PDA

View Full Version : Ανάγκη για Αίμα


soter3gm
23-07-2009, 07:34
Φίλος από άλλο φόρουμ μοτοσυκλέτας έπαθε σοβαρό τροχαίο με αποτέλεσμα να μεταφερθεί στην εντατική του Ευαγγελισμού το παλεύει γερά αλλά σήμερα έχει σοβαρή Ανάγκη για Αίμα όποιος μπορεί τον παρακαλώ να πάει να δώσει
Ο φίλος λέγετε
Αλεξόπουλος Γιώργος του Κωσταντίνου
βρίσκεται στη
ΜΕΘ2 του Ευαγγελισμού
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Arkas
23-07-2009, 12:26
Περαστικά στο παλληκάρι Σώτερ!

vp_68
23-07-2009, 13:48
Περαστικά στο παλληκάρι. Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να δώσω λόγω στίγματος. Θα κοιτάξω απο φίλους αν μπορεί κάποιος.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-07-2009, 04:04
Το προωθώ,

σε όλες τις επαφές μου ....;)

kostas_366
24-07-2009, 07:27
Περαστικά στον φίλο Σωτήρη..

italos
24-07-2009, 10:06
Παίδες να ποστάρω κ εγώ στο θέμα του Σωτήρη(που τα πίναμε μαζί χθές βράδυ)....η ανάγκη για το αίμα είναι μεγάλη και πιστεύω ότι σαν φόρουμ μπορούμε κ εμείς να συνεισφέρουμε έστω και 1-2-3 φιάλες...ότι μπορούμε......

Αν κάποιος απο τους admins μπορεί να πάρει κάποια προτωβουλία να μαζευτούμε κάποιοι εύκαιροι να πάμε να δώσουμε θα ήταν ότι καλύτερο!!

essel
24-07-2009, 10:47
Σωτήρη δυστυχώς χτές έδωσα αίμα σε συγγενικό πρόσωπο οπότε... sorry
:(:(:(

BOXER
24-07-2009, 23:15
Παιδια για το ατυχημα που ειχε το παληκαρι (Γιωργος στο ονομα, οπως πολυ σωστα αναφερφηκε ποιο πανω) την τεταρτη το μεσημερι (αν θυμαμαι καλα)στην Μεσογειων κατω απο την γεφυρα κατεχακη,στο ρευμα προς Αθηνα, εχω να πω οτι ειχα την "ατυχια" να βρισκομαι 20 μετρα πισω του την ωρα εκεινη και να δω ολο αυτο το θλιβερο συμβαν :(:(:(!!!
Το πρωτο πραγμα που αντικρυσα μολις κατεβηκα απο την μηχανη ηταν ενα παληκαρι κατω απο το αυτοκινητο, ΟΛΟΚΛΗΡΟ! Παγωσα και μονο στην θεα του :(!!!!
ΚΑΙ ΟΜΩΣ, ειχε τις αισθησεις του και μαλιστα ελεγε στον οδηγο του αυτοκινητου, που φωναζε και εκλαιγε κοιτοντας τον σκυμμενος κατω απο αυτο,και σε κατασταση σοκ (πραγμα απολυτος φυσιολογικο οχι μονο για τον οδηγο αλλα και για εμας εκει) να τον βγαλει απο εκει!!!!!!!
5-6 ατομα σηκωσαμε το αυτοκινητο απο την μια πλευρα και ΧΩΡΙΣ κανενας να προλαβει να τον τραβηξει, ειχε ηδη βγει ΜΟΝΟΣ του!
Επικοινωνουσε και μιλουσε κανονικα σε οτι και αν τον ρωτουσαν :), πραγμα που επανεφερε την καρδια μου λιγο στην θεση της. Βεβαια η εξωτερικη εμφανιση ειναι καθαρα υποκειμενικη γιατι πολλες φορες δεν εχει καμμια σχεση με την εσωτερικη κατασταση του σωματος (πχ εσωτερικη αιμοραγια κτλ...) αλλα οπως και να το κανουμε αλλιως ειναι να βλεπεις τον ανθρωπο να μιλαει και να στεκει στα ποδια του, υστερα απο τετοια "κατασταση". Σε γεμιζει ελπιδα για το καλυτερο!
Την μερα και την στιγμη εκεινη, μεσα στην ατυχια του ο Γιωργος ειχε μαζι του την Παναγια και τον Χριστο να τον σωσουν, και αυτο γιατι:
1. Την στιγμη που εγινε αυτο το θλιβερο συμβαν, ακριβως στα 30 με 40 μετρα και στο αντιθετο ρευμα ηταν ενα ασθενοφορο, σαν σταματημενο λογο της κινησης, σαν να περιμενε...........
2. Μεσα στα επομενα δυο λεπτα εμφανιστηκε μια γυναικα αστυνομικος πεζη, η οποια ρυθμισε αμεσως τα της κυκλοφοριας........
3. Καταφερε να σταθει στα ποδια του και να επικοινωνει κανονικα παρολο το "βιαιο" της υποθεσης.....
4. Το κρανος που φορουσε σαν απο θαυμα του βγηκε απο το κεφαλι την στιγμη που βρεθηκε κατω απο το αυτοκινητο (το κρανος ειναι που δεν χωραει με τιποτα κατω απο ενα αμαξι -pegeuot το συγκεκριμενο-) αποφευγοντας ετσι πιθανον τα χειροτερα για το λαιμο, το σβερκο του, ποιος ξερει............
5. Η διακομιδη του στο νοσοκομειο εγινε στον ταχυτερο δυνατο χρονο........

