PDA

View Full Version : Γιατι για την ΧΑ και οχι και για τους αλλους...


asotosios
08-10-2013, 13:39
Οι αποψεις μου για τους Φασιστες ειναι ξεκαθαρες...
ειμαι εναντια τους και σε καθε μορφη φασισμου...
και επιτελους δειχνει οτι θα πανε εκει που τους αξιζει...και ισως και ακομα πιο βαθυα...
Με την ευχη μου λοιπον ολοι οι φασιστες οπου και αν ανηκουν να εξαφανιστουν απο την κοινωνια...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...!!!

δεν μπορω να μην αναρωτιεμαι και να εκνευριζομαι καθε φορα που βλεπω οτι ανοιγονται λογαριασμοι Το ΣΔΟΕ ανοίγει τους λογαριασμούς της ΧΑ και των βουλευτών της (http://www.protothema.gr/politics/article/317407/to-sdoe-anoigei-tous-logariasmous-tis-ha-kai-ton-vouleuton-tis/) αστραπιαια (ως οφειλαν)...να γινονται διασταυρωσεις σε συνομιλιες, φωτογραφιες, περιστατικα, λογαριασμους και και και τοσα καλα και προπαντως γρηγορα...

ΤΟΣΑ χρονια...ή και ακομα και τωρα...αυτο που λεμε δικαιοσυνη ΔΕΝ μπορουσε να κανει και για τους ολους τους αλλους το ιδιο...και να δουμε επιτελους τους υπευθυνους ολης αυτης της καταστασης...να πανε και αυτοι εκει που τους αξιζει...???

Γινεται δλδ να μας πετανε τα 20χρονια (και καλα 20 γιατι πανω απο 2-3 δεν το βλεπω να κανει ουτε αυτος ουτε το ασκερι του) του Τζοχατζο αλλα οι λοιποι Υπ Εθ.Αμ να την βγαζουν λαδι...???

Γινεται τοσα σκανδαλα να μενουν ατιμωρητα...παρα μονο το θεμα της ΧΑ να προχωραει ως οφειλε...???

Στο κατω κατω...μεγαλο μεριδιο ευθυνης για τα μεγαλα ποσοστα της ΧΑ εχουν οι πλεον εθνοσωτηρες μας...αυτους ποιος θα τους δικασει...???

Ειναι αραγε το μονο κομμα που θα εχει (σιγουρα εχει) κρυφους φραγκοδωτες...???
Ειναι οι μονοι που ξεπλενανε χρημα...???
Εδω υπαρχουν επισημες αποδοχες οτι ναι μετεφερα χρηματα στα ταμεια του Χ κομματος και τιποτα δεν εγινε...!!!


Ειμαι ο μονος αραγε που αναρωτιεται...???:mad:

vpentza
08-10-2013, 13:43
η "ζωή" δεν είναι δίκαια και το γνωρίζεις.......άλλους τους ανεβάζει και άλλους τους κατεβάζει....

ελπίζω να σου απάντησα....:rolleyes:

vardis
08-10-2013, 13:46
Ολοι την ίδια απορία έχουμε φίλε και κατά που βλέπω, απάντηση δεν θα πάρουμε...

GeorgeP
08-10-2013, 13:57
Οι αποψεις μου για τους Φασιστες ειναι ξεκαθαρες...
ειμαι εναντια τους και σε καθε μορφη φασισμου...
και επιτελους δειχνει οτι θα πανε εκει που τους αξιζει...και ισως και ακομα πιο βαθυα...
Με την ευχη μου λοιπον ολοι οι φασιστες οπου και αν ανηκουν να εξαφανιστουν απο την κοινωνια...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...!!!

δεν μπορω να μην αναρωτιεμαι και να εκνευριζομαι καθε φορα που βλεπω οτι ανοιγονται λογαριασμοι Το ΣΔΟΕ ανοίγει τους λογαριασμούς της ΧΑ και των βουλευτών της (http://www.protothema.gr/politics/article/317407/to-sdoe-anoigei-tous-logariasmous-tis-ha-kai-ton-vouleuton-tis/) αστραπιαια (ως οφειλαν)...να γινονται διασταυρωσεις σε συνομιλιες, φωτογραφιες, περιστατικα, λογαριασμους και και και τοσα καλα και προπαντως γρηγορα...

ΤΟΣΑ χρονια...ή και ακομα και τωρα...αυτο που λεμε δικαιοσυνη ΔΕΝ μπορουσε να κανει και για τους ολους τους αλλους το ιδιο...και να δουμε επιτελους τους υπευθυνους ολης αυτης της καταστασης...να πανε και αυτοι εκει που τους αξιζει...???

Γινεται δλδ να μας πετανε τα 20χρονια (και καλα 20 γιατι πανω απο 2-3 δεν το βλεπω να κανει ουτε αυτος ουτε το ασκερι του) του Τζοχατζο αλλα οι λοιποι Υπ Εθ.Αμ να την βγαζουν λαδι...???

Γινεται τοσα σκανδαλα να μενουν ατιμωρητα...παρα μονο το θεμα της ΧΑ να προχωραει ως οφειλε...???

Στο κατω κατω...μεγαλο μεριδιο ευθυνης για τα μεγαλα ποσοστα της ΧΑ εχουν οι πλεον εθνοσωτηρες μας...αυτους ποιος θα τους δικασει...???

Ειναι αραγε το μονο κομμα που θα εχει (σιγουρα εχει) κρυφους φραγκοδωτες...???
Ειναι οι μονοι που ξεπλενανε χρημα...???
Εδω υπαρχουν επισημες αποδοχες οτι ναι μετεφερα χρηματα στα ταμεια του Χ κομματος και τιποτα δεν εγινε...!!!


Ειμαι ο μονος αραγε που αναρωτιεται...???:mad:

Οχι δεν εισαι ο μονος που αναρωτιεται αλλα εισαι ο μονος που αναρωτιεται αδικως....:)
Το ΣΔΟΕ δεν μπορει να ψαξει κανενος νομιμου πολιτικου κομματος τα οικονομικα ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ειναι χαρακτηρισμενο παρανομο ¨η σαν παρανομη οργανωση......οπως π.χ η ΧΑ.
Αν η ΧΑ δεν ητο χαρακτηρισμενη εισαγγελικα ως ''παρανομη και εγκληματικη οργανωση'' το ΣΔΟΕ δεν θα μπορουσε να ψαξει.
Προσεχε τι λεω, δεν λεω οτι δεν εχει δικαιωμα να ψαξει αλλα οτι δεν θα μπορουσε..... κοινως δεν θα το αφηναν να ψαξει!
Σου υπενθυμίζω οτι το ΚΚΕ εχει απαγορεψει στο ΣΔΟΕ καθε οικονομικο ελεγχο στα οικονομικα του....εκει να δεις τι λαγους θα βγαζανε. ;) Αλλα δεν τους αφηνουν να το κανουν.......οι υπόλοιποι της βουλης εννοειται.

προδρομος
08-10-2013, 16:13
ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ, ΓΙΑΤΙ???
ΓΙΑΤΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.
ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΤΑΣΤΑΛΕΙΕΣ.

PITS
08-10-2013, 16:39
Οι αποψεις μου για τους Φασιστες ειναι ξεκαθαρες...
ειμαι εναντια τους και σε καθε μορφη φασισμου...
και επιτελους δειχνει οτι θα πανε εκει που τους αξιζει...και ισως και ακομα πιο βαθυα...
Με την ευχη μου λοιπον ολοι οι φασιστες οπου και αν ανηκουν να εξαφανιστουν απο την κοινωνια...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...!!!

δεν μπορω να μην αναρωτιεμαι και να εκνευριζομαι καθε φορα που βλεπω οτι ανοιγονται λογαριασμοι Το ΣΔΟΕ ανοίγει τους λογαριασμούς της ΧΑ και των βουλευτών της (http://www.protothema.gr/politics/article/317407/to-sdoe-anoigei-tous-logariasmous-tis-ha-kai-ton-vouleuton-tis/) αστραπιαια (ως οφειλαν)...να γινονται διασταυρωσεις σε συνομιλιες, φωτογραφιες, περιστατικα, λογαριασμους και και και τοσα καλα και προπαντως γρηγορα...

ΤΟΣΑ χρονια...ή και ακομα και τωρα...αυτο που λεμε δικαιοσυνη ΔΕΝ μπορουσε να κανει και για τους ολους τους αλλους το ιδιο...και να δουμε επιτελους τους υπευθυνους ολης αυτης της καταστασης...να πανε και αυτοι εκει που τους αξιζει...???

