PDA

View Full Version : Βροχη,με η χωρις αδιαβροχο?


orka90
28-08-2013, 10:15
Οδηγηση στη βροχη, τελικα χρειαζεται το αδιαβροχο?
Για παραδειγμα με μπουφαν streetguard 3 με 32 μεμβρανες, πατελονι tourance 2, γαντια allround, μποτες pro tour.
Θα ακουγα με προσοχη και την γνωμησας.

N4pSt3R
28-08-2013, 10:44
Πιστεύω ότι η αδιαβροχοποίηση τον ρούχων δεν είναι για κάτι συχνό αλλά για κάτι που θα σου κάτσει!!!

Πχ μια Κυριακάτικη ηλιόλουστη μέρα ξεκινάς να κάνεις μια βόλτα και δεν πέρνεις αδιάβροχα μαζί!!Αποτέλεσμα να την φας.,,.,..,.,.,γυρνάς σπίτι απλά στεγνός εσύ στο σώμα και όχι η στολή!!

Σε ένα ταξίδι πιστεύω ότι δεν πρέπει να λείπουν και στο λέω με εμπειρία πρό 15ημερών που για την μ@λ@κία μου δεν τα έβαλα!!

Το πρόβλημα είναι ότι η στολή μπορεί να μην πάρει νερό αλλά θα βραχεί με αποτέλεσμα να να είναι μούσκεμα με ότι αυτό συμένει για τον καθένα!!!

Γνώμη μου λοιπόν πάντα αδιάβροχα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!!!

kornlaz
28-08-2013, 10:46
Έχω ταξιδέψει με απίστευτη βροχή και με αδιάβροχο και χωρίς αδιάβροχο χωρίς να πάρω ούτε μια σταγόνα μέσα.:ye33:
Αυτό που μου την έδωσε κυρίως στην οδήγηση χωρίς αδιάβροχο ήταν ότι για να στεγνώσει μετά η στολή πέρασαν σχεδόν δύο μέρες:eek::eek: ενώ με το αδιάβροχο είσαι "ατσαλάκωτος":D:D

Ακιs
28-08-2013, 10:50
Οτι σου λεει και ο Στεφανος...;)
Η αδιαβροχη στολη εχει την ιδιοτητα να κρατησει το σωμα σου στεγνο,αλλα με αποτελεσμα να βαρυνει και μαζι της να βαρυνεις κι εσυ.Ασε που μια υγρασια σιγουρα θα την νιωσεις με την στολη μουλιασμενη απο το νερο.Τα αδιαβροχα ειναι μια φθηνη και πρακτικη λυση και επειδη συνηθως ειναι και αντιανεμικα,εχεις και extra προστασια απο το κρυο.:)

vpentza
28-08-2013, 10:59
Πάντα να έχουμε αδιαβροχα σε ένα ταξίδι.....αν βραχεί πολύ η στολή δεν μπορεί να φορεθεί εύκολα την επόμενη ημέρα του ταξιδιού. Για να ξεκινήσεις την επόμενη, θα σκεφτείς (από τη προηγούμενη μέρα ) να τη βάλεις δίπλα σε καλοριφέρ που όμως είναι καταστροφική ιδέα για την αδιαβροχόοίηση της στολής....
Τα αδιάβροχα πιάνουν λίγο χώρο και τα βάζουμε πάνω-πάνω στις βαλίτσες ή το tankbag για άμεση πρόσβαση......άσε που με 40euro παίρνεις καινούριο σετ ενω θες 500euro για καινούρια ....στολή ;)

orka90
28-08-2013, 11:53
Ευχαριστω παιδια, αρχιζω να ψαχνω αδιαβροχο σετ!:ye02:

N4pSt3R
28-08-2013, 11:55
Κάτι σε κίτρινο πραγματικά λάμπεις μέσα στην βροχή!!!

AKIS_21
28-08-2013, 12:34
Τα νεα σαν των τροχαίων που σε λίγο θα ειναι υποχρεωτικά σε όλη την Ευρώπη

paschalis
28-08-2013, 15:52
Οδηγηση στη βροχη, τελικα χρειαζεται το αδιαβροχο?
Για παραδειγμα με μπουφαν streetguard 3 με 32 μεμβρανες, πατελονι tourance 2, γαντια allround, μποτες pro tour.
Θα ακουγα με προσοχη και την γνωμησας.

τπαρχουν πολων ειδων βροχες.
Αυτες που τις τρως εξω απο το σπιτι πχ
Kι αυτες που τις τρως 5000 χλμ μακρια απο αυτο
επι τρεις ημερες και νυχτες.
Αδιαβροχα μονο σε κατι κοντα στη δευτερη περιπτωση.
Και φυσικα οχι με streetguard!:)

REK
28-08-2013, 17:14
ταξιδεύω έχοντας πάντα μαζί μου αδιάβροχα,χειμώνα καλοκαίρι..;)

έτσι με έμαθαν και όπως λένε "του γέρου πρώτα του φεύγει η ψυχή και μετά το κουσούρι"

καλές στεγνές βόλτες

siraxanz
28-08-2013, 17:20
+ στα αδιάβροχα... και ατλαντις να φοράς θα παπαριάσει και

θα σου αφαιρέσει η παπαριασμένη υγρή στολή, την άνεση που χρειάζεσαι

για να κρατήσεις τις ικανότητες σου σε υψηλό επίπεδο.

Οτιδήποτε μας κάνει να αισθανόμαστε άβολα στην μοτοσικλέτα

παράλληλα μας κάνει και πιό ευάλλωτους και πιο αργούς στις αντιδράσεις μας κατα τον χειρισμό της...

Ναι στα αδιάβροχα, όχι στις υπερβολές...

Το να φας μια μικρή ψυχρολουσία δεν λέει...

αλλά αν συνεχίζει να βρέχει..., σταμάτα έστω και βρεγμένος και φόρα αδιάβροχα...

Να γλυτώσεις το παπάριασμα...

GeorgeP
28-08-2013, 17:35
Ευχαριστω παιδια, αρχιζω να ψαχνω αδιαβροχο σετ!:ye02:

να ξερεις μονον οτι σε πολυωρη οδηγηση με αδιαβροχο και με ¨η χωρις βροχη θα μουσκεψεις εσωτερικα απο τον ιδρωτα αφου τα πλαστικα αδιαβροχα δεν αφηνουν το σωμα να αναπνευσει.
Οι γκορντουρες - τα μοτοσυκλετιστικα μπουφαν και παντελονια - τα οποια φερουν αδιαβροχη επενδυση εσωτερικα ειναι τα καλλυτερα για μενα.
Το σωμα αναπνεει και δεν ιδρωνει απο μεσα.....κι ας βαραινουν με το νερο της βροχης. Ενα καλο, οχι ιδιαιτερα ακριβο, μπουφαν γκορντουρας με αδιαβροχη επενδυση εχει σχεδιασμο αποβολης νερου απο χαμηλα αφου ναι μεν το νερο περναει μεσα στο μπουφαν απο τις ραφες του και την αναπνεουσα υφανση του αλλα σταματαει στην εσωτερικη αδιαβροχοποιηση η οποια ειναι επισης αναπνεουσα. Αυτο το νερο αποβαλλεται απο χαμηλα και το επομενο πρωι ειναι ετοιμα, ελαφρια και στεγνα, για χρηση. Εγω εχω ενα τετοιο μπουφαν και παντελονι που τα ειχα παρει 230ε και τα δυο πριν 5-6 χρονια. Μεχρι σημερα δεν εχουν μπασει σταγονα και στεγνωνου γρηγορα.

Εγω, σε ταξιδι στην Γερμανια εξοπλισμενος με αδιαβροχα και γκορντουρες ως ανω, χρησιμοποιησα τα αδιαβροχα μια φορα διοτι μετα απο 30 λεπτα με αυτα ειχα στεγνα ρουχα εξωτερικα και μοουσκεμενα εσωτερικα στην επαφη με το δερμα.

Απο τοτε τα πεταξα (τα αδιαβροχα) και τα χρησιμοποιω μονον στην πολη μεα απο το σπιτι μεχρι το γραφειο.

PanLampro
28-08-2013, 17:42
+++ ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ
και σταματαμε όσο γίνεται εγκαίρως, πριν βραχει η κορντούρα.
Στεγνώνουμε άμεσα. Γλυτώνουμε και πλυσήματα στις κορντουρες. Ιδιως σε αυτοκινητόδρομο μετα τη βροχή θελουν κάψιμο από το spray-λαδομουτζουρα που μαζευουν. Αντίστοιχα, τα αδιαβροχα δε μασανε. Mην εχοντας πόρους στην εξωτερικη επιφανεια, με ενα vetex τα κανεις κουκλα σε 30'' (τα λαχανί εξαιρούνται αλλα και παλι από το να μαμησεις το μπουφαν, μαμα το αδιαβροχο...)
Τα δερματινα πάλι, που δεν δηλώνουν αδιαβροχα, αντεχουν μεν λιγότερο νερό αλλα περισσότερη ταλαιπωρια, στεγνωνουν γρηγορότερα και καθαριζουν ευκολοτερα από τις κορντούρες. Και παλι ψηφιζουμε αδιαβροχα, και ισως τα φοραμε λιιιγο αργότερα

Ρεκόρ μου Κοπενχάγη - Ανκόνα, από μεσα δρόμους και πάνω από τις Αλπεις, (εννοω οχι τουνελ). Σχεδόν 4 μέρες ασταματητη βροχή και μπήκα στο ferry στεγνός εκτος από γάντια...
Καλό δρόμο!

ARGI
28-08-2013, 19:51
Aλλο ένα καλό που έχουν τα αδιάβροχα είναι ότι
κόβουν το πολύ κρύο αέρα επάνω σου !!!
Κάτι σαν μόνωση δλδ. ως προς το χειμωνιάτικο παγωμένο αέρα...
;););)

MIHALIS TZIMAS
28-08-2013, 19:57
αν μιλαμε για streetguard δεν χρειαζεται αδιαβροχο.

μιλαμε για σουπερ στολη που δεν παπαριαζει οπως οι αλλες καθως επισης στεγνωνει σε 2 ωρες το πολυ

asotosios
28-08-2013, 21:16
Συμφωνω για τα αδιαβροχα...
Προσωπικα εχω μαζι μου χειμωνα καλοκαιρι μονο οταν παω σε νησι καλοκαιρι...που δροσια θα ειναι μετα το μπανιο παρα σκοτουρα...
Κόλπακι που κάνω για μέσα στην πόλη αλλα και στο φετινό ταξιδάκι στην Ιταλία(21/2 ώρες βροχη και χαλάζι)...λατεξ μαύρο (πιο στυλατο:) ) γάντακι πάνω απο τα ανοιξιάτικα δερμάτινα γάντια και κρυο (λίγο) κρατάνε αλλα και όλη την βροχή...!!!


Send from my Moto Guzzi Breva :D using Tapa Tapa Tapa Talk

peterv
28-08-2013, 22:53
Αδιάβροχο οπωσδήποτε.

Ειδικά σε πόλεις και αυτοκινητόδρομους το σπρέι μπαίνει παντού και είναι θεοβρώμικο κρίμα να βρωμισεις έτσι το Μπουφαν ακόμα και αν δεν μπει νερό.

Επίσης υπάρχουν αδιαβροχα και αδιαβροχα , από λεπτά αντιανεμικά μέχρι χοντρά πλαστικά κρατάνε ανάλογα συγκεκριμένο όγκο βροχής για συγκεκριμένη ώρα , μετά όλα γίνονται μουσκίδι.

Πρόσεξε λοιπόν τι θα πάρεις , ανάλογα την χρήση που το θές .

Sent from my iPad using Tapatalk HD

-DHMHTRHS-
29-08-2013, 01:56
Aδιαβροχα εννοειτε γιατι δεν ειναι η βροχη μονο αλλα και το σπρει απο τα αυτοκινητα που ερχετε και καθεται πανω και πρεπει να πλυθει η στολη για να φυγει.Αδιαβροχα εννοειτε οτι παντα πρεπει να τα εχουμε μαζι μας ειτε σε μικρη βολτα ειτε σε μεγαλη.Δεν ειναι μονο η βροχη αλλα και το κρυο και επισεις και το σπρει απο τα αυτοκινητα οπως αναφερουν οι φιλοι πιο πανω.
καλυτερα να πλενεις ενα αδιαβροχο παρα την στολη σου αν θελεις να την προστατεψης λιγο παραπανω..
Ελπιζω να σε βοηθησα και εγω οπως και οι αλλοι φιλοι..:ye33::ye33::ye33:.

orka90
29-08-2013, 18:28
Ευχαριστω ολους!:ye02: