PDA

View Full Version : Πλάτη topcase


platon
26-07-2009, 02:21
Πήρα πρόσφατα τα μαξιλαράκια πλάτης που μπαίνουν στο topcase αλλά μου ήρθαν χωρίς οδηγίες.

Το μεσαίο το έχω βάλει, το πάνω, έχω δει φωτογραφία πως είναι εγκατεστημένο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως το στηρίζει...

Έχει κανένας τίποτα οδηγίες ?

EOD-K9
26-07-2009, 11:30
Ανοίγεις το τοπ καιις
Αφαιρείς τις τρεις βίδες που συγκρατούν το μαύρο κομμάτι το εξωτερικό
(Αυτό που θα βάλεις το ακουμπιστήρι )

Αυτό έχει δυο κυκλακια που πάνω σε αυτά θα κάνεις τις τρύπες για να βιδώσεις το πάνω κομμάτι

Αν δεν κατάλαβες πες μου να βρω φώτο

Arkas
26-07-2009, 19:42
:sm5:Κυριάκο!

platon
26-07-2009, 21:41
Αν υπάρχουν φωτογραφίες εγκατάστασης θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως :)

Με ανησυχεί λίγο αυτό του να κάνω τρύπα γιατί μέχρι τώρα όλα τα αυθεντικά έξτρα ήταν plug 'n play :)

EOD-K9
27-07-2009, 00:25
Αν υπάρχουν φωτογραφίες εγκατάστασης θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως :)

Με ανησυχεί λίγο αυτό του να κάνω τρύπα γιατί μέχρι τώρα όλα τα αυθεντικά έξτρα ήταν plug 'n play :)

Το κάτω κομμάτι δεν είναι plug 'n play έτσι ??? το βίδωσες
Και το πάνω βιδώνει :)

http://www.ascycles.com/images/products/7/71607688877.gif

Όπως σου είπα εάν το βγάλεις το κομματάκι το πλαστικό θα δεις ότι έχει από μέσα τους ανάγλυφους οδηγούς για τα τρυπάκια

Σε κάθε περίπτωση εάν έχεις ακόμα ενδιασμους θα στο ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΩ βήμα βήμα μην διστάζεις να το γράψεις ;)

Arkas
27-07-2009, 10:55
Το κάτω κομμάτι δεν είναι plug 'n play έτσι ??? το βίδωσες
Και το πάνω βιδώνει :)

http://www.ascycles.com/images/products/7/71607688877.gif

Όπως σου είπα εάν το βγάλεις το κομματάκι το πλαστικό θα δεις ότι έχει από μέσα τους ανάγλυφους οδηγούς για τα τρυπάκια

Σε κάθε περίπτωση εάν έχεις ακόμα ενδιασμους θα στο ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΩ βήμα βήμα μην διστάζεις να το γράψεις ;)
...μέχρι που θα έρθω να στο βιδώσω κιόλας!...:D

platon
27-07-2009, 12:45
Α ωραία, κερνάω κοκορέτσι, παϊδάκια, παγωμένη μπύρα και άλλες υγιεινές τροφές :)

Το κάτω είχε έτοιμες τρύπες. Θα το λύσω πάλι την Τετάρτη να δω λεπτομέρειες και αν δεν βρω, θα ενημερώσω :)

platon
29-07-2009, 22:49
Αχ αυτές οι 3 βίδες...
έλυσα όοοοοοολα το καπάκι από το topcase, έβγαλα τα "κουμπιά" που ανοιγοκλείνει και τελευταίο βγήκε αυτό το πλαστικό.

Αφού τα έκανα όλα αυτά, έκανα και 2 πολύ ωραίες τρύπες στο κανονικό καπάκι. Έβαλα το ακουμπιστήρι, το βίδωσα πολύ ωραία και εκεί που ετοιμαζόμουν να βιδώσω και το εσωτερικό, τρώω μία φλασιά και βλέπω ότι δεν έχω βάλει το εξωτερικό κάλυμμα.
Ξανά λύσιμο, τρύπες στο κάλυμμα, δέσιμο και όλα κομπλέ. Η απώλεια είναι μόνο 2 επιπλέον τρύπες στο κανονικό καπάκι. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα βάζει νερά τον χειμώνα.

Πολύ πλαστικό βέβαια. Μου έδωσε την εντύπωση πως αν πάει κάποιος και το τραβήξει με δύναμη, θα το βγάλει.

Anyway... ευχαριστώωωωωωωωωωωωωω για τις οδηγίες :)

(σειρά έχουν οι χούφτες το ΣΚ)

EOD-K9
30-07-2009, 00:59
βρε θα με τρελάνεις ???

Έλυσες όλο το καπάκι ?? :hmmm::hmmm:

Που έκανες 2 τρύπες παραπάνω :Απορία:

platon
30-07-2009, 02:01
Έβγαλα αρχικά τις 3 κάτω βίδες, δεν κουνιόταν τίποτα. Μετά έβγαλα τις 2 που κρατάνε το σχοινάκι.
Συνέχισα και έβγαλα τις 3 από τους διακόπτες, πάλι δεν κουνιόταν τίποτα και εμφανίστηκαν από πίσω άλλες 2, τις έβγαλα και αυτές και βγήκε το πλαστικό καπάκι.

Αρχικά βίδωσα το ακουμπιστήρι πάνω στο χοντρό καπάκι. Μετά που είδα ότι είχα ξεχάσει το άλλο, προσπάθησα να το βιδώσω και τα 2 αλλά είναι μικρές οι βίδες για να περάσουν και από τα 2, οπότε συμπέρανα πως πρέπει να βιδώσει στο ελαφρύ καπάκι όπου και κατέληξα τελικά.
Μου έμειναν οι τρύπες στην μέσα μεριά από το "χοντρό" καπάκι αλλά είναι διακριτικές.

Πάντως μου κάνει εντύπωση που είχε ολόκληρο manual το tankbag σε 452334 γλώσσες και αυτό που αν δεν μου έλεγες τι να κάνω δεν θα μου πήγαινε καν στο μυαλό ότι βγαίνει το ένα καπάκι, δεν είχε τίποτα (ή έχει αλλά δεν μου το έβαλαν στη συσκευασία).

Anyway, την Κυριακή έχει μπανάκι με την γυναίκα οπότε θα ακούσω και εντυπώσεις. Πλάκα θα έχει να μην την βολεύουν :)

EOD-K9
30-07-2009, 08:15
:hmmm::hmmm::hmmm:

δεν πειράζει τις τρυπίτσες μπορείς να τις φράξεις
.


.
μην φοβάσαι θα τις αρέσει

wolferin
30-07-2009, 09:22
:hmmm::hmmm::hmmm:

μην φοβάσαι θα τις αρέσει

οντως φιλε θα ειναι πιο ανετα η γυναικα σου

salcon
30-07-2009, 09:47
αν επιτρεπεις ποσο κανει το μαξιλαρακι?Πρεπει να βαλω και γω ενα.

aeriko
30-07-2009, 10:14
80€

platon
30-07-2009, 10:16
χωρίς την έκπτωση