Γινεται δλδ να μας πετανε τα 20χρονια (και καλα 20 γιατι πανω απο 2-3 δεν το βλεπω να κανει ουτε αυτος ουτε το ασκερι του) του Τζοχατζο αλλα οι λοιποι Υπ Εθ.Αμ να την βγαζουν λαδι...???

Γινεται τοσα σκανδαλα να μενουν ατιμωρητα...παρα μονο το θεμα της ΧΑ να προχωραει ως οφειλε...???

Στο κατω κατω...μεγαλο μεριδιο ευθυνης για τα μεγαλα ποσοστα της ΧΑ εχουν οι πλεον εθνοσωτηρες μας...αυτους ποιος θα τους δικασει...???

Ειναι αραγε το μονο κομμα που θα εχει (σιγουρα εχει) κρυφους φραγκοδωτες...???
Ειναι οι μονοι που ξεπλενανε χρημα...???
Εδω υπαρχουν επισημες αποδοχες οτι ναι μετεφερα χρηματα στα ταμεια του Χ κομματος και τιποτα δεν εγινε...!!!


Ειμαι ο μονος αραγε που αναρωτιεται...???:mad:


αν και δεν συμφωνουμε πολιτικα εχω κι εγω αυτη την απορια ολα δειχνουν οτι η τεχνολογια και τεχνογνωσια υπαρχει... απο διαθεση υστερει το συστημα και το μονο που κανει καλα ειναι το ταισμα κουτοχορτου

kostas_366
08-10-2013, 16:42
Αυτή την στιγμή, δικάζουν τα ΜΜΕ. Εγω αυτό έχω καταλάβει. Βλέπω την δικαιοσύνη να είναι προσεκτική, την κυβέρνηση το ίδιο, και το ξεσάλωμα των ΜΜΕ.
Παρουσιάζουν θέματα σαν στοιχεία (π.χ. κάποιος πιστεύει ότι έχουν όπλα, κάποιος άκουσε ότι έχουν πιστόλια), δημιουργούν εντυπώσεις οι οποίες δυσκολεύουν το έργο της δικαιοσύνης.
Η δικαιοσύνη πρέπει να παρέμβει, να κόψει ποπούς και να προχωρήσει.

GeorgeP
08-10-2013, 17:00
αν και δεν συμφωνουμε πολιτικα εχω κι εγω αυτη την απορια ολα δειχνουν οτι η τεχνολογια και τεχνογνωσια υπαρχει... απο διαθεση υστερει το συστημα και το μονο που κανει καλα ειναι το ταισμα κουτοχορτου


Η τεχνολογια και η τεχνογνωσια υπαρχει τωρα, ΔΕΝ υπηρχε χθες.
Θα θυμισω την λυσσαλεα αντιδραση των Εφοριακων μεσω των συνδικαλιστικων φορεων τους αλαλ και την συμπορασταση σε αυτους της ΑΔΕΔΥ (συσσωμοι κατεβηκαν σε απεργιακες κινητποιησεις τοτε), οι οποιοι αντέδρασαν στην εγκατασταση μηχανογραφικου συστηματος και κομπιουτερς για τον ελεγχο και την παταξη της φοροδιαφυγης........εν ετει 1994!
Μαλιστα ο Αλεκος ο Παπαδοπουλος, τοτε ΥΠΟΙΚ, ειχε φερει απο την αμερικη υψηλοβαθμα στελεχη του εκει IRS γι ατην παροχη αυτης της τεχνογνωσιας. Φυσικα το IRS εφυγε και ο αλεκος Παπαδοπουλος εξηναγκασθη σε παραιτηση.....
....κι εξακολουθουσαμε να ψηφιζουμε τους ιδιους.......διοτι αυτο θελαμε κι αυτο ειμασταν(-στε)...σημερα πληρωνουμε για ολους.

steliosx
08-10-2013, 17:12
Σου υπενθυμίζω οτι το ΚΚΕ εχει απαγορεψει στο ΣΔΟΕ καθε οικονομικο ελεγχο στα οικονομικα του....εκει να δεις τι λαγους θα βγαζανε. ;) Αλλα δεν τους αφηνουν να το κανουν.......οι υπόλοιποι της βουλης εννοειται.


Ωπ τί λες τώρα! Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Δηλαδή πήγε δημόσια υπηρεσία, το ΣΔΟΕ για έλεγχο και τους είπαν κάτω τα χέρια; Και αυτοί στην "μάσα" δηλαδή; :mad:

GeorgeP
08-10-2013, 17:43
Ωπ τί λες τώρα! Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Δηλαδή πήγε δημόσια υπηρεσία, το ΣΔΟΕ για έλεγχο και τους είπαν κάτω τα χέρια; Και αυτοί στην "μάσα" δηλαδή; :mad:

Αρθρο του 2012 με πληρη στοιχεια....αν το ψαξεις θα το βρεις κι αλλου, οπου υπαρχει και το σχετικο βιντεο της αρνησης απο την αλεκα παπαρηγα στην Βουλη
Οσο για την μασα....πως νομιζεις οτι βρεθηκαν τοσοι ''αριστεροι'' στο Δημοσιο? ας ειναι καλα οι πρασινοι που τους εκναν συνεταιρους.......


http://www.antinews.gr/2013/08/08/224113/
http://www.zougla.gr/blog/article/512858

vag990
08-10-2013, 20:40
αν και έχει παίξει και σε άλλο θέμα το συγκεκριμένο λινκ νομίζω πως κολλάει μια χαρά και σε αυτό το θέμα!

ΑΝΤΙΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ: Συνδικαλιστής νοσοκομείου με όπλα και μαχαίρια εκβίαζε διοικήτρια νοσοκομείου για 50.000 ευρώ για να μην κάνει απεργία! (http://antipliroforisi.blogspot.gr/2013/10/50000_7.html)

Μακάρι η δικαιοσύνη να ήταν τυφλή και χωρίς χρωματικές αποχρώσεις πολιτικών κομμάτων! Προς το παρόν πάντως είναι πολύ κοκκινοπρασινομπλέ και με ιδιαίτερα επιλεκτική όραση!

AKIS_21
08-10-2013, 21:14
αν και έχει παίξει και σε άλλο θέμα το συγκεκριμένο λινκ νομίζω πως κολλάει μια χαρά και σε αυτό το θέμα!

ΑΝΤΙΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ: Συνδικαλιστής νοσοκομείου με όπλα και μαχαίρια εκβίαζε διοικήτρια νοσοκομείου για 50.000 ευρώ για να μην κάνει απεργία! (http://antipliroforisi.blogspot.gr/2013/10/50000_7.html)

Μακάρι η δικαιοσύνη να ήταν τυφλή και χωρίς χρωματικές αποχρώσεις πολιτικών κομμάτων! Προς το παρόν πάντως είναι πολύ κοκκινοπρασινομπλέ και με ιδιαίτερα επιλεκτική όραση!

Και οταν ειναι τυφλή κοιτάνε να της το υπενθυμίζουν

PLATJOHN
08-10-2013, 22:30
οι μεν ΧΑ είναι φασίστες στο όνομα του φασισμού...........


οι δε (υπόλοιποι) είναι φασίστες στο όνομα της δημοκρατίας.....................

PAMPO
09-10-2013, 01:37
ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!
ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ, ΚΙΝΟΥΝ ΤΑ ΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ.
ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΥΝΕ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΛΕΓΧΘΟΥΝΕ.

peterv
09-10-2013, 06:36
ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!
ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ, ΚΙΝΟΥΝ ΤΑ ΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ.
ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΥΝΕ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΛΕΓΧΘΟΥΝΕ.

Δεν πρόκειται να πάνε σπίτι τους φίλε μου.
Και να μην μπούνε στην βουλή θα μπούνε οι άλλοι γνωστοί τους που δεν θα τους πειράξουν.
Θα καταδικάζουν κανέναν που και που ίσα για να ηρεμούν τον κόσμο και μετά πάλι τα ίδια.

Δες τι κυβερνήσεις υπάρχουν στην Ευρώπη , στην Αμερική.
Η δημοκρατία σαν θεσμός ειναι στην παρακμή της , παντού κυβερνούν ολιγαρχικά λόμπυ.
Το διεθνές δίκαιο στα παλαιότερα των υποδημάτων τους μπροστά στο συμφέρον , Ιράκ , Λιβυη, Συρία, Αίγυπτο κλπ.

Οι λαοί οδηγούνται σε μεσαιωνικές καταστάσεις αργά αλλά σταθερά.

Δυστυχώς


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

yannis
09-10-2013, 11:05
Ααααχχ... κάθε πέρσι και καλύτερα... πουν' τα ωραία παλιά χρόνια που ζούσαμε ευτυχισμένοι στο ροζ συννεφάκι μας.

Η Δημοκρατία σε παρακμή!!!!!! Στον αιώνα που φαίνεται να εξαπλώνεται σε όλη σχεδόν την Γη!!!!!
Διεθνές δίκαιο και Μέση Ανατολή;; Ο ακριβής ορισμός της ελεύθερης έκφρασης!!!

Όταν λέμε Δημοκρατία τι ακριβώς εννοούμε;;;
Δεν είναι με απλά λόγια το αντίθετο της κάθε μορφής ολιγαρχίας, είτε κληρονομικής, είτε ελέω θεού, είτε ελέω πολιτικού γραφείου, είτε ελέω χουνταίων κλπ κλπ;;;

Η ειδυλλιακή εικόνα που κάποιοι έχουν στο μυαλό τους από την αρχαία Αθήνα, με τι χρώματα και παραστάσεις περιγράφεται;;
Δεν υπήρχαν ρήτορες για την προώθηση των απόψεων;; Όταν ο Θεμιστοκλής έπεισε τους Αθηναίους, αντί να μοιράσουν στον πληθυσμό τα έσοδα από τα λατομεία του Λαυρίου, όπως πρέσβευε ο Αριστείδης (αν και αριστοκρατικός), τι σκοπό είχε;;; Την δημιουργία ενός ειρηνικού σχηματισμού με στόχο την ισότητα/ισοπέδωση;;; Η Αθηναϊκή συμμαχία που πέτυχε όλα αυτά για τα οποία υπερηφανευόμαστε σήμερα, έγινε χωρίς πολέμους;;;
Είτε μας αρέσει, είτε όχι η σύγχρονη έκφραση της αρχαίας σκέψης βρίσκεται σε μεγάλο μέρος στη Διακήρυξη της Ανεξαρτησίας των Η.Π.Α. Κανείς δεν αποκλείεται από τίποτα!!!! Βέβαια αναλόγως των ικανοτήτων του. Ανάμεσα σε αυτές τις ικανότητες περιλαμβάνεται και η ουσιαστικότερη αντίληψη της πραγματικότητας. Όχι η ουτοπία που μπορεί να ονειρεύεται κάθε πικραμένος. Όπως επίσης και η ικανότητα να πείσεις και άλλους να σε ακολουθήσουν/υποστηρίξουν/ψηφίσουν/εργαστούν για λογαριασμό σου.
Η αντίληψη πως πολιτισμός είναι η άκριτη στήριξη των αναξιοπαθούντων και η Μαρξιστική άποψη πως "ο καθένας δουλεύει ανάλογα με τις δυνάμεις του και αμείβεται ανάλογα με τις ανάγκες του" οδήγησε τελικά στην νοοτροπία των δημοσίων υπαλλήλων.
Προσοχή!!!! Καιάδα είχαν οι Σπαρτιάτες (έτσι κι αλλιώς δεν είχαν Δημοκρατία) και οι σύγχρονοι Εφιάλτες, ΟΧΙ ΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ.
Και αν παρήκμασε, αιτία ήταν η Δημοκρατική δυνατότητα να εκφράζει ο καθένας τις απόψεις του. Παρασύρθηκε από τον Αλκιβιάδη σε μια άτυχη εκστρατεία στην Σικελία και καταστράφηκε. Αν δεν ήταν ελεύθερος ο Αλκιβιάδης και κυβερνούσε μια ολιγαρχία θα ήταν στο τέλος καλύτερα;;;;;

Ανοίξτε έναν παγκόσμιο χάρτη, πάρτε και οποιοδήποτε ιστορικό βιβλίο αλλά περιοριστείτε στα γεγονότα χωρίς τις αναλύσεις/απόψεις του εκάστοτε ιστορικού. Παρακολουθείστε την εξέλιξη της ανθρωπότητας, από την Αφρική ή την Μεσοποταμία ή απ' όπου τέλος πάντων αρχίζει η ιστορία για σας, δείτε τις μετακινήσεις των πληθυσμών, την ακμή και παρακμή κοινωνιών και σε τι μετεξελίχθηκαν...
Υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που πιστεύει σε οποιαδήποτε "φυλετική υπεροχή";;;;; Οι Κινέζοι για παράδειγμα που έχουν τέτοια ανάπτυξη είναι... άριοι!?!?!?!?!?!?!?!?!
Από τις σπηλιές, φτάσαμε να εποικούμε μέχρι το 2040 (σε 17 χρόνια!!!!!) τον Άρη!!!!! Είναι οπισθοδρόμηση της ανθρωπότητας επειδή δεν χαρίζει στους αδύναμους/ανίκανους;;;; Προσοχή και πάλι. Είπα "χαρίζει" δεν εννοώ πως πρέπει να τους εξοντώνει. Όλοι μπορούν και οφείλουν να προσφέρουν όσο μπορούν. Φανταστείτε να μην επικρατούσε το ισχυρότερο σπερματοζωάριο, αλλά αυτό που είχε το επόμενο νούμερο στη λίστα αναμονής του ΙΚΑ...
Οι γελοιότητες περί φυλής και μπαρπούτσαλα, θα αντιμετωπίζονταν όπως κάθε άλλη άποψη (νεφελίμ, UFO, σατανιστών κλπ). Δηλαδή ελεύθερη να περιγράφεται. Η προσπάθεια επιβολής της με την βία όμως είναι εντελώς απαράδεκτη, ανεπίτρεπτη και παράνομη.
Οι δικαιολογίες περί μνημονίων και κρίσης, μπορεί να εξηγούν την υποστήριξη τέτοιων απόψεων από διάφορα Α.Μ.Ε.Α. αλλά δεν είναι δυνατόν να αφήνονται ανεξέλεγκτες σε τέλεση εγκληματικών πράξεων.

Αναρωτιέστε γιατί στην χα και όχι και σε άλλους. Μα σε όλους κατά καιρούς επιβλήθηκαν ανάλογα και σκληρότερα μέτρα.
Επίσης θα ήθελα να επισημάνω μια ειδοποιό διαφορά.
Μπορεί οι ηγεσίες των κoμouνιστικών κομμάτων να ήταν σοβιετικοί πράκτορες, όμως η συντριπτική πλειοψηφία της βάσης που αγωνίστηκε και μαρτύρησε στα δύσκολα χρόνια, διαπνεόταν από ιδέες για ελευθερία, δίκαιο και ισότιμη αντιμετώπιση. ΠΟΤΈ δεν έπαψαν να εργάζονται εκμεταλλευόμενοι "καταστάσεις" και πάντα με περηφάνια και "παντελονάτα" υποστήριζαν μέχρι τέλους τις ιδέες τους. Ίσως θυμίζει κάτι από πρωτοχριστιανούς και δεσποτάδες... "ουδέν καινόν υπό τον ήλιο".
Σαν να λέμε ένα καλό στάρι, σε κακότεχνα λόγω συγκυριών χέρια, αλέστηκε, πλάστηκε, ψήθηκε αλλά τι κρίμα κάηκε. Αυτά έχει η ζωή...
Άλλο στάρι, όμως κι άλλο άχερα. Άλλο παντελόνια κι άλλο κwλοτούμπες.

GeorgeP
09-10-2013, 11:54
Ααααχχ... κάθε πέρσι και καλύτερα... πουν' τα ωραία παλιά χρόνια που ζούσαμε ευτυχισμένοι στο ροζ συννεφάκι μας.

Η Δημοκρατία σε παρακμή!!!!!! Στον αιώνα που φαίνεται να εξαπλώνεται σε όλη σχεδόν την Γη!!!!!
Διεθνές δίκαιο και Μέση Ανατολή;; Ο ακριβής ορισμός της ελεύθερης έκφρασης!!!

.................................................................................................
Οι δικαιολογίες περί μνημονίων και κρίσης, μπορεί να εξηγούν την υποστήριξη τέτοιων απόψεων από διάφορα Α.Μ.Ε.Α. αλλά δεν είναι δυνατόν να αφήνονται ανεξέλεγκτες σε τέλεση εγκληματικών πράξεων.

Αναρωτιέστε γιατί στην χα και όχι και σε άλλους. Μα σε όλους κατά καιρούς επιβλήθηκαν ανάλογα και σκληρότερα μέτρα.
Επίσης θα ήθελα να επισημάνω μια ειδοποιό διαφορά.
Μπορεί οι ηγεσίες των κoμouνιστικών κομμάτων να ήταν σοβιετικοί πράκτορες, όμως η συντριπτική πλειοψηφία της βάσης που αγωνίστηκε και μαρτύρησε στα δύσκολα χρόνια, διαπνεόταν από ιδέες για ελευθερία, δίκαιο και ισότιμη αντιμετώπιση. ΠΟΤΈ δεν έπαψαν να εργάζονται εκμεταλλευόμενοι "καταστάσεις" και πάντα με περηφάνια και "παντελονάτα" υποστήριζαν μέχρι τέλους τις ιδέες τους. Ίσως θυμίζει κάτι από πρωτοχριστιανούς και δεσποτάδες... "ουδέν καινόν υπό τον ήλιο".
Σαν να λέμε ένα καλό στάρι, σε κακότεχνα λόγω συγκυριών χέρια, αλέστηκε, πλάστηκε, ψήθηκε αλλά τι κρίμα κάηκε. Αυτά έχει η ζωή...
Άλλο στάρι, όμως κι άλλο άχερα. Άλλο παντελόνια κι άλλο κwλοτούμπες.

:ye36::re25::wo19::ye02:

πω, πω πω.........ελπίζω να εισακουστείς...αλλα δεν το βλέπω.:rolleyes:

yannis
09-10-2013, 12:32
:ye36::re25::wo19::ye02:

πω, πω πω.........ελπίζω να εισακουστείς...αλλα δεν το βλέπω.:rolleyes:


Λες ε!!?!?:eek:
Θα προσπαθήσω να επιβιώσω, έστω και χωρίς συμπαράσταση!!!!:ha16:
Έτσι κι αλλιώς δεν έχω κανένα κόμπλεξ αναγνώρισης. Εκτονώνομαι και ισορροπώ επικοινωνώντας. Όταν πιάνω με κάποιον ίδια συχνότητα, έχει κάποιο νόημα. Σε κάθε άλλη περίπτωση, αν δεν "συνδεθείς" δεν "ακούς" κιόλας!!!! Ε, δεν είμαι και η Ζαν ντ' Αρκ να ακούω φωνές!!!! :sm7:

GeorgeP
09-10-2013, 12:50
Λες ε!!?!?:eek:
Θα προσπαθήσω να επιβιώσω, έστω και χωρίς συμπαράσταση!!!!:ha16:
Έτσι κι αλλιώς δεν έχω κανένα κόμπλεξ αναγνώρισης. Εκτονώνομαι και ισορροπώ επικοινωνώντας. Όταν πιάνω με κάποιον ίδια συχνότητα, έχει κάποιο νόημα. Σε κάθε άλλη περίπτωση, αν δεν "συνδεθείς" δεν "ακούς" κιόλας!!!! Ε, δεν είμαι και η Ζαν ντ' Αρκ να ακούω φωνές!!!! :sm7:

Εμεις, ειτε με συμπαρασταση ειτε χωρις θα επιβιωσουμε διοτι εχουμε μαθει να ζουμε με αυτα που εχουμε ανα πασα στιγμη στην πορεια της ζωης μας.
Εδω που τα λεμε, ανθρωποι σαν του λογου μας δεν χρειαζονται συμπαρασταση διοτι ξερουν τι θελουν το οποιο και παντα αποκτουν (αμεσα ¨η εμεσα, τωρα ¨η μετα δεν εχει σημασα) με δικες τους δυναμεις και πολυ αγωνα κι οχι με βοηθεια εξωθεν.....
Οι αλλοι που δεν εχουν τετοιες ικανοτητες εχουν προβλημα επιβιωσης και οι οποιοι φυσικα χρειαζονται υποστηριξη αλληλων απο ομοιους τους......;)
Ειναι εμφανες παντου αυτο σε ολες τις δημοσιες κοινοτητες....

yannis
09-10-2013, 13:03
Λοιπόν ξέρεις κάτι;
Διάβαζα σε άλλο νήμα την "έκρηξη" του mpampis και θυμήθηκα τα πρώτα χρόνια του γάμου μου...
Τον καταλαβαίνω πως νοιώθει, είναι όμως στο σωστό δρόμο. Δεν κατέθεσε τα όπλα, δεν αυτοκτόνησε, δεν έγλυψε, δεν έβγαλε κάρτα μέλους... Θα πετύχει και η ικανοποίηση που θα νοιώθει όταν με το καλό εξηγεί στα παιδιά του, την πορεία του στη ζωή θα είναι κι αυτός και κείνα περήφανοι.

ΥΓ. Μπάμπη γερά!!! Εγώ είχα 5 χρόνια παντρεμένος με παιδί, όταν κατάφερα και αγόρασα διπλό κρεβάτι (για να μην πιάσουμε τα σοβαρά)!!!!

asotosios
09-10-2013, 13:05
Και συνεχιζουν τσαντιλες μου...και ποσο ξυδι να πιω για να μου περασουν δεν ξερω...

Ιδου τι εγινε με τις λιστες Λαγκαρντ...
Τιποτα...πανε για θαψιμο...restart αλλα μονο για τα δικα τους παιδια...ΠΑΝΤΑ...
Σκάνδαλο στο ΥΠΟΙΚ με τις λίστες | Πολιτική | Ελευθεροτυπία (http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=390958)

Τελικα στην επιφανεια μονο οτι βολευει την προκυμενη περιπτωση...

GeorgeP
09-10-2013, 13:49
Λοιπόν ξέρεις κάτι;
Διάβαζα σε άλλο νήμα την "έκρηξη" του mpampis και θυμήθηκα τα πρώτα χρόνια του γάμου μου...
Τον καταλαβαίνω πως νοιώθει, είναι όμως στο σωστό δρόμο. Δεν κατέθεσε τα όπλα, δεν αυτοκτόνησε, δεν έγλυψε, δεν έβγαλε κάρτα μέλους... Θα πετύχει και η ικανοποίηση που θα νοιώθει όταν με το καλό εξηγεί στα παιδιά του, την πορεία του στη ζωή θα είναι κι αυτός και κείνα περήφανοι.

ΥΓ. Μπάμπη γερά!!! Εγώ είχα 5 χρόνια παντρεμένος με παιδί, όταν κατάφερα και αγόρασα διπλό κρεβάτι (για να μην πιάσουμε τα σοβαρά)!!!!


Σωστα....δεν διαφωνω. Το μονο που του καταλογιζω, και οχι μονον στον Μπαμπη, ειναι οτι αυτην την ωρα τετοια λογια οπως λεμε οι ελληνες. Η τσαντιλα και οι εκρηξεις δεν οδηγουν πουθενα.........σε οποιαδηποτε περιπτωση ετσι? η ψυχραιμια ειναι το παν, για μενα!
Ζησε οπως μπορεις τωρα κι ασε τις καταρες μιας και δεν μπορεις να κανεις τιποτε ¨η δεν υπαρχει εναλλακτικη....
Οοοοοοταν ολα περασουν κοιτα να μην επαναλαβεις τα ιδια λαθη και περασε το αυτο και στα παιδια σου που θα σε κοιτουν σαν χαζα οταν τους εξηγεις τι περασες οταν αυτα ηταν μικρα.

Αυτη θα ειναι η επιτυχια σου και αυτη θα ειναι η επιτυχια και η συνεχεια της Ελλαδας.

σ.σ. το δευτερο προσωπο δεν απευθυνεται σε εσενα προσωπικα αλλα σε ολους τους ''αγανακτισμενους'' Ελληνες....

asotosios
09-10-2013, 14:12
Σωστα....δεν διαφωνω. Το μονο που του καταλογιζω, και οχι μονον στον Μπαμπη, ειναι οτι αυτην την ωρα τετοια λογια οπως λεμε οι ελληνες. Η τσαντιλα και οι εκρηξεις δεν οδηγουν πουθενα.........σε οποιαδηποτε περιπτωση ετσι? η ψυχραιμια ειναι το παν, για μενα!
Ζησε οπως μπορεις τωρα κι ασε τις καταρες μιας και δεν μπορεις να κανεις τιποτε ¨η δεν υπαρχει εναλλακτικη....
Οοοοοοταν ολα περασουν κοιτα να μην επαναλαβεις τα ιδια λαθη και περασε το αυτο και στα παιδια σου που θα σε κοιτουν σαν χαζα οταν τους εξηγεις τι περασες οταν αυτα ηταν μικρα.

Αυτη θα ειναι η επιτυχια σου και αυτη θα ειναι η επιτυχια και η συνεχεια της Ελλαδας.

σ.σ. το δευτερο προσωπο δεν απευθυνεται σε εσενα προσωπικα αλλα σε ολους τους ''αγανακτισμενους'' Ελληνες....

Αλλο πραγμα η τσαντιλα και αλλο το συνεχιζω και πορευομαι οπως μπορω τωρα...
Δεν σημαινει οτι οποιος εχει τσαντιλα για αυτα που συμβαινουν γυρω του...δεν συνεχιζει να ζει και να προσπαθει...και το αντιστροφο...

GeorgeP
09-10-2013, 14:22
Αλλο πραγμα η τσαντιλα και αλλο το συνεχιζω και πορευομαι οπως μπορω τωρα...
Δεν σημαινει οτι οποιος εχει τσαντιλα για αυτα που συμβαινουν γυρω του...δεν συνεχιζει να ζει και να προσπαθει...και το αντιστροφο...

Δεν με καταλαβες........

Το θεμα ειναι να μην εχει ελπιδες οτι θα του ξαναδωσουν πισω την εποχη προ κρισης....εκει ειναι το ζουμι.
Φυσικα ο εξυπνος και θα πορευθει οπως μπορει, ο ''αλλος'' ομως θα απορριψει δουλεια των 500ε ως ''φτηνη εργασια'', θα καταριεται το συστημα και θα φωναζει υπερ των υποσχομενων την ανοιξη του 2005.......γιαυτους μιλω!

asotosios
09-10-2013, 14:38
Δεν με καταλαβες........

Το θεμα ειναι να μην εχει ελπιδες οτι θα του ξαναδωσουν πισω την εποχη προ κρισης....εκει ειναι το ζουμι.
Φυσικα ο εξυπνος και θα πορευθει οπως μπορει, ο ''αλλος'' ομως θα απορριψει δουλεια των 500ε ως ''φτηνη εργασια'', θα καταριεται το συστημα και θα φωναζει υπερ των υποσχομενων την ανοιξη του 2005.......γιαυτους μιλω!

Γιωργο κανενας, λογικος, δεν περιμενει οτι ολα θα γινουν οπως πριν...
Για να πω την αληθεια οποιος ειναι λογικος δεν θα θελει να γινουν ολα οπως πριν...δλδ δανεικα και αγυριστα...

Αυτο που σιγουρα δεν ειναι η λυση, βημα μπροστα, προοδος κτλ κτλ...ειναι οι δουλειες σε μια χωρα με κοστος Ευρωπης, σε καποιες περιπτωσεις και υψηλοτερο, οι μισθοι των 500ιων Ευρω...

yannis
09-10-2013, 14:54
Γιωργο κανενας, λογικος, δεν περιμενει οτι ολα θα γινουν οπως πριν...
Για να πω την αληθεια οποιος ειναι λογικος δεν θα θελει να γινουν ολα οπως πριν...δλδ δανεικα και αγυριστα...

Αυτο που σιγουρα δεν ειναι η λυση, βημα μπροστα, προοδος κτλ κτλ...ειναι οι δουλειες σε μια χωρα με κοστος Ευρωπης, σε καποιες περιπτωσεις και υψηλοτερο, οι μισθοι των 500ιων Ευρω...


Ίσως αλλά για φαντάσου την Ελλάδα εκτός Ε.Ε. Και μόνο το πρόβλημα των προσφύγων από την Ασία, Αφρική θα ήταν τεράστιο, χωρίς καμιά βοήθεια. Γιατί βέβαια, θα εξακολουθούσαν να προσπαθούν να περάσουν σε οικονομικά καλύτερες χώρες της Ευρώπης, φτάνοντας αναγκαστικά εδώ.
Φαντάζεσαι πως αν δεν είμασταν στο Ευρώ θα είχαμε καλύτερη σχέση αμοιβής/τιμών;; Πάλι θα τυραννιόμασταν με τον πληθωρισμό. Αν νομίζεις (όπως κι εγώ) πως μπορούμε και με λιγότερη "άνεση", τότε ιδού η ευκαιρία...
Φυσικά, εννοείται πως κανένας δεν θα δώσει χωρίς να το "ζητήσεις". Κάνε τους παραλληλισμούς και τον τρόπο που προσπαθείς να βελτιώσεις την θέση σου στον επαγγελματικό τομέα και νομίζω πως εύκολα θα βρεις τον δικό σου τρόπο.

GeorgeP
09-10-2013, 15:58
Γιωργο κανενας, λογικος, δεν περιμενει οτι ολα θα γινουν οπως πριν...
Για να πω την αληθεια οποιος ειναι λογικος δεν θα θελει να γινουν ολα οπως πριν...δλδ δανεικα και αγυριστα...

Αυτο που σιγουρα δεν ειναι η λυση, βημα μπροστα, προοδος κτλ κτλ...ειναι οι δουλειες σε μια χωρα με κοστος Ευρωπης, σε καποιες περιπτωσεις και υψηλοτερο, οι μισθοι των 500ιων Ευρω...


Συμφωνω μαζι σου κι επαυξανω και σου απαντω με το απο πανω μηνυμα του Γιαννη.......για φαντασου......που λεει και αυτος. ;)
Δεν υπαρχει αλλς δρομος ασωτε υιε.........
κι οσ για τους μισθους που λες να ξερεις οτι στην Γερμανια παιζουν οι ιδιοι κατωτατοι μισθοι (600ε εκει) και μαλιστα χωρις δικαιωμα στην ασπιρινη......η βενζινη εχει 1,70, το κοτοπουλο 5,5ε το κιλο και το γαλα 0,70ε. Αυτοι ξεκινησαν τις περικοπες απο το 1997 οταν για πρωτη φορα εργοδοτες (πρωτοι η vw & Mercedes) και σωματεια συνεφωνησαν -και παραμενουν ως σημερα - στην πτωση των μισθων προκειμενου να χαθουν οσο το δυνατον λιγοτερες θεσεις εργασιας..........ΕΔΩ????
Πριν λιγο γυρισα απο εκει.

AKIS_21
09-10-2013, 17:00
Το βασικότερο προβλημα προέρχεται απο οτι τα βλέπουμε ολα η άσπρα η μαύρα ,
Αν αυτός δε πέτυχε κάτι ειναι ανίκανος αν ο άλλος έκανε ένα βήματακι ειναι θεός ολα στα άκρα ξαφνικά όλοι οι συνδικαλιστές τα περνούν όλοι οι πολιτικοί ειναι διεφθαρμένοι όλοι οι έλληνες ειμαστε κλέφτες και ........όσοι .......ειναι ......
Οταν καταφέρουμε και συνεργαστούμε πρώτα μεταξύ μας αφεντικά με υπαλλήλους ,δημόσιοι υπάλληλοι με πολίτες ,πολιτικοί με ψηφοφόρους .......τοτε ίσως αν καθόμαστε σε μια πλατεία να μην νοιώθουμε ξένοι αλλα φίλοι μεταξύ μας .



Και δε ειναι μονο για τα παραμύθια αυτα συμβαίνουν σε πολλές χώρες

steliosx
09-10-2013, 17:02
Ααααχχ... κάθε πέρσι και καλύτερα... πουν' τα ωραία παλιά χρόνια που ζούσαμε ευτυχισμένοι στο ροζ συννεφάκι μας.
.......................................................................
Αυτά έχει η ζωή... Άλλο στάρι, όμως κι άλλο άχερα. Άλλο παντελόνια κι άλλο κwλοτούμπες.

Yannis απλά :re12: για τα γραφόμενά σου!. Είναι προφανές βέβαια ότι έχεις την ευχέρεια του γραπτού λόγου και δεν χρειάζεσαι κάποιον άλλον να σου το πει. Μερικές φορές αυτά που γράφεις και διαβάζω με καλύπτουν απόλυτα, απλώς δεν έχω την ικανότητα και την συγκροτημένη σκέψη να τα γράψω ο ίδιος.

yannis
09-10-2013, 21:39
Στέλιο, σε ευχαριστώ για τα όμορφα λόγια!!!
Στην πραγματικότητα, σε ευχαριστώ γιατί είναι ανακούφιση να νιώθεις να ανασαίνουν δίπλα σου κι άλλοι άνθρωποι, με τις ίδιες αγωνίες, καταβάλλοντας τις ίδιες προσπάθειες, εκτιμώντας τις ίδιες αξίες.


ΥΓ. Πάντως αν θέλεις να "χαρείς" και την άλλη πλευρά μου, ρίξε μια ματιά σε ανάλογο θέμα, όπου ένα μουρόχαυλο πάει γυρεύοντας και ξύνεται στη γκλίτσα του τσομπάνη... αν συνεχίσει θα έρθουν τα χαμπέρια του.

siraxanz
09-10-2013, 21:57
Ααααχχ... κάθε πέρσι και καλύτερα... πουν' τα ωραία παλιά χρόνια που ζούσαμε ευτυχισμένοι στο ροζ συννεφάκι μας.

Η Δημοκρατία σε παρακμή!!!!!! Στον αιώνα που φαίνεται να εξαπλώνεται σε όλη σχεδόν την Γη!!!!!
Διεθνές δίκαιο και Μέση Ανατολή;; Ο ακριβής ορισμός της ελεύθερης έκφρασης!!!

Όταν λέμε Δημοκρατία τι ακριβώς εννοούμε;;;
Δεν είναι με απλά λόγια το αντίθετο της κάθε μορφής ολιγαρχίας, είτε κληρονομικής, είτε ελέω θεού, είτε ελέω πολιτικού γραφείου, είτε ελέω χουνταίων κλπ κλπ;;;

Η ειδυλλιακή εικόνα που κάποιοι έχουν στο μυαλό τους από την αρχαία Αθήνα, με τι χρώματα και παραστάσεις περιγράφεται;;
Δεν υπήρχαν ρήτορες για την προώθηση των απόψεων;; Όταν ο Θεμιστοκλής έπεισε τους Αθηναίους, αντί να μοιράσουν στον πληθυσμό τα έσοδα από τα λατομεία του Λαυρίου, όπως πρέσβευε ο Αριστείδης (αν και αριστοκρατικός), τι σκοπό είχε;;; Την δημιουργία ενός ειρηνικού σχηματισμού με στόχο την ισότητα/ισοπέδωση;;; Η Αθηναϊκή συμμαχία που πέτυχε όλα αυτά για τα οποία υπερηφανευόμαστε σήμερα, έγινε χωρίς πολέμους;;;
Είτε μας αρέσει, είτε όχι η σύγχρονη έκφραση της αρχαίας σκέψης βρίσκεται σε μεγάλο μέρος στη Διακήρυξη της Ανεξαρτησίας των Η.Π.Α. Κανείς δεν αποκλείεται από τίποτα!!!! Βέβαια αναλόγως των ικανοτήτων του. Ανάμεσα σε αυτές τις ικανότητες περιλαμβάνεται και η ουσιαστικότερη αντίληψη της πραγματικότητας. Όχι η ουτοπία που μπορεί να ονειρεύεται κάθε πικραμένος. Όπως επίσης και η ικανότητα να πείσεις και άλλους να σε ακολουθήσουν/υποστηρίξουν/ψηφίσουν/εργαστούν για λογαριασμό σου.
Η αντίληψη πως πολιτισμός είναι η άκριτη στήριξη των αναξιοπαθούντων και η Μαρξιστική άποψη πως "ο καθένας δουλεύει ανάλογα με τις δυνάμεις του και αμείβεται ανάλογα με τις ανάγκες του" οδήγησε τελικά στην νοοτροπία των δημοσίων υπαλλήλων.
Προσοχή!!!! Καιάδα είχαν οι Σπαρτιάτες (έτσι κι αλλιώς δεν είχαν Δημοκρατία) και οι σύγχρονοι Εφιάλτες, ΟΧΙ ΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ.
Και αν παρήκμασε, αιτία ήταν η Δημοκρατική δυνατότητα να εκφράζει ο καθένας τις απόψεις του. Παρασύρθηκε από τον Αλκιβιάδη σε μια άτυχη εκστρατεία στην Σικελία και καταστράφηκε. Αν δεν ήταν ελεύθερος ο Αλκιβιάδης και κυβερνούσε μια ολιγαρχία θα ήταν στο τέλος καλύτερα;;;;;

Ανοίξτε έναν παγκόσμιο χάρτη, πάρτε και οποιοδήποτε ιστορικό βιβλίο αλλά περιοριστείτε στα γεγονότα χωρίς τις αναλύσεις/απόψεις του εκάστοτε ιστορικού. Παρακολουθείστε την εξέλιξη της ανθρωπότητας, από την Αφρική ή την Μεσοποταμία ή απ' όπου τέλος πάντων αρχίζει η ιστορία για σας, δείτε τις μετακινήσεις των πληθυσμών, την ακμή και παρακμή κοινωνιών και σε τι μετεξελίχθηκαν...
Υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που πιστεύει σε οποιαδήποτε "φυλετική υπεροχή";;;;; Οι Κινέζοι για παράδειγμα που έχουν τέτοια ανάπτυξη είναι... άριοι!?!?!?!?!?!?!?!?!
Από τις σπηλιές, φτάσαμε να εποικούμε μέχρι το 2040 (σε 17 χρόνια!!!!!) τον Άρη!!!!! Είναι οπισθοδρόμηση της ανθρωπότητας επειδή δεν χαρίζει στους αδύναμους/ανίκανους;;;; Προσοχή και πάλι. Είπα "χαρίζει" δεν εννοώ πως πρέπει να τους εξοντώνει. Όλοι μπορούν και οφείλουν να προσφέρουν όσο μπορούν. Φανταστείτε να μην επικρατούσε το ισχυρότερο σπερματοζωάριο, αλλά αυτό που είχε το επόμενο νούμερο στη λίστα αναμονής του ΙΚΑ...
Οι γελοιότητες περί φυλής και μπαρπούτσαλα, θα αντιμετωπίζονταν όπως κάθε άλλη άποψη (νεφελίμ, UFO, σατανιστών κλπ). Δηλαδή ελεύθερη να περιγράφεται. Η προσπάθεια επιβολής της με την βία όμως είναι εντελώς απαράδεκτη, ανεπίτρεπτη και παράνομη.
Οι δικαιολογίες περί μνημονίων και κρίσης, μπορεί να εξηγούν την υποστήριξη τέτοιων απόψεων από διάφορα Α.Μ.Ε.Α. αλλά δεν είναι δυνατόν να αφήνονται ανεξέλεγκτες σε τέλεση εγκληματικών πράξεων.

Αναρωτιέστε γιατί στην χα και όχι και σε άλλους. Μα σε όλους κατά καιρούς επιβλήθηκαν ανάλογα και σκληρότερα μέτρα.
Επίσης θα ήθελα να επισημάνω μια ειδοποιό διαφορά.
Μπορεί οι ηγεσίες των κoμouνιστικών κομμάτων να ήταν σοβιετικοί πράκτορες, όμως η συντριπτική πλειοψηφία της βάσης που αγωνίστηκε και μαρτύρησε στα δύσκολα χρόνια, διαπνεόταν από ιδέες για ελευθερία, δίκαιο και ισότιμη αντιμετώπιση. ΠΟΤΈ δεν έπαψαν να εργάζονται εκμεταλλευόμενοι "καταστάσεις" και πάντα με περηφάνια και "παντελονάτα" υποστήριζαν μέχρι τέλους τις ιδέες τους. Ίσως θυμίζει κάτι από πρωτοχριστιανούς και δεσποτάδες... "ουδέν καινόν υπό τον ήλιο".
Σαν να λέμε ένα καλό στάρι, σε κακότεχνα λόγω συγκυριών χέρια, αλέστηκε, πλάστηκε, ψήθηκε αλλά τι κρίμα κάηκε. Αυτά έχει η ζωή...
Άλλο στάρι, όμως κι άλλο άχερα. Άλλο παντελόνια κι άλλο κwλοτούμπες.

Ιστορικη-Ανθρωπολογική διατριβή!:ye02:

Εννοώ ότι θα μπορούσε να αποτελεί μέρος αυτής!...;)

Όμως επειδή είμαι μικρότερος σου "πολιτικά",

θα μπορούσες κάποια ώρα να αναλύσεις γιατί πάντα ο φασισμός με τον κομ#####σμό είναι φανατικά και μέχρι αίματος αντίπαλοι?


Έχει σχέση με τον ολοκληρωτισμό των δύο συστημάτων?

AKIS_21
09-10-2013, 22:09
Μακαρι καποιος σοβαρός να μπορούσε να δώσει απάντηση στην ερώτηση σου χάρη αλλα όλοι επηρεάζονται απο δικά τους προσωπικα τους πιστευω ,απο ιστορικούς μέχρι πολιτικούς που προσδιορίζουν την ιστορία.
Εσυ δηλαδη πιστεύεις οτι οι Γερμανοί πολίτες ήταν όλοι φασιστες και όχι θύματα του χιτλερ ?
Οτι οι κάθε ιδεολογίες έχουν τα θετικά τους αλλα και τα αρνητικά τους?
Οτι δε υπάρχει έθνος που να μη διεκδικεί τα δικαιώματα του είτε ειναι στη Αφρική είτε στις Ηνωμένες πολιτείες, οτι ακόμα πιστεύουμε οτι δε υπάρχουν λόμπυ ?
Η πορεία των λαών όντως μας διδάσκει κάτι οτι το χρήμα δε το μισήσε κανείς

Τελικα έχω μεγάλο προβλημα ,,,,,,,,
Αλλα που θα παει θα το βούλωσω

yannis
09-10-2013, 22:52
Ιστορικη-Ανθρωπολογική διατριβή!:ye02:

Εννοώ ότι θα μπορούσε να αποτελεί μέρος αυτής!...;)

Όμως επειδή είμαι μικρότερος σου "πολιτικά",

θα μπορούσες κάποια ώρα να αναλύσεις γιατί πάντα ο φασισμός με τον κομ#####σμό είναι φανατικά και μέχρι αίματος αντίπαλοι?


Έχει σχέση με τον ολοκληρωτισμό των δύο συστημάτων?


Δεν νομίζω πως είναι ακριβώς έτσι.
Είναι μεγάλη κουβέντα, έτσι επιφανειακά μπορούμε να χαζολογήσουμε λίγο...

Ο φασισμός είναι αρχέγονη έκφραση. Στηρίζεται στους νόμους της φύσης και όπως λέμε, "όλοι κρύβουμε έναν φασίστα μέσα μας". Σε κάθε κρίσιμη και επικίνδυνη κατάσταση η τάση κάθε έμβιου όντος είναι να στραφεί σε συντηρητικές επιλογές για ασφάλεια. Αν έρθει μια οικονομική κρίση για παράδειγμα, δεν θα ρισκάρεις τις οικονομίες σου σε αβέβαιες επενδύσεις, όσο προκλητικές και να είναι, αλλά αν είναι δυνατόν θα τα κρύψεις και στον κόρφο σου για τα δύσκολα.
Επίσης, αντίστοιχα πρώτα θα εξασφαλίσεις την επιβίωσή σου, μετά της οικογενείας σου, της παρέας σου, της πόλης σου, του κράτους σου και ούτω καθ' εξής. Ανάποδα αυτό σημαίνει πως στα δύσκολα περιχαρακώνεσαι κοντά σε ότι θεωρείς όμοιό σου. Έτσι πιστεύεις πως θα είσαι ασφαλέστερος.
Τώρα, από τη μια βάλε έναν άνθρωπο εξελιγμένο, με ανοικτούς ορίζοντες, όραμα και στόχο για την ζωή. Από την άλλη βάλε ένα χαϊβάνι.
Ερώτηση. Ποιός από τους δύο θα πάρει ένα ρόπαλο και θα κυνηγάει τους αλλόφυλους;;;
Όσο υπάρχουν ψήγματα ανωριμότητας μέσα μας, όλοι είμαστε εν δυνάμει φασίστες.
Ο κoμουvισμός από την άλλη είναι το αντίθετο. Απορρίπτει τους νόμους της φύσης και με χριστιανική αφέλεια, επιδιώκει ένα σύστημα πολιτικοοικονομικό αλλά κυρίως κοινωνικό που θα ρυθμίσει την κοινωνία με τέτοιο τρόπο που δεν θα υπάρχουν ανισότητες, ανταγωνισμός, πόλεμος κλπ κλπ. Σε μια συγκεκριμένη ιστορική στιγμή και κάτω από ανάλογες συνθήκες όπως του χριστιανισμού αναπτύχθηκαν αυτές οι απόψεις. Την εποχή του Παύλου (του ιδρυτή του χριστιανισμού) ο κόσμος σπαρασσόταν από τους πολέμους, την ωμή βία και σκλαβιά. Μια άποψη που ευαγγελιζόταν ειρήνη και αγάπη φάνηκε σαν αχτίδα ελπίδας στους αδυνάτους. Φυσικά η συνέχεια είχε απ' όλα. Μετά την επικράτηση, καταστροφές, σταυροφορίες, ιερά εξέταση κλπ κλπ
Ο κoμουvισμός βλάστησε στην βιομηχανική επανάσταση. Στην μετάβαση από την φεουδαρχία στην αστική εξουσία. Απάνθρωπες συνθήκες δουλειάς σε εργοστάσια, τραίνα, βαπόρια με στυγνή εκμετάλλευση. Σε κάθε σκληρά καταπιεζόμενο αδύναμο, φαντάζει όμορφος ένας κόσμος χωρίς εκμετάλλευση, χωρίς αγωνία για επιβίωση. Όμως επειδή στηρίζεται σε μια ουτοπία, κάθε προσπάθεια εγκαθίδρυσις του καταλήγει σε κακόγουστη αντιγραφή του λεγόμενου καπιταλιστικού συστήματος.
Τι να κάνουμε... η μόνη επιλογή της ανθρωπότητας, στηρίζεται στην ελεύθερη οικονομία, την παγκοσμιοποίηση και την πρόοδο. Μέσα από τον ανταγωνισμό, αφού "οι ανάγκες είναι ανάλογες των καταστροφών" και όπως περιεκτικά δήλωναν οι λαμπροί (sic) πρόγονοι μας "πόλεμος πατήρ πάντων".
Συμπερασματικά και απλουστευτικά ο φασισμός είναι μια ζωώδης έκφραση, ενώ ο κoμουvισμός μια ευγενής πρόθεση αλλά ανεφάρμοστη...
Από τη μια ένα πιθήκι, από την άλλη ένας καντηλανάφτης. Θα πάμε στην εκκλησία σε κανένα μνημόσυνο, θα πάμε και στο αττικό πάρκο να γελάσουμε με τις μαϊμούδες. Αλλά τις περισσότερες μέρες προσπαθούμε σκληρά όπως οι μέλισσες, τα μυρμήγκια, οι κινέζοι, για αυτοσυντήρηση, εξέλιξη, κυριαρχία και μέσα από κει για επιβίωση.

AKIS_21
09-10-2013, 23:01
Τελικα είσαι επικίνδυνος :u51::u51:

yannis
09-10-2013, 23:03
καλύτερα επικίνδυνος παρά Μαλάκας.

GeorgeP
09-10-2013, 23:04
Τελικα είσαι επικίνδυνος :u51::u51:

Tον ρωτησαν κι απαντησε....με τον καλυτερο δυνατο τροπο.......με γνωση και ευχερεια λογου.

Απο αυτην την αποψη συμφωνω....ειναι επικινδυνος.

AKIS_21
09-10-2013, 23:07
Εχει διάφορα αν πέρνει το μυαλό του στροφές η το στόμα του μαλλον για το 2 τον κόβω

yannis
09-10-2013, 23:14
και αφού στα "διάφορα" δεν τραβάς... και ούτε το μυαλό σου δουλεύει, ούτε το στόμα σου, γιατί το κουράζεις το καημένο;;;
εγώ για το καλό σου το λέω, παραβλέποντας το δικό μου... φτιάχνω συκώτι με τα μαϊμουδίσματα σου!!!!

AKIS_21
09-10-2013, 23:23
Αύριο έχω να τρέξω στο δερματολόγο,,,,,,
Έχω να σβήσω ένα tatoo ####τω,,,
Ένα σφυροδρέπανο απο τα απίδια μου


Χαμένη γη και προσφυγιά
Τα πόδια εδω και αλλου η καρδιά
Κομμάτια μου ψάχνω να βρω
Να κάνω ρίζες να ξανασταθω
Και να φωνάξω με φωνή
Που να ματώσουν οι ουρανοί
Όλοι μας σφαζουν και μας πνίγανε μαζι
Γάλλοι Άγγλοι και αμερικάνοι

Ιάκωβος καμπανελης
Μεγάλος μας τσίρκο αφιερωμένο στους ψευτοεπαναστατες

yannis
09-10-2013, 23:36
apopse simera ki extes - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ujwmyxhXi5w#t=82)

AKIS_21
09-10-2013, 23:41
....

yannis
09-10-2013, 23:45
Ωραία... καιρός από τουρκόσπορος σιγά-σιγά να εκπολιτιστείς και να πλησιάσεις εμάς τους Έλληνες που θαυμάζεις.

ΥΓ. Όσο και να χτυπιέσαι, είμαι duracell. Εδώ θα σ' έχω μέχρι να παραλύσουν τα χέρια σου από το "χτύπημα".:ha16::ha16::ha16:

AKIS_21
09-10-2013, 23:51
Στην μούντζα που σου ρίχνω δε χρειάζετε προσπάθεια μου βγαίνει αυθόρμητα :hi14:

yannis
09-10-2013, 23:56
Αχ μωρέ άαακηηηη...
Τελικά ούτε στον πυρήνα σε παίζουν ούτε στην τοπική!!!!!
Και καλά αυτοί δεν σε είχαν άξιο να σε ενημερώσουν για την νέα γραμμή, εσύ δεν μπορείς να δεις τίποτα πέρα από τα πατομπούκαλα που φοράς στα μάτια σου;;;;
Αλήθεια αυτό το αντρίκιο όνομα το ακης από που βγαίνει από το παπαράκης;;;;;

AKIS_21
10-10-2013, 00:00
Πωπω ξετρλαθηκαν στα γέλια τα ανήψια μου με τα αστεία σου και αύριο θα τα πουν ολα στο νηπιαγωγείο τους είσαι φοβερός λέγατε και αλλα τέτοια στις καταλήψεις??

yannis
10-10-2013, 00:06
Πάλι έμπλεξες τα μπούτια σου μωρούλι μου!!!!!
Άλλος ήταν αυτός με τις καταλήψεις που σου τα χωνε. Εγώ είμαι ο άλλος με την γκλίτσα που σου τα χωσε νωρίτερα...
Αχ μωρέ, τα παιξε το μαϊμουδάκι μου!!!! Μήπως πέσανε οι μπαταρίες να σου περάσω μερικές καινούριες;;;; Από σας τις βάζουνε... τις μπαταρίες καλέεεεεεέ

AKIS_21
10-10-2013, 00:09
Φαντάσου να είχες και χιούμορ κριμας δε πειράζει αληθεια δικαιούστε και αμερικανικό διαβατήριο?:lo19:

yannis
10-10-2013, 00:16
Κρίμα να λες, που μόλις διαβάσουν όλες αυτές τις μαλaκίες θα τις σβήσουν και δεν θα θαυμάζει στην αιωνιότητα το απαύγασμα της νοητικής σου στέρησης η ανθρωπότητα...
Σου είπα όμως δεν πτοούμαι.
Ξέρω το γνωστό πως "δεν πρέπει να τα βάζεις με ηλίθιους. Θα κατέβεις στο επίπεδό τους και θα σε νικήσουν αφού θα παίζουν στην έδρα τους".
Όμως εδώ είναι κάτι διαφορετικό που αν και δεν το καταλαβαίνεις, βοηθάς τα μάλα!!!!

siraxanz
10-10-2013, 00:21
Δεν νομίζω πως είναι ακριβώς έτσι.
Είναι μεγάλη κουβέντα, έτσι επιφανειακά μπορούμε να χαζολογήσουμε λίγο...

Ο φασισμός είναι αρχέγονη έκφραση. Στηρίζεται στους νόμους της φύσης και όπως λέμε, "όλοι κρύβουμε έναν φασίστα μέσα μας". Σε κάθε κρίσιμη και επικίνδυνη κατάσταση η τάση κάθε έμβιου όντος είναι να στραφεί σε συντηρητικές επιλογές για ασφάλεια. Αν έρθει μια οικονομική κρίση για παράδειγμα, δεν θα ρισκάρεις τις οικονομίες σου σε αβέβαιες επενδύσεις, όσο προκλητικές και να είναι, αλλά αν είναι δυνατόν θα τα κρύψεις και στον κόρφο σου για τα δύσκολα.
Επίσης, αντίστοιχα πρώτα θα εξασφαλίσεις την επιβίωσή σου, μετά της οικογενείας σου, της παρέας σου, της πόλης σου, του κράτους σου και ούτω καθ' εξής. Ανάποδα αυτό σημαίνει πως στα δύσκολα περιχαρακώνεσαι κοντά σε ότι θεωρείς όμοιό σου. Έτσι πιστεύεις πως θα είσαι ασφαλέστερος.
Τώρα, από τη μια βάλε έναν άνθρωπο εξελιγμένο, με ανοικτούς ορίζοντες, όραμα και στόχο για την ζωή. Από την άλλη βάλε ένα χαϊβάνι.
Ερώτηση. Ποιός από τους δύο θα πάρει ένα ρόπαλο και θα κυνηγάει τους αλλόφυλους;;;
Όσο υπάρχουν ψήγματα ανωριμότητας μέσα μας, όλοι είμαστε εν δυνάμει φασίστες.
Ο κoμουvισμός από την άλλη είναι το αντίθετο. Απορρίπτει τους νόμους της φύσης και με χριστιανική αφέλεια, επιδιώκει ένα σύστημα πολιτικοοικονομικό αλλά κυρίως κοινωνικό που θα ρυθμίσει την κοινωνία με τέτοιο τρόπο που δεν θα υπάρχουν ανισότητες, ανταγωνισμός, πόλεμος κλπ κλπ. Σε μια συγκεκριμένη ιστορική στιγμή και κάτω από ανάλογες συνθήκες όπως του χριστιανισμού αναπτύχθηκαν αυτές οι απόψεις. Την εποχή του Παύλου (του ιδρυτή του χριστιανισμού) ο κόσμος σπαρασσόταν από τους πολέμους, την ωμή βία και σκλαβιά. Μια άποψη που ευαγγελιζόταν ειρήνη και αγάπη φάνηκε σαν αχτίδα ελπίδας στους αδυνάτους. Φυσικά η συνέχεια είχε απ' όλα. Μετά την επικράτηση, καταστροφές, σταυροφορίες, ιερά εξέταση κλπ κλπ
Ο κoμουvισμός βλάστησε στην βιομηχανική επανάσταση. Στην μετάβαση από την φεουδαρχία στην αστική εξουσία. Απάνθρωπες συνθήκες δουλειάς σε εργοστάσια, τραίνα, βαπόρια με στυγνή εκμετάλλευση. Σε κάθε σκληρά καταπιεζόμενο αδύναμο, φαντάζει όμορφος ένας κόσμος χωρίς εκμετάλλευση, χωρίς αγωνία για επιβίωση. Όμως επειδή στηρίζεται σε μια ουτοπία, κάθε προσπάθεια εγκαθίδρυσις του καταλήγει σε κακόγουστη αντιγραφή του λεγόμενου καπιταλιστικού συστήματος.
Τι να κάνουμε... η μόνη επιλογή της ανθρωπότητας, στηρίζεται στην ελεύθερη οικονομία, την παγκοσμιοποίηση και την πρόοδο. Μέσα από τον ανταγωνισμό, αφού "οι ανάγκες είναι ανάλογες των καταστροφών" και όπως περιεκτικά δήλωναν οι λαμπροί (sic) πρόγονοι μας "πόλεμος πατήρ πάντων".
Συμπερασματικά και απλουστευτικά ο φασισμός είναι μια ζωώδης έκφραση, ενώ ο κoμουvισμός μια ευγενής πρόθεση αλλά ανεφάρμοστη...
Από τη μια ένα πιθήκι, από την άλλη ένας καντηλανάφτης. Θα πάμε στην εκκλησία σε κανένα μνημόσυνο, θα πάμε και στο αττικό πάρκο να γελάσουμε με τις μαϊμούδες. Αλλά τις περισσότερες μέρες προσπαθούμε σκληρά όπως οι μέλισσες, τα μυρμήγκια, οι κινέζοι, για αυτοσυντήρηση, εξέλιξη, κυριαρχία και μέσα από κει για επιβίωση.



Αυτά όμως πως εξηγούν το αβυσαλλέο μίσος

του καντηλανάφτη για τον αρχέγονο χαρακτήρα(sic) και τανάπαλιν

Είναι η πάλη για την επικράτηση η κάτι άλλο πιό βαθύ...πιό ενστικτώδες?

yannis
10-10-2013, 00:25
Βρες ένα πιθήκι κι έναν καντηλανάφτη και ρώτα τους Χάρη μου.
Εγώ με το φτωχό μου μυαλό "κουκιά τρώω, κουκιά μολογάω".