PDA

View Full Version : DIY Windscreen Deflector/σπόιλερ ζελατίνας


bbk
23-09-2013, 18:20
Από τότε που πήρα τον «Μένιο» με ταλάνιζε η σκέψη και με τρώγανε τα ρούχα μου για ένα τέτοιο σπόιλερ.
Στρώσιμο λοιπόν στο δίκτυο και ψάξιμο…πολύ ψάξιμο…τελικά υπάρχει υλικό αλλά είναι χαμένο στις σελίδες διαφόρων συζητήσεων…τες πα…!!!
…άρχισα να μαζεύω φωτογραφίες και ότι άλλο υλικό μπορούσα που αναφέρονταν σε τέτοιες πατεντιες…
Θα μου πείτε γιατί δεν πήρες ένα έτοιμο?
Μα αν θα το έπαιρνα και δεν με έκανε δουλειά τι κάνουμε μετά?
Είναι εποχές για να πετάμε λεφτά….?
Έτσι είπα να κάνω μία δοκιμή να φτιάξω ένα Windscreen Deflector Spoiler deflector ή αλλιώς σπόιλερ ζελατίνας….
Αγόρασα Plexiglas των 4mm …και ….
….με λιγότερο από 10ευρουδάκια υλοποιήθηκε η κατασκευή.
2 λαμάκια από 0.10€
Plexiglas 15x25 περίπου 2 €… τιμή τετραγωνικού 35€
1 μεντεσέ 0.80€
Λαστιχάκια, βιδάκια, ροδελίτσες και πεταλουδίτσες τα είχα.
Ξεκίνησα με πατρόν από χαρτί.
Χάρτωσα το κομμάτι Plexiglas και αφού μαρκάρισα το σχέδιο το έκοψα με σέγα και το έτριψα με γυαλόχαρτα.
Μετά θέρμανα το κομμάτι με θερμοπίστολο και το τοποθέτησα με σχετική πίεση πάνω σε μία ζελατίνα που είχα σαν καλουπι ώστε να πάρω την ίδια καμπυλότητα και στο καμματι.
Δεν με άρεσε που αποτυπώθηκε το γάντι στην δεξιά πλευρά, αλλά για πρώτη φορά που φορμάρισα Plexiglas καλά είναι.
Και να λοιπόν το αποτέλεσμα…
http://i617.photobucket.com/albums/tt257/bbk-foto/Windscreen%20Deflector/IMGP7177_zps2bcc245f.jpg

http://i617.photobucket.com/albums/tt257/bbk-foto/Windscreen%20Deflector/IMGP7180_zpsf6db4bc8.jpg

http://i617.photobucket.com/albums/tt257/bbk-foto/Windscreen%20Deflector/IMGP7181_zpsd6d73fcc.jpg

http://i617.photobucket.com/albums/tt257/bbk-foto/Windscreen%20Deflector/IMGP7182_zps0ccfd752.jpg

http://i617.photobucket.com/albums/tt257/bbk-foto/Windscreen%20Deflector/IMGP7185_zpsf4749d18.jpg

http://i617.photobucket.com/albums/tt257/bbk-foto/Windscreen%20Deflector/IMGP7188_zps9038043f.jpg

http://i617.photobucket.com/albums/tt257/bbk-foto/Windscreen%20Deflector/IMGP7187_zpsf717053e.jpg

Στο δρόμο τώρα που είναι και το ζητούμενο…
Μέχρι τα 120km είναι πολυ καλα .....
Στα 130km και στα 140km άκουγα τον «Μενιο» να γουργουρίζει ευχάριστα και εγώ να μην έχω πονοκέφαλο.
Το σποιλεράκι έμεινε ακλόνητο σε αυτά τα χιλιόμετρα και δεν άλλαξε η θέση του από την πίεση του αέρα.
Επιδέχεται βελτίωση.
Θα πρέπει να κάνω ένα ακόμα ποιο φαρδύ για να με καλύπτει δεξιά αριστερά στον λαιμό, όχι ενοχλητικα αλλα μπορει και καλύτερα...
Το κενό που υπάρχει ανάμεσα σε κυρίως ζελατίνα και σπόιλερ με την ανισόπεδη θέση, βοηθάει στην εξισορρόπηση της πίεσης μπροστά και της υποπίεσης πίσω από την κυρίως ζελατίνα χωρίς αυτή να δέχεται περισσότερη πίεση…(αν το λέω καλά).
Αυτό το παρατήρησα με την χρήση.
Πάντως είδα πως πολλοι κατασκευαστές προσπαθούν να το κάνουν αυτό για να κάνουν εξισορρόπηση πίεσης ώστε να σταματήσουν τους στροβιλισμούς και να τους εξομαλύνουν για να έχει ποιο ήρεμη ροη ο αέρας γύρω από τον αναβάτη…

