PDA

View Full Version : Φταις η δε φταις?


VILLY
02-08-2009, 11:13
Το παρακάτω είναι ελαφρώς μακάβριο και για γερά στομάχια οπότε όσοι δε τ’ αντέχετε αλλάξτε thread.

Φανταστείτε ότι βρίσκεστε σε κάποια Ελληνική Εθνική οδό, και ενώ οδηγείτε άκρως συνετά και εντός ορίων ταχύτητας ξαφνικά πετάγεται ένα άτομο από το πουθενά, πέφτει πάνω στο ι.χ. σας και τον σκοτώνετε.
Οδηγείστε βιαίως (ενίοτε και χειροπεδάτος) ενώπιον της δικαιοσύνης, η οικογένεια του εκλιπόντος κυνηγά να σας λυντσάρει και εσείς χεσμένος από το φόβο, την έκπληξη και τη τεράστια στεναχώρια (διότι όπως και νάχει-σκοτώσατε έστω και ακούσια) ψάχνεται μέρος να κρυφτείτε (μεταφορικά & νοητά βέβαια).
Περιγράψτε τα αισθήματα που σας προκαλεί το παραπάνω.
Αδικία, πίκρα, θυμό, λάθος ή σωστό της δικαιοσύνης.
Έπειτα διαβάστε και αυτό:
Από AgoraPress.gr (http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=1665)
...Στην προσπάθειά του ο άτυχος ιερέας να διασχίσει κάθετα το οδόστρωμα, παρασύρθηκε από ένα διερχόμενο ΙΧ αυτοκίνητο, που είχε κατεύθυνση από το Ηράκλειο προς το Ρέθυμνο.
Ο 51 ετών οδηγός του οχήματος δεν πρόβαλε να τον αντιληφθεί με αποτέλεσμα να τον παρασύρει και να τον σκοτώσει.
Άμεσα στην περιοχή έσπευσε ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ, όπου οι διασώστες του μετέφεραν τον άτυχο ιερωμένο στο νοσοκομείο, όμως ήταν ήδη πολύ αργά καθώς ο 75χρονος είχε ήδη εκπνεύσει.
Άνδρες του τμήματος τροχαίας Ρεθύμνου συνέλαβαν τον οδηγό του ΙΧ, ο οποίος κατάγεται από το Ρέθυμνο αλλά διαμένει στην Αθήνα.
Ο 51 ετών άνδρας κατηγορείται για ανθρωποκτονία από αμέλεια και τις επόμενες ώρες θα οδηγηθεί ενώπιον της δικαιοσύνης.
Την προανάκριση για τα ακριβή αίτια του δυστυχήματος διενεργεί το τμήμα τροχαίας Ρεθύμνου.

Φίλοι μου το 1995 και ενώ πήγαινα στη δουλειά μου μέρα μεσημέρι έπεσε πάνω μου ένας υπερήλικας ο οποίος λες και ήθελε να αυτοκτονήσει στόχευσε το αμάξι μου και το πέτυχε!
Αποτέλεσμα: Ο παππούς έμεινε επί τόπου και εμένα ξεκινούσε ο 12ετής Γολγοθάς μου.

Στοιχεία ατυχήματος:
Ευθεία οδός μέρα μεσημέρι με άπειρη ορατότητα. Τον είδα αριστερά πάνω στο μηχανάκι του αλλά δε φανταζόμουνα με τίποτα ότι θα έκανε το "σάλτο μορτάλε" προς το αμάξι μου. Ούτε το πόδι στο φρένο δε πρόλαβε να πάει.
Ξηρό οδόστρωμα. Από το φρενάρισμα αποδείχθηκε η ταχύτητα μου ότι ήταν εντός ορίων.
Ο δρόμος ήταν β' εθνικό δίκτυο δηλαδή ταχεία οδός με διπλή γραμμή στη μέση που σημαίνει τοίχος και που σε καμία περίπτωση δεν διασχίζεις κάθετα.
Ο παππούς όμως ήθελα να πάει από το χωράφι στο απένταντι χωράφι, κοίταξε μόνο απο τη μια μπάντα, δεν κοίταξε από τη δικιά μου και βγήκε αστραπή!
Ο παππούς ήταν πρόσφατα εγχειρισμένος σε κακή κατάσταση υγείας και με καταρράχτη στα μάτια.
Είχε 4 παραβάσεις του κοκ ενώ εγώ καμία.
Το ψυχολογικό μου σοκ μεγάλο για χρόνια και έκτοτε στη θέα του αίματος ή ενός ατυχήματος νοιώθω το "κόμπο" στο στομάχι μου.

Και όμως... οδηγήθηκα στη δικαιοσύνη, σύρθηκα είναι ο όρος, η οικογένεια που την έπεσε.
Στο 1ο ποινικό δικαστήριο και ενώ αποδείχθηκε ότι ήμουν παντελώς αθώος εντούτοις έφαγα 2 μήνες μόνο, με το σκεπτικό της δικαιοσύνης και βάσει ενός άγραφου νόμου, ότι πρέπει να προσέχουμε το τρελό και το τυφλό.
Η δικαιοσύνη όμως δεν μας εξηγεί το πως!:confused: Πως μπορείς τεχνικά και ενώ οδηγείς με 70 ή 80 χλμ να προλάβεις να σταματήσεις στα 2 μέτρα όταν πέσει ξαφνικά κάποιος πάνω σου? Πως? Ούτε υπερσύγρονο κομπιούτερ της NASA δεν μπορεί να τα καταφέρει!

Έπειτα από αρκετά χρόνια, ο γιος του εκλιπόντα θέλησε να αντικαταστήσει το αμάξι του (το ταξί του) και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός του θανάτου του πατέρα του και προσπάθησε να μου αποσπάσει χρηματική αμοιβή.
Αφού αρνήθηκα οδηγηθήκαμε στα δικαστήρια.
Στο 1ο μια προεδρίνα με δίκασε με συνυπαιτιότητα 40% και ο δικηγόρος του διεκδικούσε κάποια εκατομμύρια.
Στο 2ο (εφετείο) αθωώθηκα πλήρως και
στο 3ο στον Άρειο Πάγο δηλαδή ... μια από τα ίδια. Αθωώθηκα παμψηφεί
Ο γιος πλήρωσε μια περιουσία στο δικηγόρο που προφανώς τους είχε τάξει ότι τα τον ξεβρακώσουμε το μαμακα τον Villy και θα γίνει πλούσιος.
Εγώ όμως φίλοι μου τελικώς έλαβα την απόφαση του ¨Άρειου Πάγου με πλήρη αθώωση και μάλιστα παμψηφεί έπειτα από 12 ολόκληρα χρόνια, ταλαιπωρίας. 12 χρόνια ψυχολογικής πίεσης και αρκετής στεναχώριας που όλα αυτά δεν τα χρωστούσα σε κανένα όταν πήγαινα στη δουλειά μου νηφάλιος και απερίσκεπτος εκείνο το μοιραίο μεσημέρι του 1995.

Τα συμπεράσματα δικά σας φίλοι μου και απλά απαντήστε στο ερώτημα:
Μήπως ο νομοθέτης πρέπει να αναθεωρήσει τη πρακτική που ακολουθείται σε αυτές τις περιπτώσεις με στόχο να προασπίσει τη τιμή, την υπόληψη και κυρίως τη ψυχή των άτυχων οδηγών που μαζί με τα πραγματικά θύματα είναι και αυτοί με τη σειρά τους θύματα?
Εχει τελικά ο Ελληνικός νόμος κενά σε αυτή τη περίπτωση ή όχι?

DERTILAS
02-08-2009, 11:55
Ποιος νομος δεν εχει κενα????Για αυτο και ειμαστε λογικα οντα ( σε καποια μεγαλη πλειοψηφια!) για να μπορουμε να χειριζομαστε τις καταστασεις! Για αυτο και υπαρχουν τα δικαστηρια, οι ενορκοι, για να ζυγιζουν τις καταστασεις και να βγαζουν δικαιες αποφασεις! Αυτα βεβαια σε ενα κρατος δικαιου και οχι σε αυτο που σημερα ονομαζουμε δημοκρατικο καθεστως! Προτεινω λοιπον να κυνηγησουμε μανιωδως την ενταξη μας στο βουλευτικο σωμα, εκεινο που εχει αυτην την...........πως την λενε??? ΑΣΥΛΙΑ την λένε, γιατί όλοι οι υπόλοιποι Ελληνες πολιτες δεν έχουμε καμμια ελπίδα με το κατεστημένο! Ολα απλα είναι θεμα τυχης, και εσυ αγαπητέ φιλε απλά βρεθηκες σε λάθος τόπο και χρόνο! Τουλαχιστον βρήκες το δίκιο σου εστω και μετα απο 12 χρόνια!

vellos
02-08-2009, 11:57
Ποιος νομος δεν εχει κενα????Για αυτο και ειμαστε λογικα οντα ( σε καποια μεγαλη πλειοψηφια!) για να μπορουμε να χειριζομαστε τις καταστασεις! Για αυτο και υπαρχουν τα δικαστηρια, οι ενορκοι, για να ζυγιζουν τις καταστασεις και να βγαζουν δικαιες αποφασεις! Αυτα βεβαια σε ενα κρατος δικαιου και οχι σε αυτο που σημερα ονομαζουμε δημοκρατικο καθεστως! Προτεινω λοιπον να κυνηγησουμε μανιωδως την ενταξη μας στο βουλευτικο σωμα, εκεινο που εχει αυτην την...........πως την λενε??? ΑΣΥΛΙΑ την λένε, γιατί όλοι οι υπόλοιποι Ελληνες πολιτες δεν έχουμε καμμια ελπίδα με το κατεστημένο! Ολα απλα είναι θεμα τυχης, και εσυ αγαπητέ φιλε απλά βρεθηκες σε λάθος τόπο και χρόνο! Τουλαχιστον βρήκες το δίκιο σου εστω και μετα απο 12 χρόνια!



:sm7:

gsmaniac
02-08-2009, 19:14
Παλι καλα που δικαιωθηκες μετα απο ΜΟΝΟ 12 χρονια:sm7::sm7:ειναι μεγαλο τα θεμα και ειναι δυσκολο να συζητηθει στο forum,η δικη μου περιπτωση ειναι λιγο διφορετικη.....ενας τυπος ψιλοσουρωμενος ,περασε ενα κοκκινο,4 τα ξημερωματα και επεσε πανω στο κεντρο του δικου μου αυτοκινητου,μετα απο 2 εβδομαδων νοσηλεια κλπ,καταλαβα οτι αυτο θα μπορουσε να συμβει στον καθενα και δεν κυνηγησα νομικα τον τυπο.το αποτελεσμα ηταν μετα απο 4 δικαστηρια που μαζι παρουσιαζομασταν και ζητουσα αθωωση του,να ξεμπερδεψη.νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα συνειδησης;)

ntinopoulos
02-08-2009, 20:14
φιλε villy,σε καταλαβαινω απολυτα!κατι παρομοιο ειχε συμβει και στον παππου μου με ενα ζευγαρι υπερηλικων και παρομοιες καταστασεις ειχαμε περασει κι εμεις.κανονικα θα πρεπε οταν δε φταις να πηγαινεις σπιτακι σου και να μη σου σκοτιζουν τα π@π@ρια!και πιστευω οτι αν μου τυχαινε κατι παρομοιο δεν θα ειχα καν τυψεις!ερχεται στο καθε ζωο να κανει οτι πιο κουλο στο δρομο και θα ζητανε οι συγγενεις τα ρεστα?ελεος!οπως και,ασχετο βεβαια,δε θα χα τυψεις αν αναγκαζομουν να σκοτωσω για να προστατεψω την οικογενεια μου!:D

NLS
03-08-2009, 11:04
φίλε Ντινόπουλε δεν είναι ακριβώς έτσι

όσο και να μη φταις, αν συμβεί κάτι τέτοιο δεν είσαι και εσύ όσο ζώο είναι (στιγμιαία ζώο πάντως) αυτός που έκανε το αψυχολόγητο και το πλήρωσε "πάνω σου" με τη ζωή του

τύψεις μπορεί να μη νιώθεις αφού δεν φταις ούτε 1% (ΟΤΑΝ δεν φταις ούτε 1% γιατί πίστεψε με, το 1% το έχει και ο πιο... αθώος), αλλά νιώθεις σίγουρα άσχημα γιατί εμπλέκεσαι χωρίς να το θες (αυτό έλειπε να το ήθελες), στο θάνατο ενός ανθρώπου

ακόμα και αυτοκτονία να ήταν (όχι δυστύχημα) με σημείωμα του νεκρού κλπ. ΠΑΛΙ κάθε φυσιολογικός άνθρωπος θα ένιωθε χάλια

έχω ζήσει παρόμοια με τα προαναφερόμενα ως τρίτος (δηλ. δικό μου πρόσωπο, να εμπλακεί σε κάτι τέτοιο) και ελαφρότερα (τραυματισμός άλλου) ως άμεσα εμπλεκόμενος ...ως τρίτος η εύκολη αντίδραση (και αυτή που είχα και εγώ) είναι αυτή που αναφέρεις... ΜΟΝΟ ως τρίτος όμως... στα παπούτσια του εμπλεκόμενου δεν μπαίνεις εύκολα (και δεν στο εύχομαι και καθόλου δηλαδή)

ntinopoulos
03-08-2009, 11:44
φίλε Ντινόπουλε δεν είναι ακριβώς έτσι

όσο και να μη φταις, αν συμβεί κάτι τέτοιο δεν είσαι και εσύ όσο ζώο είναι (στιγμιαία ζώο πάντως) αυτός που έκανε το αψυχολόγητο και το πλήρωσε "πάνω σου" με τη ζωή του

τύψεις μπορεί να μη νιώθεις αφού δεν φταις ούτε 1% (ΟΤΑΝ δεν φταις ούτε 1% γιατί πίστεψε με, το 1% το έχει και ο πιο... αθώος), αλλά νιώθεις σίγουρα άσχημα γιατί εμπλέκεσαι χωρίς να το θες (αυτό έλειπε να το ήθελες), στο θάνατο ενός ανθρώπου

ακόμα και αυτοκτονία να ήταν (όχι δυστύχημα) με σημείωμα του νεκρού κλπ. ΠΑΛΙ κάθε φυσιολογικός άνθρωπος θα ένιωθε χάλια

έχω ζήσει παρόμοια με τα προαναφερόμενα ως τρίτος (δηλ. δικό μου πρόσωπο, να εμπλακεί σε κάτι τέτοιο) και ελαφρότερα (τραυματισμός άλλου) ως άμεσα εμπλεκόμενος ...ως τρίτος η εύκολη αντίδραση (και αυτή που είχα και εγώ) είναι αυτή που αναφέρεις... ΜΟΝΟ ως τρίτος όμως... στα παπούτσια του εμπλεκόμενου δεν μπαίνεις εύκολα (και δεν στο εύχομαι και καθόλου δηλαδή)
δε λεω οτι πετας απ τη χαρα σου,οπωσδηποτε στεναχωριεσαι,αλλα οχι και τυψεις!:hmmm:

pepax66
03-08-2009, 12:12
Φίλε Βασίλη όπως τα περιγράφεις φυσικά και δεν φταις αλλά:

