PDA

View Full Version : GPS Garmin.Nuvi ή οχι;


mAthosalas
06-10-2013, 21:53
Επαναφερω το θεμα προς συζητηση*
Εξεταζω σοβαρα πλεον την αγορα μιας συσκευης.Μονο για Garmin ψαχνω επειδη τη θελω ΚΑΙ για χωματινες διαδρομες και θελω να μαθω καποια πραγματα απο εσας που ειστε πιο γνώστες!


Πιθανολογω ως καλη αγορα αλλά ρωταω κατα ποσο αξιζουν οι "φθηνες" προτασεις Nuvi 40-Nuvi 50 για πλοηγηση στη μοτοσυκλετα;

Πόσο καλο και συνεχες σημα εχουν αυτες οι Nuvi συσκευες;

Ποιος ειναι ο καλυτερος και πιο απροβληματιστος(να μην αποσπα στην οδηγηση)τροπος για να ακουω τις φωνητικες οδηγιες;Να διαθετει bluetooth η συσκευη και να το στελνω σε ακουστικο ή με καλωδιακη συνδεση με ακουστικο μεσα στο κρανος(φορητο-οχι μονιμη εγκατασταση).Να προτιμησω να διαθετει bluetooth η συσκευη ή δεν ειναι αναγκη σωνει και καλα;

Στο χωμα θα εχω θεμα με την αντοχη μιας Nuvi συσκευης;

Για φορτιση πανω στη μοτοσυκλετα χρειαζομαι ειδικη συνδεσμολογια ή μπορω απλα και με ενα 12V πριζακι;Διαθετουν τετοια επιλογη;

Για αδιαβροχοποιηση δεν με νοιαζει καθολου αφου σκεφτομαι μια ειδικη θηκη-βαση που να μπαινει μεσα η συσκευη GPS.Eχει προβλημα ομως στο χειρισμο η οθονη πανω απο μια τετοια βαση;Εννοω επειδη θα καλυπτεται απο την μεμβρανη της βασης.

Χαρτη Αναβαση για ΧΩΜΑ μπορει να εφοδιαστει μια τετοια συσκευη;Απότι ειδα ερχονται με δυο προγραμματα που ειναι πιο ασφαλτινα ενω εγω θελω να κινουμαι στο χωμα.
Με ενδιαφερει αρκετα να μπορω να μπαινω βουνο και να εχω απο πριν τη διαδρομη για να μην κανω λαθος στους λαβυρινθους που ειναι συνηθως εκει πανω και απο μια στροφη ή διασταυρωση να βγαινω αλλου γι'αλλου...

Μπορω να φτιαξω μια διαδρομη με καποιο προγραμμα στο PC και να την κατεβασω για να την παω;


Ευχαριστω εκ των προτερων.:ye02:

*(ενω ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το ειχα ξανανοιξει,με μια αναζητηση δεν το βρηκα..αν βρεθει ας το επισυναψει καποιος mod. ευχαριστω)

ckk
06-10-2013, 22:29
Επαναφερω το θεμα προς συζητηση*
Εξεταζω σοβαρα πλεον την αγορα μιας συσκευης.Μονο για Garmin ψαχνω επειδη τη θελω ΚΑΙ για χωματινες διαδρομες και θελω να μαθω καποια πραγματα απο εσας που ειστε πιο γνώστες!


Πιθανολογω ως καλη αγορα αλλά ρωταω κατα ποσο αξιζουν οι "φθηνες" προτασεις Nuvi 40-Nuvi 50 για πλοηγηση στη μοτοσυκλετα; έχω το Nuvi 40.

Πόσο καλο και συνεχες σημα εχουν αυτες οι Nuvi συσκευες; Μια χαρά, πιάνει δορυφόρους αμέσως.

Ποιος ειναι ο καλυτερος και πιο απροβληματιστος(να μην αποσπα στην οδηγηση)τροπος για να ακουω τις φωνητικες οδηγιες;Να διαθετει bluetooth η συσκευη και να το στελνω σε ακουστικο ή με καλωδιακη συνδεση με ακουστικο μεσα στο κρανος(φορητο-οχι μονιμη εγκατασταση).Να προτιμησω να διαθετει bluetooth η συσκευη ή δεν ειναι αναγκη σωνει και καλα; Δε διαθέτει bluetooth. Το χρειάζεται σαν τρελή, αλλά δεν το ξέρει. Άρα καλώδιο.

Στο χωμα θα εχω θεμα με την αντοχη μιας Nuvi συσκευης; Έως τώρα κανένα. ΚΑΙ με χρήση με ποδήλατο mountain. Μια χαρά.

Για φορτιση πανω στη μοτοσυκλετα χρειαζομαι ειδικη συνδεσμολογια ή μπορω απλα και με ενα 12V πριζακι;Διαθετουν τετοια επιλογη; Με πριζάκι είσαι ΟΚ. Θα σου χρειαστεί πολύ, λόγω της πολύ μικρής διάρκειας της μπαταρίας.

Για αδιαβροχοποιηση δεν με νοιαζει καθολου αφου σκεφτομαι μια ειδικη θηκη-βαση που να μπαινει μεσα η συσκευη GPS.Eχει προβλημα ομως στο χειρισμο η οθονη πανω απο μια τετοια βαση;Εννοω επειδη θα καλυπτεται απο την μεμβρανη της βασης.

Χαρτη Αναβαση για ΧΩΜΑ μπορει να εφοδιαστει μια τετοια συσκευη;Απότι ειδα ερχονται με δυο προγραμματα που ειναι πιο ασφαλτινα ενω εγω θελω να κινουμαι στο χωμα.
Με ενδιαφερει αρκετα να μπορω να μπαινω βουνο και να εχω απο πριν τη διαδρομη για να μην κανω λαθος στους λαβυρινθους που ειναι συνηθως εκει πανω και απο μια στροφη ή διασταυρωση να βγαινω αλλου γι'αλλου... Έχω περάσει την ΑΝΑΒΑΣΗ για το προαναφερθέν mountain. Άψογα ΠΑΝΤΟΥ. Μέχρι μονοπάτια, μπάρες, πηγές κλπ.

Μπορω να φτιαξω μια διαδρομη με καποιο προγραμμα στο PC και να την κατεβασω για να την παω; Το έχω παλέψει. Το έχω πετύχει - βλέπω την διαδρομή στο software, αλλά δεν μπορώ να την δω, για να την ακολουθήσω. Mobyyyyyy....


Ευχαριστω εκ των προτερων.:ye02:

*(ενω ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το ειχα ξανανοιξει,με μια αναζητηση δεν το βρηκα..αν βρεθει ας το επισυναψει καποιος mod. ευχαριστω)

Καλές βόλτες.

ckalfas
06-10-2013, 22:38
Κι εγώ με nuvi 50, ισχύει ότι σου είπε ο ckk, απλά ΔΕΝ μπορείς να σχεδιάσεις διαδρομή στο basecamp της Garmin, διότι δεν "βλέπει" διαδρομές, ΜΟΝΟ σημεία (waypoints)...

mAthosalas
06-10-2013, 22:43
Το 40αρι ειναι ευκρινες απο θεμα μεγεθους εν κινησει;
40 κ 50 εχουν καλη ορατοτητα με φως ημερας;οχι κοντρα ηλιο αλλά με φως ;To contrast ειναι αρκετο για εκυκρινεια χωρις προβλημα εν κινησει;

forester
06-10-2013, 22:45
Στο προηγούμενο που είχες ανοίξει, τα είχα πει ξανα.
Πάμε μια απ την αρχή.....
1. Τι θες τις φωνητικές οδηγίες? Πλοηγό πόλης θέλεις, ή gps για χωμάτινες????
2. Στα garmin γενικώς , φορτώνεις "Ανάβασις", για τα nuvi ειδικώς, δεν γνωρίζω και μάλλον ξέχνα τα κι εσύ, αφού θες χώματα κλπ.
3. Με την αγορά της συσκευής παίρνεις κι ένα cd, που έχει το mapsource. Πρόγραμμα της garmin είναι για να επικοινωνεί η συσκευή με pc 'η mac. Μ' αυτό το λογισμικό περνάς ότι αγαπάς στη συσκευή σου. Χάρτες, διαδρομές (ίχνη στην ουσία), σημεία κλπ.


ΞΕΧΝΑ φτηνές λύσεις, γιατί θα το πληρώσεις ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ!!!!
Ψάξε κάτι σε 62, ή τα παλιότερα 60cx, και μετά πας σε colorado,oregon, ή Μοntana.
Όλα τα παραπάνω είναι IPX7, που σημαίνει: ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ (εντελώς όμως και μέχρι 10 μέτρα βάθος), ΑΠΡΟΣΒΛΗΤΑ ΑΠΟ ΣΚΟΝΗ, ΔΕ ΜΑΣΑΝΕ ΣΕ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ (ακόμα και πεσίματα από 1-2 μέτρα). Εγγυημένα τα παραπάνω και δοκιμασμένα!!!

Eπίσης τα zumo (πλοηγοί , αλλά σε άλλο επίπεδο από τα nuvi) προσφέρουν τα παραπάνω σε αντοχή, όντας IPX6 σε προδιαγραφές αντοχής κλπ. Σίγουρα περνάς χάρτες κλπ, αλλά πληρώνεις για πράγματα που ΔΕΝ χρειάζεσαι στο χώμα! Όπως BT, φωνητικές οδηγίες, μουσική , ράδιο , καφέ, πίτσες, ντελίβερι κλπ...:D παρασύρθειν:D:D

Σημειώνω, για να καταλάβεις τι εννοώ, ότι στην κατηγορία GPS στα Trail Ride & Rally Raid , όλοι τρέχουν με τέτοιες συσκευές (και zumo) και δε χρησιμοποιούν φωνητικές οδηγίες (δε γίνεται άλλωστε με το ίχνος...) και πάνε τάπα! Όταν λέμε τάπα, χωρίς αύριο, πώς να στο πω??? Απλώς προσέχεις την τοποθέτηση, να είναι η συσκευή εντός οπτικού πεδίου σου και να μην απαιτείται να σκύβεις για να δεις.


Τ'ωρα όσον αφορά στην πλοήγηση στο βουνό, γίνεται με πολλούς τρόπους:
1. Κάποιος σου έδωσε ίχνος δικής του διαδρομής και την ακολουθείς.
2. Έφυγες τυχαία προς ένα τόπο που γνωρίζεις και μετά ψάχνεις.
3. Έχεις σχδιάσει διαδρομή στο google earth, google maps κλπ την περνάς στη συσκευή σου και πας.
4. Σχεδιάζεις διαδρομή στο mapsource με ό,τι χάρτη θες και έχεις περασμένο και πας.

Υπάρχουν κι άλλοι, αλλά δεν παίζει ρόλο τώρα.
Πάντα καταγράφεις τη διαδρομή που κάνεις (να γιατί gps καταγραφικό κι όχι πλοηγός) για πολλούς λόγους, όπως:
1. Οι διαδρομές σε αρχείο είναι πάντα χρήσιμες, για σένα και για άλλους.
2. Αν χαθείς, εύκολα γυρίζεις πίσω ακόμα κι αν το τοπίο αλλάξει ξαφνικά και δραματικά (νύχτωσε, χιόνισε κλπ).


Πιστεύω να αντιλαμβάνεσαι γιατί επιμένω να σου λέω ΟΧΙ σε πλοηγούς τύπου nuvi, tom tom, mls destinator κλπ....


Καλή αγορά :ye33:

forester
06-10-2013, 22:48
Το 40αρι ειναι ευκρινες απο θεμα μεγεθους εν κινησει;
40 κ 50 εχουν καλη ορατοτητα με φως ημερας;οχι κοντρα ηλιο αλλά με φως ;To contrast ειναι αρκετο για εκυκρινεια χωρις προβλημα εν κινησει;


Ξέχνα τα λέμε!!!!
Τα άλλα που σου λέω δεν έχουν τέτοια θέματα και από αυτονομία ξεκινάμε από 12 ώρες + για το colorado, oregon, 60 , 62. Ta montana &zumo μετροφοδοσία από τημοτό.

jmar
06-10-2013, 22:49
:ye31::ye02:

ckk
06-10-2013, 22:52
Το 40αρι ειναι ευκρινες απο θεμα μεγεθους εν κινησει;
40 κ 50 εχουν καλη ορατοτητα με φως ημερας;οχι κοντρα ηλιο αλλά με φως ;To contrast ειναι αρκετο για εκυκρινεια χωρις προβλημα εν κινησει;

Μια χαρά είναι το μηχάνημα.

