PDA

View Full Version : Αλλαγή ελαστικών


fidemporas
30-07-2009, 00:52
Τα φόρεσα στο RT τέλος Μάρτη αρχές Απρίλη...
Έχω κάνει 13000 χλμ. ...
Έχουν πολύ ικανοποιητικό προφίλ και δεν τα βλέπεις για φθαρμένα.

Πρέπει να αλλάξω λάστιχα...;;;

Ποιός είναι ο μέσος όρος ζωής ενός ελαστικού ...;;;;
:hmmm::hmmm:

syan
30-07-2009, 00:58
Εξαρτάται απο τη γόμα του ελαστικού Βαγγέλη και σε τι δρόμο γίναν τα χιλιόμετρα (Ευρώπη - Ελλάδα). Τα δικά μου τα άλλαξα προχθές, 15.000 χλμ 9 μήνες. Είχαν τετραγωνίσει.

georgekostas
30-07-2009, 01:01
Συνηθως την αλλαγη την κανουμε γυρω στα 15.000 χλμ αλλα αυτο ειναι σχετικο γιατι εξαρταται πως και που τα εχεις κανει τα χλμ.
Π,χ αν τα εχεις κανει ολα στη χωρα μας τοτε μπορει να σε παει και παραπανω αν εχεις κανει πολλα απ'αυτα στο εξωτερικο τοτε μπορει να μειωθει ο χρονος ζωης τους.

fidemporas
30-07-2009, 01:37
Εξαρτάται απο τη γόμα του ελαστικού Βαγγέλη και σε τι δρόμο γίναν τα χιλιόμετρα (Ευρώπη - Ελλάδα). Τα δικά μου τα άλλαξα προχθές, 15.000 χλμ 9 μήνες. Είχαν τετραγωνίσει.

Αυτό μου κάνει εντύπωση...
Ενώ έχω κάνει τα μισά Χλμ. στο εξωτερικό έχουν ακόμα πολύ ικανοποιητικό προφίλ χωρίς κανένα σημάδι τετραγωνισμού....
Εντωμεταξύ δεν θυμάμαι τι λάστιχα έχω... μάλλον κάτι diavolo 2 strata .. pirelli μάλλον ....
Ουφφφφφφφφφφφ απαράδεκτος είμαι ... θα κοιτάξω αύριο και θα γράψω...
:hmmm::hmmm:

kostas_366
30-07-2009, 06:19
Εντωμεταξύ δεν θυμάμαι τι λάστιχα έχω... μάλλον κάτι diavolo 2 strata .. pirelli μάλλον ....
Ουφφφφφφφφφφφ απαράδεκτος είμαι ... θα κοιτάξω αύριο και θα γράψω...
:hmmm::hmmm:
:sm7::sm7:
Bαγγέλη, δεν παίζεσαι με τίποτα!!!

EOD-K9
30-07-2009, 08:22
Βαγγέλη μην στεναχωριέσαι !!!
Το ότι θυμάσαι ότι έχεις λάστιχα είναι μια καλή αρχή !!!!



:p:D:p:D

Arkas
23-08-2009, 12:42
Εξαρτάται απο τη γόμα του ελαστικού Βαγγέλη και σε τι δρόμο γίναν τα χιλιόμετρα (Ευρώπη - Ελλάδα). Τα δικά μου τα άλλαξα προχθές, 15.000 χλμ 9 μήνες. Είχαν τετραγωνίσει.

Συνηθως την αλλαγη την κανουμε γυρω στα 15.000 χλμ αλλα αυτο ειναι σχετικο γιατι εξαρταται πως και που τα εχεις κανει τα χλμ.
Π,χ αν τα εχεις κανει ολα στη χωρα μας τοτε μπορει να σε παει και παραπανω αν εχεις κανει πολλα απ'αυτα στο εξωτερικο τοτε μπορει να μειωθει ο χρονος ζωης τους.
:sm8::sm8:

pepax66
01-09-2009, 20:55
Η δική μου άποψη είναι πολύ κοντα στις δικές σας με μόνη διαφορά που το εάν θέλει ή όχι αλλαγή το λάστιχο το καταλαβαίνεις από μόνος σου δεν παίζει ρόλο πότε τα έβαλες ή πως φαίνονται αλλά τι συμπεριφορά έχουν.
Άλλαξα λάστιχα με 8500 χλμ 501 - 502 brigestone που είχαν γίνει τετράγωνα στην Γερμανία και στην μέση η γράμμωση απλά φαινόταν και έχω αλλάξει Metzeler στα ίδια χλμ που φαίνονταν καινούργια γιατί είχαν γυαλίσει και κοκκαλώσει από τους Ελληνικούς δρόμους και αυτό το φαινόμενο είναι πιο επικίνδυνο από ένα εμφανώς φθαρμένο ελαστικό! Πάντως πιστευω ότι ένα λάστιχο είναι ασφαλές έως 2 χρονών και έως 12000 χλμ.

vasorfa
01-09-2009, 21:03
exv kanei 20000 και κατι ψηλα.....μεχρις στιγμης,δεν βλεπω να χρειαζομαι αντικατασταση ελαστικων ,ειναι βεβαι και στον τροπο οδηγησης του καθενα καθως και αν η μοτο μαπινει σε γκαραζ κλειστο καθως και αλλοι παραγοντες...ε.τσι οπως το υπολογιζω τωρα...για λαστιχακια παμε γυρς στα 35-40000χλμ.....(σε ολα μου τα μηχανακια καπου εκει τα αλλαζα....)βεβαια μετα τα 30 με 35000 χλμ καταλαβαινεις οτι τα πα######κια σου θελουν αλλαγη!!!!;););)

pepax66
01-09-2009, 23:44
exv kanei 20000 και κατι ψηλα.....μεχρις στιγμης,δεν βλεπω να χρειαζομαι αντικατασταση ελαστικων ,ειναι βεβαι και στον τροπο οδηγησης του καθενα καθως και αν η μοτο μαπινει σε γκαραζ κλειστο καθως και αλλοι παραγοντες...ε.τσι οπως το υπολογιζω τωρα...για λαστιχακια παμε γυρς στα 35-40000χλμ.....(σε ολα μου τα μηχανακια καπου εκει τα αλλαζα....)βεβαια μετα τα 30 με 35000 χλμ καταλαβαινεις οτι τα πα######κια σου θελουν αλλαγη!!!!;););)

Θα σου βάλει πιπέρι στο στόμα η Metzeler με αυτά που λες!

vasorfa
02-09-2009, 20:22
Θα σου βάλει πιπέρι στο στόμα η Metzeler με αυτά που λες!

Μαζι με το πιπεράκι ειναι καλοδεχουμενο και εβνα σετακι απο λαστιχακια για την Πριγκιπεσσα μου!!!!:sm7::sm7::sm7: