PDA

View Full Version : ΛΑΣΤΙΧΑ R1200RT


MAVROS
05-09-2013, 16:37
Ηρθε η ωρα για καινουργια λαστιχα...πηγα λοιπον στον λαστιχα μου και μου ειπε τα εξης:
1) dunlop sportmax roadsmart 2 = 300e
2) metzeler roadtec z8 interact = 280e
3) bridgeston battlax bt-023/023gt = 260e
4) michellin pilot road 3 = 280e

τι λετε????
Η χρηση θα ειναι κυριως εντος Κρητης.Ταξιδακια θα γινονται και εκτος εννοειται...αλλα οχι τοσο συχνα οπως αν βρισκομουν Αθηνα για παραδειγμα...(Ειναι και ενα καραβι στην μεση..!!)

Υ.Σ: ο τυπος μου προτεινε και τα rosso ή τα qualifier...αντι των παραπανων λογω του οτι θα ζεστενονται ποιο γρηγορα!!!! :wha13::wha13:

intruder
05-09-2013, 20:05
αφου ειναι για κρητη περισσοτερο κ, ξερω οτι οι δρομοι δεν ειναι κ οι καλυτεροι ,ψηφιζω το νο 4:)

tsatsos
05-09-2013, 22:58
Το νο 4 εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Ασε που μου εχουν κρατησει και οσα χλμ.δεν εχει κρατησει αλλο λαστιχο..

Capitain
05-09-2013, 23:03
Εγω που εβαλα τα νο 1, εχω το rt στο μαστορα με 2 σπασμενα καλαμια, στα φρεναρισματα πανικου, ειναι σαν να μην πατησες φρενο, απογειωνεσαι... Τα επομενα θα ειναι metzeler...

MAVROS
06-09-2013, 10:19
Τι εννοεις απογειωνεσαι?γιατι σε ξενα σαιτ τα δινουν ως τα καλητερα τις αγορας...
Να σας πω την αληθεια ειμαι αναμεσα στο 1 και στο 3....Γενικα τα 4 δεν εχω και πολυ εμπιστοσυνη στην εταιρια...δεν εχω βαλει ποτε λαστιχο της βεβαια για να πω την αληθεια....στην προηγουμενη μηχανη εβαλα 2 φορες metzeler και ειμουν πολυ ευχαριστημενος..

jmar
06-09-2013, 10:55
Τι εννοεις απογειωνεσαι?γιατι σε ξενα σαιτ τα δινουν ως τα καλητερα τις αγορας...
Να σας πω την αληθεια ειμαι αναμεσα στο 1 και στο 3....Γενικα τα 4 δεν εχω και πολυ εμπιστοσυνη στην εταιρια...δεν εχω βαλει ποτε λαστιχο της βεβαια για να πω την αληθεια....στην προηγουμενη μηχανη εβαλα 2 φορες metzeler και ειμουν πολυ ευχαριστημενος..

Συντεκνακι δεν έχει να κάνει η εταιρία όλες βγάζουν κάποια καλα μοντέλα και κάποια όχι επίσης ειναι θέμα αν ταιριάζει στο οδηγικο μας στιλ όσο για το No4 συμφωνω με τα παιδια παραπανω μιας και τα χω δουλέψει αρκετα 16.000 (ειδικα στην βροχη ειναι βεντουζα!!), κι εγω πριν δεν είχα βάλει άλλο μοντέλο αυτής της εταιρίας ;) Βέβαια λέω να δοκιμάσω τώρα τα Dunlop roadsmart 2 για αλλαγη που έχω ακούσει κι απο πολυ φίλο αλλα και γενικα ότι ειναι πολυ καλα κι αυτα


Sent from my Hand using Fingers

Giannme
06-09-2013, 11:32
Συντεκνακι δεν έχει να κάνει η εταιρία όλες βγάζουν κάποια καλα μοντέλα και κάποια όχι επίσης ειναι θέμα αν ταιριάζει στο οδηγικο μας στιλ όσο για το No4 συμφωνω με τα παιδια παραπανω μιας και τα χω δουλέψει αρκετα 16.000 (ειδικα στην βροχη ειναι βεντουζα!!), κι εγω πριν δεν είχα βάλει άλλο μοντέλο αυτής της εταιρίας ;) Βέβαια λέω να δοκιμάσω τώρα τα Dunlop roadsmart 2 για αλλαγη που έχω ακούσει κι απο πολυ φίλο αλλα και γενικα ότι ειναι πολυ καλα κι αυτα


Sent from my Hand using Fingers

:ye36:

Στο RT δεν ξέρω τι ακριβώς οδηγική συμπεριφορά θα του προσδώσουν, αλλά στο Gs τα συγκεκριμένα Dunlop είναι πολύ καλά ειδικά αν το οδηγικό σου στύλ είναι σπορτίφ και "πιέζεις" το μηχανάκι.. Σημειωτέον έχω βάλει τα Michelin και δύο φορές τα Dunlop..

phoenix
06-09-2013, 11:58
Αυτο που εχω καταλάβει ειναι οτι το rt ειναι λίγο ευαίσθητο στο μπροστινό του μέρος τώρα αυτο συμβαίνει λόγο γεωμετριας λόγο φορτίων λογο ελληνικων δρομων δε ξέρω αλλα το χάνεις εύκολα το μπροστινό και θέλει προσοχη γενικά
Ψάξει καλα το θέμα με τα λάστιχα
Εγω θα έβαζα οτι βάζει η εταιρεία απο την κατασκευή του

jmar
06-09-2013, 16:59
Εγω θα έβαζα οτι βάζει η εταιρεία απο την κατασκευή του

Στεργιο η BMW βάζει λάστιχα ανάλογα την συμφωνία , οπως και τα λάδια, δεν είναι κριτήριο αυτο! Και στα Gs έβαζε διάφορα ;)


Sent from my Hand using Fingers

MAVROS
07-09-2013, 16:57
Δεν βαζουν μονο οτι εχουν συμφωνησει με μεγαλες εταιρειες αλλα και η ποιοτητα των μαμα λαστιχων ποτε δεν είναι όπως του εμπορίου ακόμα και το ίδιο λάστιχο να είναι.

jmar
07-09-2013, 17:08
Δεν βαζουν μονο οτι εχουν συμφωνησει με μεγαλες εταιρειες αλλα και η ποιοτητα των μαμα λαστιχων ποτε δεν είναι όπως του εμπορίου ακόμα και το ίδιο λάστιχο να είναι.

Σε αυτο δεν συμφωνω διότι καμια εταιρία ελαστικών δεν θελει να δυσφημισει το προϊόν της! Επίσης τα EXP που ειχε όταν την αγορασα τα ξαναεβαλα και ήταν ίδιας ποιότητας ;) Η διαφορα έγκειται μόνο στο γεγονός ότι μπορεί μέχρι να πουληθεί η μηχανη τα λάστιχα να μην ειναι πολυ "φρέσκα" και μερικές φορές κάποιες παρτίδες παρουσιάζουν κάποιο ελάττωμα οπως πχ μια παρτίδα μπροστινων των EXP παλιότερα


Sent from my Hand using Fingers

siraxanz
07-09-2013, 17:34
Στεργιο η BMW βάζει λάστιχα ανάλογα την συμφωνία , οπως και τα λάδια, δεν είναι κριτήριο αυτο! Και στα Gs έβαζε διάφορα ;)


Sent from my Hand using Fingers

:ye36:

siraxanz
07-09-2013, 17:37
Δεν βαζουν μονο οτι εχουν συμφωνησει με μεγαλες εταιρειες αλλα και η ποιοτητα των μαμα λαστιχων ποτε δεν είναι όπως του εμπορίου ακόμα και το ίδιο λάστιχο να είναι.

Δεν παίζει το παραπάνω σενάριο....

Μάλλον οι κατασκευαστές βάζουν ότι τους συμφέρει

σε ένα συγκεκριμένο εύρος προδιαγραφών...

Δεν θα σου βάλει PETLAS η ΜΙΤΑS

αλλά ότι βρεί φτηνότερα την συγκεκριμένη χρονική περίοδο

μέσα στις προδιαγραφές που θεσπίζει...:)

V-STRONG
08-09-2013, 04:00
κοιτα και τα pirelli που σου προτεινε. οντως ζεσταινονται γρηγορα.