………. αν κάνω κάποιο λάθος παιδιά βοηθάτε για να μη λέω και λαλακίες…

Προς το παρόν όλα λειτουργούν άψογα…ελπίζω έτσι να πάμε….

Καλό δρόμο να έχουμε όλοι μας…!!!

teacher
23-09-2013, 18:43
ΜΜΜΜΜ...........

Ενδιαφέρων........

Τροφή για σκέψη.....
Πάντα μου άρεσαν οι κατασκευές....
Σημαίνει οτι ο αναβάτης ειναι συνειδητοποιημένος καί ξέρει τι θέλει....
οχι απλά να... παραγγέλνει...

Αν το έκανες λιγο φαρδύτερο και το έπιανες αριστερά - δεξιά...
Ισως να κράταγε καθαρό το οπτικό σου πεδίο... Λέμε τώρα !!!

Μιά χαρά είναι ...ΕΥΓΕ !!!:re25:

Corvo
23-09-2013, 18:59
πολύ καλή η κατασκευή σου μπραβο!
ίσως θα ήταν καλύτερο να ρυθμίσεις το σποιλεράκι αυτό πιο παράλληλα στον ανεμοθώρακα σου έτσι ώστε να εκμηδενίσεις τυχόν στροβιλισμούς.


αυτό τον καιρό ψάχνομαι να φτιάξω κάτι τέτοιο για το africa που έχει το μαμά και είναι πολύ κοντό. Αλλά εγώ σκεφτόμουν να φτιάξω από την αρχή ολόκληρο τον ανεμοθώρακα οχι ενα σποιλερακι απο πανω....
απλά κολλάω γιατί δεν ξέρω πως να φτιάξω την καμπυλότητα χωρις να έχω κάτι να χρησιμοποιήσω για "βαση"
οποιαδήποτε πληροφορία μπορείς να δώσεις δεκτή

bbk
23-09-2013, 19:47
Να είστε καλά για τα λόγια σας…
teacher
Το επόμενο βήμα είναι να γίνει με δύο πιασίματα, και φυσικά θα γίνει ποιο φαρδύ το σπόιλερ.
Όσο αφορά το οπτικό πεδίο όλα είναι μία συνήθεια…
Στην αρχή με ξένιζε αλλά τώρα όλα καλά.
Όχι όμως πως δεν επιδέχεται βελτίωση…έτσι…

Corvo για να κάνεις από την αρχή δικιά σου ζελατίνα θα χρειαστείς από όσο εχω καταλάβει καλούπι.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την παλιά σου ζελατίνα που θα την επεκτείνεις με κάποιο υλικό….δεν έχω κάτι στο μυαλό μου….
Σίγουρα θα πρέπει να το ντύσεις με felt ή τσόχα όπως λένε αλλά δεν έχω βρει ακόμα πολλές πληροφορίες.
Επίσης οπωσδήποτε θα χρησιμοποιήσεις γάντια βαμβακερά υψηλών θερμοκρασιών.
Αυτά θα σε βοηθήσουν και να πιάσεις την ζελατίνα και να την φορμάρεις χωρίς δακτυλικά αποτυπώματα, όπως έκανα εγώ.
Για ζέσταμα της ζελατίνας θα χρειαστείς θερμοπίστολο ή ακόμα καλύτερα τον φούρνο του σπιτιού…αν σου χωρέσει το κομμάτι.
Έτσι θα κάνεις ποιο ομοιόμορφη την θέρμανση του κομματιού.
Η θερμοκρασία πρέπει να είναι στους 150c με 160c περίπου για 10 με 15 λεπτά.

