PDA

View Full Version : Δέσμευση της ΔΩΔΩΝΗ για στήριξη 6.000 παραγωγών


GeorgeP
13-11-2013, 18:51
Τη νέα πολιτική προμήθειας γάλακτος ανακοίνωσε σήμερα η γαλακτοβιομηχανία ΔΩΔΩΝΗ, η οποία συνεχίζει τη δέσμευσή της για στήριξη περισσότερων από 6.000 συνεργαζόμενων παραγωγών.

Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση, η ΔΩΔΩΝΗ συνεχίζει να προμηθεύεται γάλα από όλους τους παραγωγούς, ακόμα και τους πιο μικρούς -με ετήσια παραγωγή από 1 έως 5.000 κιλά, διατηρώντας έτσι τη μεγαλύτερη βάση συνεργαζόμενων παραγωγών της αγοράς -πλέον των 6.000- και στηρίζοντας ουσιαστικά την περιοχή της Ηπείρου. Επίσης, η εταιρεία δεσμεύεται να συνεχίσει να αγοράζει το 100% του αιγοπρόβειου γάλακτος από την περιφέρεια της Ηπείρου, η οποία αναγνωρίζεται ευρέως για την υψηλή ποιότητα του γάλακτός της.

Σε δηλώσεις του ο γενικός διευθυντής της ΔΩΔΩΝΗ, Τομ Σίπερς (Tom Seepers) ανέφερε, μεταξύ άλλων, ότι «οι πρόσφατες εξελίξεις στις πωλήσεις, μας δίνουν την πεποίθηση ότι φέτος θα ανακόψουμε την προηγούμενη τριετή μείωση των πωλήσεων και αναμένουμε ότι από τον επόμενο χρόνο θα δούμε αύξηση, η οποία θα στηρίζεται κυρίως στις εξαγωγές».

http://www.zougla.gr/greece/article/desmefsi-tis-dodoni-gia-stiriksi-6000-paragogon

Θα θυμαστε βεβαια των ''αγωνα'' των συνδικαλιστων για την μη ιδιωτικοποιηση της Δωδωνης περυσι.......
Πετροπόλεμος και δακρυγόνα στη Δωδώνη | AlfaVita - Εκπαιδευτικό Ενημερωτικό Δίκτυο (http://www.xkatsikas.gr/arthron/%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B1%CE%BA%CF%81%CF%85%CE%B3%CF%8C%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CF%89%CE%B4%CF%8E%CE%BD%CE%B7)

κι εδω οι απαιτησεις της Αριστερας οπως εκφραστηκαν απο τον ΑΝΤΑΡΣΥΑ τοτε
.: Ανακοίνωση της ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α για τις απολύσεις στη ΔΩΔΩΝΗ (http://antarsya-ioa.blogspot.gr/2013/03/blog-post_26.html)

tsompanis
14-11-2013, 00:35
θέλεις να με βάλεις στην μπρίζα βραδιάτικα και να γράψω στην πολιτική ενότητα έτσι δεν είναι?:p:D

τώρα τι να γράψω εγώ ένας απο τους 6000?
ότι γίναν φέτος περίπου 3800?
ότι έφτασε να προμηθεύετε μόνο 4 τόνους αγελαδινού γάλακτος ημερησίως με αποτέλεσμα σε μερικές εβδομάδες να έχουν έλλειψη τα σούπερ μάρκετ?
που την κοπάνησαν παραγωγοί προς ΤΥΡΑΣ-Ολυμπος ΚΑΡΑΛΗΣ και ΗΠΕΙΡΟς??

που σπεύδει τώρα κατόπιν εορτής και αφού φύγαν περίπου οι μισοί να προκαταβάλει το 33% της νέας γαλακτικής περιόδου και την ώρα που χρωστάει ακόμη τα γάλατα του Ιουνίου και του Ιουλίου :confused::confused::confused:?
που ήταν φέτος απο τις πρώτες εταιρίες σε εξαγωγές,όχι γιατί πάνε καλά τα πράγματα,αλλά επειδή αδειάσαν τις αποθήκες με εντελώς πλιάτσικο τρόπο?
Που κρύβεται ο εκπρόσωπος τύπου της εταιρίας?


Πάει και αυτή Γιώργο.ότι και να λένε τα χαρτιά,δυστυχώς το έγκλημα διαπράχθηκε.
Α...και εγώ μάντεψε...
απο φέτος το γάλα θα το δίνω στον Συνεταιρισμό Μετσόβου,αποκλειστικά και μόνο:ye32:

vpentza
14-11-2013, 09:39
Πες τα ρε Κωστή......βαρεθήκαμε να διαβάζουμε κάθε μέρα την αναπαραγωγή από τις κwλοφυλλάδες .......

ortho
14-11-2013, 14:16
Πες τα ρε Κωστή......βαρεθήκαμε να διαβάζουμε κάθε μέρα την αναπαραγωγή από τις κwλοφυλλάδες .......

Σωστό το σχόλιο Βασίλη, αλλά αν άνθρωποι όπως ο τσομπάνης δε βγαίνουν να κοινωνήσουν την εμπειρία τους δεν υπάρχει δυνατότητα να μαθαίνουμε την αλήθεια ή την άλλη πλευρά της επικαιρότητας.;)

Οπότε μπράβο στον Κώστα που έγραψε.

Μάλλον πρέπει να ανοίξουμε ένα υπερ-νήμα για την προσωπική εμπειρία του καθενός μας στον επαγγελματικό του χώρο, νομίζω θα είχε ενδιαφέρον!

GeorgeP
14-11-2013, 16:57
..............................................................................................
τώρα τι να γράψω εγώ ένας απο τους 6000?
ότι γίναν φέτος περίπου 3800?
ότι έφτασε να προμηθεύετε μόνο 4 τόνους αγελαδινού γάλακτος ημερησίως με αποτέλεσμα σε μερικές εβδομάδες να έχουν έλλειψη τα σούπερ μάρκετ?
που την κοπάνησαν παραγωγοί προς ΤΥΡΑΣ-Ολυμπος ΚΑΡΑΛΗΣ και ΗΠΕΙΡΟς??

που σπεύδει τώρα κατόπιν εορτής και αφού φύγαν περίπου οι μισοί να προκαταβάλει το 33% της νέας γαλακτικής περιόδου και την ώρα που χρωστάει ακόμη τα γάλατα του Ιουνίου και του Ιουλίου :confused::confused::confused:?
που ήταν φέτος απο τις πρώτες εταιρίες σε εξαγωγές,όχι γιατί πάνε καλά τα πράγματα,αλλά επειδή αδειάσαν τις αποθήκες με εντελώς πλιάτσικο τρόπο?
Που κρύβεται ο εκπρόσωπος τύπου της εταιρίας?


Πάει και αυτή Γιώργο.ότι και να λένε τα χαρτιά,δυστυχώς το έγκλημα διαπράχθηκε.
Α...και εγώ μάντεψε...
απο φέτος το γάλα θα το δίνω στον Συνεταιρισμό Μετσόβου,αποκλειστικά και μόνο:ye32:

Και τι με αυτο? τι θα πει απο 6000 μεινανε 3800? και οι υπαλληλοι απο 4,000,000 μεινανε 2,500,000....και λοιπον? και τα μαγαζια απο 987,000 μεινανε 850,000...και λοιπον? χρεωκοπησαμε αν δεν το καταλαβες αγαπητε τσοπανη αρα η Δωδωνη δεν εχει αγοραστικο κοινο για γαλα τοσων τονων οσο εδιναν οι 6,000, ο Μπακακος δεν εχει τοση πελατεια για να συντηρει 100 υπαλληλους κι εμεινε με 50 και το λιανεμποριο δεν το επισκεπτοταν ο καθε Georgep 16 φορες την εβδομαδα αγοραζοντας τα παντα εις διπλουν...ετσι εκλεισαν 121,000 μαγαζια.......

Ομως αγαπητε Τσοπανη, στην ΔΙΚΗ ΣΑς την περιπτωση σωθηκε η εταιρεια Δωδωνη η οποια θα ανακαμψει και θα ξαναπαραγει οσο παρηγαγε....ποτε? δεν ξερουμε!!! Αυτο ειναι το τοπικο κερδος σας, το οτι σωθηκε μια τοπικη μεγαλη εταιρεια!! τι περιμενατε δηλαδη να κανει, να διατηρησει τους 6000 και να κλεισει αυριο αφηνοντας χωρις δουλεια και τους υπολοιπους 3800? ¨η μηπως να την συντηρησει καποια τραπεζα με δανεικα κι αγυριστα??

Εσυ δινε το γαλα σου στο μετσοβο.....μαλλον απο αντδραση ¨η φοβο, ΟΚ κανενα προβλημα. Αλλα ειμαι σιγουρος οτι μολις ανακαμψει για τα καλα η δωδωνη εκει θα ξαναγυρισεις......οπως και οι υπολοιποι φυσικα.

ειναι λογικη αυτη???

θέλεις να με βάλεις στην μπρίζα βραδιάτικα και να γράψω στην πολιτική ενότητα έτσι δεν είναι?:p:D

Γιατι εχει ψωρα η πολιτικη ενοτητα ¨η εχεις υποσχεθει καπου οτι δεν θα γραψεις σε αυτην?:p:D

tsompanis
15-11-2013, 00:20
θα σου απαντησω μέσα απο την παράθεση για να βγει καποιο νόημα μιας και νομιζω ότι είσαι ο μόνος μαζί με μένα που παρακολουθεί το νήμα.....



Και τι με αυτο? τι θα πει απο 6000 μεινανε 3800? και οι υπαλληλοι απο 4,000,000 μεινανε 2,500,000....και λοιπον? και τα μαγαζια απο 987,000 μεινανε 850,000...και λοιπον?

δεν υπάρχει λοιπόν...απλά αποδυναμώθηκε η γαλακτοβιομηχανία.αυτός ήταν και ο σκοπός τους απο την αρχή.τόσοι και τόσοι επιζητούν το γάλα της περιοχής λόγω υψηλής λιποπεριεκτικότητας και γεύσης για χρόνια.ο συναιτερισμός όμως και ανάπτυξη της εταιρίας,εμπόδιζε τις διαρροές.
Ξέρεις οι γαλακτοπαραγωγοί δεν είναι υπάλληλοι της εταιρίας.παράγουν και το δίνουν όπου έχουν συμφέρον.χέστηκες εσύ,#######ν και αυτοί





χρεωκοπησαμε αν δεν το καταλαβες αγαπητε τσοπανη αρα η Δωδωνη δεν εχει αγοραστικο κοινο για γαλα τοσων τονων οσο εδιναν οι 6,000,

Λάθος.Η ανάπτυξη στην εταιρία είχε έρθει απο τις εξαγωξές εδώ και χρόνια.Στις Σκανδιναβικές χώρες ήταν απο τα πιο ακριβά τυριά και πωλούνταν σε καταστήματα γκουρμέ.Ήταν δε έτοιμη με το στραγγιστό πρόβειο γιαούρτι να μπει στην αγορά των Η.Π.Α που παίζει παιχνίδι εκεί η ΦΑΓΕ και ο tsompani ο τούρκος(όχι εγώ:p) αλλα την φάγανε μπαμπέσικα...αν με εννοείς;)

Ομως αγαπητε Τσοπανη, στην ΔΙΚΗ ΣΑς την περιπτωση σωθηκε η εταιρεια Δωδωνη η οποια θα ανακαμψει και θα ξαναπαραγει οσο παρηγαγε....ποτε? δεν ξερουμε!!! Αυτο ειναι το τοπικο κερδος σας, το οτι σωθηκε μια τοπικη μεγαλη εταιρεια!! τι περιμενατε δηλαδη να κανει, να διατηρησει τους 6000 και να κλεισει αυριο αφηνοντας χωρις δουλεια και τους υπολοιπους 3800? ¨η μηπως να την συντηρησει καποια τραπεζα με δανεικα κι αγυριστα??


Τι λες μωρέ?? ποιά να σώσουνε ?μια κερδοφόρα εταιρία για τουλάχιστον 20 χρόνια?που το 2012 είχε πλεόνασμα 8 μύρια τα οποία 4 πήγαν για ανάπτυξη και άλλα 4 μοιράστηκαν στους παραγωγούς?
πλάκα με κάνεις?
Και την σώσανε πως?δίνοντάς την στο Σίμο? την ξέρεις την simosfoods? λίγο πριν την πάρει,της χρώσταγε σαν αντιπρόσωπος για την αθήνα 12 μύρια!!!!! που έγιναν γαργάλα.και λίγο πριν την πάρει μέσα απο τα χέρια των αγροτών,δημιούργησαν τεχνιτή κριση στην εταιρία. και πίσω απο την simosfoods μια βδέλλα μυγόφτισμα κύπριος ντεμέκ με ρωσικες πλάτες.πολύ το χάρηκα που τον κουρέψανε τον κ@ριόλη κάτω στο νησί του.

Εσυ δινε το γαλα σου στο μετσοβο.....μαλλον απο αντδραση ¨η φοβο, ΟΚ κανενα προβλημα.

