PDA

View Full Version : Λαστιχα για F800GS...


Kwstas_kef
31-07-2009, 08:21
Διαβασα ξαναδιαβασα αλλα τιποτα μπερδευτηκα πιο πολυ.
Ρωτησα ξαναρωτησα παλι τα ιδια.
Το καθε καταστημα προτεινει αυτα που θελει λογικο.

Για αυτο ειπα ας ρωτησω την μεγαλη παρεα που ειναι και πιο αντικειμενικη..
Λοιπον στο θεμα μας ηρθε η ωρα για αλλαγη ελαστικου και μιας και ειναι καλοκαιρι και προβλεπονται ταξιδακια για πειτε εσεις που εχετε αλλαξει προσφατα και μη τα λαστιχακια σας.Τι βαλατε στην Μπουμπου σας?
Βασικα θελω οχι κατι εξολοκληρου ασφαλτινα.
Κατι σε 70/30 να μπορω και λιγο χωμα.
Οχι καθαρα τακουνατα για μονοπατια στο δασος.
Απλα ως γνησιος Ελλην οι πιο πολλες διαδρομες ειναι σε ασφαλτο :hmmm:.
Μετακινησεις στην δουλεια αλλα αν χρειαστει να κανω και λιγο την κ@@λα μου στο χωμα λιγο ε?
Για πειτε ρε παιδια γιατι εχω πελαωσει..

emix
31-07-2009, 10:10
Επειδη εχεις 800GS, στο οποιο η μπροστινη ζαντα ειναι 19, δεν ειμαι απολυτα σιγουρος για τα λαστιχα σου.
Ομως 70/30 δεν ξερω αν υπαρχουν. Οπως ειναι γνωστο το Continental TKC80 ειναι καπου στο 60/40 (60 χωμα,40 ασφαλτο). Πολυ καλα λαστιχα και για ασφαλτο και για χωμα. Στην βροχη υπαρχει ενα μικρο θεμα βεβαια, αλλα ολα τα λαστιχα αυτης της κατασκευης εχουν θεμα.

Θα σου συνιστουσα να δοκιμαζες τα TKC και αν δεν σου αρεσουν τα πουλας. Υπαρχει βεβαια και το μικρο προβλημα του θορυβου που κανουν μεχρι τα 120χλμ, αλλα αυτο το συνηθιζεις.

aeriko
31-07-2009, 10:19
Από την μαμά τι φορούσε; Δεν έμεινες ικανοποιημένος;

vp_68
31-07-2009, 13:01
Κώστα πιστεύω απ' ότι έχω δια βάσει εδώ και στο Internet τα Continental TKC80 θεωρούνται τα ποιό καλά για την περίπτωση που τα θές. Εγώ πάντως τον Οκτώβρη που θ' αλλάξω λάστιχα θα βάλω αυτά..

Ο μπροστινός τροχός είναι 21 και οχι 19.

emix
31-07-2009, 13:13
Κώστα πιστεύω απ' ότι έχω δια βάσει εδώ και στο Internet τα Continental TKC80 θεωρούνται τα ποιό καλά για την περίπτωση που τα θές. Εγώ πάντως τον Οκτώβρη που θ' αλλάξω λάστιχα θα βάλω αυτά..

Ο μπροστινός τροχός είναι 21 και οχι 19.

Ναι,σωστα.Λαθος μου!

Kwstas_kef
31-07-2009, 19:07
Καταρχας ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα υπαρχςι ενα θεμα με την Conti επειδη την εχει παρει η Yamaha την αντιπρωσοπεια εχω ακουσει διαφορα.
Π.χ οτι σχεδον ολα τα λαστιχα ειμαι 5ετιας και βαλε και φυσικα βρισκεις πολυ δυσκολα συνεργειο που να τα βαζει.
Μαλακιες μου λενε?
Τι να κανω ρε ####το?:yz:yz:yz

Arkas
31-07-2009, 20:22
Καταρχας ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα υπαρχςι ενα θεμα με την Conti επειδη την εχει παρει η Yamaha την αντιπρωσοπεια εχω ακουσει διαφορα.
Π.χ οτι σχεδον ολα τα λαστιχα ειμαι 5ετιας και βαλε και φυσικα βρισκεις πολυ δυσκολα συνεργειο που να τα βαζει.
Μαλακιες μου λενε?
Τι να κανω ρε ####το?:yz:yz:yz
Το μόνο εύκολο να διαπιστώσεις, με μια απλή ματιά από μόνος σου...;)

Kwstas_kef
31-07-2009, 20:43
Το μόνο εύκολο να διαπιστώσεις, με μια απλή ματιά από μόνος σου...;)
Απολυτο δικιο εχεις...:hmmm::hmmm:

Kwstas_kef
01-08-2009, 13:37
Aφου σημερα αποτελειωσα τα λαστιχα ψαχνοντας τι να βαλω σε ολη την Αθηνα εγινε το εξεις.
Μπορει και ψεμα βεβαια.....

Σε οσα λαστιχαδικα πηγα ο ιδιος ακουγα την ιδια απαντηση εχουμε απο ολα αλλα οχι για το 800 της bmw.
Τι διαολο μουλικο ειναι?
Δηλαδη απο την μαμα φοραει 90-90-21 μπροστα με δεικτη V
Και πισω 150-70-17
Ολοι ειχαν πισω αλλα μπροστα γιοκ λογο οτι ειναι βαρια η μαχανη και βαζοντας μικροτερο δεικτη θα ειχα κουνηματα στα πολλα χιλιομετρα.
Μαλιστα λεω....
Στα Tourance εχουν πισω αλλα μπροστα εχουν ελλειψη ολα μα ολα τα συνεργεια.

Και στην τελευταια μου σταση απελπισμενος πια μου λεει ο εκει υπαλληλος οτι εχουν μια παρτιδα καινουργια που εχουν ερθει ειδηκα για τα 800ρια λογω βαρους και δεικτη.
Και οτι πριν λιγο τα φορεσε σε ενα αλλο 8800αρι.
Τα λαστιχα ειναι αυτα Pirelli Scorpion Trail τα οποια στο πισω λαστιχο τα εκαναν πιο ενισχυμενα......
Το κουστουμι 270....
Ας ελπισουμε οτι δεν εκανα καμια χαζομαρα.
Καλοταξιδα παντος.:sm7::sm7::sm7:

emix
01-08-2009, 13:57
Καλοφορετα, αλλα τα Trail δεν κανουν για χωμα, οπως θα εχεις δει.

Kwstas_kef
01-08-2009, 14:02
Συμβιβασμοι ειναι αυτοι τι να κανω.Απο οτι διαπιστωσα και μονος μου η θα βαλεις τακουνι βλεπε karoo η δρομου με μιας υποψιας χωματοδρομου.Για φλαταδουρα μιλαμε παντα χωρις ιχνος πετρας.
Στο μελλον μπορει να αγορασω και ενα ζευγαρι τακουνια για δευτερα μονο χωμα.
Απο οτι μου ειπαν ολοι τα karoo αν τα βγαζεις καθε μερα ασφαλτο σε ενα 6μηνο θες αλλαγη...
Τελικα η ζωη ειναι ενας μεγαλος συμβιβασμος ΚΩΣΤΑΣ.....:sm7:

emix
01-08-2009, 14:16
Καλοφορετα, αλλα τα Trail δεν κανουν για χωμα, οπως θα εχεις δει.

Kwstas_kef
01-08-2009, 14:28
Καλοφορετα, αλλα τα Trail δεν κανουν για χωμα, οπως θα εχεις δει.
Το χειμωνα θα γινω και κατοχος ενος ζευγαριου Karoo και θα ξεμπερδεψω.
Ευχαριστω παντως για τις ευχες.

Silencer
05-08-2009, 11:37
Για τα TKC της Conti γενικά έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια αν και όπως ανέφερε ένα άλλο μέλος στη βροχή θέλουν ιδιαίτερη προσοχή όπως και όλα τα τακουνάτα, καθαρά αλλά και 60/40.
Η παραπάνω παρατήρηση αφορά και τα Karoo που τα είχα κι εγώ ως επιλογή.

Λόγω του επικείμενου ταξιδιού μου σε Ιταλία σε καθαρά ασφάλτινη διαδρομή δε θα προχωρήσω στην αλλαγή του BattleWings από τα οποί αμπορώ να πω πως έχω μείνει γενικά ευχαριστημένος.

Ό,τι και να διαλέξεις πάντως αν η διαδρομές σου είναι 90% άσφαλτος δε θα πρότεινα να πας σε τακουνάτο όχι μόνο λόγω θορύβου (λίγου μεν, υπαρκτού δε) αλλά κυρίως λόγω αυξημένης φθοράς, ειδικότερα του πίσω ελαστικού.

Arkas
05-08-2009, 14:38
Το χειμωνα θα γινω και κατοχος ενος ζευγαριου Karoo και θα ξεμπερδεψω.
Ευχαριστω παντως για τις ευχες.
:sm8:

Καλοπάτητα Κώστα!

emix
06-08-2009, 12:01
Το χειμωνα θα γινω και κατοχος ενος ζευγαριου Karoo και θα ξεμπερδεψω.
Ευχαριστω παντως για τις ευχες.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις ενας σετ ζαντων εξτρα και ν αλλαζεις ζαντες και οχι λαστιχα.
Αν δεν κανω λαθος, το 800 εχει σαμπρελατα λαστιχα;
Νομιζω οτι ειναι ενας μεγαλυτερος μπελας αυτος στο βαλε-βγαλε. Θα πρεπει τον χειμωνα να τα εχεις μονιμα πανω τα Karoo κι αυτο ειναι ενα μικρο προβλημα. Αν πηγαινεις συχνα χωμα βεβαια οχι και τοσο. Αλλα αν δεν πηγαινεις συχνα και θες να εχεις χωματινα καλυτερα να βαλεις τα TKC.Αν υπαρχουν για το 800 βεβαια.

yannis
06-08-2009, 12:13
Αν δεν συνηθίζεις να πηγαίνεις εθνική και πάνω από 140... TKC80, δεν νομίζω να βρεις τίποτα καλύτερο!!!!!!
Τα έχω βάλει και είναι φοβερά παντού και στο βρεγμένο!!!!!!!!!
Επειδή στα ταξίδια είμαι λίγο "βιαστικός" (ελπίζω να μην διαβάζει κανείς της Τροχαίας!!!), τα έχω κάβα στον λαστιχά, για αλλαγή. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο και δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο να ψαχτείς για ζάντες κ.λ.π.
Έτσι κι αλλιώς, αν "έβλεπες" πάρα πολύ συχνά βουνό, δεν θα είχες τέτοια διλήματα, όπως κι εγώ άλλωστε!!!!
Για εθνική έβαλα πάλι τα Battlewing, επίσης δεν βρήκα τίποτα καλύτερο.
Μια σκέψη για EXP, ναυάγησε, γιατί δεν βγάζει το μπροστά η METZELER!!!;)

Καλά ταξίδια!!!!!:)

Kwstas_kef
06-08-2009, 21:38
Σημερα καταφερα να τα στρωσω τα Pirelli και να πεταχτω μεχρι το Σειριο μια βολτα.
Το πισω κρατουσε καλα μεχρι τα 160 στις στροφες.
Το μπροστα με αγχωσε λιγο μπορω να πω....ψιλοετρεμε...
Θελω να πιστευω οτι ηταν απο τον αερα γιατι φυσαγε πολυ....
Μακαρι να ηταν αυτο....:hmmm::hmmm:
Παντως σαν λαστιχα μου αρεσουν γιατι ζεστενονται αρκετα ευκολα και μεσα στην πολη εχεις κρατημα απο το πρωτο λεπτο που λεει ο λογος :sm7::sm7::sm7:...
Βεβαια αυτο εχει και τα κακα του γιατι θα μου φαγοθουν ευκολα αλλα χαλαλι τους.
Τελος παντων την Τεταρτη φευγουμε διακοπες οποτε οποτε θα τα τεσταρο σιγουρα..
Αυταααααα....

Arkas
11-08-2009, 13:30
Αν δεν συνηθίζεις να πηγαίνεις εθνική και πάνω από 140... TKC80, δεν νομίζω να βρεις τίποτα καλύτερο!!!!!!
Τα έχω βάλει και είναι φοβερά παντού και στο βρεγμένο!!!!!!!!!
Επειδή στα ταξίδια είμαι λίγο "βιαστικός" (ελπίζω να μην διαβάζει κανείς της Τροχαίας!!!), τα έχω κάβα στον λαστιχά, για αλλαγή. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο και δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο να ψαχτείς για ζάντες κ.λ.π.
Έτσι κι αλλιώς, αν "έβλεπες" πάρα πολύ συχνά βουνό, δεν θα είχες τέτοια διλήματα, όπως κι εγώ άλλωστε!!!!
Για εθνική έβαλα πάλι τα Battlewing, επίσης δεν βρήκα τίποτα καλύτερο.
Μια σκέψη για EXP, ναυάγησε, γιατί δεν βγάζει το μπροστά η METZELER!!!;)

Καλά ταξίδια!!!!!:)
:sm8:

Arkas
11-08-2009, 13:31
Σημερα καταφερα να τα στρωσω τα Pirelli και να πεταχτω μεχρι το Σειριο μια βολτα.
Το πισω κρατουσε καλα μεχρι τα 160 στις στροφες.
Το μπροστα με αγχωσε λιγο μπορω να πω....ψιλοετρεμε...
Θελω να πιστευω οτι ηταν απο τον αερα γιατι φυσαγε πολυ....
Μακαρι να ηταν αυτο....:hmmm::hmmm:
Παντως σαν λαστιχα μου αρεσουν γιατι ζεστενονται αρκετα ευκολα και μεσα στην πολη εχεις κρατημα απο το πρωτο λεπτο που λεει ο λογος :sm7::sm7::sm7:...
Βεβαια αυτο εχει και τα κακα του γιατι θα μου φαγοθουν ευκολα αλλα χαλαλι τους.
Τελος παντων την Τεταρτη φευγουμε διακοπες οποτε οποτε θα τα τεσταρο σιγουρα..
Αυταααααα....
Με το καλό!!!

vpentza
11-08-2009, 20:20
Κριμα για τα EXP............... ειμουν πολυ ευχαριστημενος στο 1150.....

Victor
31-08-2009, 21:23
katalava auta exw na perasw se kanena mina? Gia pite kamia ali ebiria giati melanxolisa... :sm7:

ves
21-09-2009, 09:40
Σημερα καταφερα να τα στρωσω τα Pirelli και να πεταχτω μεχρι το Σειριο μια βολτα.
Το πισω κρατουσε καλα μεχρι τα 160 στις στροφες.
Το μπροστα με αγχωσε λιγο μπορω να πω....ψιλοετρεμε...
Θελω να πιστευω οτι ηταν απο τον αερα γιατι φυσαγε πολυ....
Μακαρι να ηταν αυτο....:hmmm::hmmm:
Παντως σαν λαστιχα μου αρεσουν γιατι ζεστενονται αρκετα ευκολα και μεσα στην πολη εχεις κρατημα απο το πρωτο λεπτο που λεει ο λογος :sm7::sm7::sm7:...
Βεβαια αυτο εχει και τα κακα του γιατι θα μου φαγοθουν ευκολα αλλα χαλαλι τους.
Τελος παντων την Τεταρτη φευγουμε διακοπες οποτε οποτε θα τα τεσταρο σιγουρα..
Αυταααααα....

Καλημερα,
Τελικα τι απεγινε με το τεστ;;;; Πες μας εντυπωσεις γιατι κι εγω εχω ακριβως τις ιδιες "ανησυχιες".
Εχω βρει και τα Pirelli Scorpion MT90 S/T που τα βαζει ενας φιλος σε ενα ΚΤΜ 950 και ειναι πολυ ευχαριστημενος. Καμια 2η γνωμη γι'αυτα;;;;

Kwstas_kef
25-09-2009, 02:19
Καλημερα,
Τελικα τι απεγινε με το τεστ;;;; Πες μας εντυπωσεις γιατι κι εγω εχω ακριβως τις ιδιες "ανησυχιες".
Εχω βρει και τα Pirelli Scorpion MT90 S/T που τα βαζει ενας φιλος σε ενα ΚΤΜ 950 και ειναι πολυ ευχαριστημενος. Καμια 2η γνωμη γι'αυτα;;;;
Ολα καλα φιλε μου τα προτινο τα λαστιχα μια χαρα ειναι και σε βρεγμενο οδοστρομα!!

emix
25-09-2009, 11:16
H KTM βαζει αυτο το λαστιχο, το Pirelli MT90. Και σε μενα αυτο εχει.
Γενικα το βρισκω πολυ καλο λαστιχο, αν και με τα Pirelli Trail που ειχα βαλει στο GS ημουνα παρα πολυ ευχαριστημενος. Σκεφτομαι μαλιστα και στο ΚΤΜ να ξαναβαλω αργοτερα τα Trail.