PDA

View Full Version : Παιδεία.


f1shf1nder33
13-11-2013, 17:44
Να μην βάζω τώρα λίνκ και τέτοια,όλοι ξέρουμε τι γίνετε με τα

Πανεπιστήμια,τι παιδεία έχουμε???τι παιδεία θέλουμε???Η μεγάλη μου κόρη

έγραψε διαγώνισμα με θέμα την έλλειψη επαρκούς χρήσης της Ελληνικής

γλώσσας από τους νέους,η μικρή κάνει πρόβες για την γιορτή του Πολυτεχνείου

με σύνθημα "ψωμί,παιδεία,ελευθερία",μπορούμε να εμπιστευτούμε την δημόσια

παιδεία???θα υπάρχει δημόσια παιδεία στο μέλλον και αν υπάρχει θα είναι

καλύτερη ή χειρότερη και άλλα που μπορεί να προκύψουν αν μπούμε στην

κουβέντα,να πω ότι εμπιστεύομαι και θέλω την δημόσια παιδεία,θεωρώ ότι

έχουμε αξιόλογα ιδρύματα και καθηγητές από τα οποία εξέρχονται λαμπροί

επιστήμονες κτλ,,κτλ,κάπου όμως χαλάει η συνταγή,υπάρχει τάση να

απαξιωθεί η δημόσια παιδεία,είναι μύθος???Εν ολίγοις δεν έχω ξεκάθαρο τοπίο

για το τι γίνεται.

Το θεωρώ και πολιτική επικαιρότητα σε προέκταση γι'αυτό και το ανεβάζω εδώ και όχι σε άλλη ενότητα.

AKIS_21
13-11-2013, 17:53
οταν μπηκε η ανηψια μου στο πανεπιστημιο πειραια την πλησιασαν αμεσως απο ολες τις παραταξεις να κανει εγγραφη στο κομμα τους ,,,με εμμεσως αναφορας για ευνοικη μεταχειρηση σε εξεταστικες και αλλες σειρες προνομιων.
ολα αυτα μεσα σε δημοσια πανεπιστημια με δημοσια παιδεια.
οταν μεχρι εκει φτανει να ψωνιζουν πελατες και ψηφοφορους τα γνωστα κομματα τι περιμενουμε ?γραψου στην ΔΑΠ και να δεις πως βγαινεις επιστημονας με καριερα οπου 8ες
βρωμα παντου

GeorgeP
13-11-2013, 18:30
Να μην βάζω τώρα λίνκ και τέτοια,όλοι ξέρουμε τι γίνετε με τα

Πανεπιστήμια,τι παιδεία έχουμε???τι παιδεία θέλουμε???Η μεγάλη μου κόρη

έγραψε διαγώνισμα με θέμα την έλλειψη επαρκούς χρήσης της Ελληνικής

γλώσσας από τους νέους,η μικρή κάνει πρόβες για την γιορτή του Πολυτεχνείου

με σύνθημα "ψωμί,παιδεία,ελευθερία",μπορούμε να εμπιστευτούμε την δημόσια

παιδεία???θα υπάρχει δημόσια παιδεία στο μέλλον και αν υπάρχει θα είναι

καλύτερη ή χειρότερη και άλλα που μπορεί να προκύψουν αν μπούμε στην

κουβέντα,να πω ότι εμπιστεύομαι και θέλω την δημόσια παιδεία,θεωρώ ότι

έχουμε αξιόλογα ιδρύματα και καθηγητές από τα οποία εξέρχονται λαμπροί

επιστήμονες κτλ,,κτλ,κάπου όμως χαλάει η συνταγή,υπάρχει τάση να

απαξιωθεί η δημόσια παιδεία,είναι μύθος???Εν ολίγοις δεν έχω ξεκάθαρο τοπίο

για το τι γίνεται.

Το θεωρώ και πολιτική επικαιρότητα σε προέκταση γι'αυτό και το ανεβάζω εδώ και όχι σε άλλη ενότητα.

Τωρα θα με πεις αιρετικο αλλα.........
Εγω ειμουν παντα αντιθετος με την δημοσια παιδεια....εγινα αντιθετος απο το 1981 και μετα....προ ΠΑΣΟΚ δηλαδη και κομματικοποιησης των Πανεπιστημιων.
Ο λογος ειναι οτι πηγα στην Αγγλια, σε ιδιωτικο Πανεπιστημιο εκει κι απλα χαζεψα!!!!!
Τι θελεις εργαστηρια? ΠΑΡΕ!!!!
Τι θελεις βιβλιοθηκες?? ΠΑΡΕ!!! και 12 ωρες ανοικτες!!!!
τι θελεις καθηγητες? ΠΑΡΕ!!!!!! με ορεξη να σχοληθουν με τον φοιτητη ωρες ατελειωτες και περαν του ωραριου τους.....πολλες φορες διναμε ραντεβου σε pub με καθηγητη για τις αποριες μας διοτι η σχολη ηταν κλειστη.
Τι θελεις πολιτικη? ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ!!!
Τι θελεις καταληψη/διαμαρτυρια/αποχη? ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ... σε 5' ειχε ερθει το ιππικο και ειχες αποβληθει!!!!

Δε ειναι τυχαιο φιλε μου που τα καλλυτερα πανεπιστημια στον κοσμο ειναι ιδιωτικα.......
Δεν ειναι τυχαιο που αποφοιτωντας απο ενα οποιοδηποτε δημοσιο Πανεπιστημιο στον Κοσμο χωρις μαστερ, ντοκτορα κ.λ.π. απο ιδιωτικο αναγνωρισμενο Πανεπιστημιο εισαι επιστημων ανευ ουσιας και δουλειας!!!

Θα μου πεις οτι δεν ειναι τσαμπα........ναι θα συμφωνησω αλλα ουτε και την Ελλαδα ειναι τσαμπα κι επιπλεον χρειαζεται να πας και σε αυτα τα πανεπιστημια για το σχετικο μαστερ οποταν τα εξοδα δεν πρεπει να εχουν και τεραστια αποσταση.

Στο κατω κατω εγω παντα πιστευα οτι δεν μπορουν ολοι να μορφωθουν σε Πανεπιστημιακο επιπεδο ειτε οικονομικοι ειναι οι λογοι ειτε IQ........
Δικαιωμα ΝΑΙ εχουν, το δικαιωμα ομως αυτο θα πρεπει να εξαντλειται στα της προηγουμενης παραγραφου.
Υπαρχουν βεβαια κι εξαιρεσεις οπου το IQ ειναι υψηλοτατο αλλα το οικονομικο χαμηλοτατο......
Εγω ξερεις τι εκανα? Πηγα στην Αγγλια με 500 λιρες στην τσεπη, ο πατερας μου μου ειπε οτι δεν υπαρχουν αλλα......το πρωτο που εκανα ηταν να πιασω δουλεια και το δευτερο που εκανα ηταν να διαβαζω το απογευματοβραδο και να μην χανω τα εργαστηρια.......φυσικα η δουλεια που εκανα ηταν part time με πληρη απασχοληση ομως το Σαββατο.
Το κοστος στο Αγγλικο Πανεπιστημιο τοτε ηταν 800-1000 λιρες τον μηνα.

Carduelis
13-11-2013, 19:58
Να μην βάζω τώρα λίνκ και τέτοια,όλοι ξέρουμε τι γίνετε με τα

Πανεπιστήμια,τι παιδεία έχουμε???τι παιδεία θέλουμε???.

Ωραία ερώτηση!
Η απάντηση είναι λογικοφανής για όλους μας: έχουμε ακριβώς αυτή την Παιδεία που φροντίσαμε να φτιάξουμε για τα παιδιά μας και όπως κάθε άλλο που τους κληροδοτήσαμε το κάναμε στα μέτρα τα δικά μας.
Το θέμα είναι οτι η παιδεία ποτέ δεν θεωρήθηκε "επένδυση" από τους πολιτικούς, έγινε κι αυτή πεδίο μικροκομματικής εκμετάλλευσης και τώρα βέβαια επικαλούνται οτι σώθηκαν τα φράγκα οπότε δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει κάτι λες και χρειάζονται χρήματα για να φτιάξουν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα της προκοπής ή να κάνουν αναδιοργάνωση της διδακτικής ύλης με τρόπο που να ανταποκρίνεται στις σύγχρονες ανάγκες.
Οσο για την άποψη του Γιώργου περί ιδιωτικοποίησης των πάντων διαφωνώ. Εκτός από το ότι είναι βασική συνταγματική υποχρέωση του κάθε κράτους να προσφέρει παιδεία, είναι απαραίτητη η συνύπαρξη ιδιωτικής και δημόσιας εκπαίδευσης γιατί μόνο ο συναγωνισμός δημιουργεί κίνητρα βελτίωσης.

ortho
13-11-2013, 20:20
Στη Γερμανία το πανεπιστήμιο που ήμουν είναι δημόσιο. Δεν υπήρχε κανένα από τα προβλήματα που περιγράφει ο Γιώργος. Γιατί άραγε;
Για τις επιστημονικές εργασίες που κάναμε δεχόμασταν σε επαφή με τις ιδιωτικές εταιρίες τα υλικά των οποίων θέλαμε να χρησιμοποιήσουμε κι η μόνη υποχρέωση ήταν να αναφέρουμε τις χορηγίες στις δημοσιεύσεις.

Για να μην ισοπεδώνουμε τα πάντα, το επίπεδο σπουδών στα μεγάλα ελληνικά πανεπιστήμια είναι πολύ καλό.
Οποιος θέλει να ξύνει τα απαυτα του στις σπουδές και στο ιδιωτικό πανεπιστήμιο το ίδιο θα κάνει.
Κι εντέλει αν όλα γίνουν ιδιωτικά δε θα πρέπει να μειωθούν φόροι κι εισφορές;

Sent from my LG-E610v using Tapatalk

PLOIGOS
13-11-2013, 22:38
Το ποσο πιστευουν οι πολιτικοι μας στην δημοσια παιδεια που παρεπιπτοντως καθε χρονο της αλλαζουν τον αδοξαστο με τις συνεχεις "βελτιωσεις",κ ιδιως οι Υπουργοι Παιδειας φαινεται πολυ καλα αφου σχεδον ολοι τους,τα παιδια τους τα στελνουν σε ιδιωτικα σχολεια...

GeorgeP
14-11-2013, 16:40
Ωραία ερώτηση!
Η απάντηση είναι λογικοφανής για όλους μας: έχουμε ακριβώς αυτή την Παιδεία που φροντίσαμε να φτιάξουμε για τα παιδιά μας και όπως κάθε άλλο που τους κληροδοτήσαμε το κάναμε στα μέτρα τα δικά μας.
Το θέμα είναι οτι η παιδεία ποτέ δεν θεωρήθηκε "επένδυση" από τους πολιτικούς, έγινε κι αυτή πεδίο μικροκομματικής εκμετάλλευσης και τώρα βέβαια επικαλούνται οτι σώθηκαν τα φράγκα οπότε δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει κάτι λες και χρειάζονται χρήματα για να φτιάξουν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα της προκοπής ή να κάνουν αναδιοργάνωση της διδακτικής ύλης με τρόπο που να ανταποκρίνεται στις σύγχρονες ανάγκες.
Οσο για την άποψη του Γιώργου περί ιδιωτικοποίησης των πάντων διαφωνώ. Εκτός από το ότι είναι βασική συνταγματική υποχρέωση του κάθε κράτους να προσφέρει παιδεία, είναι απαραίτητη η συνύπαρξη ιδιωτικής και δημόσιας εκπαίδευσης γιατί μόνο ο συναγωνισμός δημιουργεί κίνητρα βελτίωσης.