πάλι λάθος.φεύγω απο την εταιρία,επειδή με φέσωσε για τα καλά.πριν 10 μέρες μου πλήρωσε με επιταγή τα γάλατα του μαίου! και μου χρωστάει ιούνιο-ιούλιο κ.λ.π
που με το προηγούμενο καθεστώς πληρωνόμασταν κάθε 15 μέρες και σε πολλές περιπτώσεις,αν το ζητούσες,προπληρωνόσουν!!!
και δεν μιλάμε για φραγκοδίφραγγα.αλλά για δεκάδες χιλιάδες ευρώ.
ενδεικτικά να σου αναφέρω πώς οι περισσότερες μονάδες φτάνουν τα 500 ευρώ κοστολόγιο την ημέρα.και μια εβδομάδα να τους καθυστερήσεις την πληρωμή,υπάρχει πρόβλημα.όχι 4 και 5 μήνες!!
δεν πληρώνουν.το κατάλαβες?
και τις αποθήκες όλες της Δωδώνης τις έχουν αδειάσει!μιλάμε για εμπορεύματα δεκάδων εκατομμυρίων!!



Γιατι εχει ψωρα η πολιτικη ενοτητα ¨η εχεις υποσχεθει καπου οτι δεν θα γραψεις σε αυτην?:p:D

όχι...απλά βαριέμαι τώρα τελευταία να γράφω και δεν έχω και χρόνο.παρακολουθώ όμως απο το κινητό:D








ελπίζω να σε κάλυψα ...

Carduelis
15-11-2013, 10:51
Γειά σου ρε Tsompanis! ουσιαστικός και απολαυστικός όπως πάντα!:ye33:
H ουσία είναι εσύ σαν παραγωγός θα δώσεις το προιόν σου εκεί που βρίσκεις καλύτερες τιμές, εγώ σαν καταναλωτής θα ψωνίσω από κει που θα βρω το καλύτερο και φθηνότερο προιόν και το κράτος θα πρέπει να χρηματοδοτήσει και να επιβλέψει την αγορά και τους εμπόρους .
Το που πάσχει η αλυσίδα το ξέρουμε όλοι.....

ortho
15-11-2013, 11:10
Είπαμε.....

μπιρ παρά όλα.....

υγιή και μη!

:mad:

GeorgeP
15-11-2013, 12:00
θα σου απαντησω μέσα απο την παράθεση για να βγει καποιο νόημα μιας και νομιζω ότι είσαι ο μόνος μαζί με μένα που παρακολουθεί το νήμα.....


ελπίζω να σε κάλυψα ...


φυσικα και δεν καλυφθηκα......σορρυ!!!
Στην πρωτη παραγραφο διαχεεις συνομωσιολογια.......''αποδυναμωθηκε η γαλακτοβιομηχανια, αυτος ηταν ο σκοπος τους απο την αρχη......'' εγω το βλεπω αλλιως το οποιο σου εξηγησα πιο πανω.
Ο κτηνοτροφος φυσικα και δεν ειναι υπαλληλος της Δωδωνης αλλα πληρωνεται απο την Δωδωνη οπως και ο υπαλληλος...αρα εχετε συμφερον να υπαρχει η Δωδωνη!

Μπαμπεσια στις μπιζνες δεν υπαρχει, οι γνωριμιες εναι το Α και το Ω και ο καθε αντιπαλος εκμεταλευεται τις αδυναμιες του αλλου.....θεμιτοτατα εχασε την αγορα της αμερικης η Δωδωνη......δεν μπορουσε , δεν ειχε τα φοντα απο πλευρας PR (public relation= δημοσιες σχεσεις). Το προιον ειναι αδιαφορο αφου ολοι οι ανταγωνιστες της λιγο πολυ την ιδια ποιοτητα βγαζουν.......οι γνωριμιες δινουν τις δουλειεις και εταιρεια σαν την Δωδωνη του τοτε δεν......

Κερδοφορα επιχειρηση?? πλεονασμα? ΟΚ αλαλ, και η ελαλδα το 2013 εχει πλεονασμα 2,5δις αλλα χρωσταει και της Μιχαλους και ειναι χρεωκοπημενη. Και η Δωδωνη ειχε πλεονασμα 8 μυρια αλλα χρωστουσε στους παντες........και σε σενα οπως λες. Πως γινεται αυτο? Οπως γινεται και για την ελλαδα, ακριβως το ιδιο!
Μην μου πεις οτι τα φαγανε τα λεφτα διοτι αφου το ξερετε ΣΗΜΕΡΑ οτι τα φαγανε τα λεφτα πως και δεν βλεπατε ΠΡΙΝ οτι τρωγονται τα λεφτα να κανετε κατι? Παρα μονον οταν εφτασε ο κομπος στο χτενι ανακαλυψατε οτι ''φαγωθηκαν τα λεφτα''?
Βλεπεις την επικεφαλιδα κι οχι το κειμενο!!!!....σορρυ και παλι.
επισης, βγαζεις μια κακια να το πω, ζηλεια να το πω.......για την Σιμος..γιατι? κανεις σαν να σου ανηκε η Δωδωνη, γιατι?

Λες οτι σου χρωστανε.......ε, και λοιπον? στην αγορα εισαι ολοι χρωστανε σε ολους! Επιχειρηματιας εισαι τι περιμενεις σημερα? πληρωμες με το καλημερα? ε, δεν γινεται!!! πηγαινε οπου θες να δωσεις το γαλα σου μεχρι κι εκει να κανουν κραττει!!! Υπαρχει εμπορος, ελ. επαγγελματιας, παραγωγος κ.λ.π. που να μην του χρωστανε? Στην γυναικα μου μοναχα χρωστανε 70,000-100,000ε....τι λες τωρα!!! Κανεις ρε Τσοπανη λες κι εισια ο μοναδικος που του χρωστανε.

για τις αποθηκες κατι ακουγεται οτι τις αδειασανε οι ημετεροι οχι η σιμος.....

vpentza
15-11-2013, 12:33
και πάλι τα βλέπεις όλα επιδερμικά.............
υπάρχουν ιστορίες που δεν είναι ευρέως γνωστές παρά μόνον στη τοπική κοινωνία που θα εξηγούσαν/δικαιολογούσαν κάθε κουβέντα του tsompanis...
επειδή λοιπόν τις έχω ακούσει εκεί, από τους συμμετέχοντες, σου λέω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά/κατανοητά όσο θέλεις να τα παρουσιάζεις....
δεν είναι απλά μια κακή σχέση πληρωμής μεταξύ βιομηχανίας και παραγωγού....
δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, κάτι θα ξεχάσω...
αν περισσέψει χρόνος από το μαιευτήριο μπορεί ο tsompanis αν θέλει να σας/μας κατατοπίσει !!!! ;)

yannis
15-11-2013, 13:58
θα σου απαντησω μέσα απο την παράθεση για να βγει καποιο νόημα μιας και νομιζω ότι είσαι ο μόνος μαζί με μένα που παρακολουθεί το νήμα.....


ελπίζω να σε κάλυψα ...

...

...
αν περισσέψει χρόνος από το μαιευτήριο μπορεί ο tsompanis αν θέλει να σας/μας κατατοπίσει !!!! ;)


Σιγά μη και δε σε βλέπουμε!!!!!!!!:D

Με το καλό!!!!!!!:):):):):):):)

tsompanis
15-11-2013, 16:14
Σιγά μη και δε σε βλέπουμε!!!!!!!!:D

Με το καλό!!!!!!!:):):):):):):)


τα πρόβατα γεννάνε :D απλά γεννάνε όλα μαζί και γίνεται χαμός.:sm7:

yannis
15-11-2013, 16:23
τα πρόβατα γεννάνε :D απλά γεννάνε όλα μαζί και γίνεται χαμός.:sm7:


:lo19::lo19:
Το συζητάγαμε και με τον Βασίλη... η ευχή ισχύει, έτσι κι αλλιώς!!!!!!

GeorgeP
15-11-2013, 17:07
και πάλι τα βλέπεις όλα επιδερμικά.............
υπάρχουν ιστορίες που δεν είναι ευρέως γνωστές παρά μόνον στη τοπική κοινωνία που θα εξηγούσαν/δικαιολογούσαν κάθε κουβέντα του tsompanis...
επειδή λοιπόν τις έχω ακούσει εκεί, από τους συμμετέχοντες, σου λέω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά/κατανοητά όσο θέλεις να τα παρουσιάζεις....
δεν είναι απλά μια κακή σχέση πληρωμής μεταξύ βιομηχανίας και παραγωγού....
δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, κάτι θα ξεχάσω...
αν περισσέψει χρόνος από το μαιευτήριο μπορεί ο tsompanis αν θέλει να σας/μας κατατοπίσει !!!! ;)

Εγω διαβαζω και γραφω αυτα που διαβαζω και θεωρω λογικα.......
Ο τσοπανης κρινει την εταιρεια απο το ποσο ζημειωθηκε ¨η κερδισε ο ιδιος απο αυτην και απο το τι ακουει και φανταζεται....δεν ειναι αξιοπιστο αυτο.....δεν μπορει να ξερει ο τσοπανης την πραγματικη αληθεια του αν η εταιρεια ηταν κερδοφορα ¨η ζημιογονα και ποσο.....ξερει και κρινει απο τα συφραζομενα και του τι ακουγεται εξω οπως κιαν αυτο φτανει εξω!!!!

Η ιστοριες Βασιλη ειναι ιστοριες, αληθινες ¨η οχι κανεις δεν ξερει...εγω στεκομαι σε γραπτες ανακοινωσεις, αυτες ειναι η αληθεια και αυτες μενουν....

frits
15-11-2013, 17:46
Οκ, οπότε αν θέλουμε κάτι να μάθουμε για την κρουαζιέρα θα ρωτήσουμε τον Τσομπάνη...:p

GeorgeP
15-11-2013, 18:05
Οκ, οπότε αν θέλουμε κάτι να μάθουμε για την κρουαζιέρα θα ρωτήσουμε τον Τσομπάνη...:p

Το παιρνεις στραβα..........

Δεν τα βαζω με τον τσοπανη για να εξηγουμαι, τα βαζω με την αντιληψη οτι αφου μου λενε ετσι ετσι θα ειναι, αφου βλεπω 3 ζητιανους στον δρομο και μου λενε οτι ο ελληνας πειναει αρα πειναει!!!!!!

Σορρυ αλλα ΔΕΝ........

vpentza
15-11-2013, 18:08
Εκεί πάνω όλοι είναι συγγενείς, φίλοι, συμμαθητές, συνεργάτες.....
Οι κwλοφυλλάδες που αναπαράγουν τα δελτία τύπου των εταιρειών ξέρουν καλύτερα....
Πότε πήγε δημοσιογράφος να κάνει ρεπορταζ εκεί πάνω ;

Αλλά όπως λέει και ο Σταύρος, ας ρωτήσουμε τον tsompanis για τη κρουαζιέρα, εξάλλου τη θητεία του την έκανε στη θάλασσα, κάτι παραπάνω ξέρει.....:cool:

PLOIGOS
15-11-2013, 18:23
θα σου απαντησω μέσα απο την παράθεση για να βγει καποιο νόημα μιας και νομιζω ότι είσαι ο μόνος μαζί με μένα που παρακολουθεί το νήμα.....






ελπίζω να σε κάλυψα ...



Με πολυ ενδιαφερον σε παρακολουθουμε,καθως "εκ των εσω" θα μαθουμε πραγματα που δεν προκειται ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ,να τα μαθουμε απο τα ΓΜΜΕ...
:)

GeorgeP
15-11-2013, 18:31
Εκεί πάνω όλοι είναι συγγενείς, φίλοι, συμμαθητές, συνεργάτες.....
Οι κwλοφυλλάδες που αναπαράγουν τα δελτία τύπου των εταιρειών ξέρουν καλύτερα....
Πότε πήγε δημοσιογράφος να κάνει ρεπορταζ εκεί πάνω ;

Αλλά όπως λέει και ο Σταύρος, ας ρωτήσουμε τον tsompanis για τη κρουαζιέρα, εξάλλου τη θητεία του την έκανε στη θάλασσα, κάτι παραπάνω ξέρει.....:cool:

Βασιλη, και το Κωσταλεξι ειναι μια μικρη κοινωνια οπου την δεκαετια του '80 ανακαλυφθηκε ενας κατοικος που τον κρατουσαν μυστικο οι δικοι του απο τοτε που γεννηθηκε λογω καποιας ασθενειας .
Κανεις χωριανος δεν ηξερε, δεν ακουσε, δε ειδε ¨Η ολοι ξερανε και κανεις δεν μιλουσε......

Με αυτο θελω να σου πω οτι τα μελη των κοινωνιων ειτε ξερουν/δεν ξερουν, υποθετουν/δεν υποθετουν στο τελος ΜΟΝΟΝ συμπεραινουν απο αυτο που θα τους πουν ¨η θα υποστουν οι ιδιοι. το ΠΩΣ θα το βγαλουν και ΤΙ θα βγαλουν προς τα εξω και πως αυτο θα μεταφερθει στα αποκεντρωμενα μελη της κοινωνιας ειναι μια αλλη ιστορια.

Εγω βλεπω τα γραπτα, και το γραπτο λεει οτι η Δωδωνη εκανε μια κινηση καθόλα σεβαστη και τιμια για να διατηρηθει εν ζωη ενω περυσι πολεμηθηκε εκ των εσω.......μπορει και απο τα μελη της κοινωνιας τα οποια εχουν συμφεροντα απο την εταιρεια...και μιλω για τους παραγωγους, εργατες, συνδικαλιστες κ.λ.π.
Το να ψαχνω να βρω τις αιτιασεις της κοινωνιας οτι ειχε 8εκ κερδη και μοιρασε τα 4εκ σε αναπτυξη και τα αλαλ 4 τα εκανε κwλοχαρτα αρα δεν ηταν χρεωκοπημενη μονον στην σφαιρα της αμαθειας περι οικονομιας μπορω να το τρεξω. Θεμιτο αλαλ τετοιες αναφορες δεν με πειθουν...εξ απανεκαθεν.