Βέβαια και ο Θοδωρής έχει δίκιο, ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ EXTREME ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΕΡΕΛΟΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ Ο ΟΡΙΟΛ...

forester
06-10-2013, 23:12
Μια χαρά είναι το μηχάνημα.

Βέβαια και ο Θοδωρής έχει δίκιο, ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ EXTREME ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΕΡΕΛΟΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ Ο ΟΡΙΟΛ...

:u58::u58::u58:


Χρήστο, πέρα από την πλάκα, οι διαφορές είναι τεράστιες. Και αντικατοπτρίζονται στην τιμή, βεβαίως και σαφώς! Αν κάποιος έχει έναν πλοηγό, nuvi ας πούμε, τότε ΟΚ. Το χρησιμοποιεί με τις όποιες παραδοχές κλπ και κάνει τη δουλειά του. Αν όμως πρόκειται να αγοράσεις κάτι και θες βουνο , να περνάς διαδρομές, ίχνη, πορείες κι όχι μόνο σημεία, να θες να καραγράφεις και να βλέπεις οθόνη ευκρινώς όλες τις ώρες, τότε δεν παίρνεις nuvi, tom tom κλπ. Πας και βρίσκεις ένα gps , το οποίο πληρώνεις ΜΙΑ φορά και ξενοιάζεις.

mAthosalas
06-10-2013, 23:21
Δεκτά ολα αυτα που λες φιλε forester.Κατα το παρελθον μαλιστα οσες φορες πηγα με το κατσικι για εντουρο σοβαρο,ποτέ δεν με απασχολησε ή δεν πηρα μαζι ουτε καν χαρτη,πσοο μαλλον gps...Παρεα,κατσικια και μπεεε...σορυ εντουρο για γουστα!Και μη σου πω κατεγραφησαν πολλες διαδρομες που τις θυμαμαι με κλειστα ματια πλεον.

Ομως εδω ρωταω και μιλαω για εκδρομικο εντουρο με τη GS μου.Που σημαινει οτι θελω να πηγαινω χωμα αλλά οπου υπαρχει δρομος χαρτογραφημενος.Να ξεκινησω πχ για Ταυγετο ή Μαιναλο ή Ολυμπο και να κατσω στο PC να βγαλω τα δρομολογια απο Πατρα ως εκει ασφαλτο και στο βουνο να καταχωρησω απο πριν το δρομολογιο που θελω να περασω(και εχει ο ηλεκτρονικος χαρτης)και να μπω να κανω το κεφι μου...
Αρα ενα nuvi,κατα την εκτιμηση και εμπειρια σου,δεν θα μπορει να κανει αυτο που τού ζηταω;Ή θα ειναι λιγο για τετοια χρηση;
Θενκς για τη βοηθεια και εσενα και τα υπολοιπα παιδια.
\Ειπα οτι καπου το εχω ξαναγραψει το τοπικ αλλά δεν εβρεθη...λες να φταιει που μεγαλωνουμε;:o/

forester
06-10-2013, 23:27
Δεκτά ολα αυτα που λες φιλε forester.Κατα το παρελθον μαλιστα οσες φορες πηγα με το κατσικι για εντουρο σοβαρο,ποτέ δεν με απασχολησε ή δεν πηρα μαζι ουτε καν χαρτη,πσοο μαλλον gps...Παρεα,κατσικια και μπεεε...σορυ εντουρο για γουστα!Και μη σου πω κατεγραφησαν πολλες διαδρομες που τις θυμαμαι με κλειστα ματια πλεον.

Ομως εδω ρωταω και μιλαω για εκδρομικο εντουρο με τη GS μου.Που σημαινει οτι θελω να πηγαινω χωμα αλλά οπου υπαρχει δρομος χαρτογραφημενος.Να ξεκινησω πχ για Ταυγετο ή Μαιναλο ή Ολυμπο και να κατσω στο PC να βγαλω τα δρομολογια απο Πατρα ως εκει ασφαλτο και στο βουνο να καταχωρησω απο πριν το δρομολογιο που θελω να περασω(και εχει ο ηλεκτρονικος χαρτης)και να μπω να κανω το κεφι μου...
Αρα ενα nuvi,κατα την εκτιμηση και εμπειρια σου,δεν θα μπορει να κανει αυτο που τού ζηταω;Ή θα ειναι λιγο για τετοια χρηση;
Θενκς για τη βοηθεια και εσενα και τα υπολοιπα παιδια.
\Ειπα οτι καπου το εχω ξαναγραψει το τοπικ αλλά δεν εβρεθη...λες να φταιει που μεγαλωνουμε;:o/


Ό,τι έγραψα δεν αφορά enduro!!!!!
Εκεί δεν υπάρχει η έννοια του gps.... Μόνο για λόγους ασφαλείας όταν το κάνεις μακρία από τα μέρη που γνωρίζεις.
Ότι έγραψα είναι ακριβώς γι αυτό που περιγράφεις.
Μόνο με συσκευές σαν κι αυτές που σου λέω θα τα κάνεις όλα , χωρίς περιορισμούς.
Με 200€ πάνω κάτω είσαι ΟΚ για μεταχείρω συσκευή 3-5 χρόνων και με 300-400€ καινούρια, για τα oregon, 62 κλπ.
Παίζει 660 με 400€ και βάση touratech εδώ μέσα....
Μην τσιγκουνευτείς 100€, πάρε ένα καλό εργαλείο μια φορά και κάνε δουλειά για πάντα!!!!

commander
07-10-2013, 09:11
στο θεμα του gps δυστυχώς η ευτυχώς πρεπει να το πληρωσεις για να κανεις σωστα και αξιοπιστία την δουλειά σου......εγω ειχα 660 ....Δεν μου αρεσε σαν συσκευή. ..."το κανω σύγκριση με το τομ τομ που ειχα και μου κλεψανε" Μετα απο μια περιπέτεια με καποια gps στα χερια αποφάσισα να τα σκασω.......και περνω το garmin 600 montana........ Το μηχάνημα ειναι αλλου.....ειναι απιστευτα γρήγορο δουλεύει με 4 δορυφόρους αντι για 6 που ζηταν ολα.....η δε ευκρίνεια με τον ηλιο απο πισω σου και ευθυγραμμησμενος με το την οθονη του gps ειναι ΑΠΙ ΣΤΕΥ ΤΟ.....Το νουμερο που πρέπει να διαθεσεις για την απόκτηση σου δεν το περιφρωνης αλλα πιστεύω οτι πρεπει να τα δωσεις γιατι θα μεινεις αρκετα χρονια με κατι σαν και αυτο.....




Ξεχασα να πω οτι το συγκεκριμένο δουλεύει και με τρεις μπαταριες ΑΑ με αυτονομία στις 15 ωρες πλας....

commander
07-10-2013, 09:15
το ποιο πανω σεντόνι δεν ειναι επι του θεματος αλλα τα γραφω γιατι σε θυμάμαι πριν καιρο που ψαχνοσουν και γω το ιδιο και δεν καταφερα να κανω δουλεια ....πως μπορεις αλλωστε με ημιμετρα......

bogart
07-10-2013, 10:24
Έχω το Nuvi 510.
Άσφαλτο, χώμα, παντού.

Αδιάβροχο και πολύ ανθεκτικό.

GPS Moto Garmin Nuvi 510 - YouTube

ckk
07-10-2013, 11:03
:u58::u58::u58:


Χρήστο, πέρα από την πλάκα, οι διαφορές είναι τεράστιες. Και αντικατοπτρίζονται στην τιμή, βεβαίως και σαφώς! Αν κάποιος έχει έναν πλοηγό, nuvi ας πούμε, τότε ΟΚ. Το χρησιμοποιεί με τις όποιες παραδοχές κλπ και κάνει τη δουλειά του. Αν όμως πρόκειται να αγοράσεις κάτι και θες βουνο , να περνάς διαδρομές, ίχνη, πορείες κι όχι μόνο σημεία, να θες να καραγράφεις και να βλέπεις οθόνη ευκρινώς όλες τις ώρες, τότε δεν παίρνεις nuvi, tom tom κλπ. Πας και βρίσκεις ένα gps , το οποίο πληρώνεις ΜΙΑ φορά και ξενοιάζεις.

Ακριβώς Θοδωρή. Συμφωνώ απολύτως με ότι γράφεις, το επαναλαμβάνω.

Πέρα από την ΑΠΟΛΥΤΑ εξειδικευμένη χρήση του 660 πχ, τί δεν μπορεί να κάνει το nuvi και πρέπει να πληρώσει ο άνθρωπος €600 περισσότερα? Δεν το υπερασπίζομαι επειδή το έχω, ούτε μετοχές έχω στην Garmin. Απλή λογική βάζω κάτω σε συνδυασμό με την κρίση που περνάει η χώρα.

Αυτό αναρωτιέμαι συνδυάζοντας και την απλή χρήση που αναφέρει, έναν απλό χωματόδρομο ΜΕ ΤΟ GS.

Για να ανέβεις Ριτσώνα γρήγορα πχ, δεν χρειάζεται να αγοράσεις το πρωτότυπο 208 του Loeb. :rolleyes: :rolleyes: Πας και με ένα μικρό Porschάκι. :ye33:

siraxanz
07-10-2013, 11:16
Ακριβώς Θοδωρή. Συμφωνώ απολύτως με ότι γράφεις, το επαναλαμβάνω.

Πέρα από την ΑΠΟΛΥΤΑ εξειδικευμένη χρήση του 660 πχ, τί δεν μπορεί να κάνει το nuvi και πρέπει να πληρώσει ο άνθρωπος €600 περισσότερα? Δεν το υπερασπίζομαι επειδή το έχω, ούτε μετοχές έχω στην Garmin. Απλή λογική βάζω κάτω σε συνδυασμό με την κρίση που περνάει η χώρα.

Αυτό αναρωτιέμαι συνδυάζοντας και την απλή χρήση που αναφέρει, έναν απλό χωματόδρομο ΜΕ ΤΟ GS.

Για να ανέβεις Ριτσώνα γρήγορα πχ, δεν χρειάζεται να αγοράσεις το πρωτότυπο 208 του Loeb. :rolleyes: :rolleyes: Πας και με ένα μικρό Porschάκι. :ye33:

:ye36:

σεβόμενος τα λεγόμενα του Θόδωρου κ του Θεολόγου...

μια χαρα κανει κ το ταπεινο nuvi την δουλεια του

κ ιχνος κραταει να γυρισεις πισω μεσα απο τα log files

με κατω απο 100 ευρα εχεις σχεδον οτι και με 510 ευρά...σχεδον...

και μην το ψαχνεις πολυ Κωστα...αν δεν τριφτεις μονος σου ....

forester
07-10-2013, 16:51
Μια σύνοψη για να ξέρουμε τι λέμε:
1. Το 660 δεν το προτείνω και στην τελική δεν έχετε και τόσο άδικο όσοι το συγκρίνετε με το νουβι. Κάνει κι άλλα πράγματα, αλλά η φιλοσοφία των συσκευών είναι πολύ κοντα.
2. το εργαλείο για να κάνει δουλειά κάποιος (να δημιουργεί διαδρομές, να μεταφέρει δεδομένα κλπ) και να βάζει ότι θέλει μέσα από χάρτες , γούγλι, να έχει ευκρίνια και αυτονομία σε ένα άσπαστο πακέτο, είναι το μοντανα!!!!
3. επειδή αυτό πάει στα 600€ καινούριο, προτεινα τα κολοράντο κι 60 σε μεταχειρισμένα (στα 200-250€) και το ορεγκον ή 62 σε καινούρια στα 400€. Οι τιμές που λέω είναι και οι ανώτερες......
4. Φίλε μπογκαρτ, με το ίδιο σκεπτικό, αντί για μπε-εμ-βε 1200, ή 800 , κι μ ένα τρανσαλπ πας στα ίδι μέρη με το 1/10 των χρημάτων...... Απάντησα σε κάποιον που θέλει τζιπιες κι όχι έναν απλό πλοηγό. Αν δεν κάνει διαφορά σε σένα, ΟΚ. Όμως υπάρχει τεράστια διαφορά κι αν δοκιμάσεις κάτι από αυτά που λέω θα το αντιλιφθείς.
5. Χρήστο, εδώ είναι το θέμα.... Ο Κώστας δε θέλει αναβαση Ριτσώνας! Θέλει Ντακάρ;) Δεν του κάνει το 208 του Λεμπ για αρκεστεί σε κάτι ανάλογο χαμηλότερου μπάτζετ. Θέλει κάτι σε Παχιέρο - Μοντέρο και του πρότεινα τα αντίστοιχα χαμηλότερο κόστους:ye33:

6. Χάρη, όπως είπα και στον μπόγκαρτ, ο άνθρωποςς με αυτά που περιγράφει ως απαιτήσεις, θέλει τζιπιες. Όχι πλοηγό. Το μόνο που λέει ότι θέλει, αλλά του είναι άχρηστο στο χώμα , είναι οι δυνατότητες σύδεσης με ακουστικά, φωνητικές εντολές κλπ. Αν πάρει έναν πλοηγό των 100€, σε λίγο θα ψάχνει τζιπιες και θα τα σκάσει 2 φορές!




Δεν επανέρχομαι, ότι ήξερα το είπα και το αιτιολόγησα.
Οι τελικές αποφάσεις είναι αυτού που βάζει το χέρι στην τσέπη. Ο καθένας μπορεί να έχει τη γνώμη του και να την εκφέρει, αλλά αυτός που πληρώνει οφείλει να το σκεφτεί σοβαρά:ye33::ye33:

bogart
07-10-2013, 23:06
Μόλις γύρισα από ένα φοβερό τριήμερο χώμα σε Οίτη, Βαρδούσια, Γκιώνα και Παρνασσό.

Κι όλα αυτά με το νουβί 510! Ε όχι!!!

forester
07-10-2013, 23:18
Μόλις γύρισα από ένα φοβερό τριήμερο χώμα σε Οίτη, Βαρδούσια, Γκιώνα και Παρνασσό.

Κι όλα αυτά με το νουβί 510! Ε όχι!!!




:D:D:D:D:D


Nuvi 510????
Τιμούλα? 300€ ε?
ΟΚ μια χαρά;)
Δίνει 300 και παίρνει πλοηγό. Όχι GPS:ye02::ye02::ye02:

bogart
07-10-2013, 23:31
:D:D:D:D:D


Nuvi 510????
Τιμούλα? 300€ ε?
ΟΚ μια χαρά;)
Δίνει 300 και παίρνει πλοηγό. Όχι GPS:ye02::ye02::ye02:

Πρόλαβες και το σκρούτζαρες ζαβολιάρικο;
240,00 μόνον, αλλά αυτό θα το πω στο αυτί του νονού για να ζηλεύεις!

Άντε γειάααααα! :)

forester
07-10-2013, 23:41
Πρόλαβες και το σκρούτζαρες ζαβολιάρικο;
240,00 μόνον, αλλά αυτό θα το πω στο αυτί του νονού για να ζηλεύεις!

Άντε γειάααααα! :)


Ωραία!
Αφού τα ξέρεις όλα, για πες μας πόσες πορείες παίρνει?
Πόσες ώρες αυτονομία?
Σε ποια κατηγορία το δίνει η Garmin? Μήπως το δίνει στην κατηγορία "δρόμος" για αυτοκίνητο? Αντίστοιχα στην ίδια κατηγορία για μοτό , δίνει το zumo.
Όμως!
Υπάρχει ένα όμως.... Πάντα!!!
Στην κατηγορία "ύπαιθρος, κυνήγι, πεζοπορία", αυτή που μας ενδιαφέρει δηλαδή (για να καταγράφουμε, να μεταφέρουμε, να δημιουργούμε κλπ) δίνει όλα αυτά που έχω πει. Montana, oregon, 62 . Τα νέα της μοντέλα. Υπάρχουν και παλιά, μεταχειρισμένα, αλλά άριστα.

Σαφώς μπορείς να κάνεις τη δουλειά με τα πάντα.
Αλλά ο Κώστας ξεκαθάρισε από την αρχή, ότι θέλει να σχεδιάζει την πορεία του από το σπίτι. Και να κάνει χώμα! Αυτό σημαίνει ότι δε σταματάει στους δασικούς.
Και στην τελική αν είναι για το δικό σου, που παίρνει κάρτα και συνεπώς χάρτες, άντε... Να πάει και το παλιάμπελο που λένε.
Αλλά με τα nuvi των 100€ (γιατί γι αυτά συζητάγαμε αν θυμάσαι...), που δεν δέχονται κάρτα, άρα χάρτες κλπ, παρά μόνο ότι χωράει στη μνήμη, για πες μας που θα πάει???

Άντε γεια λοιπόν, και κόψε την ειρωνεία.;)

Papadopaidi
08-10-2013, 01:42
Διαφορα GPS-Πλοηγου:wha13::wha13::

bogart
08-10-2013, 07:55
Ωραία!
Αφού τα ξέρεις όλα, για πες μας πόσες πορείες παίρνει?
Πόσες ώρες αυτονομία?
Σε ποια κατηγορία το δίνει η Garmin? Μήπως το δίνει στην κατηγορία "δρόμος" για αυτοκίνητο? Αντίστοιχα στην ίδια κατηγορία για μοτό , δίνει το zumo.
Όμως!
Υπάρχει ένα όμως.... Πάντα!!!
Στην κατηγορία "ύπαιθρος, κυνήγι, πεζοπορία", αυτή που μας ενδιαφέρει δηλαδή (για να καταγράφουμε, να μεταφέρουμε, να δημιουργούμε κλπ) δίνει όλα αυτά που έχω πει. Montana, oregon, 62 . Τα νέα της μοντέλα. Υπάρχουν και παλιά, μεταχειρισμένα, αλλά άριστα.

Σαφώς μπορείς να κάνεις τη δουλειά με τα πάντα.
Αλλά ο Κώστας ξεκαθάρισε από την αρχή, ότι θέλει να σχεδιάζει την πορεία του από το σπίτι. Και να κάνει χώμα! Αυτό σημαίνει ότι δε σταματάει στους δασικούς.
Και στην τελική αν είναι για το δικό σου, που παίρνει κάρτα και συνεπώς χάρτες, άντε... Να πάει και το παλιάμπελο που λένε.
Αλλά με τα nuvi των 100€ (γιατί γι αυτά συζητάγαμε αν θυμάσαι...), που δεν δέχονται κάρτα, άρα χάρτες κλπ, παρά μόνο ότι χωράει στη μνήμη, για πες μας που θα πάει???

Άντε γεια λοιπόν, και κόψε την ειρωνεία.;)

Με το δικό μου μηχάνημα σχεδίασα την διαδρομή στο mapsource και την έκανα κανονικότητα. Με ένα 800 φυσικά και σταματάω στους δασικούς. Τι πιστεύεις ότι θα μπει σε ορειβατικά μονοπάτια;

Να επαναλάβω λοιπόν ότι μιλάω για το 510 που και κάρτα έχει, και Bluetooth έχει, και αδιάβροχο είναι και το πήρα 240 κούτα.

Για αυτά που θέλει να κάνει ο φίλος, εμένα με κάλυψε απόλυτα!

Άντε καλημέρα! :)

jmar
08-10-2013, 09:32
Να επαναλάβω λοιπόν ότι μιλάω για το 510 που και κάρτα έχει, και Bluetooth έχει, και αδιάβροχο είναι και το πήρα 240 κούτα.



Καλη τιμη, το ειχε φιλος μου και κανει οσα αναφερεις, απο πουαν επιτρεπεται το αγορασες? :ye02:

bogart
08-10-2013, 09:38
Καλη τιμη, το ειχε φιλος μου και κανει οσα αναφερεις, απο πουαν επιτρεπεται το αγορασες? :ye02:

Το αγόρασα πριν 1μισι χρόνο από εδώ (http://www.actionitems.gr/)!
Για να είμαι ακριβής μιας και βρήκα την απόδειξη, το είχα πάρει 259,00 Ευρώ ακριβώς.

Τώρα όσοι θέλουν το mapsource δεν έχουν δισκέτα να το εγκαταστήσουν ιδού ένας απλός τρόπος.

PostHow to Get MapSource Free From Garmin Thu Mar 06, 2008 2:39 am Reply to topic Reply with quote
Here's a trick to getting MapSource, and it works! Best part is, it's right from Garmin with no hacks or cracks.

Download the Training Center:
http://www8.garmin.com/support/downl...ils.jsp?id=835

Install it

Then download the MapSource update:
http://www8.garmin.com/support/downl...ils.jsp?id=209

Install it.

You now have full blown MapSource, enjoy!

bogart
08-10-2013, 09:40
Και μερικές οδηγίες τι θα κάνει ο φίλος όταν με το καλό πάρει το Nuvi.

Το ΠΡΩΤΟ πραγμα ειναι να συνδεσεις το Garmin με το pc και να αντιγραψεις σ'ενα φακελο οτι υπαρχει μεσα, οπως ειναι.

To Νuvi σου παιρνει τα εξης αρχεια χαρτων:
1) συσκευη\Garmin\gmapprom.img
2) συσκευη\Garmin\gmapsupp.img
3) καρτα\Garmin\gmapsupp.img (ναι, ιδιο ονομα φακελου και αρχειου οπως το (2) αλλα στην καρτα)

Καθε αρχειο μπορει να εχει μεσα:
1) εναν ολοκληρο χαρτη
2) μερος ολοκληρου χαρτη
3) σετ χαρτων (πολλους διαφορετικους χαρτες σ΄ενα αρχειο)

Οι χαρτες που κατεβασες ειναι ενας χαρτης-ενα αρχειο
Οι χαρτες αυτοι ειναι ξεκλειδωμενοι και απλως τους αντιγραφεις .

Αν εχεις ηδη τον AUTODRIVE δες αν στη συκευη σου υπαρχουν μεσα στο φακελο Garmin τα εξης αρχεια:
Gmapprom.img (Autodrive)
Gmapprom.unl (το ξεκλειδωτηρι του)

Αν υπαρχουν αυτα (και ΟΧΙ τα Gmapsupp.img Gmapsupp.unl) τοτε μπορεις να βαλεις ΕΝΑΝ απο τους παρακατω χαρτες με ονομα Gmapsupp.img στην συσκευη, μεσα στο φακελο Garmin :
ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΟΡΦΗ ******.img (οχι Μapsource)
Garmin City Navigator Europe NT 2011.10 GR (πλοηγησιμος, Ελλαδα, λατινικοι χαρκτηρες)
Garmin City Navigator Europe NT 2011.10 IMG (πλοηγησιμος, Ευρωπη, λατινικοι χαρκτηρες)
Greek Anavasis 4.34 With TN Color Palette (πλοηγησιμος μεχρι 80km αποσταση, Ελλαδα, τοπογραφικος, ειδικος για βουνισιες εξορμησεις, λατινικοι χαρκτηρες)
Recreational Map Of Greece 3D v3 IMG (τοπογραφικος με ισουψεις ανα 25μ και μονο κεντρικους δρομους)
Garmin Bluechart Atlantic 2008.5 + Tides & Marines Services (10.5) GR/CY/GR&CY In Set (Ναυτικος)

Επισης αγορασε μια καρτα SD 4gb και φτιαξε εκει ενα φακελο Garmin.
Eκει μεσα μπορεις να αντιγραψεις ΕΝΑΝ ακομα χαρτη με ονομα παλι Gmapsupp.img (απο τους παραπανω)

Καλυτερα ειναι να αντιγραψεις στη συσκευη τον ΑΝΑΒΑΣΗ (130 mb) και στην καρτα ολοκληρο της ευρωπης (1,8gb - δεν χωραει στη συσκευη) ή τον ναυτικο

ΠΡΟΣΕΞΕ, αν βαλεις στην καρτα σετ χαρτων, να μην ειναι οι ιδιοι με αυτους που υπαρχουν ηδη μεσα στην συσκευη σου.
(δλδ οχι Αutodrive στο σετ της καρτας και Αutodrive στην συσκευη ταυτοχρονα)

Παρε ΠΡΩΤΑ backup το Nuvi σου οπως ειναι τωρα,
βαλε τους χαρτες που θελεις,
δουλεψε το Nuvi να το μαθεις (πχ εναλλαγη χαρτων, καταγρφες πορειας, αγαπημενα κλπ)
και εδω ειμαστε οταν θα θελεις να βαλεις στο pc τα προγραμματα....

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Να ξερεις οτι το Nuvi σου ειναι "τιμιο" μηχανημα, δεν κολλαει, και οτι 90% θα χρησιμοποιεις τον Autodrive, που εχει γινει μεσα σ'ενα χρονο τωρα παρα πολυ καλος!!!
Παιζει ολων των ειδων χαρτες (οδικους, τοπογραφικους και ναυτικους) και υπαρχουν ξεκλειδωμενοι χαρτες για ολο τον πλανητη!

ΠΡΟΣΟΧΗ μην το συνδεσεις στο site της Garmin και κανεις "firmware update" με το WebUpdater, γιατι μπορει μελλοντικοι χαρτες να ξεκλειδωνουν πιο δυσκολα για το μηχανημα σου!!!!!

http://www.thegreekz.com/forum/archi.../t-550048.html

forester
08-10-2013, 10:04
Επαναφερω το θεμα προς συζητηση*
Εξεταζω σοβαρα πλεον την αγορα μιας συσκευης.Μονο για Garmin ψαχνω επειδη τη θελω ΚΑΙ για χωματινες διαδρομες και θελω να μαθω καποια πραγματα απο εσας που ειστε πιο γνώστες!


Πιθανολογω ως καλη αγορα αλλά ρωταω κατα ποσο αξιζουν οι "φθηνες" προτασεις Nuvi 40-Nuvi 50 για πλοηγηση στη μοτοσυκλετα;

Πόσο καλο και συνεχες σημα εχουν αυτες οι Nuvi συσκευες;

Ποιος ειναι ο καλυτερος και πιο απροβληματιστος(να μην αποσπα στην οδηγηση)τροπος για να ακουω τις φωνητικες οδηγιες;Να διαθετει bluetooth η συσκευη και να το στελνω σε ακουστικο ή με καλωδιακη συνδεση με ακουστικο μεσα στο κρανος(φορητο-οχι μονιμη εγκατασταση).Να προτιμησω να διαθετει bluetooth η συσκευη ή δεν ειναι αναγκη σωνει και καλα;

Στο χωμα θα εχω θεμα με την αντοχη μιας Nuvi συσκευης;

Για φορτιση πανω στη μοτοσυκλετα χρειαζομαι ειδικη συνδεσμολογια ή μπορω απλα και με ενα 12V πριζακι;Διαθετουν τετοια επιλογη;

Για αδιαβροχοποιηση δεν με νοιαζει καθολου αφου σκεφτομαι μια ειδικη θηκη-βαση που να μπαινει μεσα η συσκευη GPS.Eχει προβλημα ομως στο χειρισμο η οθονη πανω απο μια τετοια βαση;Εννοω επειδη θα καλυπτεται απο την μεμβρανη της βασης.

Χαρτη Αναβαση για ΧΩΜΑ μπορει να εφοδιαστει μια τετοια συσκευη;Απότι ειδα ερχονται με δυο προγραμματα που ειναι πιο ασφαλτινα ενω εγω θελω να κινουμαι στο χωμα.
Με ενδιαφερει αρκετα να μπορω να μπαινω βουνο και να εχω απο πριν τη διαδρομη για να μην κανω λαθος στους λαβυρινθους που ειναι συνηθως εκει πανω και απο μια στροφη ή διασταυρωση να βγαινω αλλου γι'αλλου...

Μπορω να φτιαξω μια διαδρομη με καποιο προγραμμα στο PC και να την κατεβασω για να την παω;


Ευχαριστω εκ των προτερων.:ye02:

*(ενω ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το ειχα ξανανοιξει,με μια αναζητηση δεν το βρηκα..αν βρεθει ας το επισυναψει καποιος mod. ευχαριστω)




Κοιταξτε τις συσκευες που αρχικα εθεσε προς εξεταση ο mathosalas κσι ειναι των 100€ -, και για τις οποιες ημουν αρνητικος.
Δειτε τωρα στο site ths garmin ποση σχεση εχουν με το 510 του bogard....
Για να ξερουμε τι λεμε ;)

siraxanz
08-10-2013, 12:26
Παραθέστε τις πληροφορίες αναλυτικά και εμείς διαβάζουμε και αποφασίζουμε:D

Δεν χρειάζεται να βγεί άμεσα το πόρισμα...(με ανιπαραθέσεις και ειρωνείες):lo20:

Τα επιχειρήματα είναι ισχυρά και για τις δύο θέσεις...forester k bogart...

Όμορφα λοιπόν για να πάρουμε εμείς οι ακροατές

κ αναγνώστες όλες τις καλές εμπειρίες και των δύο σας....

Προσωπική μου άποψη ότι όλα "παίζουν":D;):)

mAthosalas
08-10-2013, 12:40
Κοιταξτε τις συσκευες που αρχικα εθεσε προς εξεταση ο mathosalas κσι ειναι των 100€ -, και για τις οποιες ημουν αρνητικος.
Δειτε τωρα στο site ths garmin ποση σχεση εχουν με το 510 του bogard....
Για να ξερουμε τι λεμε ;)

Ναι δικιο εχεις αλλά ακομα και με αυτες τις φθηνες συσκευες,οπως το παραθετει ο bogart,εγω βλεπω οτι:
1)...μπορω και να εγκαταστησω Χαρτες στην SD που διαθετουν
2)...και να βγαλω χωματινη διαδρομη μεσω τού MapSource στο PC και να την περασω αμεσα στο Nuvi50 για να την εκτελεσω στην πραγματικοτητα μετα...
3)...αυτες οι "φθηνες" συσκευες εχουν και το καλο οτι εχουν και φωνητικες οδηγιες για ασφαλτινες διαδρομες και πλοηγηση.Αρα δεν θελω δυο συσκευες,μια για ασφαλτο και μια για χωμα αλλά θα εχω την ιδια συσκευη πχNuvi50 για καθε χρηση με ελαχιστο περιορισμο την κινηση εκει που δεν υπαρχει δρομος χαρτογραφημενος...
4)Και επιπλεον μού περισσευουν και αρκετα € με την αγορα μιας φθηνοτερης συσκευης Nuvi σε σχεση με μια Zumo ή GPS συσκευης...

Κανω ή λεω κατι λαθος;Εχω καταλαβει κατι λαθος;

ckalfas
08-10-2013, 15:24
...
2)...και να βγαλω χωματινη διαδρομη μεσω τού MapSource στο PC και να την περασω αμεσα στο Nuvi50 για να την εκτελεσω στην πραγματικοτητα μετα...
...
Κανω ή λεω κατι λαθος;Εχω καταλαβει κατι λαθος;


Στο Nuvi50 που έχω, δεν "διαβάζει" διαδρομές (βλέπει διαδρομή, με ΜΟΝΟ ΕΝΑ ενδιάμεσο σταθμό), αλλά σημεία (waypoints), οπότε, πριν βάλεις την διαδρομή από το mapsource, διαγράφεις τα προηγούμενα "αγαπημένα" και αποθηκεύεις στην συσκευή. Επειδή, όπως είπα παραπάνω, δεν διαβάζει την διαδρομή, αλλά μόνο τα σημεία,
πηγαίνεις στα αγαπημένα,
επιλέγεις το μεθεπόμενο σημείο,
επιλέγεις το επόμενο σαν "ενδιάμεσο σταθμό" και πάει λέγοντας...
Δηλαδή, βγάζεις βραχεία διαδρομή, με μόνο έναν ενδιάμεσο σταθμό...:cool:
Κατά τα άλλα, είναι ένα πολύ καλό Garmin στην απίστευτη τιμή των 99 ευρώ!:o

forester
08-10-2013, 20:58
Ναι δικιο εχεις αλλά ακομα και με αυτες τις φθηνες συσκευες,οπως το παραθετει ο bogart,εγω βλεπω οτι:
1)...μπορω και να εγκαταστησω Χαρτες στην SD που διαθετουν
2)...και να βγαλω χωματινη διαδρομη μεσω τού MapSource στο PC και να την περασω αμεσα στο Nuvi50 για να την εκτελεσω στην πραγματικοτητα μετα...
3)...αυτες οι "φθηνες" συσκευες εχουν και το καλο οτι εχουν και φωνητικες οδηγιες για ασφαλτινες διαδρομες και πλοηγηση.Αρα δεν θελω δυο συσκευες,μια για ασφαλτο και μια για χωμα αλλά θα εχω την ιδια συσκευη πχNuvi50 για καθε χρηση με ελαχιστο περιορισμο την κινηση εκει που δεν υπαρχει δρομος χαρτογραφημενος...
4)Και επιπλεον μού περισσευουν και αρκετα € με την αγορα μιας φθηνοτερης συσκευης Nuvi σε σχεση με μια Zumo ή GPS συσκευης...

Κανω ή λεω κατι λαθος;Εχω καταλαβει κατι λαθος;



Δεν διαθέτουν!!!!!
Αμα πας στα 260€ (όπως το 510) τότε διαθέτουν.Μπες στο site της garmin και δες specs.....;) Αλλά εκεί παίρνεις και το real thing, σε μεταχειρισμένο βέβαια.
Η μεγάλη διαφορά φίλε μου, είναι ότι ένα gps θα σου κάνει τη ζωή δύσκολη στην πόλη, με τις διευθύνσεις κλπ κι ένας πλοηγός θα σου κάνει τη ζωή δύσκολη τη ζωή εκτός εθνικού κι επαρχιακού δικτύου.
Αν το χρειάζεσαι για κάθε μέρα, ή για να ταξιδεύεις μεταξύ πόλεων, σου κάνει κι ένα turboX , από το ΠΛΑΙΣΙΟ.
Αν οι απαιτήσεις σου είναι όπως τις ανέφερες αρχικά, απλά ξεχνα τα 100€.
Κι αν είναι να δώσεις τα λεφτά του Nuvi 510, πάρε ένα gps kai θα με θυμηθείς. Αλλιώς, πάντα θα θέλεις ένα gps:ye33:

forester
08-10-2013, 21:01
Στο Nuvi50 που έχω, δεν "διαβάζει" διαδρομές (βλέπει διαδρομή, με ΜΟΝΟ ΕΝΑ ενδιάμεσο σταθμό), αλλά σημεία (waypoints), οπότε, πριν βάλεις την διαδρομή από το mapsource, διαγράφεις τα προηγούμενα "αγαπημένα" και αποθηκεύεις στην συσκευή. Επειδή, όπως είπα παραπάνω, δεν διαβάζει την διαδρομή, αλλά μόνο τα σημεία,
πηγαίνεις στα αγαπημένα,
επιλέγεις το μεθεπόμενο σημείο,
επιλέγεις το επόμενο σαν "ενδιάμεσο σταθμό" και πάει λέγοντας...
Δηλαδή, βγάζεις βραχεία διαδρομή, με μόνο έναν ενδιάμεσο σταθμό...:cool:
Κατά τα άλλα, είναι ένα πολύ καλό Garmin στην απίστευτη τιμή των 99 ευρώ!:o


Αυτό ακριβώς.....
Άμα σε καλύπτει καλώς.
Εμένα με τίποτα!!!

forester
08-10-2013, 21:02
Παραθέστε τις πληροφορίες αναλυτικά και εμείς διαβάζουμε και αποφασίζουμε:D

Δεν χρειάζεται να βγεί άμεσα το πόρισμα...(με ανιπαραθέσεις και ειρωνείες):lo20:

Τα επιχειρήματα είναι ισχυρά και για τις δύο θέσεις...forester k bogart...

Όμορφα λοιπόν για να πάρουμε εμείς οι ακροατές

κ αναγνώστες όλες τις καλές εμπειρίες και των δύο σας....

Προσωπική μου άποψη ότι όλα "παίζουν":D;):)



Ναι?????

Εγώ νόμιζα ότι όλα που κάνει το 510, τα κάνουν κι αυτά με τα 50-60€...:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:

siraxanz
08-10-2013, 22:12
Εννοώ ότι όλες οι λύσεις "παιζουν" αρκεί να τις έχουμε υπ'όψιν μας!

;) :)

mAthosalas
08-10-2013, 23:29
Δεν διαθέτουν!!!!!
Αμα πας στα 260€ (όπως το 510) τότε διαθέτουν.Μπες στο site της garmin και δες specs.....;)

Μπηκα στο site της Garmin και λεει οτι και το Nuvi40 (http://garmin.gr/eshop/7--/10-/418-garmin-nuvi-40.html) & το Nuvi50 (http://garmin.gr/eshop/7--/10-/419-garmin-nuvi-50.html) εχουν δυνατοτητα για να τοποθετησεις SD καρτα...ισχυει ή οχι;

Εξηγησε μου επισης κατι.Εφοσον και οι δυο συσκευες αυτες δεχονται εγκατασταση τού χωματινου χαρτη Αναβαση,ο οποιος εχει πολυ καλη χαρτογραφηση δρομων στα βουνα,κυριων και δευτερευοντων,δεν με καλυπτει αυτο στο κομματι να βλεπω που κινουμαι εκει πανω;

Επιπροσθετα καταλαβα οσα λες και γραφεις(κι ευχαριστω)τη διαφορα με τα GPS και σαφως εκεινα εχουν πολυ καλυτερες δυνατοτητες πλοηγησης στα χωματα,ειδικα για να μην χανεσαι ποτέ...Αυτα ομως αν καταλαβα σωστα ειναι κυριως για βουνα με καθε μεσο κινησης ακομα και με τα ποδια,δηλαδη στην ασφαλτο και σε πολεις για να παω σε ενα αγνωστο μερος θελω αλλη συσκευη ή το κινητο.Σωστα;

Επισης ενα βασικο που θελω να ρωτησω ειναι εαν μπορουμε μεσω καποιων ειδικων χαρακτηριστικων μι;ας συσκευης να τσεκαρουμε πριν μια επικειμενη αγορα,εαν εχουν τη δυνατοτητα να φτιαξω διαδρομη στο σπιτι στο PC με mapsource και να την βλεπει μετα η συσκευη και να την ακολουθω.Πώς μπορουμε να ξερουμε αν μια συσκευη garmin εχει αυτη τη δυνατοτητα που για μενα ειναι ΒΑΣΙΚΗ για οσα θελω να κανω;

ckalfas
08-10-2013, 23:33
Μπηκα στο site της Garmin και λεει οτι και το Nuvi40 (http://garmin.gr/eshop/7--/10-/418-garmin-nuvi-40.html) & το Nuvi50 (http://garmin.gr/eshop/7--/10-/419-garmin-nuvi-50.html) εχουν δυνατοτητα για να τοποθετησεις SD καρτα...ισχυει ή οχι;

Εξηγησε μου επισης κατι.Εφοσον και οι δυο συσκευες αυτες δεχονται εγκατασταση τού χωματινου χαρτη Αναβαση,ο οποιος εχει πολυ καλη χαρτογραφηση δρομων στα βουνα,κυριων και δευτερευοντων,δεν με καλυπτει αυτο στο κομματι να βλεπω που κινουμαι εκει πανω;



-Παίρνουν κάρτα SD...

-Δέχονται τον χάρτη της Ανάβασης...

bogart
09-10-2013, 08:06
-Παίρνουν κάρτα SD...

-Δέχονται τον χάρτη της Ανάβασης...

Στο δικό μου τους έχω εγκατεστημένους κανονικά.

forester
09-10-2013, 09:03
Μπηκα στο site της Garmin και λεει οτι και το Nuvi40 (http://garmin.gr/eshop/7--/10-/418-garmin-nuvi-40.html) & το Nuvi50 (http://garmin.gr/eshop/7--/10-/419-garmin-nuvi-50.html) εχουν δυνατοτητα για να τοποθετησεις SD καρτα...ισχυει ή οχι;

Εξηγησε μου επισης κατι.Εφοσον και οι δυο συσκευες αυτες δεχονται εγκατασταση τού χωματινου χαρτη Αναβαση,ο οποιος εχει πολυ καλη χαρτογραφηση δρομων στα βουνα,κυριων και δευτερευοντων,δεν με καλυπτει αυτο στο κομματι να βλεπω που κινουμαι εκει πανω;

Επιπροσθετα καταλαβα οσα λες και γραφεις(κι ευχαριστω)τη διαφορα με τα GPS και σαφως εκεινα εχουν πολυ καλυτερες δυνατοτητες πλοηγησης στα χωματα,ειδικα για να μην χανεσαι ποτέ...Αυτα ομως αν καταλαβα σωστα ειναι κυριως για βουνα με καθε μεσο κινησης ακομα και με τα ποδια,δηλαδη στην ασφαλτο και σε πολεις για να παω σε ενα αγνωστο μερος θελω αλλη συσκευη ή το κινητο.Σωστα;

Επισης ενα βασικο που θελω να ρωτησω ειναι εαν μπορουμε μεσω καποιων ειδικων χαρακτηριστικων μι;ας συσκευης να τσεκαρουμε πριν μια επικειμενη αγορα,εαν εχουν τη δυνατοτητα να φτιαξω διαδρομη στο σπιτι στο PC με mapsource και να την βλεπει μετα η συσκευη και να την ακολουθω.Πώς μπορουμε να ξερουμε αν μια συσκευη garmin εχει αυτη τη δυνατοτητα που για μενα ειναι ΒΑΣΙΚΗ για οσα θελω να κανω;



άρτες και μνήμη:

Βασικός χάρτης: Ναι Προφορτωμόνος χάρτης: Ναι(AutoDrive Hellas οδικός χάρτης Ελλάδος) Δυνατότητα προσθήκης χάρτη: Ναι Δέχεται κάρτες δεδομένων: microSD™ card (δεν περιλαμβάνονται) Αγαπημένες τοποθεσίες: 1000 Πορείες: 0



Aντέγραψα τα παραπάνω από εδώ:Garmin Nuvi 40 (http://garmin.gr/eshop/7--/10-/418-garmin-nuvi-40.html)



Μπορείς λοιπόν να βλέπεις το χάρτη και να ξέρεις που είσαι.
Το άλλο με το σχεδιασμοό διαδρομής όμως, αφού δεν παίρνει πορείες, δεν μπορείς να το κάνεις. Για ίχνη δε, ούτε λόγος..... Τα tracks που λέμε. Αυτά που καταγράφεις και μοιράζεσαι. Οι τοποθεσίες που λέει, είναι σημεία (waypoints). 1000 και τέλος.
Θα έχεις τα θέματα που λέει ο Χρήστος (calfas).


Αυτο που θα αναζητάς στα χαρακτηριστικά της συσκευής, για να φτιάχνεις διαδρομές κλπ, είναι πόσα σημεία παίρνει, πόσες διαδρομές και πόσα ίχνη.



Κοίτα τα αντίστοιχα στοιχεία για το βασικό μοντέλο oregon (oregon 600)
Χάρτες & Μνήμη:

Βασικός χάρτης Ναι Προφορτωμένος χάρτης Ναι (TopoDrive Hellas) Δυνατότητα προσθήκης χάρτη Ναι Εσωτερική μνήμη 1.5 GB Δέχεται κάρτες μνήμης microSD™ card (δεν περιλαμβάνεται) Σημεία / αγαπημένα / τοποθεσίες 4000 Διαδρομές 200 Καταγραφή πορείας 10,000 σημεία, 200 αποθηκευμένα ίχνη αυτό από εδώ:Garmin Oregon 600 TopoDrive Hellas (http://garmin.gr/eshop/3--/61-oregon/452-garmin-oregon-600-topodrive-hellas.html)









Κατανοητές οι διαφορές????
Πάμε και σε κάποια άλλα:
1. οθόνη (όχι μόνο το μέγεθος, αλλά και την ποιότητα...)
2. Αυτονομία!!! Θες πάνω από 10 ώρες.


Σημειώνω ότι όλες οι Garmin συσκευές (πλην αυτών με σταθερή βάση - τροφοδοσία όπως το zumo πιθανώς και του nuvi, δεν το γνωρίζω) στους κραδασμούς της μηχανής σβήνουν. Στο αυτοκίνητο κανένα πρόβλημα. Οπότε η τροφοδοσία και η αυτονομία είναι βασικό. Εγώ με το colorado κι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες έχω πάνω από 16 ώρες κι είμαι ΟΚ για τριήμερο και βάλε με 2 ζεύγη.



Το άλλο για την πόλη κλπ, πας παντού με όλα, το μενού και η ευκολία να γράψεις διαφέρει.


Ψάξτο και ρώτα συγκεκριμένα πράγματα για μπορούμε να απαντάμε. Με τις γενικότητες χανόμαστε.

bogart
09-10-2013, 09:28
Για να μην έχεις κανένα θέμα με την τροφοδοσία πάρε αυτό (http://www.powerlet.com/product/mini-usb-standard-powerlet-cable/257)!

Απευθείας στο αναπτηράκι δίπλα στο κλειδί και τελείωσες.

gsmaniac
09-10-2013, 10:06
Οτι πληρωνεις παιρνεις.......
Οπως σε ολα τα πραγματα....

Τα πλεονεκτηματα σε ακριβα gps.....ειναι πολλά και δεν νομιζω οτι υπαρχει συγκριση, με φτηνα gps

Για παραδειγμα......η οθονη του zumo, απλα δεν υπαρχει
Η αδιαβροχοποιηση, η ποιοτητα κατασκευης, οι δυνατοτητες, βασεις, αυτονομια, κλπ......

Με την χρηση και τις βολτες που κανει ο Κωστας........νομιζω οτι πρεπει να πάρει κατι καλο;)

mAthosalas
09-10-2013, 10:37
Με την χρηση και τις βολτες που κανει ο Κωστας........νομιζω οτι πρεπει να πάρει κατι καλο;)

Παιδια σαφως και τα ακριβοτερα GPS θα ειναι και πληρεστερα και καλυτερης ευκρινειας και σε ολα ####### πανω απο ενα φθηνο Garmin.Δεν τιθεται θεμα.Δεν ειναι δυσκολο να το πιασει αυτο ο οποιοσδηποτε!

Ομως αυτο που λες κι εσυ πιο πανω Κωστα...θελω κατι που να μην πω σε ενα μηνα ή στην πρωτη χωματινη βολτα "σταδιαλα πηρα λαθος συσκευη"και να ξαναρχισω το ψαξιμο...
Γουσταρω ΠΟΛΥ χωματινες περιηγησεις.Και ΕΚΕΙ ακριβως εστιαζω το τι να παρω.

Στην ασφαλτο μπορω να ανοιξω και το κινητο μου με το navigon που διαθετει και να με παει οπου θελω και σωστα,συνηθως μια χαρα τα παμε.Μπορω επισης να δω και στο Igo σε αλλη συσκευη που διαθετω τις ασφαλτινες διαδρομες.Οχι οτι θα με χαλαγε ομως να εχω ΜΙΑ συσκευη και για ασφαλτο αλλά και για ΑΞΙΟΛΟΓΟ και ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ χωμα...

Αυτο που ψαχνω και ΘΕΛΩ ειναι αυτο που δεν εχω τωρα.Δηλαδη λεω πχ.θα παω Βαρδουσια ή Αγραφα ή Μαιναλο.Να μπορω το προηγουμενο βραδυ να μπω στο PC και να φτιαξω τη διαδρομη που επιθυμω να περασω στα χωματα ωστε να την μεταφερω στο GPS και να μην καθομαι να ψαχνω στους λαβυρινθους στα βουνα,να παω καρφι τη διαδρομη που εχω επιλεξει απο πριν...