1. Να υποθέσω ότι δεν κινήθηκες καθόλου εξαρχής το 1995 έναντι των αντιδίκων ή της πρωτόδικης απόφασης (όπως θα κάναμε οι περισσότεροι) και γιαυτό ήσουν τόσα χρόνια "εκθετος" στην βουλιμία των συγγενών. Ο νόμος άφησε το κενό σε περίπτωση που βρισκόταν κάτι άλλο στην πορεία να σε επιβαρύνει.
2. Οι νόμοι θεσπίζονται από νομικούς, ψηφίζονται από νομικούς και εφαρμόζονται από νομικούς (δικολάβους) άρα όπως καταλαβαίνεις για το ψωμάκι τους δουλευουν οι άνθρωποι όσο μεγάλο και εάν είναι αυτό.
3. Η ψυχική σου οδήνη μπορεί πολλές φορές να σε καταστρέψει εάν την μεταφέρεις και την μετατρέψεις σε πόνο δικό σου ή της οικογένειάς σου και γιαυτό πρέπει να αφήσεις πολλές φορές τους νόμους της φυσικής να κάνουν την δουλιά τους (δράση - αντίδραση) .
4. Τις υλικές ζημιές τις δικές σου ποιός τις πλήρωσε? Δεν περιμένω απάντηση από τα γραφόμενα σου κατάλαβα πως το έκανες εσύ (βλέπε 1 και 3).
5. Οι νόμοι δεν έχουν κενά έχουν παράθυρα μικρά ή μεγάλα γιατί εάν δεν υπήρχαν αυτά δεν θα υπήρχε και δικαστικό σύστημα και όλοι αυτοί που ζουν από αυτό αλλά και οι ίδιοι οι νόμοι θα ήταν απολύτως απόλυτοι πράγμα που δεν θα το θέλαμε.
6. Δεν είμαι νομικός. (ακούω όμως τον Νομικό ;))

:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

TEOSS
04-08-2009, 02:23
Φίλε VILLY ,το ότι εμπλεκόμενος σε θανατηφόρο τροχαίο ατύχημα οδηγήθηκες στην δικαιοσύνη είναι σωστό ,γιατί διαφορετικά ποιος θα εξετάσει τις συνθήκες του ατυχήματος ώστε να αποδοθούν ευθύνες εάν προκύπτουν ; Ο...αστυφύλακας ; Στην περιγραφή του δικαστικού … σίριαλ αφήνεις πολλά κενά όπως το πως μετρήθηκε φρενάρισμα όταν λες ¨Ούτε το πόδι στο φρένο δε πρόλαβε να πάει¨ και ¨ ενώ οδηγείς με 70 ή 80 χλμ να προλάβεις να σταματήσεις στα 2 μέτρα όταν πέσει ξαφνικά κάποιος πάνω σου? ¨ έγινε πραγματογνωμοσύνη ;κατατέθηκε στο δικαστήριο; Γιατί άφησες για χρόνια την πρωτόδικη απόφαση να υφίσταται και δεν έκανες προσφυγή στο εφετείο ( ποινικό ) δίνοντας πάτημα στον υιό του θανόντα να σε σύρει σε μακροχρόνιο δικαστικό αγώνα στα ΑΣΤΙΚΑ δικαστήρια ;Γιατί δίνης το χαρακτηρισμό ¨μόνο¨ στη 2μηνη καταδίκη αφού ¨αποδείχθηκε ¨η αθωότητα σου ; ΔΕΝ υπάρχει καταδίκη βάση ΑΓΡΑΦΟΥ νόμου. Τελικά η δικαιοσύνη βάση των ισχύων νομών σε δικαίωσε! Το μακροχρόνιο αυτών των υποθέσεων έχει σχέση με την πλήθος τους και όχι με νομικά κενά-παράθυρα και υφίσταται σε όλα τα κράτη και όχι μόνο στην Ελλάδα.

VILLY
04-08-2009, 09:39
Φίλε VILLY ,το ότι εμπλεκόμενος σε θανατηφόρο τροχαίο ατύχημα οδηγήθηκες στην δικαιοσύνη είναι σωστό ,γιατί διαφορετικά ποιος θα εξετάσει τις συνθήκες ......
............ Τελικά η δικαιοσύνη βάση των ισχύων νομών σε δικαίωσε! Το μακροχρόνιο αυτών των υποθέσεων έχει σχέση με την πλήθος τους και όχι με νομικά κενά-παράθυρα και υφίσταται σε όλα τα κράτη και όχι μόνο στην Ελλάδα.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου.

1)Όταν αναφέρομαι στο ότι δε πρόλαβα να πατήσω το πόδι στο φρένο, κυριολεκτώ. Δε πρόλαβα να κάνω τη κίνηση για να σώσω τον άνθρωπο. Βέβαια το πόδι τελικά σαφώς και πήγε στο φρένο (αντανακλαστικά) αλλά είχα ήδη τον μακαρίτη κάτω από το jeep μου, μαζί με το μικρό μηχανάκι του.
Η Τ.Ο.Τ.Α. έσπευσε επί τόπου και διενήργησε εξονυχιστικό έλεγχο και αφού κατέγραψε τα στοιχεία του ατυχήματος, η έκθεση και το πόρισμα της ΤΟΤΑ ήταν τόσο εις βάρος του μακαρίτη και τόσο υπέρ εμού που ο δικηγόρος μου (πολύπειρος σε αυτά) δεν έχει ξανασυναντήσει τόσο ξεκάθαρη υπόθεση όπως μου είπε τότε.

2)Το "μόνο" για τους 2 μήνες της καταδίκης, το συμπεριέλαβα διότι όποιος γνωρίζει από αυτά (εγώ τα έμαθα ως εμπλεκόμενος πλέον), 2 μήνες για θάνατο εξ αμελείας είναι το ελάχιστο της ποινής μιας και ουδέποτε έχει αθωωθεί παντελώς κανείς. Έστω και για τη ψυχική οδύνη των συγγενών, ο πρόεδρος επιδικάζει ένα ελάχιστο.

3)Ο άγραφος νόμος που αμφισβητείς, όντως υπάρχει. Οι δικαστές λένε ότι πρέπει πάντα νάχουμε το νου μας στους τυφλούς και στους τρελούς. Αυτό ειπώθηκε άλλωστε και όταν έγινε η ανάγνωση της ποινής. Βάσει αυτού κανείς δεν είναι 100% αθώος αλλά δεν μας εξηγούν όμως πως θα αποφύγουμε ένα τρελό ή τυφλό που πέφτει στο καπό του αμαξιού μας ενώ αυτό κινείται με 70 χλμ την ώρα. Όπως έγραψα και το προηγούμενο ποστ ούτε η NASA μπορεί να βρει τέτοιο σύστημα ακαριαίας αντιμετώπισης!

4)Την πρωτόδικη απόφαση δεν την άφησα. Όταν βγαίνει η απόφαση στο πρωτοδικείο ο εναγόμενος έχει το δικαίωμα να ασκήσει την έφεση.
Εγώ θεωρώντας ότι έλαβα το κατώτατο της ποινής με δεδομένο ότι ουδείς (όπως είπαμε και πριν) αθωώνεται πλήρως, δεν άσκησα έφεση. Απλό!
Ο γιος όμως του θανούντα (ρεμάλι) αφού θυμήθηκε μετά από κάποια χρόνια ότι υπάρχει τρόπος να τα κονομήσει (εκμεταλλευόμενος το θάνατο του ίδιου του πατέρα) και αφού παροτρύνθηκε από τον "αετονύχη" δικηγόρο που τσέπωσε στο ακέραιο τελικά τη παχιά αμοιβή του ξεκίνησε το αστικό δικαστήριο 1 βδομάδα προ της λήξεως της προθεσμίας τους.
Βλέπεις ο δικηγόρος του τσέπωσε κάποιες χιλιάδες ευρώ αφού κατάφερε να πείσει το βλάκα το γιο να το φτάσουν έως τον Άρειο Πάγο. Μόνο τα παράβολα του Αρείου πάγου αν θυμάμαι καλά ξεπερνούν τα 2000 ευρώ.
Το κακό είναι ότι σε αυτή την κατρακύλα των οικονομικών αμοιβών για δικηγόρους μπήκα δυστυχώς και εγώ αφού έπρεπε να πληρώνω τα ίδια και στο δικό μου. Με αθώωση 100 % σε Εφετείο και Άρειο Πάγο (εκεί στα αστικά δεν άφαγα ούτε μια ημέρα ποινής, ούτε ένα ευρώ αποζημίωσης) μου υπεδείχθη να διεκδικήσω εις το ακέραιο τις αμοιβές που πλήρωσα εγώ, από το συκοφάντη αντίδικό μου (γιο), πράγμα που και πάλι αρνήθηκα σεβόμενος μνήμες, ήθη και αξίες!
Η μαμακία για το βλάκα το γιό είναι ότι προσπάθησα να έρθω σε συνενόηση μαζί του ούτως ώστε να τον βοηθήσω εγώ προσωπικά (συνεναίσω) να πάρει κάποιο καλό ποσό από την ασφαλιστική μου, αλλά ο τυπάκος γύρευε τον άμεσο πλουτισμό και πήγε για τα πολλά. Πήγε βέβαια για μαλί και βγήκε ... εντελώς κουρεμένος, αφού όπως προανέφερα και τα 2 δικαστήρια δεν μου επιδίκασαν ούτε ένα ευρωσέντ!!!

ntinopoulos
04-08-2009, 10:42
κακως δε διεκδικησες τουλαχιστον τα χρηματα που εβαλες!επισης επρεπε να τον γραψεις στα αρχ..ια σου !αυτα!μη σου πω να του τραβαγες μια αγωγη για ψυχικη οδυνη!;)

vp_68
04-08-2009, 13:34
Φίλε Βασίλη όπως τα περιγράφεις φυσικά και δεν φταις αλλά:

1. Να υποθέσω ότι δεν κινήθηκες καθόλου εξαρχής το 1995 έναντι των αντιδίκων ή της πρωτόδικης απόφασης (όπως θα κάναμε οι περισσότεροι) και γιαυτό ήσουν τόσα χρόνια "εκθετος" στην βουλιμία των συγγενών. Ο νόμος άφησε το κενό σε περίπτωση που βρισκόταν κάτι άλλο στην πορεία να σε επιβαρύνει.
2. Οι νόμοι θεσπίζονται από νομικούς, ψηφίζονται από νομικούς και εφαρμόζονται από νομικούς (δικολάβους) άρα όπως καταλαβαίνεις για το ψωμάκι τους δουλευουν οι άνθρωποι όσο μεγάλο και εάν είναι αυτό.
3. Η ψυχική σου οδήνη μπορεί πολλές φορές να σε καταστρέψει εάν την μεταφέρεις και την μετατρέψεις σε πόνο δικό σου ή της οικογένειάς σου και γιαυτό πρέπει να αφήσεις πολλές φορές τους νόμους της φυσικής να κάνουν την δουλιά τους (δράση - αντίδραση) .
4. Τις υλικές ζημιές τις δικές σου ποιός τις πλήρωσε? Δεν περιμένω απάντηση από τα γραφόμενα σου κατάλαβα πως το έκανες εσύ (βλέπε 1 και 3).
5. Οι νόμοι δεν έχουν κενά έχουν παράθυρα μικρά ή μεγάλα γιατί εάν δεν υπήρχαν αυτά δεν θα υπήρχε και δικαστικό σύστημα και όλοι αυτοί που ζουν από αυτό αλλά και οι ίδιοι οι νόμοι θα ήταν απολύτως απόλυτοι πράγμα που δεν θα το θέλαμε.
6. Δεν είμαι νομικός. (ακούω όμως τον Νομικό ;))

:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

Συμφωνώ

pepax66
04-08-2009, 15:36
3)Ο άγραφος νόμος που αμφισβητείς, όντως υπάρχει.