Δεν διαφωνουμε πουθενα ουτε στην ιδιωτικοποιηση διοτι πολυ απλα δεν ειμαι φαν της ιδιωτικοποιησης των παντων..................
Ειμαι φαν της ιδιωτικοποιησης ΣΗΜΕΡΑ, με την ελπιδα οτι το κρατος θα μεσοπροθεμα θα αποβαλει αγκυλωσεις οπως την πολιτικη απο τα πανεπιστημια, την ΕΥΔΑΠ, ΕΥΑΘ και γενικα απο παντου. Να ερθουμε σε ενα σημειο οπως λεει κι ο Γιαννης ο ''Ορθο'' λοτι γινεται στην Γερμανια ετσι να γινεται κι εδω!!!!!! Το κρατος δλδ να ειναι η ομπρελα και να ασκει ελεγχο μακρια απο καθε ειδους πολιτικη σκοπιμοτητα στην παιδεια, στον ΟΣΕ, στα Νοσοκομεια κ.λ.π.

Αλλα για να γινει αυτο πρεπει να μπουν τα πραγματα σε εναν δρομο που αυτη την στιγμη ειναι αδυνατον να γινει απο το κρατος........δες τι εγινε με τους Πρυτανεις, ο καθενας αναλογως που ανηκει πολιτικα ¨η τι οικονομικα συμφεροντα εχει εκλεινε το Πανεπιστημιο........επρεπε να μπει εισαγγελεας για να χεστουν επανω τους και να την κανουν απο την πισω πορτα.........

...αυτα δεν γινονται στην Γερμανια οπου τα Πανεπιστημια, τα νοσοκομεια κ.α. ειναι ΚΑΙ δημοσια!!!!

f1shf1nder33
14-11-2013, 18:38
Αν έχω καταλάβει καλά από αυτά που διάβασα και μετά από το

τελευταίο πόστ του Γιώργου που τελικά λέει ναι στην δημόσια

παιδεία,συμφωνούμε ότι είναι αυτή που είναι,μπορεί να είναι πολύ καλύτερη αν τα

κόμματα δεν ψάχνουν για κομματικούς στρατούς και οι στρατευμένοι δεν πιάνουν

πόρτα για μια θέση στον ήλιο βγαίνοντας στην αγορά εργασίας,αν λειτουργήσει

χωρίς κόμματα,αποκόμματα,προπαγάνδες,απεργίες,καταλήψεις και

παιχνίδια από κανέναν!!!

Πως θα γίνει αυτό???!!!Πιστεύω ότι πρώτα πρέπει φοιτητές και καθηγητές να

τα πετάξουν από πάνω τους ή αν θέλουν να τα κουβαλούν μαζί τους και μέσα

στα εκπαιδευτικά ιδρύματα να μην υποδαυλίζουν την λειτουργία τους και οι μεν

να υποσκάπτουν το μέλλον τους και οι δε να γίνονται υποχείρια των

κομμάτων.

Και ένα σχόλιο για την εκπαίδευση στο εξωτερικό,μια οικογένεια έχει δύο

γιους,ο ένας σπούδασε με πτυχίο του 17 και αγγλικά στο εξωτερικό στο ίδιο

αντικείμενο με τον άλλον που πέρασε στο πανεπιστήμιο στην Ελλάδα και

χρειάστηκε σχεδόν άριστα για να μπει.Θεωρώ και τους δύο άξιους απλά λέω ότι δεν νομίζω ότι είναι θέμα εσωτερικού κια εξωτερικού αλλά νοοτροπίας και εσωτερικής λειτουργίας.

GeorgeP
14-11-2013, 18:50
Αν έχω καταλάβει καλά από αυτά που διάβασα και μετά από το

τελευταίο πόστ του Γιώργου που τελικά λέει ναι στην δημόσια

παιδεία,συμφωνούμε ότι είναι αυτή που είναι,μπορεί να είναι πολύ καλύτερη αν τα

κόμματα δεν ψάχνουν για κομματικούς στρατούς και οι στρατευμένοι δεν πιάνουν

πόρτα για μια θέση στον ήλιο βγαίνοντας στην αγορά εργασίας,αν λειτουργήσει

χωρίς κόμματα,αποκόμματα,προπαγάνδες,απεργίες,καταλήψεις και

παιχνίδια από κανέναν!!!

Πως θα γίνει αυτό???!!!Πιστεύω ότι πρώτα πρέπει φοιτητές και καθηγητές να

τα πετάξουν από πάνω τους ή αν θέλουν να τα κουβαλούν μαζί τους και μέσα

στα εκπαιδευτικά ιδρύματα να μην υποδαυλίζουν την λειτουργία τους και οι μεν

να υποσκάπτουν το μέλλον τους και οι δε να γίνονται υποχείρια των

κομμάτων.

Και ένα σχόλιο για την εκπαίδευση στο εξωτερικό,μια οικογένεια έχει δύο

γιους,ο ένας σπούδασε με πτυχίο του 17 και αγγλικά στο εξωτερικό στο ίδιο

αντικείμενο με τον άλλον που πέρασε στο πανεπιστήμιο στην Ελλάδα και

χρειάστηκε σχεδόν άριστα για να μπει.

Παναγιωτη,

φυσικα λεω ναι στο οτιδηποτε Δημοσιο αλλα οχι ΣΗΜΕΡΑ......
Λεω ναι στο οτιδηποτε Δημοσιο αλλα οχι στον 100% ελεγχο του δημοσιου οπως ηταν σημερα μεσα απο κομματικους στρατους.

Θελω ενα δημοσιο οπως ηταν το '60 και μετα το '74 κι οχι οπως εγινε μετα το 1985!!!!
Λιγες υπηρεσιες που ηλεγχαν τους παντες και λιγοι υπαλληλοι με δικαιωμα απολυσης για να δουλευουν και να μην σε γραφουν στα απ'αυτα τους...κι επισης για να μην λαδωνονται διοτι θα χασουν την δουλεια τους!!!
Μονον ετσι φιλε Παναγιωτη ο δασκαλος θα γινεται δασκαλος γιατι αγαπαει αυτο που κανει, ο γιατρος σωστος γιατρος που πιστευει στο λειτουργημα του και παει λεγοντας.....

Γιατι να μην θελω δημοσια την ΔΕΗ αν επιτελει το εργο της ηλεκτροδοτησης σωστα και με οικονομικα συμφεροντα τροπο για την χωρα μου?
Δεν θελω ομως την ΔΕΗ δημοσια οταν ο καθε πολιτικος διοριζει εκει τον καθε τυχαρπαστο γιατι εχει 20 ψηφους απο πισω του και οχι στην ΔΕΗ οπου ο καθε Φωτοπουλος κατεβαζει διακοπτες οποταν του κ@υλωσει και μενει ΑΤΙΜΩΡΗΤΟΣ!!!!!

Φυσικα λεω ΝΑΙ σε δημοσια παιδεια αλλα να φυγουν τα συνθηματα απο τους τοιχους.....να παει η κορη μου σε καποιο ΑΕΙ και να της την πεσουν για να την πηδηξουν:u55: κι οχι για να την πολιτικοποιησουν.........σε και πανεπιστημιο ειναι εκπληκτικη συνεργασια ενω Πολιτικη και πανεπιστημιο ειναι βραδυφλεγης βομβα.

Δεν νομιζω να εχω αδικο................

Carduelis
14-11-2013, 18:58
Φυσικα λεω ΝΑΙ σε δημοσια παιδεια αλλα να φυγουν τα συνθηματα απο τους τοιχους.....να παει η κορη μου σε καποιο ΑΕΙ και να της την πεσουν για να την πηδηξουν:u55: κι οχι για να την πολιτικοποιησουν.........


To τι θες εσύ κι εγώ πλέον έχει ακαδημαική σημασία! Τα παιδιά μας θεωρούν όλους υπαίτιους για τα σημερινά (και αυριανά) χάλια τους και θα μας ζητήσουν ευθύνες αργά ή γρήγορα.
Εκεί θα ήθελα να σε ακούσω από μια μεριά να λες στην κόρη σου... "μαζί τα φάγαμε!!" :p:p

GeorgeP
14-11-2013, 20:13
To τι θες εσύ κι εγώ πλέον έχει ακαδημαική σημασία! Τα παιδιά μας θεωρούν όλους υπαίτιους για τα σημερινά (και αυριανά) χάλια τους και θα μας ζητήσουν ευθύνες αργά ή γρήγορα.
Εκεί θα ήθελα να σε ακούσω από μια μεριά να λες στην κόρη σου... "μαζί τα φάγαμε!!" :p:p

Η κορη μου ειναι μικρη βρε δεν θα καταλαβει τιποτα απο αυτο που ζουμε σημερα.......ηξερα ποτε φυτεψα!!:p

Αυριανα χαλια? δεν νομζω Νοτη.....ελπιζω οτι το σημερα θα μας φτιαξει το αυριο.

vpentza
15-11-2013, 12:50
με τις σημερινές πρακτικές επίλυσης των θεμάτων Παιδείας δεν νιώθω καθόλου σίγουρος για το τί εφόδια προσφέρουν οι καθ ύλην αρμόδιοι, στα κορίτσια μου.... :u59::u59:

http://i945.photobucket.com/albums/ad299/vpentza/null_zps1a005972.jpg

AKIS_21
15-11-2013, 15:58
Οταν μια εικόνα...

Ειναι κρεμασμένη στα κάγκελα του Πολυτεχνείου

f1shf1nder33
15-11-2013, 20:24
Ο όρος κοινωνική επιρροή αναφέρεται στις διαδικασίες μέσω των οποίων οι άνθρωποι επηρεάζουν έμμεσα ή άμεσα τις σκέψεις τα συναισθήματα και τις πράξεις των άλλων.

Ο όρος κοινωνική επιρροή αναφέρεται σε μια αλλαγή των κρίσεων, απόψεων και στάσεων ενός ατόμου που είναι αποτέλεσμα της έκθεσης στις κρίσεις απόψεις και στάσεις άλλων ατόμων.

Μετά από ένα πείραμα οπτικής πλάνης έχουμε το ακόλουθο συμπέρασμα.

Συμπέρασμα: Οι άνθρωποι επηρεάζονται ή συμμορφώνονται με τις κρίσεις των άλλων όταν το υπό κρίση ερέθισμα είναι ασαφές ή όταν νιώθουν αβέβαιοι για τη δική τους κρίση και δημιουργείται ένας κοινός κανόνας που επηρεάζει τις ατομικές κρίσεις ακόμα και όταν τα άλλα άτομα δεν είναι παρόντα.

Εν ολίγοις Άκη το τι σημαίνει ελευθερία,συγνώμη κτλ,κτλ για τον καθένα είναι διαφορετικό,άλλοι είναι ελεύθεροι γιατί το πιστεύουν οι ίδιοι,άλλοι γιατί κάποιοι τους το είπαν και τους επηρέασαν ή άσκησαν επιρροή επάνω τους και ούτω καθεξής!!!

AKIS_21
15-11-2013, 21:05
Ο όρος κοινωνική επιρροή αναφέρεται στις διαδικασίες μέσω των οποίων οι άνθρωποι επηρεάζουν έμμεσα ή άμεσα τις σκέψεις τα συναισθήματα και τις πράξεις των άλλων.

Ο όρος κοινωνική επιρροή αναφέρεται σε μια αλλαγή των κρίσεων, απόψεων και στάσεων ενός ατόμου που είναι αποτέλεσμα της έκθεσης στις κρίσεις απόψεις και στάσεις άλλων ατόμων.

Μετά από ένα πείραμα οπτικής πλάνης έχουμε το ακόλουθο συμπέρασμα.

Συμπέρασμα: Οι άνθρωποι επηρεάζονται ή συμμορφώνονται με τις κρίσεις των άλλων όταν το υπό κρίση ερέθισμα είναι ασαφές ή όταν νιώθουν αβέβαιοι για τη δική τους κρίση και δημιουργείται ένας κοινός κανόνας που επηρεάζει τις ατομικές κρίσεις ακόμα και όταν τα άλλα άτομα δεν είναι παρόντα.

Εν ολίγοις Άκη το τι σημαίνει ελευθερία,συγνώμη κτλ,κτλ για τον καθένα είναι διαφορετικό,άλλοι είναι ελεύθεροι γιατί το πιστεύουν οι ίδιοι,άλλοι γιατί κάποιοι τους το είπαν και τους επηρέασαν ή άσκησαν επιρροή επάνω τους και ούτω καθεξής!!!
Αυτο φυσικα δε απαγορεύει σε κάποιον να μοιραστεί τα συναισθήματα του και να εκφράσει την οποιαδήποτε δυσαρέσκεια του σε καταστάσεις που τον εχουν επηρεάσει η σημαδεύση

Επίσης επιρροή οι άνθρωποι εχουν απο την μέρα που γεννιούνται μέχρι που πεθαίνουν ,,γονείς ,σχολείο ,στρατός,σύζυγος ,ΜΜΕ ,,.........αν εχει μυαλό τα φιλτραρει και φτιάχνει χαρακτήρα

f1shf1nder33
15-11-2013, 22:03
Οκ,έτσι και αλλιώς δεν είναι το θέμα εδώ αυτό,πάντως λέξεις όπως

απαγόρευση και τέτοια μακριά από μένα,αν γράφω εδώ(στην συγκεκριμένη

ενότητα) και με σχετική συχνότητα

δεν είναι επειδή θέλω να ανήκω κάπου, εκτός από κάτι αθλητικούς συλλόγους

μικρός, δεν έχω ενταχθεί πουθενά αλλού και ούτε πρόκειται ή να κάνω τον

πονηρό ή τον φίλο κανενός ,αλλά γιατί έχω άλλη άποψη για την λέξη

ελευθερία!!!

f1shf1nder33
18-11-2013, 17:50
με τις σημερινές πρακτικές επίλυσης των θεμάτων Παιδείας δεν νιώθω καθόλου σίγουρος για το τί εφόδια προσφέρουν οι καθ ύλην αρμόδιοι, στα κορίτσια μου.... :u59::u59:

http://i945.photobucket.com/albums/ad299/vpentza/null_zps1a005972.jpg


Α ρε Βασίλη,πόσο δίκιο έχεις,και πως να νιώθεις σίγουρος???!!!

Τα κwλοκάναλα με τέλεια σκηνοθεσία για να περάσουν τα μηνύματα που

θέλουν,ο δεξιά και πως θα ήταν αριστερά άλλωστε στο πλάνο ίδιος ο Σαμαράς σε νεαρή ηλικία,

Ο αριστερός και πως θα ήταν δεξιά, δεν ξέρω πως ήταν ο Τσίπρας στη γκράβα και μετά ,αλλά εκεί πάει το πράγμα,

στην τσίλια,στα χαρακώματα έτοιμοι σαν πιστοί κομματικοί νεολαίοι να

υπερασπιστούν τις θέσεις των κομμάτων τους,και να συνεχίσουν το διαχρονικό

καλό που έκαναν τα κόμματα μέσα στους χώρους της εκπαίδευσης από το

Πολυτεχνείο και μετά!!!Χάλια!!!

f1shf1nder33
21-11-2013, 22:07
....

f1shf1nder33
21-11-2013, 22:13
Ken Robinson: How to escape education's death valley - YouTube



Καλύτερα στο www.ted.com με ελληνικούς υπότιτλους.

Ο τίτλος στα Ελληνικά είναι.Ken Robinson Πως να δραπετεύσουμε απ΄την κοιλάδα του θανάτου της εκπαίδευσης.

Το ακριβές url είναι.www.ted.com/talks/ken_robinson_how_to_escape_education_s_death_valley.html

ortho
22-11-2013, 15:57
Πάντως φαίνεται όλο το θέμα με τη διαθεσιμότητα των διοικητικών των πανεπιστημίων να είναι μιά τεράστια γκάφα του Αρβανιτόπουλου που τώρα δε μπορεί πιά να μαζέψει.


για διοικητικούς πανεπιστημίων της περιοχής καταγωγής του και της περιοχής που εκλέγεται δεν έχει τεθεί θέμα διαθεσιμότητας απ'ότι ακούγεται....


τα πανεπιστήμια είναι οριακά καλυμμένα για τις λειτουργικές τους ανάγκες από το υπάρχον προσωπικό στο οργανόγραμμα τουλάχιστον, διότι υπάρχουν και πολλοί αποσπασμένοι σε γραφεία βουλευτών, τα γνωστά δλδ, και για αυτούς δεν τίθεται θέμα διαθεσιμότητας.


εν ολίγοις ήθελε να το παίξει καλό παιδί στον Μητσοτάκη ο υπουργός κι έκανε τη μαλaκία της χρονιάς και πήρε στο λαιμό του τους φοιτητές.

f1shf1nder33
29-11-2013, 19:20
http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=401491

Συνεχίζεται το αδιέξοδο σε ΕΜΠ και Καποδιστριακό | Κοινωνία | naftemporiki.gr (http://www.naftemporiki.gr/story/736302)

Βουλή: Υπερψηφίστηκε η τροπολογία για την εξεταστική περίοδο στα ΑΕΙ | Κοινωνία | naftemporiki.gr (http://www.naftemporiki.gr/story/736182)

Ο καθένας τραβάει από την μεριά του,τουλάχιστον έστω και χωρίς διδασκαλία δεν

θα χαθεί το εξάμηνο

Carduelis
30-11-2013, 13:01
Ken Robinson: How to escape education's death valley - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=wX78iKhInsc)



Καλύτερα στο www.ted.com (http://www.ted.com) με ελληνικούς υπότιτλους.

Ο τίτλος στα Ελληνικά είναι.Ken Robinson Πως να δραπετεύσουμε απ΄την κοιλάδα του θανάτου της εκπαίδευσης.

Το ακριβές url είναι.www.ted.com/talks/ken_robinson_how_to_escape_education_s_death_valley.html (http://www.ted.com/talks/ken_robinson_how_to_escape_education_s_death_valley.html)

Εξαιρετικό!!!!
Μπράβο σου που το ανέβασες! :re25:

PLOIGOS
30-11-2013, 15:38
Εξαιρετικό!!!!
Μπράβο σου που το ανέβασες! :re25:




:ye36::re25::re25::re25:

Θα το δανειστω κ θα το ανεβασω κ γω...Αυτα πρεπει να τα βλεπουμε ολοι μας πιστευω!ΕΥΓΕ φιλε μου...

vpentza
30-11-2013, 20:49
Πολύ πολύ ενδιαφέρον.....
Σε 15 λεπτά τα ειπε "όλα" !!!