Εχω καταληξει σε μια garmin συσκευη κατ'αρχας.Λογω των πολυ καλων σε χαρτογραφηση χωματινων δρομων,προγραμματων που παιρνουν πχΑναβαση.
Δεν ξερω λοιπον τι προγραμμα(mapsource; ) να χρησιμοποιησω αλλά ΚΥΡΙΩΣ τι δυνατοτητες πρεπει να εχει μια συσκευη ωστε να περασω αυτη τη διαδρομη που θα φτιαξω στο PC στην καρτα της συσκευης και πατωντας "Go" να παω τη διαδρομη αυτη χωρις να χανομαι και να ψαχνομαι...Ακουω ιχνη POI σημεια και οχι διαδρομες...1000,4000 10.000 και δεν πιανω τι ακριβως σημαινει αυτο;...

Εμπειρια απο πλοηγηση σε χωμα εχω πιο πολυ με road book manual και "τυφλοσουρτι",μνημονικα επισης οσες ξερω απο τα ξεσαλωματα στα βουνα χρονια τωρα και πλοηγηση με λαθος συσκευες που δεν ειχαν καν προγραμμα για χωμα και μολις βγαινω βουνο βλεπω το θεϊκο "δρομος χωρις ονομα" ή "εκτος δρομου"ή εκτος σηματος και επαναπρογραμματισμος διαδρομης...ευχαριστω ρε μεγαλε λεω αλλά αυτο το επιασα νωριτερα απο σενα :sm2: και φυσικα αρχιζω το κυνηγι μαγισσων στα βουνα χωρις να ξερω ποιος δρομος ειναι ο σωστος...Ενας χαρτης κλασσικος της Αναβασης υπαρχει συνηθως μαζι...ειδικα σε αγνωστα βουνα που παω και δεν γνωριζω καθολου.Ομως χανω πολυ χρονο στο ψαχτηρι και σταματα-ξεκινα να δω που βγαζει αυτο το παρακλαδι.Εχω χασει διαδρομες επειδη απλα στα 1250 διακλαδωτηρια που συναντησα εστριψα 1 λαθος...

Απο την αλλη ψαχνοντας καποια στιγμη για μια CX62 Garmin αυτο που με χαλαγε ηταν η μικρη οθονη η οποια πανω στη μοτοσυκλετα μαλλον δεν θα μπορω να βλεπω σωστα και ικανοποιητικα λογω του μικρου μεγεθους οθονης της...και το σταματησα-μπορει και να κανω λαθος!

Πιανετε τι θελω να πω...ελπιζω :)

Μακαρι βεβαιως να παιζανε 1000€ στην ακρη και να πω "να" θα παρω το καλυτερο που προτεινουν τα παιδια.Και αδιαβροχο και ασπαστο και ευκρινεια οθονης και GPS και να φτιαχνει και καφε...δυστυχως οικονομικα δεν παιζει και τρελλή δυνατοτητα...αρα ψαχνω "σφιχτα"...

Φυσικα forester(ξεχνω το Ονομα σου...θεοδωρης;; )θα με χαλασει να κανω λαθος επιλογη και να πω πεταμενα λεφτα,εστω και λιγα...γι'αυτο και σας "πρηζω' ρωτωντας και ξαναρωτωντας...:hmmm:

Διαβαζω καθε γραμμη απο οσα γραφετε,και τωρα και στο παρελθον αλλά και στο διαδικτυο γενικοτερα.Οι γνωσεις μου πανω στο θεμα ωρες ωρες δεν μου δινουν δυνατοτητα να καταλαβω καν τι λετε...γι'αυτο και προσπαθω να το κανω τοσο "απλο".Να μπορω δηλαδη σχετικα απλα να βγαζω μια διαδρομη και να λεω "αυριο φυγαμε και παμε στα σιγουρα βουνο να γουσταρουμε"

:hmmm::Απορία::hmmm:

gsmaniac
09-10-2013, 10:47
Αυτο που μπορω νς πω εγω με σιγουρια, ειναι ........αν και με τον αναβαση περασμενο, δεν εχει χρειαστει ποτε, γιατι ο autodrive, που εχει το 660......εχει ολο το χωμα
Τζουμερκα.....σε κατι περιεργους χωματοδρομους
Ταυγετο....το ιδιο
Παρνωνα....τα παντα ολα
Βωβουσα....το ιδιο....
Γενικα φουλ χωματοδρομους.....;)

Κοιτα αυτο που λεει ο θοδωρης για τους κραδασμους....ειναι σημαντικο
Και την αδιβροχοποιηση

Καλη αγορα....σε οτι και αποφασισεις

GAGARIN
09-10-2013, 10:59
Κωστα....ξεζουμισε το διαδυκτιο (google-youtube) για το ΜΟΝΤΑΝΑ 600......και ανακαλυψε μονος σου οτι ειναι αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ που σου χρειαζεται......διαβασε προσεχτικα τις δυνατοτητες του........εχω και κατι link να σου στειλω :ye33:

bogart
09-10-2013, 13:14
Κωστή τι κινητό έχεις ?
Γιατί αν έχεις Android μπορείς να περάσεις μέσα χωμάτινες διαδρομές μέσω ενός προγράμματος.

mAthosalas
09-10-2013, 13:41
Κωστή τι κινητό έχεις ?
Γιατί αν έχεις Android μπορείς να περάσεις μέσα χωμάτινες διαδρομές μέσω ενός προγράμματος.
Android 4.0.4 1.5GHz Qualcomm Dual-core με 1GB RAM + 8GB ROM+16GB miniSD external.Οθόνη 4.5" IPS και αναλυση 1280Χ720...αδιάβροχο...:ha15:
λες;.... κανει δουλεια ετσι;Για δωσε...:hmmm:

bogart
09-10-2013, 13:45
Android 4.0.4 1.5GHz Qualcomm Dual-core με 1GB RAM + 8GB ROM+16GB miniSD external.Οθόνη 4.5" IPS και αναλυση 1280Χ720...αδιάβροχο...:ha15:
λες;.... κανει δουλεια ετσι;Για δωσε...:hmmm:

Έχεις πμ!

mAthosalas
09-10-2013, 13:48
Έχεις πμ!
Οχι ΠΜ...κινητο εχω :u60::lo20:

forester
09-10-2013, 14:30
Παιδια σαφως και τα ακριβοτερα GPS θα ειναι και πληρεστερα και καλυτερης ευκρινειας και σε ολα ####### πανω απο ενα φθηνο Garmin.Δεν τιθεται θεμα.Δεν ειναι δυσκολο να το πιασει αυτο ο οποιοσδηποτε!

Ομως αυτο που λες κι εσυ πιο πανω Κωστα...θελω κατι που να μην πω σε ενα μηνα ή στην πρωτη χωματινη βολτα "σταδιαλα πηρα λαθος συσκευη"και να ξαναρχισω το ψαξιμο...
Γουσταρω ΠΟΛΥ χωματινες περιηγησεις.Και ΕΚΕΙ ακριβως εστιαζω το τι να παρω.

Στην ασφαλτο μπορω να ανοιξω και το κινητο μου με το navigon που διαθετει και να με παει οπου θελω και σωστα,συνηθως μια χαρα τα παμε.Μπορω επισης να δω και στο Igo σε αλλη συσκευη που διαθετω τις ασφαλτινες διαδρομες.Οχι οτι θα με χαλαγε ομως να εχω ΜΙΑ συσκευη και για ασφαλτο αλλά και για ΑΞΙΟΛΟΓΟ και ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ χωμα...

Αυτο που ψαχνω και ΘΕΛΩ ειναι αυτο που δεν εχω τωρα.Δηλαδη λεω πχ.θα παω Βαρδουσια ή Αγραφα ή Μαιναλο.Να μπορω το προηγουμενο βραδυ να μπω στο PC και να φτιαξω τη διαδρομη που επιθυμω να περασω στα χωματα ωστε να την μεταφερω στο GPS και να μην καθομαι να ψαχνω στους λαβυρινθους στα βουνα,να παω καρφι τη διαδρομη που εχω επιλεξει απο πριν...

Εχω καταληξει σε μια garmin συσκευη κατ'αρχας.Λογω των πολυ καλων σε χαρτογραφηση χωματινων δρομων,προγραμματων που παιρνουν πχΑναβαση.
Δεν ξερω λοιπον τι προγραμμα(mapsource; ) να χρησιμοποιησω αλλά ΚΥΡΙΩΣ τι δυνατοτητες πρεπει να εχει μια συσκευη ωστε να περασω αυτη τη διαδρομη που θα φτιαξω στο PC στην καρτα της συσκευης και πατωντας "Go" να παω τη διαδρομη αυτη χωρις να χανομαι και να ψαχνομαι...Ακουω ιχνη POI σημεια και οχι διαδρομες...1000,4000 10.000 και δεν πιανω τι ακριβως σημαινει αυτο;...

Εμπειρια απο πλοηγηση σε χωμα εχω πιο πολυ με road book manual και "τυφλοσουρτι",μνημονικα επισης οσες ξερω απο τα ξεσαλωματα στα βουνα χρονια τωρα και πλοηγηση με λαθος συσκευες που δεν ειχαν καν προγραμμα για χωμα και μολις βγαινω βουνο βλεπω το θεϊκο "δρομος χωρις ονομα" ή "εκτος δρομου"ή εκτος σηματος και επαναπρογραμματισμος διαδρομης...ευχαριστω ρε μεγαλε λεω αλλά αυτο το επιασα νωριτερα απο σενα :sm2: και φυσικα αρχιζω το κυνηγι μαγισσων στα βουνα χωρις να ξερω ποιος δρομος ειναι ο σωστος...Ενας χαρτης κλασσικος της Αναβασης υπαρχει συνηθως μαζι...ειδικα σε αγνωστα βουνα που παω και δεν γνωριζω καθολου.Ομως χανω πολυ χρονο στο ψαχτηρι και σταματα-ξεκινα να δω που βγαζει αυτο το παρακλαδι.Εχω χασει διαδρομες επειδη απλα στα 1250 διακλαδωτηρια που συναντησα εστριψα 1 λαθος...

Απο την αλλη ψαχνοντας καποια στιγμη για μια CX62 Garmin αυτο που με χαλαγε ηταν η μικρη οθονη η οποια πανω στη μοτοσυκλετα μαλλον δεν θα μπορω να βλεπω σωστα και ικανοποιητικα λογω του μικρου μεγεθους οθονης της...και το σταματησα-μπορει και να κανω λαθος!

Πιανετε τι θελω να πω...ελπιζω :)

Μακαρι βεβαιως να παιζανε 1000€ στην ακρη και να πω "να" θα παρω το καλυτερο που προτεινουν τα παιδια.Και αδιαβροχο και ασπαστο και ευκρινεια οθονης και GPS και να φτιαχνει και καφε...δυστυχως οικονομικα δεν παιζει και τρελλή δυνατοτητα...αρα ψαχνω "σφιχτα"...

Φυσικα forester(ξεχνω το Ονομα σου...θεοδωρης;; )θα με χαλασει να κανω λαθος επιλογη και να πω πεταμενα λεφτα,εστω και λιγα...γι'αυτο και σας "πρηζω' ρωτωντας και ξαναρωτωντας...:hmmm:

Διαβαζω καθε γραμμη απο οσα γραφετε,και τωρα και στο παρελθον αλλά και στο διαδικτυο γενικοτερα.Οι γνωσεις μου πανω στο θεμα ωρες ωρες δεν μου δινουν δυνατοτητα να καταλαβω καν τι λετε...γι'αυτο και προσπαθω να το κανω τοσο "απλο".Να μπορω δηλαδη σχετικα απλα να βγαζω μια διαδρομη και να λεω "αυριο φυγαμε και παμε στα σιγουρα βουνο να γουσταρουμε"

:hmmm::Απορία::hmmm:


Φίλε μου για ακόμα ακόμαμια φορά, στο λέω:
θέλεις gps, όχι πλοηγό!!!!!

Πάντα με βάση αυτά που περιγράφεις ως ανάγκες, κι αφού έχεις καλύψει τα υπόλοιπα για πόλεις κλπ....
Αν πάρεις έστω και zumo 660, πιθανότατα θα το μετανοιώσεις.
Δεν είναι μόνο το χρήμα που θα δώσεις! Τα ίδια λεφτά κάνει κι ένα Montana, αλλά κάνει άλλη δουλειά! Αυτή που θες!
Πάμε τώρα στο χρηματικό.....
Με πολύ λίγο ψάξιμο στο ebay, βρήκα Montana απο 400$. Αν βρεις και κάποιον να στο φέρει από USA, καθάρισες!!!
Το 62 που λες, είναι μια χαρά συσκευή. Κοίτα και το 78 για μεγαλύτερη οθόνη.
Μετά πας στα oregon, φανταστικά μηχανάκια, ότι και το Montana σε μικρότερο μέγεθος.
Και τέλος σε μεταχειρισμένα colorado, μιας και δεν παράγονται πλέον ,αλλά κάνουν τα πάντα.
Η οθόνη του 62 και των oregon kai colorado είναι μια χαρά. Όσο μεγαλύτερη τόσο το καλύτερο βέβαια, αλλά εκεί πας σε Montana ή Zumo.
Αλλά είπαμε! Δε ζητάς πλοηγό! Αν πάρεις οτιδήποτε σε nuvi, zumo κλπ, ανεξαρτήτως χρημάτων, πάντα θα ψάχνεις το gps που δεν πήρες.

Στην τελική, με αυτό που σου λέει ο bogart για το λογισμικό στο κινητό σου, πολύ κοντά στους πλοηγούς είσαι και δεν έχεις δώσει φράγκο;)

georged
09-10-2013, 15:03
Να παραθέσω κι εγω την άποψη μου τώρα! :) μιας και κάτοχος του Zumo 350

Καταρχάς οι 2 συνφορουμίτες τα λένε ωραία αλλά δεν εξηγούν το πιο βασικό: πως φτιάχνεις και περνάς διαδρομή στο GPS. Εκεί είναι το ζουμί και στο πόσα σημεία/waypoints περνάει η κάθε συσκευή.

Μην βιαστεί να απαντήσει κάποιος με το "map source".
Καταρχήν νομίζω δεν υπάρχει map source πλέον αλλά έχει αντικασταθεί από το base camp.
Τουλάχιστον base camp πρέπει να χρησιμοποιηθεί με το Zumo 350.

Αφού το έχω στην κατοχή μου πάνω από ενα χρόνο τώρα μπορώ να σε συμβουλεύσω να μην το πάρεις για τη χρήση που θες.
Φαντάσου ότι κι εγώ ήθελα GPS για να βγάζω διαδρομές και να τις ακολουθώ.
Ούτε bluetooth με ενδιέφερε / ενδιαφέρει, ούτε φωτογραφίες να βλέπω και ούτε να ακούω μουσική (αν και με το 350 δεν μπορείς να δεις φωτος - δεν μπορείς να ακούσεις μουσική, μόνο bluetooth έχει).

Ναι, θα κάνεις τη δουλειά σου αλλά με πολλούς συμβιβασμούς.
Εδώ ο Θοδωρής (ΑΚΑ forester) έχει δίκιο που λέει ότι άλλο το GPS (garmin montana, oregon, σχεδόν άπειρα waypoints, κτλ.) και άλλο ΠΛΟΗΓΟΣ (μπλιμπλίκι με bluetooth, μουσική, περιορισμένα waypoints, Zumo - Navi).
Από την άλλη ο άλλος συνφορουμίτης Bogart τα λέει ωραία επίσης. Αλλά μιλάει εκ του ασφαλούς, γιατί βρήκε μια συσκευή που τον καλύπτει. Εμένα κι εσένα μπορεί να μην σε καλύπτει.

Και τώρα τι εννοώ επι του πρακτέου:

Το 350 έχει όριο 29 waypoints.
Επειδή τα routes-διαδρομές που φτιάχνω είτε στο base camp είτε στο tyre ξεπερνούν για πλάκα τα 29 waypoints, το route σπάει σε πάρα μα πάρα πολλά μικρότερα routes.
Οπότε για αυτό που το θες εσύ, δηλαδή να πηγαίνεις "τάπα" ασταμάτητος στο βουνό δεν σου κάνει. Πρέπει να σταματάς κάθε λίγο και λιγάκι και να κανεις load το επόμενο route.
Εγω έχω συμβιβαστεί και φτιάχνω διαδρομή στο maps google με 29 waypoints/σημεία μόνο! Μετά την περνάω στη συσκευή.
Το 350 όμως έχει ένα πρόγραμμα το λεγόμενο trip planner που με αυτό μπορείς να χαράξεις διαδρομή στη συσκευή (όχι στο PC). Άλλα garmin δεν το έχουν.

Επίσης, το να χρησιμοποιήσεις base camp είναι υπερβολικά δύσκολο. Είναι δύσχρυστο πρόγραμμα και δεν είναι τυχαίο πως υπάρχουν άπειρα βιντεάκια στο youtube που εξηγούν στο base camp συγκεκριμένες λειτουργίες.

Δεν υπάρχει κάποιος (κατά την άποψη μου) να σου πει με σιγουριά τι να αγοράσεις.
Όπως επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσεις σήμερα κάτι και το Σαβ/κο να πας εκδρομή/βουνό και να μην βρίσεις χίλιες φορές. Θέλει χρόνο και υπομονή να μάθεις τη συσκευή που θα αγοράσεις και τις ικανότητές της.

Αυτά είχα να πω και ακόμα περισσότερα αλλά δεν τα πάω τόσα καλά στα γραπτά.

forester
09-10-2013, 16:45
Να παραθέσω κι εγω την άποψη μου τώρα! :) μιας και κάτοχος του Zumo 350

Καταρχάς οι 2 συνφορουμίτες τα λένε ωραία αλλά δεν εξηγούν το πιο βασικό: πως φτιάχνεις και περνάς διαδρομή στο GPS. Εκεί είναι το ζουμί και στο πόσα σημεία/waypoints περνάει η κάθε συσκευή.

Μην βιαστεί να απαντήσει κάποιος με το "map source".
Καταρχήν νομίζω δεν υπάρχει map source πλέον αλλά έχει αντικασταθεί από το base camp.
Τουλάχιστον base camp πρέπει να χρησιμοποιηθεί με το Zumo 350.

Αφού το έχω στην κατοχή μου πάνω από ενα χρόνο τώρα μπορώ να σε συμβουλεύσω να μην το πάρεις για τη χρήση που θες.
Φαντάσου ότι κι εγώ ήθελα GPS για να βγάζω διαδρομές και να τις ακολουθώ.
Ούτε bluetooth με ενδιέφερε / ενδιαφέρει, ούτε φωτογραφίες να βλέπω και ούτε να ακούω μουσική (αν και με το 350 δεν μπορείς να δεις φωτος - δεν μπορείς να ακούσεις μουσική, μόνο bluetooth έχει).

Ναι, θα κάνεις τη δουλειά σου αλλά με πολλούς συμβιβασμούς.
Εδώ ο Θοδωρής (ΑΚΑ forester) έχει δίκιο που λέει ότι άλλο το GPS (garmin montana, oregon, σχεδόν άπειρα waypoints, κτλ.) και άλλο ΠΛΟΗΓΟΣ (μπλιμπλίκι με bluetooth, μουσική, περιορισμένα waypoints, Zumo - Navi).
Από την άλλη ο άλλος συνφορουμίτης Bogart τα λέει ωραία επίσης. Αλλά μιλάει εκ του ασφαλούς, γιατί βρήκε μια συσκευή που τον καλύπτει. Εμένα κι εσένα μπορεί να μην σε καλύπτει.

Και τώρα τι εννοώ επι του πρακτέου:

Το 350 έχει όριο 29 waypoints.
Επειδή τα routes-διαδρομές που φτιάχνω είτε στο base camp είτε στο tyre ξεπερνούν για πλάκα τα 29 waypoints, το route σπάει σε πάρα μα πάρα πολλά μικρότερα routes.
Οπότε για αυτό που το θες εσύ, δηλαδή να πηγαίνεις "τάπα" ασταμάτητος στο βουνό δεν σου κάνει. Πρέπει να σταματάς κάθε λίγο και λιγάκι και να κανεις load το επόμενο route.
Εγω έχω συμβιβαστεί και φτιάχνω διαδρομή στο maps google με 29 waypoints/σημεία μόνο! Μετά την περνάω στη συσκευή.
Το 350 όμως έχει ένα πρόγραμμα το λεγόμενο trip planner που με αυτό μπορείς να χαράξεις διαδρομή στη συσκευή (όχι στο PC). Άλλα garmin δεν το έχουν.

Επίσης, το να χρησιμοποιήσεις base camp είναι υπερβολικά δύσκολο. Είναι δύσχρυστο πρόγραμμα και δεν είναι τυχαίο πως υπάρχουν άπειρα βιντεάκια στο youtube που εξηγούν στο base camp συγκεκριμένες λειτουργίες.

Δεν υπάρχει κάποιος (κατά την άποψη μου) να σου πει με σιγουριά τι να αγοράσεις.
Όπως επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσεις σήμερα κάτι και το Σαβ/κο να πας εκδρομή/βουνό και να μην βρίσεις χίλιες φορές. Θέλει χρόνο και υπομονή να μάθεις τη συσκευή που θα αγοράσεις και τις ικανότητές της.

Αυτά είχα να πω και ακόμα περισσότερα αλλά δεν τα πάω τόσα καλά στα γραπτά.


Κατ΄αρχήν :ye36: σε όσα λες!
Για την κατάργηση του mapsource δεν το γνώριζα....
Είσαι σίγουρος?
Πάντως ο bogart έδωσε λύση πιο πάνω για όσους δεν το έχουν και το θέλουν.Επίσης οι φίλοι μας κάτοχοι zumo 660 από εδώ, διαθέτουν το cd που το είχε στη συσκευασία, οπότε το βρίσκουμε εύκολα;)
Τώρα για να περάσει κανείς route σε gps (τονίζω gps) πολλοί τρόποι.
Αλλά συφμέρει να περνάς ίχνος!!! Track δηλαδή. Πιο μικρό αρχείο , με τα απολύτως απαραίτητα. Δεν είναι πλοηγήσιμο*, αλλά δε μας νοιάζει στο βουνό (εκτός πόλης δηλαδή, στην ύπαιθρο). Μας αρκεί η ροζ παχιά γραμμή, την οποία και ακολουθούμε (γι αυτό δε χρειαζόμαστε φωνητικές εντολές...;)).

Πάμε τώρα για τα ίχνη και τα σημεία (WP), που μας ενδιαφέρουν.
1. Mε μεταφορά από άλλη συσκευή, το ίχνος ενός φίλου. Είτε απευθυείας μεταξύ συσκευών που το υποστηρίζουν, είτε μέσω pc.
2. Από το gougle maps ή το google earth, περνάμε στο map source το ίχνος μιας διαδρομής που φτιάξαμε. Αυτό γίνεται εύκολα με 2 τουλάχιστον τρόπους, όπως έχει εξηγήσει ο moby κι εγώ, εδώ: http://www.gsforum.gr/f28/%CE%A0%CF%8E%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%BF-google-maps-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BE%CE%AC%CE%B3%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%83%CE%B5-garmin-tomtom-41535/

3. Τα σημεία μπορούν εύκολα να δημιουργηθούν στη συσκευή, ή στο pc.


Nα πω επίσης κάτι πολύ σημαντικό. Ο ίδιος χάρτης (εταιρία, έκδοση κλπ) εμφανίζεται διαφορετικά στην κάθε συσκευή!!!! Σ' ένα ποδηλατικό e trex, μην περιμένεις να δεις ότι φαίνεται σε ένα colorado.... Επίσης στο zumo μπορεί ο auto drive Hellas να δείχνει τα πάντα (για πλοηγούς σχεδιάστηκε) αλλά στα gps δε δείχνει τα ίδια. Αντίθετα με την Ανάβαση, την οποία και χρησιμοποιώ εκτός επαρχιακού δικτύου.


Αυτό με το παίδεμα και τα "καντήλια " που λές, έχεις δίκιο!
Ειδικά σε όσους δεν αρέσει το διάβασμα του manual πριν τη χρήση, αυτό είναι δεδομένο και μονόδρομος:D:D:D



*Πλοήγηση: η κύρια δουλειά που κάνουν οι συσκευές πλοήγησης. Αναλαμβάνουν να σε πάνε από το Α στο Β, μέσω σημείων που εσύ θες (αν θες), ή με τις όποιες παραμέτρους εσύ καθορίσεις (αποφυγή διοδίων, ΕΟ, ή χρήση τους και αποφυγή χωματόδρομων, από την πιο σύντομη σε χρόνο διαδρομή, ή από την πιο μικρή σε απόσταση). Σου δίνουν οδηγίες για κάθε αλλαγή κατεύθυνσης. Ακριβώς όπως το κάνει το google maps & google earth, αριστερά στην οθόνη. Μόνο που εδώ, μπορείς να τα έχεις και φωνητικά. Για την πλοήγηση, απαιτείται route!!!! Μεγάλα αρχεία, πολύ πληροφορία κλπ....
Route δημιουργείται με τους ίδιους τρόπους που δημιουργείται και το ίχνος, σε άλλη καρτέλα όμως, του map source. Επίσης στα google maps&earth και επιπλέον στην ίδια τη συσκευή, αλλά το θεωρώ χρονοβόρο και δύσχρηστο. Εύκολα κάνεις λάθος και φτου κι απ' την αρχή.... Χάλι...

Τώρα δεν ξέρω αν βοήθησα, ή μπέρδεψα:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:


Για λεπτομέρειες, απαιτείται συγκεκριμένη ερώτηση, και οπωσδήποτε γνώση του map source για να μιλάμε συγκεκριμένα. Αν κάποιος δεν έχει δει ποτέ του το πρόγραμμα, πώς να επιλύσει κανείς την όποια απορία...:wha13::wo20::D

mAthosalas
09-10-2013, 22:33
Τώρα για να περάσει κανείς route σε gps (τονίζω gps) πολλοί τρόποι.
Αλλά συφμέρει να περνάς ίχνος!!! Track δηλαδή. Πιο μικρό αρχείο , με τα απολύτως απαραίτητα. Δεν είναι πλοηγήσιμο*, αλλά δε μας νοιάζει στο βουνό (εκτός πόλης δηλαδή, στην ύπαιθρο). Μας αρκεί η ροζ παχιά γραμμή, την οποία και ακολουθούμε (γι αυτό δε χρειαζόμαστε φωνητικές εντολές...;)).
:D

Εαν κανουμε λαθος και παμε απο αλλη διαδρομη και δεν ακολουθησουμε αυτη τη γραμμη που γραφεις,τι γινεται;Δουλευει οπως το Gps δηλαδη μας δειχνει λαθος πορεια και μας ειδοποιει ή απλα συνεχισει ανεξαρτητα με την προεπιλεγμενη(ροζ)διαδρομη;
Πως δουλευει γιατι δεν το γνωριζω;:hmmm:

bogart
10-10-2013, 08:06
Εαν κανουμε λαθος και παμε απο αλλη διαδρομη και δεν ακολουθησουμε αυτη τη γραμμη που γραφεις,τι γινεται;Δουλευει οπως το Gps δηλαδη μας δειχνει λαθος πορεια και μας ειδοποιει ή απλα συνεχισει ανεξαρτητα με την προεπιλεγμενη(ροζ)διαδρομη;
Πως δουλευει γιατι δεν το γνωριζω;:hmmm:

Αν έχεις το νου σου θα δεις ότι διακόπτει την πλοήγηση.

Μετά από λίγο όμως σου βγάζει εναλλακτική και συνεχίζει να σε πηγαίνει επομένως αν δεν το παρατηρήσεις θα νομίζεις ότι είσαι στην πορεία σου.

Νταξ αυτά τα ψιλοχασιματάκια στο βουνό ποτέ δεν με χάλασαν! :)

forester
10-10-2013, 08:22
Εαν κανουμε λαθος και παμε απο αλλη διαδρομη και δεν ακολουθησουμε αυτη τη γραμμη που γραφεις,τι γινεται;Δουλευει οπως το Gps δηλαδη μας δειχνει λαθος πορεια και μας ειδοποιει ή απλα συνεχισει ανεξαρτητα με την προεπιλεγμενη(ροζ)διαδρομη;
Πως δουλευει γιατι δεν το γνωριζω;:hmmm:

Αν έχεις το νου σου θα δεις ότι διακόπτει την πλοήγηση.

Μετά από λίγο όμως σου βγάζει εναλλακτική και συνεχίζει να σε πηγαίνει επομένως αν δεν το παρατηρήσεις θα νομίζεις ότι είσαι στην πορεία σου.

Νταξ αυτά τα ψιλοχασιματάκια στο βουνό ποτέ δεν με χάλασαν! :)




Μιλάω για ίχνος κι όχι για πλοήγηση σε route!!!
Οπότε δεν τίθεται θέμα επανυπολογισμού κλπ, όπως κάνουν οι πλοηγοί και τα gps στην περίπτωση πλοήγησης.
Εδώ επιλέγεις ένα ίχνος να είναι ορατό στην οθόνη σου και το ακολουθείς. Αν βγεις εκτός, δε συμβαίνει κάτι. Απλώς κοιτάς που είσαι, που ήθελες αρχικά να πας και αναλόγως γυρνάς πίσω ή συνεχίζεις ανακαλύπτοντας κάτι νέο. Πάντα μπορεί να υπάρχει δρόμος που σε ξαναφέρνει στο αρχικό ίχνος λίγο παρακάτω κλπ.
Αν επιλέξεις ίχνος και του ζητήσεις να σε οδηγήσει προς αυτό (πλοήγηση δηλ) θα σε πάει στο κοντινότερο σημείο του ίχνους και μετά σταματάει. Ή στην αρχή ή στο τέλος του αν επιλέξεις. Μετά τέλος.
Εγώ επιλέγω απλώς να φαίνεται το ίχνος στην οθόνη μου κι επιλέγω εγώ από που θα πάω.

Bogart, αυτά γίνονται γιατί έχεις πλοηγό, ή γιατί επιλέγεις πάντα πλοήγηση (go to). Δεν ξέρω αν έχεις άλλη επιλογή, το zumo 660 έχει. Εμφανίζει απλώς το επιλεγμένο ίχνος και κάνεις ότι θές μετά.
Γι αυτό επιμένω σε gps κι από πλοηγούς μόνο zumo 660, που είναι ό,τι καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο κυκλοφορεί, καλύπτοντας σχεδόν τα πάντα και όλους.
Δεν το προτείνω στον Κώστα γιατί σύμφωνα με τις απαιτήσεις που έθεσε αρχικά, αλλά και στη συνέχεια, δεν χρειάζεται όσα δίνει το zumo660. Του αρκεί ενα καλό gps.

georged
10-10-2013, 10:17
Αν έχεις το νου σου θα δεις ότι διακόπτει την πλοήγηση.

Μετά από λίγο όμως σου βγάζει εναλλακτική και συνεχίζει να σε πηγαίνει επομένως αν δεν το παρατηρήσεις θα νομίζεις ότι είσαι στην πορεία σου.

Νταξ αυτά τα ψιλοχασιματάκια στο βουνό ποτέ δεν με χάλασαν! :)

Η δικιά μου συσκευή (zumo 350) και θεωρώ και άλλες Garmin, έχει την εξής επιλογή:
Πας στο "Off-Route Recalculation" και το βγάζεις OFF.
Με αποτέλεσμα και να βγεις εκτός ή παρεκκλίνεις της χαραγμένης διαδρομής σου (ροζ χρώμματος όπως ειπώθηκε) να μην συμβεί τίποτα.
Δηλαδή εξακολουθείς να βλέπεις τη ροζ γραμμή/πορεία και τη θέση σου αλλού / εκτός της γραμμής.

Αν πάλι έχεις επιλέξει το "automatic" τότε συμβαίνει το παραπάνω που λέει ο bogart (Ανδρέας ???). Αυτόματα αν βγεις εκτός πορείας κάνει επαναϋπολογισμό. Ο χρόνος του επαναϋπολογισμού εξαρτάται από τη συσκευή. Όσο πιο καινούργιας τεχνολογίας και τούμπανο είναι η συσκευή, τόσο γρηγορότερα γίνεται. Γι'αυτό λέει "αν έχεις το νου σου θα δεις ότι διακόπτει την πλοήγηση"

Προτείνω αφού βρεις μερικές συσκευές που σε ενδιαφέρουν να βρεις βιντεάκια στο youtube που εξηγούν τα μενού και βλέπεις τι επιλογές έχει η κάθε συσκευή.
Αυτό που ανέφερα εγω - στο 0:39
Garmin Zumo 350LM: Navigation Settings with gpscity.com - YouTube

forester
10-10-2013, 10:51
Η δικιά μου συσκευή (zumo 350) και θεωρώ και άλλες Garmin, έχει την εξής επιλογή:
Πας στο "Off-Route Recalculation" και το βγάζεις OFF.
Με αποτέλεσμα και να βγεις εκτός ή παρεκκλίνεις της χαραγμένης διαδρομής σου (ροζ χρώμματος όπως ειπώθηκε) να μην συμβεί τίποτα.
Δηλαδή εξακολουθείς να βλέπεις τη ροζ γραμμή/πορεία και τη θέση σου αλλού / εκτός της γραμμής.

Αν πάλι έχεις επιλέξει το "automatic" τότε συμβαίνει το παραπάνω που λέει ο bogart (Ανδρέας ???). Αυτόματα αν βγεις εκτός πορείας κάνει επαναϋπολογισμό. Ο χρόνος του επαναϋπολογισμού εξαρτάται από τη συσκευή. Όσο πιο καινούργιας τεχνολογίας και τούμπανο είναι η συσκευή, τόσο γρηγορότερα γίνεται. Γι'αυτό λέει "αν έχεις το νου σου θα δεις ότι διακόπτει την πλοήγηση"

Προτείνω αφού βρεις μερικές συσκευές που σε ενδιαφέρουν να βρεις βιντεάκια στο youtube που εξηγούν τα μενού και βλέπεις τι επιλογές έχει η κάθε συσκευή.
Αυτό που ανέφερα εγω - στο 0:39
Garmin Zumo 350LM: Navigation Settings with gpscity.com - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=lSP9Y6fi6Y8)





Όλα αυτά ΕΑΝ έχεις επιλέξει go to. Δηλαδή πλοήγηση!
Μπορείς όμως να μην την επιλέξεις. Αυτό κάνουμε στα βουνα;)

georged
10-10-2013, 12:55
Όλα αυτά ΕΑΝ έχεις επιλέξει go to. Δηλαδή πλοήγηση!
Μπορείς όμως να μην την επιλέξεις. Αυτό κάνουμε στα βουνα;)

Σε παρακαλώ εξήγησε μου περισσότερο τι εννοείς.
Για την ακρίβεια θα εκτιμούσα να μου πεις πως να ακολουθήσω τη διαδρομή χωρίς να πατήσω "go to".

Πες ότι φτιάχνω τώρα μια διαδρομή και την περνάω στο GPS/συσκευή μου.
Πως να τη κάνω load αυτή τη διαδρομή ώστε να μην πλοηγηθώ όπως λες?
Απλά να εμφανιστεί ΡΟΖ γραμμή (αν καταλαβαίνω σωστά ότι αυτό εννοείς)

Thanks!

forester
10-10-2013, 14:52
Σε παρακαλώ εξήγησε μου περισσότερο τι εννοείς.
Για την ακρίβεια θα εκτιμούσα να μου πεις πως να ακολουθήσω τη διαδρομή χωρίς να πατήσω "go to".

Πες ότι φτιάχνω τώρα μια διαδρομή και την περνάω στο GPS/συσκευή μου.
Πως να τη κάνω load αυτή τη διαδρομή ώστε να μην πλοηγηθώ όπως λες?
Απλά να εμφανιστεί ΡΟΖ γραμμή (αν καταλαβαίνω σωστά ότι αυτό εννοείς)

Thanks!

Καλως το καταλαβες. Αυτο εννοω. Δε μπορω να σου πω πως να το κανεις στη δικη σου συσκευη. Αμα βρεθουμε το ψαχνουμε.

Στο δικο μου, βρισκεις το ιχνος που θες απο το go to. Ομως δεν επιβεβαιωνεις με enter , αλλα πας στις επιλογες (options) κι επιλεγεις show on map.

Δεν ξερω αν παιζει κατι αντιστοιχο στη συσκευη σου. Ψαξτο και πες.