PDA

View Full Version : service f800gs θεσσαλονικη


stelios1977
17-10-2013, 09:40
καλησπερα παιδια,εχω εναν ενδοιασμο, ηρθε η ωρα στο μηχανακι για σερβις στα 31000κλμ μοντελο 2008,μου ειπαν στον επισημο αντιπροσωπο 200€ το σερβις με αλλαγη λαδιων στις μπουκαλες ενω σε συνεργειο στην αμπελοκηπων τα μισα λεφτα ακριβως με δελεασε δε μπορω να πω αλλα η καλη μου πηγαινε συνεχεια στον εξουσιοδοτημενο.ειναι λογικο το αλλαγμα στις μπουκαλες; δεν εχω καλποια διαροη κ το μηχανακι ουτε σε λακουβα δεν παταει τι μου προτεινετε;

LPAVLOS
17-10-2013, 11:36
Να κάνεις ότι λέει το manual. Κανένα συνεργείο δεν είναι "πάνω" από το εργοστάσιο. Όποια χρήση και να κάνεις, όσο ήπια και να είναι, υπάρχει πληθώρα παραμέτρων την οποία σίγουρα την έχει υπολογίσει το εργοστάσιο και είναι πολύ δύσκολο να το κάνουμε εμείς οι απλοί χρήστες...

Μην ξεφύγεις ούτε γραμμή από το manual όσο υπερβολικό κι αν σου φαίνεται.

Το θέμα του συνεργείου είναι άλλο θέμα και "πολύ" προσωπική υπόθεση. Απέφυγε όμως τα συνεργεία που αποφεύγουν το manual....

Για την αντιπροσωπεία στην Θεσσαλονίκη νομίζω ότι όποιος έχει πάει, έχει βγάλει και τα συμπεράσματά του...

stelios1977
17-10-2013, 13:13
ναι οντως δε θελω να ξεφυγω το μανιουαλ,αλλα το συνεργειο ειναι με τα μισα λεφτα.ευχαριστω παυλο για την απαντηση κ εχεις μια μεγαλη μου λατρεια την r90 να την χαιρεσαι:ye02:

dim orestiada
17-10-2013, 14:43
Ειναι καποιες δουλειες που μπορουν να της κανουν ολα τα συνεργεια απλα η αντιπροσωπεια χρεωνει τρελα....Βρες ενα συνεργειο που να ειναι εμπιστο κ κανε την δουλεια σου...Εκτος κ αν σου περισσευουν τα χρηματα...

LPAVLOS
17-10-2013, 15:05
Αν μπορείς να εξασφαλίσεις ότι θα σου κάνουν αυτό που λένε, επιβάλλεται να το κάνεις με τα λιγότερα χρήματα. Αν δηλαδή μπορείς να εξασφαλίσεις ότι θα σου αλλάξουν τα λάδια και τα πιθανά παρελκόμενα (τσιμουχίτσες στεγανοποίησης, λαστιχάκια, κ.λπ.) πρέπει να το κάνεις με τον οικονομικό τρόπο (με απόδειξη εννοείται).

Κρατάς την περιγραφή των εργασιών που έκανες μαζί με την απόδειξη και είναι σαν να σφράγισες το βιβλιαράκι στην αντιπροσωπεία.


Έχουν δει πολλά τα μάτια μας τον τελευταίο καιρό και θέλει ιδιαίτερη προσοχή με τα συνεργεία, είτε αυτά είναι επίσημα, είτε όχι.

Σε ευχαριστώ πολύ Στέλιο για το R90.

dan
20-10-2013, 19:18
Στο δικό μου άλλαξα μόνος μου τα λάδια στις μπουκάλες και παρατήρησα ότι τα παλιά λάδια ήταν σαν καινούργια. Νά ξέρεις ότι το πιρούνι είναι απλό και η αλλαγή γίνεται εύκολα , πάντα όμως σύμφωνα με τα στοιχεία του μάνουαλ.

stelios1977
20-10-2013, 23:22
το ιδανικο ειναι αυτο να ξερεις ν αγγιζεις το μηχανακι μονο εσυ με φροντιδα κ προδερμ,εμενα τα χερια μου δε τολμουν να το κανουν αυτο γιατι με φοβισανε με τις bmw ενω το versys τα σερβις τα κανα μονος μου,εδω μεχρι κ διαγνωστικο gs911 πηρα αλλα που!:confused:

ckalfas
20-10-2013, 23:32
Άμα "το 'χεις" τα BMW δεν διαφέρουν από τ'άλλα... Τόλμησε!