PDA

View Full Version : Ανάρτηση άρθρου και πνευματική ιδιοκτησία


tman
08-10-2013, 11:28
Αγαπητά μέλη του GS Forum,

Exθές έπεσε στην αντίληψη μας, η ανάρτηση post στο GS Forum το περιεχόμενο του οποίου αφορά στην νέα BMW R 1200GS Adventure του 2014:
http://www.gsforum.gr/f31/bmw-r1200-gs-adventure-2014-a-43680/
Με λύπη μας διαπιστώσαμε ότι έχει αναρτηθεί αυτούσιο το κείμενο του άρθρου της ιστοσελίδας Bikeit.gr, χωρίς καν να συνοδεύεται από Link παραπομπής στο συγκεκριμένο άρθρο, παρά μόνο της απλής αναφοράς στην πηγή (επίσης χωρίς link).

Θα θέλαμε να ενημερώσουμε τα αγαπητά μέλη, ότι ολόκληρο το περιεχόμενο της ιστοσελίδας Bikeit.gr, αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία, η οποία προστατεύεται νομικά και ως εκ τούτου απαγορεύεται η αναδημοσίευση μέρους, ή όλου του υλικού, χωρίς την έγγραφη συγκατάθεση του αρχισυντάκτη. (υπάρχει σχετική ειδοποίηση κάνοντας “δεξί κλικ” στο site).

Παρακαλούμε λοιπόν, την διαχειριστική ομάδα του forum, της οποίας η αμεσότητα και η ταχύτητα επέμβασης σε τέτοιου είδους θέματα που αφορούν στην προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας, είναι γνωστή, να επέμβει άμεσα, κλειδώνοντας και διαγράφοντας το παραπάνω θέμα, και ανοίγοντας νέο με τον ορθό τρόπο:

“Νέο BMW R 1200 GS Adventure

Παρουσιάστηκε επίσημα η νέα BMW R 1200GS Adventure για το 2014. Πλήρης παρουσίαση και 117 φωτογραφίες :
Νέο BMW R 1200GS Adventure 2014 (http://www.bikeit.gr/new-models/bmw/4535-nea-montela-2014-bmw-r-1200-gs-adventure-official.html) “

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση και περιμένουμε για τις ενέργειές σας,

Για το Bikeit.gr,

Τάκης Μανιάτης

siraxanz
08-10-2013, 12:57
Αβλεψία του δημοσιεύσαντος να μην παραθέσει το link Tάκη.

Το διορθώσαμε παραθέτωντας το λινκ στο bikeit στο αρχικό δημοσίευμα

Αν νομίζεις ότι δεν καλύπτεσαι ενημέρωσε μας να το ξαναδούμε...;):)

tman
08-10-2013, 13:12
Αγαπητέ Χάρη,

Σε ευχαριστώ καταρχάς για την άμεση απάντηση. Θα πρέπει όμως να σου τονίσω ότι η απόσπαση και ανάρτηση του κειμένου, αντίκειται στους κανονισμούς λειτουργίας του site.

Επομένως, θα πρέπει να αφαιρεθεί και το κείμενο, και να παραμείνει μόνο το link παραπομπής στο άρθρο.

Φιλικά,

Τάκης Μανιάτης

siraxanz
08-10-2013, 13:18
Υποχρέωση μας να κρατάμε ένα επίπεδο καλής λειτουργείας, πόσο μάλλον με το πρόσωπο σου που τόσα ζήσαμε μαζί σαν πρόσωπά και σαν κοινότητα!

Με λυπεί λίγο η επιμονή σου να αφαιρέσουμε το κείμενο του ταξιδιώτης,

αλλά θα γίνει σεβαστή!!!

θα αφαιρέσουμε την αντιγραφή από το bikeit και ότι έχει σχέση με αυτό!

Όμως επειδή το νέο είναι παγκόσμιο καταλαβαίνεις ότι η κοινότητα μας θα το μεταδώσει ...


Φιλικά και να είσαι καλά!

.

tman
08-10-2013, 13:36
Χάρη,

δεν είναι θέμα επιμονής, έχει να κάνει με τους κανόνες σωστής λειτουργίας του Bikeit.gr, και σε καμία περίπτωση δεν είναι προσωπικό.

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,

Περιμένω την ενέργεια σας, όπως ανέφερα άλλωστε στο πρώτο και στο δεύτερο post μου.

Φιλικά,

Τάκης

jmar
08-10-2013, 13:48
Κ. Μανιατη να σας κανω κι εγω μια ερωτηση?? Τις φωτογραφιες που εχετε αναρτησει στο αρθρο σας τις εχει τραβηξει η συντακτικη σας ομαδα?? Αν οχι δεν βλεπω καποια παραπομπη :confused::confused:

siraxanz
08-10-2013, 13:49
.......... δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ γράφοντας επιμονή ...
βρε Τάκη και μου μιλάς για κανόνες καλής λειτουργείας..
λες και μιλάς στον συντάκτη του χ-ψ αγνωστου φόρουμ...

και επειδή νομίζω ότι δεν εξέφρασα την πλήρη σκέψη μου Τάκη να σου πω ότι:
με έκπληξη διάβασα τα γραφόμενά σου …
To GS Forum, δημιουργήθηκε από μοτοσυκλετιστής για μοτοσυκλετιστές …
Σ’ αυτούς τους μοτοσυκλετιστές απευθύνθηκες για τα μαθήματά σου.

Όταν ξεκίνησες την σχολή σου, εμείς σε στήριξαμε πολύπλευρα στην προσπάθειά σου,
όσο κανείς άλλος …

Σου δόθηκε ένα βήμα – μπορείς να το πεις κ πελατολόγιο – 7500 μελών/
εν δυνάμει πελατών σου …

Στο GS Forum αναρτήθηκαν οι εκατοντάδες φωτογραφίες της σχολής σου.
Από το GS Forum ήρθαν οι εκατοντάδες ευχαριστίες της σχολής σου.

Πόσα σχολεία κάναμε ...έχασα το λογαριασμό..

Ωφελήθηκαν τα μέλη μας με τις εκπτωτικές τιμές που μας πρόσφερες,

κι εσύ είχες ένα σημαντικό οικονομικό όφελος …

Και μετά από αυτή την προσφορά του GS Forum προς το πρόσωπό σου ΚΑΙ την σχολή σου,
διαβάζουμε σήμερα ότι ΜΕ ΛΥΠΗ ΣΟΥ ….
Απόσπασμα:
Με λύπη μας διαπιστώσαμε ότι έχει αναρτηθεί αυτούσιο το κείμενο του άρθρου της ιστοσελίδας Bikeit.gr
Για το Bikeit.gr,

Τάκης Μανιάτης

Σε εμάς θα εφαρμοσεις τους κανονισμούς λες και είμαστε αγνωστοι σου και τυχαία μας συνάντησες στο διαδύκτιο βρε Τάκη... τι να πω?

Ίσως κάποιος, να το χαρακτήριζε αχαριστία …

Εγώ θα χαρακτηρίσω μάλλον υπερβολική την αντίδρασή σου …

Εμείς εδώ ξέρουμε ένα δικό μας Μανιάτη και μας την λες ξερά...

και μου λες δεν πρόκειται για επιμονή

Την στιγμή που οργιάζει όλο το διαδύκτιο και το facebook με το νέο ατνβέ...

Εδώ σταματώ κ αφήνω την καταχώρησή σου

στην κρίση των μελών μας – μέχρι σήμερα πελατών σου …:(

jmar
08-10-2013, 13:50
.......... δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ γράφοντας επιμονή ...
βρε Τάκη και μου μιλάς για κανόνες καλής λειτουργείας..
λες και μιλάς στον συντάκτη του χ-ψ αγνωστου φόρουμ...

και επειδή νομίζω ότι δεν εξέφρασα την πλήρη σκέψη μου Τάκη να σου πω ότι:
με έκπληξη διάβασα τα γραφόμενά σου …
To GS Forum, δημιουργήθηκε από μοτοσυκλετιστής για μοτοσυκλετιστές …
Σ’ αυτούς τους μοτοσυκλετιστές απευθύνθηκες για τα μαθήματά σου.

Όταν ξεκίνησες την σχολή σου, εμείς σε στήριξαμε πολύπλευρα στην προσπάθειά σου,
όσο κανείς άλλος …

Σου δόθηκε ένα βήμα – μπορείς να το πεις κ πελατολόγιο – 7500 μελών/
εν δυνάμει πελατών σου …

Στο GS Forum αναρτήθηκαν οι εκατοντάδες φωτογραφίες της σχολής σου.
Από το GS Forum ήρθαν οι εκατοντάδες ευχαριστίες της σχολής σου.

Πόσα σχολεία κάναμε ...έχασα το λογαριασμό..

Ωφελήθηκαν τα μέλη μας με τις εκπτωτικές τιμές που μας πρόσφερες,

κι εσύ είχες ένα σημαντικό οικονομικό όφελος …

Και μετά από αυτή την προσφορά του GS Forum προς το πρόσωπό σου ΚΑΙ την σχολή σου,
διαβάζουμε σήμερα ότι ΜΕ ΛΥΠΗ ΣΟΥ ….
Απόσπασμα:
Με λύπη μας διαπιστώσαμε ότι έχει αναρτηθεί αυτούσιο το κείμενο του άρθρου της ιστοσελίδας Bikeit.gr
Για το Bikeit.gr,

Τάκης Μανιάτης

Σε εμάς θα εφαρμοσεις τους κανονισμούς λες και είμαστε αγνωστοι σου και τυχαία μας συνάντησες στο διαδύκτιο βρε Τάκη... τι να πω?

Ίσως κάποιος, να το χαρακτήριζε αχαριστία …

Εγώ θα χαρακτηρίσω μάλλον υπερβολική την αντίδρασή σου …

Εμείς εδώ ξέρουμε ένα δικό μας Μανιάτη και μας την λες ξερά...

και μου λες δεν πρόκειται για επιμονή

Την στιγμή που οργιάζει όλο το διαδύκτιο και το facebook με το νέο ατνβέ...

Εδώ σταματώ κ αφήνω την καταχώρησή σου

στην κρίση των μελών μας – μέχρι σήμερα πελατών σου …:(


:ye31::ye31::ye31::ye31::ye31::ye31::ye31::ye31::ye31::ye31::ye31::ye31:

vpentza
08-10-2013, 13:55
για να τοποθετηθώ όπως προσκαλεί ο Χάρης, καλό θα ήταν να γνωρίζουμε εάν ο Τ.Μ. είναι ο μοναδικός ιδιοκτήτης και διαχειριστής του site
εάν ναι, υπάρχει ένα θεματάκι ευγενούς άμιλλας αν και στεγνά επαγγελματικά δεν προβλέπεται...:rolleyes:
εάν δίνει λογ/σμό και σε άλλους καλό θα ήταν να σεβόμαστε τις επιθυμίες της εκεί πλειοψηφίας...:rolleyes:
εξάλλου, το internet όπως λέει και ο Χάρης, έχει ήδη τα πάντα για το θέμα....:)

siraxanz
08-10-2013, 14:29
για να τοποθετηθώ όπως προσκαλεί ο Χάρης, καλό θα ήταν να γνωρίζουμε εάν ο Τ.Μ. είναι ο μοναδικός ιδιοκτήτης και διαχειριστής του site
εάν ναι, υπάρχει ένα θεματάκι ευγενούς άμιλλας αν και στεγνά επαγγελματικά δεν προβλέπεται...:rolleyes:
εάν δίνει λογ/σμό και σε άλλους καλό θα ήταν να σεβόμαστε τις επιθυμίες της εκεί πλειοψηφίας...:rolleyes:
εξάλλου, το internet όπως λέει και ο Χάρης, έχει ήδη τα πάντα για το θέμα....:)

Εκεί είναι το ζουμί Βασίλη .... (υπογράμμιση)

Λάθος του συντάκτη Ταξιδιώτης να μην βάλει ενεργό λινκ αλλά μόνο την πηγή (Bikeit.gr) ....

Όμως όλα τα υπόλοιπα μας γεμίζουν πίκρα...:(

Ας είναι...

anegis
08-10-2013, 16:05
Ορθώς ο κ. Μανιάτης ζήτησε στην αρχή την προσθήκη link.
Η συνέχεια ήταν ανορθόδοξη. Φανέρωσε πόσο μικρός ειναι ο κόσμος...
Και η στάση του αφήνεται στην ορθή κρίση των μελών του φόρουμ...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

siraxanz
08-10-2013, 16:13
Ορθώς ο κ. Μανιάτης ζήτησε στην αρχή την προσθήκη link.
Η συνέχεια ήταν ανορθόδοξη. Φανέρωσε πόσο μικρός ειναι ο κόσμος...
Και η στάση του αφήνεται στην ορθή κρίση των μελών του φόρουμ...


Sent from my iPad using Tapatalk HD


Βασικά υπήρχε η αναφορά στο bikeit, στο τέλος της δημοσίευσης του Ταξιδιώτης!

Αλλά δεν ήταν ενεργό το λινκ... το οποίο όταν διορθώθηκε πάραυτα από την διαχείρηση...

Όντως η συνέχεια ήταν ανορθόδοξη και στενάχωρη.... :(:o

...

georged
08-10-2013, 16:47
Βασικά υπήρχε η αναφορά στο bikeit, στο τέλος της δημοσίευσης του Ταξιδιώτης!

Αλλά δεν ήταν ενεργό το λινκ... το οποίο όταν διορθώθηκε πάραυτα από την διαχείρηση...

Όντως η συνέχεια ήταν ανορθόδοξη και στενάχωρη.... :(:o

...

Χάρη καλησπέρα!
Συγγνώμη για την ερώτηση αλλά έχω μια απορία.
Απ'ότι βλέπω (για την ακρίβεια δεν βλέπω) λείπει το νήμα που άνοιξε το μέλος "ταξιδιώτης".
Και πες ΟΚ να λείπει το αρχικό ποστ του για τους λόγους που αναφέρθηκαν (όχι ότι συμφωνώ αλλά λέμε). Τα σχόλια των μελών τι απέγιναν? Διότι εγω δεν το θεωρώ σωστό να λείπουν. Μήπως έχουν συγχωνετεί σε άλλο θέμα και δεν το έχω εντοπίσει?
Σόρρυ για τη σπαμ ερώτηση.

vaska
08-10-2013, 17:21
ουδείς αχαριστότερος εκ του ευεργεντηθέντος.

Χάρη θαυμάζω την ποιότητα και τον ήπιο λόγο σου. Είναι τιμή μου που είσαι φίλος μου. Κι επειδή είσαι φίλος μου αλλά κι επειδή και οι 2 είμαστε στον χώρο της μοσυκλέτας πολλά χρόνια, σε προκαλώ να θυμηθείς πόσες φορές έχει επαναληφθεί το έργο. Άνθρωποι που κάναμε κάποτε παρέα και ήταν και ωραίοι και προσιτοί, όταν κάποια στιγμή τους έκατσε μια δυο επιτυχίες, καβάλησαν καλάμι και μάλιστα με φούντα.

Σαν μοτοσυκλετιστής αλλά και σαν μέλος του παρόντος φόρουμ, λυπάμαι πολύ για την στάση σας κ. Τάκη.

ARGI
08-10-2013, 19:47
Η αρχική απαίτηση/επιθυμία του κυρίου Μανιάτη να υπάρχει το link, του άρθρου του είναι σωστή & απολύτως σεβαστό, γι' αυτό και κατώπιν διορθώθηκε !

Ουδείς ΑΣΦΑΛΤΟΣ, όπως έλεγε και γνωστός μας...

Αλλά, η εξέλιξη του θέματος με/μας στεναχωρεί ιδιαίτερος,
μiας και όλοι μας γνωρίζουμε πόσο έχουμε υπστηρίξη το εν λόγω site & μιας και γνωρίζουμε όλοι πόσο έχουμε υποστηρίξει τον ίδιον τον κύριο Μανιάτη....
:(:(:(

Δυστυχώς έχει απόδειχθει περίτρανα & πολλάκις ότι δεν
είναι όλα ρόδινα στο "μοτοσυκλετιστικό ιδεώδες" μας...

Με την ελπίδα ότι ήταν ένα ατυχές συμβάν,
και με την ελπίδα θα συνεχιστεί η καλή συνεργασία που
διατηρούσε το Gsforum με τον κύριο Μανιάτη,
κλείνω την παρέμβαση μου !

Να είστε όλοι καλά και πάντα σε όλους
ΚΑΛΑ ΧΛΜ & ΟΡΘΙΑ!
:ye33::ye33::ye33:

Georgek
08-10-2013, 19:51
Αν μου επιτρέπεται αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα να θέσω μια διαφορετική άποψη του θέματος
Παρότι αρκετά νέος στο φόρουμ και χωρίς να ξέρω σχεδόν κανένα απο εσάς πλην των τοπικών συναδέλφων ,αυτό που νοιώθω σαν μέλος του φόρουμ ειναι μια φιλική και ανιδιοτελής σχέση με όλους σας αυτό σημαίνει ότι σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα μου είτε επαγγελματική είτε προσωπική είμαι τελείως ανοικτός και χωρίς ίχνος επιφυλακτικοτητας σε όλες τις δραστηριότητες και τις συζητήσεις του φόρουμ διότι θεωρώ ότι ήμαστε μια πολυ όμορφη και μεγάλη παρέα που και ας μην γνωριζόμαστε όλοι μεταξύ μας .
Με αυτήν την σκέψη συμετηχα στα σχολεία του φίλου Τάκη και όχι του κυρίου Μαννιατη .και τον ευχαριστώ πολυ για την εμπειρία που έζησα.
Ομως οφείλω να υπογραμμίσω ότι εάν δεν ενημερωνομουν μέσω του φόρουμ σχετικά δεν θα ήξερα κάντην υπάρξη των έν λόγω σχολείων.
Εάν στο επόμενο σχολείο που ευχαρίστως θα πάρω μέρος γνωρίζω ότι ο δάσκαλος έχει στραβώσει για κάτι που κάποιος συνάδελφος έκανε καλοπροαίρετα θεωρώντας και χωρίς δόλο ,μου χαλάει ρε παιδιά την μαγεία που έχω διμιουργησει στο μυαλό μου γύρω απο αυτό που λέγεται μηχανάκι το οποίο για μένα ειναι η καθημερινή μου ψυχοθεραπεία και πιστέψτε με δεν έχω καμία διάθεση αυτά που προσπαθώ να αντιμετωπίσω στην σκληρή πλέον καθημερινότητα να τα συναντώ και σε αυτο που με κάνει να νοιώθω ομορφα και να πιστευω ότι υπάρχουν ακόμη γύρω μου άνθρωποι που παρόλο δεν τους γνωρίζω προσωπικά τους νοιώθω πραγματικά φίλους μου

vasorfa
09-10-2013, 07:39
Το όλο θέμα μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον Παππου....



κάθετε όλη η οικογένεια στον καναπέ,και βλεπει tv...
κάνει να γύρει δεξια ο...παππους...


πανικόβλητη όλη η φαμίλια να μην πέσει ο παππούς....

σε λιγο......


κανει να γύρει αριστερά ο παππούς,,,,,,


παλι τα ίδια...μες στον πανικό ολοι ο <<παππους και ο παππούς>>



αφού έγινε 2 φορές ακόμα.......



ψελισε ο παππους.......



ουτε να κλάσει δεν μπορεί κανείς εδω μέσα:ye33::ye33:




Πιστεύω να καταλάβατε τον παραλληρισμό:rolleyes::eek::cool2::cool2::cool2::cool2::cool2:





Αντε μην ρίξω καμιά αφόρεση σε bikeit (http://www.gsforum.gr/www.bikeit.gr) και gsforum (http://www.gsforum.gr/www.gsforum.gr)

και ξέρετε ε???



η κατάρα του πάδρε κρατάει τρείς γενιές!!!!

((σσ η τρια μοντέλα bmw:p:p:p:p)