PDA

View Full Version : Απόψεις για rally 3 μπουφαν και παντελόνι


AlexCorfu
23-08-2013, 15:46
Καλησπέρα θα εκτιμούσα πολυ αν είχα κάποιες γνωμες και απόψεις απο συμφορουμιτες για μπουφαν παντελόνι rally 3 , χρηστικοτητα , αξία ανάλογα κόστους θετικά και αρνητικά . Ευχαριστω

AlexCorfu
25-08-2013, 05:08
Βοηθειαααααααααα παρακαλωωωωωωωωωωω !!!!!!!!!!!!

omorfantras
25-08-2013, 11:03
Αλεξανδρε καλημερα,
Αγορασα φετος το σετ σε γκρι χρωμα και ειμαι αρκετα ευχαριστιμενος.
Εδω θα πρεπει να σε ενημερωσω οτι στην αρχη ηθελα να παρω το μαυρο αλλα κατεληξα στο γκρι λογω του οτι ειναι πιο δροσερο το καλοκαιρι.
Γενικα εχει πολυ καλη ποιοτητα με ολες τις προστασιες ( αγκωνες,ωμους και πλατη) και επισης ειναι πολυ εξυπνο το οτι γινεται και αμανικο.
Το μονο μειον η τιμη.

Ελπιζω να βοηθησα λιγακι!


Sent from my iPad using Tapatalk - now Free (http://tapatalk.com/m/)

AlexCorfu
25-08-2013, 17:17
Αγαπητέ συνονοματε σε ευχαριστω για την απάντηση σου . Σκέφτομαι να αγοράσω την καινούργια χρώματος μπλε σιελ γκρι rally3 την έχω βρει Γερμανία στα 890 και ρωτάω γιατι έχω ακούσει απόψεις ότι είναι υπερτιμημενα ρούχα είναι όντως έτσι ; Συνήθως φοραω spidi marathon μπουφαν παντελόνι και χειμωνιάτικο καθαρά μπουφαν αλλά και δερμάτινο μπουφαν παντελόνι και είπα να πάω στην rally λόγω χρώματος και εργονομιας . Θα την χαρακτιριζες τεσσάρων εποχών ;

nikosgs
25-08-2013, 18:06
Αγαπητέ συνονοματε σε ευχαριστω για την απάντηση σου . Σκέφτομαι να αγοράσω την καινούργια χρώματος μπλε σιελ γκρι rally3 την έχω βρει Γερμανία στα 890 και ρωτάω γιατι έχω ακούσει απόψεις ότι είναι υπερτιμημενα ρούχα είναι όντως έτσι ; Συνήθως φοραω spidi marathon μπουφαν παντελόνι και χειμωνιάτικο καθαρά μπουφαν αλλά και δερμάτινο μπουφαν παντελόνι και είπα να πάω στην rally λόγω χρώματος και εργονομιας . Θα την χαρακτιριζες τεσσάρων εποχών ;

Μια παρενθεση να κανω;; Που το εχεις βρει 890 αν επιτρεπεται γιατι θελω και εγω :)


Σεντ φρομ αιφον

AlexCorfu
25-08-2013, 18:36
BMW kirsch on line shop 499 το μπουφαν και 399 το παντελόνι

nikosgs
25-08-2013, 18:42
Ευχαριστω!!!


Σεντ φρομ αιφον

angelo_balto
25-08-2013, 23:04
Είναι καθαρά 3 εποχών με έμφαση τη χρηστικότητα στα θερμά κλίματα. Σαν στολή για ταξίδι είναι πάρα πολύ καλή επιλογή (όπως είναι και η touratech).
Χειμερινή δε θα τη χαρακτήριζα... Σαφώς τα dainese τα πανε καλύτερα στο κρύο.

Για 850-900€ καινούρια είναι εξαιρετική τιμή, οπότε αγόρασε τα.

Οσον αφορά το χρώμα το μαύρο είναι πιο χρηστικό καθώς δεν φαίνεται η βρώμα (χώματα & μυγάκια) ενώ η γκρί είναι πιο "μπάνικη" στο φωτογραφικό φακό.

Lepanto ii
25-08-2013, 23:19
Είναι καθαρά 3 εποχών με έμφαση τη χρηστικότητα στα θερμά κλίματα. Σαν στολή για ταξίδι είναι πάρα πολύ καλή επιλογή (όπως είναι και η touratech).
Χειμερινή δε θα τη χαρακτήριζα... Σαφώς τα dainese τα πανε καλύτερα στο κρύο.

Για 850-900€ καινούρια είναι εξαιρετική τιμή, οπότε αγόρασε τα.

Οσον αφορά το χρώμα το μαύρο είναι πιο χρηστικό καθώς δεν φαίνεται η βρώμα (χώματα & μυγάκια) ενώ η γκρί είναι πιο "μπάνικη" στο φωτογραφικό φακό.

Σωστός !
Για κρύο καιρό dainese talos για μούρη rally 3

Μιχάλης 1988
26-08-2013, 00:31
Είναι καθαρά 3 εποχών με έμφαση τη χρηστικότητα στα θερμά κλίματα. Σαν στολή για ταξίδι είναι πάρα πολύ καλή επιλογή (όπως είναι και η touratech).
Χειμερινή δε θα τη χαρακτήριζα... Σαφώς τα dainese τα πανε καλύτερα στο κρύο.

Για 850-900€ καινούρια είναι εξαιρετική τιμή, οπότε αγόρασε τα.

Οσον αφορά το χρώμα το μαύρο είναι πιο χρηστικό καθώς δεν φαίνεται η βρώμα (χώματα & μυγάκια) ενώ η γκρί είναι πιο "μπάνικη" στο φωτογραφικό φακό.

Σωστός !
Για κρύο καιρό dainese talos για μούρη rally 3

ειστε μεγάλες ψωνάρες :D

kwstas
26-08-2013, 14:42
Eγω με 2 pro , το μονο που θα κανω στο μελλον (γιατι ακομα καινουργια ειναι), ειναι να την ανανεωσω με 3, 4 δεν ξερω τι...

Απο τη στιγμη που την εβαλα πανω μου και ειδα την διαφορα στις προστασιες -περα απο την εργονομια- δεν θελω να δω κατι αλλο!

Οσο για το κρυο δεν με απασχολει γιατι υπαρχουν επιλογες με ισοθερμικα/αδιαβροχα κτλ που ακομα και σε ενα μεγαλο ταξιδι τα λιγα χλμ που θα εχεις θεμα θα τα καλυψεις με αυτο τον τροπο!Ισα-ισα που η 2η στολη μου ειναι πιο λεπτη και αεριζομενη για μικρες μετακινησεις, χωμα κτλ!

Παρτην στο χρωμα που σου αρεσει και δεν θα το μετανιωσεις!

Εμενα μου αρεσε το μπλε(σκουρο) με γκρι (2012) και το γκρι κοκκινο που το ειδα με την παρουσιαση του υδροψυκτου...:ye33:

apk
26-08-2013, 21:32
...επισης ειναι πολυ εξυπνο το οτι γινεται και αμανικο.

Σε τι συνθήκες έχει εφαρμογή το αμάνικο; Δε χάνεται η προστασία ώμων και αγκώνων-αντιβραχίων?

omorfantras
26-08-2013, 22:33
Σε τι συνθήκες έχει εφαρμογή το αμάνικο; Δε χάνεται η προστασία ώμων και αγκώνων-αντιβραχίων?

Σιγουρα δεν προσφερει ασφαλεια,αλλα πιστευω οτι μπορεις να το φορεσεις για μια κοντινη βολτα και οχι για πιο μακρια!


Sent from my iPad using Tapatalk - now Free (http://tapatalk.com/m/)

apk
26-08-2013, 22:44
Αν δεν προσφέρει ασφάλεια, τα χέρια σου είναι εκτεθειμένα και τα μαμούνια μπαινοβγαίνουν ελεύθερα στις μασχάλες σου, γιατί να το φορέσεις;
Τι σου προσφέρει;
Είναι το ίδιο με τα γΕλεκάκια των Χαρλεάδων.
Μήπως υπάρχει κάποια off road περίπτωση χρήσης;

AKIS_21
27-08-2013, 10:14
Εχω το rally 2 πολλα χρονια πολυ αξιόπιστο αλλα και πολυ ακριβά.κοιτα και για revit

anegis
27-08-2013, 11:54
Δεν ξέρω για την 3 αλλά στη δυο, οι προστασιες δεν ειναι στο εξωτερικό κέλυφος του μπουφάν αλλά εσωτερικά. Ετσι βγάζοντας τα μανίκια έχεις ενα διάτρητο καλοκαιρινό μπουφάν...
Τα αποσπωμενα μανίκια επίσης βολεύουν στο πλυσιμο. Δεν χρειάζεται να πολυ είχε ολο το μπουφάν αλλά μόνο τα μανίκια. Αυτά λερώνονται περισσότερο.
Η rallye 2 δεν κανει για πολυ κρύο. Εκεί θέλεις απο μέσα ενα fleece.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

kotskofi
27-08-2013, 12:38
Ζητώ συγνώμμη προκαταβολικά για την σφήνα, αλλά εφόσον τέθηκε θέμα κρύου, θα σας μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία. Φοράω την cayenne pro της revit εδώ και 3 χρόνια και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Την έχω δοκιμάσει σε κάθε είδους ταξίδι, ακόμη και καλοκαιρινών (αν και δεν προορίζεται για πολύ θερμά κλίματα), έχει άριστη απόδοση (έχει αφαιρούμενη θερμοεπένδυση, η rally νομίζω ότι δεν) και επίσης αεραγωγούς που δροσίζουν όταν κατέβεις υψόμετρο, όταν μετά την βροχή βγεί ήλιος καυτός κλπ. Θα την χαρακτήριζα άνετα 3 εποχών και με συμβιβασμούς 4. Κόστος μπουφάν 360-μπουφάν 280 από ίντερνετ.

apk
27-08-2013, 13:07
Εχω το rally 2 πολλα χρονια πολυ αξιόπιστο αλλα και πολυ ακριβά.κοιτα και για revit

Ζητώ συγνώμμη προκαταβολικά για την σφήνα, αλλά εφόσον τέθηκε θέμα κρύου, θα σας μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία. Φοράω την cayenne pro της revit εδώ και 3 χρόνια και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Την έχω δοκιμάσει σε κάθε είδους ταξίδι, ακόμη και καλοκαιρινών (αν και δεν προορίζεται για πολύ θερμά κλίματα), έχει άριστη απόδοση (έχει αφαιρούμενη θερμοεπένδυση, η rally νομίζω ότι δεν) και επίσης αεραγωγούς που δροσίζουν όταν κατέβεις υψόμετρο, όταν μετά την βροχή βγεί ήλιος καυτός κλπ. Θα την χαρακτήριζα άνετα 3 εποχών και με συμβιβασμούς 4. Κόστος μπουφάν 360-μπουφάν 280 από ίντερνετ.

Συμφωνώ κι εγώ για τα RevIt, έχω κάνει εκτεταμένη χρήση στα Sirocco και Sand I, και είναι ΠΟΛΥ καλά και σε καλή τιμή.

jmar
27-08-2013, 13:46
Συμφωνώ κι εγώ για τα RevIt, έχω κάνει εκτεταμένη χρήση στα Sirocco και Sand I, και είναι ΠΟΛΥ καλά και σε καλή τιμή.

Τα προστατευτικα της Sand ειναι για κλαματα, καμια σχεση με της BMW, exω to ραλλυ μπουφαν, δεν ειναι για χειμωνα γερμανιας αλλωστε δεν ειναι αυτος ο σκπος της στολης αυτης, ειναι στολη για να την φορας με εναλλαγη των κλιματικων συνθηκων (οχι ακραια βεβαια), σιγουρα η revit εχει πιο ''ζεστα'' ρουχα, απο προστασιες η bmw ειναι οι καλυτερες βεβαια ειναι απλησιαστες οι αρχικες τιμες τους και δεν θα τα αγοραζα σε τετοια τιμη. Σιγουρα στα Bmw πληρωνεις και το σηματακι και την ομορφια :cool:
Πχ η συγκριση ειναι Revit Sand με Rallye, εχει και η BMW πολυ βαρια ρουχα για κρυο απλα εμεις προτιμαμε την ''ομορφη'' rallye ;)
Σαν στολη 4ων εποχων πολυ καλη και ομορφη ειναι η Dainese Teren D-Dry η goretex την εχει ο φιλος squad και την εχω δει απο κοντα, πολυ ομορφη καλες προστασιες και με 2 αφαιρουμενες επενδυσεις, μια αντιανεμικη αδιαβροχη μια θερμικη και με εξαερισμους σε μπουφαν-παντελονι

apk
27-08-2013, 20:05
Τα προστατευτικα της Sand ειναι για κλαματα, καμια σχεση με της BMW, exω to ραλλυ μπουφαν, δεν ειναι για χειμωνα γερμανιας αλλωστε δεν ειναι αυτος ο σκπος της στολης αυτης, ειναι στολη για να την φορας με εναλλαγη των κλιματικων συνθηκων (οχι ακραια βεβαια), σιγουρα η revit εχει πιο ''ζεστα'' ρουχα, απο προστασιες η bmw ειναι οι καλυτερες βεβαια ειναι απλησιαστες οι αρχικες τιμες τους και δεν θα τα αγοραζα σε τετοια τιμη. Σιγουρα στα Bmw πληρωνεις και το σηματακι και την ομορφια :cool:
Πχ η συγκριση ειναι Revit Sand με Rallye, εχει και η BMW πολυ βαρια ρουχα για κρυο απλα εμεις προτιμαμε την ''ομορφη'' rallye ;)
Σαν στολη 4ων εποχων πολυ καλη και ομορφη ειναι η Dainese Teren D-Dry η goretex την εχει ο φιλος squad και την εχω δει απο κοντα, πολυ ομορφη καλες προστασιες και με 2 αφαιρουμενες επενδυσεις, μια αντιανεμικη αδιαβροχη μια θερμικη και με εξαερισμους σε μπουφαν-παντελονι
Για το σφουγγάρι της πλάτης έχεις δίκιο, γι αυτό και πρέπει να το αντικαταστήσεις με το σκληρό knox, κόστος 20 ευρώ περίπου, αν θυμάμαι καλά. Για τους αερισμούς και τα υπόλοιπα προστατευτικά νομίζω ότι έχεις άδικο.

jmar
27-08-2013, 20:13
Για το σφουγγάρι της πλάτης έχεις δίκιο, γι αυτό και πρέπει να το αντικαταστήσεις με το σκληρό knox, κόστος 20 ευρώ περίπου, αν θυμάμαι καλά. Για τους αερισμούς και τα υπόλοιπα προστατευτικά νομίζω ότι έχεις άδικο.

Δεν μίλησα καθόλου για αερισμο, μόνο στα προστατευτικά αναφέρθηκα ;) τα οποία επειδη τα χω δει και τα δυο της BMW έχω την γνώμη ότι ειναι αρκετα καλυτερα (ειδικα η πλάτη που αναφέρεις) φυσικα υπάρχει και μια τεράστια διαφορα τιμής!


Sent from my Hand using Fingers

AlexCorfu
03-09-2013, 15:46
Καλο απόγευμα . Ευχαριστω που μπήκαν κάποιοι συμφορουμιτες στον κόπο να ασχοληθούν μαζί μου και να μου μεταφέρουν τις απόψεις τους για την rally 3 . Λαμβάνοντας τους υπ όψιν και συνυπολογιζοντας το προσωπικό γούστο παρειγγειλε την εάν λόγω στολη απο Γερμανία , την παραλαμβάνει μέσα στην εβδομάδα είναι η καινούργια του 13 έκδοση σε μπλε γαλάζιο χρωμα . Και πάλι ευχαριστω καλα χιλιόμετρα σε όλους μας !!!

omorfantras
03-09-2013, 16:27
Καλο απόγευμα . Ευχαριστω που μπήκαν κάποιοι συμφορουμιτες στον κόπο να ασχοληθούν μαζί μου και να μου μεταφέρουν τις απόψεις τους για την rally 3 . Λαμβάνοντας τους υπ όψιν και συνυπολογιζοντας το προσωπικό γούστο παρειγγειλε την εάν λόγω στολη απο Γερμανία , την παραλαμβάνει μέσα στην εβδομάδα είναι η καινούργια του 13 έκδοση σε μπλε γαλάζιο χρωμα . Και πάλι ευχαριστω καλα χιλιόμετρα σε όλους μας !!!

Δεν κάνει τίποτα, αλλά έτσι κι ανέβω Κέρκυρα θα κεράσεις καφεδάκι:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

AlexCorfu
03-09-2013, 16:49
Δεν κάνει τίποτα, αλλά έτσι κι ανέβω Κέρκυρα θα κεράσεις καφεδάκι:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:
Ανέβασε εσυ Κέρκυρα και μην σε ανησυχεί το τηλ μου είναι στο προφίλ σημείωσε ότι πάω συχνά πυκνά γιαννενα .

omorfantras
03-09-2013, 16:52
Ανέβασε εσυ Κέρκυρα και μην σε ανησυχεί το τηλ μου είναι στο προφίλ σημείωσε ότι πάω συχνά πυκνά γιαννενα .

Αν κατέβαινες Πειραιά θα ταν καλύτερα....
Πάντως εάν ανέβω στο νησί σου, θα είσαι ο πρώτος που θα πάρω τηλέφωνο my friend