PDA

View Full Version : θύμα απάτης


griv_gs
27-09-2013, 21:25
Καλησπέρα.
Πριν απο δύο χρόνια αγόρασα ένα skoda fabia για την γυναίκα μου, στην Ηλιούπολη Αττικής, πλην όμως πρόσφατα ανακάλυψα τυχαία ότι ο προηγούμενος είχε κατεβάσει χιλιόμετρα.
Αποδεικνύεται από ένα μαγαζί που έκανε παλιά servce που έχει αρχείο.
Επίσης το βιβλιαράκι το έχει πλαστογραφήσει, αφού αφαίρεσε και κάποιες σελίδες.

Απευθύνθηκα σε δικηγόρο, ο οποίος λίγο πολύ μου έβγαλε κοστολόγιο για μηνύσεις αστικό - ποινικό, τα πάντα , γύρω στα 1800 ευρώ ένώ το αυτοκίνητο το είχα αγορ'ασει 5.900.
Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία για να δούμε αν αξίζει ή όχι?
Αλλιώς να το χωνέψω και να πάω παρακάτω.

Albatros
27-09-2013, 21:44
Ούτε μπορείς να φανταστείς τι είναι η Ελληνική Δικαιοσύνη, άστο καλύτερα γιατι τα 1800 € είναι για προσάναμμα και θα περάσουν και 4-5 χρόνια με τα Εφετεία κλπ...

:hmmm:

Astakos82
27-09-2013, 21:44
Καλησπέρα.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία για να δούμε αν αξίζει ή όχι?
Αλλιώς να το χωνέψω και να πάω παρακάτω.

:hmmm: μεγαλη κουβεντα...

Φιλε τα τελευταια 9 χρονια ειμαι μεσα στις αντιπρσωπειες... εχουν δει πολλα τα ματια μου... στο βωμό του χρηματος τα αφεντικα κανουν τα παντα... λαμογιες , μαιμουδιες κα... θα σε παρει πολυ χρονο το ολο θεμα με αναβολες και τετοια... ειναι μαστιγα που πραγματικα καταντα αηδία... δεν ξερω τι θα κερδισεις αλλα πρεπει να παρουν ενα μαθημα...

GeorgeP
27-09-2013, 21:48
Καλησπέρα.
Πριν απο δύο χρόνια αγόρασα ένα skoda fabia για την γυναίκα μου, στην Ηλιούπολη Αττικής, πλην όμως πρόσφατα ανακάλυψα τυχαία ότι ο προηγούμενος είχε κατεβάσει χιλιόμετρα.
Αποδεικνύεται από ένα μαγαζί που έκανε παλιά servce που έχει αρχείο.
Επίσης το βιβλιαράκι το έχει πλαστογραφήσει, αφού αφαίρεσε και κάποιες σελίδες.

Απευθύνθηκα σε δικηγόρο, ο οποίος λίγο πολύ μου έβγαλε κοστολόγιο για μηνύσεις αστικό - ποινικό, τα πάντα , γύρω στα 1800 ευρώ ένώ το αυτοκίνητο το είχα αγορ'ασει 5.900.
Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία για να δούμε αν αξίζει ή όχι?
Αλλιώς να το χωνέψω και να πάω παρακάτω.

Eγω θα πηγαινα παρακατω......δεν ειναι καιρος να ξοδευεις 1800+ευρο για κατι με αμφιβολη εκβαση. Αντε και να κερδισεις, τι θα πετυχεις? Αποζημιωση? θα εχει να στην δωσει? νομιζεις δεν θα το τραβηξει και αυτος με εφεσεις, αναβολες κ.λ.π.? εχεις διαθεση να ταλαιπωρησε και να ξοδευεσαι για καιμια 10αρια χρονια?

Εγω θα πηγαινα παρακατω.......

MOYTPO
27-09-2013, 21:48
Αμα δουλευει το αμαξι γραφτα στο χιονι......
τζαμπα λεφτα και χρονος.
Λαμογια :mad:

vpentza
27-09-2013, 22:42
Κάνε τα βενζίνη και κάφτα........δεν ξεμπλέκεις με την Ελλ Δικαιοσύνη εύκολα.....:mad:

Gemat
27-09-2013, 23:15
Αν ολοι παντως διεκδικουσαμε το δικιο μας θα υπηρχαν λιγοτερα λαμογια!!

....λεω εγω τωρα!:cool:

vpentza
27-09-2013, 23:22
Καλά τα λες αλλά δεν μπορείς να αποδώσεις δικαιοσύνη μόνος, εξαρτάσαι από το Σύστημα το οποίο στη προκειμένη...σε κλ@νει :mad:

ilias vara
27-09-2013, 23:23
μην το αφησεις ετσι .,.,.,.να βαλουν τα λαμογια μυαλο καποτε!!!!!!!

tsatsos
27-09-2013, 23:46
Tο varadero μου το εδωσα ανταλαγη με 78.000 χλμ.και το ειδα αγγελια απο τον εμπορο με 23.500 χλμ.Πες πως ο καινουριος ιδιοκτητης ανακαλυπτε τη μαιμουδια.Πως θα μπορουσε να αποδειξει ποιος την εκανε;Ο εμπορος καλλιστα θα μπορουσε να ισχυριστει οτι ετσι το πηρε....

Thodoras
28-09-2013, 00:03
Ρε Πάνο σοβαρά τώρα κάνεις τέτοιες σκέψεις...;;;
Να πώ ότι ήσουν άσχετος με το χώρο να το καταλάβω....
Και το άλλο;;; Στην Ηλιούπολη σε εξαπατήσανε;;; Η Ασφάλεια τί έκανε;;;;

ckalfas
28-09-2013, 00:29
Άρε Ελληνικό κράτος, στοργική μάνα των απατεώνων...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
28-09-2013, 01:44
Ρε Πάνο σοβαρά τώρα κάνεις τέτοιες σκέψεις...;;;
Να πώ ότι ήσουν άσχετος με το χώρο να το καταλάβω....
Και το άλλο;;; Στην Ηλιούπολη σε εξαπατήσανε;;; Η Ασφάλεια τί έκανε;;;;

Βρε Θόδωρε, τί έπρεπε να κάνει η ασφάλεια ???

Να ελέγχει ένα ένα τ' αυτοκίνητα που πουλάνε οι μαντράδες ???

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
28-09-2013, 01:45
Πάνο, πώς το διαπίστωσες μετά από δυό χρόνια ???

griv_gs
28-09-2013, 01:59
Κοιταγα το βιβλιαρακι για το επομενο σερβις και ειδα μια σημειωση στο τελος για αλλαγη τακακια στα 72000 χιλ.. Η εγγραφη ηταν σε χωρο ααχετα απο εκει που γραφονταν τα σερβις. εγω ειχα στο λοντερ 58000 χιλ. Παρατηρησα καλυτερα καο ειδα οτι λειπανε σελιδες απο το βιβλιαρακι. Προφανως γραφανε ολα τα σερβις. Το τελευταιο σερβις το πλαστογραφησε. Πηρα τηλεφωνο στο συνςεγειο που εκανε σερβις και μου τα ειπε ολα

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
28-09-2013, 02:03
Σκέφτεσαι - σαν πρώτο βήμα - να κάνεις ένα τηλεφώνημα στον πωλητή ???

Όχι πως θα βγει κάτι, αλλά έτσι ... για το γ@μώτο ... :mad:

V-STRONG
28-09-2013, 03:15
πανο η αξια του αυτοκινητου δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλη, τα δικαστικα εξοδα αν τα μετρας σχετικα ψηλα, η εκβαση αμφιβολη, ο χρονος αυτης αρκετος και αν στο διαστημα αυτο κυρηξει και μια πτωχευση αστα να πανε.:mad: αν δεν εχεις προβλημα με το αυτοκινητο ξεχνα το για την ηρεμια σου.:rolleyes:

AKIS_21
28-09-2013, 08:26
Το θέμα ειναι μπορείς να αποδείξεις οτι το έκανε ο ιδιοκτήτης? ο έμπορος? γιατι αν δε μπορείς ίσως ισχυριστούν οτι το έκανες και εσυ μονο με μαρτυρία κάποιου απο το συνεργείο ( αν δε το έχουν κάνει εκείνοι ) μπορείς να πετύχεις κάτι και αυτο για απάτη που δε είμαι σίγουρος τα αποτελέσματα

aeriko
28-09-2013, 08:40
Το πήρες πριν δύο χρόνια, απ ότι καταλαβαίνω το αυτοκίνητο είναι απροβλημάτιστο, που πας να μπλέξεις τώρα.

siraxanz
28-09-2013, 09:23
Άστο Πάνος, κρίμα ειναι να ξοδέψεις τόσα χρήματα με αμφίβολο αποτέλεσμα....
Να ξέρεις. .. όλα εδώ πληρώνονται. ..
Θα "πληρώσει" ο καραγκιόζης που το έκανε....
Σου μιλώ εκ πείρας...

Συνέχισε την ζωή σου χωρίς να το σκέφτεσαι


R1200GlamorusSpecial

Thodoras
28-09-2013, 10:48
Βρε Θόδωρε, τί έπρεπε να κάνει η ασφάλεια ???

Να ελέγχει ένα ένα τ' αυτοκίνητα που πουλάνε οι μαντράδες ???

Νικο το σχολιο μου αυτο ηταν αστεισμος που ο Πανος καταλαβε για ποιο λογο το ειπα... Βασικα θα το εβρισκες κ εσυ ιδιαιτερα αστειο αν γνωριζες τον Πανο οπως εγω...

Το θέμα ειναι μπορείς να αποδείξεις οτι το έκανε ο ιδιοκτήτης? ο έμπορος? γιατι αν δε μπορείς ίσως ισχυριστούν οτι το έκανες και εσυ μονο με μαρτυρία κάποιου απο το συνεργείο ( αν δε το έχουν κάνει εκείνοι ) μπορείς να πετύχεις κάτι και αυτο για απάτη που δε είμαι σίγουρος τα αποτελέσματα

Αυτο ακριβως!!


Το πήρες πριν δύο χρόνια, απ ότι καταλαβαίνω το αυτοκίνητο είναι απροβλημάτιστο, που πας να μπλέξεις τώρα.

Αυτο ειναι που εχει σημασια...

siraxanz
28-09-2013, 10:54
Κοιταγα το βιβλιαρακι για το επομενο σερβις και ειδα μια σημειωση στο τελος για αλλαγη τακακια στα 72000 χιλ.. Η εγγραφη ηταν σε χωρο ααχετα απο εκει που γραφονταν τα σερβις. εγω ειχα στο λοντερ 58000 χιλ. Παρατηρησα καλυτερα καο ειδα οτι λειπανε σελιδες απο το βιβλιαρακι. Προφανως γραφανε ολα τα σερβις. Το τελευταιο σερβις το πλαστογραφησε. Πηρα τηλεφωνο στο συνςεγειο που εκανε σερβις και μου τα ειπε ολα

Καλά κάνω που σε λέω ντετέκτιβ αφού τό'χεις παλικάρι μου! :))


R1200GlamorusSpecial

Al Bandy
28-09-2013, 11:54
Τώρα ανακαλύψαμε την Αμερική? Είναι γνωστό ότι γίνονται φουστιές στην αγορά μεταχειρισμένου. Είναι γνωστό ότι δεν υπάρχουν χιλιόμετρα όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο, ότι είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να κοιτάμε.

Απόλαυσε το αυτοκίνητο που αγόρασες χωρίς να σε ενδιαφέρουν τα χιλιόμετρα και κυρίως χωρίς να βάλεις τον εαυτό σου σε κοστοβόρες και ψυχοφθόρες νομικές περιπέτειες που δεν αξίζουν τον κόπο. ;)

griv_gs
29-09-2013, 10:08
Σκέφτεσαι - σαν πρώτο βήμα - να κάνεις ένα τηλεφώνημα στον πωλητή ???

