PDA

View Full Version : Την γνώμη σας για ενδοεπικοινωνία Μοτο


sliv
13-10-2013, 10:41
παιδιά , επειδή η γνώμη από εμπειρία είναι πάντα πιο αξιόπιστη :ye33:

θα ήθελα την γνώμη σας για ασύρματη ενδοεπικοινωνία πάνω στην μηχανή προφανώς (bluetooth) ...

ποιότητα , αξιοπιστία , απόδοση, σχέση τιμή προϊόντος και ότι άλλο κρίνετε χρήσιμο ...!!!!


ευχαριστώ !!!

MAVROS
13-10-2013, 11:05
Καλημερα,
ψαχνω κ εγω αυτη την περιοδο και η προηγουμενη που ειχα ηταν ενσυρματη.
Δες αυτο το βιντεακι και θα σου λυθουν καποιες απορειες που πιθανον να εχεις.
Motorcycle Intercom guide in Greek - comparsion by www.MotoRAID.eu part 2 - wireless comm - YouTube

vasorfa
13-10-2013, 11:18
Εγω εχω αυτο (http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1311.R3.TR4.TRC1.A0.Xbt+interphone&_nkw=2%C3%97+bt+interphone+bluetooth&_sacat=0&_from=R40) value 4 money:ye33:

sliv
13-10-2013, 11:19
κάλο .. thanks φιλαράκι ;)

sliv
13-10-2013, 11:21
Εγω εχω αυτο (http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1311.R3.TR4.TRC1.A0.Xbt+interphone&_nkw=2%C3%97+bt+interphone+bluetooth&_sacat=0&_from=R40) value 4 money:ye33:

ποιο από όλα?

Thodoras
13-10-2013, 11:27
Πρέπει πρώτα να μας προσδιορίσεις λίγο τις ανάγκες σου ;););), δλδ, τη θέλεις για: α) Να συνομιλείς με τον συνεπιβάτη σου στα ταξίδια, β) Να ακούς ραδιάκι μέσα στην πόλη, γ) Να μιλάς με το υπόλοιπο "σμήνος" σε ομαδικές βόλτες....
Όλα αυτά καθορίζουν το σύστημα που θα σε καλύψει, εκτός αν δεν σε νοιάζει η τιμή οπότε παίρνεις το ακριβότερο και τελειώνει η συζήτηση...

vasorfa
13-10-2013, 11:44
ποιο από όλα?

Sorry.....

Αυτο (http://www.ebay.com/itm/2-BT-interphone-bluetooth-motorcycle-Motorbike-helmet-intercom-Headset-500M-/190634748007?pt=Intercoms_Access_Controls&hash=item2c62b76867) εχω και ειμαι ευχαριστημενος!!!
Οταν με το καλο χαλασει.......:lo19: θα πάρω αυτο (http://www.ebay.com/itm/2x-BT-interphone-motorcycle-helmet-intercom-FM-Bluetooth-MP3-800m-DE-Stock-DHL-/181206437472?pt=Helmzubeh%C3%B6r&hash=item2a30bece60) πιο αεροδυναμικο,καλυτερο βυσμα για τα ακουστικα,μεγαλυτερη αντοχη στην βροχη!!!!και με .....ραδιοφωνακι!!! !!

katsim
13-10-2013, 11:59
Vasorfa για πες μας λίγο για αυτό που έχεις γιατί το γλυκόκοιτάζω καιρό τώρα, μπορείς να ακούς μουσικη και τις οδηγίες του gps(Κινητο)??

vasorfa
13-10-2013, 12:40
Vasorfa για πες μας λίγο για αυτό που έχεις γιατί το γλυκόκοιτάζω καιρό τώρα, μπορείς να ακούς μουσικη και τις οδηγίες του gps(Κινητο)??

Μπορεις να ακους...ενα καναλι την φορα....εχει 4 καναλια....και αν χτυπησει τηλεφωνο....οπου και να ειναι γυρισμενο γυρνα στο τηλεφωνο:ye33:.....

Π.χ.....


