PDA

View Full Version : καλη τιμη για BMW ADV μεταχειρισμενη


heli
01-11-2013, 11:40
καλημερα
μηνες μελος στην μεγαλη παρεα αλλα οχι κατοχος ακομα μπεμπας. μαζεψα ενα κομποδεμα και σκεφτομαι να αγορασω μια adv.μεταχειρισμενη του 2010.
ποια τιμη πιστευετε-λογω εμπειριας σας-οτι ειναι καλη για μοντελο 2010 full extra.μονο μηχανη χωρις βαλιτσες, χωρις το συναισθημα του κατοχου και ξεροντας οτι το νεο μοντελο 2/2014 θα κοστιζει 19,000 και full 21.000
:ye33:

anegis
01-11-2013, 11:53
Εξαρτάται απο την κατάσταση της και τα αξεσουάρ. Και φυσικά την ανάγκη του πωλητή για μετρητά.
Ξέρω μηχανή που δόθηκε 11.000 και άλλη με 15.000 με τη μάνα του και τον πατέρα του απο extra.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

heli
01-11-2013, 12:11
απλα ουτε θελω να "δαγκωσω" τον ανθρωπο που την πουλαει, ουτε να πιαστω βλακας εγω.
εχω δει μοντελο του 2010 με 11,000 χωρις extra, παρα μονο προβολακια και φιμε ζελατινα και μοντελο 2009 με full extra και τριβαλιτσο bmw με 11,000
ειναι υποκειμενικη παντα η τιμη αλλα εχοντας 9500-10,000 μετρητα θελω να κανω την καλυτερη επιλογη

nanoshophellas
01-11-2013, 12:59
Kατα την αποψη μου και διχως να θελω να σε στεναχωρησω με 9000-10000 εαν ο πωλητης δεν πειναει και η μοτο δεν εχει πεσει απο τον Μπραλο δεν περνεις ουτε adve του 08.........

Εκτως και αν λες για απλο gs

heli
01-11-2013, 13:08
"Καλα δεν ειναι και τοσο ψηλα απο τον Μπραλο"!! Πλακα κανω. Παντως για adv λεω και του 2008 εχω δει παρα πολλα κατω απο 9000€ και σε καλη κατασταση.
Αρα τα 11000 για 2010 ακουγονται λογικα.παντα ομως υποκειμενικα μιλωντας.

vag990
01-11-2013, 14:23
11.000 τα θεωρώ πολλά για μεταχειρισμενη μηχανή, εκτός κι αν κουβαλαει πολυ πράγμα επάνω της. Π.χ εξάτμιση βαλιτσες κτλ. Υπάρχουν κι αλλες μάρκες που με τόσα λεφτά αγοραζεις καινούργιο.

heli
01-11-2013, 15:06
εχεις δικιο στο σκεπτικο σου, οπως και αμαξι αγοραζεις απλα δυστυχως η τρελα μου ειναι το adv.

chris71
19-11-2013, 01:56
Για μένα η μηχανή που θα αγοράσεις είναι λίγο "λαχείο". Κατά τη γνώμη μου μπαίνουμε όλοι στο τρυπάκι της φίρμας BMW η οποία κάνει marketing - και καλά κάνει- και κάνουμε ατελείωτες λίστες με τα extra κάθε μηχανής, χωρίς να κάνουμε τη βασική σκέψη : τι χρειάζομαι από τη μηχανή. Π.χ. Ένας που θέλει να ταξιδεύει καλό είναι να ψάξει μηχανή με βαλίτσες, γιατί θα του χρειαστούν. Τα προβολάκια όμως είναι το ίδιο απαραίτητα? Φορτώνουμε τις μηχανές μας extra τα οποία κατά βάση είναι άχρηστα. Το βασικο για μένα είναι να πάρεις ένα καλό μοτέρ με τα extra που πραγματικά χρειάζεσαι. Έτσι θα κάνεις οικονομία στην αγορά, και όταν με τον καιρό δεις στην πράξη τις ανάγκες σου, προχωράς ανάλογα. Ελπίζω να βοήθησα.

Thodoras
19-11-2013, 10:17
Νομιζω πως αυτη τη στιγμη στο car.gr το πιο φθηνο adve με διπλους εκκεντροφορους και με χλμ με προοπτικη (δλδ κατω απο 20.000) ειναι στα 12.000 ευρω, ενος τυπου απο τη Ναυπακτο...Οπως κ να χει μου φαινεται λιγο δυσκολο το 11.000.... ισως σε κανα 6μηνο...

nikosgs
19-11-2013, 10:35
Νομιζω το τι μπορεις να κανεις με 11.000 ευρω ειναι πολυ σχετικο! Το θεμα ειναι οτι μιλαμε για μια μηχανη που εχει 20.000 καινουρια(και χωρις αρκετα εξτρα). Μακαρι ο φιλος να βρει στα λεφτα που θελει .. απλα οπως ειπανε και αλλοι πολυ δυσκολο!! Για μοντελα 2010+ . Οσο για το νεο μοντελο και τη τιμη του θα σε στεναχωρησω αλλα θα ξεκιναει 20.000 και βαλε ...ασε που απο καλοκαιρι (και δυςκολα) το βλεπω ελλαδα.καλημερα σε ολους!


Σεντ φρομ αιφον

heli
19-11-2013, 10:55
εδω και βδομαδες βλεπω στο car ενα 2010 Me 11.000 ευρω και βρηκα και ενα 2010 με 10,000 σε μαγαζι.. χωρις βαλιτσες βεβαια.
να υποθεσω οτι ειναι χρεπια-θα τα παω σε συνεργειο βεβαια- ή απλα ευκαιρια? το ευκαιρια σχετικο βεβαια με 10,000 ευρω.
συμφωνω απολυτα μαζι σου chris απλα εαν μπορεις να τπαρεις και extra με την ιδια τιμη καλα ειναι (αν ο πωλητης δεν θα παρει αλλη μηχανη για να τα βαλει πανω)
thodora οσα εχω δει ειναι απο 45000 εως 60,000 χλμ να σου πω την αληθεια και ενα που ειχε 15,000χλμ 2008 το εδινε 13,000ευρω

συνεχιζουμε..:re26:

georgios
19-11-2013, 11:30
Καλημέρα σας,

φίλε μου ελπίζω σε πρώτη φάση να είναι οκ αυτά που βρήκες και να τελειώνεις. Από εκεί και πέρα αυτό που συμβαίνει με όσους πουλάνε/με BMW είναι φοβερό...

Πριν από 7 μήνες βρέθηκα στη θέση: 1) Να πουλάω ένα BMW650, 2) να ψάχνω για να αγοράσω BMW1200 αλλά και 3) να αγοράζει η γυναίκα μου μεταχειρισμένο αυτοκίνητο.

Θα ξεκινήσω με το "3". Το αυτοκίνητο που αγόρασε ήταν 3 ετών, με 30.000χμ και τιμή αγοράς καινούριου, όταν πρωτοκυκλοφόρησε, σχεδόν 20.000 ευρώ. Όλα όσα οχήματα βρίσκαμε από το συγκεκριμένο μοντέλο που ψάχναμε, είχαν αρχική τιμή από 9.000 έως 12.000 ευρώ ανάλογα με τα χμ. Τελικά πήραμε με 9.500 ευρώ. Επίτηδες κράτησα για το τέλος. Α-150 το μοντέλο με όλα τα service στον επίσημο και καινούρια ελαστικά. Του κουτιού. Μόνο βενζίνη βάλαμε! Και το "περίεργο" είναι ότι ήταν από μάντρα και όχι από ιδιώτη.

Το μέτρο σύγκρισης που κάνεις δεν είναι ακριβώς σωστό. Θα πρέπει να δεις πόσο έχει ένα καινούριο ADV. προηγούμενης γενιάς, μιας και τέτοιο θα πάρεις, και όχι το LC. Ένα τέτοιο λοιπόν, ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ, βγαίνει κοντά στα 19.000 ευρώ (το απλό έχει 16.000). Ε, 3 χρονών μηχανή, δεν γίνεται να κάνει πάνω από 10.000 ευρώ. Δεν μπορούμε να δούμε την πραγματικότητα απλά. Οι πωλητές θεωρούν ότι αυτοί που θέλουν να αγοράσουν μηχανή και θα δαπανήσουν μερικές χιλιάδες λεφτά, θέλουν να εκμεταλλευτούν την πώληση "λόγω των ημερών". Ε, λοιπόν όχι! Με αυτήν τη λογική, ο πωλητής θέλει να εκμεταλλευτεί το όνομα μιας μηχανής για να την πουλήσει σε υψηλότερη τιμή από την αντικειμενική της αξία.
Ο πωλητής θέλει να μεταφέρει στον αγοραστή το ποσοστό των χρημάτων που έδωσε πριν από μερικά χρόνια, και αντιστοιχούν σε λέξεις όπως "καινούριο" και "BMW". Ε, δεν γίνεται... Γιατί πολύ απλά ΔΕΝ είναι καινούριο. Γιατί πολύ απλά και ο ίδιος ο πωλητής, όταν πριν από 3-4 χρόνια ήταν απέναντι στον αντιπρόσωπο και άκουγε 19.000 ευρώ, καταλάβαινε, ήξερε ότι είναι πολλά! Ζητούσε έκπτωση! Κανείς δεν έλεγε: Τι; μόνο 19.000 ευρώ; για αυτήν την εκπληκτική και καινούρια μηχανή, μόνο 19.000; Μπράβο στη BMW, το αξίζει. Το σκέφτονταν από εδώ, το σκέφτονταν από εκεί, πήγαινε στη Suzuki, στην KTM που σου πρόσφεραν τα μοντέλα τους με 2.000 και 3.000 ευρώ λιγότερα αλλά τελικά επέστρεφε στη BMW. Τα έδινε! ή μάλλον τις περισσότερες φορές, τα δανείζονταν για να τα δώσει. Αλλά σίγουρα στραβοκατάπινε κάθε φορά που η γυναίκα του, μουρμούριζε για τα 19.000 ευρώ και για τις 33 δόσεις που δεν τελειώνουν ποτέ. Και επειδή για 33 μήνες υποφέρει, τώρα που την πουλάει θέλει να εξισορροπήσει τη χασούρα που αποκόμισε αγοράζοντας καινούρια BMW.

Κλείνοντας. Η γνώμη μου είναι πως ΟΧΙ! Δεν κλέβεις ψάχνοντας να αγοράσεις με 10.000-11.000 ευρώ μηχανή 3ετίας. Καλή συνέχεια στην αναζήτηση.

nikosgs
19-11-2013, 11:49
Να σου υπενθυμισω βεβαια οτι στη περιπτωση του αυτοκινητου ειχε ηδη κυκλοφορησει στην ελλαδα 1 χρονο η νεα γενια Α class ενω για τη μηχανη μιλαμε ακομα για 1 εξαμηνο μην σου πω και χρονο που θα ερθει ελλαδα. Επιςης αλλη η αγορα της Α class και αλλη της gs ... Λογω και των πολλων εισαγωγων (υποθετω και το αμαξι που πηρες τετοιο ειναι,δεν το μειωνω φυσικα απλα το αναφερω) μιλαμε για περιπου 200 αυτοκινητα στο car.gr ενω για τα adv 2010+ νομιζω βρισκεις περιπου 15-20 ... Ολοι οι αγοραστες καινουριων διτροχων η τετρατροχων γνωριζουν οτι με το που παιρνουν το κλειδι στο χερι εχουν χασει ενα 15% - 20% των χρηματων τους.. Αυτο δεν σημαινει οτι θα τα χαρισουν κιολας. Οπως και να εχει για μενα ελευθερη αγορα ειναι και ο καθενας μπορει να ζητησει οτι θελει. Προσωπικα πιςτευω στα 11-12 χιλιαρικα θα μπορεσει να βρει ενα πολυ καλο μηχανακι!!


Σεντ φρομ αιφον

Thodoras
19-11-2013, 13:03
εδω και βδομαδες βλεπω στο car ενα 2010 Me 11.000 ευρω και βρηκα και ενα 2010 με 10,000 σε μαγαζι.. χωρις βαλιτσες βεβαια.
να υποθεσω οτι ειναι χρεπια-θα τα παω σε συνεργειο βεβαια- ή απλα ευκαιρια? το ευκαιρια σχετικο βεβαια με 10,000 ευρω.
συμφωνω απολυτα μαζι σου chris απλα εαν μπορεις να τπαρεις και extra με την ιδια τιμη καλα ειναι (αν ο πωλητης δεν θα παρει αλλη μηχανη για να τα βαλει πανω)
thodora οσα εχω δει ειναι απο 45000 εως 60,000 χλμ να σου πω την αληθεια και ενα που ειχε 15,000χλμ 2008 το εδινε 13,000ευρω

συνεχιζουμε..:re26:

Προσοχη με τις ημερομηνιες!!!
Εσυ θεωρω πως ψαχνεις adve με τους διπλους εκκεντροφορους στην κεφαλη....αυτα ειναι τα μοντελα του 2010 κ μετα.... τα υπολοιπα ειναι κατασκευης εως του 2009, απλα ισως εχουν πρωτη αδεια απο το 2010 κ μετα...
Δωσε προσοχη στα καπακια των κεφαλων, το μαυρο πλαστικο να ειναι καθετο, οχι οριζοντιο....

heli
19-11-2013, 13:40
thodoras μακραν η καλυτερη συμβουλη που ακουσα!! οι πιο εμπειροι βεβαια θα την ηξεραν -εγω παντως οχι!!
georgios συμφωνω με αυτα που λες αλλα οπως λεει και ο NIKOS ελευθερη αγορα ειναι , οτι θελει πουλαει ο καθενας ,οσο θελει, και αν θες το αγοραζεις.
μακαρι να ειμασταν ολοι ικανοποιημενοι (αγοραστες και πωλητες)

chris71
19-11-2013, 14:06
Εγώ επιμένω ότι όλα είναι marketing. Ο φίλος μου ο Θάνος κάνει το γύρο του κόσμου με Vespa (δες το σχετικό θέμα) και εμείς συζητάμε για τα extra και τα καπάκια. Η γνώμη μου είναι να βρεις μια μηχανή σωστά δουλεμένη και συντηρημένη για να κάνεις το κέφι σου και να έχει τα extra που σου είναι χρήσιμα. Τα υπόλοιπα είναι για φιγούρα (όχι ότι δεν είναι καλή και η φιγούρα). Τέλως πάντων περί ορέξεως ουδείς λόγος...:ye02:
Πάντως η καλή τιμή δεν είναι πάντα ευκαιρία, όπως η ακριβή δεν είναι πάντα καλή μηχανή. Όπως είπα και πριν, είναι και λίγο λαχείο η αγορά μεταχειρισμένης.
Σου εύχομαι καλή τύχη ό,τι και να αποφασίσεις.:ye33:

heli
19-11-2013, 14:28
ποτε δεν ειχα αγορασει μεταχειρισμενη μηχανη να πω την αληθεια και την φοβαμαι αλλα δεν μπορω να αγορασω τετοια μηχανη καινουργια-δεν βγαινω- απλα θελω να κανω την καλυτερη επιλογη οσο γινεται και να πιασουν τοπο τα λεφτα μου. το ξερω οτι παντα θα εχω τον φοβο αν εκανα καλα και τελικα θα παρω οτι πιστευω οτι ειναι καλο και γιαυτο μαζευω εμπειριες και γνωμες απο εσας που στανταρ ξερετε καλυτερα σε αυτο το θεμα.
ολες οι αποψεις ειναι ευπροσδεκτες :re25:

phoenix
19-11-2013, 14:29
κατα την ταπεινη μου γνωμη αγορασε κατι μεχρι 6-7 χιλιαδες κρατα τα υπολοιπα να κανεις ταξιδια!!!
κοιτα να ειναι σερβιριζμενη σωστα απο εξουσιοδοτημενο και να θυμασι οτι αυτα τα εργαλεια οταν τους φερεσαι καλα βγαζουν πανω απο 350000χλμ για πλακα!!!!!!
και απο αυτον τον χιλιομετρικο αριθμο να υπολογιζεις παντα!!!!τα υπολοιπα:ye33:

Thodoras
19-11-2013, 15:47
ποτε δεν ειχα αγορασει μεταχειρισμενη μηχανη να πω την αληθεια και την φοβαμαι αλλα δεν μπορω να αγορασω τετοια μηχανη καινουργια-δεν βγαινω- απλα θελω να κανω την καλυτερη επιλογη οσο γινεται και να πιασουν τοπο τα λεφτα μου. το ξερω οτι παντα θα εχω τον φοβο αν εκανα καλα και τελικα θα παρω οτι πιστευω οτι ειναι καλο και γιαυτο μαζευω εμπειριες και γνωμες απο εσας που στανταρ ξερετε καλυτερα σε αυτο το θεμα.
ολες οι αποψεις ειναι ευπροσδεκτες :re25:

Φίλε heli να σε ρωτήσω δύο πράγματα;;;

Πόσο χρονών είσαι και για ποιό λόγο κατέληξες σε BMW και συγκεκριμένα σε adve του 2010;;;

heli
19-11-2013, 16:28
ειμαι 36 χρονων καιοσο θυμαμαι τον εαυτο μου παντα ειμουν πανω σε μηχανακι ή μηχανη.
δουλευα μεχρι τα 30 διανομεας εξω στον δρομο και γενικαδεν αλλαζω με τιποτα την αισθηση της ελευθεριας και τον αερα του δικυκλου.
εδω και 2 χρονια ειμαι εγκλωβισμενος λογω της δουλειας να εχω beverly αλλα τελος χρονου,αρχες επομενου εχοντας μαζεψει καποια λεφτα θελω να κανω ενα ονειρο μου, να μπορεσω να κανω ταξιδι στο εξωτερικο. αλλα και εμφανισιακα μαρεσει πολυ το adv.
θεωρω οτι οσο πιο καινουργιο μοντελο τοσο καλυτερα (2010 απο του 2009 κοκ) και ειναι πιο κοντα στα λεφτα μου απο του 2011.
Γιατι ομως ρωτας με τοσα ερωτηματικα;;;;;;;

chris71
19-11-2013, 16:40
Το θέμα αρχίζει και γίνεται hot! :ha16:

georgios
19-11-2013, 16:42
Δεν έγραψα πουθενά ότι πρέπει να χαρίζονται τα μεταχειρισμένα. Λέω ότι έχω βαρεθεί να βλέπω αγγελίες μηχανών που ζητάν 11.000, 12.000 και 13.000 και γράφουν ότι πόσο έχουν εκπλαγεί και πόσο απαράδεκτο είναι που δέχονται τηλεφωνήματα από υποψήφιους αγοραστές που δεν θέλουν να δώσουν πάνω από 10.000 ευρώ.

Ενδεικτικά, υπάρχει το εξής κορυφαίο αυτή τη στιγμή σε γνωστό site με αγγελίες:

BMW του 2011 με 4.500 χμ με 15.400 ευρώ.
BMW του 2013 με 0 χμ επίσης με 15.400 ευρώ.

Τι να του πεις του πρώτου; Ότι δεν έχει να κάνει με την εποχή; ότι δεν προσπαθεί να κλέψει ο υποψήφιος αγοραστής αν του πει 10.000 ευρώ. Ότι πρόβλημά του που έσκασε 19.000 ευρώ πριν από 2 χρόνια. Τώρα ΔΕΝ κάνει τόσο. Τι να κάνουμε; Λυπάμαι, χάσατε! Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να χάσει και ο τωρινός αγοραστής.

100% υπέρ λοιπόν της ελεύθερης αγοράς. Όπως ο πωλητής μπορεί να πουλάει όσο θέλει, αντίστοιχα ο αγοραστής έχει το δικαίωμα να δίνει όσα θέλει και να αξιολογεί για το εκάστοτε προϊόν.

Φίλε αγοραστή, προσπάθησε να μην δώσεις περισσότερα από 11.000 ευρώ για Adv. του 2011 και όχι περισσότερα από 10.000 για Adv. του 2010. Είναι οι απολύτως λογικές τιμές κατά τη γνώμη μου...

heli
19-11-2013, 17:00
GIORGO συμφωνω απολυτα μαζι σου, απλα δεν θελω να με θεωρουν σαν αυτος που εκμεταλευεται την κριση κτλ κτλ αλλα απο την αλλη ουτε να με πιασουν κοροιδο και γιαυτο ανοιξα το ολο θεμα για συζητηση
αν ειχα τα λεφτα θα επαιρνα καινουργιο αλλα δεν..
αντε να δουμε θα μας μεινουν λεφτα;;:ha16:

chris71
19-11-2013, 17:05
Τι να του πεις του πρώτου; Ότι δεν έχει να κάνει με την εποχή; ότι δεν προσπαθεί να κλέψει ο υποψήφιος αγοραστής αν του πει 10.000 ευρώ. Ότι πρόβλημά του που έσκασε 19.000 ευρώ πριν από 2 χρόνια. Τώρα ΔΕΝ κάνει τόσο. Τι να κάνουμε; Λυπάμαι, χάσατε! Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να χάσει και ο τωρινός αγοραστής.
Ξέρεις που διαφωνώ? Ο καθένας πουλάει όσο νομίζει. Αν κάνει λάθος ή αν ζητάει υπερβολικά χρήματα, η αγορά όπως λες θα τον ευθυγραμμίσει. Εμένα δεν μου αρέσει να τηλεφωνεί κάποιος για αγγελία 15.400€ και να λέει εγώ δίνω 10.000€.
Επίσης η αξία μιας μηχανής βγαίνει από κάποιους πίνακες χρονολογίας και διαμορφώνεται ανάλογα με τον εξοπλισμό και την κατάσταση. Τώρα αν δεν πουλιέται λόγω ελλειψης ρευστότητας, αυτό είναι θέμα του πωλητή, να δει πόσο ανάγκη έχει και αν πρέπει να την πουλήσει οπωσδήποτε να ρίξει ανάλογα την τιμή. Το κακό για μένα είναι ότι κάποιοι εκμεταλλεύονται την κρίση και φέρονται όπως αναφέρεις, έχουν - δεν έχουν τα χρήματα!

Thodoras
19-11-2013, 17:07
ειμαι 36 χρονων καιοσο θυμαμαι τον εαυτο μου παντα ειμουν πανω σε μηχανακι ή μηχανη.
δουλευα μεχρι τα 30 διανομεας εξω στον δρομο και γενικαδεν αλλαζω με τιποτα την αισθηση της ελευθεριας και τον αερα του δικυκλου.
εδω και 2 χρονια ειμαι εγκλωβισμενος λογω της δουλειας να εχω beverly αλλα τελος χρονου,αρχες επομενου εχοντας μαζεψει καποια λεφτα θελω να κανω ενα ονειρο μου, να μπορεσω να κανω ταξιδι στο εξωτερικο. αλλα και εμφανισιακα μαρεσει πολυ το adv.
θεωρω οτι οσο πιο καινουργιο μοντελο τοσο καλυτερα (2010 απο του 2009 κοκ) και ειναι πιο κοντα στα λεφτα μου απο του 2011.
Γιατι ομως ρωτας με τοσα ερωτηματικα;;;;;;;


Τα ερωτηματικά δε σημαίνουν κάτι και σε ρωτάω από απλό ενδιαφέρον και μόνο, μη με παρεξηγείς.
Ούτε μηχανάκι έχω για πούλημα ούτε κάτι προσπαθώ να πετύχω.
Πριν κανά χρόνο μπήκα και εγώ στην οικογένεια της BMW χωρίς να έχω καμία προηγούμενη πληροφόρηση και υποψιάζομαι ότι ίσως αυτό να συμβαίνει και με εσένα...
Εγώ τότε θα θελα κάποιος να με προιδεάσει αλλά τυφλώθηκα από το πρεστίζ της εταιρίας...ίσως να είχα κάνει διαφορετική επιλογή...

Κοίτα και αυτό (http://www.gsforum.gr/f24/%CE%A4%CE%BF-gs-%CE%BC%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%BD-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1-41765/)το νήμα για να καταλάβεις καλύτερα τί εννοώ...

Τα GS είναι ιδιότροπες μοτ/τες και αυτό στο λέω εγώ που πριν είχα ΚΤΜ...

heli
19-11-2013, 17:30
καμια παρεξηγηση προς θεου..το εχω διαβασει το αρθρο αυτο (απο τα πρωτα) και με εβαλε σε σκεψεις αλλα θελω να πηγαινω αρχοντικα και ανετα κατι που πιστευω οτι το εχει η ADV. πιο μικρος ισως να ηθελα πιο νευρικο μηχανακι αλλα μετα απο τοσα χρονια στον δρομο λογω δουλειας θελω κατι δυνατο και ανετο.. ισως ειναι στο μυαλο μου ετσι και για αλλον να ειναι αλλιως αλλα ..
δεν το μετανοιωσες που μπηκες στην οικογενεια της bmw?

Thodoras
19-11-2013, 17:46
καμια παρεξηγηση προς θεου..το εχω διαβασει το αρθρο αυτο (απο τα πρωτα) και με εβαλε σε σκεψεις αλλα θελω να πηγαινω αρχοντικα και ανετα κατι που πιστευω οτι το εχει η ADV. πιο μικρος ισως να ηθελα πιο νευρικο μηχανακι αλλα μετα απο τοσα χρονια στον δρομο λογω δουλειας θελω κατι δυνατο και ανετο.. ισως ειναι στο μυαλο μου ετσι και για αλλον να ειναι αλλιως αλλα ..
δεν το μετανοιωσες που μπηκες στην οικογενεια της bmw?


Πέρυσι το Μάιο που εγώ ψώνιζα μοτό, είναι σίγουρο πως η μόνη επιλογή ήταν το GS....αν αγόραζα τώρα δεν ξέρω...
Σίγουρα θα κοιτούσα και προς 1190 adv, crosstourer ή explorer...
Στα λεφτά που διαθέτεις, φτάνεις και νομίζω ότι αξίζει να πάρεις μεταχειρισμένο μηχανάκι τεχνολογίας 2013 και όχι 2003...διότι ας μην κοροιδευόμαστε οι κάτοχοι, τέτοιας τεχνολογίας είναι το αερόψυκτο GS, ακόμα και αν ήταν κορυφή έως και το 2012...

Συμβουλή μου, οδήγεσέ το πρώτα σε test ride, ότι και να πάρεις...
Εγώ δεν το έκανα...:hmmm:

heli
19-11-2013, 18:08
αρα εαν καταλαβα καλα η γνωμη σου ειναι οχι bmw πριν το 2013.
εχω οδηγησει gs και μου αρεσε αλλα τι να καταλαβεις σε 20 λεπτα!!
α ρε THODORA ολο δυσκολα μου βαζεις..

Papadopaidi
21-11-2013, 00:26
αρα εαν καταλαβα καλα η γνωμη σου ειναι οχι bmw πριν το 2013.
εχω οδηγησει gs και μου αρεσε αλλα τι να καταλαβεις σε 20 λεπτα!!
α ρε THODORA ολο δυσκολα μου βαζεις..

Καλά μην ακούς μόνο 1 άποψη, άκου-ΔΙΑΒΑΣΕ-οδήγησε κ
μετά αποφάσισε τι θα επιλέξεις.
Δεν είναι τυχαίο ότι βγάζουν τοοοοοοοσα χιλιόμετρα τα
αερόψυκτα ΧΩΡΙΣ ιδιαίτερα προβλήματα αν είναι σωστά συντηρημένα.
Σου αρέσει αυτό πάρε λοιπόν το 1200 αφού ψάξεις ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ.
Κάντο βόλτα, πήγαινέ το σε συνεργείο,μάθε τον προηγούμενο
ιδιοκτήτη του, ζήτα την γνώμη των
παιδιών από εδώ μέσα κ πάνω από όλα;
Με 11.000 ευρώ μετρητά ( κασέρι ) κάνεις "παπάδες".
Δεν είναι όλοι κονομημένοι κ επιχειρηματίες στη Ελλάδα.
Τιμή κρατάνε γιατί είναι αξιόπιστα τα BMW αλλά όταν
κάποιος έχει ανάγκη τότε δεν κοιτάει ούτε τιμές ούτε δόξες.
Εύχομαι από την ψυχή μου να πάρεις το 1200 που σου αρέσει
κ να το γλεντήσουμε με την ψυχή μας μόλις τελειώσει η νηστεία.
Ο Θεός μαζί σου.

heli
21-11-2013, 00:52
ουτε και γω ειμαι κανας λεφτας--κοποι μιας ζωηςειναι τα λεφτα- αλλα τα αρνια και τα κρασια θα τα βαλω στο γλεντι:ye33:

Thodoras
21-11-2013, 01:23
Heli σε καμια περιπτωση μην αποφασισεις βασει της δικιας αποψης. Ειλικρινα το μονο που ηθελα ηταν μονο να σου ανοιξω επιλογες. Μην ακους κανεναν και κανε αυτο που γουσταρεις!!! Ετσι ακομα κ αν το μετανοιωσεις θα χεις κατι να λες στον εαυτο σου... Τωρα το οτι τα BMW κρατανε αξια και ειναι αξιοπιστα ειναι αλλο ανεκδοτο... Το δικο μου το πηρα στη διετια απο τυπο που του ειχε κανει μονο 19.000 χλμ και μου βγηκε μιση τιμη απο αυτα που ειχε δωσει εκεινος να το παρει καινουριο, και δεν ηταν το πιο φθηνο που ειχα βρει...
Μπορει βεβαια να μην χτυπησει μπιελα πριν τις 300.000 χλμ οπως θα κανουν τα γιαπωνεζικα η τα αυστριακα, αλλα για ολα τα υπολοιπα θα εισαι καθε λιγο στα φορα κ στους μαστορες ...

griv_gs
21-11-2013, 02:24
ουστ. παλιογκαντεμη.
και κανενα καρο αν εχεις δεν πας ποτε μαστορα.

chris71
21-11-2013, 06:04
Φίλε thodora, όλα είναι θέμα ...καψούρας. Άλλοι είναι αμετανόητοι boxer-άκηδες και άλλοι απλά θέλουν ένα μηχανάκι -ότι να ´ναι - για τις βόλτες τους. Και οι δύο κατηγορίες σεβαστές και καλοδεχούμενες. Είναι όπως με την γκόμενα: όταν την γουστάρεις με χίλια, της συγχωρείς και τα όποια "λαθάκια" μπορεί να κάνει. Όταν την έχεις για τους γνωστούς λόγους, την έχεις στην μπούκα με το παραμικρό! Ο νοών νοήτω...:ye33:

Thodoras
21-11-2013, 10:04
Φίλε thodora, όλα είναι θέμα ...καψούρας. Άλλοι είναι αμετανόητοι boxer-άκηδες και άλλοι απλά θέλουν ένα μηχανάκι -ότι να ´ναι - για τις βόλτες τους. Και οι δύο κατηγορίες σεβαστές και καλοδεχούμενες. Είναι όπως με την γκόμενα: όταν την γουστάρεις με χίλια, της συγχωρείς και τα όποια "λαθάκια" μπορεί να κάνει. Όταν την έχεις για τους γνωστούς λόγους, την έχεις στην μπούκα με το παραμικρό! Ο νοών νοήτω...:ye33:

Δεν διαφωνω καθολου φιλε Χρηστο...
Οπως το βλεπω θα παρεξηγηθω σε αυτο το νημα, δεν το γλιτωνω...
Απλα δεν αυταπατομαι οτι πηρα το καλυτερο κ πιο αξιοπιστο που υπαρχει... Για μενα πηρα κατι κοντα στην κορυφη της κατηγοριας, με ποιοτητα και πρεστιζ αλλα και με πολλες ιδιοτροπιες στη χρηση του και σιγουρα με προβληματα αξιοπιστιας ανω του μεσου ορου...
Πανo δεν το γκαντεμιαζω....απλα σκεφτομαι οτι μεσα σε ενα χρονο αλλαξα 2 φορες μπαταρια, 3 φορες λαμπα μπροστα, μου εκαψε το δεικτη βενζινης, το ρουλεμαν του πισω αξονα εχει παρει μποσικα και θα χρειαστει αλλαγη καποια στιγμη και πριν 3 μερες ειδα οτι θελω καινουρια τσιμουχα για να κρατησω τις βαλβολινες μεσα στο διαφορικο και οχι εξω...
Ολα μικρα και οχι σημαντικα θα μου πεις....αλλα ολο με κατι ασχολεισαι σ αυτο το μηχανακι...δεν ειχα αυτο στο μυαλο μου οταν αγοραζα BMW...

heli
21-11-2013, 11:09
οντως και μενα η αποψη ειναι να παρω οτι μου αρεσει -οπως λεει και ο chris για να την συγχωρησω για λαθακια-ελπιζω να μην ακουει η γυναικα και της μπουν ιδεες θα την αποσυρω,την γυναικα-
μαρεσει πολυ το adv (εμφανιση μεν λιγο βαρυ για Αθηνα δε) και θα ρισκαρω μεταχ/νο και με τον ελεγχο θα προσπαθησω να ελλατωσω το ρισκο, οσο γινεται και ο θεος βοηθος.

teo71
21-11-2013, 11:16
Ναχαμε να λέγαμε...:p

Αν από τότε που θυμάσαι τον εαυτό σου είσαι πάνω σε μηχανή..
Αν δεν αλλάζεις τον αέρα της ελευθερίας με τίποτα..
Αν γράφεις καθημερινά χλμ με μηχανάκι..
Αν ήρθε η ώρα για μεγάλα ταξίδια...

Καβαλάς το adve και εξαφανίζονται όλα τα υπόλοιπα από το μυαλό σου... Των υπόλοιπων μηχανών συμπεριλαμβανομένων...;):)

heli
21-11-2013, 12:03
Teo. Οταν εκδοσεις την πρωτη ποιητικη συλλογη σου κρατα μου ενα αντιγραφο:re27:

nomas
21-11-2013, 12:22
Το πορισμα τη εβγαλε....αγοραζεις η δεν αγοραζεις μεταχειρισμενο bmw......

heli
21-11-2013, 13:30
τελικα και μετα απο πολλες σκεψεις πιστευω οτι ειναι καιρος να αγορασω το ADV μου..
να μαστε καλα πρωτα απο ολα ελπιζω να βρω ενα καλο για πολλα καλα και με ασφαλεια ορθια χλμ.
ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και ετοιμαστειτε για κερασμα