PDA

View Full Version : ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΗΝ ΒΜW?


saitman
30-07-2009, 18:44
γεια σας παιδια!υπαρχει μια ευκαιρια να αγορασω μια GS1200 2004 με 30000χλμ στην τιμη των 8000 euro.καταρχην ειναι ευκαιρια?2ον γιατι να αγορασω την bmw και οχι μια vara με 7000 euro?:confused: ολοι μου λενε οτι οι bmw βγαζουν προβληματα,ακριβα service κ.α.!τι να αποφασισω?:yz

syan
30-07-2009, 18:50
Μηνά καλωσόρισες! Να ελέγξεις την GS1200 και να την πάρεις..Τα service είναι φθηνότερα απο την Honda, η μεταπωλητική αξία καλύτερη, όσο για την οδηγική αίσθηση κάνε ένα test ride και τις δύο ο ίδιος και αποφάσισε μόνος σου..Καλές αγορές!!

georgekostas
30-07-2009, 18:56
Kαλως ηρθες Μηνα!
Οπως σου ειπε και ο Στρατος παραπανω δοκιμασε και τις δυο και θα καταλαβεις αμεσως πια ειναι ''καλυτερη''.
Καλη επιλογη.:)

S.T
30-07-2009, 19:06
Γνώμη μου πάντα GS 1200 από 2006 και πάνω για να αποφύγεις τις γνωστές παιδικές ασθένειες!!!Αν κατασταλάξεις στο '04 ενδελεχείς έλεγχος, πλήρες S.Book και φυσικά αν έχει περάσει όλες τις ανακλήσεις.Τώρα για το Varadero υπάρχουν άλλοι πιο ειδικοί(κάτοχοι) και θα σου απαντήσουν, δεν μπαίνω στην διαδικασία καλό και κακό μηχανάκι.

GeorgeP
31-07-2009, 10:39
γεια σας παιδια!υπαρχει μια ευκαιρια να αγορασω μια GS1200 2004 με 30000χλμ στην τιμη των 8000 euro.καταρχην ειναι ευκαιρια?2ον γιατι να αγορασω την bmw και οχι μια vara με 7000 euro?:confused: ολοι μου λενε οτι οι bmw βγαζουν προβληματα,ακριβα service κ.α.!τι να αποφασισω?:yz

'Οπως ποσταρα εδω http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=4227&page=7&highlight=%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9 τα προβληματα που θα συναντησεις σε ενα Βαραντερο - αν τα συναντησεις - και μεχρι τα 200,000κμ όπως εχουν καταγραφεί στα διαφορα φορουμς που ασχολουνται με αυτην την μοτοσυκλετα κι όπως φαινεται στους καταλογους ανταλλακτικων της αντιπροσωπειας ειναι κατα μοντέλο και χρονολογια τα παρακατω

ΜΚ1 (1999-2002) = τρομπα βενζίνης (μετα τα 60,000κμ φυσιολογικη φθορά, απλη αυτοκινητου), ανορθωτής τασης μετά τα 60,000κμ λογω μη καλου αερισμου μιας και ηταν κρυμμενος κατω απο το δεξι καπακι, πηνία (πάνω απο τα 100,000κμ), ζοαν στα 2002 μοντέλα τα οποια ηταν Made in Spain και λογω κακης τοποθετησης απο τον Ισπανο, ποτέ απο το 1999-2002 που ηταν γιαπωνεζικα και με γιαπωνεζικα χερια περασμενα!!!!!
Μκ2 (2003-2006) = μπαταρία (πολλες φορές πάνω στο 6μηνο), διαροη λαδιου απο το πίσω αμορτισερ,ζοαν (απο τα 16000κμ και μετα λογω λάθος τοποθετησης του Ισπανου), HISS (immobilizer), ανορθωτης τασης στα μη ABS λογω ιδιας με το Μκ1 τοποθετησης του και ανευ προβληματων στα με ABS λογω σωστης τοποθετησης του σε εξωτερικο σημειο όπου ψυχεται ευκολα.
MK3 (2007-...)= μονον διαροη λαδιου απο το πίσω αμορτισερ σε 4 μηχανάκια και επανάληψη βλάβης του HISS!! Προς το παρόν!!!
Το ΜΚ2 έχει και μια ανακληση για την βαλβιδα κατανομης πίεσης των φρένων και αλλη μια για την σωστή λειτουργία του πλαινου σταντ ως προς τον διακόπτη που υπάρχει εκει για το σβησιμο του κινητήρα!!

Ολα τα μοντέλα οσο ειναι καινουρια ενδέχεται να παρουσιασουν διαροη ψυκτικού λογω ελλιπους σφιξιματος των κολλιέδων!! Τρια βαραντερο άλλαξα και τα τρια το παρουσιασαν!!

Κάποιοι πανεξυπνοι εξουσιοδοτημένοι για να τα παρουν απο την Χοντα ¨η και τους ιδιοκτητες στο παραμικρο ‘’τσικ’’ του κινητηρα αλλαζανε.......τεντωτηρες καδενων οι οποιοι οχι μονον δεν χαλάνε αλλα η κατασκευη τους ειναι τέτοια που πρωτα οι καδενες θα μακρυνουν παρα οι τεντωτηρες θα χαλασουν!!

Κι παρακάτω ειναι ολες οι ανακλησεις τους απο το 1999 μεχρι το 2008!:

http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/rec...Text=Blank&tx= (http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/searches/expand.asp?uniqueID=F02FE7B4738DD41080256FBE0031010D&freeText=Blank&tx=)

http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/rec...hes/search.asp (http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/searches/search.asp)

http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/rec...hes/search.asp (http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/searches/search.asp)

http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/rec...hes/search.asp (http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/searches/search.asp)

Κοστος ανταλλακτικων


τρομπα βενζίνης=150ε στον Σαρακακη και 50ε στο ελευθερο εμπόριο (ΚΥΟΣΑΝ)
ανορθωτής τασης = 160ε στον Σαρακακη και 50ε στο ελευθερο εμπόριο
μπαταρία= 130ε στον Σαρακακη και 30-70ε στο ελευθερο εμπόριο αναλογως μοντέλου (ABS & NON ABS!!)
πηνία= 200ε καινουρια ολη η εγκατασταση απο Σαρακακη!
ζοαν= 22ε απο Σαρακακη
HISS= 90ε το pulse generatorκαι 100ε η αντεννα (οτι απο τα δυο φταιει ¨η και τα δύο), παντα απο Σαρακάκη


Σερβις χρειάζεται στα 24000κμ και λαδια / φιλτρο λαδιου στα 12000 συμφωνα με τον κατασκευαστή. Φιλτρο αερα στα 18000κμ κι αν εισαι της πόλης οδηγος καθε 12000κμ η αλλαγη του ειναι οτι πρέπει (κοστος 30ε)

Το κοστος των σερβις μεταξυ των δύο GS/Varadero ειναι περίπου το ιδιο σε αντιστοιχια χιλιομετρικη διότι η μεν πρωτη θέλει καθε 10,000κμ και η άλλη καθε 24000. Αν λοιπόν τα 150ε των 10000κμ της GS το πολλαπλασιασεις επι 2,4 (24,000κμ:10,000km=2.4) μας κανει 360ε το οποιο ειναι το κοστος της άλλης τότε!! Και παντα αν τηρησουμε το χρονοδιάγραμμα του καθε κατασκευαστή αυστηρα και σε εξουσιοδοτημένο πάντα συνεργείο (δεν το συνιθστω 100% αλλα αυτο ειναι άλλο θεμα), διότι καποιοι (σαν κι εμενα) αλλαζουν π.χ τα λαδια συχνοτερα!
Σημ. Οι Βαλβιδες απαιτουν μονον ελεγχο στα 24000κμ. Λογω του συστηματος των καπελοτων δεν χρειαζονται ποτε ρυθμιση!! Τρια Βαραντερο άλλαξα, ενα απο καθε μοντέλο και μονον στο πρωτο με τα 150,000κμ χρειαστηκε να ρυθμισω μια φορα δύο βαλβιδες απο τις 8!!!

Για τις βλαβες/ανακλησεις/αξιοπιστια των GS μπορεις να ανατρέξεις στις σελιδες αυτου του φορουμ αλλα και στο advider.com αν το θυμαμαι καλα να βρεις το τι και το πως. Ειδικα σε αυτο εδω το φόρουμ θα βρεις πολλές ''αψιμαχίες'' μου με τους εδω συναδέλφους περι του θέματος!! Η οποιες αψιμαχίες ουδόλως εχουν να κανουν με κανενός ειδος αντιπαραθεσης αφου ειναι καθαρη ανταλλαγη απόψεων σε εντονο ύφος καμιά φορά!!

Ουτε εγω θα μπως στο τριπακι ποια ειναι η καλλυτερη διότι απλα καμια δεν ειναι καλλυτερη της άλλης! Η καθε μια εχει φτιαχτει να κανει κατι καλλυτερα απο την άλλη κι ο καθε αγοραστης μετρωντας τα κουκιά και τις αναγκες του σαν αναβάτης (χωμα, ασφαλτος κ.λ.π.) αλλα και βαζοντας το υποκειμενικό της ομορφιάς βεβαίως-βεβαίως αποφασίζει!!

ΥΓ. Αν μου πεις τον αριθμο πλαισίου τπυ Βαρα που σου δινουνξ στις 7000ε θα σου πω ακριβως τι μοντέλο ειναι για να μην αγοράσεις του 2004 για 2007!!!!

GeorgeP
31-07-2009, 10:53
'Οπως ποσταρα ................................................
......................................................................................................

ΥΓ. Αν μου πεις τον αριθμο πλαισίου τπυ Βαρα που σου δινουνξ στις 7000ε θα σου πω ακριβως τι μοντέλο ειναι για να μην αγοράσεις του 2004 για 2007!!!!

στο παραπανω ΥΓ 1 προσθεσε και το ΥΓ 2 το οποιο δεν προλαβα να γραψω λογω του 10λεπτου περιορισμου στο editing
''Μεγάλο Ατου των GS, αν πιανουν τα χερια σου και εισαι γνωστης μηχανολογίας (απλα πραγματα οχι διπλωματουχος) τα παντα μπορεις να τα κανεις μονος σου στο σπιτι, απο απλο σερβις με ρυθμιση βαλβιδων μεχρι κατέβασμα κινητηρα!''

boxer-1200
31-07-2009, 11:49
και έτσι να είναι για τις gs(πιο πολλά προβλήματα χα-χα)καποιος τη θέλει!!!!!!!
Άλλος έχει μια γκόμενα που του τα τρώει.Αλλά΄τι να κάνει ;;;ΑΥΤΗ ΓΟΥΣΤΆΡΕΙ :D

GeorgeP
31-07-2009, 11:55
και έτσι να είναι για τις gs(πιο πολλά προβλήματα χα-χα)καποιος τη θέλει!!!!!!!
Άλλος έχει μια γκόμενα που του τα τρώει.Αλλά΄τι να κάνει ;;;ΑΥΤΗ ΓΟΥΣΤΆΡΕΙ :D
Αυτο λεω/λεμε χρόνια τωρα!!!! Αμα την γουστάρεις (την γκομενα) μεχρι και φυλακη πας!!!! ;) Εχει συμβει παμπολλες φορές στο παρελθόν!;):)

Bolero
31-07-2009, 12:01
και έτσι να είναι για τις gs(πιο πολλά προβλήματα χα-χα)καποιος τη θέλει!!!!!!!
Άλλος έχει μια γκόμενα που του τα τρώει.Αλλά΄τι να κάνει ;;;ΑΥΤΗ ΓΟΥΣΤΆΡΕΙ :D

Αυτο λεω/λεμε χρόνια τωρα!!!! Αμα την γουστάρεις (την γκομενα) μεχρι και φυλακη πας!!!! ;) Εχει συμβει παμπολλες φορές στο παρελθόν!;):)


+1000

johnkrassas
31-07-2009, 12:15
For ever BMW!!!!!!!!!!!!!!!!!!

emix
31-07-2009, 12:39
GS1200 του 2004 με 30000χλμ;

Ελεος ρε παιδια; 6000χλμ τον χρονο δηλαδη εκανε ο ανθρωπος;
Ελεος ποια...!

Αρχιζω και νοιωθω βλακας που την φορτωσα 90000χλμ και τωρα δεν μπορω ευκολα να την πουλησω.
Τι τα παιρνουν τα μηχανακια; Για να τα εχουν στο γκαραζ, να τα κοιτανε και να λενε οτι εχουν BMW;

Συγνωμη που γινομαι κακος, αλλα μαλλον ζω στον κοσμο μου!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
31-07-2009, 12:47
GS1200 του 2004 με 30000χλμ;

Ελεος ρε παιδια; 6000χλμ τον χρονο δηλαδη εκανε ο ανθρωπος;
Ελεος ποια...!

Αρχιζω και νοιωθω βλακας που την φορτωσα 90000χλμ και τωρα δεν μπορω ευκολα να την πουλησω.
Τι τα παιρνουν τα μηχανακια; Για να τα εχουν στο γκαραζ, να τα κοιτανε και να λενε οτι εχουν BMW;

Συγνωμη που γινομαι κακος, αλλα μαλλον ζω στον κοσμο μου!




http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF70.gif Keep walking Ηλία .....;)



.

vp_68
31-07-2009, 13:15
Καλό είναι να μάθεις τα υπέρ και τα κατά, αλλά καμιά φορά υπερσχύει το συναίσθημα, αυτό που θα σου κάνει κλίκ με την πρώτη ματιά, βάζοντας στην άκρη κάποια διλλήματα

NLS
31-07-2009, 13:31
οδήγησε

S.T
31-07-2009, 15:08
Γνώμη μου πάντα GS 1200 από 2006 και πάνω για να αποφύγεις τις γνωστές παιδικές ασθένειες!!!Αν κατασταλάξεις στο '04 ενδελεχείς έλεγχος, πλήρες S.Book και φυσικά αν έχει περάσει όλες τις ανακλήσεις.Τώρα για το Varadero υπάρχουν άλλοι πιο ειδικοί(κάτοχοι) και θα σου απαντήσουν, δεν μπαίνω στην διαδικασία καλό και κακό μηχανάκι.

Και για να συνεχίσω σχετικά με το φθηνό ή ακριβό servis της κάθε μηχανής μπορεί η GS να είναι ελαφρώς φθηνότερη αλλά πρόσεχε μην τα 8.000 ευρώ της ευκαιρίας εύκολα φτάσουν 10 με 11 χιλιάρικα με κανένα πρόβλημα στο σασμάν ,ABS ή διαφορικό.Επίσης η καλή θέληση της BMW μετά από 5 χρόνια ή μια πιθανή έκπτωση στα ανταλλακτικά για μοντέλο '04 χλωμή την βλέπω.

Υ.Γ:Ειλικρινά τέτοια παρουσίαση για Varadero από τον GeorgeP που αλλού θα βρείς?;)

VARAKO
31-07-2009, 15:11
Υ.Γ:Ειλικρινά τέτοια παρουσίαση για Varadero από τον GeorgeP που αλλού θα βρείς?;)



:sm8::sm7:

GeorgeP
31-07-2009, 15:39
Και για να συνεχίσω σχετικά με το φθηνό ή ακριβό servis της κάθε μηχανής μπορεί η GS να είναι ελαφρώς φθηνότερη αλλά πρόσεχε μην τα 8.000 ευρώ της ευκαιρίας εύκολα φτάσουν 10 με 11 χιλιάρικα με κανένα πρόβλημα στο σασμάν ,ABS ή διαφορικό.Επίσης η καλή θέληση της BMW μετά από 5 χρόνια ή μια πιθανή έκπτωση στα ανταλλακτικά για μοντέλο '04 χλωμή την βλέπω.
+10000


Υ.Γ:Ειλικρινά τέτοια παρουσίαση για Varadero από τον GeorgeP που αλλού θα βρείς?;)

H αληθεια ειναι οτι το ψαχνω πολύ σε οτι παω να αγοράσω (προιστορία κ.λ.π.), θελω τα λιγοτερα των προβληματων που μπορω να βρω!!! Γιαυτο εξάλλου και δεν αγοράζω ενα μοντέλο και μετα πάω σε κάποιο άλλο! Παντα απο το ιδιο μοντέλο 3-4 εκδόσεις!! Ετσι ειχα 4 Αφρικα και τωρα 3 Βαραντέρο!! Επόμενο ειναι οι γνωσεις να αυξάνονται και οι εμπειρία να μεγαλωνει!!!

gemara
31-07-2009, 15:52
Με 30.000χλμ η μηχανή είναι καινούργια φίλε μου. Αν και εμφανισιακά είναι σε καλή κατάσταση και προσεγμένη θα γεράσετε μαζί.
Μεταξύ μας τώρα, έχεις αποφασίσει τι θες να πάρεις!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
31-07-2009, 15:54
H αληθεια ειναι οτι το ψαχνω πολύ σε οτι παω να αγοράσω (προιστορία κ.λ.π.), θελω τα λιγοτερα των προβληματων που μπορω να βρω!!! Γιαυτο εξάλλου και δεν αγοράζω ενα μοντέλο και μετα πάω σε κάποιο άλλο! Παντα απο το ιδιο μοντέλο 3-4 εκδόσεις!! Ετσι ειχα 4 Αφρικα και τωρα 3 Βαραντέρο!! Επόμενο ειναι οι γνωσεις να αυξάνονται και οι εμπειρία να μεγαλωνει!!!



...χάνεις την "μαγεία" του καινούριου, του "φρέσκου κ του ανεξερεύνητου .....;)

(για τις μοτό μιλάω φυσικά......:D)



.

GeorgeP
31-07-2009, 16:10
...χάνεις την "μαγεία" του καινούριου, του "φρέσκου κ του ανεξερεύνητου .....;)

(για τις μοτό μιλάω φυσικά......:D)



.
Νικόλαε

καθε εκδοση κάποιου μοντέλου εχει τις καινοτομίες του και τις ιδιαιτερότητες του εναντι του προηγουμενου!! Για εμας τους ''μηχανολογους'' αυτο εχει εξεχουσα σημασία!! π.χ. η διαφορες ενος ΜΚ2 (2003-2006) με ενα ΜΚ3 (2007-...) ειναι πολλές που αρχιζουν απο τους αισθητηρες 8 εναντι 4, περνάνε απο τις αλλαγες σε αναρτησεις ακι σκελετο και καταληγουν στο βαρος του κινητηρα το οποιο ειναι 2,5 κιλα λιγότερο για το Μκ3 εναντι του ΜΚ2. Μετά, η ρατσα η δικη μας των ''μηχανολογων'', αρχιζει και ψάχνει τα γιατί και τα πως κι εκει ειναι όλο το παιχνιδι!! Ετσι οταν κάποιος αντιμετωπισει ''προβλημα'' π.χ. στο συστημα ΙΜΜΟ(hiss κατα Χοντα) της μοτο ειμαστε ετοιμοι να του δώσουμε την λυση, αφου το ζησαμε,ψάξαμε, εξερευνησαμε το θεμα, κι οχι να πηγαινουμε ρωτωντας ''αν κάποιος άλλος εχει το διο προβλημα και πως το έλυσε''!! Ποιός άλλος θα μπορουσε να ξερει αν ο προμηθευτης του συγκεκριμενου συστηματος άλλαξε και τι συνεπάγεται αυτό αν δεν ειχε ασχοληθει με το θεμα. Θα μου πεις και τι ενδιαφερει αυτο εναν αναβάτη? εναν ηδη αναβατη Βαραντερο λιγο τον ενδιαφερει εναν πιθανό μελλοντικό αναβάτη όμως τον ενδιαφερει και πολύ μάλιστα δίοτι σου λεει ''εγγλεζος ο πρωτος και προβληματικός προμηθευτης Γερμαναράς ο δευτερος εεεε δεν ειναι ιδιοι!! Αρα το προβλημα λυθηκε ¨η θα λυθει στο μελον!!''
Οσο για την ''μαγεια'' που αναφερεις και χάνεται εχεις απόλυτο δίκιο αν ημουν ενας απλος αναβάτης σαν τους περισσότερους συμφουρμιτες, σε ''εμας'' η μαγεια του ''ανεξερευνητου'' ειναι αλλου.......στην εξερευνηση της βελτιωσης του ηδη καλου ¨η του χειρότρου που εγινε καλυτερο!!;)
Πως νομιζεις οτι εμαθα τοσα για τα GS? Μα φυσικα απο την ενασχόληση με το δικό μου προβληματικό του τ'ότε!!!;):)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
31-07-2009, 16:19
Νικόλαε

.
.
.
.
.