Σε βολτα στα εξωτεριακα,ειχα:
1 καναλι στο κινητο
1καναλι στον συνεπιβατη
1 καναλι στον οδηγο της δευτερης μηχανης
Και....
1 κανάλι....
Στην συνεπιβάτιδα της δευετρης μηχανης:ye33::ye33:

Παιζουν για smart phone κατι bluetooth dongle......για.......κοινες συνομιλιες.......
Αλλα.......
Α οπου λαλλουν πολλοι κοκκοροι:u60::u60:
Β θες και λιγο ο χωρο σου.........
Μηχανες καβαλαμε......

Οχι πουλμανακια:u58::u58::u58:

Σπαμ....
Βλεπω γυροβολας ροδο.....αν ερθεις κατα πειραια...μπορω να στην δωσω για τεστ ντραιβ.....αν εισαι δε κακο παιδι θα σου δωσω και την συννεπιβατιδα του φιλου:wo20::ha16::ha16:


Σαν ποιοτητα ειναι ικανοποιητικη,οποιος θελει να ακουσει βαιμπς...και σουξου μου....να παει σε.....λυρικη σκηνη οδειο κ.τ.λ...
Στο adve μου (ψιλη ζελαφινα) μεχρι τα 120 140 ειμαι κομπλε:wo20:

sliv
13-10-2013, 14:46
Πρέπει πρώτα να μας προσδιορίσεις λίγο τις ανάγκες σου ;););), δλδ, τη θέλεις για: α) Να συνομιλείς με τον συνεπιβάτη σου στα ταξίδια, β) Να ακούς ραδιάκι μέσα στην πόλη, γ) Να μιλάς με το υπόλοιπο "σμήνος" σε ομαδικές βόλτες....
Όλα αυτά καθορίζουν το σύστημα που θα σε καλύψει, εκτός αν δεν σε νοιάζει η τιμή οπότε παίρνεις το ακριβότερο και τελειώνει η συζήτηση...

ωραία..σωστός ο Thodoras

θελω..

α) Να συνομιλώ με τον συνεπιβάτη σου στα ταξίδια
β) Να μπορώ να μιλήσω στο κινητό εγω και ο συνεπιβατης
γ) Να μιλάω με το υπόλοιπο "σμήνος" σε ομαδικές βόλτες....

και όλα αυτά σε καλή ποιότητα !!!! :ye33:

Thodoras
13-10-2013, 16:16
ωραία..σωστός ο Thodoras

θελω..

α) Να συνομιλώ με τον συνεπιβάτη σου στα ταξίδια
β) Να μπορώ να μιλήσω στο κινητό εγω και ο συνεπιβατης
γ) Να μιλάω με το υπόλοιπο "σμήνος" σε ομαδικές βόλτες....

και όλα αυτά σε καλή ποιότητα !!!! :ye33:

Αν θες να μιλάς στο ταξίδι με το δικό μου συνεπιβάτη:eek::eek::eek:... αδερφέ έχουμε πρόβλημα...;););)

Τώρα σοβαρά, η συνομιλία με άλλους μοτοσυκλετιστές είναι κάτι που προσφέρουν μόνο οι ακριβότερες των συσκευών...Οπότε είσαι για Midland BT Next ή Interphone F5/F5s/F5xt...

Εγώ έχω την Midland BTX 2 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος...
Άψογη σύνδεση με το κινητό (είμαι με 150 χλμ στην εθνική και ακούω και με ακούνε λες και κάθομαι στο σαλόνι μου).
Με τον συνεπιβάτη μέχρι τα 140 χλμ/ώρα συνομιλώ μια χαρά...από κει και πάνω χαλάει λίγο η δουλειά...
Εκτός του συνεπιβάτη συνδέεται και με μία ακόμα μονάδα ασχέτως μάρκας...οπότε μπορείς να συνομιλείς και με τον wingman σου...
Από μπαταρία άνετα βγάζει 7 ώρες συνεχόμενης ομιλίας και μετά από 3 ημέρες οδήγηση σε συνεχή βροχή ξέρω πως είναι και αδιάβροχη...
Και έχει και σχετικά πάντα καλή τιμή...

ΙoannisPanagiotidis
13-10-2013, 17:13
... εχω το Midland BT next dual .... καλη ποιοτητα κατασκευης σε ολα τα κομματια του, πολυ καθαρος και δυνατος ηχος, μεγαλη διαρκια μπαταριας, κανει ολα οσο υπόσχεται!! Tο συνδεεις με οτι θελεις ... εννοω ακους μουσικη απ το κινητο ... σου πεταει στο ενδιαμεσο οδηγιες το Gps ...μιλας με τον συνοδηγο και παραλληλα με τους αλλους ... σε παιρνει τηλεφωνο καποιος διακοπτει μονο του και σηκώνεις ... αν το κινητο σου το υποστηριζει (π.χ. iphone)..με το πατημα ενος κουμπιου και με προφορική εντολη τηλεφωνας σε οποιον εχεις στις επαφες σου .... ανιχνεύει τον θορυβο σε καθε περιπτωση και ανεβαζει η κατεβαζει την ενταση στα ηχεια αναλογως...κτλ...


χωρις να εχω μεγαλη εμπειρία συγκρισης με παλιοτερα μοντελα ...μπορω να το προτεινω ανεπυφυλακτα μονο απ την προσωπικη μου εμπειρια!

........ :ye02:

sliv
13-10-2013, 19:43
Αν θες να μιλάς στο ταξίδι με το δικό μου συνεπιβάτη:eek::eek::eek:... αδερφέ έχουμε πρόβλημα...;););)


Μπορεί να "κόβει" τους δεσμευμένους συνεπιβάτες ??? ..γιατί θα έχω και εγώ πρόβλημα !!!

:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

ktasos
13-10-2013, 20:05
Μια ερώτηση. Τo midland btx 2 είναι συμβατό με τα iphone;

anegis
13-10-2013, 20:14
Μια ερώτηση. Τo midland btx 2 είναι συμβατό με τα iphone;

Απόλυτα...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Thodoras
13-10-2013, 20:16
Μια ερώτηση. Τo midland btx 2 είναι συμβατό με τα iphone;

Από το manual του (δεν γράφει συγκεκριμένες μάρκες κινητών, εγώ έχω android πάντως):

Συνδέσεις Bluetooth:
›› Με ίδια συσκευή για επικοινωνία Οδηγού-Συνεπιβάτη ή Μηχανής με μηχανή.
›› Συσκευές Bluetooth:
›› Κινητό τηλέφωνο με MP3 Player Stereo (πρωτόκολλο Α2DP), GPS (Garmin
Zumo και Tom Tom Rider 1 και 2).
›› Πομποδέκτες PMR446 (με ενσωματωμένη ή εξωτερική συσκευή Bluetooth)
για ομαδικές επικοινωνίες μηχανής με μηχανή.

ktasos
13-10-2013, 21:12
Οκ ευχαριστώ παίδες. Ρώτησα γιατί παλιότερο μοντέλο δεν ήταν συμβατό.

katsim
13-10-2013, 21:59
Μπορεις να ακους...ενα καναλι την φορα....εχει 4 καναλια....και αν χτυπησει τηλεφωνο....οπου και να ειναι γυρισμενο γυρνα στο τηλεφωνο:ye33:.....

Π.χ.....


Σε βολτα στα εξωτεριακα,ειχα:
1 καναλι στο κινητο
1καναλι στον συνεπιβατη
1 καναλι στον οδηγο της δευτερης μηχανης
Και....
1 κανάλι....
Στην συνεπιβάτιδα της δευετρης μηχανης:ye33::ye33:

Παιζουν για smart phone κατι bluetooth dongle......για.......κοινες συνομιλιες.......
Αλλα.......
Α οπου λαλλουν πολλοι κοκκοροι:u60::u60:
Β θες και λιγο ο χωρο σου.........
Μηχανες καβαλαμε......

Οχι πουλμανακια:u58::u58::u58:

Σπαμ....
Βλεπω γυροβολας ροδο.....αν ερθεις κατα πειραια...μπορω να στην δωσω για τεστ ντραιβ.....αν εισαι δε κακο παιδι θα σου δωσω και την συννεπιβατιδα του φιλου:wo20::ha16::ha16:wo20:


Το ορκίζομαι θα είμαι καλό παιδί.....!!!! :) :)

Τώρα για να καταλάβω, π.χ. ακούω μέσω Bluetooth μουσικη και GPS απο Κινητο(iphone), εάν μου μιλήσει το έτερον ήμισυ θα χαμηλωσει η μουσικη και θα την ακούσω? η θα πρέπει να αλλάξω κανάλι;

vasorfa
13-10-2013, 22:02
Το ορκίζομαι θα είμαι καλό παιδί.....!!!! :) :)

Τώρα για να καταλάβω, π.χ. ακούω μέσω Bluetooth μουσικη και GPS απο Κινητο(iphone), εάν μου μιλήσει το έτερον ήμισυ θα χαμηλωσει η μουσικη και θα την ακούσω? η θα πρέπει να αλλάξω κανάλι;

Θα πρεπει να αλλαξεις καναλι:ye33:

lepanto
13-10-2013, 22:17
Έχω αλλάξει κάμποσες και έμαθα ,bt next και τέλος ολα ,διάρκεια μπαταρίας απίστευτη, καλη ακουστική ,μπαίνουν ολα τα καλούδια gps phone kλπ ,αναβαθμίζεται ,θεωρώ ότι με αυτήν λύνονται ολα σου τα προμπλεμ ,ενα κακό μόνο λίγο παραπάνω γιουργια ;):)

Thodoras
13-10-2013, 22:43
Το ορκίζομαι θα είμαι καλό παιδί.....!!!! :) :)

Τώρα για να καταλάβω, π.χ. ακούω μέσω Bluetooth μουσικη και GPS απο Κινητο(iphone), εάν μου μιλήσει το έτερον ήμισυ θα χαμηλωσει η μουσικη και θα την ακούσω? η θα πρέπει να αλλάξω κανάλι;

Θα κλεισει η μουσικη κ θα ανοιξει το καναλι της συνομιλιας...δεν χρειαζεται εσυ να πατησεις κατι...σου μιλαει, τελειωνει τη συνομιλια πατωντας αυτη το πληκτρο κ εσυ επιστρεφεις αυτοματα παλι στη μουσικη σου χωρις παλι να κανεις κατι...

katsim
13-10-2013, 23:24
Ωραία τέλεια!

Για την τιμή του νομίζω μπορώ να κάνω και κάποιες υποχωρήσεις!!

Ευχαριστώ παιδιά

italos
14-10-2013, 11:51
INTERPHONE F3S | Interphone (http://interphone.cellularline.com/en/prodotti/interphone-f3s-passenger/)

Αυτήν έχω πάρει εγώ παιδιά πριν 2 μήνες και είναι ακόμα μέσα στο κουτί της με τις ζελατινίτσες γτ λόγω προβλήματος μου δεν έχω προλάβει ακόμα να την δοκιμάσω.....

Είμαι παντελώς άσχετως....δεν έχω βάλει ποτέ ενδοεπ..... στο κράνος....απλά επειδη τα ταξίδια με το έτερων έχουν ξεκινήσει.....την αγόρασα....δεν ξέρω καν πως λειτουργεί ...ούτε πως τοποθετειται πάνω στα κράνη......


Τι γνώμη έχετε????

Papadopaidi
14-10-2013, 19:51
Οσοι έχετε πρόβλημα με τους συνεπιβάτες σας πρόβλημα
απλά...τους αλλάζετε κ λύνεται το πρόβλημα. :u58::u58::u58:
Το εφάρμοσα κ ησύχασα. :ye33:

Midland BT1 απλά ΚΟΡΥΦΗ
100€ μεταχειρισμένη για οδηγό κ συνεπιβάτη κ φυσικά
kit κ για κλειστά κ ανοιχτά κράνη.
Ευχαριστώ πολύ. :D