Όχι πως θα βγει κάτι, αλλά έτσι ... για το γ@μώτο ... :mad:

Πήρα τον ιδιοκτήτη και πείστηκα ότι δεν έχει καμία σχέση. Το είχε δώσει σε γνωστό του με εξουσιοδότηση να το πουλήσει. Πιστεύω ότι ο πωλητής έριξε χιλιόμετρα και εβγαλε χρήματα και απο εμένα και από τον ιδιοκτήτη.

Συνεπώς ο ιδιοκτήτης μου λεέι οτι δεν μπορεί να με βοηθήσει ενώ ο πωλητής δεν σηκώνει τηλέφωνα, και μέσω του ιδιοκτήτη με ενημερώνει οτι για το θέμα έχει δικηγόρο.

griv_gs
29-09-2013, 10:09
Ρε Πάνο σοβαρά τώρα κάνεις τέτοιες σκέψεις...;;;
Να πώ ότι ήσουν άσχετος με το χώρο να το καταλάβω....
Και το άλλο;;; Στην Ηλιούπολη σε εξαπατήσανε;;; Η Ασφάλεια τί έκανε;;;;


:ha16::ha16:

griv_gs
29-09-2013, 10:19
Το όλο θέμα είναι ηθικό. Βασικά είμαι εκνευρισμένος με τον εαυτό μου που δεν το κατάλαβα όταν έπρεπε. Τώρα ο πωλητής, την πρώτη φορά που του το είπα μου απάντησε, δεν ξέρω πως πέσανε τα χιλιόμετρα.
Συνεπώς τώρα είναι αργά. Εκνευρίζομαι γιατί όταν το πήγαινα στον έλεγχο στην SKODA, θυμάμαι που μου έλεγε // Χαλάρωσε. Το ψάχνεις πολύ. Μην ανησυχείς. Ολα καλά.// και τέτοιες χαζομάρες.
Αλλά που να φανταστώ να ελένξω το βιβλιαράκι ότι οι σελίδες απο τον αριθμό 8 πήγαινε 15. Ε'ιχε αφαιρέσει τις σελίδες γιατί ήταν σφραγισμένα τα σερβις απο 25.000 χιλ. μέχρι 95.000. Το τελευταίο δε που ήταν 96.000 χιλ. το οποίο ήταν και λίγες μέρες πριν την αγορά, το πλαστογράφησε και το έκανε 36.000.
Το αυτοκίνητο δε ήταν τριετίας και δικαιολογούνταν τα χιλιόμετρα.

griv_gs
29-09-2013, 10:21
Βρε Θόδωρε, τί έπρεπε να κάνει η ασφάλεια ???

Να ελέγχει ένα ένα τ' αυτοκίνητα που πουλάνε οι μαντράδες ???


Νίκο, με τον Θοδωρή μας συνδέει φιλική σχέση:u60::u60:

Θα του το υπενθυμίσω όταν κατέβω Αθήνα

griv_gs
29-09-2013, 10:25
Το θέμα ειναι μπορείς να αποδείξεις οτι το έκανε ο ιδιοκτήτης? ο έμπορος? γιατι αν δε μπορείς ίσως ισχυριστούν οτι το έκανες και εσυ μονο με μαρτυρία κάποιου απο το συνεργείο ( αν δε το έχουν κάνει εκείνοι ) μπορείς να πετύχεις κάτι και αυτο για απάτη που δε είμαι σίγουρος τα αποτελέσματα
Το όλο θέμα είναι αποδεδειγμένο.
Πριν κάνω οτιδήποτε, πήρα βεβαίωση από το συνεργείο , έχω τον έλεγχο αγοράς από την SKODA, που αναγράφει τα κατεβασμένα χιλιόμετρα και έχει ημερομηνία πριν την μεταβίβαση.
Νομίζω ότι το δικαστήριο το έχω σιγουράκι.

griv_gs
29-09-2013, 10:30
Αμα δουλευει το αμαξι γραφτα στο χιονι......
τζαμπα λεφτα και χρονος.
Λαμογια :mad:
Το αμάξι είναι μια χαρά. Απλά έχει 60.000 χιλιόμετρα παραπάνω.
Βεβαια εκτος από αυτό, σκέφτομαι πως θα το πουλήσω.
Θα μπλέξω με τον επόμενο αγοραστή γιατί θέλω να είμαι ξεκάθαρος. Φαντάζομαι και ποιος θα το αγόραζε με αυτές τις προυποθέσεις και σε τι τιμή:hmmm:

Thodoras
29-09-2013, 10:49
Εδωσα δυο φορες μοτ/τα σε εμπορους,ανταλλαγη για καινουρια. Κ τις δυο φορες κανεις απο τους δυο δε με ρωτησε ποσα χλμ ειχαν κ αν ειχαν βιβλιο σερβις. Απλα δεν τους ενοιαζε, προφανως γιατι η λυση υπηρχε....
Εννοειται οτι δεν ξαναπηγα σε κανεναν απο τους δυο οταν εψαχνα για μεταχειρισμενο...

Παντως σε περιπτωσεις που η απατεωνια αποδεικνυεται με στοιχεια θεωρω πως ο απατεωνας πρεπει να γινεται δημοσιως γνωστος...
Αρκετα ανεχομαστε τοσα χρονια απο το «δε βαριεσαι»...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
01-10-2013, 13:06
Νίκο, με τον Θοδωρή μας συνδέει φιλική σχέση:u60::u60:

Θα του το υπενθυμίσω όταν κατέβω Αθήνα

Οκ ... μπορώ να του το "υπενθυμίσω" κι εγώ ... :D

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
01-10-2013, 16:14
Καλησπέρα.
Πριν απο δύο χρόνια αγόρασα ένα skoda fabia για την γυναίκα μου, στην Ηλιούπολη Αττικής, πλην όμως πρόσφατα ανακάλυψα τυχαία ότι ο προηγούμενος είχε κατεβάσει χιλιόμετρα.
Αποδεικνύεται από ένα μαγαζί που έκανε παλιά servce που έχει αρχείο.
Επίσης το βιβλιαράκι το έχει πλαστογραφήσει, αφού αφαίρεσε και κάποιες σελίδες.

Απευθύνθηκα σε δικηγόρο, ο οποίος λίγο πολύ μου έβγαλε κοστολόγιο για μηνύσεις αστικό - ποινικό, τα πάντα , γύρω στα 1800 ευρώ ένώ το αυτοκίνητο το είχα αγορ'ασει 5.900.
Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία για να δούμε αν αξίζει ή όχι?
Αλλιώς να το χωνέψω και να πάω παρακάτω.

Θα είχε νόημα , αν το ανακάλυπτες εντός 6μηνου και επεδίωκες με ασφαλιστικά μέτρα την αναστροφή πώλησης.Τωρα ξεχνάς τα ένδικα μέσα.

GeorgeP
01-10-2013, 16:37
Το όλο θέμα είναι αποδεδειγμένο.
Πριν κάνω οτιδήποτε, πήρα βεβαίωση από το συνεργείο , έχω τον έλεγχο αγοράς από την SKODA, που αναγράφει τα κατεβασμένα χιλιόμετρα και έχει ημερομηνία πριν την μεταβίβαση.
Νομίζω ότι το δικαστήριο το έχω σιγουράκι.

τιποτα δεν ειναι ''σιγουρακι'' στο δικαστηριο οταν το οποιοδηποτε προσκομιζομενο αποδεικτικο χαρτι ειναι απο ιδιωτη οποιουδηποτε μεγεθους.......ακομα και της σκοντα.

Γιαυτο κρατα μικρο καλαθι.........

αν θελεις να κανεις σωστη δουλεια μαθε αν υπαρχει Δημοσια υπηρεσια που να ασχολειται με τετοιες υποθεσεις. Συνηθως εναι το Πολυτεχνειο.......
π.χ. μπορει να αποτανθει καποιος στο πολυτεχνειο ¨η σε καποια υπηρεσια συνδεομενη με αυτο για παραχωρηση μηχανολογου πραγματογνωμονα για το ανπ.χ η βλαβη στο σαζμαν της GS1200 ειναι αστοχια υλικου ¨η λαθος χειρισμος......εκδιδουν πιστοποιητικα τα οποια ειναι ισχυροτατα στο δικαστηριο. Δεν γνωριζω ομως την διαδυκασια......

Οταν το πουλησεις πες την αληθεια στον αγοραστη παραλειπονας ολη αυτην την ιστορια. Πες του οτι εσυ κατεβασες τα χιλιομετρα για ψυχολογικους λογους ¨η καλυτερα φερτα εκει που κανονικα ειναι!!!!!!
εξαλλου 100,000κμ δεν ειναι πολλα........

Η ECU κραταει τα πραγματικα κμ μεσα της πραγμα το οποιο μπορεις να επικαλεσθεις στον νεο αγοραστη.

αυτη ειναι η δικη μου συμβουλη.......

dtz
01-10-2013, 18:44
Αλλιώς να το χωνέψω και να πάω παρακάτω.


"χώνεψέ το και πήγαινε παρακάτω" και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά.
Αφού το έχεις ήδη 2 χρόνια, αν είχε γίνει κάτι χοντρό θα το είχες "διαπιστώσει"...
Για να σε παρηγορήσω, είχα κι εγώ παρόμοια εμπειρία, αν όχι χειρότερη.
Το 2003 ψάχνοντας για Forester, βρίσκω το ένα και μοναδικό την εποχή εκείνη στην Αθήνα, και μετά από σύντομο έλεγχο θεώρησα, τρομάρα μου, ότι είναι οκ και σκάω το 1000ρικο προκαταβολή (αααααλλες εποχές τότε ...)
Μέχρι να βγεί το δάνειο και να "κάνουμε και το μεγάλο σέρβις, μη στο δώσουμε το αμάξι έτσι " (:lo02::lo04::lo03::lo01:)
πηγαίνω ο ταλαίπωρος στο NoLimits να πάρω όλα τα περιοδικά του '98 που το είχαν τεστ, συγκριτικά κτλ. και τι να δώ ...
το μέλλων αμαξάκι μου στο Drive να κάνει σεξ με ένα Grand Vitara μέσα στις λάσπες, με οδηγό τον Κλεάνθη, στους 4Τ σε στάση 69 με κάτι Freelander και Rav4 σε μισό μέτρο χιόνι, και άλλα πολλά που σιχαίνομαι να σας πω...
Πάω στον "έμπορα" και φυσικά πήρα τον Αχχιλέα τον Μ-πέο.
Παρότι χάλασα μερικά λεφτάκια για το μαζέψω, τελικά το αγάπησα και το θυμάμαι με νοσταλγία, αυτό και τις ωραίες βόλτες που έκανα:ye28:

Κάνε κι εσύ το ίδιο, και προχώρα ... ρίξε τα 1800 σε αυτό, παρά στο δικηγόρο, και σε φάρμακα :ye02:

griv_gs
02-10-2013, 00:36
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας. Είναι πολύτιμες για μένα μιας και μάλλον έχω αποφασίσει να ξεχάσω το θέμα.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-10-2013, 00:58
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας. Είναι πολύτιμες για μένα μιας και μάλλον έχω αποφασίσει να ξεχάσω το θέμα.


http://www.dudimundo.com/EMOTICONOS/imagenes/smiles%20chiquitos/guiño/thumbs-up.gif

ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
23-10-2013, 20:22
Παντως σε περιπτωσεις που η απατεωνια αποδεικνυεται με στοιχεια θεωρω πως ο απατεωνας πρεπει να γινεται δημοσιως γνωστος...
Αρκετα ανεχομαστε τοσα χρονια απο το «δε βαριεσαι»...

Συμφωνώ απόλυτα!

siraxanz
23-10-2013, 22:08
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας. Είναι πολύτιμες για μένα μιας και μάλλον έχω αποφασίσει να ξεχάσω το θέμα.

Πάνο, παληκάρι μου το θέμα δεν θα το ξεχάσεις ποτέ.... αυτό είναι σιγουρο...

....και δεν πρέπει να το ξεχάσεις...

Το δικαστήρια ξέχασε, πιό σοφός πλέον για την συνέχεια κ ισχύει κ εδώ... :

Ότι δεν μας σκοτώνει..... κλπ

Σοφή η απόφαση σου κ μακάρι ναπαίξαμε όλοι ένα πολύ μικρό πόλο σε αυτήν!:):ye02:

vag990
23-10-2013, 22:35
δεν θα διαφωνήσω κι εγώ στο ότι πρέπει να το ξεχάσεις το θέμα... Προσωπικά έχω χάσει την πίστη μου στην δικαιοσύνη εδώ και πολλά χρόνια και είμαι πλέον πεπεισμένος πως οι νόμοι είναι μονάχα για τους νόμιμους. Για τους παράνομους είναι τα "παραθυράκια" απ`όπου σχεδόν πάντα την βγάζουν καθαρή... ή έστω δεν τιμωρούνται όσο σκληρά θα έπρεπε.

Πάντως το να πας και να σπάσεις το αυτοκίνητο του πωλητή είναι κάτι που θα σε κάνει να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια! και προσωπικά θα σου έσφιγγα το χέρι αν το έκανες. Επειδή όμως δεν αξίζει να γίνεις κι εσύ λαμόγιο εξαιτίας ενός αλήτη μπορείς απλά να δημοσιοποιήσεις όπου μπορείς (forums, blogs κτλ...) όλα τα στοιχεία αυτού του ηλίθιου!

Όσο για την μεταπώληση... όπως είπε και ένας άλλος φίλος απλά ενημέρωσε τον επόμενο αγοραστή και δείξε του όλα τα πειστήρια που έχεις. Όταν κάποιος είναι "ντόμπρος" ποτέ δεν χάνει...

Capitain
24-10-2013, 00:10
Yes, there were times, I'm sure you knew
When I bit off more than I could chew
But through it all, when there was doubt
I ate it up and spit it out
I faced it all and I stood tall and did it my way ...

Ειχα κι εγω την παρομοια στιγμη μου, με ενα Audi του 97, μαζεψα οτι μπορουσα, τους εβαλα κι αλλαξαν δισκο πλατω χωρις δικη μου επιβαρυνση. Το εχω ακομα, μετα απο 6-7 χρονια, και δεν μου εχει βγαλει σχεδον τιποτα, γαιδουρι.. Νομιζω οτι το πιο σημαντικο ειναι η πρωτη εντυπωση και η αρχικη επιλογη ως προς την αξιοπιστια αυτου που ζητας..

mikochem
28-10-2013, 01:10
Η εκδικηση ειναι ειναι ενα πιατο που τρωγεται κρυο. Δημοσιοποιησε εδω και οπου αλλου τα στοιχεια του εμπορου, πες του το κι ολας κι αμα θελεις, κι ας σε παει αυτος στα δικαστηρια για δυσφημιση! Αρκει βεβαια να παρεις οκ και απο διαχειριστες.

kwstas
28-10-2013, 15:31
Πανω απο το 50% των μεταχειρισμενων ειναι με κατεβασμενα χλμ.....εχω αμεση επαφη με εμπορους και ειναι πολλα τα σημεια που μπορεις να τα δεις αλλα αυτα γινονται πριν την αγορα!

Θα σου πω το πιο απλο μιας και το ολο θεμα ειναι τα χιλιομετρα... ενας μτχ κινητηρας για αυτο το αυτοκινητο με την εργασια του κοστιζει περι 500€ και ζημια να σου βγαλει δεν ειναι κατι τραγικο!

Αν δεν ειχες προβλημα μεχρι τωρα πιστευω οτι δεν αξιζει να ασχοληθεις, απλα μπορεις να του χτυπησεις το καμπανακι και οτι κατσει...:ye33: