PDA

View Full Version : Κουφό πρόβλημα με κάλυμα πλάτης...


Apirathos
26-09-2013, 21:59
Γειά σας σύντροφοι

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία που με εξέπληξε: Πρόσφατα απέκτησα το Samsung Galaxy Note. Τηλετάμπλετ, κομψό και πολύ εύχρηστο, μου εμφύσησε την πίστη πως θα το κρατήσω για καιρό. Έτσι, αγόρασα για προστασία ένα κάλυμα πλάτης, φτιαγμένο από ψευτο-νικελωμένο πλαστικό που μιμείται τα πλευρικά νίκελ της συσκευής και δερμάτινη πλάτη. Εδώ και μέρες όμως, παρατήρησα πως το τηλέφωνο δεν είχε διόλου καλό σήμα, σε σημείο να χάνω κλήσεις, να λαμβάνω μηνύματα κατόπιν εορτής και να μην ακούω ή, να μη με ακούνε. Ειδικά μέσα σε σπίτι, το τηλέφωνο λειτουργούσε σωστά μόνο κοντά σε παράθυρο!
Σήμερα το πρωί, θέλοντας να το καθρίσω, αφαίρεσα τη θήκη και μια - μια οι γραμμές του σήματος, γέμισαν! Ψιλιασμένος, ξαναπερνάω τη θήκη και κατευθείαν, το σήμα ελλατώθηκε πάλι!! Τελικώς, την αφαίρεσα οριστικά και το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικότατα!
Αξίζει να σημειώσω πως, όλη η θήκη είναι επινικελωμένη εσωτερικά... Μήπως έτσι, λειτούργησε ως κλωβός για το σήμα;

vasorfa
26-09-2013, 22:02
Σωστο το συμπερασμα,,,!!

Apirathos
26-09-2013, 22:04
Φαντάζεσαι τη ρεζίλα αν το πήγαινα για σέρβις μετά μανούρας;:sm7:

vasorfa
26-09-2013, 23:16
Φανταζεσε να σε αλλαζαν θηκη....και να στο φτιανανε:ye33:6:sm3:

Capitain
27-09-2013, 11:20
Φιλε μου η δικη μου αποψη ειναι οτι αν ειναι αλουμινιο, ειναι σιγουρο οτι σου κοβει το σημα.. Σου μιλαω εκ πειρας λογω των σκαφων που δουλεψα, στα αλουμινενια σκαφη ειχαμε θεμα με το σημα οταν κατεβαιναμε κατω, ειναι κακος αγωγος το αλουμινιο στο σημα της κινητης τηλεφωνιας.

giamil
27-09-2013, 12:34
Σιγουρα κοβει το σημα φιλε..
εγω αγορασα απο το ebay κατι αλουμινενια καλυμματα για αντικατασταση του πισω καπακιου σε galaxy S2....κ ξαφνικα ανακαλυψα οτι τρελαθηκε το gps οποτε χρησιμοποιουσα το navigon...οπου κατεληξα στο οτι το αλουμινενιο καλυμμα τρελαινε το gps κ φυσικα μειωνε κ το σημα!

Apirathos
27-09-2013, 16:42
Γενικώς, οι μεταλλικές θήκες ή ακόμα κι αυτές με επίστρωση νίκελ (σαν αυτή που είχα) δημιουργούν προβλήματα, τελικώς...