Αυτο που εχω να πω ειναι πως ευχομαι μεσα απο τα βαθυ της καρδιας και της ψυχης μου, οπως ολοι αλλωστε αυτο κανουμε ειμαι σιγουρος, να αναρρωσει το ταχυτερο δυνατο και να γυρισει στην οικογενεια του αλλα και σε ολους εμας (ειτε τον γνωριζουμε προσωπικα ειτε οχι) παλι γερος και δυνατος.

Υ.Γ. Ο Θεος θα τον βοηθησει ξανα για γρηγορη αναρρωση, ειμαι σιγουρος, γιατι μετα απο αυτα που ειδα με τα ματια μου, το πιστευω πως ο ιδιος ο Θεος, θελει ο Γιωργος να ζησει και να γυρισει σε εμας.

ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ!

georgekostas
24-07-2009, 23:20
Tυχερος μεσα στην ατυχια του.Περαστικα στο παληκαρι.

soter3gm
25-07-2009, 01:03
Καλησπέρα παιδία,

Η κατάσταση του Γιώργου σήμερα παραμένει σταθερή, αν και συνεχίζει να είναι σοβαρή.

Το σταθερή πάντως είναι καλό μετά από την επιδείνωση που είχε στις αρχές της εβδομάδας.

Η λοίμωξη δυστυχώς παραμένει και τον ταλαιπωρεί (άλλο μικρόβιο πάλι..), και λαμβάνει την κατάλληλη αγωγή για την αντιμετώπισή του, αν και σε μέγιστες φαρμακευτικές δόσεις, όπως είχα αναφέρει και παλιότερα. Τουλάχιστον είναι στοχοποιημένο τώρα, μια και είναι φάρμακα για συγκεκριμένα μικρόβια που βρέθηκαν από τις καλλιέργειες.

Το καλό είναι επίσης ότι αυτές τις δύο μέρες έχει ικανοποιητικά επίπεδα οξυγόνου αίματος και πιέσεων.

Ο αιματοκρίτης παραμένει χαμηλά, αν και υποστηρίζεται με μεταγγίσεις και αιμοπετάλια.

Σε αυτό το σημείο θέλω να ενημερώσω ότι έχουμε καλύψει τις άμεσες απαιτήσεις σε αίμα, και να ευχαριστήσω όλους όσους έχουν δώσει. Βέβαια μια και έρχεται Αύγουστος, και αν χρειαστούμε αίμα, πράγμα πολύ πιθανό, θα είναι δύσκολο να βρεθεί, καλό είναι όσα παιδιά έχουν αποφασίσει να πάνε, και δεν το κατάφεραν ακόμα, να το κάνουν. Για να είμαστε σίγουροι δηλαδή, μια και ο Γιώργος εκτός από αίμα, χρειάζεται και αιμοπετάλια, που τα χρεώνουν σαν φιάλη..

Η οικογένεια του Γιώργου θέλει να σας ευχαριστήσει για το ενδιαφέρον, τη συμπαράσταση και τη βοήθεια που δίνετε κάθε φορά που παρουσιάζεται ανάγκη.

Και εγώ επίσης, μια και νιώθω πως χωρίς τη βοήθειά σας, θα ήταν πολύ πιο δύσκολα, ως ακατόρθωτα κάποια πράγματα.

Είναι βάλσαμο η παρουσία σας, το ενδιαφέρον, η στήριξη και η αγάπη που δείχνουν τόσα παιδιά από εδώ για το Γιώργο, και για τους φίλους του, και για τους γονείς του. Όταν μάλιστα το κάνετε εμπράκτως, με κάθε τρόπο που μπορεί ο καθένας. Και όχι μόνο όσοι τον γνωρίζουν το Γιώργο προσωπικά, μα και φίλοι που τον ξέρουν και έχουν μιλήσει μόνο μέσω διαδικτύου μαζί του.

Σας ευχαριστώ όλους, και Χαίρομαι που σας γνωρίζω.

Αν και βρεθήκαμε σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση, έχει και αυτό τη σημασία του,

Μια και στα Δύσκολα είναι που φαίνονται οι ΦΙΛΟΙ και οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

Καλό βράδυ.

μερικά πράγματα για τη κατάσταση του Γιώργου

margot
25-07-2009, 11:07
Φίλε soter3gm ευχαριστούμε για την ενημέρωση σχετικά με τις ανάγκες για αίμα γιατί εχθές πήρα τηλέφωνο στον Ευαγγελισμό να ρωτήσω για τα ωράρια αιμοδοσίας και μου είπαν μεν ότι καλύφθηκαν οι ανάγκες σε αίμα του φίλου μας (με παρότρυναν βέβαια να δώσω εθελοντικά αίμα) όμως δεν ανέφεραν για τα αιμοπετάλια και καλά έκανες και το ανέφερες εσύ στην ενημερωσή σου.

Ευχαριστούμε

vasmar
25-07-2009, 12:09
Φίλε soter3gm ευχαριστούμε για την ενημέρωση σχετικά με τις ανάγκες για αίμα γιατί εχθές πήρα τηλέφωνο στον Ευαγγελισμό να ρωτήσω για τα ωράρια αιμοδοσίας και μου είπαν μεν ότι καλύφθηκαν οι ανάγκες σε αίμα του φίλου μας (με παρότρυναν βέβαια να δώσω εθελοντικά αίμα) όμως δεν ανέφεραν για τα αιμοπετάλια και καλά έκανες και το ανέφερες εσύ στην ενημερωσή σου.

Ευχαριστούμε


ευχαριστούμε margo !!!!
περαστικά στο παιδί !!!!!!!!

Arkas
25-07-2009, 14:48
Σε ευχαριστούμε Σωτήρη που μας κρατάς ενήμερους για την πορεία της υγείας του Γιώργου.
Και πάλι περαστικά του!

Arkas
25-07-2009, 14:49
Παιδια για το ατυχημα που ειχε το παληκαρι (Γιωργος στο ονομα, οπως πολυ σωστα αναφερφηκε ποιο πανω) την τεταρτη το μεσημερι (αν θυμαμαι καλα)στην Μεσογειων κατω απο την γεφυρα κατεχακη,στο ρευμα προς Αθηνα, εχω να πω οτι ειχα την "ατυχια" να βρισκομαι 20 μετρα πισω του την ωρα εκεινη και να δω ολο αυτο το θλιβερο συμβαν :(:(:(!!!
Το πρωτο πραγμα που αντικρυσα μολις κατεβηκα απο την μηχανη ηταν ενα παληκαρι κατω απο το αυτοκινητο, ΟΛΟΚΛΗΡΟ! Παγωσα και μονο στην θεα του :(!!!!
ΚΑΙ ΟΜΩΣ, ειχε τις αισθησεις του και μαλιστα ελεγε στον οδηγο του αυτοκινητου, που φωναζε και εκλαιγε κοιτοντας τον σκυμμενος κατω απο αυτο,και σε κατασταση σοκ (πραγμα απολυτος φυσιολογικο οχι μονο για τον οδηγο αλλα και για εμας εκει) να τον βγαλει απο εκει!!!!!!!
5-6 ατομα σηκωσαμε το αυτοκινητο απο την μια πλευρα και ΧΩΡΙΣ κανενας να προλαβει να τον τραβηξει, ειχε ηδη βγει ΜΟΝΟΣ του!
Επικοινωνουσε και μιλουσε κανονικα σε οτι και αν τον ρωτουσαν :), πραγμα που επανεφερε την καρδια μου λιγο στην θεση της. Βεβαια η εξωτερικη εμφανιση ειναι καθαρα υποκειμενικη γιατι πολλες φορες δεν εχει καμμια σχεση με την εσωτερικη κατασταση του σωματος (πχ εσωτερικη αιμοραγια κτλ...) αλλα οπως και να το κανουμε αλλιως ειναι να βλεπεις τον ανθρωπο να μιλαει και να στεκει στα ποδια του, υστερα απο τετοια "κατασταση". Σε γεμιζει ελπιδα για το καλυτερο!
Την μερα και την στιγμη εκεινη, μεσα στην ατυχια του ο Γιωργος ειχε μαζι του την Παναγια και τον Χριστο να τον σωσουν, και αυτο γιατι:
1. Την στιγμη που εγινε αυτο το θλιβερο συμβαν, ακριβως στα 30 με 40 μετρα και στο αντιθετο ρευμα ηταν ενα ασθενοφορο, σαν σταματημενο λογο της κινησης, σαν να περιμενε...........
2. Μεσα στα επομενα δυο λεπτα εμφανιστηκε μια γυναικα αστυνομικος πεζη, η οποια ρυθμισε αμεσως τα της κυκλοφοριας........
3. Καταφερε να σταθει στα ποδια του και να επικοινωνει κανονικα παρολο το "βιαιο" της υποθεσης.....
4. Το κρανος που φορουσε σαν απο θαυμα του βγηκε απο το κεφαλι την στιγμη που βρεθηκε κατω απο το αυτοκινητο (το κρανος ειναι που δεν χωραει με τιποτα κατω απο ενα αμαξι -pegeuot το συγκεκριμενο-) αποφευγοντας ετσι πιθανον τα χειροτερα για το λαιμο, το σβερκο του, ποιος ξερει............
5. Η διακομιδη του στο νοσοκομειο εγινε στον ταχυτερο δυνατο χρονο........

Αυτο που εχω να πω ειναι πως ευχομαι μεσα απο τα βαθυ της καρδιας και της ψυχης μου, οπως ολοι αλλωστε αυτο κανουμε ειμαι σιγουρος, να αναρρωσει το ταχυτερο δυνατο και να γυρισει στην οικογενεια του αλλα και σε ολους εμας (ειτε τον γνωριζουμε προσωπικα ειτε οχι) παλι γερος και δυνατος.

Υ.Γ. Ο Θεος θα τον βοηθησει ξανα για γρηγορη αναρρωση, ειμαι σιγουρος, γιατι μετα απο αυτα που ειδα με τα ματια μου, το πιστευω πως ο ιδιος ο Θεος, θελει ο Γιωργος να ζησει και να γυρισει σε εμας.

ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ!
Σε ευχαριστούμε Νίκο για το post σου αυτό!

soter3gm
26-07-2009, 09:12
Φίλε soter3gm ευχαριστούμε για την ενημέρωση σχετικά με τις ανάγκες για αίμα γιατί εχθές πήρα τηλέφωνο στον Ευαγγελισμό να ρωτήσω για τα ωράρια αιμοδοσίας και μου είπαν μεν ότι καλύφθηκαν οι ανάγκες σε αίμα του φίλου μας (με παρότρυναν βέβαια να δώσω εθελοντικά αίμα) όμως δεν ανέφεραν για τα αιμοπετάλια και καλά έκανες και το ανέφερες εσύ στην ενημερωσή σου.

Ευχαριστούμε

Έχω αρχίσει και μερικός τα "παίρνω" με τη κατάστασή των Γιατρών εκεί μέσα
μάλλον όχι των Γιατρών αλλά των παρατρεχάμενων που λένε ότι τους κατέβει
Ο Γιώργος φίλοι μου μεταγγίζετε κάθε δεύτερη μέρα με δύο φιάλες αίμα και εντάξει για τώρα αλλά το καλοκαίρι που θα ήμαστε σε διακοπές και χρειαστεί που θα το βρούμε ? εφόσον θα είμαστε στα νησιά ??
Για αυτό και τα λέω έτσι λίγο άκομψα.......

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-07-2009, 11:32
Παίδες να ποστάρω κ εγώ στο θέμα του Σωτήρη(που τα πίναμε μαζί χθές βράδυ)....η ανάγκη για το αίμα είναι μεγάλη και πιστεύω ότι σαν φόρουμ μπορούμε κ εμείς να συνεισφέρουμε έστω και 1-2-3 φιάλες...ότι μπορούμε......

Αν κάποιος απο τους admins μπορεί να πάρει κάποια προτωβουλία να μαζευτούμε κάποιοι εύκαιροι να πάμε να δώσουμε θα ήταν ότι καλύτερο!!



Φίλε Νικόλα,

η προσφορά αίματος,

είναι κάτι ΤΕΛΕΙΩΣ προσωπικό

στο οποίο δεν μπορεί να παρέμβει,

καμιά πρωτοβουλία, από κανέναν μας ......

Αυτό που μπορούσα να κάνω είναι,

να προωθήσω την ανάγκη για αίμα,

σε όλους τους γνωστούς κ φίλους .....;)




Περαστικά στο παλικάρι ...:(




.

Georgia
26-07-2009, 12:09
Φίλε Νικόλα,

η προσφορά αίματος,

είναι κάτι ΤΕΛΕΙΩΣ προσωπικό

στο οποίο δεν μπορεί να παρέμβει,

καμιά πρωτοβουλία, από κανέναν μας ......

Αυτό που μπορούσα να κάνω είναι,

να προωθήσω την ανάγκη για αίμα,

σε όλους τους γνωστούς κ φίλους .....;)




Περαστικά στο παλικάρι ...:(




.



Έτσι είναι δυστυχώς. Το αίμα είναι πολύτιμο και προσφερεται και δεν απαιτείται.

italos
26-07-2009, 22:15
Έτσι είναι δυστυχώς. Το αίμα είναι πολύτιμο και προσφερεται και δεν απαιτείται.


Βασικά δεν απίτησε κανένας τπτ απο κανένα κοπελιά....απλά είπα μια πρόταση και ο Νίκος με κάλυψε απόλυτα.....

Ούτως ή αλλως και μόνο το ενδιαφέρον φτάνει!!!

donnatella
27-07-2009, 08:36
Πολύ λυπάμαι και γι' αυτό που συνέβη στο παλληκάρι και εύχομαι ό,τι καλύτερο για τη πλήρη και γρήγορη ανάρρωσή του!

Δυστυχώς, έχω δώσει πολύ πρόσφατα αίμα κι εγώ για συγγενή μου και δεν δύναμαι να συνεισφέρω άμεσα τουλάχιστον. Θα το προωθήσω όμως σε φίλους και γνωστούς για να κινητοποιηθούν.

gbmw
27-07-2009, 11:44
Περαστικά στο παιδί και γρήγορα στο δρόμο.

soter3gm
28-07-2009, 19:19
Λεβέντικα όπως Του άρεσε
http://www.youtube.com/watch?v=uHi3LbiJWfs

Καλό δρόμο ........φίλε

Bolero
28-07-2009, 20:40
:yz

Arkas
28-07-2009, 20:49
Καλό ταξίδι φίλε...

Gazi
29-07-2009, 00:25
Καλό Ταξίδι.....

georgekostas
29-07-2009, 00:55
Τι εγινε ρε παιδια...τι κανει το παλικαρι;:Απορία:

Arkas
29-07-2009, 01:11
Τι εγινε ρε παιδια...τι κανει το παλικαρι;:Απορία:

Λεβέντικα όπως Του άρεσε
http://www.youtube.com/watch?v=uHi3LbiJWfs

Καλό δρόμο ........φίλε
:(:(:(

renos
29-07-2009, 01:20
:yz

georgekostas
29-07-2009, 01:32
Καλο σου ταξιδι στη γειτονια των αγγελων...

gs1150
30-07-2009, 00:43
Καλή ξεκούραση στο παλικάρι ......................:(:(:(

margot
30-07-2009, 09:23
Καλό σου ταξίδι φίλε..........

PortoLeone
30-07-2009, 13:56
Αν και δεν ήξερα το παλικάρι λυπάμαι ειλικρινά.Άδικο να φεύγουν οι νέοι-ες!:yz
Κουράγιο στους γονείς!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
30-07-2009, 14:18
Αν και δεν ήξερα το παλικάρι λυπάμαι ειλικρινά.Άδικο να φεύγουν οι νέοι-ες!:yz
Κουράγιο στους γονείς!!!



Σωστόοοος !!!!!!:(


Επιπροσθέτως .... τα μάτια μας 14 !!!!!!!!!!!!

kostas_366
30-07-2009, 14:20
Καλό δρόμο στο παιδί.
Κουράγιο στην οικογένειά του.

vp_68
30-07-2009, 19:02
:yz:yz Καλή ξεκούραση φίλε αν και δεν σε ξέρω