Φίλε Βασίλη όχι μόνο άγραφος νόμος υπάρχει αλλά και εθιμικό δίκαιο και αρκετά άλλα πράγματα που δεν υπάρχουν στο ποινικό κώδικα ή στην δικονομία παρά μόνο σε παραδείγματα όπως για μια μπαλωθιά στην Κρήτη δεν θα σε δικάσουν με τον ίδιο τρόπο για μια μπαλωθιά στον Πειραιά! Το πλημμέλημα που διέπραξες αφού αποδείχθηκε ότι ήταν αυτό (φόνος εξ αμελείας) έχει ανώτερα και κατώτερα όρια ποινής και το γεγονός ότι ορίσθηκε κάποιο από αυτά σημαίνει ότι καταδικάσθηκες και δεν αθωώθηκες. Το γεγονός ότι υπήρχε συνέχεια στα αστικά αποδεικνύει ότι υπήρχε καταδικαστική απόφαση εναντίον σου την οποία αμέλησες. Την μνήμη του μακαρίτη μόνο εσύ τίμησες και μπράβο σου αλλά τώρα που την σπείλωσε ο γυιός του πως νιώθεις?

:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

VILLY
04-08-2009, 17:25
Φίλε Βασίλη ................
Την μνήμη του μακαρίτη μόνο εσύ τίμησες και μπράβο σου αλλά τώρα που την σπείλωσε ο γυιός του πως νιώθεις?

:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

Αηδία!!! τι άλλο;

TEOSS
09-08-2009, 15:51
Το ¨μόνο¨ δεν το εννοούσα νομικά αλλά πως το δέχθηκες και δεν πήγες εφετείο θεωρώντας αδύνατη την αθώωση(λάθος). Στις περισσότερες περιπτώσεις πρωτόδικα τρως μια ποινή για να δουλέψει το σύστημα (ξέρεις τι πλάκα έχει να βλέπεις δικηγόρους να ζητούν από το δικαστή μεγαλύτεροι ποινή από αυτή που μόλις ανακοίνωσε για να είναι εφέσιμη! Σωστά πράττουν βέβαια). Αυτά που πέρασες είναι ένα μάθημα για όλους ώστε να μην αφήνουν εκκρεμής υποθέσεις και εμπιστεύονται προφορικές διαβεβαιώσεις του στιλ ¨δε θέλω τίποτα¨ .Όταν γράφετε μια ποινή πάντα συνοδεύεται από το άρθρο του Π.Κ.(π.χ. 5μηνες φυλακή και 2000 χρηματικό πρόστιμο για 361 Π.Κ.) δεν μπορεί να γραφτεί ποινή για άγραφο νόμο, εάν το αδίκημα δεν προβλέπετε ο παραβάτης αθωώνετε(π.χ. η ανάπτυξη του διαδικτυου έφερε αδικήματα που άργησε να ενσωματώσει η δικονομία). Τα ελαφρυντικά είναι άλλο πράγμα.

Arkas
23-08-2009, 12:26
Περαστικά κι' αγύριστα φίλε Βασίλη!
Τίποτε άλλο...

Major_Goose
24-08-2009, 09:19
Ας σας πω λοιπόν και γω την δική μου ιστορία που εμπίπτει στην κατηγορία αυτή της τρέλλας. Ηταν 1995 Μάιος, 22 του μήνα μια μέρα μετά την γιορτή μου και ήμουνα με άδεια στην Αθήνα, απο το στρατό που υπηρετούσα στην Χιο ως έφεδρος λοχίας.

Κάθοδος της Μεσογείων, περίπου 10 το πρωί οδηγώ ενα TENERE 600 γαλάζιο που χα τότε και βρίσκομαι στην μεσαία λωρίδα σε φανάρι πρίν το κεντρικό φανάρι του Χολαργού (που στρίβει αριστερά στον διπλό δρόμο που ανηφορίζει μέχρι μια εκκλησία κ.λ.π.)

Μου ανόιγει πράσινο και ξεκινάω , έχοντας πίσω δεξιά μου 2-3 αυτοκίνητα και αριστερά αλλα δυο και ενα παλικάρι με ενα ΧΤ.

Λογικά φεύγω απο το φανάρι προπορευόμενος με τους υπόλοιπους να με ακολουθούν σε κοντινή απόσταση. Χωρίς ιδιάιτερη επιτάχυνση, κάνοντας νορμαλ αλλαγές.

Φτάνοντας κάποια μέτρα πρίν το επόμενο φανάρι υπάρχει στην μέση του οδοστρώματος κυρία ηλικίας περίπου 65 ετών, με την τσάντα της, η οποία κινείται (ενώ υπάρχει κόκκινο για τους πεζούς και πράσινο για την κυκλοφορία στην οποία βρισκόμουνα) απο το μέσο της οδού (διαχωριστική νησίδα της Μεσογείων, πρόςτην απέναντι πλευρά , την δεξιά της Μεσογείων όπως κατεβαίνουμε). Όταν την βλέπω είναι στην δική μου νοητή ευθεία και κινείται πρός τα δεξιά , πρός το πεζοδρόμιο. φτάνοντας σχετικά κοντά της και προκειμένου να μην την αγχώσω κόβω ταχύτητα (κάτι το οποίο αποδείχτηκε τομεγαλύτεροσφάλμα μου ).

Η κυρία βέβαια διέσχιζε την οδό μην έχοντας ελέγξει την κυκλοφορία που κατέβαινε την Μεσογείων. ότανέχει περάσει απο την νοητή ευθεία μου και είναι στα δεξιά μου , αποφασίζει να κοιτάξει πρός τα πάνω, και βλέπει τα αυτοκίνητα που κινούνται, πίσω και δεξιά μου καιπανικόβλητη αρχίζει να πισωπατάει και να επιστρέφει πρός το μέρος μου. Βλέποντάς την, ελέγχω καθρέφτη για να κάνω αριστερά αλλά υπήρχε αυτοκίνητο. Μοιραία έπεσε πάνω μου στο δεξί μέρος της μηχανής, την πέταξα κάποια μέτρα παραπέρα, εγώ έπεσα η μηχανή έπαθε σοβαρές ζημιές απο την κουτρουβάλα (σπασμένα κάρτερ, τιμόνια, ψαλίδια κ.λ.π.). όλα αυτά σε κλάσματα δευτερολέπτου όπως γίνεται κατανοητό .

Η κυρία ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα παρά κακώσεις στα πλευρά και εγώ διάφορες κακώσεις χωρίς όμως σπασίματα (λόγω εμπειρίας απο το τζούντο ενστικτωδώς έπεσα αρκετά τεχνικά ).

Μαζεύω μες τα αίματα την μηχανή όπως όπως σε μια γωνιά,με βοηθάει και το παλλικάρι απο το ΧΤ, μου δίνει και το τηλέφωνό του, σε περίπτωση που το χρειαστώ για δίκη και λοιπά,καλή του ώρα.

Στο ασθενοφόρο που μας μετέφερε στο νοσοκομείο και τους δυο, μου λεγε παιδάκι μου τι σούκανα ,που μουνα αφηρημένη και τετοια . Στο νοσοκομείο ήρθε και ο γιός της να με δει και μου ειπε ,έφταιγε η μητέρα μου και λοιπά . Έρχεται αξιωματικός της τροχαίας να πάρει κατάθεση και όταν με ρωτάει αριθμό δελτίου ταυτότητας(όχι να την δείξω να του τον πω), ο ηλίθιος ειλικρινής του λέω "υπηρετώ την θητεία μου, σε εκείνη την ,μονάδα κ.λ.π. ".

Τον βλεπω που σκοτεινιάζει και καταλαβαίνω ότι έκανα ..μακακία.

Δίνω κατάθεση και επιστρέφω σπίτι και λοιπά.

Γυρνάω στην μονάδα μου και κανα δυο μήνες μετά σκάει μύτη φάκελλος προανάκρισης για Στρατοδικείο, επειδή η κυρία "η αφηρημένη", "που εκείνη έφταιγε" πήγε στην αστυνομία δασκαλεμένη απο κάποιον και μού κανε μύνηση, προσδοκώντας κάποια οφέλη.

Ευτυχώς και επειδή είχα άριστη σχέση με τον διοικητή της μονάδας, και αφού του εξήγησα ακριβώς το συμβάν, μου πρότεινε να καθυστερήσει με δική του ευθύνη την προανάκριση και να κάνει την αποστολή του φακέλλου, λίγο πρίν απολυθώ ώστε όταν θα πήγαινα Στρατοδικείο, να μην υπηρετούσα πλέον και να μην έκανα επιπλέον θητεία και λοιπά. Πράγματι έτσι και έγινε .

Ένα χρόνο μετά, αφότου απολύθηκα μούρχεται κλήση για στρατοδικείο.

Πηγαίνω στο στρατοδικείο, με δικηγόρο , έχοντας καλέσει το παλλικάρι με το ΧΤ για μάρτυρα, με έκθεση της τροχαίας που ανέφερε την προσπάθειά μουνα φρενάρω (βάση σημαδιών στο οδόστρωμα κ.λ.π.)

Αφού καταθέτω αναλυτικά το περιστατικό , καταθέτει ο μάρτυρας, καταθέτει και η εν λόγω κυρία. Η οποία δεν θυμόταν αν ήταν κόκκινο ή πράσινο για τους πεζούς όταν πέρασε το δρόμο, δεν θυμόταν ότι έπεσε πάνω μου , δεν θυμόταν αν έσπασε τίποτα ή αν χτύπησε σοβαρά, το μονο που θυμόταν ήταν ότι πόνεσε και ότι έπρεπε να τιμωρηθώ επειδή οδηγούσα μηχανή .

Ο πρόεδρος της έκανε διάφορες ερωτήσεις αλλά οι απαντήσεις ήταν παραληρηματικού τύπου και ασυνάρτητες οπότε εγκατέλειψε. Ο δε εισαγγελέας ενας νεαρός τύπου νέρντ, την συμπονούσε εντελώς και την καθοδηγούσε κανονικά με την μέθοδο της ερωταπάντησης που και τις δυο τις έκανε εκείνος.

Τέλος πάντων τελειώνει η διαδικασία και συνέρχεται το δικαστήριο να αποφασίσει .
Επανέρχονται λοιπόν και ο "φίλος μου " ο εισαγγελέας με καλεί στο εδώλειο και με ρωτάει . "Πόσα κυβικά ήταν η μηχανή που οδηγούσατε κύριε ?" "600" του απαντάω απορημένος . "Αλλά τι σχέση έχει αυτό συνεχίζω ?" ¨" Πως δεν έχει κύριε μου λέει ξαφνικά εξοργισμένος, αν οδηγούσατε μικρότερη μηχανή θα τρέχατε λιγότερο και δεν θα χτυπούσατε την κυρία, όλες οι μεγάλες μηχανές τρέχουν σαν τρελλές" και με αφήνει κάγκελο !

χάνω τη λαλιά μου :yz

Απόφαση και αιτιολογία του πρόέδρου ?

Παρότι είναι εμφανές απο τις καταθέσεις και τα στοιχεία, ότι ο οδηγός δεν έφταιγε, παρότι απο την κατάθεση της κυρίας δεν προκύπτει ευθύνη του οδηγού, παρότι δεν υπηρξε ουσιαστικός τραυματισμός,επειδή η κυρία ήταν πεζή , πάρε 2 μήνες φυλάκιση με αναστολή μετά απο την πρόταση και την επιμονή του κυρίου εισαγγελέα !:yz

τα υπόλοιπα τα ξέρετε και πληρώνεις και είσαι δαρμένος και αισθάνεσαι ο πιο μ@λ@κας του κόσμου .

Κατά τα άλλα πρέπει να έχω εμπιστοσύνη στους θεσμούς. Σημειώστε ότι οδηγώ απο τα 13 (παπί κ.λ.π.) και είμαι 40 , και δεν έχω εμπλακεί σε άλλο ατύχημα, ούτε έχω προκαλέσει επίσης .

Η κρίση και η κριτική σε εσάς


Υ.Γ. Το παλικάρι με το ΧΤ με παρηγόρησε λέγοντας μου ότι πρίν λίγα χρόνια , βράδυ έξω απο το Δαφνί, απο κλαδί δέντρου είχε πέσει μπροστά στην μηχανή του ψυχοπαθής τον οποίο και σκότωσε , και τραβιόταν 8 χρόνια . Και γι αυτό έσπευσε να με συνδράμει και να μου δώσει τηλέφωνο για δικαστήρια και λοιπά .

syan
24-08-2009, 09:50
Ελλαδιστάν φίλτατε Κώστα, καταλαβαίνω την οποιαδήποτε αγανάκτηση σου....!!

ntinopoulos
24-08-2009, 09:59
ειναι να κοπανας το κεφαλι σου στον τοιχο!!!:mad::mad::mad:

Major_Goose
24-08-2009, 10:00
Δεν ξέρω ρε φίλε αν είναι μόνο στην Ελλάδα αυτά ή και σε άλλα μέρη αλλά αισθάνομαι πολύ βλάκας με τέτοια περιστατικά . Αλλά φαντάζομαι c est la vie οπότε.....

Arkas
24-08-2009, 11:16
Δυστυχώς στην Ελλάδα ο μοτοσυκλετιστής είναι συνώνυμο του αλήτη, του κάγκουρα, του "ινδιάνου".
Για το σύνολο των μοτοσυκλετιστών, η "κοινή γνώμη" έχει την άποψη ότι τρέχουν σαν παλαβοί, κάνουν σούζες, γενικά οδηγούν επικίνδυνα.
Οι δικαστές δεν ζουν έξω από την κοινωνία. Είναι μέρος αυτής και την εκφράζουν. Υπό αυτό το πρίσμα είναι προκατειλημένοι εναντίον μας.
Πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια ακόμα μέχρι να αποστασιοποηθεί η εικόνα μας από αυτήν του κακού και επικίνδυνου οδηγού.
Πρέπει να "πείσουμε" τους υπολοίπους ότι και σοβαροί οδηγοί είμαστε και έχουμε κι΄εμείς οικογένειες που κυκλοφορούν πεζή στους δρόμους κι ότι σεβόμαστε τον Κ.Ο.Κ. και τις διατάξεις του.
Οι συνήθειες δεν αλλάζουν από την μια μέρα στην άλλη. Θέλει κόπο και χρόνο. Ως τότε τα μάτια μας δέκατέσσερα και ο Θεός να μας φυλάει. Γιατί όπως λέει και το ρητό: "Αν σε γαμ... και ο καδής (δικαστής) άντε το δίκιο σου να βρεις..."

NLS
25-08-2009, 11:21
σε λίγες μέρες θα έχετε δικά μου νέα

γίνεται (μάλλον - μετά από 2 αναβολές) η ποινική δίκη για ατύχημα δικό μου με... άλλη μηχανή

το πρώτο ήδη βγήκε εναντίον μου (αδίκως - θα σας περιγράψω άλλη ώρα το γιατί), οπότε όπως ξέρω "για συμπαράσταση" (για να μην τους βγάλουν βλάκες τους συναδέλφους) και αυτό το έχω χαμένο ήδη

περισσότερα μέσα Σεπτέμβρη

Major_Goose
25-08-2009, 16:46
Καλά κουράγια ρε φίλε , αν και με αυτο

οπότε όπως ξέρω "για συμπαράσταση" (για να μην τους βγάλουν βλάκες τους συναδέλφους) και αυτό το έχω χαμένο ήδη

επειδή είχα μια ασχημη εμεπιρία με δικαστήριο της δουλειάς δυστυχώς υπάρχει τέτοιου είδους ηλίθια αλληλεγγύη έστω και αν πρόκειται για καραμπινάτη ..μακακία

VILLY
26-08-2009, 21:58
NLS σου εύχομαι καλό ξεμπέρδεμα.