Εσυ γνωριζεις καλυτερα απο τον καθενα οτι ενας ισολογισμος αναφερει οτι θελει και οπως το θελει ο υπογραφων αυτον. Ετσι τα 8εκ καλλιστα μπορει να ηταν δανειο, επιχορηγηση, μαυρα να ενταχθηκε στον ισολογισμο σαν κερδη να μοιραστηκε οπως ειπωθηκε και.......και μετα?

γιαυτο δεν πειθομαι φιλε απο τις τοπικες κοινωνιες και τα λεγομενα τους παρασ μονον απο γραπτα καθως ειναι τα μονα που εχουν καποια αξια.

GeorgeP
15-11-2013, 18:39
Με πολυ ενδιαφερον σε παρακολουθουμε,καθως "εκ των εσω" θα μαθουμε πραγματα που δεν προκειται ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ,να τα μαθουμε απο τα ΓΜΜΕ...
:)

εκ των ''εσω'' δεν μαθαινεις ποτε την αληθεια Χρηστο.......
Εκ των ''εσω'' μαθαινεις αυτα που θελουν να μαθεις οι ''εσω''.....αποψη μου

PLOIGOS
15-11-2013, 18:42
Εσυ γνωριζεις καλυτερα απο τον καθενα οτι ενας ισολογισμος αναφερει οτι θελει και οπως το θελει ο υπογραφων αυτον. Ετσι τα 8εκ καλλιστα μπορει να ηταν δανειο, επιχορηγηση, μαυρα να ενταχθηκε στον ισολογισμο σαν κερδη να μοιραστηκε οπως ειπωθηκε και.......και μετα?

γιαυτο δεν πειθομαι φιλε απο τις τοπικες κοινωνιες και τα λεγομενα τους παρασ μονον απο γραπτα καθως ειναι τα μονα που εχουν καποια αξια.



Γιωργο μου αυτα τα 2 που γραφεις,μηπως ερχονται σε συγκρουση?Μηπως τελικα κ τα "γραπτα" στοιχεια γενικοτερα, οπως τα ονομαζεις,μαγειρευονται κ παρουσιαζονται κατα το δοκουν?

GeorgeP
15-11-2013, 18:46
Γιωργο μου αυτα τα 2 που γραφεις,μηπως ερχονται σε συγκρουση?Μηπως τελικα κ τα "γραπτα" στοιχεια γενικοτερα, οπως τα ονομαζεις,μαγειρευονται κ παρουσιαζονται κατα το δοκουν?

Γιατι να ερχονται σε συγκρουση? αν διαβασεις αυτο που εγραψα στον vpentza και το ''δουλεψεις'' με τα λεγομενα του τσοπανη θα καταλαβεις οτι μονον σε συγκρουση δεν ερχονται.....


Και να σου υπενθυμισω οτι ο ''εσω'' που υπαινισσεσαι δεν ηταν εργαζομενος της Δωδωνης αλλα αποκεντρωμενος προμηθευτης πρωτης υλης. Δηλαδη κρικος μακρινος της κοινωνιας που δεν ακουσε, δεν ειδε αλλα του μετεφερε (λεκτικα οχι γραπττα) αυτα που ηθελε ο προηγουμενος κρικος και οπως ηθελε ο προ-προηγουμενος κρικος.

Φυσικα και ολα μαγειρευονται ομως μονον τα γραπτα μενουν.......και η ανακοινωση της δωδωνης που περυσι την πολεμαγανε ειναι γραπτη και βλεπει στο μελλον, η οποια βεβαια υπολογιζει με το παρον ετσι?

PLOIGOS
15-11-2013, 19:04
Eννοω γενικοτερα τα γραπτα Γιωργο...Τα νουμερα οπως σωστα ειπες μαγειρευονται κ παρουσιαζονται οπως θελει ο...υπογραφων!!!Κατι σαν το πρωτογενες πλεονασμα...Μαζευω φορους απο ΠΑΝΤΟΥ, δεν πληρωνω σε εκεινους που χρωσταω,αρα εχω πλεονασμα!!:sm7::sm7::sm7:

Κ για να μην φυγουμε απο το θεμα μας,δεν μπορει ρε συ να μην ξερουν λεπτομερειες οι ντοπιοι,που δεν θα μαθουμε απο τις τηλεορασεις...Ακομα κ ο φιλος που δεν ειναι υπαλληλος στην Δωδωνη,ειμαι σιγουρος οτι εχει τον τροπο,να διασταυρωνει αυτα που του λενε κ να βγαζει καποια ακρη,στο τι ισχυει τελικα...

frits
15-11-2013, 19:28
Το παιρνεις στραβα..........

Δεν τα βαζω με τον τσοπανη για να εξηγουμαι, τα βαζω με την αντιληψη οτι αφου μου λενε ετσι ετσι θα ειναι, αφου βλεπω 3 ζητιανους στον δρομο και μου λενε οτι ο ελληνας πειναει αρα πειναει!!!!!!

Σορρυ αλλα ΔΕΝ........


Δουλεύει ο γαμπρός μου στην Δωδώνη, οδηγός, με 2 παιδιά και την αδερφή μου άνεργη, να μην σου πω για τα χαρτζηλίκια που παίρνει αντί μισθού, πάρε 100, πάρε 200 έναντι, αν δεν σου αρέσει παραιτήσου.:cool:

Και μιλάμε για δουλειά που ξεκινάει στις 3:00 το πρωί κάθε μέρα, όχι παιδική χαρά.

Ας στηρίξει πρώτα τους μισθωτούς εργαζομένους της, και μετά ας στηρίξει και τους παραγωγούς.

GeorgeP
15-11-2013, 22:29
Δουλεύει ο γαμπρός μου στην Δωδώνη, οδηγός, με 2 παιδιά και την αδερφή μου άνεργη, να μην σου πω για τα χαρτζηλίκια που παίρνει αντί μισθού, πάρε 100, πάρε 200 έναντι, αν δεν σου αρέσει παραιτήσου.:cool:

Και μιλάμε για δουλειά που ξεκινάει στις 3:00 το πρωί κάθε μέρα, όχι παιδική χαρά.

Ας στηρίξει πρώτα τους μισθωτούς εργαζομένους της, και μετά ας στηρίξει και τους παραγωγούς.

ειπα κατι αλλο? διαφωνησα σε αυτο και σε αλλα παρομοια? ΟΧΙ!!!

ανεβασα την καινουρια προοπτικη της εταιρειας ετσι οπως αυτη ηδη διαμορφωνεται, επισημα ανακοινωσμενη και γραπτως........

Η Δωδωνη λοιπον διαμορφωνει ''στηριξη'' σε κτηνοτροφους και προφανως και στους εργαζομενους.

Τι μου λες για 200 και 100ε και 3:00 ξημερωματα? Σημερα και μετα την λαθος/σωστη (δεν ξερω κι ουτε με ενδιαφερει) πολιτικη της Δωδωνης αυτα μπορουν να παρουν, δεν εχει να τους δωσει αλλα ο εργοδοτης ειτε ειναι αληθεια ειτε ψεματα...... αλλα αν θελουν ας κανουν απεργια και μετα εκει ειναι ο δρομος ως αλλη coca cola, να μην παρουν ουτε αυτα αλλα να μην ειναι κι εκει οταν θα ξελασπωσει η εταιρεια!!!! τοσο απλα Σταυρο μου........με το να λεμε ''ηταν κερδοφορα και την πτωχυναν'' δεν κανουμε τιποτε μονον εικασιες λογω αμαθειας οικονομικων μεγεθων......ακουνε ειχε κερδη 8εκ και νομιζουν οτι δεν υπαρχει προβλημα ¨η εχουν την απαιτηση να τα μοιραστει η εταιρεια μαζι τους.....σιγα μην και......

GeorgeP
15-11-2013, 22:37
Eννοω γενικοτερα τα γραπτα Γιωργο...Τα νουμερα οπως σωστα ειπες μαγειρευονται κ παρουσιαζονται οπως θελει ο...υπογραφων!!!Κατι σαν το πρωτογενες πλεονασμα...Μαζευω φορους απο ΠΑΝΤΟΥ, δεν πληρωνω σε εκεινους που χρωσταω,αρα εχω πλεονασμα!!:sm7::sm7::sm7:

Γιατι υπαρχει αλλος τροπος να εχει καποιος χρεωκοπημενος πλεονασμα? Δεν υπαρχει......


Κ για να μην φυγουμε απο το θεμα μας,δεν μπορει ρε συ να μην ξερουν λεπτομερειες οι ντοπιοι,που δεν θα μαθουμε απο τις τηλεορασεις...Ακομα κ ο φιλος που δεν ειναι υπαλληλος στην Δωδωνη,ειμαι σιγουρος οτι εχει τον τροπο,να διασταυρωνει αυτα που του λενε κ να βγαζει καποια ακρη,στο τι ισχυει τελικα...
Κανεις απεξω δεν ξερει τι γινεται σε μια εταιρεια....Κ Α Ν Ε Ι Σ!!

Η καθε εταιρεια διαρρεει αυτα που θελει και οι παρατρεχαμενοι τα διαδιδουν οπως θελουν στους εξω οι οποιοι τα κανουν αχταρμα το οποιον πανε πιο μακρια σε αλλους.......μονον αν εμπαιναν ορκωτοι λογιστες θα μαθαιναν οι ντοποιο τι γινεται.....αλλα και παλι θα πιστευαν τους παρατρεχαμενους διοτι αυτα που τους ελεγαν ακουγονταν καλυτερα στα αυτια τους.

ortho
15-11-2013, 22:43
Τι μου λες για 200 και 100ε και 3:00 ξημερωματα? Σημερα και μετα την λαθος/σωστη (δεν ξερω κι ουτε με ενδιαφερει) πολιτικη της Δωδωνης αυτα μπορουν να παρουν, δεν εχει να τους δωσει αλλα ο εργοδοτης ειτε ειναι αληθεια ειτε ψεματα...... αλλα αν θελουν ας κανουν απεργια και μετα εκει ειναι ο δρομος ως αλλη coca cola, να μην παρουν ουτε αυτα αλλα να μην ειναι κι εκει οταν θα ξελασπωσει η εταιρεια!!!! τοσο απλα Σταυρο μου........με το να λεμε ''ηταν κερδοφορα και την πτωχυναν'' δεν κανουμε τιποτε μονον εικασιες λογω αμαθειας οικονομικων μεγεθων......ακουνε ειχε κερδη 8εκ και νομιζουν οτι δεν υπαρχει προβλημα ¨η εχουν την απαιτηση να τα μοιραστει η εταιρεια μαζι τους.....σιγα μην και......


Το παρατραβάς, να κάνουν κι έρανο οι εργαζόμενοι να δώσουν στον καϋμένο τον εργοδότη.

Αυτός θέλει ο οδηγός να κάνει την παραλαβή ή τη διανομή αλλά να τον πληρώνει όσο κι όταν γουστάρει. Δε γίνεται αυτό ρε Γιώργο. Από τη στιγμή που πουλάει σημαίνει ότι εισπράττει κιόλας, να πληρώνει λοιπόν και τους εργαζόμενους!

J-P-HELLAS
15-11-2013, 23:30
Τη νέα πολιτική προμήθειας γάλακτος ανακοίνωσε σήμερα η γαλακτοβιομηχανία ΔΩΔΩΝΗ, η οποία συνεχίζει τη δέσμευσή της για στήριξη περισσότερων από 6.000 συνεργαζόμενων παραγωγών.

Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση, η ΔΩΔΩΝΗ συνεχίζει να προμηθεύεται γάλα από όλους τους παραγωγούς, ακόμα και τους πιο μικρούς -με ετήσια παραγωγή από 1 έως 5.000 κιλά, διατηρώντας έτσι τη μεγαλύτερη βάση συνεργαζόμενων παραγωγών της αγοράς -πλέον των 6.000- και στηρίζοντας ουσιαστικά την περιοχή της Ηπείρου. Επίσης, η εταιρεία δεσμεύεται να συνεχίσει να αγοράζει το 100% του αιγοπρόβειου γάλακτος από την περιφέρεια της Ηπείρου, η οποία αναγνωρίζεται ευρέως για την υψηλή ποιότητα του γάλακτός της.

Σε δηλώσεις του ο γενικός διευθυντής της ΔΩΔΩΝΗ, Τομ Σίπερς (Tom Seepers) ανέφερε, μεταξύ άλλων, ότι «οι πρόσφατες εξελίξεις στις πωλήσεις, μας δίνουν την πεποίθηση ότι φέτος θα ανακόψουμε την προηγούμενη τριετή μείωση των πωλήσεων και αναμένουμε ότι από τον επόμενο χρόνο θα δούμε αύξηση, η οποία θα στηρίζεται κυρίως στις εξαγωγές».




αυτο που καταλαβαινω εγω απο αυτα τα λεγομενα, ειναι οτι η εταιρια παει κατα διαολου στο εσωτερικο και προσπαθει να βρει πελατες στο εξωτερικο,
και δευτερον αυτος ο ξενος διευθυντης ειναι εκει επειδη εχει πουληθει η εταιρια σε ξενους? εαν εχει συμβει αυτο, τοτε παει για σιγουρο λουκετο,
εαν την εχουν ελληνες και εβαλαν ξενο διευθυντη τοτε παλι θα το κλεισουν το μαγαζι γιατι δεν ξερει τιποτα απο ελλαδα (στην ουσια δεν τον ενδιαφερει καθολου η αγορα της ελλαδας),
και τελευταιο, οτι παιρνουν οι ξενοι απλα μετα απο λιγο το κλεινουν για να πουλανε τα δικα τους,
στις περισσοτερες περιπτωσεις παιρνουν την τεχνογνωσια και το πελατολογιο και μετα μην τον ειδατε τον παναή,
απο τα τελευταια παραδειγματα, η εταιρεια κατσελης,

tsompanis
16-11-2013, 00:08
και τελευταιο, οτι παιρνουν οι ξενοι απλα μετα απο λιγο το κλεινουν για να πουλανε τα δικα τους,
στις περισσοτερες περιπτωσεις παιρνουν την τεχνογνωσια και το πελατολογιο και μετα μην τον ειδατε τον παναή,
,


α γειά σου παλικάρι μου! στην περίπτωση της δωδώνης βάλε και άλλα δύο στοιχεία.το γάλα της περιοχής ενδιαφέρει μεγάλες εταιρίες (επίσης ξένων συμφερόντων vivartia κ.λ.π) και το brandname της εταιρίας είναι πολύ δυνατό στο εξωτερικό.

έχουν όμως και άλλα σχέδια.την είδηση ο georgep την αναμετέδωσε μισή.κοίτα στο παρακάτω λινκ πως θέλουν να πετάξουν απο το παιχνίδι τους μικρούς παραγωγούς...
http://www.agronews.gr/news/companies/arthro/104386/orgi-ktinotrofon-gia-tis-times-tis-dodoni/

tsompanis
16-11-2013, 00:39
Αγαπητέ ζόρζΠ ...πιάσε το αυγό και κούρευτο....
δεν μπορώ να τα γράψω όλα στο πληκτρολόγιο γιατί θέλω 1 μήνα!Θέλεις χαρτιά και στοιχεία?θα τα έχεις.να με συχωρνάς γιατί θα με περιμένεις ,αλλά εδώ στην στάνη δεν έχω και το καλύτερο σήμα.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να γκρινιάζω και αν υιοθετούσα απόψεις όπως οι δικές σου περί ελεύθερου εμπορίου κ.λ.π τότε δεν θα έπρεπε καν να γράφω.Αφόυ ΕΙΜΑΙ μέτοχος της εταιρίας απο το 2007,όπως και αρκετοί ακόμη συνάδελφοί μου.Βλέπεις τότε ήταν συναιτεριστική και σε όσους ήθελαν τους άνοιγε την πόρτα.

Το κέρδος των 8μυρίων για το 2012 το ανέφερα ως το πιο πρόσφατο παράδειγμα.φυσικά και είχε δώσει και το 2011 (περίπου 5,4 αν θυμάμαι καλά) και το 2010 και το 09 ,το 07 και πάει λέγοντας μέχρι το μακρινό 1978.Καλώς μέχρι εδώ?

Απο εκεί και πέρα υπάρχει η δωδώνη μέχρι τον οκτώβριο του 2013 και η δωδώνη μετά τον οκτωβρίο13 που πωλήθηκε.
μέχρι τότε η εταιρία είχε προκαταβάλει το 50% του γάλακτος για την νέα περίοδο (2014 και η προκαταβολή αφορά τα γάλατα των τεσσάρων πρώτων μηνών) και είχε μια υποδειγματική συνεργασία με τους προμηθευτές πρώτων υλών όπως πλαστικά τυποποίησης,χαρτικά συσκευασίας,ντενεκέδες κ.λ.π.έτσι δείχνουν και οι ισολογισμοί.

Οι νέοι αγοραστές λοιπόν,εκτός απο την εταιρία,καρπώθηκαν το τζάμπα γάλα 4 μηνών(αφού το είχε προπληρώσει η προηγούμενη διοίκηση) και όταν ήρθε ο απρίλης και θα έπρεπε να πλρώσουν κανονικά πλέον το νέο γάλα,το έπαιξαν κουκουρούκου μαζί με τους επόμενους μήνες!μάζεψαν τα φράγκα μιας ολόκληρης γαλακτικής περιόδου!!
ξέρεις για πόσα μιλάμε?για καμιά 40αριά μύρια.
καρπώθηκαν και τις αποθήκες που ήταν γεμάτες (άλλα 18 περίπου) και πλέον είχαν όλοι την άνεση να φεσώσουν και τους προμηθευτές που μέχρι τον 10/13 πληρωνόντουσαν στο ακέραιο κάθε 15 του μηνός...
μέχρι να το πάρουν χαμπάρι οι περισσότεροι,άντε γειά.
Αυτές είναι μπίζνες.βέβαια κατέστρεψαν μια ολόκληρη περιοχή αλλά και λοιπόν?που λες και εσύ....

για τέλος και μιας και χρησιμοποίησες και μπίζνες φράσεις να ΣΕ πω...

Όποιον μαρκετμεικερ -μπίζνεςπλανερ - μιντιαπλανερ και νταχτιρντί πλανερ και να ρωτήσεις το ίδιο θα σου πει...

΄''Όποια συνταγή βγάζει κέρδος,δεν την αγγίζεις" ούτε απο την γωνία να μην περνάς δηλαδή.περνάς πάντα στο λοξό και λες και ευχαριστώ.
Αυτοί μπήκαν για πλιάτσικο.
Τώρα βγήκε η βρώμα πως θέλει να την αγοράσει η κοκα κόλα! και δεν το άκουσα στο καφενείο ξέρεις...


μην κουράζεσαι όμως τζάμπα...σου έχω πρόταση ψημένη σε λίγο σε ένα καινούργιο θρεντ!!

tsompanis
16-11-2013, 00:44
και δευτερον αυτος ο ξενος διευθυντης ειναι εκει επειδη εχει πουληθει η εταιρια σε ξενους?,

η εταιρία πουλήθηκε στην simosfoods που ανήκει σε κυπριο και στην εξαγορά η πρόταση κατατέθηκε σε συνεργασία με μια εταιρία Ρωσικών συμφερόντων η οποία φαίνεται να έχει μεγάλο μερίδιο στις επιχειρήσεις του κύπριου

J-P-HELLAS
16-11-2013, 02:00
η εταιρία πουλήθηκε στην simosfoods που ανήκει σε κυπριο και στην εξαγορά η πρόταση κατατέθηκε σε συνεργασία με μια εταιρία Ρωσικών συμφερόντων η οποία φαίνεται να έχει μεγάλο μερίδιο στις επιχειρήσεις του κύπριου

ρωσικων συμφεροντων επιχειρηση στην κυπρο, συνηθως ειναι εβραιοι απο πισω,
δυστηχως η κυπρος ειναι ο παραδεισος της διεθνους απατης, και του ξεπλυματος μαυρου χρηματος απο ολα σχεδον τα κρατη,
μου θυμισε την πωληση του τηλεοπτικου σταθμου 902, σε κυπρια ofshore εταιρια που μετα τον πουλησε και εγινε το καναλι Ε

siraxanz
16-11-2013, 17:19
Γιάννη μου,τι σημασία έχουν όλα αυτά.
Οποίος έχει το χρήμα έχει κ το λόγο λένε σε μία εσχατιά της Ελλάδας, αιώνες τώρα. ...

R1200GlamorusSpecial

GeorgeP
18-11-2013, 16:01
............................................................
Κανονικά δεν θα έπρεπε να γκρινιάζω και αν υιοθετούσα απόψεις όπως οι δικές σου περί ελεύθερου εμπορίου κ.λ.π τότε δεν θα έπρεπε καν να γράφω.Αφόυ ΕΙΜΑΙ μέτοχος της εταιρίας απο το 2007,όπως και αρκετοί ακόμη συνάδελφοί μου.Βλέπεις τότε ήταν συναιτεριστική και σε όσους ήθελαν τους άνοιγε την πόρτα.
.................................................................................................


παρομοιως αγαπητε τσοπανη............
Αφου δεν εισαι θιασωτης του ελευθερου εμποριου ειναι φυσικο να διαφωνουμε.......θεμιτο ειναι κι υγιες ειναι μην με παρεξηγησεις.
Ως προς της συμμετοχης σου ως μετοχος στην εταιρεια Δωδωνη αυτο δεν σημαινει και τιποτε. Ειμαι μετοχος στην Αλφα Μπανκ με 3000 κοματια και στην εθνικη με καμια 10αρια χιλιαδες κοματια, αυτο δεν σημαινει οτι ξερω ¨η αντιλαμβανομαι το ποσα ειναι τα κερδη (πραγματικα ¨η οχι) και τα λοιπα οικονομικα της μεγεθη.
Δεν εχει σημασια αν ειναι συνεταιρισιτκη ¨η οχι μια ετερεια για ανοιγονται πορτες σε επενδυτες μετοχων, οι τραπεζες που δεν ειναι εχουν παντα τις πορτες τους ανοικτες!!!

PLOIGOS
18-11-2013, 16:26
...Ειμαι μετοχος στην Αλφα Μπανκ με 3000 κοματια και στην εθνικη με καμια 10αρια χιλιαδες κοματια...


Κ δεν μου λες ρε συ Γιωργο,μπορεις μηπως να μου βγαλεις ενα δανειακι που θελω, γιατι εχω ερωτευθει μια Ιταλιδα,αλλα δυστυχως εχει... ακριβα γουστα?:sm7::sm7::sm7:

GeorgeP
18-11-2013, 16:38
Κ δεν μου λες ρε συ Γιωργο,μπορεις μηπως να μου βγαλεις ενα δανειακι που θελω, γιατι εχω ερωτευθει μια Ιταλιδα,αλλα δυστυχως εχει... ακριβα γουστα?:sm7::sm7::sm7:

...μου αρεσει ο λογος που θες το δανειακι........:lo20:
αλλα Ιταλιδες κουκλαρες ΚΑΙ προθυμες με ταμπεραμεντο φωτια υπαρχουν ουκ ολιγες γιατι την συγκεκριμενη?:ha15::ha16:

PLOIGOS
18-11-2013, 16:43
...μου αρεσει ο λογος που θες το δανειακι........:lo20:
αλλα Ιταλιδες κουκλαρες ΚΑΙ προθυμες με ταμπεραμεντο φωτια υπαρχουν ουκ ολιγες γιατι την συγκεκριμενη?:ha15::ha16:


Γιατι τα κανει ολα κ (ας μην) συμφερει!!!!:re26::re26::re26:


https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/543835_437518036307964_1591972713_n.jpg

GeorgeP
18-11-2013, 17:03
Γιατι τα κανει ολα κ (ας μην) συμφερει!!!!:re26::re26::re26:


https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/543835_437518036307964_1591972713_n.jpg

Μακρια απο μενα Χρηστο τετοιες Ιταλιδες....μα ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥ μακρια!!!
Δεν αντεχω οικονομικα να τις αποκτησω ουτε να τις συντηρησω....αυτο το σπιτι-βολτα-συνεργειο με κουραζει αφανταστα.......κι ας κανουν σεξ ασυστολο οταν ειναι στα καλα τους.......προτιμω το καλο και συχνο σεξ κι οχι το ασυστολο σεξ αλλα ''οποταν δεν εχει πονοκεφαλο''!!!!...κι υποφερουν εχουν συχνα απο πονοκεφαλους!!!:p:)

tsompanis
18-11-2013, 20:18
Γιατι τα κανει ολα κ (ας μην) συμφερει!!!!:re26::re26::re26:


https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/543835_437518036307964_1591972713_n.jpg
το έσχισες το θέμα...αλλά για καλό σκοπό.είναι πολύ μ@υναρος το εργαλιόνι ...αλλά και η τιμή της,αφορμή διαζυγίου χαλαρουά:sm7:

ortho
18-11-2013, 21:49
Ολοι από μακριά τις κοιτάτε και σας τρέχουν τα σάλια! Ακριβή γκόμενα ο ένας, ασύστολο σεξ ο δεύτερος, .ούναρος ο τρίτος.....τι είστε σεις μπρε;!

:u58::u58::u58::u58::u58:

PLOIGOS
18-11-2013, 22:08
το έσχισες το θέμα...αλλά για καλό σκοπό.είναι πολύ μ@υναρος το εργαλιόνι ...αλλά και η τιμή της,αφορμή διαζυγίου χαλαρουά:sm7:


Εχεις δικιο περι σχισιματος κ ζητω συγγνωμη...Αλλα να λεμε κ κανα ξεκαρφωτο ετσι για να ξελαμπικαρει το κεφαλι μας δεν ειναι κακο νομιζω...Tα περι διαζυγιου με βρισκουν απολυτα συμφωνο μαζι σου!!:lo19:Συνεχιζουμε στο θεμα μας απροσκοπτα ομως!!!Δωσε πληροφορηση γερα!


Ολοι από μακριά τις κοιτάτε και σας τρέχουν τα σάλια! Ακριβή γκόμενα ο ένας, ασύστολο σεξ ο δεύτερος, .ούναρος ο τρίτος.....τι είστε σεις μπρε;!

:u58::u58::u58::u58::u58:


Εγω παντως την κοιταζω απο πολυ κοντα,γιατι την πηρε κολλητος κ θα μας βασανισει....:lo19::lo19::lo19:


Spam off!!!:ha16:

ortho
18-11-2013, 22:21
Εγω παντως την κοιταζω απο πολυ κοντα,γιατι την πηρε κολλητος κ θα μας βασανισει....:lo19::lo19::lo19:


Spam off!!!:ha16:


:ye33: Καμιά ξεπέτα θα την κάνεις τυχερέ!:ye02: