PDA

View Full Version : Πρόταση για το που να μη πάτε


VILLY
01-08-2009, 09:53
Στη παρούσα θεματική ενότητα αναρτούμε προτάσεις για το που να πάμε.
Σήμερα θα πρωτοτυπύσω αναρτώντας μια πρόταση για το που να ΜΗΝ πάμε!

Φιλαράκια μου, πήγαμε Μύκονο & Σαντορίνη για ρεπορτάζ (και βέβαια διακοπούλες :p:p) και ιδού τι καταγράψαμε.
Πλέον λοιπόν για εμάς η Μύκονος διαγράφεται μέχρι νεωτέρας και εως ότου αλλάξουν μυαλά συνθέμελα.
Και βέβαια η πενταμελής μας ομάδα είχε μέσα θαμώνες του νησιού και τουριστικούς παράγοντες.
Διαβάστε και φρίξτε! Τίτλος; .... Μύκονος. H απομυθοποίηση ενός ... μύθου!!

http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=1676


...

syan
01-08-2009, 10:10
Εν ολίγοις...Άντε γειά που λέμε και εις την λαϊκήν..!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
01-08-2009, 11:16
Επί χρόνια ολόκληρα,

αυτή η "δήθεν" "γκλαμουριά"

κ η "στημένη" υπερδιαφήμιση του νησιού,

μ' έχουν κάνει ν' αρνούμαι πεισματικά,

να επισκεφτώ, έστω για μια φορά το νησί ....

Μ' αυτά που περιγράφεις,

με έκανες ακόμη πιο αρνητικό !!!!!

Άλλωστε, οι "hot" προορισμοί,

δεν ήταν ποτέ το "φόρτε" μου .....




.

ntinopoulos
01-08-2009, 11:43
στο λιμανι της μυκονου τα πραγματα ειναι ετσι και τρις χειροτερα!
κατα τ αλλα το νησι ακριβο,αλλα ποτε δε μου εχουν ζητησει 480ε για 2 καλαμαρακια,2 πατατες,4 ορεκτικα και 4 κανατες σφηνακια!:sm7:και εχω φαει σε πολλα μερη!μηπως τα ορεκτικα ηταν χαβιαρι και τα σφηνακια moet?:p
επισης δεν εχω παρατηρησει καποια διαφορα καθε χρονο που πηγαινω,παντα ειχε κοσμο και παντα full απο κοσμικους και μαιντανους!
για τη σαντορινη θα συμφωνησω!πανακριβα και απο ποιοτητα και παροχες γ@μησε τα!πηγα τελευταια φορα πριν κανα μηνα και τη σιχαθηκα!:o

gsmaniac
01-08-2009, 13:15
Χωρις να ειμαι θαμωνας του νησιου,αλλα ενας φανατικος ταξιδιαρης με ενα φουσκωτο 6.5 μ. απο το 1991 και ιστιοπλοικα απο το 1998,εχω διαφορετικη αποψη για τις κυκλαδες και ιδιως για παρεξηγημενα νησια οπως η μυκονος.η μυκονος εχει σιγουρα τις πιο ομορφες παραλιες και καταπληκτικα νερα;)η χωρα ειναι η πιο ομορφη και η πιο καθαρη και οι υπηρεσιες οι καλητερες για ελλαδα.οι τιμες οπως σε ολα τα νησια την εποχη αυτη τσημπιμενες,αλλα αν ξερεις βρισκεις να φας καλα και φτηνα.πιστευω οτι μπορει και ο οικογενειαρχης να περασει πολυ καλα και ο μπακουρος ακομα καλυτερα:sm7:ειναι κριμα να μιλαμε ετσι για νησια πανεμορφα,επειδη προφανως παμε και φευγουμε,βλεποντας μονο οσα μας πασαρουνε απο το STAR κλπ.τελος εγω πιστευω οτι η πολυκοσμια ειναι αυτη που μας κανει να βλεπουμε αρνητικα ομορφους τοπους...............

ntinopoulos
01-08-2009, 13:18
Χωρις να ειμαι θαμωνας του νησιου,αλλα ενας φανατικος ταξιδιαρης με ενα φουσκωτο 6.5 μ. απο το 1991 και ιστιοπλοικα απο το 1998,εχω διαφορετικη αποψη για τις κυκλαδες και ιδιως για παρεξηγημενα νησια οπως η μυκονος.η μυκονος εχει σιγουρα τις πιο ομορφες παραλιες και καταπληκτικα νερα;)η χωρα ειναι η πιο ομορφη και η πιο καθαρη και οι υπηρεσιες οι καλητερες για ελλαδα.οι τιμες οπως σε ολα τα νησια την εποχη αυτη τσημπιμενες,αλλα αν ξερεις βρισκεις να φας καλα και φτηνα.πιστευω οτι μπορει και ο οικογενειαρχης να περασει πολυ καλα και ο μπακουρος ακομα καλυτερα:sm7:ειναι κριμα να μιλαμε ετσι για νησια πανεμορφα,επειδη προφανως παμε και φευγουμε,βλεποντας μονο οσα μας πασαρουνε απο το STAR κλπ.τελος εγω πιστευω οτι η πολυκοσμια ειναι αυτη που μας κανει να βλεπουμε αρνητικα ομορφους τοπους...............
ετσι ακριβως!

gzpainter
01-08-2009, 13:30
Φιλε Villy.......,μου αρεσε το αρθρο αφου υπαρχει διαφορα δημοσιογραφιας και δημοσιογραφιας (λεγε με STAR..) αλλα θα ηθελα να θεσω καποια ερωτηματα..
1).Αν πηγαινατε ως απλος και ταποινως πολιτης....και οχι σαν δημοσιογραφος, μεγαλοεπιχειρηματιας και δικηγορος....ποσα θα πληρωνατε στο τελος??? θα βρισκατε το δικιο σας??θα σας ζητουσαν συγνωμη??

2).εχει κανεις σκεφτει ποσα εχουν 'φαγωθει' για την αξιοποιηση μερικων περιοχων και τελικα αυτο που πηραμε ηταν ενα τιποτα?? Βασικα αυτο που πηραμε ειναι η αδιαφορεια των ξενων τουριστων που προτιμανε τουρκια η' Αιγυπτο?? τι προσφερουν περισσοτερο απο εμας???

3).Πιστευετε οτι τετοια περιστατικα δεν συμβαινουν στην Κρητη?? Χανια, Ηρακλειο, νοτια Κρητη??

Εν κατακλειδι...μια ευχη και μια στεναχωρια...η ευχη...μακαρι κατι να αλλαξει ωστε να μην πληρωνουμε χρυσαφι τον ανθρακα...και στεναχωριεμαι για την υπαλληλο που καταπασα πιθανοτητα (αν και μπορει να το εκανε και αυτη επιτηδες..) αποδεχτηκε οτι ηταν δικο της το λαθος..ισως και να τα πληρωσε και απο την τσεπη της ςστε να καληψει τις λαμογιες του ιδιοκτητη...

SenseiG
01-08-2009, 17:57
Οταν ενα νησι γινετε MUST τοτε αρχιζουν ολα.Και μετα χανετε το μετρο. Οπου παει λιγος κοσμος ολα ειναι καλα και φθηνα.

ntinopoulos
01-08-2009, 18:00
Οταν ενα νησι γινετε MUST τοτε αρχιζουν ολα.Και μετα χανετε το μετρο. Οπου παει λιγος κοσμος ολα ειναι καλα και φθηνα.
δυστυχως στην ελλαδα οπου παει λιγος κοσμος ειναι φτηνα αλλα συνηθως οχι καλα!:)

arisxios
01-08-2009, 18:29
Χωρις να ειμαι θαμωνας του νησιου,αλλα ενας φανατικος ταξιδιαρης με ενα φουσκωτο 6.5 μ. απο το 1991 και ιστιοπλοικα απο το 1998,εχω διαφορετικη αποψη για τις κυκλαδες και ιδιως για παρεξηγημενα νησια οπως η μυκονος.η μυκονος εχει σιγουρα τις πιο ομορφες παραλιες και καταπληκτικα νερα;)η χωρα ειναι η πιο ομορφη και η πιο καθαρη και οι υπηρεσιες οι καλητερες για ελλαδα.οι τιμες οπως σε ολα τα νησια την εποχη αυτη τσημπιμενες,αλλα αν ξερεις βρισκεις να φας καλα και φτηνα.πιστευω οτι μπορει και ο οικογενειαρχης να περασει πολυ καλα και ο μπακουρος ακομα καλυτερα:sm7:ειναι κριμα να μιλαμε ετσι για νησια πανεμορφα,επειδη προφανως παμε και φευγουμε,βλεποντας μονο οσα μας πασαρουνε απο το STAR κλπ.τελος εγω πιστευω οτι η πολυκοσμια ειναι αυτη που μας κανει να βλεπουμε αρνητικα ομορφους τοπους...............



Σωστά !!!:sm8:

kostas_366
01-08-2009, 19:21
Ντινόπουλε....
Και Μύκονο??

ntinopoulos
01-08-2009, 19:23
Ντινόπουλε....
Και Μύκονο??
παει το gs μυκονο?
παει!παει!:p

gsmaniac
01-08-2009, 20:02
Εδω ρε μαγκες καταστρεψανε τον παραδεισο που λεγεται ΚΟΥΦΟΝΗΣΙ :yz:yzτο νησι μεχρι 15 ιουλιου εχει δωματια πανω στο κυμα με 25 ευρω και μετα οι τιμες απογειωνονται στα 80,100,120:yzχωρις οδικο δυκτιο το νησι και τον αυγουστο βουλιαζει απο JEEP,τα οποια φυσικα μενουν αραγμενα στο λιμανι:sm7:αυτα παθαινουν οσοι πανε καπου σαν προβατα;)

NNN
01-08-2009, 20:09
Όσοι έχουν και θέλουν να τα "ακουμπήσουν" μπορούν να πάνε Μύκονο κλπ ....
Δεν έχω πάει ποτέ στην Μύκονο και θα περάσουν πολλά χρόνια μέχρι να αποφασίσω να πάω.
Φέτος θα πάω ... βουνό.

VILLY
01-08-2009, 21:50
Φιλε Villy.......,μου αρεσε το αρθρο αφου υπαρχει διαφορα δημοσιογραφιας και δημοσιογραφιας (λεγε με STAR..) αλλα θα ηθελα να θεσω καποια ερωτηματα..
1).Αν πηγαινατε ως απλος και ταποινως πολιτης....και οχι σαν δημοσιογραφος, μεγαλοεπιχειρηματιας και δικηγορος....ποσα θα πληρωνατε στο τελος??? θα βρισκατε το δικιο σας??θα σας ζητουσαν συγνωμη??

2).εχει κανεις σκεφτει ποσα εχουν 'φαγωθει' για την αξιοποιηση μερικων περιοχων και τελικα αυτο που πηραμε ηταν ενα τιποτα?? Βασικα αυτο που πηραμε ειναι η αδιαφορεια των ξενων τουριστων που προτιμανε τουρκια η' Αιγυπτο?? τι προσφερουν περισσοτερο απο εμας???

3).Πιστευετε οτι τετοια περιστατικα δεν συμβαινουν στην Κρητη?? Χανια, Ηρακλειο, νοτια Κρητη??

Εν κατακλειδι...μια ευχη και μια στεναχωρια...η ευχη...μακαρι κατι να αλλαξει ωστε να μην πληρωνουμε χρυσαφι τον ανθρακα...και στεναχωριεμαι για την υπαλληλο που καταπασα πιθανοτητα (αν και μπορει να το εκανε και αυτη επιτηδες..) αποδεχτηκε οτι ηταν δικο της το λαθος..ισως και να τα πληρωσε και απο την τσεπη της ςστε να καληψει τις λαμογιες του ιδιοκτητη...
Οι απαντήσεις.
1)Το γράφω αναλυτικά στο άρθρο:
"Όταν κάποιος μάλιστα τη κάνει τελικά τη φασαρία ... εξαρτάται ποιος είναι.
Διότι αν είναι ο «κανείς» τότε πιθανώς να αντιμετωπίσει την «ασφάλεια» του μαγαζιού.
Αν πάλι είναι «κάποιος» δικηγόρος, δημοσιογράφος ή τσαντισμένος μεγαλοεπιχειρηματίας, τότε αρκούνται σε μια συγγνώμη και επιστρέφουν «εις το ακέραιον» το τίμημα λέγοντας ... «να μας ξανάρθετε»!!"
2)Προσφέρουν πολύ χαμηλές τιμές με πολύ αυξημένες ποιοτικά προσφερόμενες υπηρεσίες.
3)Σίγουρα ΟΧΙ!!!! Θα τους είχαμε πυροβολήσει. Μεμονομένες περιπτώσεις σίγουρα υπάρχουν παντού. Αλλά κατ' εξακουλούθηση και κατα συρροή - στη Κρήτη - με τίποτα, .... σου πήραν το σκάλπ!!:D

... και τέλος η κοπέλα δεν έκανε λάθος φίλε μου. Παραδέχτηκε ότι μας έκλεψε! Είναι άλλωστε ξεκάθαρο στο άρθρο. Συνεπώς μην τη λυπάσαι και όλα συνέβησαν σε συνεννόηση με τον υπέυθυνο και εν αγνοία του ιδιοκτήτη.
Στα άλλα μαγαζιά βέβαια οι κλεψιές ήταν κατ εντολήν ... τιμοκαταλόγου, δηλαδή ιδιοκτήτη!!!

Αγαπητοί φίλοι. Η Μύκονος είναι ένα νησί με απαράμιλλη γραφικότητα, φοβερές παραλίες, πολλή ευγένεια και άλλα τέτοια καλά που το δημοσίευμα ούτως ή άλλως μνημονεύει σθεναρά διότι σε κάθε περίπτωση ο σκοπός ήταν να αναδείξει την "αρπαχτή" που ειδικά στη Μύκονο έχει ξεπεράσει τελευταίως κάθε προηγούμενο.
Προσωπικά (δεν το έχω αναφέρει στο δημοσίευμα - διότι δεν κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια, αλλά αντικειμενικά) είμαι θαμώνας Μυκόνου από το 1984. Έτερον-εκάτερον όμως!
Οι τύποι εκεί δε παίζονται στη κλεψιά και στο δήθεν.

Και αυτά καλό είναι να καταγγέλονται διότι και οι ίδιοι βάζουν μυαλό και οι αρχές παρακολουθούν από κοντά τα δημοσιεύματά μας και το αναγνωστικό κοινό ενημερώνεται αφενός για να προσέχει και αφετέρου να μην περιμένει το όνειρο όταν δεν υπάρχει. Και αυτό είναι το σημαντικότερο. Ξέρετε..., είναι βαρύ για πολύ κόσμο που κάνουν τις οικονομίες τους όλο το χρόνο και να περιμένουν 15 μέρες το χρόνο να πάνε διακοπές για να συναντήσουν δήθεν ... το όνειρο στη Μύκονο και τελικά απαγοητεύονται πλήρως.
Παιδιά είναι πολύ άσχημο και λυπηρό για αυτό το κόσμο που με στερήσεις πάει εκεί που ο δημοσιογράφος του STAR που τάχει πάρει, λανσάρει καθημερινά τις ψευτιές του δημιουργώντας ψευδείς εντυπώσεις στο λαουτζίκο που στερείτε ακόμα και τα βασικά
.
Και κάτι τελευταίο. Κάποιος φίλος παραπάνω είπε ότι συμφωνεί με αυτά που γραψαμε για τη Σαντορίνη. Στο δημοσίευμα δεν αναφέρουμε κάτι για Σαντορίνη όπως και για κανένα άλλο νησί.
Στο οδοιπορικό πηγαμε και Σαντορίνη, καλύψαμε τα 2 νησιά και τηλεοπτικά αλλά η Μύκονος είναι το πρώτο μέρος του ρεπορτάζ.
Ακολουθεί εντός των ημερών η Σαντορίνη με νέο δημοσίευμα. Εκεί όμως τα πράγματα δεν είχαν τόσο "ψητό" ούτε τα στοιχεία έδωσαν αρκετά αρνητικά.

vtheo
02-08-2009, 01:12
Πάντως παιδιά καλό είναι πρώτα να πάμε κάπου και μετά να έχουμε άποψη.
Λέτε για Μύκονο και για φθηνή ευρώπη!

Εγώ φέτος στο ταξίδι που έκανα Ευρώπη ,σε μία στάση στο δρόμο στις Ελβετικές Άλπεις ένα σάντουιτς το οποίο είχε μόνο σνίτσελ κοτόπουλο μέσα το πλήρωσα 8 ευρώ.Στο πέρασμα του Αγ. Βερνάρδου μία κόκα κόλα κ ένα μπουκαλάκι νερό 5 ευρώ!

VILLY
02-08-2009, 10:09
Πάντως παιδιά καλό είναι πρώτα να πάμε κάπου και μετά να έχουμε άποψη.
Λέτε για Μύκονο και για φθηνή ευρώπη!
Εγώ φέτος στο ταξίδι που έκανα Ευρώπη ,σε μία στάση στο δρόμο στις Ελβετικές Άλπεις ένα σάντουιτς το οποίο είχε μόνο σνίτσελ κοτόπουλο μέσα το πλήρωσα 8 ευρώ. Στο πέρασμα του Αγ. Βερνάρδου μία κόκα κόλα κ ένα μπουκαλάκι νερό 5 ευρώ!

Φίλε μου είναι αλήθεια αυτά που λες και θα προσθέσω ότι το μικρό μπουκάλι νερό 500ml σε όλη την Ιταλία & Αυστρία (σε γυάλινο) κοστίζει 4 ευρώ.
Αλλά όμως υπάρχουν και πολλά άλλα είδη που είναι σε πολύ χαμηλές τιμές.
Π.χ. ο καφές έξω από το Κολοσσαίο της Ρώμης (άκρως τουριστική περιοχή) κοστίζει 1,80. Στο Αεροδρόμιο 1,00 και έξω από τη Βενετία σε ξενοδοχείο 0,80!
Γενικά το κόστος ζωής σε Γερμανία, Αυστρία, Ιταλία που έχουμε ψάξει είναι οικονομικότερο με σαφώς πιο αυξημένο εισόδημα.
Το κόστος ζωής στην Αθήνα (με αναλογία εισοδήματος) σύμφωνα με περσυνές μετρήσεις βρίσκεται στην 25η θέση παγκοσμίως στη λίστα με τις πιο ακριβές πόλεις του κόσμου (με πρώτο το Τόκυο - Πηγές: isotimia.gr 07-07-2009 & agorapress.gr 04/09)
ενώ η Ελλάδα κατέχει μια αρκετά υψηλή θέση στην Ευρώπη σαν ακριβή χώρα.

Σε κάθε περίπτωση όμως βρισκόμαστε εκτός θέματος μαις και το θέμα είναι η Μύκονος, τα λαμόγια και οι ... αρπαχτές!

NLS
03-08-2009, 10:54
ρε παιδιά μην αναφαίρετε το νερό
το νερό παντού έχει όσο έχει η cola ή και παραπάνω καμιά φορά (!)
(βάλε ότι έχει έξω ΠΟΛΥ μικρότερη κίνηση, ενώ μην ξεχνάμε έχει και πολύ κοντινότερη ημ. λήξης από την cola)

ΟΛΑ τα άλλα όμως... άστα

ευτυχώς μας έχει μείνει το σουβλάκι κάπως και μάχεται αυτής της κατάστασης (αν και αυτό απέχει από το παρελθόν του, αφού σχεδόν παντού έχει φτάσει τα 2 ευρά = 680 δρχ. ενώ πριν 10 χρόνια είχε 150 δρχ. - δηλ. 40 λεπτά)

yannis
07-08-2009, 15:11
http://i482.photobucket.com/albums/rr185/yianspyr/116911_b.jpg

gsmaniac
07-08-2009, 16:00
http://i482.photobucket.com/albums/rr185/yianspyr/116911_b.jpg
ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ:sm7::sm7::sm7:

skippybi
08-08-2009, 20:30
http://i482.photobucket.com/albums/rr185/yianspyr/116911_b.jpg
:sm7::sm7:

pepax66
14-08-2009, 22:07
Τους ξένους του καταλαβαίνω πάνε σε ένα προορισμό που αγοράζουν χιλιάδες μίλια μακριά και επειδή πουλάει ή είναι HOT ή Mast ή οτιδήποτε άλλο πάνε και περνάνε καλά, εμάς δεν καταβαίνω τους Έλληνες που εκτός από κρίνια δεν κάνουμε ΤΙΠΟΤΕ άλλο ομαδικά! Όλοι έχουμε πάει σε νησιά και έχουμε φάει την "σούπα" της ξενομανίας με το κουτάλι και επιλέγουμε πάντα ξενόφερτο τρόπο τουρισμού. Πόσοι από εδώ έχουνε πάει Μύκονο ή Σαντορίνη, Ρόδο κλπ και βάζουν το χέρι στην καρδιά να πούνε ότι δεν θα ξαναπάνε? Όπως και να έχει όλοι μας τους τα έχουμε ακουμπήσει πάνω από μια φορά! Και τώρα η ερώτηση κρίσεως θα πηγαίνατε ποτέ στους Ληψούς, Φούρνους, Ψαρρά, Αι Στράτη, Νίσηρο κλπ άλλα νησιά που δεν πάει ο Κωστέτσος???????????? Αργεί το Καράβι? Δεν έχει δωμάτια? Δεν έχει παραλία με ξαπλώστρα? Αφήστε τα αυτά και δώστε και κανα φράγγο εκεί που πρέπει και όχι μόνο εκεί που απαιτεί ο ειρμός και όχι μόνο!:(

http://www.gsforum.gr/picture.php?albumid=50&pictureid=429

Arkas
14-08-2009, 22:15
Σωστότατος ο Πετράν!!!

georgekostas
14-08-2009, 22:41
Δεν παω διακοπες στην Ελλαδα τα τελευταια 9 χρονια και εχω ησυχασει απ'ολα αυτα...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
15-08-2009, 07:27
Τους ξένους του καταλαβαίνω πάνε σε ένα προορισμό που αγοράζουν χιλιάδες μίλια μακριά και επειδή πουλάει ή είναι HOT ή Mast ή οτιδήποτε άλλο πάνε και περνάνε καλά, εμάς δεν καταβαίνω τους Έλληνες που εκτός από κρίνια δεν κάνουμε ΤΙΠΟΤΕ άλλο ομαδικά! Όλοι έχουμε πάει σε νησιά και έχουμε φάει την "σούπα" της ξενομανίας με το κουτάλι και επιλέγουμε πάντα ξενόφερτο τρόπο τουρισμού. Πόσοι από εδώ έχουνε πάει Μύκονο ή Σαντορίνη, Ρόδο κλπ και βάζουν το χέρι στην καρδιά να πούνε ότι δεν θα ξαναπάνε? Όπως και να έχει όλοι μας τους τα έχουμε ακουμπήσει πάνω από μια φορά! Και τώρα η ερώτηση κρίσεως θα πηγαίνατε ποτέ στους Ληψούς, Φούρνους, Ψαρρά, Αι Στράτη, Νίσηρο κλπ άλλα νησιά που δεν πάει ο Κωστέτσος???????????? Αργεί το Καράβι? Δεν έχει δωμάτια? Δεν έχει παραλία με ξαπλώστρα? Αφήστε τα αυτά και


δώστε και κανα φράγγο εκεί που πρέπει και όχι μόνο εκεί που απαιτεί ο ειρμός και όχι μόνο!:(





...θα συμφωνήσω απόλυτα ....;)

aeriko
15-08-2009, 09:15
Και γιατί μόνο νησιά; Προσωπικά τα αποφεύγω και προτιμώ Ηπειρωτική Ελλάδα. Βάλτε πλώρη για Ανατολική Μακεδονία ή Θράκη και μετά βλέπουμε αν ξαναπατήσετε σε νησί.

techlink
16-08-2009, 21:55
Επί χρόνια ολόκληρα,

αυτή η "δήθεν" "γκλαμουριά"

κ η "στημένη" υπερδιαφήμιση του νησιού,

μ' έχουν κάνει ν' αρνούμαι πεισματικά,

να επισκεφτώ, έστω για μια φορά το νησί ....

Μ' αυτά που περιγράφεις,

με έκανες ακόμη πιο αρνητικό !!!!!

Άλλωστε, οι "hot" προορισμοί,

δεν ήταν ποτέ το "φόρτε" μου .....




.


+1000

Jefe
26-08-2009, 10:30
Αγαπητοί φίλοι, την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στην Κεφαλλονιά για ολιγοήμερες διακοπές κ μια από τις μέρες που ήμουν εκεί πήγα στην παραλία του Ξί (κοντά στο Ληξούρι)για μπάνιο. Αφού έκανα το μπάνιο μου στην θάλασσα, πήγα και κάθισα στο ΚΑΦΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ''ΔΕΛΦΙΝΙΑ''. Όταν ήρθε ο σερβιτόρος για να παραγγείλω, του είπα ότι θα ήθελα μια μικρή βαρελίσια μπύρα και ένα μικρό μεζέ. Μου αποκρίθηκε ότι δεν φτιάχνει μεζέ και άν ήθελα να παραγγείλω κάποιο πιάτο όπως σαγανάκι ή χταπόδι, όπως πρότεινε. Παρήγγειλα ένα χταπόδι κ δεν ρώτησα άν θα είναι ξυδάτο ή ψητό. Τελικά ήταν ενάμισυ πλοκάμι ενός μέτριου ψητού χταποδιού. Όταν κοίταξα την απόδειξη που μου έφερε ο σερβιτόρος για να πληρώσω είδα πως είχε χρεώσει 2€ την μπύρα και 10.50€ .... το χταπόδι. Αναζήτησα τον ιδιοκτήτη ο οποίος με πληροφόρησε πώς το χταπόδι είναι ακριβό κ το μικρό πιάτο(αυτό που είχα παραγγείλει) κόστιζε 10.50€ κ το μεγάλο πιάτο 14.50€! Διαμαρτυρήθηκα εντονότατα αλλά έχανα τα λόγια μου. Όταν του είπα στο τέλος ότι θα το δημοσιεύσω το γεγονός αδιαφόρησε.....


Jefe

ckalfas
26-08-2009, 15:36
Ξεκινώντας ότι την Ελλάδα όσα καλοκαίρια και να περνάς, τελικά δεν καταφέρνεις να την γυρίσεις όλη...!!!
Επίσης, καλοκαίρι δεν είναι μόνο το πρώτο 15ήμερο του Αυγούστου, αλλά και οι τρεις μήνες του, μπορείς να απολαύσεις διακοπές σε λογικές τιμές!
Αν περιμένεις την καλύτερη δυνατή εξυπηρέτηση σε ένα 15ήμερο που όλη Ελλάδα κάνει διακοπές, τι περιμένεις;;;
Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα, θα έλεγα όχι στην Σκύρο...
Ήταν στο μόνο νησί ή τουριστικό προορισμό στον οποίο όταν έρχονται τουρίστες άκουσα να λένε: "Κι άλλοι...;;; Τελειωμό δεν έχουνε!" Και να φανταστείτε ότι 20 είμασταν όλοι κι όλοι...
Γενικά, θα πρότεινα Κυκλάδες και Χαλκιδική από 15 Ιουνίου έως 25 Ιουλίου και από 25 Αυγούστου έως 20 Σεπτεμβρίου.

Major_Goose
26-08-2009, 19:48
Εγώ πάντως δεν ξαναπάω στην Λίμνη Πλαστήρα.

Ταβέρνες με εξυπηρέτηση και τιμές στύλ Λούτσας, φαγητό κακής ποιότητας και ξενοδοχείο...

μου τυχε να μαι άρρωστος με 41 πυρετό ταυλα και μισό μέτρο χιόνι απ έξω, ομίχλη και απόγευμα 5.30 ζητάω απο την ρεσεψιόν ενα φλυτζάνι τσάι γιατί ήμουνα στα όρια της κατάρρευσης και μου λέει η κυριούλα , τσάι ? τέτοια ώρα? μόνο στο πρωινό, η να πεταχτείτε να πάρετε απο την καφετέρια στα 500 μέτρα ..με -5βαθμούς απέξω...... Μακριάαααααααααααααααααααααααααα

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
27-08-2009, 05:25
Όταν κοίταξα την απόδειξη που μου έφερε ο σερβιτόρος για να πληρώσω είδα πως είχε χρεώσει 2€ την μπύρα και

10.50€ .... το χταπόδι.


Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα, θα έλεγα

όχι στην Σκύρο... "Κι άλλοι...;;; Τελειωμό δεν έχουνε!"

Και να φανταστείτε ότι 20 είμασταν όλοι κι όλοι...
Γενικά, θα πρότεινα Κυκλάδες και Χαλκιδική από 15 Ιουνίου έως 25 Ιουλίου και από 25 Αυγούστου έως 20 Σεπτεμβρίου.


μου λέει η κυριούλα , τσάι ? τέτοια ώρα? μόνο στο πρωινό, η να πεταχτείτε να πάρετε απο την καφετέρια στα 500 μέτρα ..με -5βαθμούς απέξω...... Μακριάαααααααααααααααααααααααααα



Χωρίς να είμαι ξενοδόχος

και χωρίς να έχω κανένα προσωπικό συμφέρον,

από την "τουριστική βιομηχανία",

φοβάμαι ότι, την πράγματι, κακή συμπεριφορά κάποιων επαγγελματιών,

δεν πρέπει να την γενικεύουμε

και να αμαυρώνουμε την ιδέα μας για τον συγκεκριμένο προορισμό ....

ΘΕΛΩ να πιστεύω ότι,

οι "κακοί" είναι λίγοι, όπως σε όλα τα επαγγέλματα ....

Δηλαδή ΟΛΟΙ οι ταξιτζήδες είναι απατεώνες

επειδή κάποιος "φίλος" ταξιτζής μας έλεγε προ καιρού ....

Εγώ φίλλλλεεεεε, έχω "κλέφτη" στο ταξίμετρο

και τους γ**** όλους .......:eek: :eek: :eek:



.

antonis1150GSA
27-08-2009, 09:21
Καλα να παθουμε για την αξια και την διαφημηση που κανουμε (και δεν ντρεπομαστε) να ασχολουμαστε με αυτα τα νησια....ποτε μην παω...Νεύρα

Albatros
27-08-2009, 09:45
Επί χρόνια ολόκληρα,

αυτή η "δήθεν" "γκλαμουριά"

κ η "στημένη" υπερδιαφήμιση του νησιού,

μ' έχουν κάνει ν' αρνούμαι πεισματικά,

να επισκεφτώ, έστω για μια φορά το νησί ....

Μ' αυτά που περιγράφεις,

με έκανες ακόμη πιο αρνητικό !!!!!

Άλλωστε, οι "hot" προορισμοί,

δεν ήταν ποτέ το "φόρτε" μου .....




.


:sm8:

Arkas
27-08-2009, 14:28
Μια που αναφέρετε λοιπόν τη Μύκονο, θα σας διηγηθώ κι' εγώ την εμπειρία μου.
Προ 10ετίας, βρισκόμουν στο εν λόγω νησί με φίλους.
Ευτυχώς όταν έφθασα, είχε μόλις τελειώσει το ετήσιο "meeting" των απανταχού ομοφυλλοφύλων, είχε αδειάσει το νησί από την "συντροφιά" τους κι' έτσι δεν αναγκάστηκα να γίνω μάρτυρας των δημοσίων εναγκαλισμών και περιπτύξεών τους.

Στο θέμα μας: Είχα νοικιάσει ένα σκουτεράκι για τις βόλτες μου και όταν το επέστρεψα διαπίστωσα ότι ο rent a bike είχε και ένα μικρό καφενεδάκι στο πίσω μέρος. Περασμένο μεσημέρι και αποφάσισα να τσιμπήσω κάτι τίς.
Εν ολίγοις, παρήγγειλα μια ομελέτα, μια πατάτες τηγανιτές και ένα αναψυκτικό.
Ο λογαριασμός: 4500 δρχ.
"Δεν μπορεί θα έχει γίνει κάποιο λάθος!" λέω...
Η ανάλυση: (υπενθυμίζω ότι μιλάμε για 1997 ή 1998). Πατάτες (προκάτ) 1100 δρχ. Ομελέτα (απλή) 2200 δρχ. Αναψυκτικό 700 δρχ. (Στο περίπτερο δεν κόστιζε πάνω από 120 δρχ.) Κουβέρ 500 δρχ.
Υπενθυμίζω ότι επρόκειτο για καφενεδάκι όπισθεν των ενοικιάσεων σκούτερς.
"Μα καλά!" λέω στον ιδιοκτήτη. "1100 δρχ. οι προτηγανισμένες πατάτες! Ούτε στο Intercontinental τέτοιες τιμές!!!"
Απάντηση:" Μα εμείς είμαστε το Intercontinental της Μυκόνου!!!"

Από τότε δεν έχει τύχει να ξαναεπισκεφθώ το νησί για διακοπές.
Μακάρι να έχει αλλάξει αυτή η νοοτροπία...

georgekostas
27-08-2009, 14:39
Μακάρι να έχει αλλάξει αυτή η νοοτροπία...

Ναι προς το χειροτερο Δημητρη!!!

Jefe
27-08-2009, 19:02
Χωρίς να είμαι ξενοδόχος

και χωρίς να έχω κανένα προσωπικό συμφέρον,

από την "τουριστική βιομηχανία",

φοβάμαι ότι, την πράγματι, κακή συμπεριφορά κάποιων επαγγελματιών,

δεν πρέπει να την γενικεύουμε

και να αμαυρώνουμε την ιδέα μας για τον συγκεκριμένο προορισμό ....

ΘΕΛΩ να πιστεύω ότι,

οι "κακοί" είναι λίγοι, όπως σε όλα τα επαγγέλματα ....

Δηλαδή ΟΛΟΙ οι ταξιτζήδες είναι απατεώνες

επειδή κάποιος "φίλος" ταξιτζής μας έλεγε προ καιρού ....

Εγώ φίλλλλεεεεε, έχω "κλέφτη" στο ταξίμετρο

και τους γ**** όλους .......:eek: :eek: :eek:



.


Σίγουρα δεν πρέπει να το γενικεύουμε, αλλά πιστεύω πως τους κακούς πρέπει να τους κάνουμε ''γνωστούς'' ανά τοις πάσι, και να τους βάλουμε ένα τεράστιο Χ.


Jefe

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
27-08-2009, 20:13
Σίγουρα δεν πρέπει να το γενικεύουμε, αλλά πιστεύω πως τους κακούς πρέπει να τους κάνουμε ''γνωστούς'' ανά τοις πάσι, και να τους βάλουμε ένα τεράστιο Χ.


Jefe


Θα συμφωνήσω .....http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF69.gif http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF69.gif http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF69.gif




.