επειδή ήδη έχω εκφράσει αντίθεση σε διάφορα θέματα των φίλων βαραντερίστι θα έβγαινα biased...

καμιά φορά διαβάζω τα παιδιά (ειδικά τον George) και αναρωτιέμαι "βρε μήπως μου έτυχε; γιατί έχω κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που περιγράφει;"

τέσπα

kostas_366
25-07-2009, 17:52
καμιά φορά διαβάζω τα παιδιά (ειδικά τον George) και αναρωτιέμαι "βρε μήπως μου έτυχε; γιατί έχω κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που περιγράφει;"
τέσπα
O Zοζ από ότι έχω διαβάσσει είναι ένα άτομο με μια καλή εμπειρία. Οπότε πολλά πράγματα που για κάποιον πολιτικό οδηγό είναι ίσως πρόβλημα ή το αντίθετο, ίσως αυτός να τα ξεπερνάει.
Ακόμα η γνώσση σε κάνει να βλέπεις διαφορετικά τα πράγματα. Εκεί που άλλοι σταματούν εσύ προχωράς ακόμα. Εκεί που άλλοι ψάχνουν αξεσουάρ για το φανάρι ή το βαρελάκι υγρών φρένου, εσύ αλλάζεις απόσβεση-επαναφορά ή σωληνάκια υψηλής γιατί βράζουν τα φρενα σου.
Λίγο πολύ Νίκο και ο Γιώργος τα ίδια λέει.
Για κάποιον που η χρήση της μοτοσυκλέτας είναι ας πούμε απλή, όλα τα μοτο είναι καλά, και πραγματικά όλες οι μοτοσικλέτες είναι καλές. Αν θες κάτι πιο ειδικό (ταξίδι ή χρήση σε χώμα ή μανιτζέβελο μοτο) εκεί κοιτάς άλλα πράγματα που για τον άλλον είναι αδιάφορα..

NLS
25-07-2009, 18:30
κανείς δεν αρνιέται την εμπειρία του

η πλάκα είναι ότι ακριβώς το αντίθετο βλέπω από αυτό που λες... εκεί που οι άλλοι ξεπερνάνε πράγματα, εκείνος δεν τα ξεπερνάει αλλά κάθεται και τον τρώνε και μας τρώει με αυτά (και όχι μόνο με αυτά που συμβαίνουν αλλά και με αυτά που έχει μάθει/ακούσει/υπολογίσει ότι έπρεπε να μας συμβαίνουν και ας μην μας έχουν συμβεί) - εκεί είναι η πλάκα

θέλω να συζητάμε όσο το πράγμα δεν φτάνει σε δογματισμό

δυστυχώς πολλές συζητήσεις ξεκινάν στη βάση της εμπειρίας και της γνώσης (και μπράβο) αλλά φτάνουν ακριβώς στον δογματισμό

...γι' αυτό τον πειράζω εξάλλου (αλλά αντέχει δεν παθαίνει τίποτα - hondάκιας είναι δεν μπορεί να γινόταν διαφορετικά και να έδινε κακό όνομα στην μαμά εταιρία :D)

GeorgeP
27-07-2009, 12:10
Επειδή βλέπω πως το θέμα τραβάει εις μήκος να πω και εγώ τη γνώμη μου.
Λογικό είναι να "πίνει λίγο λαδάκι" εφόσον τα κύλινδρα είναι με νικασίλ επεξεργασία πράγμα που στα ψηλά το "καταπίνει" το λαδάκι για τη λίπανση των πιστονιών σε άλλους πολύ σε άλλους λίγο
Να ρωτήσω κάτι ? επειδή έχουμε BMW και δεν ασχολούμαστε με άλλα μηχανάκια για δικούς μας λόγους πάει να πει πως δεν έχουμε μνήμη η δεν έχουμε καβαλήσει άλλο μηχανάκι ποτέ στη ζωή μας ?

Τώρα. όταν βγήκε το VTR1000 Όχι πως έπινε λάδι το χρέπι, αλλά το κατάπινε με τη κουτάλα ιδικά στα ψηλά που βογκούσε σαν μην πω τι εκεί να δείτε τι έπινε
*εδώ τα ψυγεία του νερού ήταν στο πλάι

Τι έχουν κάνει σε ένα Ντέρο για να μην πίνει λάδια εφόσον το ίδιο μοτέρ με το άλλο το χρέπι ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ,και στις μοίρες του στροφάλου και των εκκεντροφόρων ΚΑΙ *τα ψυγεία είναι στο ίδιο σημείο
Αν βάζεις ορυκτέλαια σαε 120 τότε δεν καίει σίγουρα. ιδικά στη ζέστη είναι μια χαρά για τα τσιμουχάκια για να δούμε από τι είναι φτιαγμένοι οι οδιγοί.? βρήκαν οδιγούς να μην ξεχηλώνουν από τη θερμοκρασία ?
τα διάκενα στης βαλβίδες πόσα είναι ??
Αναροτιθούμε αυτά ΣΕ ΕΝΑ V κηνιτίρα και μετά να λέμε πως ΔΕΝ καίει λάδια

ασφαλως εννοείς το VTR1000 SP1/2 VTR1000F ετσι δεν ειναι?
Διότι το Βαραντερο φορα τον κινητηρα του VTR1000F με μονη αλλαγη τους εκκεντροφόρους του ενω το VTR1000 SP1/2 (RC51) ειναι τελείως αλλος κινητηρας αν εξαιρέσεις το μπλοκ των κυλίνδρων!! Αλλη αναφλεξη, αλλη συμπίεση (11:1 αντι 9.4:1) αλλη ιπποδυναμη (136+ εναντι 105)!!! Λογω του αγωνιστικού του κινητηρα (βγηκε για να κτυπησει τα ντουκατι 916 στο WSB) τα διάκενα του SP1/2 ειναι μεγαλύτερα του VTRF διότι ετσι πρέπει να ειναι για μοτοσυκλετα V2 με 136+ ίππους που δουλευει στις 10,000+ στροφές!!!! Ως εκ τουτου ΠΡΕΠΕΙ να καταναλωνει λαδι!!!!

Τωρα αν ειχες ¨η εχεις ακουσει για VTR1000F το οποιο καιει λαδια αναλογισου την χρηση του και την συντηρηση του!!!! Διότι οσο το Βαραντερο καιει λαδια αλλο τοσο εκαιγε κι αυτό!!!

Δεν ειναι δικαιολογία τα παραπάνω, ειναι τεχνολογικη άποψη!!!!!!!!

GeorgeP
27-07-2009, 12:15
Εγω πάντως ως ξεκαβαλών το VARADERO μετα απο 9 χρόνια και καβαλών το R1200 GSA έχω να πω , επί των προηγουμένων γενικότερων σχολίων (και όχι επι των λαδοσχολίων μια που χς μόνο 1500 χιλ στο κοντέρι) ότι :

Στο BMW για κάποιο ανεξήγητο λόγο , αισθάνομαι ότι καβαλάω μηχανή πολύ ελαφρότερη απο το VARADERO (πείτε με τρελλό οκ !)
Η αίσθηση της μηχανής ειναι πολύ πιο ελαφρια΄και μου φαίνεται πολύ πιο "ευκολη" σε πάρα πολλά πράγματα

Ιδιαίτερη ζέστη απο τα κύλινδρα δεν έχω αισθανθεί ακόμα και σε παρατεταμέμνη κίνηση μεσα στην Αθήνα . Πολύ ζέστη αναδυόμενη απο το μοτέρ του HONDA είχα νιώσει πολλές φορές . οπότε δεν βλέπω να ανέβηκα σε χειρότερο εργαλείο επ αυτού.

Τα λάδια του VARADERO τα τσεκάριζα ετσι κιαλλιώς για να χω την κεφαλή μου ήσυχη, οπότε το ίδιο θα κάνω και εδω.

Η μηχανή στην πορεία είναι εκοπληκτικά σταθερή και ακούει ότι και να της ζητήσω ( στροφιλίκια και λοιπά στο νησί) Το Varadero δεν ήταν έτσι, ήταν λίγο πιο βαριδάκι.