A) Δεν "μ' έπιασες" .....:D (αλλού το πήγαινα ....;))

Β) Για τις μοτό, δεν μ' έπεισες,

αλλά ............................ δεν σε "κοντράρω",





























γιατί τα λες ωραία ρε μπαγάσα ......:sm7:

Συνέχισε ..... μ' αρέσεις ........;)




.

kostas_366
31-07-2009, 16:26
GS1200 του 2004 με 30000χλμ;

Ελεος ρε παιδια; 6000χλμ τον χρονο δηλαδη εκανε ο ανθρωπος;
Ελεος ποια...!

Αρχιζω και νοιωθω βλακας που την φορτωσα 90000χλμ και τωρα δεν μπορω ευκολα να την πουλησω.
Τι τα παιρνουν τα μηχανακια; Για να τα εχουν στο γκαραζ, να τα κοιτανε και να λενε οτι εχουν BMW;

Συγνωμη που γινομαι κακος, αλλα μαλλον ζω στον κοσμο μου!
Δεν είναι και φοβερό φίλε μου. Μπορεί να είναι κ γυρισμένα αλλά μπορεί να ήταν και στάσιμη. Πολλές μοτο είναι με λίγα κλμ λόγω έλειψης χρόνου 'η στασιμότητας σε γκαράζ. Είχα βρει r850gs 97m με 25,000 klm.

GeorgeP
31-07-2009, 16:27
A) Δεν "μ' έπιασες" .....:D (αλλού το πήγαινα ....;)).

χαζός δεν ειμαι!! Σου ξεφυγα!!!!!!!!!:D


Β) Για τις μοτό, δεν μ' έπεισες,
δηλαδη?:confused:


γιατί τα λες ωραία ρε μπαγάσα ......:sm7:

Συνέχισε ..... μ' αρέσεις ........;)

κατι μου ελεγαν για ''κυβερνητικός εκπρόσωπος'' αλλα δεν δεχθηκα!!!:sm7:

kostas_366
31-07-2009, 16:33
Γνώμη μου...
Ο δ ή γ η σ ε και τις δύο.
Θα καταλάβεις αμέσως διαφορές.
Σκέφτεσε τι σ αρέσει και αποφασζεις.
Όλα έχουν προβλήματα και όλα δεν έχουν... κάπως έτσι να το δεις..

Major_Goose
31-07-2009, 18:01
H αληθεια ειναι οτι το ψαχνω πολύ σε οτι παω να αγοράσω (προιστορία κ.λ.π.), θελω τα λιγοτερα των προβληματων που μπορω να βρω!!! Γιαυτο εξάλλου και δεν αγοράζω ενα μοντέλο και μετα πάω σε κάποιο άλλο! Παντα απο το ιδιο μοντέλο 3-4 εκδόσεις!! Ετσι ειχα 4 Αφρικα και τωρα 3 Βαραντέρο!! Επόμενο ειναι οι γνωσεις να αυξάνονται και οι εμπειρία να μεγαλωνει!!!


Το μεταχειρισμένο είναι και ζαριά, μπορεί να φαίνεται μια χαρά και σε 500 χιλιόμετρα να σου βγαλει το οτιδήποτε.

Όσο για το αν τα χιλιόμετρα ειναι πραγματικά , υπάρχει πιθανότητα . Το δικό μου Varadero το δωσα με 30.000 χιλιόμετρα πραγματικότατα, αφού ζω σε μέρος που δεν έχει μεγάλες διαδρομές και λόγω μικρού παιδιού δεν μνπόρεσα να κάνω ταξίδια όπως με τις προηγούμενες μηχανές μου . Και δεν έιχε κανένα απολύτως πρόβλημα. Αντιθέτως ήταν γεμάτο έξτρα τα οποία το φόρτωνα επι 9 χρόνια για να κρατάω το ενδιαφέρον μου ζεστό ...

οπότε ...σχετικά είναι όλα . Πιστεύω με εναν σωστό έλεγχο σε συνεργείο, θα χεις κάποια σχετική ασφάλεια

Κώστας

S.T
31-07-2009, 18:22
Το μεταχειρισμένο είναι και ζαριά, μπορεί να φαίνεται μια χαρά και σε 500 χιλιόμετρα να σου βγαλει το οτιδήποτε.

Όσο για το αν τα χιλιόμετρα ειναι πραγματικά , υπάρχει πιθανότητα . Το δικό μου Varadero το δωσα με 30.000 χιλιόμετρα πραγματικότατα, αφού ζω σε μέρος που δεν έχει μεγάλες διαδρομές και λόγω μικρού παιδιού δεν μνπόρεσα να κάνω ταξίδια όπως με τις προηγούμενες μηχανές μου . Και δεν έιχε κανένα απολύτως πρόβλημα. Αντιθέτως ήταν γεμάτο έξτρα τα οποία το φόρτωνα επι 9 χρόνια για να κρατάω το ενδιαφέρον μου ζεστό ...

οπότε ...σχετικά είναι όλα . Πιστεύω με εναν σωστό έλεγχο σε συνεργείο, θα χεις κάποια σχετική ασφάλεια

Κώστας

Θα συμφωνήσω και εγώ με την ζαριά.Αλλά άλλο το ζάρι να γράφει 5(πενταετία) και άλλο να είναι εντός εγγύησης (2) ή κοντά στην εγγύηση(3),ώστε να είναι αποκλειστικά υπεύθυνη όσο γίνετε και αποδεικνύετε η κατασκεύαστρια εταιρία για πρόβλημα που ίσως προκύψει.

syan
31-07-2009, 18:38
+10000



H αληθεια ειναι οτι το ψαχνω πολύ σε οτι παω να αγοράσω (προιστορία κ.λ.π.), θελω τα λιγοτερα των προβληματων που μπορω να βρω!!! Γιαυτο εξάλλου και δεν αγοράζω ενα μοντέλο και μετα πάω σε κάποιο άλλο! Παντα απο το ιδιο μοντέλο 3-4 εκδόσεις!! Ετσι ειχα 4 Αφρικα και τωρα 3 Βαραντέρο!! Επόμενο ειναι οι γνωσεις να αυξάνονται και οι εμπειρία να μεγαλωνει!!!
Αγαπητέ Γιώργο πολύ καλά τα λές, πολύ καλά τα ψάχνεις όλα και πολύ καλά κάνεις και κρατάς 3-4 εκδόσεις απο το ίδιο. Όπως λέει και ο ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ χάνεις όμως κάποια μαγεία. Δέν κάνω κριτική και σέβομαι όλες τις απόψεις και τα γούστα..σίγουρα ο καθένας μας έχει και τούς λόγους του για την εκάστοτε αγορά.
Σάν μηχανολόγος σίγουρα το ενδιαφέρον σου κλείνει πρός την μηχανολογική άποψη μιάς αγοράς και γνωρίζεις έγκαιρα ποιός κατασκεύασε το injection και ποιός το ABS. Μόνον που η μοτοσυκλέτα δεν έχει μόνον μηχανολογική άποψη..έχει και οδηγική και αισθητική και χαρακτήρα άν θέλεις. Ούτε όλοι οι αναβάτες γνωρίζουν και θέτουν ως προτεραιότητα τίς μηχανικές τους γνώσεις. Κάποιος αγοράζει μια Alfa Romeo γιαυτό που είναι και γιαυτό που φτιάχτηκε, την φινέτσα, την αισθητική της και τον χαρακτήρα οδήγησης, και αυτά χαίρεται, δεν τον απασχολεί ο προμηθευτής των καρμπυρατέρ.
Καταλαβαίνω επίσης ότι μάλλον πέρασες προβλήματα με BMW που είχες στο παρελθόν...αλλά και πάλι, άν επιζήσεις απο πτώση μηχανής ή αεροπλάνου σημαίνει ότι δεν θα ξανανέβεις; Όλες οι μοτοσυκλέτες έχουν τα προβλήματα τους και παίρνεις απαντήσεις μερικές φορέ όταν ρωτάς " μ' αρέσει να τη βλέπω - "μ' αρέσει ο ήχος της" κτλ. Στα Forum γενικότερα, γιατί τυχαίνει να παρακολουθώ ούκ ολίγα διεθνώς, συνήθως συζητάνε για προβλήματα και όχι για επαίνους και συγχαρητήρια. Το ποσοστό λοιπόν των προβλημάτων που συζητιέται στα Forum στατιστικά ανήκει στο <5%.
Έτσι λοιπόν ήθελα να καταθέσω την αποψή μου αλλά και πολλών οδηγών που τα κριτήριά τους βρίσκονται εκτός μηχανολογίας χωρίς να παύουν να είναι άριστοι οδηγοί και με διαφορετικές προτεραιότητες επιλογών.
Παρακολουθώ τα γραφόμενά σου και πραγματικά μας έχεις δώσει ούκ ολίγα άρθρα με χρήσιμες πληροφορίες και έχεις τις ευχαριστίες όλων. Αλλά η ζωή είναι "κι αλλού".......
Ελπίζω να μη κούρασα και καλές βόλτες πάντα με το θηρίο σου!!

Φιλικά
Στράτος

Υ.Γ. Υπ' όψιν ότι έχω πολύ καλή μηχανολογική κατάρτιση κι εγώ...χωρίς να το έχω ως μοναδικό κριτήριο!

Arkas
31-07-2009, 20:44
Μηνά καλωσόρισες! Να ελέγξεις την GS1200 και να την πάρεις..Τα service είναι φθηνότερα απο την Honda, η μεταπωλητική αξία καλύτερη, όσο για την οδηγική αίσθηση κάνε ένα test ride και τις δύο ο ίδιος και αποφάσισε μόνος σου..Καλές αγορές!!

Με 30.000χλμ η μηχανή είναι καινούργια φίλε μου. Αν και εμφανισιακά είναι σε καλή κατάσταση και προσεγμένη θα γεράσετε μαζί.
Μεταξύ μας τώρα, έχεις αποφασίσει τι θες να πάρεις!
Συμφωνώ και επαυξάνω!

gemara
31-07-2009, 20:53
...

Υ.Γ. Υπ' όψιν ότι έχω πολύ καλή μηχανολογική κατάρτιση κι εγώ...χωρίς να το έχω ως μοναδικό κριτήριο!
;)

GeorgeP
31-07-2009, 22:38
Αγαπητέ Γιώργο πολύ καλά τα λές, πολύ καλά τα ψάχνεις όλα και πολύ καλά κάνεις και κρατάς 3-4 εκδόσεις απο το ίδιο. Όπως λέει και ο ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ χάνεις όμως κάποια μαγεία. Δέν κάνω κριτική και σέβομαι όλες τις απόψεις και τα γούστα..σίγουρα ο καθένας μας έχει και τούς λόγους του για την εκάστοτε αγορά.
Σάν μηχανολόγος σίγουρα το ενδιαφέρον σου κλείνει πρός την μηχανολογική άποψη μιάς αγοράς και γνωρίζεις έγκαιρα ποιός κατασκεύασε το injection και ποιός το ABS. Μόνον που η μοτοσυκλέτα δεν έχει μόνον μηχανολογική άποψη..έχει και οδηγική και αισθητική και χαρακτήρα άν θέλεις. Ούτε όλοι οι αναβάτες γνωρίζουν και θέτουν ως προτεραιότητα τίς μηχανικές τους γνώσεις. Κάποιος αγοράζει μια Alfa Romeo γιαυτό που είναι και γιαυτό που φτιάχτηκε, την φινέτσα, την αισθητική της και τον χαρακτήρα οδήγησης, και αυτά χαίρεται, δεν τον απασχολεί ο προμηθευτής των καρμπυρατέρ.
Καταλαβαίνω επίσης ότι μάλλον πέρασες προβλήματα με BMW που είχες στο παρελθόν...αλλά και πάλι, άν επιζήσεις απο πτώση μηχανής ή αεροπλάνου σημαίνει ότι δεν θα ξανανέβεις; Όλες οι μοτοσυκλέτες έχουν τα προβλήματα τους και παίρνεις απαντήσεις μερικές φορέ όταν ρωτάς " μ' αρέσει να τη βλέπω - "μ' αρέσει ο ήχος της" κτλ. Στα Forum γενικότερα, γιατί τυχαίνει να παρακολουθώ ούκ ολίγα διεθνώς, συνήθως συζητάνε για προβλήματα και όχι για επαίνους και συγχαρητήρια. Το ποσοστό λοιπόν των προβλημάτων που συζητιέται στα Forum στατιστικά ανήκει στο <5%.
Έτσι λοιπόν ήθελα να καταθέσω την αποψή μου αλλά και πολλών οδηγών που τα κριτήριά τους βρίσκονται εκτός μηχανολογίας χωρίς να παύουν να είναι άριστοι οδηγοί και με διαφορετικές προτεραιότητες επιλογών.
Παρακολουθώ τα γραφόμενά σου και πραγματικά μας έχεις δώσει ούκ ολίγα άρθρα με χρήσιμες πληροφορίες και έχεις τις ευχαριστίες όλων. Αλλά η ζωή είναι "κι αλλού".......
Ελπίζω να μη κούρασα και καλές βόλτες πάντα με το θηρίο σου!!

Φιλικά
Στράτος


Υ.Γ. Υπ' όψιν ότι έχω πολύ καλή μηχανολογική κατάρτιση κι εγώ...χωρίς να το έχω ως μοναδικό κριτήριο!


Φυσικά και συμφωνω ,αζι σου και αφου με διαβαζεις σε πολλά απο οσα λες εχω αναφερθει κι εγω στο παρελθόν!! Η μοτοσυκλετα ειναι ερωτας, ειναι τροπος ζωης όποια κι αν ειναι αυτη κατω απο τα ποδια σου!!

Εχεις απόλυτο δικιο οτι δεν ειναι όλα μηχανολογια, το ιδιο λεω κιεγω, απλα οι προτεραιοτητες μου στην αγορα ενος οχηματος προσανατολιζονται πρωτα στον μηχανολογικο τομεα και στην αυξημενη αξιοπιστία! Μετα, για μενα, ερχεται η ομορφιά!!
Ναι, ειχα παμπολλα προβληματα με το 1150 μου, ναι επαθα σοκ οταν απο αφρικα=δεν ξερω τι θα πει βλάβη πηγα στο βολτα - συνεργειο -σπιτι! Ναι ξενερωσα οταν στην δευτερη αλλαγη συμπλέκτη (η πρωτη καλυφτηκε στην εγγυηση) μεσα σε 8000κμ (!!) μου εζητησαν 300,000δρχ τότε!!! Επεσα στην περιπτωση? δεν νομιζω διότι τα ιδια διαβαζω μεχρι σημερα αλλα και ζω με φίλους που εχουν 1200!!
Και πάλι ομως λεω ''αφου σου αρεσει να την παρεις, διότι αν δεν την παρεις θα μεινεις με την αμφιβολία''. Το ποια στριβει και φρεναρει καλυτερα ποσώς με διαφερει αφου εχω τις γνωσεις να στριβω και να φρεναρω με οτιδηποτε όπως θέλω! αυτο που μεγιστως με ενδιαφερει ειναι να μην μου δημιουργειται αγχος για το τι ερχεται μετά!! Ειναι αυτο που λεμε ''ο ερωτας για το δικυκλο''. Αν χαλασει τρελαινεσαι, αν επαναλαμβανεται ζουρλένεσαι!!Και πιστεψε με με το 1150 κοντεψα να τρελαθω!! Ειχα χασει τον υπνο μου σκεπτομενος τα τοσα μου ειχαν συμβεί!!

Πριν 10 χρόνια ηθελα να αγοράσω (μιας κι ανεφερες την μαρκα) μια Αλφα Ρομεο (56), την ειχε ενας συναδελφος, ασπρη με μπορντω σαλονι δερματινο καθόμουν και την χαλβάδιαζα μηνες, δεν μπορουσα να συλλαβω τέτοια ομορφια, τετοιες καμπυλες και τετοιο design στο εσωτερικό!! Μια μερα, μετα απο βραδυνη δυνατη βροχη με πηρε ο συναδελφος τηλεφωνο και με ρωτησε αν μπορυσα να παω να τον παρω να παμε μαζι στην δουλεια. Φυσικα πηγα κι οταν εφτασα τον ρωτησα ''τι εγινε?'' ''ελα να σου δειξω'' μου λεει, με παει και τι να δω το εσωτερικο, εκεινο το θεσπέσιο σε συλληψη και design εσωτερικο ειχε γεμισει νερό μεχρι τον λεβιε των ταχυτητων!!!!!!! διοτι η στεγανοποιηση απο τους αεραγωγους ειχε παει περιπατο!!!! εεεε παει ξενερωσα και πηρε η μπάλα και οτι alfa Romeo παραγόταν εκεινη την εποχη!!! Χιλιες φορές το απροσωπο Γιαπωνεζικο Yaris παρα να μου τυχαινε κατι τετοιο! Εστω και με πιθανοτητα 1 στο 1,000,000!!!

Αλλα και πάλι θα το φωναξω, ''να αγοραζετε αυτο που λεει η καρδια σας συμφωνα με τις δικες σας αναγκες όποιες κι αν ειναι αυτές!!'' Εγω ειμαι ενας τεχνοκράτης που εκ προϊμίου εχω διαφορετικες αναγκες και θετω άλλα στανταρντς απο παρα πολλους σε αυτο το φόρουμ!!

