PDA

View Full Version : Garmin ...δεν με παει ρε gamoto χαχαχαχαχαχ!


mAthosalas
15-11-2013, 01:56
Αφου απετυχα παταγωδως να βρω μια συσκευη της προκοπης για χωμα,ηρθε το τελειωτικο χτυπημα και τα'παιξε μια αλλη noname συσκευη που ειχα χρονια και την ειχα για ασφαλτινα ταξιδια...(ολα μαζι!!!).:ha16:

Ετσι αφησα κατα μερος την αναζητηση για καλη συσκευη χωματινη-θα το ψαξω αργοτερα-και σε μια δημοπρασια στο ebay.co.uk πετυχα μια ξεφτιλα τιμη για ενα Garmin Nuvi 760T...:sm2:
Το πηρα στα χερια μου και πανευτυχης(ειδες που λεει γελά καλυτερα κλπ κλπ...λολ)να δω τι εχει...δεν εχει Ελληνικο Μενου.Παω λοιπον Tools-->settings-->Language και εκει εχει τρια υπομενου:Voice,Text & Keyboard...αυτα λοιπον ολα εχουν μονο επιλογες για British English...Εκει θελω να βαλω Ελληνικα...μπορει να γινει και πώς;...:hmmm:

Χτυπημα δευτερο.:ha15:Αφου παω στο site της Garmin κανω εγγραφη και δηλωνω τη συσκευη.Κατεβαζω και το προγραμμα Garmin Express για να συνδεω με το καλωδιο το Gps,το βλεπει και λεω οκ θα ειμαστε...αμ δε!:u55:Την αναγνωριζει,μου δινει Σειριακο αριθμο κ Αναγνωριστικο Μοναδας αλλά δεν μπορω να κανω καμμια εργασια...μου βγαζει ενα σφαλμα οτι απετυχε... Τι διaλο συμβαινει...:Απορία:

Garmin θελω αλλά που θα παει...θα το μαθω...:D:lo20:
Για δωστε τα φωτα σας μπας και ξεσκαλωσει λιγο:lo19:

Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στα παιδια που εχουν ηδη βοηθησει αρκετα μεσω ΠΜ...:ye02:

siraxanz
15-11-2013, 04:28
Προφανώς την έχει δηλώσει ο προηγούμενος.


R1200GlamorusSpecial

nivam
15-11-2013, 09:18
Δοκίμασε το Garmin webupdater, μήπως έχεις μεγαλύτερη τύχη.

siraxanz
15-11-2013, 09:57
Λοιπόν, μετά από μελέτη των δεδομένων

Η προσθήκη Ελληνικών γίνεται όπως προσπαθησες.

Η πιθανότερη αιτία αποτυχίας είναι το λειτουργικό (os)

Αν έχεις Windows XP σε κανα παλιό μηχάνημα ξαναπροσπαθησε με αυτά

Επίσης πιθανον να φταίει κ ο server Garmin λόγω κινησης

Όλα τα παραπάνω απο το διαδυκτιο κ απο προσωπική πείρα

Επισης κάνε ερώτηση στον πωλητή κ ζητα του να στα πέρασει αυτός η να το επιστρέψεις πίσω

Τελευταίο είναι να ζήσεις με τα αγγλικά, παρηγοριά το οτι το 550 zumo

μόνο αγγλικά έχει κ greeklish(αηδία).

Οπότε προσωπικά το δουλεύω στα Αγγλικά! Χρόνια τώρα
Αυτά

mAthosalas
15-11-2013, 12:28
Δοκίμασε το Garmin webupdater, μήπως έχεις μεγαλύτερη τύχη.

Το δοκιμασα και οταν παω να κανω αναβαθμισεις μου γραφει συνεχως(ενω δεν ισχυει)οτι δεν υπαρχει συνδεση δικτυου ιντερνετ...:Απορία:

N4pSt3R
15-11-2013, 12:40
Κώστα καλημέρα,

Sorry Που δεν σου απάντησα αλλά είχα κάτι τρεξίματα!!!

Το πρόβλημα είναι αυτό που σου είπε ο Χάρης, πρέπει να δηλωθεί το μηχάνιμα κάτι που προδιαθέτει να το έχει ξεδιλώσει ο προηγούμενος!

Έτσι θα μπορέσεις να κάνεις ένα update το GPS αλλά για το λειτουργικό του όχι για χάρτες κτλ.

Αν έχεις τους χάρτες που σου είχα στείλει κάνουν και είναι ποιο λειτουργικοί από τους νεότερους οπότε δοκίμασε αυτούς.Αν δεν τους έχεις πες μου!!

Μην σκάς έτσι είναι τα Garmin σου βγάζουν λίγο το λάδι!!

MARK
15-11-2013, 13:07
Κώστα καλημέρα,

Sorry Που δεν σου απάντησα αλλά είχα κάτι τρεξίματα!!!

Το πρόβλημα είναι αυτό που σου είπε ο Χάρης, πρέπει να δηλωθεί το μηχάνιμα κάτι που προδιαθέτει να το έχει ξεδιλώσει ο προηγούμενος!

Έτσι θα μπορέσεις να κάνεις ένα update το GPS αλλά για το λειτουργικό του όχι για χάρτες κτλ.

Αν έχεις τους χάρτες που σου είχα στείλει κάνουν και είναι ποιο λειτουργικοί από τους νεότερους οπότε δοκίμασε αυτούς.Αν δεν τους έχεις πες μου!!

Μην σκάς έτσι είναι τα Garmin σου βγάζουν λίγο το λάδι!!




Μέχρι να το μάθεις,μετά σκίζει.Καλοτάξιδο Κώστα
;)

mAthosalas
15-11-2013, 15:07
Κώστα καλημέρα,
Το πρόβλημα είναι αυτό που σου είπε ο Χάρης, πρέπει να δηλωθεί το μηχάνιμα κάτι που προδιαθέτει να το έχει ξεδιλώσει ο προηγούμενος!
Έτσι θα μπορέσεις να κάνεις ένα update το GPS αλλά για το λειτουργικό του όχι για χάρτες κτλ.


Στεφανε μαλλον αυτο μού δειχνει κι εμενα οτι φταιει τελικα...θα συνεννοηθω με τον πωλητη να δουμε...μακαρι γιατι ειναι ωραια συσκευη γμτ...:hmmm:

siraxanz
15-11-2013, 17:29
Προφανώς την έχει δηλώσει ο προηγούμενος.


R1200GlamorusSpecial

Στεφανε μαλλον αυτο μού δειχνει κι εμενα οτι φταιει τελικα...θα συνεννοηθω με τον πωλητη να δουμε...μακαρι γιατι ειναι ωραια συσκευη γμτ...:hmmm:

Για αυτό στο έγραψα, περίμενα να μου πεις ότι το δηλώσες στο όνομα σου.

Αν δεν το έκανες μην παιδευεσαι, δεν σου δίνει ούτε νερό η garmin...

Ασήκωτο μηχάνημα δεν το βλεπει,εκτός από τα νεα LT

Αλλά βρε Κώστα η τιμή ήταν πολύ χαμηλή, δουλευτο αγγλικά, συνήθεια είναι. ...

chrisoulis dim
15-11-2013, 23:10
φιλε μου μην κανεις εγγραφες στην garmin. κατεβασε στον υπολογιστη σου το garmin web updater και αφου το εγκαταστησεις συνδεσε το gps και απο κει θα το κανεις να μιλαει και να γραφει οτι θες..καλη επιτυχια:ha15:

mAthosalas
16-11-2013, 01:25
φιλε μου μην κανεις εγγραφες στην garmin. κατεβασε στον υπολογιστη σου το garmin web updater και αφου το εγκαταστησεις συνδεσε το gps και απο κει θα το κανεις να μιλαει και να γραφει οτι θες..καλη επιτυχια:ha15:
Nα τo!!!:re28:Αυτο ηθελε ακριβως που ειπες!!!Εκανα διαγραφη της δηλωμενης συσκευης στην επισημη Garmin σελιδα,και με το web uploader η συσκευη μιλαει πλεον Ελληνικα και το Μενου ειναι Ελληνικο :ye02:
Μενει τωρα εγκατασταση Χαρτων και φυγαμεεεεε να το δοκιμασουμε στο δρομο :sm2:

chrisoulis dim
16-11-2013, 09:27
Nα τo!!!:re28:Αυτο ηθελε ακριβως που ειπες!!!Εκανα διαγραφη της δηλωμενης συσκευης στην επισημη Garmin σελιδα,και με το web uploader η συσκευη μιλαει πλεον Ελληνικα και το Μενου ειναι Ελληνικο :ye02:
Μενει τωρα εγκατασταση Χαρτων και φυγαμεεεεε να το δοκιμασουμε στο δρομο :sm2:

αμα σου λεω.......τα δικα μου γκαρμιν μιλανε χιωτικα:p

mAthosalas
16-11-2013, 11:13
αμα σου λεω.......τα δικα μου γκαρμιν μιλανε χιωτικα:p

Ωπ ωπ...εμενα δεν ειχε αυτη την επιλογη...:sm7: ...ευχαριστω φιλε για τη βοηθεια :ye32:
Να βρουμε και χαρτες και ειμαστε κομπλε

chrisoulis dim
16-11-2013, 16:53
Ωπ ωπ...εμενα δεν ειχε αυτη την επιλογη...:sm7: ...ευχαριστω φιλε για τη βοηθεια :ye32:
Να βρουμε και χαρτες και ειμαστε κομπλε

αν θες τιποτα απο χαρτες του πλανητη γη πες μου:ha15:

Papadopaidi
17-11-2013, 21:26
Ρε τι με λέτε; Έχω πιει κ κάτι τσίπουρα κ νάματα από τη Θ.Λεοτουργία
κ είμαι κομπλέ... :ha15::ha15::ha15: Βυζαντινή Μουσική θα ακούει
ο φίλος μου ο Κώστας;

mAthosalas
03-12-2013, 21:22
Στο Nuvi 760 οταν ειναι σε λειτουργια η πλοηγηση ή απλα ο Χαρτης,και θελησει λογω χαμηλης μπαταριας φορτιση,οταν συνδεω το miniUSB καλωδιο φορτισης ειτε το 12V ειτε στην πριζα(τοιχου),τοτε αυτοματα σταματαει να απεικονιζει τον Χαρτη(ή την πλοηγηση)και μπαινει σε λειτουργια φορτισης(ή μεταφορας δεδομενων αν ειναι στο PC).
Πώς μπορω να φορτιζω ταυτοχρονα και να μην με βγαζει απο το Χαρτη της πλοηγησης; Υπαρχει καποιος τροπος και η δυνατοτητα αυτη στα Nuvi ή καθε φορα που φορτιζεται σταματαει η πλοηγηση;
Επισης βλεπω οτι υπαρχει διαφορά στο φορτιστη με το μινιUSB βυσμα που μπαινει πανω στην ιδια την συσκευη και στο φορτιστη που μπαινει πανω στην ειδικη βαση τού Nuvi(με τα pin επανω).
Ποια η διαφορά στη φορτιση αλλά και της ειδικης βασης δηλαδη αυτης
http://www.gpslodge.com/pictures/Nuvi760Mount.jpg
απο μια αλλη οποιαδηποτε βαση universal πχ απο μια τετοια;
http://www.rammount.com/Portals/0/Skins/NationalProducts/images/ramholga26_b.jpg

;;;:hmmm:

Gasgs
03-12-2013, 22:07
Κωστα επειδη εχω ακριβως το ιδιο μηχανημα, κατι δεν κανεις καλα . Εγω δηλαδη εβαλα προσφατα μια πριζα αδιαβροχη στο τιμονι 12v , πηρα ρευμα κατ ευθειαν απο την μπαταρια και την ωρα της πληγησης φορτιζω κανονικα συνδεοντας το στη θυρα mini usb, χωρις τη τριγωνη πισω βαση φορτισης γιατι δεν εχω το καλωδιο που δειχνεις στην πρωτη φωτο.
Μαλλον κατι παιζει με τα βολτ που βγαζει ο φορτιστης σου σπιτιου η μηχανης. Στη φωτο κατω διαβασε τα στοιχεια που πρεπει να εχει ενας φορτιστης για να το φορτισει.