Μέχρι να του ρίξω το 1000αρικάκι για να χω αίσθηση, στα εβγα απο τις στροφές ψιλοέτρεμα (όχι ότι και μετά έγινε τρένο), όπως και σε περίεργα φρεναρίσματα, ενώ τώρα αισθάνομαι μαι σιγουριά παραπάνω.

Επειδή στιο VARDERO είχα το κιτ της DYNOJET KN φίλτρο εκατμίσεις κ.λ.π. η καυτανάλωση ήταν ...κάπως. Εδώ πρός το παρόν με στρώσιμο και αστική χρήση χωρίς μεγάλες ταχύτητες είμαι περίπου στα 6,6/100 αλλά ειλικρινά δεν με απασχολεί καθόλου , οπότε δεν τρελαίνομαι και στο μέτρημα.

Για να μην σας πρήζω η μεταβασή μου είχε τόσα πολλά σύν που ακόμα και αν χρειάζεται σε κάθε 1000 χιλιόμετρα να βάζω και κανα λαδάκι, δεν τρέχει κάστανο . ¨οπως λεει και η διαφίμηση της πιστωτικής

Λαδάκι ----> αξία 4 ευρώ

Το να έχω την πιο όμορφη μηχανή του κόσμου (για μένα και την κόρη μου τη μηχανόβια )-----> Αξία Ανεκτίμητη

οπότε ......ολα τα άλλα περισσεύουν

Καλό βράδυ και καλή ξεκούραση να χετε όλοι

Κώστας

Συμφωνω στα παντα μαζί σου κι ετΣι ειναι όπως τα λες ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕς ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΚ1!!!
Το ΜΚ1 φημιζόταν για όλα αυτα που αναφερεις, τα οποια βελτιωθηκαν σημαντικά στο Μκ2!!
Οχι δεν εγιναν τέλεια (δεν ηταν αυτος ο σκοπος την εταιρείας) και πάλι θέλεις 1000ε για αναρτησεις αν θέλεις να εχεις το τέλειο!!!
Αλλα άλλο κοστιζει η μια κι αλλο η άλλη!!!!

NLS
27-07-2009, 13:02
δηλ. το Vardero + 1000 = το τέλειο

οοοοοοκ

GeorgeP
27-07-2009, 15:47
δηλ. το Vardero + 1000 = το τέλειο

οοοοοοκ

ακουσε φίλε και συνάδελφε μοτοσυκλετιστή NLS, για να μην υπάρχει η παραμικρη υποψία οτι ευλογάω τα γενια μου, τα προβληματα των varadero ειναι τα παρακατω κατα μοντέλο και χρονολογία. Δηλαδη παίρνωντας ενα Βαραντερο τα προβληματα που θα συναντησεις - αν τα συναντησεις - ειναι ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ και μεχρι τα 200,000κμ όπως εχουν καταγραφει στα διαφορα φορουμς που ασχολουνται με αυτην την μοτοσυκλετα κι όπως φαινεται στους καταλογους ανταλλακτικων της αντιπροσωπειας!

ΜΚ1 (1999-2002) = τρομπα βενζίνης (φυσιολογικη φθορά), ανορθωτής τασης μετά τα 60,000κμ λογω μη καλου αερισμου μιας και ηταν κρυμμενος κατω απο το δεξι καπακι, πηνία (πάνω απο τα 100,000κμ), ζοαν στα 2002 μοντέλα τα οποια ηταν Made in Spain και λογω κακης τοποθετησης απο τον Ισπανο, ποτέ απο το 1999-2002 που ηταν γιαπωνεζικα και με γιαπωνεζικα χερια περασμενα!!!!!
Μκ2 (2003-2006) = μπαταρία (πολλες φορές πάνω στο 6μηνο), διαροη λαδιου απο το πίσω αμορτισερ,ζοαν (απο τα 16000κμ και μετα λογω λάθος τοποθετησης του Ισπανου), HISS (immobilizer), ανορθωτης τασης στα μη ABS λογω ιδιας με το Μκ1 τοποθετησης του και ανευ προβληματων στα με ABS λογω σωστης τοποθετησης του σε εξωτερικο σημειο όπου ψυχεται ευκολα.
MK3 (2007-...)= μονον διαροη λαδιου απο το πίσω αμορτισερ σε 4 μηχανάκια και επανάληψη βλάβης του HISS!! Προς το παρόν!!!
Το ΜΚ2 έχει και μια ανακληση για την βαλβιδα κατανομης πίεσης των φρένων και αλλη μια για την σωστή λειτουργία του πλαινου σταντ ως προς τον διακόπτη που υπάρχει εκει για το σβησιμο του κινητήρα!!

Ολα τα μοντέλα οσο ειναι καινουρια ενδέχεται να παρουσιασουν διαροη ψυκτικού λογω ελλιπους σφιξιματος των κολλιέδων!! Τρια βαραντερο άλλαξα και τα τρια το παρουσιασαν!!

Κάποιοι πανεξυπνοι εξουσιοδοτημένοι για να τα παρουν απο την Χοντα ¨η και τους ιδιοκτητες στο παραμικρο ‘’τσικ’’ του κινητηρα αλλαζανε.......τεντωτηρες καδενων οι οποιοι οχι μονον δεν χαλάνε αλλα η κατασκευη τους ειναι τέτοια που πρωτα οι καδενες θα μακρυνουν παρα οι τεντωτηρες θα χαλασουν!!

Κι παρακάτω ειναι ολες οι ανακλησεις τους απο το 1999 μεχρι το 2008!:

http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/searches/expand.asp?uniqueID=F02FE7B4738DD41080256FBE0031010D&freeText=Blank&tx=

http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/searches/search.asp

http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/searches/search.asp

http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/searches/search.asp

Και πέραν αυτων ΟΥΔΕΝ!! ρωτα όπου θες!!!

Κοστος ανταλλακτικων



τρομπα βενζίνης=150ε στον Σαρακακη και 50ε στο ελευθερο εμπόριο
ανορθωτής τασης = 160ε στον Σαρακακη και 50ε στο ελευθερο εμπόριο
μπαταρία= 130ε στον Σαρακακη και 30-70ε στο ελευθερο εμπόριο αναλογως μοντέλου (ABS & NON ABS!!)
πηνία= 200ε καινουρια ολη η εγκατασταση απο Σαρακακη!
ζοαν= 22ε απο Σαρακακη
HISS= 90ε το pulse generatorκαι 100ε η αντεννα (οτι απο τα δυο φταιει ¨η και τα δύο), παντα απο Σαρακάκη!



Υ.Γ.: αληθεια εχεις προσπαθησει να κανεις το ιδιο (ερευνα βλαβων/ανακλησεων) ΠΡΙΝ την αγορα της οποιασδήποτε μοτοσυκλετας ¨η πας κι αγοράζεις συμφωνα με το brand name? Ακομα και μεσα απο αυτο το φόρουμ εχεις κατσει να γραψεις σε ενα χαρτί τι παρουσίασαν οι αλλες GS, ακομα και τωρα, ετσι απλα για να δεις τι παιζει βρε αδερφέ!!!!!????
Εγω πάντως αυτο κανω, και πριν παρω το πρωτο μου Βαραντερο το 2000 αυτο εκανα (τοτε ειχα την GS) κι ας ειχε κυκλοφορησει αρχες του 1999!!!!!! Ενα χρονο περιμενα για να δω τι προβληματα βγάζει!!!

TEOSS
01-08-2009, 00:51
Η κατανάλωση λαδιού που αναφέρεις είναι υπερβολικη .Κάνε μια μέτρηση συμπίεσης στα κύλινδρα και προσπάθησε να ακολουθείς 2 βασικούς κανόνες :α)μην ανεβάζεις πάνω από το 50% των στροφών του κινητήρα(3500-4000) πριν φτάσει την θερμοκρασία λειτουργίας του (αυτό ισχύει για όλους τους κινητήρες όλων των οχημάτων), και β)μην την σταθμεύεις στο πλάγιο σταντ(όσο μπορείς) και ειδικά να δουλεύει κρύα στο ρελαντί. Εάν η μηχανή δεν στρώσει καλά `η δουλέψει για ικανό χρονικό διάστημα ξάπλα(π.χ. επειδή μπήκες με πολλά….) μπορεί να φάει κάποιο ψιλοκοληματακι και να παρουσιάζει αρκετή κατανάλωση λαδιού.

Arkas
07-08-2009, 12:33
Η κατανάλωση λαδιού που αναφέρεις είναι υπερβολικη .Κάνε μια μέτρηση συμπίεσης στα κύλινδρα και προσπάθησε να ακολουθείς 2 βασικούς κανόνες :α)μην ανεβάζεις πάνω από το 50% των στροφών του κινητήρα(3500-4000) πριν φτάσει την θερμοκρασία λειτουργίας του (αυτό ισχύει για όλους τους κινητήρες όλων των οχημάτων), και β)μην την σταθμεύεις στο πλάγιο σταντ(όσο μπορείς) και ειδικά να δουλεύει κρύα στο ρελαντί. Εάν η μηχανή δεν στρώσει καλά `η δουλέψει για ικανό χρονικό διάστημα ξάπλα(π.χ. επειδή μπήκες με πολλά….) μπορεί να φάει κάποιο ψιλοκοληματακι και να παρουσιάζει αρκετή κατανάλωση λαδιού.
:sm8:

nek21
07-08-2009, 16:46
Εγω πάντως ως ξεκαβαλών το VARADERO μετα απο 9 χρόνια και καβαλών το R1200 GSA έχω να πω , επί των προηγουμένων γενικότερων σχολίων (και όχι επι των λαδοσχολίων μια που χς μόνο 1500 χιλ στο κοντέρι) ότι :

Στο BMW για κάποιο ανεξήγητο λόγο , αισθάνομαι ότι καβαλάω μηχανή πολύ ελαφρότερη απο το VARADERO (πείτε με τρελλό οκ !)
Η αίσθηση της μηχανής ειναι πολύ πιο ελαφρια΄και μου φαίνεται πολύ πιο "ευκολη" σε πάρα πολλά πράγματα

Ιδιαίτερη ζέστη απο τα κύλινδρα δεν έχω αισθανθεί ακόμα και σε παρατεταμέμνη κίνηση μεσα στην Αθήνα . Πολύ ζέστη αναδυόμενη απο το μοτέρ του HONDA είχα νιώσει πολλές φορές . οπότε δεν βλέπω να ανέβηκα σε χειρότερο εργαλείο επ αυτού.

Τα λάδια του VARADERO τα τσεκάριζα ετσι κιαλλιώς για να χω την κεφαλή μου ήσυχη, οπότε το ίδιο θα κάνω και εδω.

Η μηχανή στην πορεία είναι εκοπληκτικά σταθερή και ακούει ότι και να της ζητήσω ( στροφιλίκια και λοιπά στο νησί) Το Varadero δεν ήταν έτσι, ήταν λίγο πιο βαριδάκι.

Μέχρι να του ρίξω το 1000αρικάκι για να χω αίσθηση, στα εβγα απο τις στροφές ψιλοέτρεμα (όχι ότι και μετά έγινε τρένο), όπως και σε περίεργα φρεναρίσματα, ενώ τώρα αισθάνομαι μαι σιγουριά παραπάνω.

Επειδή στιο VARDERO είχα το κιτ της DYNOJET KN φίλτρο εκατμίσεις κ.λ.π. η καυτανάλωση ήταν ...κάπως. Εδώ πρός το παρόν με στρώσιμο και αστική χρήση χωρίς μεγάλες ταχύτητες είμαι περίπου στα 6,6/100 αλλά ειλικρινά δεν με απασχολεί καθόλου , οπότε δεν τρελαίνομαι και στο μέτρημα.

Για να μην σας πρήζω η μεταβασή μου είχε τόσα πολλά σύν που ακόμα και αν χρειάζεται σε κάθε 1000 χιλιόμετρα να βάζω και κανα λαδάκι, δεν τρέχει κάστανο . ¨οπως λεει και η διαφίμηση της πιστωτικής

Λαδάκι ----> αξία 4 ευρώ

Το να έχω την πιο όμορφη μηχανή του κόσμου (για μένα και την κόρη μου τη μηχανόβια )-----> Αξία Ανεκτίμητη

οπότε ......ολα τα άλλα περισσεύουν

Καλό βράδυ και καλή ξεκούραση να χετε όλοι

Κώστας
ακριβως το ιδιο επαθα κι εγω.