να 'σαι καλα κι εσυ και να χαιρεσαι το εργαλείο σου όπως εσυ θέλεις

TEOSS
01-08-2009, 17:24
"το απροσωπο Γιαπωνεζικο Yaris" δεν μπαζει νερα...παιρνει φωτια και καιγεται! (επισημη ανακληση)-πιθανως το ιδιο προβλημα υπαρχει και στα κορολα (χωρις επισημη ανακληση), φιλου μου πηρε φωτια ενω ηταν 1 βδομαδα σταθμευμενο με κουκουλα.Η αντιπροσωπια τον αποζημιωσε κανονικα(ολικη καταστροφη-μετρητα).! Πριν λιγες μερες στην Κινεττα varadero 2007 εσπασε κινητηρα(εκανε κατι γκαζιδια...). Ολα τα οχηματα εχουν ατελειες, τα made in Japan (και S.Korea στα αυτοκινητα) εχουν σαφως λιγοτερες βλαβες απο τα ευρωπαικα αλλα αυτο δεν παιζει συμαντικο ρολο σε αγορα μεταχειρησμενου(δωσ΄μου ενα vara 10μερες να στο γυρισω σε 10...χαρτοκουτες).Τι ενοειες :
¨Επεσα στην περιπτωση? δεν νομίζω διότι τα ιδια διαβαζω μεχρι σημερα αλλα και ζω με φίλους που εχουν 1200!!¨
αλλαζουν 2 φορες συμπλεκτη καθε 8000? ολοι? εγω θα επρεπε να εχω αλλαξει 30 φορες στα 120000? :confused::D

Gemat
01-08-2009, 18:13
οδήγησε


+10000000000

ntinopoulos
01-08-2009, 18:17
οδήγησε
...και παρε το gs!;)

saitman
01-08-2009, 19:19
ευχαριστω ολους εσας που απαντησατε στο ερωτημα μου.georgep εισαι φοβερος;) σε ολες της απαντησεις σου.

antonis1150GSA
02-08-2009, 16:42
Καλησπερα κι απο μενα...Καταρχας φιλαρακι ρωτοντας μια τετοια ερωτηση σε φορουμ της BMW στην πλιοψηφια μαζι και με μενα θα σου απαντησω οποσδηποτε να παρεις το GS και οχι το Varadero....καταλαβαινεις πως εαν εκανες την ιδια ερωτηση και σε καποιο αντιστιχο φορουμ της Honda να περιμενες ακριβως την αντιθετη απαντηση...Πιστευω οι συναδελφοι BMWδακηδες να σε καληψαν πριν παρεις την τελικη αποφαση...αντε με το καλο ,οτι και να παρεις...................την GS δηλαδη..:sm7:

gsmaniac
02-08-2009, 19:44
GS να ειναι και οτι να΄ναι:sm7::sm7::sm7::sm7:

ntinopoulos
02-08-2009, 20:28
GS να ειναι και οτι να΄ναι:sm7::sm7::sm7::sm7:
το varadero δε θυμιζει...κασα?:sm7:

pepax66
02-08-2009, 21:44
Ρε παιδιά τι είναι αυτά που λέτε στον φίλο αφήστε τον στην ησυχία του να πάρει το GS που θέλει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

Φίλε μου ο άντρας ότι καβαλάει το αγαπάει εσύ φρόντισε να πάρεις την σωστή ερωτεύσιμη γκόμενα και όχι καμμιά παλιογκέισα (κι άς λένε ότι είναι οι καλύτερες)!

:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

pepax66
02-08-2009, 21:50
Αλλα και πάλι θα το φωναξω, ''να αγοραζετε αυτο που λεει η καρδια σας συμφωνα με τις δικες σας αναγκες όποιες κι αν ειναι αυτές!!''
να 'σαι καλα κι εσυ και να χαιρεσαι το εργαλείο σου όπως εσυ θέλεις


:sm8::sm8::sm8::sm8:

NLS
03-08-2009, 10:46
(κι άς λένε ότι είναι οι καλύτερες)!

ξέρεις κάνουν αυθυποβολή για να το πιστέψουν

Gemat
03-08-2009, 15:09
το varadero δε θυμιζει...κασα?:sm7:

:hmmm::hmmm:ΚΑΣΑ?????????? :hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

http://img7.imageshack.us/img7/3346/cratel.jpg (http://img7.imageshack.us/my.php?image=cratel.jpg)

http://img526.imageshack.us/img526/7894/varadero.jpg (http://img526.imageshack.us/my.php?image=varadero.jpg)

Gemat
03-08-2009, 15:38
το varadero δε θυμιζει...κασα?:sm7:


Η μηπως ακριδα?? :sm7::sm7::sm7::sm7:

http://img199.imageshack.us/img199/568/71789427.jpg (http://img199.imageshack.us/my.php?image=71789427.jpg)

http://img81.imageshack.us/img81/6209/grasshopper.jpg (http://img81.imageshack.us/my.php?image=grasshopper.jpg)

pepax66
03-08-2009, 15:54
Η μηπως ακριδα?? :sm7::sm7::sm7::sm7:





Εχεις δει πως ###### η ακρίδα????????? Μακριάαααααααααααα!!!!!!!! (η ακρίδα είναι 1150 λόγω των προβολέων :Απορία:)

:sm7::sm7::sm7::sm7:

Εξάλου εγω την πρώτη φορά που την είδα νόμιζα ότι ήταν dexion ραφιέρα μετά την ερωτεύτηκα!

aeriko
03-08-2009, 15:54
Η ακρίδα δεν παίζεται, φοβερή φώτο

Gemat
03-08-2009, 16:00
Οριστε, τη βελτιωσα και αλλο!

http://img265.imageshack.us/img265/6209/grasshopper.jpg (http://img265.imageshack.us/my.php?image=grasshopper.jpg)

S.T
03-08-2009, 16:04
Οριστε, τη βελτιωσα και αλλο!

http://img265.imageshack.us/img265/6209/grasshopper.jpg (http://img265.imageshack.us/my.php?image=grasshopper.jpg)


Kαλό!!!:sm7:

pepax66
03-08-2009, 16:26
Οριστε, τη βελτιωσα και αλλο!

http://img265.imageshack.us/img265/6209/grasshopper.jpg (http://img265.imageshack.us/my.php?image=grasshopper.jpg)


Ωραίος!!!!!!!! Η ακρίδα είναι της ερήμου???????????:sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-08-2009, 16:29
:hmmm::hmmm:ΚΑΣΑ?????????? :hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

http://img7.imageshack.us/img7/3346/cratel.jpg (http://img7.imageshack.us/my.php?image=cratel.jpg)

http://img526.imageshack.us/img526/7894/varadero.jpg (http://img526.imageshack.us/my.php?image=varadero.jpg)




Η μηπως ακριδα?? :sm7::sm7::sm7::sm7:

http://img199.imageshack.us/img199/568/71789427.jpg (http://img199.imageshack.us/my.php?image=71789427.jpg)

http://img81.imageshack.us/img81/6209/grasshopper.jpg (http://img81.imageshack.us/my.php?image=grasshopper.jpg)

Οριστε, τη βελτιωσα και αλλο!

http://img265.imageshack.us/img265/6209/grasshopper.jpg (http://img265.imageshack.us/my.php?image=grasshopper.jpg)



Καλά,

Γιώργο, ΔΕΝ ΠΑΙ-ΖΕ-ΣΑΙ ........................http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-73.gif



.

ntinopoulos
03-08-2009, 18:47
Οριστε, τη βελτιωσα και αλλο!

http://img265.imageshack.us/img265/6209/grasshopper.jpg (http://img265.imageshack.us/my.php?image=grasshopper.jpg)
:sm7::sm7::sm7:πολυ καλο!;)

ntinopoulos
03-08-2009, 18:48
:hmmm::hmmm:ΚΑΣΑ?????????? :hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

http://img7.imageshack.us/img7/3346/cratel.jpg (http://img7.imageshack.us/my.php?image=cratel.jpg)

http://img526.imageshack.us/img526/7894/varadero.jpg (http://img526.imageshack.us/my.php?image=varadero.jpg)



βαψε μαυρη την κασα η στο χρωμα του ξυλου τη varadero και θα δεις!:sm7:

Gazi
03-08-2009, 18:49
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

gsmaniac
03-08-2009, 19:38
Ρε μαγκες τετοια ΚΑΣΑ εννοει ο ντινοπουλος,αλλα που να ξερεις αν δεν εισαι της δουλειας:sm7::sm7::sm7:

ntinopoulos
03-08-2009, 20:52
Ρε μαγκες τετοια ΚΑΣΑ εννοει ο ντινοπουλος,αλλα που να ξερεις αν δεν εισαι της δουλειας:sm7::sm7::sm7:
ετσι ακριβως!!!;)

varadero...για το τελευταιο ταξιδι!δινω ιδεες για τη δουλεια ε?:p
κανε με εξωτερικο συνεργατη,product manager!:sm7:

GeorgeP
04-08-2009, 11:35
"το απροσωπο Γιαπωνεζικο Yaris" δεν μπαζει νερα...παιρνει φωτια και καιγεται! (επισημη ανακληση)-πιθανως το ιδιο προβλημα υπαρχει και στα κορολα (χωρις επισημη ανακληση), φιλου μου πηρε φωτια ενω ηταν 1 βδομαδα σταθμευμενο με κουκουλα.
Mου αρεσει πολυ η αντικειμενικότητα κάποιων που εμφανιζονται απο το πουθενά και προσπαθουν να μας πεισουν οτι αυτοκινητο σταθμευμενο ! εβδομαδα πηρε απο μονο του φωτιά!!! Υπάρχει δεν και ανακληση επάυτου!!! Ναι υπαρχει ανακληση ( http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/searches/search.asp?whichpage=2&pagesize=10&resultString=(TOYOTA%20YARIS)%20%20for%20the%20date%20range%2001/1/1999%20to%2001/12/2009&tx=) η οποια όμως δεν μιλαει για σταθμευνα αυτοκινητα αλλα για αυτοκινητα εν κινηση τα οποια εμπλεχτηκαν σε ατυχημα! Το συστημα του προεντατηρα περιεχει αέριο υπό πιεση και την ωρα που ενεργοποιειται παραγεται υψηλότατη θερμοκρασία η οποια ''In the worst case, should the insulator ignite, a post-collision fire may ensue.'' Ας το μεταφράσσουν οι γνωστες Αγγλικων διότι εγω δεν ξερω Αγγλικα!!!!;)

Ολη η αιτιολογια της συγκεκριμενης ανακλησης εδω: http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/searches/expand.asp?uniqueID=7C5D33EED33280D28025754E003AA232&freeText=Blank&tx=

Καλα θα κανει ο φιλος σου να μας πει ΟΛΗ την αληθεια διότι μας διαβαζουν οικογενειαρχες που εχουν Yaris του 2005-2007 για τα οποια βγηκε η ανακληση και θα ηθελαν να ξερουν τι συμβαινει στο αυτοκινητο που βαζουν τα παιδάκια τους!!!Νεύρα



Πριν λιγες μερες στην Κινεττα varadero 2007 εσπασε κινητηρα(εκανε κατι γκαζιδια...).
Το συγκεκριμενο Βαραντερο απο τα 3,5 λιτρα λαδι που επρεπε να εχει το καρτερ ειχε μολις κατι λιγότερο απο........2(!!!!!) εξαιτίας των 200αρων με 10/40 λαδι στο Αθηνα-Κινεττα κατακαλοκαιρο!!!!!!

Να τα λεμε 'οπως ειναι και οχι όπως τα ακουμε απο το 28ο στομα!!!!!!! :mad:






αλλαζουν 2 φορες συμπλεκτη καθε 8000? ολοι? εγω θα επρεπε να εχω αλλαξει 30 φορες στα 120000? :confused::D

Οχι, μονον 15!!!!

ειπα για όλους? Ειπα τι μου συνέβηκε εμενα!!! Ακομα ειπα οτι τα ιδια που συνεβγ=ησαν σε εμενα συμβαινουν μεχρι σημερα και αναφερονται σε ποστς μελων αυτου του φόρουμ!! Που ειναι η αναληθεια?!!!!

Και μιας και η συζητηση....στα 120,000κμ ποσες φορες άλλαξες δισκο-πλατό? αν μου πεις καμμια ¨η μια θα σε ανατρέξω στα επισημα στοιχεια των εξουσιοδτημενων και της BMW Hellas που κατα μεσο ορο μεχρι τα 60,000κμ τα GS αλλαζουν το λιγοτερο μια φορά δισκο-πλατό! Κιαν ο αναβατης ειναι του χωματος και του χ-treme πανω απο δ΄υο φορές!!!
Θα σε ανατρέξω ακομη σε διασαφησεις Τελωνείου που για το 2008 εισηχθησαν στην Ελλαδα 35000 συμπλεκτες (δισκοι-πλατο) για μοντελα απο 1150 μεχρι 1200!!!

georgekostas
04-08-2009, 11:50
Το συγκεκριμενο Βαραντερο απο τα 3,5 λιτρα λαδι που επρεπε να εχει το καρτερ ειχε μολις κατι λιγότερο απο........2(!!!!!) εξαιτίας των 200αρων με 10/40 λαδι στο Αθηνα-Κινεττα κατακαλοκαιρο!!!!!!



Εν τελει καινε και τα VARADERO λαδια;Γιατι ενας φιλος σε αλλο post ειπε 3.5 λιτρα βαζω 3.5 βγαζω!

GeorgeP
04-08-2009, 12:03
το απαντησαμε αυτο πολλες φορες και για το Βαραντερο και για το GS σε άλλα ποστς!!!
ΔΕν υπαρχει κινητηρας εσωτερικης καυσης που να μην καταναλωνει λαδια!! Αλλοι λιγο άλλοι πολύ!! Τα συνθετικα ''καιγονται'' πολυ γρηγοροτερα απο τα ορυκτέλαια!! Οσο πιο μικρο το ιξωδες τοσο μεγαλυτερη η κατανάλωση. Οτιδηποτε και να βαζεις αν πας Αθηνα - Κορινθο με 200κμ σε 40C το λαδι ''καιγεται'' σαν νεράκι απο τα αεροψυκτα και ''πινεται'' σαν κοκα κολα απο τα υδρόψυκτα!! Και λεω σαν Κοκα κολα διότι πινεται δυσκολοτερα του νερου και διότι στα υδρόψυκτα περισσότερο εξατμιζεται το λαδι απο το καρτερ μεσω των σωληνωσεων εξαερωσης του καρτερ που διαθετει παρα καιγεται!!! Αν βαζεις και 10/40 την εκατσες την βαρκα σε αυτα τα κμ!!!

Οι καταναλωσεις λαδιων, υπολογιζονται και πρέπει να υπολογιζονται και ετσι τα λεγαμε σε άλλα ποστς, υπο κανονικες συνθηκες, νορμαλ και οχι υπο x-treme καταστάσεις!!
Αν ο κατοχος του Βαραντερο εβαζε συν

GSMAN
04-08-2009, 12:23
Αν θέλεις αξιοπιστία κρατήματα φρένα BMW R1150GS μέχρι 2002(χωρίς σέρβο)
Αν θες επιδόσεις κρατήματα φρένα ΒΜW R1200GS δε συμπεριλαμβάνεται η αξιοπιστία όπως βλέπεις(χωρίς σέρβο κατά προτίμηση)

ίσως μετά το 2007 τα μοντέλα να συμπεριλαμβάνουν και την αξιοπιστία.

Τέλος το Varadero είναι μία καταπληκτική μοτοσικλέτα όμως έχει ελαστικότητες λόγω πλαισίου που δε θα νοιώσεις ποτέ στη Μπέμπα(Την είχα για 48000 χιλιόμετρα σε συνθήκες απίστευτες μου φάνηκε σκυλί όμως το 1150 είναι άλλο πράγμα)

Τέλος το 1200 έχει άλλο πάτημα ποιο <<σπορτίβ>> θα έλεγα αλλά αυτά είναι γούστα φίλε μου ο καθένας έχι άλλα βασικά κρητίρια για αγορά

π.χ εγώ κοιτάω ασφάλεια αξιοπιστία

άλλος κοιτά πρώτα ομορφιά επιδόσεις αξιοπιστία.,,,

Πρέπει να αναλύσεις με ποια κρητίρια αγοράζεις και μετά σκέφτεσαι το καλύτερο εκτ΄'ος και αν είσαι ερωτιάρης και ψωνίζεις όποτε σου κάνει κλικ κάποια το οποίο στις γυναίκες μπορεί να σου αποβεί επικίνδυνο:) εν αντιθέσει με τις μηχανλές που άμα δε σου κάνει τη πουλάς και πάμε για άλλη:sm7:

GeorgeP
04-08-2009, 12:26
Αν θέλεις αξιοπιστία κρατήματα φρένα BMW R1150GS μέχρι 2002(χωρίς σέρβο)
Αν θες επιδόσεις κρατήματα φρένα ΒΜW R1200GS δε συμπεριλαμβάνεται η αξιοπιστία όπως βλέπεις(χωρίς σέρβο κατά προτίμηση)

ίσως μετά το 2007 τα μοντέλα να συμπεριλαμβάνουν και την αξιοπιστία.

Τέλος το Varadero είναι μία καταπληκτική μοτοσικλέτα όμως έχει ελαστικότητες λόγω πλαισίου που δε θα νοιώσεις ποτέ στη Μπέμπα(Την είχα για 48000 χιλιόμετρα σε συνθήκες απίστευτες μου φάνηκε σκυλί όμως το 1150 είναι άλλο πράγμα)

Τέλος το 1200 έχει άλλο πάτημα ποιο <<σπορτίβ>> θα έλεγα αλλά αυτά είναι γούστα φίλε μου ο καθένας έχι άλλα βασικά κρητίρια για αγορά

π.χ εγώ κοιτάω ασφάλεια αξιοπιστία

άλλος κοιτά πρώτα ομορφιά επιδόσεις αξιοπιστία.,,,

Πρέπει να αναλύσεις με ποια κρητίρια αγοράζεις και μετά σκέφτεσαι το καλύτερο εκτ΄'ος και αν είσαι ερωτιάρης και ψωνίζεις όποτε σου κάνει κλικ κάποια το οποίο στις γυναίκες μπορεί να σου αποβεί επικίνδυνο:) εν αντιθέσει με τις μηχανλές που άμα δε σου κάνει τη πουλάς και πάμε για άλλη:sm7:
που διαφωνησα? ειδικα στο με τα κόκκινα διαφωνησα ποτε????

nek21
04-08-2009, 12:42
τελικα εγω λεω να ξαναπαρω varadero.επισης προτεινω να παρετε και σεις ολοι ρε μαγκες αυτο το εκπληκτικο μηχανακι.τελος το φορουμ να προσαρτηθει στο αντιστοιχο το οποιο αφορα τα ιαπωνικα δικυκλα.αυτα.

GeorgeP
04-08-2009, 12:53
τελικα εγω λεω να ξαναπαρω varadero.επισης προτεινω να παρετε και σεις ολοι ρε μαγκες αυτο το εκπληκτικο μηχανακι.τελος το φορουμ να προσαρτηθει στο αντιστοιχο το οποιο αφορα τα ιαπωνικα δικυκλα.αυτα.
Βλέπω την ειρωνία μην ανυσηχείς;) αλλα όποιος εχει την μυγα μυγιάζεται!!!!
Κι αυτό διότι οτι και να ειπωθει μεταξυ των δύο μοτοσυκλετών (αλλα και σε τρίτη σφηνα το ιδιο θα γινοτανε) εκλαμβανεται σαν ο ενας παει να επιβληθει του άλλου, η ολη συζητηση (και καθε συζητηση του ειδους) εκλαμβανεται σαν debate λες και μας δινει ψωμι να φαμε η Honda / BMw και τα οποια ειναι τελειως λαθος φυσικά!!

Αν καθησουμε και συζητησουμε σε μια πραγματικη βαση δεδομένων (δες το τελευταίο ποστ του GSMAN) τοτε θα δουμε τις αληθειες, καλες και κακες και για τα δυό μοντέλα, και οι ειρωνιες / διαφωνιες θα εκλυψουν!!:)

NLS
04-08-2009, 13:40
εγώ πάντως δεν έχω τη μύγα και δεν μυγιάζομαι

το μηχανάκι μου μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει κιχ
και δεν καλοπαιρνάει μαζί μου κιόλας

πιστέψτε και αναλύστε όσο θέλετε
ελεύθερα

ntinopoulos
04-08-2009, 13:44
εγώ πάντως δεν έχω τη μύγα και δεν μυγιάζομαι

το μηχανάκι μου μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει κιχ
και δεν καλοπαιρνάει μαζί μου κιόλας

πιστέψτε και αναλύστε όσο θέλετε
ελεύθερα
varadero εχεις?:sm7:

nek21
04-08-2009, 14:10
Βλέπω την ειρωνία μην ανυσηχείς;) αλλα όποιος εχει την μυγα μυγιάζεται!!!!
Κι αυτό διότι οτι και να ειπωθει μεταξυ των δύο μοτοσυκλετών (αλλα και σε τρίτη σφηνα το ιδιο θα γινοτανε) εκλαμβανεται σαν ο ενας παει να επιβληθει του άλλου, η ολη συζητηση (και καθε συζητηση του ειδους) εκλαμβανεται σαν debate λες και μας δινει ψωμι να φαμε η Honda / BMw και τα οποια ειναι τελειως λαθος φυσικά!!

Αν καθησουμε και συζητησουμε σε μια πραγματικη βαση δεδομένων (δες το τελευταίο ποστ του GSMAN) τοτε θα δουμε τις αληθειες, καλες και κακες και για τα δυό μοντέλα, και οι ειρωνιες / διαφωνιες θα εκλυψουν!!:)



φιλε μου καλε αν καποιος ειναι αυτος που γραφει λες και καποια εταιρεια τον χρηματοδοτει εισαι εσυ.σορυ αλλα μου φαινεσαι σαν ο υπερασπιστης τις honda.;)

nek21
04-08-2009, 14:11
varadero εχεις?:sm7:
:sm7::sm7::sm7:

gsmaniac
04-08-2009, 14:24
Τελικα ο SEITMAN νομιζω μετα απο ολα αυτα που διαβασε στην ερωτηση του,ουτε GS θα παρει ουτε VARA.μηπως του κοπηκε η ορεξη για μηχανη γενικα δεν ξερω:sm7::sm7::sm7:μονο προβληματα βλεπουμε,νομιζω οτι ειμαστε ετοιμοι για ΔΙΑΚΟΠΕΣ:sm7:

ntinopoulos
04-08-2009, 14:45
θα παρει κανα βεσπακι να κανει τη δουλεια του ο ανθρωπος και θα γραφτει στο σκουτερ κλαμπ!:D

GeorgeP
04-08-2009, 14:50
φιλε μου καλε αν καποιος ειναι αυτος που γραφει λες και καποια εταιρεια τον χρηματοδοτει εισαι εσυ.σορυ αλλα μου φαινεσαι σαν ο υπερασπιστης τις honda.;)
Αντιστρέφεις την αληθεια χωρις αποδειξεις καλε μου ανθρωπε!!:)

Εγω ο ''υπερασπιστης'' των Χοντα (αποτασσω τον Σατανα, φτου!!!) εκατσα κι εγραψα τα προβληματα των Βαραντερο ανα μοντέλο και χρονολογία, όπως αυτα εχουν δημοσιευθει στα διαφορα φορουμς και βιωθεί απο αναβατες αυτων των μοτοσυκλετων σε όλον τον κοσμο (International varadero forum - 13.000 μέλη, http://www.honda-varadero-uk.org/forum/index.php - 2000μέλη) αλλα και στην ελλαδα (www.varaderomania.gr-2500 (http://www.varaderomania.gr-2500) μελη, varaderoforum.gr -500 μέλη) και μετά απο ενασχόληση 10 χρόνων με ΑΥΤΟ το μοντέλο. Ακομα πηρα στοιχεια απο την επισημη αντιπροσωπεια και την βαση δεδομένων πώλησης ανταλλακτικων (μην με ρωτάς πως), π.χ. ο Σαρακακης δεν εχει ουτε ενα γραναζι σαζμάν, γιατί? διότι αν δεν το πεθάνεις στην σουζα και στις καρφωτές δεν παθαινει τίποτε, ενω η BMW ειναι απο τα πρωτα ανταλλακτικα που παραγγέλνει εχοντας κι αποθεμα. Γιατί? τρελλη ειναι να εχει ανταλλακτικα να τις καθονται αν δεν εχει κατανάλωση???

Δεν ειδα κανεναν σας να κανει κατι αναλογο!!! Δεν ειδα να ψαχνετε στο advider.com (εκτος ελαχιστων εξαιρέσεων), και σε άλλα ελληνικα και ξενα φορουμς για την GS, να συγκεντρωνετε τις όποιες βλαβες και να τις ποστάρετε εδω ετσι για να μαθαινουν οι νεωτεροι ¨η και oi μελλοντικοι κατοχοι GS!! Ουτε καν τις επισημες ανακλησεις της GS δεν μπηκε κάποιος στον κοπο να ποστάρει!! Ειναι μηπως τοσες πολλες (ανακλησεις και βλαβες) που...ασε καλυτερα:);) ¨η ειναι το ''δεν βαριεσαι βρε αδερφέ, μηχανημα ειναι και θα χαλασει....καμια φορά!!''

Αρα ποιος ειναι ο ‘’υποστηριχτής’’ εγω που δημοσιευω ολα τα ‘’κακα της μοιρας της’’ ¨η οι ‘’άλλοι’’ που δεν δημοσιευουν τιποτε μην τυχόν και μαθευτουν και θιχτεί η εταιρεία? (η όποια εταιρεία!!)


Για συγκεντρωσε ολα αυτα τα στοιχεία και μετά ας ''κυρηξουμε τον πόλεμο'' μεταξυ μας:), αν και δεν θα έπρεπε!!!;)

Μονον λογια του ''εμενα δεν μου εχει κανει κιχ΄'' κ.λ.π.! Ναι αλλα σε ποσους δεν εχει κανει κιχ και σε πόσους άλλους εχει? Για να τα βάλουμε κατω να δουμε!!;)

Ο Gsman εγραψε:

Αν θέλεις αξιοπιστία κρατήματα φρένα BMW R1150GS μέχρι 2002(χωρίς σέρβο)

Αν θες επιδόσεις κρατήματα φρένα ΒΜW R1200GS δε συμπεριλαμβάνεται η αξιοπιστία όπως βλέπεις(χωρίς σέρβο κατά προτίμηση)

ίσως μετά το 2007 τα μοντέλα να συμπεριλαμβάνουν και την αξιοπιστία.

Τέλος το Varadero είναι μία καταπληκτική μοτοσικλέτα όμως έχει ελαστικότητες λόγω πλαισίου που δε θα νοιώσεις ποτέ στη Μπέμπα(Την είχα για 48000 χιλιόμετρα σε συνθήκες απίστευτες μου φάνηκε σκυλί όμως το 1150 είναι άλλο πράγμα)

το παραπάνω προερχεται απο ιδιωκτητη GS και λεει σε 4 παραγραφους όλη την αληθεια!!! Η πρωτη του παραγραφος ηταν το σλογκαν εκεινης της εποχης απο χιλιαδες στοματα ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ πηρα κι εγω την 1150!! Επεσα στην περίπτωση? Ναι το δεχομαι εν μερει!!! Αλλα....παγωσα!!
Μιλαει και για ελαστικοτητες του πλαισίου του Βαραντερο, ναι ειναι αληθεια κατω απο συνθηκες βεβαια!! Δεν ειναι φτιαγμενο να πηγαινει με 200 ολη την ωρα για να ειναι βράχος, ειναι φτιαγμενο να πηγαινει ΚΑΙ 200 κάποιες φορές!!!

Αλλα παλι μακρηγόρησα.......... :hmmm:

nek21
04-08-2009, 15:06
Αντιστρέφεις την αληθεια χωρις αποδειξεις καλε μου ανθρωπε!!:)

Εγω ο ''υπερασπιστης'' των Χοντα (αποτασσω τον Σατανα, φτου!!!) εκατσα κι εγραψα τα προβληματα των Βαραντερο ανα μοντέλο και χρονολογία, όπως αυτα εχουν δημοσιευθει στα διαφορα φορουμς και βιωθεί απο αναβατες αυτων των μοτοσυκλετων σε όλον τον κοσμο (International varadero forum - 13.000 μέλη, http://www.honda-varadero-uk.org/forum/index.php - 2000μέλη) αλλα και στην ελλαδα (www.varaderomania.gr-2500 (http://www.varaderomania.gr-2500) μελη, varaderoforum.gr -500 μέλη) και μετά απο ενασχόληση 10 χρόνων με ΑΥΤΟ το μοντέλο. Ακομα πηρα στοιχεια απο την επισημη αντιπροσωπεια και την βαση δεδομένων πώλησης ανταλλακτικων (μην με ρωτάς πως), π.χ. ο Σαρακακης δεν εχει ουτε ενα γραναζι σαζμάν, γιατί? διότι αν δεν το πεθάνεις στην σουζα και στις καρφωτές δεν παθαινει τίποτε, ενω η BMW ειναι απο τα πρωτα ανταλλακτικα που παραγγέλνει εχοντας κι αποθεμα. Γιατί? τρελλη ειναι να εχει ανταλλακτικα να τις καθονται αν δεν εχει κατανάλωση???

Δεν ειδα κανεναν σας να κανει κατι αναλογο!!! Δεν ειδα να ψαχνετε στο advider.com (εκτος ελαχιστων εξαιρέσεων), και σε άλλα ελληνικα και ξενα φορουμς για την GS, να συγκεντρωνετε τις όποιες βλαβες και να τις ποστάρετε εδω ετσι για να μαθαινουν οι νεωτεροι ¨η και oi μελλοντικοι κατοχοι GS!! Ουτε καν τις επισημες ανακλησεις της GS δεν μπηκε κάποιος στον κοπο να ποστάρει!! Ειναι μηπως τοσες πολλες (ανακλησεις και βλαβες) που...ασε καλυτερα:);) ¨η ειναι το ''δεν βαριεσαι βρε αδερφέ, μηχανημα ειναι και θα χαλασει....καμια φορά!!''

Αρα ποιος ειναι ο ‘’υποστηριχτής’’ εγω που δημοσιευω ολα τα ‘’κακα της μοιρας της’’ ¨η οι ‘’άλλοι’’ που δεν δημοσιευουν τιποτε μην τυχόν και μαθευτουν και θιχτεί η εταιρεία? (η όποια εταιρεία!!)


Για συγκεντρωσε ολα αυτα τα στοιχεία και μετά ας ''κυρηξουμε τον πόλεμο'' μεταξυ μας:), αν και δεν θα έπρεπε!!!;)

Μονον λογια του ''εμενα δεν μου εχει κανει κιχ΄'' κ.λ.π.! Ναι αλλα σε ποσους δεν εχει κανει κιχ και σε πόσους άλλους εχει? Για να τα βάλουμε κατω να δουμε!!;)

Ο Gsman εγραψε:



το παραπάνω προερχεται απο ιδιωκτητη GS και λεει σε 4 παραγραφους όλη την αληθεια!!! Η πρωτη του παραγραφος ηταν το σλογκαν εκεινης της εποχης απο χιλιαδες στοματα ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ πηρα κι εγω την 1150!! Επεσα στην περίπτωση? Ναι το δεχομαι εν μερει!!! Αλλα....παγωσα!!
Μιλαει και για ελαστικοτητες του πλαισίου του Βαραντερο, ναι ειναι αληθεια κατω απο συνθηκες βεβαια!! Δεν ειναι φτιαγμενο να πηγαινει με 200 ολη την ωρα για να ειναι βράχος, ειναι φτιαγμενο να πηγαινει ΚΑΙ 200 κάποιες φορές!!!

Αλλα παλι μακρηγόρησα.......... :hmmm:
ναι οντως μακρυγορησες.απλως να σου υπενθυμισω οτι δεν μας ενδιαφερουν τα προβληματα τις honda.εισαι σε φορουμ bmw και αν ψαξεις καλυτερα θα δεις οτι κανεις δεν κρυβει αν εχει καποιο προβλημα και μαλιστα ολοι μας τα χωνουμε και καλα κανουμε στην εταιρεια οταν υπαρχουν ευτραπελα.





υ.γ........ενταξει ενταξει ενταξει το varadero ειναι το καλυτερο μηχανακι.

S.T
04-08-2009, 15:10
Αντιστρέφεις την αληθεια χωρις αποδειξεις καλε μου ανθρωπε!!:)

Εγω ο ''υπερασπιστης'' των Χοντα (αποτασσω τον Σατανα, φτου!!!) εκατσα κι εγραψα τα προβληματα των Βαραντερο ανα μοντέλο και χρονολογία, όπως αυτα εχουν δημοσιευθει στα διαφορα φορουμς και βιωθεί απο αναβατες αυτων των μοτοσυκλετων σε όλον τον κοσμο (International varadero forum - 13.000 μέλη, http://www.honda-varadero-uk.org/forum/index.php - 2000μέλη) αλλα και στην ελλαδα (www.varaderomania.gr-2500 (http://www.varaderomania.gr-2500) μελη, varaderoforum.gr -500 μέλη) και μετά απο ενασχόληση 10 χρόνων με ΑΥΤΟ το μοντέλο. Ακομα πηρα στοιχεια απο την επισημη αντιπροσωπεια και την βαση δεδομένων πώλησης ανταλλακτικων (μην με ρωτάς πως), π.χ. ο Σαρακακης δεν εχει ουτε ενα γραναζι σαζμάν, γιατί? διότι αν δεν το πεθάνεις στην σουζα και στις καρφωτές δεν παθαινει τίποτε, ενω η BMW ειναι απο τα πρωτα ανταλλακτικα που παραγγέλνει εχοντας κι αποθεμα. Γιατί? τρελλη ειναι να εχει ανταλλακτικα να τις καθονται αν δεν εχει κατανάλωση???

Δεν ειδα κανεναν σας να κανει κατι αναλογο!!! Δεν ειδα να ψαχνετε στο advider.com (εκτος ελαχιστων εξαιρέσεων), και σε άλλα ελληνικα και ξενα φορουμς για την GS, να συγκεντρωνετε τις όποιες βλαβες και να τις ποστάρετε εδω ετσι για να μαθαινουν οι νεωτεροι ¨η και oi μελλοντικοι κατοχοι GS!! Ουτε καν τις επισημες ανακλησεις της GS δεν μπηκε κάποιος στον κοπο να ποστάρει!! Ειναι μηπως τοσες πολλες (ανακλησεις και βλαβες) που...ασε καλυτερα:);) ¨η ειναι το ''δεν βαριεσαι βρε αδερφέ, μηχανημα ειναι και θα χαλασει....καμια φορά!!''

Αρα ποιος ειναι ο ‘’υποστηριχτής’’ εγω που δημοσιευω ολα τα ‘’κακα της μοιρας της’’ ¨η οι ‘’άλλοι’’ που δεν δημοσιευουν τιποτε μην τυχόν και μαθευτουν και θιχτεί η εταιρεία? (η όποια εταιρεία!!)


Για συγκεντρωσε ολα αυτα τα στοιχεία και μετά ας ''κυρηξουμε τον πόλεμο'' μεταξυ μας:), αν και δεν θα έπρεπε!!!;)

Μονον λογια του ''εμενα δεν μου εχει κανει κιχ΄'' κ.λ.π.! Ναι αλλα σε ποσους δεν εχει κανει κιχ και σε πόσους άλλους εχει? Για να τα βάλουμε κατω να δουμε!!;)

Ο Gsman εγραψε:



το παραπάνω προερχεται απο ιδιωκτητη GS και λεει σε 4 παραγραφους όλη την αληθεια!!! Η πρωτη του παραγραφος ηταν το σλογκαν εκεινης της εποχης απο χιλιαδες στοματα ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ πηρα κι εγω την 1150!! Επεσα στην περίπτωση? Ναι το δεχομαι εν μερει!!! Αλλα....παγωσα!!
Μιλαει και για ελαστικοτητες του πλαισίου του Βαραντερο, ναι ειναι αληθεια κατω απο συνθηκες βεβαια!! Δεν ειναι φτιαγμενο να πηγαινει με 200 ολη την ωρα για να ειναι βράχος, ειναι φτιαγμενο να πηγαινει ΚΑΙ 200 κάποιες φορές!!!

Αλλα παλι μακρηγόρησα.......... :hmmm:

+100000000000 ΓΙΑ το παραπάνω και χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου !!!

NLS
04-08-2009, 15:11
το varadero είναι ένα μέτριο μηχανάκι αλλά είναι ΑΡΙΣΤΟ στο να είναι μέτριο
(αλλά αυτό είναι θέμα άλλου thread)

α και όποιος δεν θέλει BMW αλλά έχει (αχ κορόιδο σε έπιασαν, αχ αχ), και η πόρτα και οι αγγελίες είναι ανοιχτά

GeorgeP
04-08-2009, 15:15
ναι οντως μακρυγορησες.απλως να σου υπενθυμισω οτι δεν μας ενδιαφερουν τα προβληματα τις honda.εισαι σε φορουμ bmw..........
Αν δεν σε ενδιαφερουν τα προβληματα της χοντα:
α)γιατι λαμβανεις μερος στα κατα καιρους διμιουργουμενα debates μεταξυ των δυο εταιρειών?
Την άλλη φορά λοιπόν που θα υπαρξει αναλογο νημα κατσε στην ακρη με τον φραπέ σου και δες τηλεραση ¨η πηγαινε καμια βόλτα!!!Νεύρα:mad: και
β) για 'ντα δεν στέλνεις κανα ΠΜ στους αντμιν να τους πεις ''δεν θελω τα Χοντα, Καβασσακι, Caterpillar κ.λ.π. να αναφερονται σε αυτο το φορουμ!! Θελω να διαβαζω μονον για BMW και μονον τα καλα αυτών αντε και λιγα κακά!!!!!

τωρα δεν μακρηγόρησα!!!!!;)




υ.γ........ενταξει ενταξει ενταξει το varadero ειναι το καλυτερο μηχανακι.

Συ ειπας!!!!

S.T
04-08-2009, 15:18
ναι οντως μακρυγορησες.απλως να σου υπενθυμισω οτι δεν μας ενδιαφερουν τα προβληματα τις honda.εισαι σε φορουμ bmw και αν ψαξεις καλυτερα θα δεις οτι κανεις δεν κρυβει αν εχει καποιο προβλημα και μαλιστα ολοι μας τα χωνουμε και καλα κανουμε στην εταιρεια οταν υπαρχουν ευτραπελα.





υ.γ........ενταξει ενταξει ενταξει το varadero ειναι το καλυτερο μηχανακι.

Φίλε μου δεν το κατάλαβα αυτό!!!!.....και επειδή είναι σε χώρο ''BMW'' θα του κλείσουμε την πόρτα?ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΤΑ ,ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΜΟΣ =ΜΑΣ ΧΩΡΑΕΙ ΟΛΟΥΣ,ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΘΟΣ,Η ΙΔΙΑ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ.

Υ.Γ: Ο GEORGEP είναι πολυτέλεια προσωπικά για μένα για αυτό το ΦΟΡΟΥΜ αλλά και σε όποιο άλλο γράφει.Και τον άνθρωπο προσωπικά δεν τον ξέρω αλλά τα γραπτά του μένουν!!

GeorgeP
04-08-2009, 15:27
Φίλε μου δεν το κατάλαβα αυτό!!!!.....και επειδή είναι σε χώρο ''BMW'' θα του κλείσουμε την πόρτα?ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΤΑ ,ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΜΟΣ =ΜΑΣ ΧΩΡΑΕΙ ΟΛΟΥΣ,ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΘΟΣ,Η ΙΔΙΑ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ.

Υ.Γ: Ο GEORGEP είναι πολυτέλεια προσωπικά για μένα για αυτό το ΦΟΡΟΥΜ αλλά και σε όποιο άλλο γράφει.Και τον άνθρωπο προσωπικά δεν τον ξέρω αλλά τα γραπτά του μένουν!!
Αγαπητε συνάδελφε

κατα μερικους αναβατες, ο εχων διαφορετικο τυπο μοτοσυκλετας αξιζει μονον τον χλευασμό τους!!! Βεβαια παιζει ρόλο και η ηλικια σε αυτό!!
Παραγνωρίζουν το αναμφισβητητο γεγονος οτι στον δρομο ολα τα διτροχα ειναι τα ιδια, διατρεχουν όλα τους ιδιους κινδυνους και οταν κατι συμβει στο ενα ειναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΙΔΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΔΙΤΡΟΧΟΥ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!

Ελπίζω καποτε να γινει κατανοητο αυτό και απο αυτους, τους λιγους ευτυχως, που νομιζουν οτι ειναι ατρωτοι!!

GSMAN
04-08-2009, 15:29
Ρε παιδιά δε κάνει να αντιδικούμε για μάρκες γιατί στο τέλος θα ομοιάζουμε με τους άλλους που πάνε στο γήπεδο και πλακώνονται και βρίζονται για τις ομάδες το οποίο το θεωρώ τελοίως κουτό:hmmm:

Γενικότερα ο Έλληνας δένεται με τα σίδερα και πολλές φορές τελοιοποιεί αυτό που έχει γιατί είναι ευχαρηστημένος.

Προσωπικά πιστεύω πως κάθε εταιρία έχει βγάλει κάποια μοντέλα τα οποία είναι best seller και κάποια άλλα τα οποία είναι πατάτεςseller:sm7:

Δεν υπάρχει πιστεύω Η εταιρία....(όχι δε προσβάλω τη χόντα:))

μηχανήματα βγάζουνε κάποια είναι καλά και κάποια όχι.

έχω μήνει στο δρόμο μία φορά από χόντα cbr 1000(πηνία) από Σουζούκι χαγιαμπούσα(Καδένα εκκεντροφόρου!!!! εντάξει μπορεί να έφταιγε και ο μάστορας που είχαμε αλλάξει εκκεντροφόρους) τη σημαινει ότι τα χόντα και σουζούκι δεν ειναι καλές μοτοσικλέτες

Νομίζω ότι οι μοτοσικλέτες είναι σα τις γυναίκες άλλος τις γουστάρει μοντέλα ψηλές αδύνατες άλλοι τις γουστάρουν νταρτάνες με πιασίματα(r1150gs) μα για γυναίκες θα μαλώνουμε τώρα????

Μάλλον ξέφυγα το γ@μησ@ το θέμα:Απορία:

GeorgeP
04-08-2009, 15:40
Ρε παιδιά δε κάνει να αντιδικούμε για μάρκες γιατί στο τέλος θα ομοιάζουμε με τους άλλους που πάνε στο γήπεδο και πλακώνονται και βρίζονται για τις ομάδες το οποίο το θεωρώ τελοίως κουτό:hmmm:

Γενικότερα ο Έλληνας δένεται με τα σίδερα και πολλές φορές τελοιοποιεί αυτό που έχει γιατί είναι ευχαρηστημένος.

Προσωπικά πιστεύω πως κάθε εταιρία έχει βγάλει κάποια μοντέλα τα οποία είναι best seller και κάποια άλλα τα οποία είναι πατάτεςseller:sm7:

Δεν υπάρχει πιστεύω Η εταιρία....(όχι δε προσβάλω τη χόντα:))

μηχανήματα βγάζουνε κάποια είναι καλά και κάποια όχι.

έχω μήνει στο δρόμο μία φορά από χόντα cbr 1000(πηνία) από Σουζούκι χαγιαμπούσα(Καδένα εκκεντροφόρου!!!! εντάξει μπορεί να έφταιγε και ο μάστορας που είχαμε αλλάξει εκκεντροφόρους) τη σημαινει ότι τα χόντα και σουζούκι δεν ειναι καλές μοτοσικλέτες

Νομίζω ότι οι μοτοσικλέτες είναι σα τις γυναίκες άλλος τις γουστάρει μοντέλα ψηλές αδύνατες άλλοι τις γουστάρουν νταρτάνες με πιασίματα(r1150gs) μα για γυναίκες θα μαλώνουμε τώρα????

Μάλλον ξέφυγα το γ@μησ@ το θέμα:Απορία:

τα λες όμως ετσι όπως ειναι πραγματικά!!!!! και :sm5: σου!!!

Υ.Γ. Αλλα αν σε δω στον δρομο να εχεις κάποιο προβλημα επειδη καβαλας Σουζουκι κι εγω Χοντα ΔΕΝ θα σταματησω να σε βοηθησω!! Ετσι για να σου δειξω εγω επειδη δεν θελω να ξερω για Σουζουκι!!!!:):p

S.T
04-08-2009, 15:43
Ρε παιδιά δε κάνει να αντιδικούμε για μάρκες γιατί στο τέλος θα ομοιάζουμε με τους άλλους που πάνε στο γήπεδο και πλακώνονται και βρίζονται για τις ομάδες το οποίο το θεωρώ τελοίως κουτό:hmmm:

Γενικότερα ο Έλληνας δένεται με τα σίδερα και πολλές φορές τελοιοποιεί αυτό που έχει γιατί είναι ευχαρηστημένος.

Προσωπικά πιστεύω πως κάθε εταιρία έχει βγάλει κάποια μοντέλα τα οποία είναι best seller και κάποια άλλα τα οποία είναι πατάτεςseller:sm7:

Δεν υπάρχει πιστεύω Η εταιρία....(όχι δε προσβάλω τη χόντα:))

μηχανήματα βγάζουνε κάποια είναι καλά και κάποια όχι.

έχω μήνει στο δρόμο μία φορά από χόντα cbr 1000(πηνία) από Σουζούκι χαγιαμπούσα(Καδένα εκκεντροφόρου!!!! εντάξει μπορεί να έφταιγε και ο μάστορας που είχαμε αλλάξει εκκεντροφόρους) τη σημαινει ότι τα χόντα και σουζούκι δεν ειναι καλές μοτοσικλέτες

Νομίζω ότι οι μοτοσικλέτες είναι σα τις γυναίκες άλλος τις γουστάρει μοντέλα ψηλές αδύνατες άλλοι τις γουστάρουν νταρτάνες με πιασίματα(r1150gs) μα για γυναίκες θα μαλώνουμε τώρα????

Μάλλον ξέφυγα το γ@μησ@ το θέμα:Απορία:
Εσύ καλά το πας άλλος δεν το πάει καλά και έχει ξεφύγει...βλέπεις είναι φάντασμα,πολυάσχολος (...ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΚΑΦΕ ....)χαραχτηριζοντας τους άλλους αργόσχολους.

BMW θα ξαναπάρω,ετοιμάζομαι να σκάσω 22.000χιλ για GT 1300 και θα δοκιμάσω και άλλες εταιρίες και άλλες μηχανές αρκεί να είμαι καλά.Και ευτυχώς που υπάρχουν πόρτες και αγγελίες να ψωνίζει ο κόσμος;).

NLS
04-08-2009, 17:00
προσπερνώ γιατί είναι κρίμα, σε 24 ώρες θα είμαι στο πλοίο, δεν χαλιέμαι εύκολα τώρα

απλά ένα μικρό comment (όπως μικρά έγιναν και τα δικά σας), δικαίωμα του του κάθε Χ "άλλου" να είναι φάντασμα και πολυάσχολος, δικαίωμα του κάθε Χ να καβαλά BMW, Honda, καλάμι, πατίνι ή οτιδήποτε και δικαίωμα του να γράφει και στα forum όσο δεν προσβάλει κανέναν (ούτε τις επιλογές του καθένα)

S.T
04-08-2009, 17:08
εγώ πάντως δεν έχω τη μύγα και δεν μυγιάζομαι

το μηχανάκι μου μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει κιχ
και δεν καλοπαιρνάει μαζί μου κιόλας

πιστέψτε και αναλύστε όσο θέλετε
ελεύθερα


comment ειλικρινέστατο:Καλές διακοπές και καλά να περάσεις!!!

NLS
04-08-2009, 17:14
ευχαριστώ, σε πιστεύω φυσικά (γιατί όχι)
και εγώ το ίδιο σου εύχομαι

για το bold σου, άλλο έχω ή δεν έχω μύγα, άλλο κάποιος να σε δείχνει τόσο που το δάχτυλο του να σου αλληθωρίζει τα μάτια (εσύ εμένα δηλαδή) και να απαντάς (εγώ δηλαδή) σε αυτό

ξαναδιάβαζε την τελευταία φράση του ακριβώς προηγούμενου post μου

S.T
04-08-2009, 17:23
προσπερνώ γιατί είναι κρίμα, σε 24 ώρες θα είμαι στο πλοίο, δεν χαλιέμαι εύκολα τώρα

απλά ένα μικρό comment (όπως μικρά έγιναν και τα δικά σας), δικαίωμα του του κάθε Χ "άλλου" να είναι φάντασμα και πολυάσχολος, δικαίωμα του κάθε Χ να καβαλά BMW, Honda, καλάμι, πατίνι ή οτιδήποτε και δικαίωμα του να γράφει και στα forum όσο δεν προσβάλει κανέναν (ούτε τις επιλογές του καθένα)

ΟΚ,κατανοητώ.Απλώς έστω και άθελα μας να μην το κάνουμε στους άλλους(το ίδιο ισχύει και για μένα).

NLS
04-08-2009, 17:26
σωστό

ntinopoulos
04-08-2009, 19:14
ναι ειμαστε forum για bmw,αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ειμαστε και ατομα που αγαπαμε τις μοτοσυκλετες και το μοτοσυκλετισμο γενικοτερα οποτε απο την πλευρα μου ειμαι θετικος στο να διαβαζω και να συζηταω θεματα που αφορουν ολες τις μαρκες μοτοσυκλετων,μη σας πω και αυτοκινητων!:)
βεβαια ολοι εχουμε τις αποψεις μας και τις εμμονες μας!ποτε δε θα χαλασω την καρδια μου με καποιον οτι και να πιστευει αυτος,ποσο μαλλον με τον george p με τον οποιο εχουμε γνωριστει,τον εκτιμω και του βγαζω το καπελο για τις απειρες τεχνικες του γνωσεις καθως και με τον ζηλο με τον οποιο τις επεκτεινει.
στο θεμα μας τωρα,θα συμφωνησω με τον nls στο οτι το varadero ειναι ενα καλο μετριο μηχανακι,αρκετα αξιοπιστο αλλα μεχρι εδω!ενα πιο ποιοτικο transalp θα ελεγα!
εμενα δε μου λενε τιποτα οι ανακλησεις γιατι εμπειρικα η bmw εχει την τακτικη να βγαζει συχνα
ανακλησεις για το παραμικρο,χωρις η μηχανη να εχει καποιο σοβαρο προβλημα.
και θα στεναχωρησω το γιωργο αλλα για μενα ειναι ατοπο να συγκρινουμε τις 2 μηχανες γιατι δεν ειναι καν στην ιδια κατηγορια!μην τα ισοπεδωνουμε ολα!θα ηταν φρονιμο να συγκρινουμε το varadero με το vstrom 1000,με το tdm 900,με το triumph tiger,το aprilia caponord και θα συμφωνουσα οτι κερδιζει τη μαχη μεταξυ τους.αν και θεωρω οτι ακομη και σε μια τετοια συγκριση θα βγαινε δευτερο μετα το tiger!;)

georgekostas
04-08-2009, 19:19
...γιατι δεν ειναι καν στην ιδια κατηγορια!μην τα ισοπεδωνουμε ολα!θα ηταν φρονιμο να συγκρινουμε το varadero με το vstrom 1000,με το tdm 900,με το triumph tiger,το aprilia caponord και θα συμφωνουσα οτι κερδιζει τη μαχη μεταξυ τους.


+1200

GeorgeP
04-08-2009, 20:27
ναι ειμαστε forum για bmw,αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ειμαστε και ατομα που αγαπαμε τις μοτοσυκλετες και το μοτοσυκλετισμο γενικοτερα οποτε απο την πλευρα μου ειμαι θετικος στο να διαβαζω και να συζηταω θεματα που αφορουν ολες τις μαρκες μοτοσυκλετων,μη σας πω και αυτοκινητων!:)
βεβαια ολοι εχουμε τις αποψεις μας και τις εμμονες μας!ποτε δε θα χαλασω την καρδια μου με καποιον οτι και να πιστευει αυτος,ποσο μαλλον με τον george p με τον οποιο εχουμε γνωριστει,τον εκτιμω και του βγαζω το καπελο για τις απειρες τεχνικες του γνωσεις καθως και με τον ζηλο με τον οποιο τις επεκτεινει.
στο θεμα μας τωρα,θα συμφωνησω με τον nls στο οτι το varadero ειναι ενα καλο μετριο μηχανακι,αρκετα αξιοπιστο αλλα μεχρι εδω!ενα πιο ποιοτικο transalp θα ελεγα!
εμενα δε μου λενε τιποτα οι ανακλησεις γιατι εμπειρικα η bmw εχει την τακτικη να βγαζει συχνα
ανακλησεις για το παραμικρο,χωρις η μηχανη να εχει καποιο σοβαρο προβλημα.
και θα στεναχωρησω το γιωργο αλλα για μενα ειναι ατοπο να συγκρινουμε τις 2 μηχανες γιατι δεν ειναι καν στην ιδια κατηγορια!μην τα ισοπεδωνουμε ολα!θα ηταν φρονιμο να συγκρινουμε το varadero με το vstrom 1000,με το tdm 900,με το triumph tiger,το aprilia caponord και θα συμφωνουσα οτι κερδιζει τη μαχη μεταξυ τους.αν και θεωρω οτι ακομη και σε μια τετοια συγκριση θα βγαινε δευτερο μετα το tiger!;)

απο την αρχη φωναζω, με διαφορους τροπους, οτι αλλο πραγμα η GS κι αλλο η Βαραντερο!! Το μονο κοινο τους ειναι οι εθνικες οδοι!! Απο που να το πιασεις και που να το αφησεις δηλαδη!! Η μια φτιαχτηκε για ηρεμα ταξιδια με 2 ατομα και αποσκευες και η άλλη για ηρεμα ταξιδια κι αποσκευες ΚΑΙ στο χωμα!! Η μια ειναι αεροψυκτη η άλλη υδροψυκτη και...και... και...!!

Η ''διαφωνια'' μας ειναι στο ορο αξιοπιστια όπου κατω απο αυτον μπορεις να συγκρινεις οποιοδηποτε οχημα με ενα άλλο ακομα κι αν ανηκουν σε διαφορετικους κοσμους λαμβανοντας ομως υπόψιν και το για πιο λογο κατασκευαστηκε!! Μπορεις να συγκρινεις δυο ανομοια οχηματα βαση των προτεραιοτητων ΣΟΥ/ΜΟΥ/ΤΟΥ, αλλα ως εκει! Δεν μπορεις να συγκρινεις το Hayabusa με το varadero χωρις να λαμβανεις υπόψιν οτι το μεν πρωτο μπορει να δουλευει στις 13000στρ συνεχως ανευ προβληματος και να το ταξιδευεις Αθηνα-Θεσσαλονικη σε 2,5 ωρες με 280κμ σε αυτες τις στροφες και το άλλο αν το ταξιδεψεις στις 8500στρ και 200 στην ιδια αποσταση την μια θα σε παει ωραια, την αλλη παλι ωραια, και μετα θα αρχιση να τσινάει!!!

Υ.Γ. το tiger κι αν ειναι σε άλλη κατηγορια!!!! Ουτε και με αυτο μπορεις να συγκρινεις το Βαραντερο, ουτε σε κατηγορια, ουτε σε τεχνολογικη δομη, ουτε σε δομη κινητηρα, ουτε σε τροχους, φρενα, αρχιτεκτονικη στησιματος.....ουτε πουθενά!!

Gemat
04-08-2009, 21:15
απο την αρχη φωναζω, με διαφορους τροπους, οτι αλλο πραγμα η GS κι αλλο η Βαραντερο!! Το μονο κοινο τους ειναι οι εθνικες οδοι!! Απο που να το πιασεις και που να το αφησεις δηλαδη!! Η μια φτιαχτηκε για ηρεμα ταξιδια με 2 ατομα και αποσκευες και η άλλη για ηρεμα ταξιδια κι αποσκευες ΚΑΙ στο χωμα!! Η μια ειναι αεροψυκτη η άλλη υδροψυκτη και...και... και...!!

Η ''διαφωνια'' μας ειναι στο ορο αξιοπιστια όπου κατω απο αυτον μπορεις να συγκρινεις οποιοδηποτε οχημα με ενα άλλο ακομα κι αν ανηκουν σε διαφορετικους κοσμους λαμβανοντας ομως υπόψιν και το για πιο λογο κατασκευαστηκε!! Μπορεις να συγκρινεις δυο ανομοια οχηματα βαση των προτεραιοτητων ΣΟΥ/ΜΟΥ/ΤΟΥ, αλλα ως εκει! Δεν μπορεις να συγκρινεις το Hayabusa με το varadero χωρις να λαμβανεις υπόψιν οτι το μεν πρωτο μπορει να δουλευει στις 13000στρ συνεχως ανευ προβληματος και να το ταξιδευεις Αθηνα-Θεσσαλονικη σε 2,5 ωρες με 280κμ σε αυτες τις στροφες και το άλλο αν το ταξιδεψεις στις 8500στρ και 200 στην ιδια αποσταση την μια θα σε παει ωραια, την αλλη παλι ωραια, και μετα θα αρχιση να τσινάει!!!

Υ.Γ. το tiger κι αν ειναι σε άλλη κατηγορια!!!! Ουτε και με αυτο μπορεις να συγκρινεις το Βαραντερο, ουτε σε κατηγορια, ουτε σε τεχνολογικη δομη, ουτε σε δομη κινητηρα, ουτε σε τροχους, φρενα, αρχιτεκτονικη στησιματος.....ουτε πουθενά!!


Αποψη μου ειναι οτι ολες οι μοτοσυκλετες που αναφερθηκαν παραπανω ανηκουν στη ΙΔΙΑ κατηγορια που περιγραφεται ως μεγαλα ον-οφ.

Το καθενα πλεονεκτει σε καποιο τομεα σε σχεση με τα υπολοιπα και καπου μειονεκτει. Οχι λογω προβληματων αλλα λογω επιλογης του σχεδιαστη! Δεν ειναι καλυτερο το Α του Β τυχαια, αλλα γιατι ο Α το επελεξε με αντικρισμα ειτε το μεγαλυτερο κοστος ειτε καποιο αλλο τομεα!

Κακα τα ψεματα αλλα δυο τροποι υπαρχουν για να κανεις κατι καλο! Πρωτο, να ξοδεψεις και δευτερο, να θυσιασεις κατι διατηρωντας αμεταβλητο το κοστος! Αν υπηρχε τριτος τροπος, αυτος που θα τον εβρισκε θα ωθουσε τους υπολοιπους σε χρεωκοπια!

Μια απλοικη σκεψη ειναι οτι αν το bmw ειναι 20% ακριβοτερο απο το honda πρεπει να ειναι και 20% καλυτερο (με την ευρυτερη εννοια).

Βεβαια οπως στα περισσοτερα πραγματα στην αιχμη της τεχνολογιας, ετσι και στη μοτοβιομηχανια, μετα απο καποιο σημειο η τεχνολογια ακριβαινει δυσαναλογα με το κοστος. Δηλαδη το κοστος ανεβαινει πολυ και η βελτιωση ειναι μικρη! Αρα η αντικειμενικη διαφορα ικανοτητας των μοτο του παραπανω παραδειγματος ειναι σημαντικα μικροτερη απο αυτη του κοστους.

Πανω σε αυτο το τεντωμενο σχοινι βαδιζουν οι μοτοκατασκευαστες παιζωντας με το ποσο "φθηνα" μπορουν να προμηθευτουν το επιθυμητο "καλουδι" και με τι ποσοστο αξιοπιστιας η οποια στην αιχμη της τεχνολογιας ειναι απο πανακριβη ως αδυνατη!

Ετσι ολοι οι κατασκευαστες καταληγουν σε μια πολιτικη που εξυπηρετει καλυτερα το κερδος τους ζυγιζοντας τους παραπανω τομεις.

Μετα ερχομαστε εμεις να διαλεξουμε ποιος συνδυασμος τιμης-χαρακτηριστικων-αξιοπιστιας ταιριαζει καλυτερα στα γουστα μας και στην τσεπη μας!

ΤΟΣΟ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ειναι τα πραγματα!

Τωρα για ποιο λογω παιρνουμε προσωπικα εμεις το πραγμα δεν το καταλαβαινω αλλα ισχυει με 1000! Ισως απλα προσπαθουμε να πεισουμε τον εαυτο μας οτι καναμε την καλυτερη επιλογη απο αυτες που μας προσφερθηκαν!

Για αυτο και οι κατοχοι Vstrom ειναι οι πιο συνηδητοποιημενοι.... με τα 9Κ ευρω μαξιμουμ που ηθελαν να ξοδεψουν μονο αυτο μπορουσαν να αγορασουν.

Οι κατοχοι BMW ειναι και αυτοι εν μερη συνηδητοποιημενοι... το ακριβοτερο ολων δεν μπορει, πρεπει να ειναι και το καλυτερο και μαλλον για αυτο ειναι και οι πιο ευερεθιστοι οταν τους θιγουμε την μοτο τους.

Τελος, εμεις με τα Βαραντερο που βρισκομαστε καπου στη μεση εχουμε συνδιασμο των παραπανω χαρακτηριστικων.

ΥΓ. μη γκρινιαζετε για τη σχετικοτητα των ποστς με το αρχικο. Και στη ζωη η κουβεντα ετσι διεξαγεται. Αρχιζει καπου και τελειωνει αλλου, αλλα στη πορεια δεν χανει απαραιτητα το ενδιαφερον της!

nek21
04-08-2009, 22:53
Αν δεν σε ενδιαφερουν τα προβληματα της χοντα:
α)γιατι λαμβανεις μερος στα κατα καιρους διμιουργουμενα debates μεταξυ των δυο εταιρειών?
Την άλλη φορά λοιπόν που θα υπαρξει αναλογο νημα κατσε στην ακρη με τον φραπέ σου και δες τηλεραση ¨η πηγαινε καμια βόλτα!!!Νεύρα:mad: και
β) για 'ντα δεν στέλνεις κανα ΠΜ στους αντμιν να τους πεις ''δεν θελω τα Χοντα, Καβασσακι, Caterpillar κ.λ.π. να αναφερονται σε αυτο το φορουμ!! Θελω να διαβαζω μονον για BMW και μονον τα καλα αυτών αντε και λιγα κακά!!!!!

τωρα δεν μακρηγόρησα!!!!!;)





Συ ειπας!!!!
καλα φιλε μη θυμωνεις.το τι θα κανω εγω ειναι δικαιωμα μου οπως και αποψη μου ειναι οτι δεν με ενδιαφερουν τα τοσο χρησιμα πραγματικα πραγματα που γραφεις.εγω παντως δεν σου ειπα να μην το κανεις,απλως παραθετω την γνωμη μου.:)

TEOSS
06-08-2009, 04:00
Τι εννοείς ¨ εμφανίζονται από το πουθενά ¨ ,εσύ εμφανίζεσαι από κάπου – εκπροσωπείς κάτι συγκεκριμένο; Θεωρείς ότι είσαι ¨κάπου¨ και ενώ κάποιοι άλλοι ¨πουθενά¨ ; Μπορείς να προσδιορίσεις (όπως το αντιλαμβάνεσαι) αυτό το κάπου και αυτό το πουθενά; Εάν δεν μπορείς να καταλάβεις μην βιάζεσαι να συμπεράνεις .Διάβασε και ξαναδιάβασε και ματαξαναδιαβασε … γιατί με αυτά που γράφεις ίσως να χαρακτηρισθείς είρωνας και συκοφάντης. Για να σε βοηθήσω θα σου γνωστοποιήσω ότι άλλο είναι το γιαρις και άλλο το κορολα (μοντέλα της τογιοτα αμφότερα). Γιατί γράφεις ότι προσπαθώ να πείσω για κάτι, που απλώς αναφέρω ; Κρίνεις εξ ίδιων τα αλλότρια ; Γνωρίζεις ότι το γεγονός στην Κινέττα το έμαθα από το … 28ο άτομο ; Μήπως και αυτό που γράφεις είναι ψευδές και συκοφαντικό με δόση ειρωνείας (φαταούλα) ; Το ωραίο βέβαια είναι ότι μετά από μήνες που διαβάζω τις δήθεν μηχανολογικές και αντικειμενικές φανφάρες σου παραδέχεσαι ότι όλοι οι κινητήρες καινέ λαδί (και του βαρκαντερο) καθώς και ότι με το δικό σου BMW έπεσες στην περίπτωση έστω και εν μέρει. Αφού όμως έχεις 1ο χέρι ενημέρωση για γράψε σε ποσά χλμ έκαψε το σχεδόν 50% του λαδιού του , αν αναφέρεται στο μανουαλ και εάν στο λένε οι ντιλερ της χοντα πριν την αγοράσεις(αυτά περί ιξώδους και 200αρων…ελαστηκοτητων…) .- Έχω αλλάξει 1 φορά στα 77500 μόνο δίσκο χωρίς πλατό επειδή κατάφερα και έκανα το καρέ …ροδέλα (έγινε ζημία και στο πολύσφηνο του πρωτεύων άξονα ).Επειδή φανφαρολογεις και για τα Ελληνικά σου δεν μπορείς να με … ανατρέξεις , αλλά να με παραπέμψεις…σε άσχετα εντελώς στοιχεία που μόνο με φανταστικές υποθέσεις και συνειρμούς μπορείς να επικαλεσθείς σαν σχετικά… Για να ευθυμήσουμε λίγο θα παραθέσω μια φανταστική ιστορία : πριν πολλά πολλά χρόνια ήταν ένα 7χρονο παιδάκι ο Γιωργάκης, μια μέρα τον εξέτασε ο δάσκαλος στην αριθμητική .Δασκ.: Γιωργάκη πόσες φορές χωρούν τα 8 στα 120; Γιωρ.:εύκολο αυτό ,θα διαιρέσω το 120 με το 8…μμμμ… =15!!!!! Δασκ.: μπραβοοοο… για πες μου τώρα πως θα διπλασιάσεις το 15; Γιωρ.:εμμμ… θα πολλαπλασιάσω επί 2…εμμμμ.μμμμ..μμμ….15! Δασκ.:(αυστηρά) Γιωργάκη με δουλεύεις;…0… αύριο με τον μπαμπά σου…Τονίζω ότι η ιστορία είναι φανταστική και ουδεμία σχέση έχει με πρόσωπα πράγματα και καταστάσεις.
Υ.Γ.1:Δεν χρίζεται να απαντήσεις αλλά μήπως βλέπεις πολλές ινδικές και τούρκικες ταινίες;(αυτό με τα παιδάκια… Γνωρίζεις κάποιον να τα αφήνει 1βδομαδα κλεισμένα σε αυτοκίνητο;!)
Υ.Γ.2:Παράφραση λαϊκής ρήσης: αλλά γράφει η θεια σου αλλά διαβάζουν τα στραβά (γκαβά) σου.(άσχετο αλλά έτσι μου `ρθε)
Υ.Γ.3:Ουδόλως με ενδιαφέρει τι πιστεύεις με αλλά λόγια στα…άντε γεια.

EOD-K9
06-08-2009, 04:48
:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:


Αν δεν κατάλαβες ακόμα τι να πάρεις
πάρε μια

BMWVERANTERO


:D

Kimwnas
06-08-2009, 10:41
Μήν πάρεις GS!!!!!!


...πάρε μια R1200R που μου αρέσει... :D


πέραν της πλάκας πάντως όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό...μια δοκιμή θα σε πείσει πια μηχανή σου "κάθεται" καλύτερα.
Και σίγουρα όλες οι μηχανές έχουν τα συν και τα πλην τους (μιλάω σαν τέως κάτοχος Varadero, 1150 adv και νύν "απλού" 1200GS).
Από μεριάς αξιοπιστίας στα 1200 μπαίνει ίσως λίγο παραπάνω και ο παράγοντας "τύχη"...

syan
06-08-2009, 11:27
Μήν πάρεις GS!!!!!!


...πάρε μια R1200R που μου αρέσει... :D

Συμφωνώ και επαυξάνω..!!

http://www.amadirectlink.com/news/2006/R1200R/luggage.jpg

GeorgeP
06-08-2009, 14:47
Θα προσπαθησω να σου απαντησω παράγραφο-παράγραφο διότι φαινεται οτι άλλα διαβάζεις κι άλλα καταλαβαινεις!!! Αυτο γινεται διότι κιεσυ ο ιδιος οταν γράφεις άλλα γραφεις κι αλλα ισως εννοεις. Εγω πάντως απαντω συμφωνα με αυτα που διαβαζω λαμβανοντας υπόψιν κομματα, τελείες, θαυμαστικά (σημεια στιξεως τα λενε) κ.α. τα οποια σε συνάρτηση με τις λεξεις βγάζουν νοημα!!!

Τι εννοείς ¨ εμφανίζονται από το πουθενά ¨....... , . Εννοω οτι κάποια οχηματα εχουν στανταρ βλαβες ανα μοντέλο, όπως το Βαραντερο, και κάποια άλλα κρατάνε ‘’χαρακτηρα’’ και σε αφηνουν στο πουθενα απο αγνωστη αιτία!!!!!Αν το αμφισβητεις αυτο.....δικαίωμα σου να εθελοτυφλείς, γυαλια οράσεως δεν εχω να σου δωσω, αλλα και να ειχα δεν θα σου εδινα διότι θα σε εκαναν χειρότερο (ο βλέπων αριστα με γυαλια βλεπει χειρότερα αναγάγοντας ετσι την εθελοτυφλία του σε ταση αυτοκτονίας!!!)


εσύ εμφανίζεσαι από κάπου – εκπροσωπείς κάτι συγκεκριμένο; .
Ναι, τον εαυτόν μου, με το θαρρος της γνωμης του που εχει τα αρ.....ια να την λεει παντου εισπράττοντας κριτικη τις περισσότερες φορές κακή!! Δεν τον απασχολει όμως αφου υπάρχουν κι άλλες πολυ καλες κριτικες!!! Ακομα χαιρει της εκτιμησεως των μελων αυτου του φόρουμ (οχι όλων εντάξει) εστω για ενα μικρο μερους αυτου του ειλικρινους κι οχι κρυβομένου πισω απο το δαχτυλο εαυτού!!!

Θεωρείς ότι είσαι ¨κάπου¨ και ενώ κάποιοι άλλοι ¨πουθενά¨ ; Μπορείς να προσδιορίσεις (όπως το αντιλαμβάνεσαι) αυτό το κάπου και αυτό το πουθενά; Εάν δεν μπορείς να καταλάβεις μην βιάζεσαι να συμπεράνεις . .
Θεωρω οτι ειμαι εκει που ειναι και οι άλλοι, οτι πατάω το ιδιο χωμα που πατανε και οι άλλοι, βαζω τις ρόδες μου εκει που τις βαζουν και οι άλλοι και κινδτυνευω το ιδιο με τους άλλους!! Με μια αμελητέα διαφορά ...δεν εχω BMW κι αυτο πειράζει κατι τυπους σαν κι εσενα!!!



Διάβασε και ξαναδιάβασε και ματαξαναδιαβασε … γιατί με αυτά που γράφεις ίσως να χαρακτηρισθείς είρωνας και συκοφάντης. Για να σε βοηθήσω θα σου γνωστοποιήσω ότι άλλο είναι το γιαρις και άλλο το κορολα (μοντέλα της τογιοτα αμφότερα). Γιατί γράφεις ότι προσπαθώ να πείσω για κάτι, που απλώς αναφέρω ; Κρίνεις εξ ίδιων τα αλλότρια ; .
Το ποι’οε ειναι συκοφάντης φαινεται απο τα γραπτά μας και ιδού ενα μερος του δικού σου όπου αναφερεις το yaris & Corolla στην ιδια παραγραφο φεροντα το ιδιο προβλημα, το ενα με ανακληση και το άλλο ανευ ανακλησης! Συκοφάντης ειναι αυτός ο οποιος επικαλειται γραπτα τα οποια δεν υπαρχουν για να τεκμηριώσει αυτα που λεει!!! Δηλαδη εσυ αφου καμια τετοια ανακληση δεν εχει βγεί!! Διοτι αυτη που εχει αναγγελθει κι αναφερεσαι μιλαει για φωτια μετα απο ατυχημα κι οχι στα καλα καθουμενα!!!
Ψευτης αλλα και συκοφάντης ειναι αυτός ο οποιος επικαλειται ενα ατυχες γεγονός (φωτιά) ενος ‘’φίλου’’ του το οποιο συνεβηκε σε σταματημενο επι μια εβδομαδα αυτοκινητο yaris και το συνδέει, για δικους του λόγους, με την παραπανω ανακληση λεγοντας μάλιστα οτι ο ιδιοκτητς του αποζημιωθηκε κανοντας χρηση αυτης της ανακλησης!!!! Δηλαδη πάλι εσυ!!!
Ακομα προσεξε τα σημεια στιξεως που χρησιμοποιείς τα οποια δηλωνουν σιγουριά και αναμφισβητητο γεγονός, σε δύο ψεματα και δυό συκοφαντίες!!!

"το απροσωπο Γιαπωνεζικο Yaris" δεν μπαζει νερα...παιρνει φωτια και καιγεται! (επισημη ανακληση)-πιθανως το ιδιο προβλημα υπαρχει και στα κορολα (χωρις επισημη ανακληση)........


.............Η αντιπροσωπια τον αποζημιωσε κανονικα(ολικη καταστροφη-μετρητα).!

Γνωρίζεις ότι το γεγονός στην Κινέττα το έμαθα από το … 28ο άτομο ;...... .

δεν εξηγειται αλλιως δίοτι το συγκεκριμενο Βαραντερο ειναι........γνωστό!!!!! Σε φορουμ δηλαδη του χωρου κι αυτης της μοτο!!!


Μήπως και αυτό που γράφεις είναι ψευδές και συκοφαντικό με δόση ειρωνείας (φαταούλα) ; .
Μιλησα για συκοφάντες και ποιοι ειναι παραπάνω!!!


Το ωραίο βέβαια είναι ότι μετά από μήνες που διαβάζω τις δήθεν μηχανολογικές και αντικειμενικές φανφάρες σου παραδέχεσαι ότι όλοι οι κινητήρες καινέ λαδί (και του βαρκαντερο) καθώς και ότι με το δικό σου BMW έπεσες στην περίπτωση έστω και εν μέρει. .
Το εχω πει πολλες φορές οτι η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμάθειας αλλα εσυ σπας το φράγμα του ηχου!!! Που εδιάβασες οτι εγω ‘’παραδεχομαι΄΄ οτι ολοι οι κινητηρες καινε λαδι –και του Βαρακντερο? Επακριβως εγραψα τα παρακατω:

το απαντησαμε αυτο πολλες φορες και για το Βαραντερο και για το GS σε άλλα ποστς!!!
ΔΕν υπαρχει κινητηρας εσωτερικης καυσης που να μην καταναλωνει λαδια!! Αλλοι λιγο άλλοι πολύ!! Τα συνθετικα ''καιγονται'' πολυ γρηγοροτερα απο τα ορυκτέλαια!! Οσο πιο μικρο το ιξωδες τοσο μεγαλυτερη η κατανάλωση. Οτιδηποτε και να βαζεις αν πας Αθηνα - Κορινθο με 200κμ σε 40C το λαδι ''καιγεται'' σαν νεράκι απο τα αεροψυκτα και ''πινεται'' σαν κοκα κολα απο τα υδρόψυκτα!! Και λεω σαν Κοκα κολα διότι πινεται δυσκολοτερα του νερου και διότι στα υδρόψυκτα περισσότερο εξατμιζεται το λαδι απο το καρτερ μεσω των σωληνωσεων εξαερωσης του καρτερ που διαθετει παρα καιγεται!!! Αν βαζεις και 10/40 την εκατσες την βαρκα σε αυτα τα κμ!!!

Οι καταναλωσεις λαδιων, υπολογιζονται και πρέπει να υπολογιζονται και ετσι τα λεγαμε σε άλλα ποστς, υπο κανονικες συνθηκες, νορμαλ και οχι υπο x-treme καταστάσεις!!
Αν ο κατοχος του Βαραντερο εβαζε συν

Μπορεις να το μεταφρασεις ¨η θελεις βοηθεια? Παντως ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι μελη αυτου του φορουμ, με πολλες ¨η λιγες ‘’δηθεν’’γνωσεις μηχανολογικές κατάλαβαν οτι α) τα συνθετικά λαδια καιγονται περισσότερο, β) οσο πιο μικρο ιξωδες......., γ) Οτιδηποτε βαζεις αν πας Αθηνα-Κορινθο με 200κμ και 40 βαθμους........, δ).....στα υδροψυκτα περισσοτερο εξατμιζεται το λαδι...... κ.λ.π.
Απο ολα αυτα βγαινει το συμπεραινονται, απο ενα ανθρωπο, που διαβαζει με λεξεις και σημεια στιξεως, οι συνθηκες κατω απο τις οποιες καγεται το λαδι!!!!! Καθως και απο τον τυπο του κινητρα (αεροψυκτος-υδροψυκτος) όπως εχω γραψει στο παρελθόν!
Αυτοι λοιπόν οι με τις ‘’δηθεν’’ μηχανολογικες γνωσεις και οι οποιοι ενίοτε γραφουν ‘’φανφαρες μηχανολογικες’’ τα κατάλαβαν και δεν αντέδρασαν, εσυ που εισαι ‘’καπου’’ και ξερεις και το ‘’πουθενα’’ δεν μπορεσες να το καταλαβεις!! Ξανα στο σχολείο λοιπόν!!!!!!

Αφού όμως έχεις 1ο χέρι ενημέρωση για γράψε σε ποσά χλμ έκαψε το σχεδόν 50% του λαδιού του , αν αναφέρεται στο μανουαλ και εάν στο λένε οι ντιλερ της χοντα πριν την αγοράσεις(αυτά περί ιξώδους και 200αρων…ελαστηκοτητων…)

Θελω να μας πεις εσυ συμφωνα με την πληροφορηση απο το .....28ο ατομο που εχεις! Μετα αν το κρινω αναγκαιο θα απαντησω!!!
Σημ. παντως με 140-150 δεν το πηγαινε το παληκαρι!!!!





- Έχω αλλάξει 1 φορά στα 77500 μόνο δίσκο χωρίς πλατό επειδή κατάφερα και έκανα το καρέ …ροδέλα (έγινε ζημία και στο πολύσφηνο του πρωτεύων άξονα ).

Ε δεν επεσα πολυ εξω, ειπα μεχρι τα 60,000κμ εσυ τον αλλαξες στα 77,000 κανεις φαινεται ορθολογιστικη χρηση του συμπλέκτη!!
Σημ. τα Βαραντερο δεν αλαζουν ποτέ πριν τα 150000κμ με τέτοια χρηση!!!



Επειδή φανφαρολογεις και για τα Ελληνικά σου δεν μπορείς να με … ανατρέξεις , αλλά να με παραπέμψεις…σε άσχετα εντελώς στοιχεία που μόνο με φανταστικές υποθέσεις και συνειρμούς μπορείς να επικαλεσθείς σαν σχετικά…
Να σε ανατρέξω? Να σε παραπεμψω? Μα συνώνυμα δεν ειναι αυτά? (Μπαμπινιωτης)
Λοιπόν σε ‘’ανατρέχω’’ στα ‘’ασχετα’’ στοιχεια του ποστ σου που αναφερω παραπάνω περι yaris/corolla και ‘’φανταστικης’’ ανακλησης του ενος αλλα και σε ‘’παραπέμπω’’ στο ‘’ασχετο’’ εντελως στοιχειο της φωτιάς του αυτοκινητου του φίλους σου ενω ηταν σταθμεύον επι 7ημέρου ανευ κλειδαριου στην κλειδωνιά αρα και ανευ ρευματος στα κυκλωματα να πουμε βρε αδερφε........βραχυκυκλωμα με το που εβαλε το κλειδι στην μιζα!!


Για να ευθυμήσουμε λίγο θα παραθέσω μια φανταστική ιστορία : πριν πολλά πολλά χρόνια ήταν ένα 7χρονο παιδάκι ο Γιωργάκης, μια μέρα τον εξέτασε ο δάσκαλος στην αριθμητική .Δασκ.: Γιωργάκη πόσες φορές χωρούν τα 8 στα 120; Γιωρ.:εύκολο αυτό ,θα διαιρέσω το 120 με το 8…μμμμ… =15!!!!! Δασκ.: μπραβοοοο… για πες μου τώρα πως θα διπλασιάσεις το 15; Γιωρ.:εμμμ… θα πολλαπλασιάσω επί 2…εμμμμ.μμμμ..μμμ….15! Δασκ.:(αυστηρά) Γιωργάκη με δουλεύεις;…0… αύριο με τον μπαμπά σου…Τονίζω ότι η ιστορία είναι φανταστική και ουδεμία σχέση έχει με πρόσωπα πράγματα και καταστάσεις. …

Χα, χα γελασαμε γιατί μου θυμησε αυτον που ειχε γραψει αυτό

αλλαζουν 2 φορες συμπλεκτη καθε 8000? ολοι? εγω θα επρεπε να εχω αλλαξει 30 φορες στα 120000? :confused::D


Υ.Γ.1:Δεν χρίζεται να απαντήσεις αλλά μήπως βλέπεις πολλές ινδικές και τούρκικες ταινίες;(αυτό με τα παιδάκια… Γνωρίζεις κάποιον να τα αφήνει 1βδομαδα κλεισμένα σε αυτοκίνητο;!) .

Ειπαμε ο ημιμαθεις ειναι χειρότερος του αμαθη!! Ετσι κκι εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις τα αυτονοητα σαν ημιμαθης!!
Ευτυχως που άλλοι εδω μεσα τα καταλαβαινουν!!!


Υ.Γ.2:Παράφραση λαϊκής ρήσης: αλλά γράφει η θεια σου αλλά διαβάζουν τα στραβά (γκαβά) σου.(άσχετο αλλά έτσι μου `ρθε) .

Καθόλου ασχετο, ΣΧΕΤΙΚΟΤΑΤΟ!!! Κοιτάξου στον καθρέπτη...εεεε με συγχωρεις ξαναδιαβασε τι εχω γράψει και μετα κοιτάξου στον καθρέπτη!!


Υ.Γ.3:Ουδόλως με ενδιαφέρει τι πιστεύεις με αλλά λόγια στα…άντε γεια.

Εμενα να δεις, εμεεεεεεεεενα ........να δεις!!!!!!! Αντε γεια δις!!!!

GSMAN
06-08-2009, 14:58
Δε παίρνεις ένα μοτο γκουζι να μη μαλώνουμε:):Απορία:

Μεταξύ μας ρε παιδιά το μοτο γκουζι δεν μοιάζει σα gs που πήρε viagra???:sm7:

GeorgeP
06-08-2009, 15:02
Δε παίρνεις ένα μοτο γκουζι να μη μαλώνουμε:):Απορία:

Μεταξύ μας ρε παιδιά το μοτο γκουζι δεν μοιάζει σα gs που πήρε viagra???:sm7:
αν εννοεις εμένα δεν θα ηταν ασχημη ιδέα αν δεν ειχα οικογενεια και τα οικονομικα στενά για δευτερο μηχανακι!!:);)
Αλλα μάλλον το 850/100R θα πηγαινα παρα σε GUZZI!

Δεν μαλωνω με κανενα ανταπαντάω σε ποστ ....μονον και στον ιδιο τονο που μου επε;):Dυθυνονται!!!!!

nek21
06-08-2009, 15:14
Θα προσπαθησω να σου απαντησω παράγραφο-παράγραφο διότι φαινεται οτι άλλα διαβάζεις κι άλλα καταλαβαινεις!!! Αυτο γινεται διότι κιεσυ ο ιδιος οταν γράφεις άλλα γραφεις κι αλλα ισως εννοεις. Εγω πάντως απαντω συμφωνα με αυτα που διαβαζω λαμβανοντας υπόψιν κομματα, τελείες, θαυμαστικά (σημεια στιξεως τα λενε) κ.α. τα οποια σε συνάρτηση με τις λεξεις βγάζουν νοημα!!!

Εννοω οτι κάποια οχηματα εχουν στανταρ βλαβες ανα μοντέλο, όπως το Βαραντερο, και κάποια άλλα κρατάνε ‘’χαρακτηρα’’ και σε αφηνουν στο πουθενα απο αγνωστη αιτία!!!!!Αν το αμφισβητεις αυτο.....δικαίωμα σου να εθελοτυφλείς, γυαλια οράσεως δεν εχω να σου δωσω, αλλα και να ειχα δεν θα σου εδινα διότι θα σε εκαναν χειρότερο (ο βλέπων αριστα με γυαλια βλεπει χειρότερα αναγάγοντας ετσι την εθελοτυφλία του σε ταση αυτοκτονίας!!!)



Ναι, τον εαυτόν μου, με το θαρρος της γνωμης του που εχει τα αρ.....ια να την λεει παντου εισπράττοντας κριτικη τις περισσότερες φορές κακή!! Δεν τον απασχολει όμως αφου υπάρχουν κι άλλες πολυ καλες κριτικες!!! Ακομα χαιρει της εκτιμησεως των μελων αυτου του φόρουμ (οχι όλων εντάξει) εστω για ενα μικρο μερους αυτου του ειλικρινους κι οχι κρυβομένου πισω απο το δαχτυλο εαυτού!!!


Θεωρω οτι ειμαι εκει που ειναι και οι άλλοι, οτι πατάω το ιδιο χωμα που πατανε και οι άλλοι, βαζω τις ρόδες μου εκει που τις βαζουν και οι άλλοι και κινδτυνευω το ιδιο με τους άλλους!! Με μια αμελητέα διαφορά ...δεν εχω BMW κι αυτο πειράζει κατι τυπους σαν κι εσενα!!!




Το ποι’οε ειναι συκοφάντης φαινεται απο τα γραπτά μας και ιδού ενα μερος του δικού σου όπου αναφερεις το yaris & Corolla στην ιδια παραγραφο φεροντα το ιδιο προβλημα, το ενα με ανακληση και το άλλο ανευ ανακλησης! Συκοφάντης ειναι αυτός ο οποιος επικαλειται γραπτα τα οποια δεν υπαρχουν για να τεκμηριώσει αυτα που λεει!!! Δηλαδη εσυ αφου καμια τετοια ανακληση δεν εχει βγεί!! Διοτι αυτη που εχει αναγγελθει κι αναφερεσαι μιλαει για φωτια μετα απο ατυχημα κι οχι στα καλα καθουμενα!!!
Ψευτης αλλα και συκοφάντης ειναι αυτός ο οποιος επικαλειται ενα ατυχες γεγονός (φωτιά) ενος ‘’φίλου’’ του το οποιο συνεβηκε σε σταματημενο επι μια εβδομαδα αυτοκινητο yaris και το συνδέει, για δικους του λόγους, με την παραπανω ανακληση λεγοντας μάλιστα οτι ο ιδιοκτητς του αποζημιωθηκε κανοντας χρηση αυτης της ανακλησης!!!! Δηλαδη πάλι εσυ!!!
Ακομα προσεξε τα σημεια στιξεως που χρησιμοποιείς τα οποια δηλωνουν σιγουριά και αναμφισβητητο γεγονός, σε δύο ψεματα και δυό συκοφαντίες!!!








δεν εξηγειται αλλιως δίοτι το συγκεκριμενο Βαραντερο ειναι........γνωστό!!!!! Σε φορουμ δηλαδη του χωρου κι αυτης της μοτο!!!



Μιλησα για συκοφάντες και ποιοι ειναι παραπάνω!!!


Το εχω πει πολλες φορές οτι η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμάθειας αλλα εσυ σπας το φράγμα του ηχου!!! Που εδιάβασες οτι εγω ‘’παραδεχομαι΄΄ οτι ολοι οι κινητηρες καινε λαδι –και του Βαρακντερο? Επακριβως εγραψα τα παρακατω:



Μπορεις να το μεταφρασεις ¨η θελεις βοηθεια? Παντως ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι μελη αυτου του φορουμ, με πολλες ¨η λιγες ‘’δηθεν’’γνωσεις μηχανολογικές κατάλαβαν οτι α) τα συνθετικά λαδια καιγονται περισσότερο, β) οσο πιο μικρο ιξωδες......., γ) Οτιδηποτε βαζεις αν πας Αθηνα-Κορινθο με 200κμ και 40 βαθμους........, δ).....στα υδροψυκτα περισσοτερο εξατμιζεται το λαδι...... κ.λ.π.
Απο ολα αυτα βγαινει το συμπεραινονται, απο ενα ανθρωπο, που διαβαζει με λεξεις και σημεια στιξεως, οι συνθηκες κατω απο τις οποιες καγεται το λαδι!!!!! Καθως και απο τον τυπο του κινητρα (αεροψυκτος-υδροψυκτος) όπως εχω γραψει στο παρελθόν!
Αυτοι λοιπόν οι με τις ‘’δηθεν’’ μηχανολογικες γνωσεις και οι οποιοι ενίοτε γραφουν ‘’φανφαρες μηχανολογικες’’ τα κατάλαβαν και δεν αντέδρασαν, εσυ που εισαι ‘’καπου’’ και ξερεις και το ‘’πουθενα’’ δεν μπορεσες να το καταλαβεις!! Ξανα στο σχολείο λοιπόν!!!!!!



Θελω να μας πεις εσυ συμφωνα με την πληροφορηση απο το .....28ο ατομο που εχεις! Μετα αν το κρινω αναγκαιο θα απαντησω!!!
Σημ. παντως με 140-150 δεν το πηγαινε το παληκαρι!!!!







Ε δεν επεσα πολυ εξω, ειπα μεχρι τα 60,000κμ εσυ τον αλλαξες στα 77,000 κανεις φαινεται ορθολογιστικη χρηση του συμπλέκτη!!
Σημ. τα Βαραντερο δεν αλαζουν ποτέ πριν τα 150000κμ με τέτοια χρηση!!!



Να σε ανατρέξω? Να σε παραπεμψω? Μα συνώνυμα δεν ειναι αυτά? (Μπαμπινιωτης)
Λοιπόν σε ‘’ανατρέχω’’ στα ‘’ασχετα’’ στοιχεια του ποστ σου που αναφερω παραπάνω περι yaris/corolla και ‘’φανταστικης’’ ανακλησης του ενος αλλα και σε ‘’παραπέμπω’’ στο ‘’ασχετο’’ εντελως στοιχειο της φωτιάς του αυτοκινητου του φίλους σου ενω ηταν σταθμεύον επι 7ημέρου ανευ κλειδαριου στην κλειδωνιά αρα και ανευ ρευματος στα κυκλωματα να πουμε βρε αδερφε........βραχυκυκλωμα με το που εβαλε το κλειδι στην μιζα!!



Χα, χα γελασαμε γιατί μου θυμησε αυτον που ειχε γραψει αυτό





Ειπαμε ο ημιμαθεις ειναι χειρότερος του αμαθη!! Ετσι κκι εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις τα αυτονοητα σαν ημιμαθης!!
Ευτυχως που άλλοι εδω μεσα τα καταλαβαινουν!!!



Καθόλου ασχετο, ΣΧΕΤΙΚΟΤΑΤΟ!!! Κοιτάξου στον καθρέπτη...εεεε με συγχωρεις ξαναδιαβασε τι εχω γράψει και μετα κοιτάξου στον καθρέπτη!!



Εμενα να δεις, εμεεεεεεεεενα ........να δεις!!!!!!! Αντε γεια δις!!!!
παντως ρε φιλαρακι εγω για ενα πραγμα σε θαυμαζω.εχεις πολυ κουραγιο για να κατσεις και να γραψεις ολα αυτα.

GeorgeP
06-08-2009, 15:29
παντως ρε φιλαρακι εγω για ενα πραγμα σε θαυμαζω.εχεις πολυ κουραγιο για να κατσεις και να γραψεις ολα αυτα.
χαιρομαι που τα διαβασες!!

nek21
06-08-2009, 15:43
χαιρομαι που τα διαβασες!!

με τιποτα.δε το αντεξα.

GeorgeP
06-08-2009, 15:59
κριμα!!!;)

Υ.Γ. αν δεν διαβάζουμε τα γραφομενα του άλλου ειδικα σε ''αψιμαχίες'' πως θα καταλαβουμε τον χαρακτηρα του ουτως ωστε να αντιπαρατεθουμε κι εμεις στο μελλον μαζι του?

yannis
06-08-2009, 16:48
γεια σας παιδια!υπαρχει μια ευκαιρια να αγορασω μια GS1200 2004 με 30000χλμ στην τιμη των 8000 euro.καταρχην ειναι ευκαιρια?2ον γιατι να αγορασω την bmw και οχι μια vara με 7000 euro?:confused: ολοι μου λενε οτι οι bmw βγαζουν προβληματα,ακριβα service κ.α.!τι να αποφασισω?:yz


Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις το F800GS που είναι και σοβαρό μηχανάκι και πραγματικό εργαλείο και να αφήσεις τα άλλα για τα γερόντια!!!!! :sm7:

aeriko
06-08-2009, 21:13
Πέστα Χρυσόστομε.

antonis1150GSA
06-08-2009, 23:17
Εγω παντος λεω να πας κανα ταξιδακι με τα λεφτα που εχεις μαζεψει και να τα κανεις ολα ισσομα, κλαμπάκια,γκομενες,μασαζ κτλ.......Και απο το νεο ετος με κανα καινουριο μοντελο βλεπεις....:D:D:D:D:D:D:D:cool:....ευτυχως που τα computer δεν χαλανε μελανι..μετα απο αυτο το θεμα του φιλου δεν θα ειχε μεινει σταγονα..:p

ntinopoulos
06-08-2009, 23:18
Εγω παντος λεω να πας κανα ταξιδακι με τα λεφτα που εχεις μαζεψει και να τα κανεις ολα ισσομα, κλαμπάκια,γκομενες,μασαζ κτλ.......Και απο το νεο ετος με κανα καινουριο μοντελο βλεπεις....:D:D:D:D:D:D:D:cool:....ευτυχως που τα computer δεν χαλανε μελανι..μετα απο αυτο το θεμα του φιλου δεν θα ειχε μεινει σταγονα..:p
μ αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι!:cool:

TEOSS
09-08-2009, 14:49
Καλημέρα , τι έγινε καταπίαμε γλώσσα ; κινδυνεύει ο μύθος ; …¨ δεν έχω BMW κι αυτό πειράζει κάτι τύπους σαν κι εσένα!!!¨ Ωχ αυτό πως σου ήλθε …το αντίθετο συμβαίνει . Με πειράζει που υπερθεματίζεις σαν τέλειο ένα μέτριο μηχανάκι που καμία σχέση δεν έχει (πέραν της αξιοπιστίας) με τον τεχνολογικό και βιομηχανικό κολοσσό HONDA. Δηλαδή δεν έχει τεχνογνωσία η Hondaνα τοποθετήσει ένα διακόπτη για το abs, δεν έχει αναρτήσεις αντίστοιχες των KTM , MOTOGUZZI , DUCATI ,TRIUMPH ,MOTOMORINI με αξιοπρεπείς διαδρομές (τα 155-145 είναι αστεία ), θερμαινόμενα γκριπ, πλαστικά σαν αυτά που έβαζε πριν…25 χρόνια και όχι αυτά που λιώνουν και ασπρίζουν χωρίς αντηλιακά και ρεμούλες μόλις τα δει ο ήλιος ,και… έναν δείκτη βενζίνης (που θριαμβολογούσες για το λαμπάκι της ρεζέρβας λες και είναι τεχνολογικό θαύμα που δεν έχει ακόμα κλασικό ρουμπινετο),πρίζα ρεύματος ,κεντρικό σταντ….κ.α. που έπρεπε να είναι βασικά (να δούμε και λίγα έξτρα … απενεργοποίηση συνδυασμού φρένων , αντισπιν ,ρυθμιζόμενες από τιμόνι αναρτήσεις(όπως WPγια BMW) ,ζάντες με ακτίνες …κ.α.). Αυτά στα λέω σαν κάτοχος 2 μότο Honda που περίμενα τον διάδοχο της θρυλικής Africatwin και είδα ένα πλαστικό μπαούλο με φάτσα …τερατακι ποκεμον και κινητήρα που μπήκε απαράλλακτος για να αποσβεσθεί το κόστος ανάπτυξης του αποτυχημένου VTR(θεωρώ λανθασμένη την διάταξη των ψυγείων ιδίως σε ον-οφ). Η BMWείναι άλλη ιστορία (έχω αλλάξει 8 τα τελευταία 17 χρόνια και κατέχω επίσης 2 μότο-σύνολο 4-) αυτό σημαίνει ότι έχω πολλά ράμματα για την γούνα της, από δομικά και μηχανολογικά λάθη (έχω γνώση επιτηδευμένης αδυναμίας την οποία αντί να αποκαταστήσουν …τετραπλασίασαν την τιμή του ανταλλακτικού! Με κόλπο βέβαια για να μην εκτεθούν –αποκατάσταση έγινε όταν τα περνάν από άλλες βλάβες). Για το θέμα με τα τογιοτα…το γιαρις δεν είναι απρόσωπο αλλά χαμογελαστό, φωτιά σταθμευμένο πήρε το Κορόλα από βραχυκύκλωμα ,η αποζημίωση δεν έχει σχέση με την ανάκληση του γιαρις. Τυράκι … ΠΙΘΑΝΩΣ… έπρεπε να ρωτήσεις πόσο (θυμάσαι εκείνο το 1:1000000 του αλφα ρομεο) πιθανώς …1:10000000000 …το έγραψα λίγο κάπως για να σε κάνω να πεις πράγματα που συνήθως αποκρύπτεις (αποπροσανατολισμός -στρες- υποτίμηση ). Δεν είπα δήθεν μηχανολογικές γνώσεις – δεν έχει νόημα εξάλλου αφού όπως έχεις γράψει αλλού έχεις πτυχίο μηχανολόγου (και ανώτερο του δικού μου). Αυτές όμως τις γνώσεις έχεις την ιδιότητα να τις φιλτράρεις και διατυπώνεις όπως σε βολεύουν ,( κανείς και άψογη κοπτοραπτηκη …) . Από την περιγραφή (επίτηδες αναλυτική) της βλάβης στην δικιά μου συμπέρανες… ορθολογιστική χρήση συμπλέκτη!!! Είναι μηχανολογία αυτό; Όταν σπάει το καρέ και το πλατό είναι σχεδόν ανέπαφο σημαίνει αλλαγές στις 7000 στροφές σχεδόν καρφωτές χωρίς κλείσιμο γκαζιού, σημαίνει σπασμένες 1η 2α 3η στο χώμα, σημαίνει κατέβασμα και ντριφτ… πολύ ορθολογιστικά …ξανάλεω δως΄μου ένα βαραντερο 1βδομαδα να δεις στα ποσά αλλάζεις συμπλέκτη (και πολλά αλλά..). Όταν απλώσει … δεν μαζεύεται .
Υ.Γ : ο Norman Hossack δεν εργάστηκε στην BMW, ούτε σε κάποια άλλη μεγάλη εταιρία (ήταν εκτός βιομηχανικού κατεστημένου…όπως και ο δικός μας Θανάσης Λέφας), το ανήθικο είναι ότι ποτέ δεν αναγνώρισε τη δουλεία του. Παρ΄όλα αυτά είναι η μόνη εταιρία που έβγαλε σε μαζική παραγωγή και καθιέρωσε σε όλα τα μεγάλα (και ακριβά )μοντέλα εναλλακτικά μπροστινά συστήματα. Το μέλλον θα δείξει…
Υ.Γ.2: Στα μέσα της δεκαετίας του ΄30 πολλοί μηχανικοί προτιμούσαν τις εξελιγμένες αναρτήσεις με σουστοφυλα καθώς και εξελιγμένα τετρακαλαμα με σπειροειδή ελατήρια και ρυθμιζόμενους μηχανικούς αποσβεστήρες ,μέμφονταν και έλεγαν : πάει χάζεψαν εντελώς ,τι βλακείες φτιξαν οι γερμανοί για μπροστινά… κάτι σωλήνες με τα ελατήρια μέσα και κάτι έμβολα στο λαδί… και τι χαζό όνομα… τηλεσκοπικές … χα χα χα…

GeorgeP
11-08-2009, 16:04
Καλημέρα , τι έγινε καταπίαμε γλώσσα ; κινδυνεύει ο μύθος ; …¨ δεν έχω BMW κι αυτό πειράζει κάτι τύπους σαν κι εσένα!!!¨ Ωχ αυτό πως σου ήλθε …το αντίθετο συμβαίνει . Με πειράζει που υπερθεματίζεις σαν τέλειο ένα μέτριο μηχανάκι που καμία σχέση δεν έχει (πέραν της αξιοπιστίας) με τον τεχνολογικό και βιομηχανικό κολοσσό HONDA. Δηλαδή δεν έχει τεχνογνωσία η Hondaνα τοποθετήσει ένα διακόπτη για το abs, δεν έχει αναρτήσεις αντίστοιχες των KTM , MOTOGUZZI , DUCATI ,TRIUMPH .................................................................................................
με σπειροειδή ελατήρια και ρυθμιζόμενους μηχανικούς αποσβεστήρες ,μέμφονταν και έλεγαν : πάει χάζεψαν εντελώς ,τι βλακείες φτιξαν οι γερμανοί για μπροστινά… κάτι σωλήνες με τα ελατήρια μέσα και κάτι έμβολα στο λαδί… και τι χαζό όνομα… τηλεσκοπικές … χα χα χα…

εαν κάποιος διεκρινε υπερθεματισμό και αναφορές ¨η υπαινιγμους περι τελείου Βαραντερο ας μου το πει!!! Συγκρισεις εκανα και τίποτε παραπάνω!!!!

Δεν θα συνεχισω την μεταξυ μας ‘’αντιπαράθεση’’ θα σου πω μονον 5 (πέντε) πράγματα



λαμπάκι βενζινης / δεικτης βενζινης= οπως το εχω γραψει και σε διαφορα φορουμς για το βαραντερο το λαμπακι βενζινης ειναι ακριβεστατο ως προς την εναπομεινουσα ποσοτητα βενζινης στο ρεζερβουαρ αφου ειναι ηλεκτρικος αισθητηρας ενω το φλοτερ του δεικτη βενζινης ειναι παντελως ανακριβής ακομα και στην ευθεια διότι επηρεαζεται απο την κινηση του καυσιμου μεσα στο ρεζερβουαρ αλαλ και διότι ειναι ενα μηχανισμος ο οποιος ανεβοκατεβαινει κι ετσι δεν μπορει να εχει ακριβεια!!! Γιαυτο και η BMW αλλα και ολα τα αυτοκινητα εχουν και τα δύο!!! Εξάλλου η BMW σε ‘’καθε’’ εκδοση της GS αλλα κι αλλων μοντέλων της αναγγέλει ‘’βελτιωση’’ του ........δεικτη βενζινης!!! Θα το ξερεις αυτο άλλωστε!!!!!
μιλας για διακοπτη απενεργοποιησης του ABS, μάλιστα, γιατί η GS τα ΚΤΜ 990 κ.α, χρειαζονται εναν τέτοιο διακόπτη? Για να μην προβληματιζονται με τις αποστάσεις φρεναρισματος στο χωμα, σωστά? ΣΩΣΤΑ!!!!! Εχεις οδηγησει Βαραντερο στο χωμα? Μάλλον οχι!! Διότι αν ειχες θα διαπιστωνες οτι απλα δεν χρειαζεται αυτον τον διακόπτη διότι το συστημα CBS σε συνδυασμο με το 4ης γενιας ABS (ΒΜW GS 3ης) κανουν τοσο καλη δουλεια ΚΑΙ στο χωμα που για να ενεργοποιηθει το συστημα πρέπει να ο αναβατης να ειναι πολύ γκάουκας!!!!
Αναρτησεις= και γιατι να εχει το Βαραντερο τις αναρτησεις των ΚΤΜ και των υπολοίπων που αναφέρεις? δεν ειναι φτιαγμενο για την χρηση που ειανι φτιαγμενα αυτα που αναφερεις!!!!! Εχεις παει με ΚΤΜ 990 ταξιδι? Αν ναι αισθανοσουνα το ιδιο ανετα στην λεπτη σέλα του με τις σκληρες σαν κουτσουρα αναρτησεις (ανεξαρτητως ποιας ρυθμισης τους διαλεγες) απο την BMW σου? Δεν ειναι δυνατον να αισθανοσουνα ανετα διότι το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι φτιαγμενο ΓΙΑ ΧΩΜΑ αλλα να πηγαινει και στην αφαλτο!! Το ducati στο Αθηνα-Πατρα σου εχει σπασει τα παϊδια αλλα στις στροφες παει τρενο!!! Μα γιαυτο φτιαχτηκε!!!! Για φόρτωσε τριβάλιτσο ενα ducati και ελα να γελασουμε μαζι μετά!!! Αυτα και τα υπολοιπα μηχανακια που αναφερεις ειναι για ειδικες χρησεις κι ετσι χρειαζονται ειδικα περιφερειακα!! Το Βαραντερο ειναι ενα μηχανακι για ΟΛΟΥΣ που παει παντου με εμφαση του 90% στην ασφαλτο για ταξιδιωτικη χρηση κι οχι για κάγκουρες!!!!!!!
συμπλεκτης= αν προσεξες μιλησα για νορμαλ χρηση στα προηγουμενα ποστ και οχι για καγκουροειδη χρηση!! Χαιρομαι που εσενα το προβλημα του δισκο/πλατο βγηκε μετα απο τέτοια καγκουροειδή χρηση, σε πολλους άλλους βγηκε μετα απο νορμαλ, νορμαλοτατη χρηση και σε λιγα κμ!! Ξεφύλισε τις σελιδες αυτου κι αλλων φορουμς και θα το διαπιστωσεις κι εσυ!!
δεν εχω δίπλωμα μηχανολογου!! Που το ειδες γραμμενο αυτό? Ειμαι μηχανικός αεροσκαφων αποφοιτείς εξ Αγγλιας το μακρινο 1982-83!!! Στις σπουδες αυτες φυσικα περιλαμβανεται και η μηχανολογια για να ξερεις που ‘’πατάς’’ αλαλ ως εκει! Δεν εξασκω το επαγγελμα αυτο αλλα ασχολουμαι με αυτό σε ότι εχει σχεση με οχηματα κυριως μοτοσυκλέτες. Μπορεις να με λιθοβολησεις τωρα αν θέλεις!!


Τα υπόλοιπα που αναφερεις ας τα κρινουν οι συνομιλητες μας σε αυτο το φορουμ!!

TEOSS
12-08-2009, 00:16
Συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες!!! Εάν γράψεις και τα χλμ του vara (Κινέττα) κερνάω καφέ.(δεν το έμαθα από internet).Αυτά που έγραψα είναι οι απαιτήσεις μου για τον διάδοχο του Africa ,που βάση του τεχνολογικού υποβάθρου της Honda έπρεπε να ταξιδεύει – στρίβει σαν BMW και να πηγαίνει χώμα σαν KTM (εκεί κολλάει ο διακόπτης του abs και η απενεργοποίηση του cbs). Έχω οδηγήσει vara και 990 παντού (οι αναρτήσεις του 990 έχουν αρκετά χιλιοστά διαδρομής και ισοπεδώνει τα πάντα , για σελά – άνεση –κραδασμούς… σωστός). Το cbs-abs δουλεύει άριστα μέχρι να ανέβει αρκετά η ταχύτητα (ξέρεις.. ντριφτακια στην είσοδο…διασκέδαση…) . Συγνώμη εάν έγραψα κάτι προσβλητικό για σένα δεν είχα πρόθεση (το γράψιμο μου είναι λίγο απότομο ).

GeorgeP
12-08-2009, 09:35
κανένα πρόβλημα φιλε και συναδελφε TEOSS!!!:) Ο γραπτός λογος ειναι ''κάπως'' και για να σε καταλαβει ο άλλος στο 100% πρέπει να εισαι ο Χεμινγουει ¨η κάποιος τέτοιος τελος πάντων που εγω κι εσυ δεν ειμαστε!!!;)

Αν πηγαινεις μοτοσυκλέτες τύπου Βαραντερο/GS με ''ντριφτάκια'' :eek: θα πρέπει να σκεφτεις σοβαρά το Paris-dakar (χωρις πλάκα και πολυ σοβαρά το λεω) ¨η κατι ανάλογο διότι αυτες οι ικανότητες δεν πρέπει να μενουν στην......Κινεττα!!!!

Υ.Γ. Η δευτερη παραγραφός μου ειναι απολυτως σοβαρη και δεν ειναι ειρωνική!! απευθυνεται και σε όλους αυτους οι οποιοι εχουν ΤΕΤΟΙΕΣ ικανοτητες με μοτοσυκλέτες 250+ κιλων και οι οποιοι με λιγη εξάσκηση μπορουν να μεταμορφωθούν σε Despress Cyril (http://www.dakar.com/2010/DAK/presentation/us/r10_la-galerie-photos.html#) και Βασσιληδες Ορφανούς με αρκετες πιθανότητες για διακριση!

saitman
12-08-2009, 21:47
ηρθε η ωρα να λάβει τέλος ο καβγας!σας ανακοινωνω οτι εχω στα χερια μου την GS.μετα το test drive που είχα και εναν έλεγχο που της έκανα στην αντιπροσωπεια κατεληξα να την παρω.αν και ειχα αποφαισει να παρω την βαρα, μετα που οδηγησα το "ποδηλατο" επαθα πλάκα με την ανεση και ασφαλεια που ενιωθα.βεβαια χρειαζεται καποια πραγματα τα οποια θα τα φτιαξω μεσα στο χειμωνα.θα ανοιξω αλλο thread για καποιες αποριες που εχω.τα μπλουζακια παιζουν ακομα?ευχαριστω οσους ποσταραν.θα χρειαστω βοηθεια αρκετη τωρα!!!:p

georgekostas
12-08-2009, 21:54
Καλοριζικη και καλοταξιδη!!Χαλια επιλογη εκανες.:sm7:
Για μπλουζακια γραψε την παραγγελια σου στο σχετικο thread και θα τα παραλαβεις με τη δευτερη παραγγελια που θα γινει.Θα ενημερωθεις σχετικα απο τους admin.

riko46
12-08-2009, 21:58
Καλοριζικη και καλοταξιδη!!Χαλια επιλογη εκανες.:sm7:
Για μπλουζακια γραψε την παραγγελια σου στο σχετικο thread και θα τα παραλαβεις με τη δευτερη παραγγελια που θα γινει.Θα ενημερωθεις σχετικα απο τους admin.



Συμφωνώ απόλυτα..................:cool:

ntinopoulos
12-08-2009, 22:23
Συμφωνώ απόλυτα..................:cool:
κι εγω!κι εγω συμφωνω!απολυτα μαλιστα!:sm7:

ntinopoulos
12-08-2009, 22:28
ηρθε η ωρα να λάβει τέλος ο καβγας!σας ανακοινωνω οτι εχω στα χερια μου την GS.μετα το test drive που είχα και εναν έλεγχο που της έκανα στην αντιπροσωπεια κατεληξα να την παρω.αν και ειχα αποφαισει να παρω την βαρα, μετα που οδηγησα το "ποδηλατο" επαθα πλάκα με την ανεση και ασφαλεια που ενιωθα.βεβαια χρειαζεται καποια πραγματα τα οποια θα τα φτιαξω μεσα στο χειμωνα.θα ανοιξω αλλο thread για καποιες αποριες που εχω.τα μπλουζακια παιζουν ακομα?ευχαριστω οσους ποσταραν.θα χρειαστω βοηθεια αρκετη τωρα!!!:p
καλοταξιδη φιλε!εκανες τη σωστη επιλογη!
καθομασταν και ασχολουμασταν με τους βαραντερους ενω ενα απλο test ride ηταν αρκετο για να αναδειξει τη χαωδη διαφορα μεταξυ των 2 μοτοσυκλετων!;)

Υ.Γ.αμα δεις varadero στο δρομο,περνα απο πανω!ετσι για να τους κοβεις τον αερα!:sm7:

syan
13-08-2009, 07:09
Μεγειές...Καλοτάξιδη και πάντα όρθιος!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-08-2009, 07:32
ας ανακοινωνω οτι εχω στα χερια μου την GS.μετα το test drive που είχα και εναν έλεγχο που της έκανα στην αντιπροσωπεια κατεληξα να την παρω.αν και ειχα αποφαισει να παρω την βαρα, μετα που οδηγησα το "ποδηλατο" επαθα πλάκα με την ανεση και ασφαλεια που ενιωθα.!:p



ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ & ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΗ !!!!!


Να κάνεις μαζί της πολλά κ απροβλημάτιστα χιλιόμετρα

κ πάντα "όρθιος".....;)


.

GeorgeP
13-08-2009, 09:30
Καλοτάξιδη φίλε μου με πολλα απροβληαμτιστα κμ!!!:):):)

VILLY
13-08-2009, 15:50
Αγρατζούνιστη και καλοτάξιδη φίλε μας.
Σου εύχομαι να τη χαρείς πραγματικά γιατί έτσι κι αλλιώς πήρες αφρό!.

Υ.Γ.Το 2ο καλύτερο μηχανάκι ever ... είναι αυτό που αγόρασες!!;)

ntinopoulos
13-08-2009, 16:52
Αγρατζούνιστη και καλοτάξιδη φίλε μας.
Σου εύχομαι να τη χαρείς πραγματικά γιατί έτσι κι αλλιώς πήρες αφρό!.

Υ.Γ.Το 2ο καλύτερο μηχανάκι ever ... είναι αυτό που αγόρασες!!;)
το πρωτο ειναι το adve?:rolleyes:

syan
13-08-2009, 19:13
Αγρατζούνιστη και καλοτάξιδη φίλε μας.
Σου εύχομαι να τη χαρείς πραγματικά γιατί έτσι κι αλλιώς πήρες αφρό!.

Υ.Γ.Το 2ο καλύτερο μηχανάκι ever ... είναι αυτό που αγόρασες!!;)

το πρωτο ειναι το adve?:rolleyes:
Έ..βέβαια και το 3ο το Vara..!

b.kosmas
13-08-2009, 20:06
ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ ΜΙΑ GS 1200 05 ME 13000KM ΜΕ SERVICE BOOK.
ΤΩΡΑ ΕΧΩ 26000ΚΜ.
ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΣΤΑ 22000ΚΜ ΡΕΛΕ ΑΝΤΛΙΑΣ ΒΕΝΖΗΝΗΣ 250 ΕΥΡΟ ΚΑΙ ΚΑΠΑΚΙ ΑΝΤΛΙΑΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ 300 (ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΤΗΝ BMW).
ΑΥΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ VARADERO ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΘΑΣΕΙ ΤΟ GS ΣΕ ΠΟΛΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ.ΑΠΛΑ ΤΟ GS ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ.

gemara
13-08-2009, 20:35
Κι αφού είπαμε και είπαμε τα διάφορα στο δικό σου αχυρώνα, :D καλοτάξιδη και να τη χαίρεσαι σαν τον Ψηλορείτη! :sm5:

ntinopoulos
13-08-2009, 20:42
Έ..βέβαια και το 3ο το Vara..!
δεν ειναι το tiger?:Απορία:
:sm7::sm7::sm7:

syan
13-08-2009, 21:05
δεν ειναι το tiger?:Απορία:
:sm7::sm7::sm7:
Καλά λές Κώστα μου διέφυγε...

Arkas
15-08-2009, 10:58
ηρθε η ωρα να λάβει τέλος ο καβγας!σας ανακοινωνω οτι εχω στα χερια μου την GS.μετα το test drive που είχα και εναν έλεγχο που της έκανα στην αντιπροσωπεια κατεληξα να την παρω.αν και ειχα αποφαισει να παρω την βαρα, μετα που οδηγησα το "ποδηλατο" επαθα πλάκα με την ανεση και ασφαλεια που ενιωθα.βεβαια χρειαζεται καποια πραγματα τα οποια θα τα φτιαξω μεσα στο χειμωνα.θα ανοιξω αλλο thread για καποιες αποριες που εχω.τα μπλουζακια παιζουν ακομα?ευχαριστω οσους ποσταραν.θα χρειαστω βοηθεια αρκετη τωρα!!!:p
Μηνά, καλορίζικη η μπέμπα σου, με πολλά, καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!:)

Για τα μπλουζάκια, μπορείς να ποστάρεις την παραγγελία σου στο αντίστοιχο thread (όπως σου ανέφερε και ο Γιώργος, George Kostas) και θα μπεί στην παραγωγή, μόλις ανοίξουν οι βιοτεχνίες προς τα τέλη Αυγούστου!;)

Σε παρακαλώ μόνον, λύσε μας μια απορία: Τελικά σε βοήθησαν στην επιλογή σου οι 105 απαντήσεις στο αρχικό σου ερώτημα;:Απορία:

saitman
15-08-2009, 14:42
απο μερια τεχνικης παρουσιασης θα επαιρνα την βαρα οπως και πηγα να την παρω!αλλα μολις οδηγησα την μπεμπα , την χαιδεψα τρελαθηκα μαζι της!σε γυναικα δεν τα ακουμπησα ποτε αλλα γιαυτην μαλλον δε θα το σκεφτω και πολυ να το κανω!!μου εστειλαν αρκετοι πμ και αλλοι με πηραν τηλ και τους ευχαριστω για αυτο!σουδιαο ρολο επαιξε οτι την μπεμπα την πηραμε ανταλλαγη στην εταιρεια που δουλευω και το αφεντικο μου ειπε παρτη και ξεκινα να την πληρωνεις οποτε θελεις!

Major_Goose
16-08-2009, 10:26
Καλοτσούλιστη να ναι και πάντα με πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα

saitman
17-08-2009, 22:16
ποιο ειναι το thread για τα μπλουζακια για να το δω?

Arkas
19-08-2009, 12:31
ποιο ειναι το thread για τα μπλουζακια για να το δω?
Το θέμα για τα μπλουζάκια, θα το βρεις (από την αρχή) εδώ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=1690)!!!

Μεγέθη, χρώματα κλπ, εδώ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=4263)!!!

Και παραγγελίες, εδώ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=1690&page=44)!!!