PDA

View Full Version : Η γμωμη σας...


Drcoolio
27-10-2013, 22:07
Παιδια καλησπέρα.Θέλω την αποψη των πιο έμπειρων στο θέμα,και εξηγουμαι.Έχω ένα Gs 1200 του 2008 απο το οποίο είμαι αρκετα ευχαριστημένος,το οποιο όμως χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικά στην ασφαλτο όπου κάνω πολλα χιλιόμετρα στην εθνικη οδο καθημερινα(μένω στην Ναύπακτο).Σκέφτομαι λοιπόν να το πουλήσω και να πάρω ένα Κ 1300s.Με προβληματίζει όμως η στάση του σώματος στο Κ που είναι σχεδον ξαπλωτη μπροστά(για μένα ακομα χειρότερα γιατι είμαι κοντός-1.70m με κοντα χέρια)και δέν ξέρω αν θα είναι ξεκουραστη η μηχανη για μακρινο ταξίδι όπως το GS.Θα ήθελα να ακουσω την άποψη των πιο έμπειρων σε αυτο το θέμα.Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.....

silvestros
27-10-2013, 22:31
ότι κερδίζεις στο ένα χάνεις στο άλλο και αντίστροφα , αρα πρεπει να ξεκαθαρίσεις πρωτα τι θες εσυ:

κακό οδόστρωμα - λίγο ή πολύ χωματόδρομο τότε πας αποκλειστικά σε on-off.
αν δεν θες να ταξιδευεις στην τριτη εκατονταδα τοτε δεν σου χρειαζεται το street.
αν έχεις συνοδηγό τότε on-off.
αν κουβαλας πολλά πραγματα τοτε on-off... ειναι λίγο αποκρουστικη η εικόνα τριβαλιτσου σε supersport και κάπως περιεργη σε sport turing.
τα απίθανα φρενα το ξεσπασμα και το κρατημα ενος street δεν θα τα βρεις σε on-off.

το υψος σου βολευει για street.η φορτιση των καρπων και το ξαπλωμα γινεται συνηθεια μετα απο 2 εβδομαδες....αλλωστε στα street με 180 ταχυτητα ξεκουραζεσαι καθως ο αερας κρατα το σωμα σου και οχι τα χερια.


Αν σε εκνευρίζει ή σε αγχώνει το λαμπάκι της ρεζέρβας τοτε η λυση ειναι on-off.

τέλος μην δίνεις σημασία στις κριτικές των περιοδικών για το πως παει μια μοτοσυκλεττα ....

αυτα κατα τη γνωμη ενός (KLE500 - CBR 600F4 - Varadero 1000 - CBR1000RR- GS1200) χρηστη.

R21
27-10-2013, 22:49
Παιδια καλησπέρα.Θέλω την αποψη των πιο έμπειρων στο θέμα,και εξηγουμαι.Έχω ένα Gs 1200 του 2008 απο το οποίο είμαι αρκετα ευχαριστημένος,το οποιο όμως χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικά στην ασφαλτο όπου κάνω πολλα χιλιόμετρα στην εθνικη οδο καθημερινα(μένω στην Ναύπακτο).Σκέφτομαι λοιπόν να το πουλήσω και να πάρω ένα Κ 1300s.Με προβληματίζει όμως η στάση του σώματος στο Κ που είναι σχεδον ξαπλωτη μπροστά(για μένα ακομα χειρότερα γιατι είμαι κοντός-1.70m με κοντα χέρια)και δέν ξέρω αν θα είναι ξεκουραστη η μηχανη για μακρινο ταξίδι όπως το GS.Θα ήθελα να ακουσω την άποψη των πιο έμπειρων σε αυτο το θέμα.Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.....
Κατσε οπωs εισαι θα το μετανοιωσειs εχειs:ye33::ye33::ye33: τη πιο ολοκληρωμενη μοτοσυκλετα

VDR
27-10-2013, 23:26
Παιδια καλησπέρα.Θέλω την αποψη των πιο έμπειρων στο θέμα,και εξηγουμαι.Έχω ένα Gs 1200 του 2008 απο το οποίο είμαι αρκετα ευχαριστημένος,το οποιο όμως χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικά στην ασφαλτο όπου κάνω πολλα χιλιόμετρα στην εθνικη οδο καθημερινα(μένω στην Ναύπακτο).Σκέφτομαι λοιπόν να το πουλήσω και να πάρω ένα Κ 1300s.Με προβληματίζει όμως η στάση του σώματος στο Κ που είναι σχεδον ξαπλωτη μπροστά(για μένα ακομα χειρότερα γιατι είμαι κοντός-1.70m με κοντα χέρια)και δέν ξέρω αν θα είναι ξεκουραστη η μηχανη για μακρινο ταξίδι όπως το GS.Θα ήθελα να ακουσω την άποψη των πιο έμπειρων σε αυτο το θέμα.Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.....

Θα σου πρότεινα να κρατήσεις το GSάκι..είναι ένα μηχανάκι που τα κάνει όλα!Συνφορουμήτης έδωσε το adv του για να πάρει K και μετά πάλι GS αγόρασε!..;)

Drcoolio
27-10-2013, 23:50
Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας παιδια.Όντως το GS τα κάνει όλα καλά απλα το πρόβλημα που έχω είναι ότι είναι άσχημο μηχανάκι (ας είμαστε ειλικρινείς)και θα ήθελα τις επιδόσεις του multistrada.Αλλά σε γενικές γραμμές(αν και το σκέφτομαι ακόμα) νομίζω ότι θα συμφωνήσω και θα συγκλίνω με τις απόψεις σας.Δυστυχώς τελικά ισχύει ότι δεν μπορεις να τα έχεις όλα...

forester
28-10-2013, 00:09
Καλά αυτό για την ασχήμια και την ειλικρίνεια....



Υποκειμενικό, τουλάχιστον!!!


Τα άλλα για επιδόσεις κλπ, μάλλον άλλο μηχανάκι ήθελες κι όχι mega on/off.

Γιατί δεν κοιτάς κάτι σε touring? VFR, Busa, ZZR ακόμα και το Κ που είπες.Αφού χώμα δεν πας, σου μένει μόνο το φόρτωμα.

lepanto
28-10-2013, 00:15
Παιδια καλησπέρα.Θέλω την αποψη των πιο έμπειρων στο θέμα,και εξηγουμαι.Έχω ένα Gs 1200 του 2008 απο το οποίο είμαι αρκετα ευχαριστημένος,το οποιο όμως χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικά στην ασφαλτο όπου κάνω πολλα χιλιόμετρα στην εθνικη οδο καθημερινα(μένω στην Ναύπακτο).Σκέφτομαι λοιπόν να το πουλήσω και να πάρω ένα Κ 1300s.Με προβληματίζει όμως η στάση του σώματος στο Κ που είναι σχεδον ξαπλωτη μπροστά(για μένα ακομα χειρότερα γιατι είμαι κοντός-1.70m με κοντα χέρια)και δέν ξέρω αν θα είναι ξεκουραστη η μηχανη για μακρινο ταξίδι όπως το GS.Θα ήθελα να ακουσω την άποψη των πιο έμπειρων σε αυτο το θέμα.Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.....

Έχεις την πληροφορία στην πόρτα σου και ψάχνεσαι;ΚΑΤΣΑΝΑΚΗΣ λέγεται μιλα με τον Λάμπρο;)

Drcoolio
28-10-2013, 02:11
Ελπίζω να μην πρόσβαλλα κάποιον που είπα το μηχανάκι άσχημο και όντως είναι υποκειμενικο.Κατα τ'άλλα θα ήθελα να μείνω στην BMW αν και ο μεγαλύτερος πειρασμος για μένα θα ηταν το Ducati λόγω ιπποδύναμης και εμφάνισης αλλά απο την άλλη είναι και ακριβο ακόμα και μεταχειρισμένο.Το Κ 1300s απο την άλλη το βρίσκω μεταχειρισμένο κοντα στα χρήματα που θα έπαιρνα απο το GS.Νομίζω είναι πειρασμος με λίγα χρήματα παραπάνω να βρεθείς να οδηγείς BMW με 170 άλογα.Παρόλα αυτά οφείλω να ομολογήσω ότι έχετε δίκιο και πρέπει να κάτσω στα αυγά μου.Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που αφιερώσατε.Εύχομαι να τύχει να γνωριστούμε και απο κοντα

And_alex
28-10-2013, 12:41
Καλησπέρα , μετα απο αρκετά ταξίδια, με Vfr (5 χρόνια), hayabusa (2 χρόνια), fjr ( 1.5 χρόνο) , και βόλτες με street φίλων , μπήκα στην κατηγορία των on-off πρόσφατα με το gs 1200. Το θηρίο τα κάνει σχεδόν όλα, πολυ ξεκουραστα . Σχετικά με την δεύτερη εκατοντάδα των χιλιομέτρων είναι δεδομένο ότι δεν έχει την ίδια απόκριση, αλλα σίγουρα μπορείς να ανεβασεις την αδρεναλίνη σε πιο κλειστά κομμάτια....υπάρχει πάντα και το ktm που θεωρείται πολυ πιο σπορ .....

italos
28-10-2013, 12:43
Άλλαξε το, δεν ξέρω τι θα πάρεις, αλλά απο τη στιγμή που βλέπεις άσχημο το gs και καλά κάνεις για σένα το σέβομαι...δεν σου πάει να έχεις τέτοιο μηχανάκι....

Η μηχανή είναι πάνω απο όλα έρωτας...αν δεν είμαστε ερωτευμένοι με αυτή που έχουμε, ΠΡΟΣΟΧΗ και μπορουμε να την αγοράσουμε, πάμε για άλλα....

Απλά πές τι ακριβώς θές...επιδόσεις?? άνεση?? γκλαμουριά?? Γιατί σε βλέπω ανάμεσα σε bmw και ducati για αυτό βάζω και το glamorous μέσα!!

Και θα πούμε την αποψή μας....

Καταστάλαξε στα θέλω σου και εδώ είναι παιδιά που έχουν αλλάξει καμμιά ντουζίνα μηχανές να σου πούνε....

Εγώ προσωπικά μετά το adve --->χάος;)

dim
28-10-2013, 12:43
Εγώ θα σου πρότεινα να έκανες test-drive ένα R1200R. Ίσως σε καλύψει σε αυτά που ζητάς περισσότερο από το GS.:ye33:

spy89
28-10-2013, 15:14
Αν θελεις πάρε με τηλ να σε ενημερώσω πλήρως για multi και για κ1300 που ηταν η προηγούμενη μηχανή μου οπως εχω και εμπειρίες με gs και μπορω να συγκρίνω!!!

AKIS_21
28-10-2013, 15:59
Ακριβώς το ίδιο είχα κάνει εγω το 1997 είχα ένα gs 1100 και το αλαξα για την k1200 rs φοβερή μηχανη οπως ξέρουμε αλλα ποτέ δε ξέχασα την ανέμελια και την άνεση της gs ειδικά δικαβαλλο ετσι πολυ φυσικα ξανά απόκτησα την gs και ολα καλα