PDA

View Full Version : Μηνίσκος και το γιατροσόφι της γιαγιάς….


evan400f
01-10-2013, 21:12
Δυστυχώς φιλαράκια 3 βδομάδες τώρα είμαι αραχτός με το γόνατο τούμπανο!:( Μηνίσκος λέει ο ντόκτορ!:mad: Η αρρώστια τον μηχανόβιων λόγο του κρύου που τραβάνε τα κακόμοιρα τα γονατάκια μας!! Φάρμακα, παγάκια, ξεκούραση … :(
Τέλος πάντων δεν έχω δει και μεγάλη διαφορά με τα του ντόκτορ, είπα να δοκιμάσω το γιατροσόφι της γιαγιάς.:D
Παίρνουμε ένα λάχανο, κόβουμε 2 – 3 φύλλα αρκετά να καλύψουμε το γόνατο όλο μπρος πίσω. Βάζουμε νερό να βράσει. Μόλις βράσει βάζουμε μέσα τα φύλλα για 2 με 3 λεπτά. Τα βγάζουμε τα περνάμε με έναν πλάστη να βγει το ζουμί. Τα αλείφουμε με λίγο μέλι από την μεριά που θα ακουμπήσουν στο γόνατο μας και τα τοποθετούμε, όπως είπα το τυλίγουμε το γόνατο όλο μπρος πίσω και το δένουμε με επίδεσμο λίγο σφικτά. Το κρατάμε για 2 με 3 ωρίτσες δύο φορές την ημέρα.
Από το Σάββατο που το κάνω έχω δει μεγάλη καλυτέρευση.
Άντε περαστικά μας…..:ye33:

ktasos
01-10-2013, 21:18
Κάτι σαν γόνατο ντολμαδάκι. χαχαχα

Πέρα από την πλάκα το έχω ακούσει κι από αλλού το γιατροσόφι αυτό.
Περαστικά σου και γρήγορα στις επάλξεις των 2 τροχών.

PITS
01-10-2013, 22:00
το εχω ακουσει προσφατα ως φαρμακο και για πονους μεσης για δωσε αποτελεσμα μετα απο καμια εβδομαδα!!!

siraxanz
01-10-2013, 22:05
Περαστικά Ευάγγελε, εμένα μου πέρασε με ελαστικο επίδεσμο

το φορούσα συνεχώς για 15 ημερες, μονο στον υπνο το έβγαζα

Arkas
01-10-2013, 22:16
Περαστικά Βαγγέλη !
Υπάρχει Καλλιθεάτης πρακτικός που κάνει θαύματα !
Αν τον χρειαστείς, σφύρα ...


Sent from my iPhone 5,
using Tapatalk Pro

AKIS_21
01-10-2013, 22:20
Περαστικά Βαγγέλη !
Υπάρχει Καλλιθεάτης πρακτικός που κάνει θαύματα !
Αν τον χρειαστείς, σφύρα ...


Sent from my iPhone 5,
using Tapatalk Pro

Τον Κυρ Αντρέα εννοείς?

evan400f
01-10-2013, 22:28
Κάτι σαν γόνατο ντολμαδάκι. χαχαχα

Πέρα από την πλάκα το έχω ακούσει κι από αλλού το γιατροσόφι αυτό.
Περαστικά σου και γρήγορα στις επάλξεις των 2 τροχών.

το εχω ακουσει προσφατα ως φαρμακο και για πονους μεσης για δωσε αποτελεσμα μετα απο καμια εβδομαδα!!!

Περαστικά Ευάγγελε, εμένα μου πέρασε με ελαστικο επίδεσμο

το φορούσα συνεχώς για 15 ημερες, μονο στον υπνο το έβγαζα

[QUOTE=Arkas;953451]Περαστικά Βαγγέλη !
Υπάρχει Καλλιθεάτης πρακτικός που κάνει θαύματα !
Αν τον χρειαστείς, σφύρα ...


Ευχαριστώ φιλαράκια. Θα σας κρατήσω ενήμερους με το αποτέλεσμα. Χάρη και εγώ όλη μέρα φοράω ελαστικό επίδεσμο. Δημήτρη να δω πως θα πάει και θα σου σφυρίξω … κλέφτικα.. η …
:ye33:

Arkas
01-10-2013, 22:57
Τον Κυρ Αντρέα εννοείς?

Ακριβώς !


Sent from my iPhone 5,
using Tapatalk Pro

frits
02-10-2013, 00:05
Βαγγέλη το γιατροσόφι μπορεί με κάποιο τρόπο να "μαζεύει" το πρήξιμο και για αυτό το λόγο να νιώθεις καλύτερα.

Από την άλλη είναι σίγουρο ότι ο μηνίσκος δεν γιατρεύεται έτσι. Θα πρέπει να γίνει μαγνητική να μάθεις το μέγεθος της ζημιάς (αν υπάρχει) και αναλόγως να ακολουθήσεις μία θεραπεία, τις περισσότερες φορές και αν η ζημιά δεν είναι μεγάλη, ακουλουθούμε συντηρητική αγωγή με ενδυνάμωση των μυών που κρατούν το γόνατο και αποφυγή καταστάσεων που μας επιβαρύνουν, ορθοστασία, περπάτημα σε ανηφόρες - κατηφόρες, σκαλοπάτια κ.λ.π.

griv_gs
02-10-2013, 00:39
Δυστυχώς φιλαράκια 3 βδομάδες τώρα είμαι αραχτός με το γόνατο τούμπανο!:( Μηνίσκος λέει ο ντόκτορ!:mad: Η αρρώστια τον μηχανόβιων λόγο του κρύου που τραβάνε τα κακόμοιρα τα γονατάκια μας!! Φάρμακα, παγάκια, ξεκούραση … :(
Τέλος πάντων δεν έχω δει και μεγάλη διαφορά με τα του ντόκτορ, είπα να δοκιμάσω το γιατροσόφι της γιαγιάς.:D
Παίρνουμε ένα λάχανο, κόβουμε 2 – 3 φύλλα αρκετά να καλύψουμε το γόνατο όλο μπρος πίσω. Βάζουμε νερό να βράσει. Μόλις βράσει βάζουμε μέσα τα φύλλα για 2 με 3 λεπτά. Τα βγάζουμε τα περνάμε με έναν πλάστη να βγει το ζουμί. Τα αλείφουμε με λίγο μέλι από την μεριά που θα ακουμπήσουν στο γόνατο μας και τα τοποθετούμε, όπως είπα το τυλίγουμε το γόνατο όλο μπρος πίσω και το δένουμε με επίδεσμο λίγο σφικτά. Το κρατάμε για 2 με 3 ωρίτσες δύο φορές την ημέρα.
Από το Σάββατο που το κάνω έχω δει μεγάλη καλυτέρευση.
Άντε περαστικά μας…..:ye33:

Περαστικά Βαγγέλη.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-10-2013, 01:11
Βαγγελάκο ... περαστικά σου φίλε ... :)

evan400f
02-10-2013, 12:50
Βαγγέλη το γιατροσόφι μπορεί με κάποιο τρόπο να "μαζεύει" το πρήξιμο και για αυτό το λόγο να νιώθεις καλύτερα.

Από την άλλη είναι σίγουρο ότι ο μηνίσκος δεν γιατρεύεται έτσι. Θα πρέπει να γίνει μαγνητική να μάθεις το μέγεθος της ζημιάς (αν υπάρχει) και αναλόγως να ακολουθήσεις μία θεραπεία, τις περισσότερες φορές και αν η ζημιά δεν είναι μεγάλη, ακουλουθούμε συντηρητική αγωγή με ενδυνάμωση των μυών που κρατούν το γόνατο και αποφυγή καταστάσεων που μας επιβαρύνουν, ορθοστασία, περπάτημα σε ανηφόρες - κατηφόρες, σκαλοπάτια κ.λ.π.

Καλημέρα Σταύρο. Και μαγνητική έκανα και ακολούθησα κατά γράμμα όσα μου είπε ο γιατρός. Αλλά …. :)

evan400f
02-10-2013, 12:52
Περαστικά Βαγγέλη.

Ευχαριστώ Πάνο. :)

evan400f
02-10-2013, 12:53
Βαγγελάκο ... περαστικά σου φίλε ... :)

Ευχαριστώ Νικόλα. :)

dtz
02-10-2013, 13:34
Περαστικά Βαγγέλη !
Υπάρχει Καλλιθεάτης πρακτικός που κάνει θαύματα !
Αν τον χρειαστείς, σφύρα ...


Sent from my iPhone 5,
using Tapatalk Pro

Δημήτρη, όποτε μπορέσεις στείλε κανένα τηλέφωνό του, τον χρειάζομαι επειγόντως :th04:

phoenix
02-10-2013, 14:22
oπως ειπε και ο σταυρος ενδυναμωση συνολικα των ποδιων με αντιστασεις καθως και της μεσης!!!!!
και σιγα σιγα θα φυγουν οι πονοι

AKIS_21
02-10-2013, 14:27
Δημήτρη, όποτε μπορέσεις στείλε κανένα τηλέφωνό του, τον χρειάζομαι επειγόντως :th04:

2109419800 κλείσε ραντεβού καλύτερα επειδη παει πολύς κόσμος και περιμένει

HAWK_46
02-10-2013, 14:41
Περαστικα Βαγγελη, δοκιμασε μηχανες που να στελνουν ζεστη στα γονατα!! :cool::)

georgios
02-10-2013, 15:10
Αν έχεις ρήξη μηνίσκου, ολική η μερική, για να γίνεις καλά, θα πρέπει πολύ "απλά" να κάνεις αρθροσκόπηση για αφαίρεση-κόψιμο του μηνίσκου και σπάνια με ραφή του χόνδρου. Οτιδήποτε άλλο είναι "να είχαμε να λέγαμε": Είναι της "λογικής": Έχεις 40 πυρετό, και καπνίζεις 1 πακέτο τσιγάρα την ημέρα. Μετά από 4 ημέρες εντατικού καπνίσματος ο πυρετός υποχωρεί. Συμπέρασμα: Το κάπνισμα ρίχνει τον πυρετό.

Ο Μηνίσκος λοιπόν και η ρήξη χιαστών ως παθήσεις, προφανώς και "καλυτερεύουν" με το χρόνο και την ξεκούραση αλλά δεν επηρεάζονται από το μέλι, τα λάχανα (πουλί μ' λάχανα) και άλλα "γιατροσόφια".

Επίσης, δυστυχώς, με την πρώτη ευκαιρία (δυσκολία) οι πόνοι και τα "μπλοκαρίσματα" στο γόνατο επανέρχονται.

xurxes
02-10-2013, 15:46
Περαστικά Βαγγέλη;)

frits
02-10-2013, 15:55
Αν έχεις ρήξη μηνίσκου, ολική η μερική, για να γίνεις καλά, θα πρέπει πολύ "απλά" να κάνεις αρθροσκόπηση για αφαίρεση-κόψιμο του μηνίσκου και σπάνια με ραφή του χόνδρου. Οτιδήποτε άλλο είναι "να είχαμε να λέγαμε": Είναι της "λογικής": Έχεις 40 πυρετό, και καπνίζεις 1 πακέτο τσιγάρα την ημέρα. Μετά από 4 ημέρες εντατικού καπνίσματος ο πυρετός υποχωρεί. Συμπέρασμα: Το κάπνισμα ρίχνει τον πυρετό.

Ο Μηνίσκος λοιπόν και η ρήξη χιαστών ως παθήσεις, προφανώς και "καλυτερεύουν" με το χρόνο και την ξεκούραση αλλά δεν επηρεάζονται από το μέλι, τα λάχανα (πουλί μ' λάχανα) και άλλα "γιατροσόφια".

Επίσης, δυστυχώς, με την πρώτη ευκαιρία (δυσκολία) οι πόνοι και τα "μπλοκαρίσματα" στο γόνατο επανέρχονται.


Δεν είναι απαραίτητο, είμαι εδώ και 6 χρόνια με μερική ρίξη στο αριστερό γόνατο και είμαι μιά χαρά, εξαρτάται και από τις καθημερινές δραστηριότητες του κάθε ένα αλλά και από το μέγεθος της ζημιάς.
Αν το πρόβλημα πάντως επιμένει τότε η μόνη λύση είναι η αρθροσκόπηση.

Δεν συμφωνώ πάντως με το θέμα των πρακτικών, στην μέση μπορεί να βοηθάνε αλλά στο γόνατο δεν μπορώ να φανταστώ πως :Απορία:

italos
02-10-2013, 17:30
Περαστικά Βαγγέλη μου!!!

ααααα και σε κάποιον καλό γιατρό....μην το αφήσεις ...

-DHMHTRHS-
02-10-2013, 17:56
φιλε μου πρωτα-πρωτα θα σε πω καλη ορεξη με τα λαχανα και με τα μελια χαριτολογοντας το λεω....

περαστικα και ανωδυνα να ειναι φιλε.....

dtz
02-10-2013, 20:50
2109419800 κλείσε ραντεβού καλύτερα επειδη παει πολύς κόσμος και περιμένει

:th10: ευχαριστώ Άκη, για να δούμε θα γλυτώσω το μαχαίρι ?

mpampis
02-10-2013, 23:47
γα τον καλιθεατη...ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...ΘΕΟΣ

AKIS_21
03-10-2013, 09:30
:th10: ευχαριστώ Άκη, για να δούμε θα γλυτώσω το μαχαίρι ?

Σου εύχομαι τα καλύτερα και απο οτι ξέρω αν δε θεραπεύεται με τους δικούς του τρόπους σε στέλνει σε γιατρό παντως κάνει καλη δουλειά

TAKIS04
03-10-2013, 18:28
Αν έχεις ρήξη μηνίσκου, ολική η μερική, για να γίνεις καλά, θα πρέπει πολύ "απλά" να κάνεις αρθροσκόπηση για αφαίρεση-κόψιμο του μηνίσκου και σπάνια με ραφή του χόνδρου. Οτιδήποτε άλλο είναι "να είχαμε να λέγαμε": Είναι της "λογικής": Έχεις 40 πυρετό, και καπνίζεις 1 πακέτο τσιγάρα την ημέρα. Μετά από 4 ημέρες εντατικού καπνίσματος ο πυρετός υποχωρεί. Συμπέρασμα: Το κάπνισμα ρίχνει τον πυρετό.

Ο Μηνίσκος λοιπόν και η ρήξη χιαστών ως παθήσεις, προφανώς και "καλυτερεύουν" με το χρόνο και την ξεκούραση αλλά δεν επηρεάζονται από το μέλι, τα λάχανα (πουλί μ' λάχανα) και άλλα "γιατροσόφια".

Επίσης, δυστυχώς, με την πρώτη ευκαιρία (δυσκολία) οι πόνοι και τα "μπλοκαρίσματα" στο γόνατο επανέρχονται.

Δεν είναι απαραίτητο, είμαι εδώ και 6 χρόνια με μερική ρίξη στο αριστερό γόνατο και είμαι μιά χαρά, εξαρτάται και από τις καθημερινές δραστηριότητες του κάθε ένα αλλά και από το μέγεθος της ζημιάς.
Αν το πρόβλημα πάντως επιμένει τότε η μόνη λύση είναι η αρθροσκόπηση.

Δεν συμφωνώ πάντως με το θέμα των πρακτικών, στην μέση μπορεί να βοηθάνε αλλά στο γόνατο δεν μπορώ να φανταστώ πως :Απορία:


Συμφωνω απολυτα
Ειχα δοκιμασει τα παντα πριν κανω την αρθροσκοπηση (εχω κανει 2 )
ο μυνισκος θελει ενδυναμωση του τετρακεφαλου ετσι ωστε να κραταει και να αποσυμφοριζει το γονατο απο τις πιεσεις .....γιατρια δε υπαρχει οτι και σας λενε , το εψαξα τοτε οσο δε πηγαινε
το διαφορα γιατροσοφια και φαρμακα ειναι απλα για να σου απαληνουν τον πονο και να σε κρατανε καπως

lepanto
03-10-2013, 18:42
Συμφωνω απολυτα
Ειχα δοκιμασει τα παντα πριν κανω την αρθροσκοπηση (εχω κανει 2 )
ο μυνισκος θελει ενδυναμωση του τετρακεφαλου ετσι ωστε να κραταει και να αποσυμφοριζει το γονατο απο τις πιεσεις .....γιατρια δε υπαρχει οτι και σας λενε , το εψαξα τοτε οσο δε πηγαινε
το διαφορα γιατροσοφια και φαρμακα ειναι απλα για να σου απαληνουν τον πονο και να σε κρατανε καπως

Θα σου πρότεινα να κανεις δίαιτα,έτσι χάνοντας κάποια κιλά πιστεύω να μην σε ενοχλούν πλέον τα γόνατα σου :cool2:

TAKIS04
03-10-2013, 18:45
Θα σου πρότεινα να κανεις δίαιτα,έτσι χάνοντας κάποια κιλά πιστεύω να μην σε ενοχλούν πλέον τα γόνατα σου :cool2:

αστα φιλε εχω δοκιμασει τα παντα...................μεχρι και με ultrex λουστηκα..... αλλα ματαια :sm7::sm7:

lepanto
03-10-2013, 19:07
αστα φιλε εχω δοκιμασει τα παντα...................μεχρι και με ultrex λουστηκα..... αλλα ματαια :sm7::sm7:

:sm3::sm3:γεια σου φιλαρακι μου φιλία στις καλές σου

Xanthi
03-10-2013, 22:59
Περαστικά Βαγγέλη, ότι καλύτερο και σύντομα..........................:)

Xanthi
03-10-2013, 23:01
Θα σου πρότεινα να κανεις δίαιτα,έτσι χάνοντας κάποια κιλά πιστεύω να μην σε ενοχλούν πλέον τα γόνατα σου :cool2:

αστα φιλε εχω δοκιμασει τα παντα...................μεχρι και με ultrex λουστηκα..... αλλα ματαια :sm7::sm7:


:sm3::sm3::sm3:Καλά................δεν παίζεστε....................:lo20:

MOYTPO
03-10-2013, 23:24
Η αρρώστια τον μηχανόβιων λόγο του κρύου που τραβάνε τα κακόμοιρα τα γονατάκια μας!! :ye33:

Βλεπεις φιλε μου τι παθαινεις αμα οδηγας λαθος μηχανακια;;;;
Παρε ενα αντβε να εχεις την υγεια σου!!!

Περαστικα.... (μηνισκος και λαχανοφυλλα δεν πανε ;) )

evan400f
04-10-2013, 10:27
Σας ευχαριστώ όλους για τα περαστικά και της αναλύσεις. Η λαχανοσαλάτα βοηθάει στο να ξεπρηστεί. Δεν έχω πάθει μεγάλη ζημιά που να θέλει νυστέρι κλπ. Πάντως το πρήξιμο έχει μειωθεί αρκετά.:D

evan400f
04-10-2013, 10:31
Βλεπεις φιλε μου τι παθαινεις αμα οδηγας λαθος μηχανακια;;;;
Παρε ενα αντβε να εχεις την υγεια σου!!!

Περαστικα.... (μηνισκος και λαχανοφυλλα δεν πανε ;) )

Αντβε .. ? :rolleyes:..!? Χμμμ ……:confused: :eek:Μπα! Τι να κάνουμε όλοι έχουμε της ανωμαλίες μας ….:ye33:

saitman
04-10-2013, 12:08
περαστικα συναδελφε!

evan400f
09-10-2013, 11:32
Μία βδομάδα και κάτι ημέρες μετά το γιατροσόφι και το πρήξιμο έχει φύγει εντελώς.:)
Δυστυχώς όσο αφορά την ενδυνάμωση θα πρέπει να το παλέψω μόνος μου γιατί, δεν μου δικαιολογούν φυσιοθεραπείες!!:mad::mad: Ας μην το σχολιάσω καλύτερα εδώ που μας φτάσανε! :mad:
Με της σκάλες έχω ακόμα το μεγαλύτερο πρόβλημα. Στο περπάτημα όλα μια χαρά αρκεί να μην τρέξω. Λέω σήμερα να πάω και μία μικρή βολτούλα με τη μηχανή εδώ τριγύρω.:ye33:
Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας και τα περαστικά.:):)

AKIS_21
09-10-2013, 20:31
Μία βδομάδα και κάτι ημέρες μετά το γιατροσόφι και το πρήξιμο έχει φύγει εντελώς.:)
Δυστυχώς όσο αφορά την ενδυνάμωση θα πρέπει να το παλέψω μόνος μου γιατί, δεν μου δικαιολογούν φυσιοθεραπείες!!:mad::mad: Ας μην το σχολιάσω καλύτερα εδώ που μας φτάσανε! :mad:
Με της σκάλες έχω ακόμα το μεγαλύτερο πρόβλημα. Στο περπάτημα όλα μια χαρά αρκεί να μην τρέξω. Λέω σήμερα να πάω και μία μικρή βολτούλα με τη μηχανή εδώ τριγύρω.:ye33:
Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας και τα περαστικά.:):)

Έκανες κάτι με τον Κυρ αντρεα ,περαστικά σου