PDA

View Full Version : Michelin Anakee 2 σε 1150gs


kostas_366
24-07-2009, 00:17
Ήρθε από καιρό η ώρα της αλλαγής... :cool:
Βρήκα κάποια χρήματα (μιας και από την δουλειά πάμε για τον 8ο μήνα απλή...οι) και άλλαξα τα λάστιχα..
Φορούσα anakee1 και έβαλα τα anakee2. Νούμερα
Εμπρός: 110/80 r19 δείκτης Η
Πίσω: 150/70 ρ17 δείκτης Η ......ο μικρός δείκτης
*Σίγουρα εδώ θα είναι και αρκετοί έμποροι λαστιχάδες.. δεν ρώτησα όμως πολλά, ο χρόνος και λόγο .....κουλούρας είναι λίγος, πήρα ένα φίλο μου σύστησε τον Νίκο και πήγα κατευθείαν εκεί ....κάπου στην Μιχαλακοπούλου.. Την επόμενη φορά θα βάλω ποστ και θα δω και τα εδώ παιδιά.
Οπότε η μπέμπα πήγε στην ράμπα

http://img220.imageshack.us/img220/4544/dsc00151anakee1.jpg

Στα παλιά τους έβγαλα το λάδι :p
Ο μάστορας, καλό παιδί και γνώστης ξεκίνησε την δουλειά. Νομίζω είπε μια καλή τιμή (τιμή για μοντέλα μου είπε :p για να δεις wet τι γίνεται :p:p:p) άρχισε δουλίτσα.

http://img411.imageshack.us/img411/6411/dsc00152anakee2.jpg

Έπειτα από λίγη ώρα πάει και το εμπρός έτοιμο, ζυγοστάθμιση και όλα οκ. :p Η ζαντούλα ``έχανε``λίγο αλλά ο μάστορας είπε σε όλα τα bmw Δηλ. σε όλες τις ακτίνες έτσι είναι και η δικές μου έπαιζαν ελάχιστα. Δηλ. δεν υπάρχει βλάβη απλά έτσι είναι η ακτινα.

http://img204.imageshack.us/img204/2696/dsc00153anakee3.jpg

Έπειτα από λίγη ώρα όλα έτοιμα και η κούκλα βγήκε στον δρόμο.

http://img204.imageshack.us/img204/1160/dsc00154anakee4.jpg

Μην ξεχάσετε ένα καλό πλύσιμο για να φύγουν σαπούνια και γράσσα από άξονες. Προσοχή το λάστιχο στην αρχή θέλει ....προσοχή..:)

http://img338.imageshack.us/img338/9265/dsc00155anakee5.jpg

Εντυπώσεις: Περίμενα ότι δεν θα μπορώ να το οδηγήσω. Έτσι ακριβώς έγινε:p. Το παλιό στραβό-πατημένο λάστιχο το θεωρούσα σωστό, οπότε αυτό με ξένιζε.
Μετά από κάποια κλμ άρχισα να το συνηθίζω. Θα πω ότι είναι καλό λάστιχο και θα συνεχίσω εντυπώσεις στην πορεία, και έπειτα από κάποια κλμ.
Οπότε... συνεχίζετε :p:p

υστ. έτσι σας-μας κάνουν και στις ταινίες και δεν χάνουμαι επεισόδιο :sm7:

georgekostas
24-07-2009, 00:32
Κωστα και μεγια τα καινουρια πατουσια,καλοταξιδα!!!Προσοχη στα πρωτα 150 χλμ.

killer
24-07-2009, 01:01
Μεγια Κωστη τα καινουρια πατουμενα!!!:D:D:D
Οσο για τους μ@#...κες που σας αφηνουν απληρωτους....ΝεύραΝεύραΝεύρα
Καλο παδι ο Νικος, εκει βαζω και εγω λαστιχα. Κανει καλες τιμες και ειναι και στη γειτονια μου. ;)

leonidas
24-07-2009, 03:09
Καλοτάξιδα Κωστή!!!!:);):);)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-07-2009, 03:25
"Κούκλα" το θηριάκι σου Κώστα ....

Καλά κ όρθια χιλιόμετρα κ με ασφάλεια ....

Να θυμάσαι ότι θέλουν κ στρώσιμο (όπως είπε κ ο Γιώργος)

kostas_366
24-07-2009, 07:22
Ευχαριστώ παιδιά...
Και έγιναν και τα 150κλμ
Αλλά μιας και κανει ζέστη, λέω, δεν ρίχνω καμιά βόλτα? :p
ΕΕΕ για καλύτερο πρωινό..
πιέσεις που χρησημοποιούνται: 32/36 μονός, 34/38 διπλός, 36/42φορτωμένος.
Λοιπόν με πιέσεις 34/38 στην μέση δηλ. είναι ένα όμορφο λάστιχο. Έρχετε γρήγορα σε θερμοκρασία, και δεν φοβίζει. Να τονίσω ότι και στο 1100 είχα anakee οπότε δεν μπορώ να το συγκρίνω με κάποιο άλλο λάστιχο. Δεν είναι βέβαια πολύ γρήγορο λάστιχο. Αν κάποιος θέλει γρηγορότερο (κορωνάτο, και δεν εννοώ βασιλική κορώνα :p) πρέπει να βάλει κάποιο άλλο λάστιχο.
Το abs έρχετε πιο δύσκολα σε λειτουργεία και λογικό είναι.
Το πίσω ελαστικό τερμάτισε γρήγορα.
Μια χαρά είναι...
Είμαι ευχαριστημένος.

loulou1100gs
24-07-2009, 08:32
Καλοπάτητα και με προσοχή διότι συμβαίνουν αρκετά "περίεργα" όπως αυτό της φωτό.

ALX
24-07-2009, 08:52
Εγώ μια φορά παραστράτησα από τα Tourance και το φυσούσα και δεν κρύωνε :D
Τώρα πια με τα Tourance EXP δεν πρόκειται να ξαναέχω διλήμματα για τι λάστιχο πρέπει να βάλω. Το απόλυτο λάστιχο για μένα!

gsmaniac
24-07-2009, 15:52
Καλοταξιδα:D:Dενημερωσε μας σε ποιον ΚΕΡΑΤΑ δουλευεις,γιατι πρεπει να γινονται γνωστα αυτα τα θεματαΝεύραΝεύραη γυναικα μου δουλευει στον απατεωνα τον ΛΑΝΑΡΑΝεύρακαι τους εχει ολο το 2009 απληρωτους:hmmm:

kostas_366
24-07-2009, 17:41
Καλοταξιδα:D:Dενημερωσε μας σε ποιον ΚΕΡΑΤΑ δουλευεις,γιατι πρεπει να γινονται γνωστα αυτα τα θεματαΝεύραΝεύραη γυναικα μου δουλευει στον απατεωνα τον ΛΑΝΑΡΑΝεύρακαι τους εχει ολο το 2009 απληρωτους:hmmm:
Πες της μην σκάει. Της τα ρίχνω. Έχω και από το 2008 :sm7:. Είναι και άλλοι με περισσότερα.... προσόντα

Arkas
25-07-2009, 15:59
Καλοπάτητα Κωστή!!!

riko46
25-07-2009, 16:58
Καλοτάξιδα Κώστα................:cool:

EOD-K9
25-07-2009, 17:27
με γιες με γιες !!!

kostas_366
25-07-2009, 17:41
:sm4:

GeorgeP
27-07-2009, 16:03
κάποτε ημουν φίλος καρδιακός των Michelin, τότε επινα νερο στο ονομα των Τ66!!! Μετα ηρθαν τα ΑΝΑΚΕΕ και τα εβαλα στο Βαραντερο μου......απογοητευση!! Μετα ειδα το επισυναπτόμενο (15,000κμ ειχε επανω του) και ειπα να μεινω για παντα μακριά τους!!!

σημ.1= ειναι επανω σε GS το λαστιχο!!!!
σημ 2= συνέβηκε ξανα προσφάτως σε βαραντερο με 6000κμ στο λαστιχο!!!

george1968
27-07-2009, 16:25
Καλοπάτητα Κωστή!
Και ο μάστορας super, εκ πείρας μιλώ

kostas_366
27-07-2009, 16:34
κάποτε ημουν φίλος καρδιακός των Michelin, τότε επινα νερο στο ονομα των Τ66!!! Μετα ηρθαν τα ΑΝΑΚΕΕ και τα εβαλα στο Βαραντερο μου......απογοητευση!! Μετα ειδα το επισυναπτόμενο (15,000κμ ειχε επανω του) και ειπα να μεινω για παντα μακριά τους!!!

σημ.1= ειναι επανω σε GS το λαστιχο!!!!
σημ 2= συνέβηκε ξανα προσφάτως σε βαραντερο με 6000κμ στο λαστιχο!!!
Tι δεν σου άρεσε στο anakee zoz. Για να δούμε την γνώμμη σου..

syan
27-07-2009, 17:17
Κωστή μεγειές και καλοτάξιδα.! Το παλληκάρι στη Μιχ/λου άριστος και φίλος!

wet & dirty
27-07-2009, 17:27
καλοτάξιδα κωστα!!!!!

καλα τι ειδα τωρα...η πινακίδα σου ειναι 3Χ??????:sm7::sm7::sm7::sm7:

kostas_366
27-07-2009, 18:08
καλοτάξιδα κωστα!!!!!

καλα τι ειδα τωρα...η πινακίδα σου ειναι 3Χ??????:sm7::sm7::sm7::sm7:


Nαι Τάκη...
Και όπως είδες, έσβησα τα νούμερα, άφησα τα 3χ ΧΧΧ εεεε λέω κάποιος θα σχολιάσει :sm7:

wet & dirty
27-07-2009, 18:10
Nαι Τάκη...
Και όπως είδες, έσβησα τα νούμερα, άφησα τα 3χ ΧΧΧ εεεε λέω κάποιος θα σχολιάσει :sm7:


EEE αφου ξέρεις δεν μπορουσα να μην σχολιασω!!!!!!:D:D:D

GeorgeP
28-07-2009, 10:31
Tι δεν σου άρεσε στο anakee zoz. Για να δούμε την γνώμμη σου..

Κωστα

¨οπως εγραψα πιο πανω, στο ποστ με την φωτογραφία, ειμουν φανατικος φίλος των Michelin! Ετσι μετά τα Τ66 εβαλα στο ΜΚ2 μου το ΑΝΑΚΕΕ. Στην αρχη είχα μια αστάθεια (wobbling το λενε οι Εγγλέζοι) αλλα ειπα θα ειναι επειδη ειναι καινουρια. Μετά οσο τα κμ περνουσαν το φαινόμενο ελαττωνοταν στην ευθεια αλλα δεν εφευγε τελείως!! Παρέμεινε ετσι, για να μην σε κουραζω, μεχρι που τα άλλαξα!!
Τότε ειχε κι ο αδερφός μου ενα ΜΚ2 το οποιο φορουσε τα Dunlop D607. Ξεκινησαμε να παμε ενα ταξιδι στην Αλεξανδρουπολη και στις στροφες όλου του οδικου δικτυου εγω ειχα μια ασάφεια κι εκεινος μια σιγουρια που οσο καλο και να ηταν το Ντανλοπ δεν δικαιολογιόταν!! Ετσι σε κάποιο σημειο μετα την Θεσσαλονικη αλλαξαμε μοτοσυκλέτες, το σοκ μου ηταν μεγάλο φίλε Κωστα!! Ουτε ασάφειες, ουτε wobbling ουτε τ'ιποτα!! Στις δε στροφές αλλο πράγμα!!! Παρατηρησα δε οτι ο αδερφός μου δεν το πιεζε το δικό μου, ουτε καν το ανοιγε να παει πιο γρηγορα τουλαχιστον στις ευθείες!! Οταν φτασαμε καπου εξω απο την Καβάλα μου εκανε νοημα να σταματησουμε και να παρει την δικια του μοτοσυκλέτα!! τον ρωτησα πως του φανηκε και τι ενοιωσε και μου απαντησε.....''φοβο σε ορισμενα σημεια, παντα ειχα την προσοχη μου τεταμενη διότι το λαστιχο σαν να ηταν στραβό!!!'' Πραγματι καβαλωντας ξανα το δικό μου αυτη ακριβως ηταν η εντυπωση, οτι το λαστιχο ηταν στραβό!!! Ειχαν δεν ειχαν 6-7000κμ αν θυμαμαι καλά και οταν γυρισα το πρωτο πράγμα πριν παω σπιτι μου ηταν να αλλαξω τα λαστιχα!!! Ο λαστιχας (οχι οτι η γνωμη του παιζει συμαινοντα ρόλο) μου ειπε οτι το εχει ξανακουσει για ΑΝΑΚΕΕ!!!! Στο Ελληνικο φορουμ για Βαραντερο αλλα και στο international αναφερθηκαν ουκ ολιγες παρόμοιες περιπτωσεις πραγμα που αναγκασε την Michelin να βγάλει το ΑΝΑΚΕΕ 2, αλλα η φωτογραφια που δημοσιευω ειναι απο .......ΑΝΑΚΕΕ 2, εχω κι αλλη απο Βαραντερο πιο προσφατη αλλα οχι στο PC που βρισκομαι τωρα!!!

Αυτες ειναι οι εντυπωσεις απο δικές μου εμπειρίες με αυτο το λαστιχο και απο αυτά που διαβάζω και βλέπω εδω κι εκει! Διότι αγαπητε Κωστα να φυγει ολοκληρο τακουνι δεν ειναι και μικρο πράγμα!! Κι επειδη θα ακουσω πραγματα του τυπου ''ειχε πολλα κμ'', ''ηταν ταλαιπωρημενο'' κ.λ.π. θα σου πω οτι ουτε ταλαιπωρημενα ηταν, ουτε πολλα κμ ειχαν αλλα κι αν ακομα αυτα συνέβαιναν ουτε και τότε υπάρχει δικαιολογία!!!!! Εδω λαστιχα βγάζουν τα λινά τους και τακουνι δεν φευγει!!!!!!!

kostas_366
28-07-2009, 12:31
Αυτες ειναι οι εντυπωσεις απο δικές μου εμπειρίες με αυτο το λαστιχο και απο αυτά που διαβάζω και βλέπω εδω κι εκει! Διότι αγαπητε Κωστα να φυγει ολοκληρο τακουνι δεν ειναι και μικρο πράγμα!! Κι επειδη θα ακουσω πραγματα του τυπου ''ειχε πολλα κμ'', ''ηταν ταλαιπωρημενο'' κ.λ.π. θα σου πω οτι ουτε ταλαιπωρημενα ηταν, ουτε πολλα κμ ειχαν αλλα κι αν ακομα αυτα συνέβαιναν ουτε και τότε υπάρχει δικαιολογία!!!!! Εδω λαστιχα βγάζουν τα λινά τους και τακουνι δεν φευγει!!!!!!!
Το θέμα με το ``φευγάτο`` τακούνι, το έχω δει και εγώ. Βέβαια είχα ακούσει για σειρά που είχε αυτο το πρόβλημα.
Στα πολλά-λίγα κλμ όπως λες και παραπάνω δεν δικαιολογήτε να φύγει πέλμα.
Για όλα τα πράγματα ακούς θετικά ή αρνητικά σχόλια. Και λογικό είναι.
Οι εμπειρίες είναι σεβαστές πάντα, και πρέπει να λέγονται. Εγώ τα έβαλα πάει:p, αλλά ίσως βοηθηθούν επόμενοι.
Οπότε :sm8:

GeorgeP
28-07-2009, 14:52
Το θέμα με το ``φευγάτο`` τακούνι, το έχω δει και εγώ. Βέβαια είχα ακούσει για σειρά που είχε αυτο το πρόβλημα.
Στα πολλά-λίγα κλμ όπως λες και παραπάνω δεν δικαιολογήτε να φύγει πέλμα.
Για όλα τα πράγματα ακούς θετικά ή αρνητικά σχόλια. Και λογικό είναι.
Οι εμπειρίες είναι σεβαστές πάντα, και πρέπει να λέγονται. Εγώ τα έβαλα πάει:p, αλλά ίσως βοηθηθούν επόμενοι.
Οπότε :sm8:

Οτι συνέβηκε σε εμενα και σε 50 άλλους δεν σημαινει οτι θα συμβει και στον 52ο απαραιτητα!! Ειμαι σιγουρος οτι αν τα ηξερες ολα αυτα απο πριν ισως τωρα να φορουσες άλλο λαστιχο!!!
Αλλα δεν πειράζει, παρατηρησε το και βγάλε τα συμπερασματα σου!! Να ξερεις όμως οτι κάποιοι που ειχαν ''ξετακουνιάσματα'' αλλά και αστάθεια το κυνηγησαν το θεμα νομικά και η εταιρεία τους εδωσε καινουρια ελαστικά!!!
Το οποιο ειναι και καλο και κακό! Καλο διότι η ζημια σε προσωπικο επιπεδο αποκαταστάθηκε και κακό η εταιρεία αναγνωρισε το λαθος της κατασκευης, αλλα μηπως το ηξερε απο την αρχή??
Δεν ξερω αν θα συμβει το ιδιο και σε άλλη περίπτωση αλλα εχε το υπόψιν σου!!

vp_68
28-07-2009, 15:16
Μεγιά τα πατούμενα και καλοφόρετα

gemara
28-07-2009, 15:50
Με γεια τις λαστιχάρες και να τα οδηγάς έτσι ώστε ποτέ μην χρειαστεί να φτάσεις τα όριά τους!;)

loulou1100gs
29-07-2009, 00:06
Αν προσέξατε, δημοσίευσα από την αρχή φωτό από 1150 Adv.φίλου φανατικού της εταιρίας ο οποίος κόντεψε να "ταξιδέψει" εξ αιτίας του συγκεκριμένου ελαστικού.Μερικές αλήθειες τώρα:το λάστιχο "Anakee" εμπορικά δεν "πήγε".Ετσι η μαμά Michelin ακολουθώντας το δόγμα "άλλαξε ο Μανωλιός..." λανσάρισε το ίδιο ακριβώς ελαστικό με διαφορετικό περιτύλιγμα.
Μόνο η εν Ελλάδι αντιπροσωπεία είχε από το Anakee-1 επιστροφές σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40%...Διαπιστώθηκε ότι στράβωνε ο σκελετός του ελαστικού με αποτέλεσμα την παραμόρφωσή του και την αποκοπή τμημάτων μετά την ανάπτυξη θερμοκρασίας.Εύχομαι και ελπίζω να κάνω λάθος και η εταιρία να έχει βελτιώσει ένα προϊόν ζωτικής σημασίας για την ασφάλειά μας.