PDA

View Full Version : Τι γάντια να αγοράσω;


vasilis83
21-10-2013, 19:29
Καλημερα παιδια θα ηθελα τις γνωσεις σας, τι γαντια να αγορασω? (Εχω gs 1200) Να παρω κατι της μαμας εταιριας (λογο θερμενομενον) η μια άλλη εταιρια του εμποριου:wha13:

lepanto
21-10-2013, 19:39
Καλημερα παιδια θα ηθελα τις γνωσεις σας, τι γαντια να αγορασω? (Εχω gs 1200) Να παρω κατι της μαμας εταιριας (λογο θερμενομενον) η μια άλλη εταιρια του εμποριου:wha13:

Καλησπέρα φίλε ,εξαρτάται για ποια χρήση τα θες ,για άνοιξη-φθινόπωρο ενα καλο αδιάβροχο και για καθημερινή χρήση ειναι το revit H2O απο γνωστό κατμα των Πατρών στα 70 περίπου γιουργια ειναι αντίστοιχο του summer pro της bmw στα 115 γιουργια ;)

vasilis83
21-10-2013, 20:21
Τα θελω κυριος για το χειμωνα, απο αυτην την εποχη εως το πασχα, σιγουρα τα θελω αδιαβροχα αλα κ ανθεκτικα σε περιπτωση πτωσης.

Translatoras
21-10-2013, 20:51
Φίλε Βασίλη,

τα γάντια είναι πολύ προσωπική υπόθεση ....κάτι σαν τα εσώρουχα.:sm7::sm7:

Εγώ για παράδειγμα φοράω ΠΑΝΤΑ (ακόμα και για 10 μέτρα) χειμώνα-καλοκαίρι πολύ λεπτό εντουράδικο γεμάτο τρύπες και καύκαλο προστασίας στα κόκκαλα της γροθιάς.

Όταν τα πράγματα ζορίζουν με βροχή τότε έχω ένα ζευγάρι λεπτά αδιάβροχα χωρίς προστασίες όμως.

Δεν είμαι ο πιο θερμόαιμος άντρας του πλανήτη, απλά δεν θυσιάζω την αίσθηση για καμία ζεστασιά ή επιπλέον διαστημική ή αγωνιστική προστασία.

Επομένως: Μην βασίζεσαι στις γνώμες άλλων παρά μόνο στη δική σου εμπειρία και αίσθηση.

Πήγαινε σε μαγαζιά, δοκίμασε, αγόρασε και αν κάνεις και καμιά αγορά πατάτα δεν πειράζει, γι' αυτό έχουμε τις "Αγγελίες".

Καλές αγορές

dim
21-10-2013, 21:38
Έχω ένα ζευγάρι χειμωνιάτικα dainese,ένα καλοκαιρινό IXS και ένα επίσης καλοκαιρινό sidi.Σε πληροφορώ ότι αυτά που έχουν βολέψει περισσότερο είναι τα SIDI χειμώνα καλοκαίρι.Μη δώσεις πολλά χρήματα για goretex κ.τ.λ.π.Θα κάνεις τη δουλειά σου και με λιγότερα χρήματα από όσο π.χ ένα ζευγάρι dainese ή bmw.

Papadopaidi
21-10-2013, 21:46
Φίλε Βασίλη,

τα γάντια είναι πολύ προσωπική υπόθεση ....κάτι σαν τα εσώρουχα.:sm7::sm7:

Εγώ για παράδειγμα φοράω ΠΑΝΤΑ (ακόμα και για 10 μέτρα) χειμώνα-καλοκαίρι πολύ λεπτό εντουράδικο γεμάτο τρύπες και καύκαλο προστασίας στα κόκκαλα της γροθιάς.

Όταν τα πράγματα ζορίζουν με βροχή τότε έχω ένα ζευγάρι λεπτά αδιάβροχα χωρίς προστασίες όμως.

Δεν είμαι ο πιο θερμόαιμος άντρας του πλανήτη, απλά δεν θυσιάζω την αίσθηση για καμία ζεστασιά ή επιπλέον διαστημική ή αγωνιστική προστασία.

Επομένως: Μην βασίζεσαι στις γνώμες άλλων παρά μόνο στη δική σου εμπειρία και αίσθηση.

Πήγαινε σε μαγαζιά, δοκίμασε, αγόρασε και αν κάνεις και καμιά αγορά πατάτα δεν πειράζει, γι' αυτό έχουμε τις "Αγγελίες".

Καλές αγορές

Απόλυτα σωστός.:ye02:

ΔΑΣΚΑΛΟΣ
22-10-2013, 16:28
Οτιδήποτε και να αγοράσεις, πρόσεξε τουλάχιστον το εξής: Δοκίμασε τα οπωσδήποτε με το μπουφάν που θα φοράς για να διαπιστώσεις ότι μπαίνουν και βγαίνουν με χαρακτηριστική άνεση. Υπέθεσε ότι σε ταξίδι με βροχή το βάλε βγάλε θα σε δυσκολέψει σαφώς περισσότερο....και θα σε εκνευρίσει επίσης. (Αν είσαι δε και καπνιστής, τουτέστιν πιο επιρρεπής σε θεληματικές στάσεις, δώσε ακόμα μεγαλύτερη βάση στη ταπεινή μου συμβουλή).
Καλή αγορά!

lepanto
22-10-2013, 19:33
Απόλυτα σωστός.:ye02:

Καλα πως να μην συμφωνησεις αφού το μεγαλητερο ταξίδι σου ειναι //πλατεία Γεωργίου - Ριο /// κα αυτό διήμερο :sm3::sm3:

PLOIGOS
22-10-2013, 20:11
Καλα πως να μην συμφωνησεις αφού το μεγαλητερο ταξίδι σου ειναι //πλατεία Γεωργίου - Ριο /// κα αυτό διήμερο :sm3::sm3:

Θα ηθελα οδηγιες απο τον συντοπιτη μου...2 μερες ΜΟΝΟ???3ημερο κ βαλε χρειαζομαι για το συγκεκριμενο υπερατλαντικο ταξιδι!:D

vag990
24-10-2013, 15:35
μετά από αρκετή αναζήτηση στο AdvRider αλλά και από πρόταση φίλων εδώ μέσα οι οποίοι τα είχαν δοκιμάσει κατέληξα στα εξής:
Cortech Scarab Winter Gloves - RevZilla (http://www.revzilla.com/product/cortech-scarab-winter-gloves)

Μετά από δοκιμή σε ένα μεγάλο ταξίδι που έκανα φέτος τελικά δεν έμεινα ευχαριστημένος! Σε μια μεγάλη καταιγίδα μιας ώρας εν τέλη πήραν νερό και κάνανε 2 μέρες να στεγνώσουν!

Οπότε θα συμφωνήσω με κάποια άλλα παιδιά που έγραψαν παραπάνω... "ό,τι βολέψει στον καθένα"!

Μακάρι σε εκείνη την χρονική στιγμή που με έπιασε η καταιγίδα να φορούσα τα καλοκαιρινά μου Revit τα οποία θα στέγνωναν μέσα σε μια ωρίτσα... (τρόπος του λέγειν).

squad
24-10-2013, 16:39
τι νουμερο φορας?

vasilis83
26-10-2013, 18:22
:wha13::wha13:

vasilis83
26-10-2013, 18:23
τι νουμερο φορας?
EXTRA LARGE

clear
29-10-2013, 17:47
Φίλε Βασίλη,

τα γάντια είναι πολύ προσωπική υπόθεση ....κάτι σαν τα εσώρουχα.:sm7::sm7:
Εγώ για παράδειγμα φοράω ΠΑΝΤΑ (ακόμα και για 10 μέτρα) χειμώνα-καλοκαίρι πολύ λεπτό εντουράδικο γεμάτο τρύπες και καύκαλο προστασίας στα κόκκαλα της γροθιάς.
Όταν τα πράγματα ζορίζουν με βροχή τότε έχω ένα ζευγάρι λεπτά αδιάβροχα χωρίς προστασίες όμως.
Δεν είμαι ο πιο θερμόαιμος άντρας του πλανήτη, απλά δεν θυσιάζω την αίσθηση για καμία ζεστασιά ή επιπλέον διαστημική ή αγωνιστική προστασία.
Επομένως: Μην βασίζεσαι στις γνώμες άλλων παρά μόνο στη δική σου εμπειρία και αίσθηση.
Καλές αγορές


:ye31:.
Εγώ έχω εντουραδικα της FOX http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/secaa5edf7921/?Locale=en_GB&ViewObjectPath=%2FShops%2F10207048%2FProducts%2FFOX-Polarpaw-Glove-2013%2FSubProducts%2FFOX-Polarpaw-Glove-2013-0001&ChangeAction=SaveLocale&ChangeObjectID=40680673)με ενισχύσεις στην γροθιά και δερματάκι στον δείκτη για να σκουπίζω την βροχή και σε συνδυασμό με τα θερμαινόμενα του R1150GSA ήμουν άρχοντας. Πολύ καλή αίσθηση όλες τις εποχές, ευκολοφόρετα με μικρό μειονέκτημα ότι έμπαζε λίγο κρύο από τις μανσέτες του μπουφαν, γιατί τα γάντια τα έβαζα από μέσα και όχι από πάνω από τις μανσέτες

xenakis giannis
08-11-2013, 00:17
Σήμερα αγωρασα τα pro whiter 2013 tis ΒΜW είναι νέα μοντέλο το είναι σούπερ καλή εστηση και τούμπανο κρύο βροχή πόλη χειμερινό

Capitain
08-11-2013, 00:31
Εγω εχω παρει τα Acerbis (http://www.mcmotor.gr/products.php?pid=198), τρομερο γαντι, δερματινο, μαλακο,ταιριαξε στο χερι μου μια χαρα..
Το προτεινω ανεπιφυλακτα.:ye02:

vasilis83
08-11-2013, 08:02
Ευχαριστω για τις πληροφοριες σας κ η ερευνα συνεχιζεται

anegis
08-11-2013, 08:13
BMW allround. Καλή κατασκευή, εργονομία και τιμή.
Θα το βρεις γύρω στα 70 ευρώ στους επίσημους.
Μέχρι και υαλοκαθαριστήρα έχει...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

vasilis83
08-11-2013, 10:30
BMW allround. Καλή κατασκευή, εργονομία και τιμή.
Θα το βρεις γύρω στα 70 ευρώ στους επίσημους.
Μέχρι και υαλοκαθαριστήρα έχει...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Η τιμη καλουτσικι φαινεται, ξερεις απο τι υλικο ειναι? gordex?

anegis
08-11-2013, 11:10
Δεν θυμάμαι. Ειναι συνδυασμός συνθετικού υλικού και δέρματος. Πλήρως αδιάβροχο, ζεστό και με καλη αίσθηση.
Μοναδικό μειονέκτημα δεν φοριέται στην πολυ ζέστη...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

PanLampro
08-11-2013, 13:25
Καλοκαιρι: τρυπητό δέρμα ή τουλαχιστο με μερη από υφασμα για εξαερισμο.
Μεσαια σαιζον: δερμα ή ύφασμα ΙΣΩΣ αδιαβροχα (εξαιρετικά βολικά τα softshell).
Χειμωνα: δερμα ή υφασμα με καλή μονωση (δηλαδή γέμιση - όγκο), ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ αδιαβροχα, καλύτερα με διαπνοή (GORETEX ή τύυπου).

Σε καθε περιπτωση:
Με ενισχυσεις στα δαχτυλα εξωτερικα.
Κοντα και χωρις όγκο πανω απο τον καρπο (για να μπαινουν μεσα απο το μανικι στη βροχή)
Μπολικα απο μεγεθος για να μπαινο-βγαινουν ευκολα ΚΑΙ με βρεμμενα χερια,
αλλιώς πολυ ταλαιπωρία...


ΠΟΛΛΑ!
Περισσότερα από ενα ζευγαρια, εστω και με ποικιλία προδιαγραφών (πιο ζεστα, πιο χοντρα, φτηνά, πιο αδιαβροχα ή καθόλου μη μασάς...), ιδιως σε ταξιδια παρε μαζί 2-3 ζευγάρια, γιατι ότι και να κανεις θα βραχουνε και τα @#$$%^ δε στεγνώνουν με τίποτα...:u55:

Από μαρκες και φραγκα, περι ορεξεως κολοκυθόπιτα.
Δοκίμασε πολλα πριν αγορασεις και επέμενε στο άνετο βάλε- βγάλε...

kostas_366
08-11-2013, 20:38
Ανάλογα εποχής και χρήσης. Να είναι λεπτά και όχι κουκούτσες ώστε να έχεις αισθηση κινήσεων.