PDA

View Full Version : Νιαου νιαου στην πυλωτη


ablithik
10-09-2013, 20:04
Δεν εβαλα μπροστα και νιαουρισε ο κινητηρας :p αλλα πρωι πρωι οταν κατεβηκα να παρω το μηχανακι ειδα τριχες πανω στη σελα αλλα μετα προσεξα πολυ μικρα σημαδια γρατζουνιας :eek: ... γενικα εχω πετυχει μερικες φορες αραχτη γατα πανω στη σελα αλλα δεν ειχα ασχοληθει ποτε εως σημερα που ειδα τα (ευτυχως) μικρα σημαδια απο γρατζουνιες

Φανταζομαι οτι ολο και καποιος αλλος το εχει αντιμετωπισει αυτο οποτε περιμενω προτασεις...

Προχειρα, σκεφτηκα καποιο καλυμμα σελας και ακουσα για καποιο σπρέυ

kornlaz
10-09-2013, 20:08
Ρίξε πιπέρι στην σέλα γιατί και να την σκεπάσεις, η γάτα θα μπει και θα κουρνιάσει:ye02::ye33:

Ακιs
10-09-2013, 20:30
Ρίξε πιπέρι στην σέλα γιατί και να την σκεπάσεις, η γάτα θα μπει και θα κουρνιάσει:ye02::ye33:
+1200 η και αμμωνια γυρω απο την μηχανη...
Αλλα δοκιμασε να την εχεις στο πλαινο σταντ....εαν το σημειο δεν ειναι επιπεδο οι γατες δεν καθονται...;)

AKIS_21
10-09-2013, 20:46
Πιπέρι κόκκινο

commander
10-09-2013, 21:35
κουκουλα για σελα!!

panosv
10-09-2013, 21:54
Πιπέρι,ξύδι ένα κ ένα εξαφανίζει της γάτες!

Μιχάλης 1988
11-09-2013, 00:54
Πιπέρι,ξύδι ένα κ ένα εξαφανίζει της γάτες!

Ολα τα ξέρεις...γατακι!!:sm7:

Specialized
12-09-2013, 22:36
Καλύτερα οι γάτες γιατί κυκλοφορούν και ποντίκια που τρώνε καλώδια :ye33:

forester
12-09-2013, 22:53
+1200 η και αμμωνια γυρω απο την μηχανη...
Αλλα δοκιμασε να την εχεις στο πλαινο σταντ....εαν το σημειο δεν ειναι επιπεδο οι γατες δεν καθονται...;)
Κάθονται και κατουράνε και τους κυλίνδρους:u59::u59::u59::u59::u59::u59::u59::u59:
Το μεγάλο κακό είναι η βρώμα μόλις ζεσταθεί ο κινητήρας και ότι ξεβαφει, ειδικά το μαύρο το δικό μου.


Καλύτερα ξεσκέπαστη, άμα είναι σκεπασμένη κάθονται στα σίγουρα

spirossam
13-09-2013, 01:21
Η μονη λύση!!19936


Tapatalk mpourda.

STRATOS-GS
13-09-2013, 07:37
Καλημέρα..
Με φίλο-ιδιοκτήτη μεγάλου σκούτερ που αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα,στον υπερθετικό βαθμό,και είχε δοκιμάσει τα πάντα,σκεφτήκαμε και εφάρμοσε το παρακάτω:
πήρε 2 ζευγάρια μπουκάλια από εμφιαλωμένα νερά,γεμάτα,τα ένωσε μεταξύ τους με δεματικά και έβαζε ένα ζευγάρι πάνω σε κάθε σέλα,οδηγού-συνοδηγού...ακόμα και τις νύχτες καύσωνα ήταν αρκετά δροσερά ώστε να αποτρέψουν τη γάτα,πόσο μάλλον τον χειμώνα..υπ όψιν πως η πατέντα αυτή δε γλυστράει,δε πέφτει από τη σέλα και ταιριάζει στις περισσότερες σέλες...δοκίμασέ το!

Al Bandy
13-09-2013, 13:41
Έχω τέσσερα μικρά γατάκια τα οποία, όταν κάνω κάτι στην μηχανή ή εκεί γύρω, κάθονται πάνω στην σέλα και με παρακολουθούν.
Καταπληκτικό! Το απολαμβάνω αφάνταστα!

lepanto
13-09-2013, 13:58
κουκουλα για σελα!!

Αστοχο.



Ολοι οι άλλοι μίλησαν σωστά :cool2:

540cc
13-09-2013, 16:07
+1200 η και αμμωνια γυρω απο την μηχανη...
Αλλα δοκιμασε να την εχεις στο πλαινο σταντ....εαν το σημειο δεν ειναι επιπεδο οι γατες δεν καθονται...;)

ναι ε? Η γάτα που έχω εγώ στην δικιά μου πυλωτή, θα είναι το νέο μοντέλο, γιατί της αρέσει στο πλάϊ (να κοιμάται).

Στο 950 που το έβαζα στο διπλό, ούτε να το ακουμπήσει, στην Ιταλίδα όλο γύρω-γύρω είναι και πάνω, το φελέκι μου μέσα

forester
13-09-2013, 17:39
Μωρε αμα καθο ται απλως, ολα ξαλα. Οταν σκιζουν σελες και κατουρανε τα παιρνω :(
Αν δειτε το δεξι μου κυλινδρο θα καταλαβετε.

http://img.tapatalk.com/d/13/09/13/8u3ede6e.jpg

Πως σας φαινεται;;;;

forester
13-09-2013, 17:41
http://img.tapatalk.com/d/13/09/13/unytany6.jpg

Μιχάλης 1988
13-09-2013, 18:45
http://img.tapatalk.com/d/13/09/13/unytany6.jpg

Πρόσεχε να μην σου πάθει τοξοπλασμα!!:sm7:

phoenix
13-09-2013, 18:58
η γατα πανω στην μηχανη ειναι καλο σημαδι !!!!!!!!
και για τον αναβατη και για την μηχανη:ye33:
οσο αφορα με τον φορεστερ ειναι σιγουρο οτι η γατα ειναι τρελη και εχει και ακρατεια!!!!!!:ye33:
μαλλον εχει μπλεξει!!!!!!!!

Ακιs
13-09-2013, 20:01
ναι ε? Η γάτα που έχω εγώ στην δικιά μου πυλωτή, θα είναι το νέο μοντέλο, γιατί της αρέσει στο πλάϊ (να κοιμάται).

Στο 950 που το έβαζα στο διπλό, ούτε να το ακουμπήσει, στην Ιταλίδα όλο γύρω-γύρω είναι και πάνω, το φελέκι μου μέσα
Ξαναπαρε 950......:p:D

tsompanis
13-09-2013, 23:04
Επειδή το πρόβλημα συνήθως είναι στην σέλα που σχίζεται σιγά σιγά απο τα νύχια εκεί δώσε σημασία.
και φυσικά δεν είναι μπριζόλα να την πασπαλίσουμε με αλάτια πιπέρια και μπαχάρια.
εγώ συνήθως ξεμπερδεύω με ένα κομάτι αλουμινόχαρτο.
το ψιλο τσαλακώνεις να γίνει η επιφάνεια του τραχιά και το απλώνεις πάνω στην σέλα μόλις παρκάρεις.
Δεν γουστάρουν καθόλου λέμε

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-09-2013, 02:30
Σκέπασε τη σέλα μ' ένα μουσαμά,

που πρώτα τον έχεις βρέξει - η υγρασία, είναι εχθρός της γάτας ... ;)

Σε λίγες μέρες, οι γάτες θα έχουν βρει άλλο "κονάκι"

κι έτσι θα ξεχάσουν τη δική σου σέλα ... :rolleyes:

forester
14-09-2013, 03:08
Επειδή το πρόβλημα συνήθως είναι στην σέλα που σχίζεται σιγά σιγά απο τα νύχια εκεί δώσε σημασία.
και φυσικά δεν είναι μπριζόλα να την πασπαλίσουμε με αλάτια πιπέρια και μπαχάρια.
εγώ συνήθως ξεμπερδεύω με ένα κομάτι αλουμινόχαρτο.
το ψιλο τσαλακώνεις να γίνει η επιφάνεια του τραχιά και το απλώνεις πάνω στην σέλα μόλις παρκάρεις.
Δεν γουστάρουν καθόλου λέμε

Σκέπασε τη σέλα μ' ένα μουσαμά,

που πρώτα τον έχεις βρέξει - η υγρασία, είναι εχθρός της γάτας ... ;)

Σε λίγες μέρες, οι γάτες θα έχουν βρει άλλο "κονάκι"

κι έτσι θα ξεχάσουν τη δική σου σέλα ... :rolleyes:






:ye02::ye02::ye02:

Μόλις χειμωνιάσει, τότε που γουστάρουν ζέστη...., θα τα δοκιμάσω αμφότερα!
Αν δε δουλέψουν.....:u10::u19::u32:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-09-2013, 03:13
:ye02::ye02::ye02:

Μόλις χειμωνιάσει, τότε που γουστάρουν ζέστη...., θα τα δοκιμάσω αμφότερα!
Αν δε δουλέψουν.....:u10::u19::u32:





... μια πρόταση έκανα ... ΔΕΝ διεκδικώ την πατρότητα,

αλλά ΟΥΤΕ κ το αλάθητο ... http://yoursmiles.org/tsmile/no/t2619.gif













:D:D:D

Δοκίμασέ το Θοδωρή κ ΑΝ πετύχει,

θα το κάνω κι εγώ ... :sm7:



.

forester
14-09-2013, 03:34
Νίκο η γάτα είναι απέναντι από τα σπαθιά και όπλα, όχι εσύ....:D:lo19::lo19::lo19:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
15-09-2013, 03:06
Νίκο η γάτα είναι απέναντι από τα σπαθιά και όπλα, όχι εσύ....:D:lo19::lo19::lo19:

Το κατάλαβα Θόδωρε ... αλλίμονο ... :D

kotsos30
15-09-2013, 22:59
Ναφθαλίνη Η μυρωδιά απωθεί τις γάτες (και τους ανθρώπους και τον σκώρο!!) Επειδή είναι όμως δηλητήριο (νομίζω έχει πάψει να πωλείται πλέον, μόνο σε κανένα ξεχασμένο ράφι αν βρεθεί), ρίχνεις κάποια ποσότητα σε κουτάκι αναψυκτικού η μπουκαλακι νερού ( αφού πρώτα κάνεις πολλές μικρές τρυπούλες για να μην εμποδίζεται η μυρωδιά της ναφθαλίνης) και το τοποθετείς δίπλα στη μοτο. Προσοχή όμως πάλι!! Είναι δηλητήριο

ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
20-09-2013, 22:06
Εγώ όποτε τις πετυχαίνω ντου με το λάστιχο κάποια στιγμή θα βαρεθούν το μπουγέλο

Troublemaker
21-09-2013, 09:47
Το αλουμινοχαρτο ειναι η πιο καλη λυση το ειχαμε κανει κ εμεις! Οι γατες μισουν τη "φασαρια". Πλαϊνο σταντ δεν παιζει ρολο, εχω δει γατα να εχει βολευτει μια χαρα σε δοκαρι λιγο πιο χοντρο απο σκουποξυλο. Οσο για το κατουρημα ειναι χαρακτηριστικο των αρσενικων γατων κ δυσκολα το "αποβαλλεις", ειναι σαν να εχουν μαρκαρει την περιοχη τους! :hmmm:
Μονο η χλωρινη με εχει σωσει εμενα σε τετοια περιπτωση αλλα με μετρο, μην καψουμε τπτ! (οχι σε δερματα κ πλαστικα φυσικα!).......
Οι περισσοτερες γρατζουνιες -και τρυπουλες που δε φαινονται αλλα ανετα περναει ας πουμε το νερο της βροχης μεσα στη σελα- ειναι την ωρα που πανε να κατσουν να βολευτουν! :(

spyrval
21-09-2013, 23:34
Στη δικιά μου:
Στο πλαϊνό σταντ ο γάτος βολεύτηκε. Με ναφθαλίνη κάτω από τη σέλα ο γάτος βολεύτηκε. Το μόνο που έχω βρει είναι το κάλυμα του ταμπλώ του αυτοκινήτου για τον ήλιο(αυτό το φτηνιάρικο που κάνει κανα 2 ευρώ και μοιάζει με αλουμινόχαρτο) στο οποίο έκανα τρύπες, πέρασα σπάγγους θηλιές και το απλώνω πάνω στη σέλα. Με τους σπάγγους το πιάνω από καθρέφτες και κανένα μαρσπιέ συνοδηγού για να τεντώσει και να μην πετάξει από τον αέρα. 10 δευτερόλεπτα δουλειά είναι αλλά συνέχεια το ξεχνάω...Και να ξαπλώσει εκεί γάτα δε μου λερώνει τη σέλα τουλάχιστον.

-DHMHTRHS-
22-09-2013, 12:34
απο εμπειρια μου η γατα καθεται και βολεβεται σε επιπεδα πραγματα ειτε σε κλιση ειτε οριζοντια.καλο θα ηταν μια κουκουλα και στην θεση βαλτε κατι η τεντωστε την κουκουλα
για να μην φαινεται σαν θεση βολεματος

καλη και η λυση του αλουνινοχαρτου:ye02::ye02:

καλη επιτυχια

Troublemaker
22-09-2013, 15:22
απο εμπειρια μου η γατα καθεται και βολεβεται σε επιπεδα πραγματα ειτε σε κλιση ειτε οριζοντια.καλο θα ηταν μια κουκουλα και στην θεση βαλτε κατι η τεντωστε την κουκουλα
για να μην φαινεται σαν θεση βολεματος

καλη και η λυση του αλουνινοχαρτου:ye02::ye02:

καλη επιτυχια

Σωστή κ η κουκούλα αλλά πρέπει να εξαντληθούν όλες η είσοδοι για μέσα από την κουκούλα... :/
Την είχαμε πατήσει εμείς,κατάφερνε κ έμπαινε μέσα κ ανέβαινε στη σέλα. MaCGyver το γατί! :eek:

Sent from the deep ocean

Daril
22-09-2013, 23:36
Μια λύση που έχω δοκιμάσει και πιάνει είναι ναφθαλίνη. Δεν βολεύουν οι χύμα αλλά κάποια supermarket τις έχουν ανα δύο σε πλαστικά κυλινδράκια με τρύπες. Αφήνεις 2-3 τέτοια κοντά στη σέλα και δεν πλησιάζει γάτα.

leandros
22-09-2013, 23:45
υπάρχει συγκεκριμένη λύση.
Πήγαινε σε ένα pet shop και ζήτα υγρό σιτρονέλας που είναι φτιαγμένο ειδικά για ν απωθεί τα ζωα

asotosios
24-09-2013, 15:34
σε ιδιο προβλημα που ειχα...δλδ ενας γατος ειχε κανει γκαρσονιερα την σελα μου...

μιας και καθε βραδυ ειχα παντα την κουκουλα αρα ηταν και στεγνος και σχετικα ζεστος...κανονικη γκαρσονιερα λεμε ο γατος...

Εβγαλα την πισω βαλιτσα που σηκωνε την κουκουλα και ετσι του επετρεοε να εχει προσβαση και χωρο για να κατσει...για καμια εβδομαδα και σταματησε να ερχεται...
απο εκει και περα και αφου ξαναεβαλα την βαλιτσα...δεν ξαναπατησε το ποδαρι του...και ετσι η γκαρσονιερα ειναι απο τοτε ξενοικιαστη...:p

ablithik
25-09-2013, 14:58
σε ιδιο προβλημα που ειχα...δλδ ενας γατος ειχε κανει γκαρσονιερα την σελα μου...

μιας και καθε βραδυ ειχα παντα την κουκουλα αρα ηταν και στεγνος και σχετικα ζεστος...κανονικη γκαρσονιερα λεμε ο γατος...

Εβγαλα την πισω βαλιτσα που σηκωνε την κουκουλα και ετσι του επετρεοε να εχει προσβαση και χωρο για να κατσει...για καμια εβδομαδα και σταματησε να ερχεται...
απο εκει και περα και αφου ξαναεβαλα την βαλιτσα...δεν ξαναπατησε το ποδαρι του...και ετσι η γκαρσονιερα ειναι απο τοτε ξενοικιαστη...:p

Ελειπα μερικες μερες για κατι δουλειες και το βραδυ χτες που γυρισα εβγαλα τη κουκουλα γιατι το πρωι θα επρεπε να ξανανεβω πανω στο σπιτι να την αφησω.

Το πρωι ειδα ομως τη σελα με πατημασιες, λιγη τριχα και λερωμενα καπακια :u59::u55:Νεύρα οποτε πλεον απο σημερα ξεκιναω τις προτεινομενες λυσεις ....

Το αλουμινοχαρτο μου φαινεται ζορικο να κατσει στη θεση του λογω αερα οποτε παω για τη λυση των απωθητικων (για αρχη )

stukas
26-09-2013, 12:24
παρε σκυλο ρε φιλε...

bms
28-09-2013, 10:58
Εγω βρηκα την λυση
εκοψα ενα κομματι απο κουτα στο σχημα της σελας το εβαλα πανω και
το στερεωσα με ενα λαστιχο με γαντσους στο πλαισιο και τα κανγελα.
Ναι μεν η γατα ειναι καθε πρωι πανω στην μηχανη αλλα η σελα ειναι καθαρη
χωρις να φοβαμαι μηπως την σκισει.