PDA

View Full Version : Ψάχνω για R1150GS Adventure


ALTITUDE
09-09-2013, 16:42
Δεν είμαι κάτοχος BMW, αν και στο παρελθόν είχα για αρκετά χρόνια μια F650.

Από την στιγμή που αποφασίσαμε με την γυναίκα μου να κάνουμε οικογένεια, το δεύτερο κράνος μπήκε στο ντουλάπι, και με τον ερχομό των δύο αγοριών μας πρίν λίγα χρόνια η πορτοκαλί Funduro έδωσε την θέση της σε μια Buell Lightning (προς μεγάλη στεναχώρια της μαμάς η οποία μου το κρατάει ακόμα), η οποία και έδινε στον μπαμπά την ευκαιρία να ξεσκάει πού και πού με μοναχικές και σύντομες βόλτες, μιας και δεν υπήρχε προοπτική για ταξίδια με μηχανή.

Fast forward στο φετινό καλοκαίρι. Τα μικρά πλέον έχουν ξεπεταχτεί, και το έταιρον ήμισυ ξεσκόνισε το κράνος της, ξαναφόρεσε το μπουφάν (παραδόξως χωρούσε) αλλα ήταν τα μαλακά μόρια της μαμάς που δεν άντεξαν την επαφή με την αμερικανίδα. Μια τα μόριά της, μια η θέση της, μια η γκρίνια της («δεν είναι BMW») δεν ήθελα και πολύ, και έτσι αποφασίσαμε ότι καλύτερα (για όλους μας) να την δώσουμε και να ψάξουμε να βρούμε μια R1150GS Adventure, την οποία ανέκαθεν θαυμάζαμε πάρα πολύ. ‘Ετσι δεν θα καταστρέψουμε και τον οικογενειακό μας προυπολογισμό. Έτσι βρίσκομαι τώρα στη φάση που θα πουλήσω την Buell και θα ψάξω να βρώ την GSA. Ελπίζω λοιπόν στην πολύτιμη βοήθεια των μελών του forum για την σωστή καθοδήγησή σας προκειμένου να βρούμε την ‘καινούργια’ μας BMW.

Μάνος

krama22
10-09-2013, 14:26
με το καλο!!!
καλη ...επάνοδο εύχομαι και να σου ζησουν τα αγορια!

η αλήθεια είναι οτι αν δεν ειναι BMW... και φυσικά η μηχανή που αναζητάς είναι -κατά την γνώμη μου- πολύυυυ καλύτερη απο την f650 που ειχες,
και το λεω με σιγουριά καθώς και εγω πήγα απο 650 μονοκυλινδρο στο 1150 και απλά δεν συγκρίνεται :)

ADV
10-09-2013, 15:23
Μακάρι να βρείς κάτι καλό.
Βάλε και τα χρήματα που δίνεις στο περίπου.

Απο προσωπική εμπειρία, θέλει πολύ γερό στομάχι και υπομονή για να βρείς κάτι καλό καθώς υπάρχουν πολλοί σιδεροφάγοι. Οι "μερακλήδες" είναι λίγοι και τα διαθέσιμα για πώληση λίγα.

Ειδικά τα τελευταία χρόνια που μας εχει χτυπήσει η κρίση η συντήρηση για πολλούς είναι μόνο για τα απαραίτητα. Οπως θα γνωρίζεις η σωστή συντήρηση μιας τέτοιας μηχανής κοστίζει περισσότερο απο ένα αυτοκίνητο/χιλιόμετρο.

Υπάρχουν βέβαια και οι μαιμούδες ADV. Ψάξε τους κωδικούς εργοστασίου, αν και ένα έμπειρο μάτι θα το καταλάβει με μεγάλη επιτυχία. Οχι απαραίτητα 100%.

Βέβαια όταν μιλάμε για την 1150 σε σχέση με τα σημερινά.......... ξεχνάς τις βλάβες που κοστίζουν αλλά και σου σπάνε τα νεύρα.
........και ....... θα σου κάνει όλα τα χατήρια, φόρτωμα, ασφάλεια κλπ
Καλή επιτυχία στην αναζήτηση. Και cash is the king!:D

THANOSG
10-09-2013, 15:32
Είμαι υπο σκέψη να δώσω τη δικιά μου 1150gs adv 2002 μαύρη οπότε όταν με το καλό δώσεις την αμερικάνα και ενδιαφέρεσαι το συζητάμε.

Παλιότερα είχα βάλει αγγελία ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.gsforum.gr/f34/1150gs-adv-35739/

Η μηχανή κυκλοφορεί μόνο για ταξιδάκια και τώρα τα χλμ είναι 51000.

PanLampro
10-09-2013, 17:37
Αν και από άποψη ...μορίων, η απλή είναι μακράν καλυτερότερη (ιδίως στο πίσω μισό )...
λέμε τώρα...

Papadopaidi
11-09-2013, 03:20
Αν και από άποψη ...μορίων, η απλή είναι μακράν καλυτερότερη (ιδίως στο πίσω μισό )...
λέμε τώρα...


Σωωωωστοοοοςςςςς:ye33:

ALTITUDE
12-09-2013, 16:02
Σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα, και εκτιμώ τις πολύτιμες συμβουλές σας.

ADV: δεν έχουμε σαφή εικόνα και το εξεταζω αυτή τη στιγμή προσεκτικά ανάλογα με τα χλμ και έξτρα.

Θάνο: την είδα και σε ευχαριστω.

Μάνος