Αυτά προς το παρόν, θα δω τι έχω μαζέψει και θα σου πω.
Ρώτα ποιο συγκεκριμένα και αν ξέρω θα σου πω.
Υπόψη δεν είμαι επαγγελματίας δεν είχα ποτέ σχέση με το υλικό…και εγώ μαθαίνω και αν είναι κάποιος που ξέρει και μας βοηθήσει θα του κεράσω μπύρεςςςς….!!!

Corvo
23-09-2013, 20:33
Αν ειναι να φτιαξω καλουπι με κατι αλλο δεν θα παω για πλεξυγκλας, θα παω για ανθρακονημα που υπαρχουν πιο πολλες οδηγιες και how to στο ιντερνετ

Σε ευχαριστω πολυ παντως :ye30::ye30:

siraxanz
23-09-2013, 20:46
Πολύ καλή δουλειά ! :re27::re25:

dj-xatzi
23-09-2013, 21:10
Πολυ ωραιο κ το κυριοτερο χειροποιητο!!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-09-2013, 02:24
Πολύ ωραία δουλειά κ με ακρίβεια ... :)

Μπράβο Νικόλα !!!

bbk
26-09-2013, 23:36
Να είστε καλά, αλλά θέλει και άλλα για να γίνει καλύτερη…
Πάντως... σήμερα με 140km και 150km η ζελατίνα του κράνους παρέμενε ανοικτή και δεν είχα την παραμικρή ενόχληση…:ha15:

omorfantras
01-10-2013, 17:21
Να είστε καλά, αλλά θέλει και άλλα για να γίνει καλύτερη…
Πάντως... σήμερα με 140km και 150km η ζελατίνα του κράνους παρέμενε ανοικτή και δεν είχα την παραμικρή ενόχληση…:ha15:

Ωραία κατασκευή, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.
Να ρωτήσω μόνο, τι ύψος έχεις?

ΙoannisPanagiotidis
01-10-2013, 17:47
... πολυ ομορφη κατασκευή φιλε μου !...μπραβο!!!:ye36:

bbk
02-10-2013, 08:21
Να είστε καλά…!!!

Omorfantra… είμαι 1,87 και την σέλα την έχω στην ψηλότερη θέση.

PITS
02-10-2013, 08:38
ωραιο αποτελεσμα

Papadopaidi
02-10-2013, 17:22
Εξαιρετικο αποτελεσμα :ye02:

ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
11-10-2013, 18:51
Ωραία δουλειά μάστορα!

ortho
12-10-2013, 00:58
Μπράβο, ωραία δουλειά φίλε!

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

dim
12-10-2013, 09:49
Τέλειο. Και επειδή ζούμε σε δύσκολες εποχές (αν σκεφτώ ότι έδωσα ένα 60άρι για ένα παρόμοιο σπόιλερ της PUIG) το εγχείρημα σου δείχνει ακόμη πιο φανταστικό.
:ye05::ye05::ye05:

Antonis-Funduro
25-12-2013, 06:32
Μπραβο φιλε...πολυ καλη δουλεια... Εχω φτιαξει και εγω ενα τετοιο σπολερακι για το funduro...Kαι εφτιαξα και τα πλαινα flaps που εχουνε τα Adventure... Τα αφηνα διπλα στο τζακι να ζεσταθουνε για να τους δωσω σχημα και το ενα μου ελιωσε και αχρηστευτηκε...Θα το ξαναφτιαξω ομως
Ξερεις...αυτο το σποιλερ αν εγραφε και επανω Touratech ή Puig το πληρωνουμε 60-80 euro...

bbk
25-12-2013, 23:48
Να ειστε καλα παιδες....νομιζω πως λειτουργικα τουλαχιστον τα καταφερα....θελω ομως να προσπαθησω και με αλλο σχεδιο.
Αντωνη χρησιμοποιησε τον φουρνο η ενα θερμοπιστολο....ετσι λενε τουλαχιστο στο δικτυο...
...βαλε καμια φωτο απο αυτα που εφτιαξες να χαζεψουμε και εμεις...

alpe
26-12-2013, 01:34
Πολυ καλή δουλεια