http://i1079.photobucket.com/albums/w511/gas180k/20131203_204340.jpg

Οτι αλλη βοηθεια θελησεις……

mAthosalas
03-12-2013, 22:18
Ναι μαλλον η δυναμη φορτισης ειναι..αλλά ΠΟΣΗ πρεπει να ειναι για να κανει ταυτοχρονα πλοηγηση + φορτιση μαζι;...Ποσα mAh;:rolleyes:

Gasgs
03-12-2013, 22:24
Δεν γνωριζω ακριβως γι αυτο σου ανεβασα τη φωτο να διαβασεις τα στοιχεια και να ψαξεις στο ιντερνετ. Μονο που δεν εχω τωρα μαζι μου το φορτιστη αυτοκινητου να ανεβασω.
Επισης κατι ακομα αν τυχον και εχεις θεμα με τη μπαταρια , να ξερεις οτι θα βρεις εδω
Garmin Nuvi 760 GPS MultiEnergy (1250mah) (http://www.batteries.gr/product.asp?catid=4232)

commander
03-12-2013, 23:43
αυτος που δειχνει ο κωστας βγαζει 1 αμπερ......ειναι αρκετος να κανει φόρτιση και να πλοηγηση μαζι.....εαν θα βρεις εναν τέτοιο φορτιστή αυτα τα χαρακτηρηστικα πρεπει να εχει....αλλα και για καλου κακου δες και την μπαταρια τη δέχεται. ..

spitiko
04-12-2013, 00:45
Κωστα, απο λιγα Αμπερ του φορτιστη στην πριζα της μηχανης 12v σε usb με 500ma ειχα τα ιδια προβληματα στο ιδιο gps Garmin 760 μεχρι που καταφερα και το εκαψα(τροφοδοτικο απο 12v σε μινιusb που εβγαζε περισσοτερη ταση μαλλον ειχα προβλημμα και με την μπαταρια, θελει το λιγοτερο 1 αμπερ τροφοδοτικο.
Εαν χρειαστεις μπαταρια εχω παραγγείλει καινουργια και ειναι στο δρομο και μαλλον θα μου ειναι άχρηστη πλεον. Το gps ειναι απο της καλύτερες επιλογες εδω και 5 χρονια.

mAthosalas
04-12-2013, 01:19
O ενας φορτιστης που εχω(για τη μοτοσυκλετα)ειναι καλωδιο USB που συνδεεται με 12V ανταπτορακι το οποιο επανω γραφει 5V-1A.
Ο αλλος φορτιστης ρευματος(τοιχου-wall που λεμε...)που εχω ειναι με καλωδιο ενσωματωμενο στο φορτιστη,ο οποιος γραφει επανω 5V-2.0A.
Και οι δυο φορτιστες ειναι universal.Και στις δυο περιπτωσεις μολις βαζω για φορτιση,σταματα η απεικονιση Χαρτη ή πλοηγηση:rolleyes:

Αρα...αφου στα ρευματα ειμαστε οκ ή και παραπανω τού επιθυμητου,μηπως φταιει κατι αλλο;Μηπως δηλαδη τα Garmin θελουν ΜΟΝΟ φορτιστες της Εταιρειας;Μηπως οι φορτιστες Garmin εχουν άλλα καλωδιακια εσωτερικα που επιτρεπουν ταυτοχρονη φορτιση και πλοηγηση;:Απορία:
Μηπως φταιει κατι αλλο;...:hmmm:

mAthosalas
04-12-2013, 01:22
Εαν χρειαστεις μπαταρια εχω παραγγείλει καινουργια και ειναι στο δρομο και μαλλον θα μου ειναι άχρηστη πλεον. Το gps ειναι απο της καλύτερες επιλογες εδω και 5 χρονια.

Κι εγω αυτο το σκεφτηκα...μηπως δηλαδη φταιει η μπαταρια...οπότε ειμαι stand by,αν η μπαταρια αλλαζει ευκολα,τουλαχιστο να την βαλω και να δω αν οντως μετα φορτιζει και πλοηγει ταυτοχρονα,λεμε οτι εφταιγε οντως η μπαταρια που ηταν στα τελευταια της...:Απορία:
Και σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και τη βοηθεια:ye02:

mAthosalas
04-12-2013, 02:23
ουπς...ως "δια μαγειας" ή με άλλα λόγια με λιγη βοηθεια(αφου ξεστραβωθηκα)στο διαδικτυο...οι φορτιστές που εχω κανουν ταυτοχρονη φορτιση και πλοηγηση μαζι!:lo19: Εξηγω πώς γινεται αυτο και πιθανον να βοηθησει και άλλους εαν ερθουν στο ιδιο προβλημα.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ:
Ενω λοιπον εισαι στην οθονη απεικονισης Χαρτη με ή χωρις πλοηγηση-δεν παιζει ρόλο-και σου βγαλει ενδειξη χαμηλης μπαταριας,εσυ πας και συνδεεις τον φορτιστη σου(12V ή ρευματος)στη συσκευη σου.Αυτο λοιπον,σε καποιες περιπτωσεις(οπως εμενα),αυτοματως περναει σε κατασταση φορτισης και σε βγαζει εξω απο το Χαρτη ή την πλοηγηση.

Η ΛΥΣΗ:
Πριν ακομα συνδεσουμε το φορτιστη μας,βγαινουμε στο ΚεντρικοΜενου τού Garmin,δηλαδη εδω:
http://static.trustedreviews.com/94/817622/46c3/6760-nuvi760whereto.jpg
oπου θα προσεξατε οτι πανω πανω στη μπάρα,εχει την ενδειξη της μπαταριας...Εδω ακριβως ειναι το tip :cool:.
Παμε λοιπον και παταμε συνεχομενα για 10" πανω στην ενδειξη της μπαταριας και μάς βγαζει σε ενα κρυφο-διαγνωστικο Μενου της συσκευης,δηλαδη ακριβως εδω:
http://2.bp.blogspot.com/_PXBWMgM7Arc/SnmuLPX-J8I/AAAAAAAAAgg/YqiS7Kk_ia4/s320/GarminDiag.jpg

Εδω λοιπον-περα των αλλων χρησιμων στοιχειων που βλεπουμε στο μενου αυτο- μπορουμε να συνδεσουμε ΤΩΡΑ το φορτιστή μας και εν συνεχεια να πατησουμε το κουμπακι στην οθονη "Εξοδο" ή "exit" και ΒΟΥΑΛΑ!!!:sm2:
Πλεον ξαναγυριζει στο Χαρτη ή στην Πλοηγηση ενω ταυτοχρονα φορτιζει κανονικα και τη συσκευη μας.Αυτο συνεχιζεται επ'αοριστον,μεχρι να σβησουμε εμεις εαν θελησουμε τη συσκευη!:ha15:

Ελπιζω μεσα απο τις ανησυχιες μου,με τη βοηθεια και τη δικη σας,να βοηθησουμε και οποιον αλλο φιλο εχει το ιδιο θεματακι :ye02:

Gasgs
04-12-2013, 08:29
Κωστα ωραιο το κρυμμένο μενού που βρήκες, αλλα δεν ειναι αυτή η λύση την ωρα που οδηγείς να πρεπει να μπεις και να πατήσεις τη μπαταρια για 11δευτερολεπτα.
Εγω εκτος απο τον φορτιστη τοιχου που εχω γνησιο, ο αυτοκινητου ειναι universal . Αργοτερα θα σου ανεβασω φωτο.
Και κατι αλλο, τι χάρτες εχεις βαλει ?

mAthosalas
04-12-2013, 12:22
Και κατι αλλο, τι χάρτες εχεις βαλει ?
Aναβαση & Auto drive...:confused:

mAthosalas
04-12-2013, 16:19
Κωστα ωραιο το κρυμμένο μενού που βρήκες, αλλα δεν ειναι αυτή η λύση την ωρα που οδηγείς να πρεπει να μπεις και να πατήσεις τη μπαταρια για 11δευτερολεπτα.
Συμφωνω,εννοειται...μια "προσωρινη"ας πουμε λυση βρεθηκε.Τωρα για το τι ακριβως φταιει και τι πρεπει να κανω...ας βοηθησει καποιος...δεν ξερω τι μπορει να φταιει...:hmmm::Απορία: