PDA

View Full Version : Το υπ. Εργασίας ανταμείβει τους κακοπληρωτές...


ortho
22-11-2013, 15:35
Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΑΛΤΗ
Το υπουργείο Εργασίας αναδεικνύεται ως ένας από τους καλύτερους πελάτες με μηνιαίες αναθέσεις χιλιάδων ευρώ, της μιας εταιρείας φύλαξης, η οποία με επιχειρησιακή σύμβαση αμείβει τους εργαζομένους μία φορά κάθε τρίμηνο, ανατρέποντας έτσι νομικές υποχρεώσεις του εργοδότη, όπως είναι η μηνιαία καταβολή μισθών.

Η χθεσινή αποκάλυψη της «Ε» ότι δύο εταιρείες security προχώρησαν σε συμβάσεις -η μία τραβήχτηκε πίσω μετά τις αντιδράσεις- με τις οποίες ανοίγουν το δρόμο και προφανώς τις ορέξεις των εργοδοτών να πληρώνουν, εκμεταλλευόμενοι την κρίση, τους εργαζομένους όποτε θέλουν, προκάλεσε ποικίλες αντιδράσεις.

Η Ομοσπονδία Υπαλλήλων Προσωπικού Ασφαλείας Ελλάδος, που καλύπτει τους εργαζομένους στις εταιρείες security, παραδέχεται ότι στον κλάδο δύο εταιρείες προσπάθησαν να επιβάλουν την καταβολή μισθού μέσα σε 90 ημέρες και έπειτα από παρέμβαση της Ομοσπονδίας η μία εξ αυτών ανακάλεσε άμεσα, ενώ η δεύτερη ισχυρίζεται ότι είναι μέσα στο πλαίσιο του νόμου.

Πρόκειται για την εταιρεία Mega Sprind Guard, η οποία σε διετή επιχειρησιακή σύμβαση με το Σωματείο Εργαζομένων συμφώνησε σε 11 άρθρα που δημιουργούν σειρά εργασιακών ανατροπών, αν και ο νόμος τους δίνει το δικαίωμα. Με βάση τη σύμβαση όλοι οι εργαζόμενοι αμείβονται με τον κατώτατο μισθό, εντός 90 ημερών. Στους πολύτεκνους καταβάλλεται επίδομα 200 ευρώ, ενώ διευθετείται ο χρόνος εργασίας «ελαστικά» με 10ωρη απασχόληση από 1/7 έως 31/12. Επίσης με τη σύμβαση συμψηφίζει τις όποιες πρόσθετες παροχές με τα επιδόματα, με τα δώρα Χριστουγέννων - Πάσχα κ.ά.

Οπως παρουσιάζει σήμερα η «Ε» ένας από τους μεγαλύτερους πελάτες της συγκεκριμένης εταιρείας είναι το υπουργείο Εργασίας, το οποίο και επικύρωσε τη νομιμότητα της συγκεκριμένης σύμβασης, επαναφέροντας σαφώς το πολιτικό ερώτημα «κατά πόσο το νόμιμο είναι και ηθικό».

Η τελευταία ανάθεση εμφανίζεται στις 5 Νοεμβρίου και αφορά στην έγκριση δαπάνης για τη φύλαξη του κτηρίου της Γενικής Γραμματείας Κοινωνικών Ασφαλίσεων για τους μήνες Αύγουστο και Σεπτέμβριο, ύψους 22.434,04 ευρώ.

Αλλη ανάθεση, η οποία μάλιστα φέρει και την υπογραφή του υπουργού Εργασίας Γιάννη Βρούτση, έγινε στις 10-11-2012 για τη φύλαξη του υπουργείου στην οδό Σταδίου για τον Δεκέμβριο του 2012 με το ποσό των 14.760 ευρώ. Στο πελατολόγιο επίσης καταγράφονται και πολλά ασφαλιστικά ταμεία, τα οποία λειτουργούν υπό την εποπτεία επίσης του υπουργείου Εργασίας.

Αντιδράσεις

Η Ομοσπονδία Υπαλλήλων Προσωπικού Ασφαλείας επισημαίνει με ανακοίνωσή της ότι θα συνεχίσει τις προσπάθειες προκειμένου να αποτρέψει τέτοιου είδους ενέργειες που έχουν ξεκινήσει με την είσοδο του μνημονίου.

Σε ανακοίνωσή της η ΔΗΜΑΡ επισημαίνει ότι η «σύναψη συμβάσεων που προβλέπουν το δικαίωμα του εργοδότη να καθυστερεί την καταβολή μισθών έως και 90 ημέρες συνιστά ανεπανόρθωτο πλήγμα στο δικαίωμα των εργαζομένων» και καλεί το υπουργείο Εργασίας να προστατέψει τα δικαιώματα των εργαζομένων και τον υπουργό να ακυρώσει τη σχετική απόφαση.

Το περιστατικό καταγγέλλει η συνδικαλιστική παράταξη της Αυτόνομης Παρέμβασης (ΣΥΡΙΖΑ) που μιλά για «τερατογενέσεις στις μνημονιακές συλλογικές συμβάσεις».

Επισημαίνει ότι παρά τον προδήλως παράνομο χαρακτήρα της ΣΣΕ, αυτή έγινε αποδεκτή, πρωτοκολλήθηκε και αναρτήθηκε από το υπουργείο Εργασίας, του οποίου ηγείται ο πλέον μνημονιακός και εργοδοτικός υπουργός που ανέδειξε η χώρα.


Το υπ. Εργασίας ανταμείβει τους κακοπληρωτές... | Οικονομία | Ελευθεροτυπία (http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=399751)


Το πιό τραγικό είναι το σχόλιο του υπουργείου...δεν ελέγχουν τίποτε.


βλέπουμε το μέλλον κύριοι!

θα δουλεύεις κι ο εργοδότης θα σε πληρώνει όταν κι αν γουστάρει!

Είναι η ανάπτυξη που έρχεται idiot!

GeorgeP
22-11-2013, 16:23
Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΑΛΤΗ
Το υπουργείο Εργασίας αναδεικνύεται ως ένας από τους καλύτερους πελάτες με μηνιαίες αναθέσεις χιλιάδων ευρώ, της μιας εταιρείας φύλαξης, η οποία με επιχειρησιακή σύμβαση αμείβει τους εργαζομένους μία φορά κάθε τρίμηνο, ανατρέποντας έτσι νομικές υποχρεώσεις του εργοδότη, όπως είναι η μηνιαία καταβολή μισθών.

...................................................................................................

Το περιστατικό καταγγέλλει η συνδικαλιστική παράταξη της Αυτόνομης Παρέμβασης (ΣΥΡΙΖΑ) που μιλά για «τερατογενέσεις στις μνημονιακές συλλογικές συμβάσεις».

Επισημαίνει ότι παρά τον προδήλως παράνομο χαρακτήρα της ΣΣΕ, αυτή έγινε αποδεκτή, πρωτοκολλήθηκε και αναρτήθηκε από το υπουργείο Εργασίας, του οποίου ηγείται ο πλέον μνημονιακός και εργοδοτικός υπουργός που ανέδειξε η χώρα.


Το υπ. Εργασίας ανταμείβει τους κακοπληρωτές... | Οικονομία | Ελευθεροτυπία (http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=399751)


Το πιό τραγικό είναι το σχόλιο του υπουργείου...δεν ελέγχουν τίποτε.


βλέπουμε το μέλλον κύριοι!

θα δουλεύεις κι ο εργοδότης θα σε πληρώνει όταν κι αν γουστάρει!

Είναι η ανάπτυξη που έρχεται idiot!

Οπως γραφει και ο συντακτης του αρθρου, επι του παροντος ισχυει ''η εκμεταλευση της κρισης''....μετα απο αυτην δεν ξερουμε πως θα ειναι τα πραγματα...........γιαυτο μην τρεχεις χρονια μπροστα, μεινε στο σημερα!
Παντως η συγκεκριμενη εταιρεια ειναι μια απο τις 5 πιο αναπτυσσομενες εταιρειες στην ευρωπη. Απο 414 εργαζομενους το 2007 σημερα εχει 1025....... (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26519&subid=2&pubid=113017674).Αυτο λεει πολλα κι ας πληρωνονται εντος 90ημερου, αλλοι δεν πληρωνονται καθολου ουτε εντος 12μηνου.

Ειπαμε ΣΗΜΕΡΑ υποφερουμε και κανουμε ΥΠΟΜΟΝΗ για το ΑΥΡΙΟ........

Παντως συμφωνα με τον ελευθερο τυπο που αναδημοσιευει το news247 (http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ergasia/phran_pisw_th_sumvash_gia_misthous_me_3mhnh_kathysterhsh.2513737.html) o συγκεκριμενος ορος απαλοιφθηκε απο την συμβαση της εταιρεια φυλαξης στης 19/11/2013.
Επισης το Υπ. εργασιας διαψευδει την εγκριση της συγκεκριμενης συμβασης (http://www.koolnews.gr/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7/diapseydei-to-ypourgeio-erasias-tin-egkrisi-symvasis-gia-pliromi-ergazomenon-mta-apo-treis-mines/) αφου δεν ειναι νομιμη και δεν υπαρχει νομοθεσια που να δικαιολογει πληρωμες υπαλληλων εντος 90ημερου.
Ωστοσο αφηνει να εννοηθει οτι σε συμβασεις με ιδιωτικα συμφωνητικα μπορει οι συμβαλλομενοι να βαλουν και να αποδεχτουν οποιον ορο θελουν οπως συνεβαινε παντα!!!!
Στο κατω κατω Γιαννη, το εχω ξαναγραψει, οποιος δεν θελει να πληρωνεται εντος 90 ημερων - αν και οποταν αυτο συμβει - να κατσει σπιτι του και να τρωει τα ντουβαρια για μεσημεριανο.

Εδω ρε Γιαννη δεν δουλευουμε ουτε σε εργασιες με πληρωμη καθε 30 του μηνος....ξεχασες τις αγγελιες στο φορουμ? άπατες πηγαν ολες.......δεν εχει ανεργους το φορουμ? εχει και παραεχει κι αντρες και γυναικες και παιδια και συζυγους..........σιγα μην τους μαρανε η 90ημερη πληρωμη αν ειχαν αναγκη να δουλεψουν ως διατεινονται........πλακα κανουν ετσι για να συμβαδισζουν με το πολιτικο κομμα που ψηφιζουν δεν σοβαρολογουν.

ortho
22-11-2013, 22:51
Δεν ξέρω φίλε για όσους δε θέλουν να δουλέψουν,

δεν νομίζω όμως ότι η τράπεζα θα δεχτεί να την πληρώνεις κάθε τρεις μήνες χωρίς τόκους υπερημερίας και συνεχείς ενοχλήσεις από τις εταιρείες ενημέρωσης. ;)

PLOIGOS
22-11-2013, 22:58
Δεν ξέρω φίλε για όσους δε θέλουν να δουλέψουν,

δεν νομίζω όμως ότι η τράπεζα θα δεχτεί να την πληρώνεις κάθε τρεις μήνες χωρίς τόκους υπερημερίας και συνεχείς ενοχλήσεις από τις εταιρείες ενημέρωσης. ;)


Κ η ΔΕΗ τα ιδια ρε συ...Καλο θα ηταν να προοδευουμε σαν κοινωνια κ οχι να γυρναμε πισω στον μεσαιωνα,με την αιτιολογια οτι "τι να κανουμε ρε παιδια κριση εχουμε ετσι πληρωνουμε, αμα σας αρεσει..."

GeorgeP
22-11-2013, 23:20
Δεν ξέρω φίλε για όσους δε θέλουν να δουλέψουν,

δεν νομίζω όμως ότι η τράπεζα θα δεχτεί να την πληρώνεις κάθε τρεις μήνες χωρίς τόκους υπερημερίας και συνεχείς ενοχλήσεις από τις εταιρείες ενημέρωσης. ;)

Eιπαμε και διαβασαμε, η εταιρεια το πηρε πισω και το Υπουργειο εργασιας δια στοματος υφυπουργου ειπε οτι δεν υφισταται τετοια παρανομη διαταξη σε κανενα νομοσχεδιο........ελπιζω να το καταλαβαμε ολοι αυτο!!!!

ortho
22-11-2013, 23:40
Οπως γραφει και ο συντακτης του αρθρου, επι του παροντος ισχυει ''η εκμεταλευση της κρισης''....μετα απο αυτην δεν ξερουμε πως θα ειναι τα πραγματα...........γιαυτο μην τρεχεις χρονια μπροστα, μεινε στο σημερα!
Παντως η συγκεκριμενη εταιρεια ειναι μια απο τις 5 πιο αναπτυσσομενες εταιρειες στην ευρωπη. Απο 414 εργαζομενους το 2007 σημερα εχει 1025....... (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26519&subid=2&pubid=113017674).Αυτο λεει πολλα κι ας πληρωνονται εντος 90ημερου, αλλοι δεν πληρωνονται καθολου ουτε εντος 12μηνου.

Ειπαμε ΣΗΜΕΡΑ υποφερουμε και κανουμε ΥΠΟΜΟΝΗ για το ΑΥΡΙΟ........

Παντως συμφωνα με τον ελευθερο τυπο που αναδημοσιευει το news247 (http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ergasia/phran_pisw_th_sumvash_gia_misthous_me_3mhnh_kathysterhsh.2513737.html) o συγκεκριμενος ορος απαλοιφθηκε απο την συμβαση της εταιρεια φυλαξης στης 19/11/2013.
Επισης το Υπ. εργασιας διαψευδει την εγκριση της συγκεκριμενης συμβασης (http://www.koolnews.gr/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7/diapseydei-to-ypourgeio-erasias-tin-egkrisi-symvasis-gia-pliromi-ergazomenon-mta-apo-treis-mines/) αφου δεν ειναι νομιμη και δεν υπαρχει νομοθεσια που να δικαιολογει πληρωμες υπαλληλων εντος 90ημερου.
Ωστοσο αφηνει να εννοηθει οτι σε συμβασεις με ιδιωτικα συμφωνητικα μπορει οι συμβαλλομενοι να βαλουν και να αποδεχτουν οποιον ορο θελουν οπως συνεβαινε παντα!!!!
Στο κατω κατω Γιαννη, το εχω ξαναγραψει, οποιος δεν θελει να πληρωνεται εντος 90 ημερων - αν και οποταν αυτο συμβει - να κατσει σπιτι του και να τρωει τα ντουβαρια για μεσημεριανο.

Εδω ρε Γιαννη δεν δουλευουμε ουτε σε εργασιες με πληρωμη καθε 30 του μηνος....ξεχασες τις αγγελιες στο φορουμ? άπατες πηγαν ολες.......δεν εχει ανεργους το φορουμ? εχει και παραεχει κι αντρες και γυναικες και παιδια και συζυγους..........σιγα μην τους μαρανε η 90ημερη πληρωμη αν ειχαν αναγκη να δουλεψουν ως διατεινονται........πλακα κανουν ετσι για να συμβαδισζουν με το πολιτικο κομμα που ψηφιζουν δεν σοβαρολογουν.


Θες να με τρελλάνεις;! Αντε μην έρθω να σε βρω σε baraonda!:lo20::lo20:

GeorgeP
24-11-2013, 18:53
Θες να με τρελλάνεις;! Αντε μην έρθω να σε βρω σε baraonda!:lo20::lo20:

γιατι ρε να σε τρελλανω?
στην προηγουμενη δουλεια που ημουν ειχα συμβολαιο ετησιας διαρκειας......
Καθε χρονο το ανανεωναμε......
τετοια συμβολαια συνηθως δεν εχουν αποζημιωση σε περιοπτωση διακοπης των....εγω ομως ειχα συμφωνησει και ειχε γραφτει οτι θα αποζημιωνομουνα με τις διαταξεις που θα ισχυουν κατα τον χρονο μη ανανεωσης του συμβολαιου λογαριαζομενη ολη η θητια μου στον ομιλο κι οχι μονον το τελευταιο ετος!!!!!

Αυτο ηταν στο μεταξυ μας ιδιωτικο συμφωνητικο, διοτι στον ΟΑΕΔ και την επιθεωρηση εργασιας κατατιθοντο καθε χρονο τα προβλεπομενα εγγραφα τα οποια δεν περιειχαν την παραπανω ιδιωτικη κι εγγραφη συμφωνια.

Μπορει ο εργοδοτης να προσλαβει καποιον με τους νομους που ισχυουν και με ιδιωτικο συμφωνητικο εργοδοτης και υπαλληλος μπορουν να αναιρεσουν οτι προβλεπει η νομοθεσια........
η νομοθεσια π,χ προβλεπει 8ωρο Χ5 ημερες με 586 ευρο μεικτα...μπορει να γινει 8ωρο Χ 5 ημερες με 10,000 μικτα (στην επιθεωρηση δεν θα φαινεται) ¨η 8ωρο Χ 7 ημερες με 586 μικτα οπου στο συμφωνητικο ο εργαζομενος αποποιειται του δικαιωματος υπερωριων.......8ωρο Χ 5ημερες με 586ε μεικτα πληρωταια καθε 30 του τριτου μηνα εργασιας εντοκως ¨η οχι!!! Ειναι νομιμο, αποδεκτο κι εφαρμοζεται τουλαχιστον 40 χρονια τωρα.....και μιλαμε παντα για ιδιωτικως αμοιβαιως συμφωνηθεντα και υπογραφεντα.


Υ.Γ. επρεπε να εισουν στο Baraonda να εβλεπες οτι ουτε καρφιτσα δεν επεφτε, τοση πεινα ρε παιδι μου δεν την αντεχα και ξαναπηγα το σαββατο ετσι για να δω αν πεινανε οι ιδιοι.........ο μονος χθεσινος ημουν εγω, απορησαν κιολας αλλα δικαιολογηθηκα οτι μου αρεσε το μαγαζι κι επεστρεψα για μια καταδρομικη επισκεψη με καταναλωση μαυρου johnny μεχρι το πρωι....

ortho
24-11-2013, 18:59
Αυτά που γράφεις, τα τελευταία εννοώ, που τα έχεις δει;!
κι επαναλαμβάνω, με τέτοιο όρο στο συμβόλαιο, ότι θα πληρώνεσαι στις 30 κάθε τρίτου μήνα, θα πας στην τράπεζα που οφείλεις και θα τους πεις τι;!

GeorgeP
24-11-2013, 19:05
Αυτά που γράφεις, τα τελευταία εννοώ, που τα έχεις δει;!
κι επαναλαμβάνω, με τέτοιο όρο στο συμβόλαιο, ότι θα πληρώνεσαι στις 30 κάθε τρίτου μήνα, θα πας στην τράπεζα που οφείλεις και θα τους πεις τι;!

τι σχεση εχει η τραπεζα με τον εργοδοτη? αν θελει ο εργαζομενος αποδεχεται τον ορο του εργοδοτη σε ιδ.Συμφωνητικο, αν οχι παει σπιτι του και ψαχνει για δουλεια με πληρωμη καθε μηνα για να πληρωνει και την τραπεζα.

ortho
24-11-2013, 19:11
τι σχεση εχει η τραπεζα με τον εργοδοτη? αν θελει ο εργαζομενος αποδεχεται τον ορο του εργοδοτη σε ιδ.Συμφωνητικο, αν οχι παει σπιτι του και ψαχνει για δουλεια με πληρωμη καθε μηνα για να πληρωνει και την τραπεζα.


Το ωραίο είναι ότι συζητάμε εντελώς θεωρητικά! Γνωρίζεις εσύ από πρώτο χέρι τέτοια περίπτωση; εγώ όχι, ως τώρα τουλάχιστον.

Ολα έχουν σχέση Γιώργο, αν αρχίσουν να εφαρμόζονται τέτοιες συμβάσεις θα πρέπει να τροποποιηθούν κι όλες οι άλλες του ατόμου που υπόκειται σε αυτή. Η έχω λάθος;

GeorgeP
24-11-2013, 21:43
Το ωραίο είναι ότι συζητάμε εντελώς θεωρητικά! Γνωρίζεις εσύ από πρώτο χέρι τέτοια περίπτωση; εγώ όχι, ως τώρα τουλάχιστον.

Ολα έχουν σχέση Γιώργο, αν αρχίσουν να εφαρμόζονται τέτοιες συμβάσεις θα πρέπει να τροποποιηθούν κι όλες οι άλλες του ατόμου που υπόκειται σε αυτή. Η έχω λάθος;

Bρε Γιαννακη, τετοιες συμβασεις η οποιες να εχοιυν νομοθετηθει ΔΕΝ υπαρχουν.
Τωρα το τι Ιδ. συμφωνητικο θα υπογραψει ο καθε εργαζομενος με τον εργοδοτη προκειμενου να εχει δουλεια ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Οχι ομως οτι δεν μπορουν να υπαρξουν τετοιες συμφωνες εκτος συμβασεων.....

ortho
24-11-2013, 23:45
Ούτε γίνονται ως τώρα, ας μην ξεχνάμε ότι η καταβολή μισθού γίνεται μέσω τραπέζης, πως θα μπορούσε να δικαιολογηθεί ένας εργοδότης;

GeorgeP
25-11-2013, 00:21
Ούτε γίνονται ως τώρα, ας μην ξεχνάμε ότι η καταβολή μισθού γίνεται μέσω τραπέζης, πως θα μπορούσε να δικαιολογηθεί ένας εργοδότης;

απλα θα εβαζε ολο το 3μηνο στο τελος του τριτου μηνα.......
Εξάλλου ο εργαζομενος δεν ειναι υποχρεωμενος να πληρωνεται μεσω τραπεζης ουτε ο εργοδοτης να τον πληρωνει ετσι.........εμεις εχουμε αρκετους που πληρωνονται με μετρητο στα γραφεια.

ortho
25-11-2013, 00:26
απλα θα εβαζε ολο το 3μηνο στο τελος του τριτου μηνα.......
Εξάλλου ο εργαζομενος δεν ειναι υποχρεωμενος να πληρωνεται μεσω τραπεζης ουτε ο εργοδοτης να τον πληρωνει ετσι.........εμεις εχουμε αρκετους που πληρωνονται με μετρητο στα γραφεια.

παράτυπα βέβαια!

vpentza
25-11-2013, 00:31
Η πληρωμή μισθοδοσίας σε μετρητά δεν ενδείκνυται αν θέλεις να τα έχεις καλά με την εφορία, ιδιαίτερα τώρα που στο 5λεπτο μπορούν να σου ανοίξουν τον τραπεζικό λογ/σμό για να διαπιστώσουν αν δικαιολογείς τα τεκμήριά σου..

GeorgeP
25-11-2013, 00:39
παράτυπα βέβαια!

Η πληρωμή μισθοδοσίας σε μετρητά δεν ενδείκνυται αν θέλεις να τα έχεις καλά με την εφορία, ιδιαίτερα τώρα που στο 5λεπτο μπορούν να σου ανοίξουν τον τραπεζικό λογ/σμό για να διαπιστώσουν αν δικαιολογείς τα τεκμήριά σου..

Ναι βεβαια και δικιο και στους δυο........αλλα γινεται!!!
Σαν τα τελη που ολη πρεπει να πληρωνουμε αλαλ καποιοι δεν.....χωρις τιμωρια.....ακομη!!!

vpentza
25-11-2013, 00:49
Αναφέρομαι στο τυπικό της αναφοράς σου και δεν κάνω καμιά σύνδεση με τα τέλη που αναφέρεσαι....
Όταν θα χρειαστεί να αποδείξει ο εργαζόμενος εισόδημα να δικαιολογήσει δαπάνες του, απλά δεν θα μπορεί και θα θεωρείται εν δυνάμει φοροφυγάς αφού ξοδεύει χωρίς να έχει φανερό εισόδημα...
Όταν θα χρειαστεί η εταιρεία να αποδείξει ότι πλήρωσε μισθοδοσία θα το αναφέρει ως κίνηση ταμείου κάτι το οποίο εγείρει υποψίες όσον αφορά στη προέλευσή του....
Εγώ εκτιμώ ότι δίνονται κάτω από το τραπέζι με δόλιο σκοπό την αποφυγή πληρωμής ασφαλιστικών εισφορών και ΦΜΥ.......
Αν δεν έχουμε να κρύψουμε κάτι φροντίζουμε να κάνουμε καθαρές και ευδιακριτες τραπεζικές κινήσεις....όλα τα υπόλοιπα θεωρούνται εκ του πονηρού από το Σύστημά μας που μας αντιμετωπίζει ως εκ γενετης φοροκλέφτες !

(Δεν το έχω πρόχειρο αλλά νομίζω είναι πλέον υποχρεωτική η πληρωμή μισθοδοσίας μέσω τραπέζης)

ortho
25-11-2013, 00:51
Ναι βεβαια και δικιο και στους δυο........αλλα γινεται!!!
Σαν τα τελη που ολη πρεπει να πληρωνουμε αλαλ καποιοι δεν.....χωρις τιμωρια.....ακομη!!!


Λύσσα κακιά!:D



Αναφέρομαι στο τυπικό της αναφοράς σου και δεν κάνω καμιά σύνδεση με τα τέλη που αναφέρεσαι....
Όταν θα χρειαστεί να αποδείξει ο εργαζόμενος εισόδημα να δικαιολογήσει δαπάνες του, απλά δεν θα μπορεί και θα θεωρείται εν δυνάμει φοροφυγάς αφού ξοδεύει χωρίς να έχει φανερό εισόδημα...
Όταν θα χρειαστεί η εταιρεία να αποδείξει ότι πλήρωσε μισθοδοσία θα το αναφέρει ως κίνηση ταμείου κάτι το οποίο εγείρει υποψίες όσον αφορά στη προέλευσή του....
Εγώ εκτιμώ ότι δίνονται κάτω από το τραπέζι με δόλιο σκοπό την αποφυγή πληρωμής ασφαλιστικών εισφορών και ΦΜΥ.......
Αν δεν έχουμε να κρύψουμε κάτι φροντίζουμε να κάνουμε καθαρές και ευδιακριτες τραπεζικές κινήσεις....όλα τα υπόλοιπα θεωρούνται εκ του πονηρού από το Σύστημά μας που μας αντιμετωπίζει ως εκ γενετης φοροκλέφτες !



σωστός!



(Δεν το έχω πρόχειρο αλλά νομίζω είναι πλέον υποχρεωτική η πληρωμή μισθοδοσίας μέσω τραπέζης)


Εδώ κι αρκετά χρόνια νομίζω.

GeorgeP
25-11-2013, 09:23
Αναφέρομαι στο τυπικό της αναφοράς σου και δεν κάνω καμιά σύνδεση με τα τέλη που αναφέρεσαι....
Όταν θα χρειαστεί να αποδείξει ο εργαζόμενος εισόδημα να δικαιολογήσει δαπάνες του, απλά δεν θα μπορεί και θα θεωρείται εν δυνάμει φοροφυγάς αφού ξοδεύει χωρίς να έχει φανερό εισόδημα...
Όταν θα χρειαστεί η εταιρεία να αποδείξει ότι πλήρωσε μισθοδοσία θα το αναφέρει ως κίνηση ταμείου κάτι το οποίο εγείρει υποψίες όσον αφορά στη προέλευσή του....
Εγώ εκτιμώ ότι δίνονται κάτω από το τραπέζι με δόλιο σκοπό την αποφυγή πληρωμής ασφαλιστικών εισφορών και ΦΜΥ.......
Αν δεν έχουμε να κρύψουμε κάτι φροντίζουμε να κάνουμε καθαρές και ευδιακριτες τραπεζικές κινήσεις....όλα τα υπόλοιπα θεωρούνται εκ του πονηρού από το Σύστημά μας που μας αντιμετωπίζει ως εκ γενετης φοροκλέφτες !

(Δεν το έχω πρόχειρο αλλά νομίζω είναι πλέον υποχρεωτική η πληρωμή μισθοδοσίας μέσω τραπέζης)

Να ρωτησω με ''λυσσα κακια'':p οι πληρωμες μισθων με επιταγες ειναι το ιδιο με τις πληρωμες μεσω τραπεζης ¨η οχι? Εμεις χρησιμοποιουμε εκτακτο προσωπικο στα λιμανια και στα αεροδρομια τα οποια ειναι ωρομισθιοι....εκει τι γινεται? Μεσω τραπεζης πρεπει να πληρωνονται και αυτοι ¨η και η επιταγη ειναι νομιμη?

vpentza
25-11-2013, 09:42
Το μπλοκ επιταγών εκδίδεται από τράπεζα, οπότε ναι, είναι το ίδιο και εξασφαλίζει την επιχείρηση... Ο εργαζόμενος όμως ίσως αντιμετωπίσει θέμα αν κληθεί από την εφορία...
Οι ωρομίσθιοι δεν είναι κάτι το διαφορετικό. Μάλιστα το πλέον σωστό το οποίο και τους εξασφαλίζει είναι, να αναφέρεται στη σύμβασή τους ο τρόπος εξόφλησης της αμοιβής τους...

GeorgeP
25-11-2013, 19:01
Το μπλοκ επιταγών εκδίδεται από τράπεζα, οπότε ναι, είναι το ίδιο και εξασφαλίζει την επιχείρηση... Ο εργαζόμενος όμως ίσως αντιμετωπίσει θέμα αν κληθεί από την εφορία...
Οι ωρομίσθιοι δεν είναι κάτι το διαφορετικό. Μάλιστα το πλέον σωστό το οποίο και τους εξασφαλίζει είναι, να αναφέρεται στη σύμβασή τους ο τρόπος εξόφλησης της αμοιβής τους...

Α, μαλιστα...........
Γιαυτο πληρωνω με επιταγες το υπο συμβαση προσωπικο που κατεβαινει στα πλοια....μαλιστα. Παρεπιπτοντως οταν ανεφερα οτι ''πληρωνουμε με μετρητα'' τις επιταγες εννουσα κι οχι χαρτονομισματα θεωρωντας τις επιταγες αμεσο μετρητο...λαθος μου μαλλον.

PLOIGOS
25-11-2013, 19:04
Α, μαλιστα...........
Γιαυτο πληρωνω με επιταγες το υπο συμβαση προσωπικο που κατεβαινει στα πλοια....μαλιστα. Παρεπιπτοντως οταν ανεφερα οτι ''πληρωνουμε με μετρητα'' τις επιταγες εννουσα κι οχι χαρτονομισματα θεωρωντας τις επιταγες αμεσο μετρητο...λαθος μου μαλλον.

Eξαρταται αν η ημερομηνια των επιταγων που δινεις στο προσωπικο,ειναι για φετος,του χρονου, η τον μεθεπομενο χρονο!!!:p:p:p

GeorgeP
25-11-2013, 22:43
Eξαρταται αν η ημερομηνια των επιταγων που δινεις στο προσωπικο,ειναι για φετος,του χρονου, η τον μεθεπομενο χρονο!!!:p:p:p

Εμας παντος ειναι ημερας!!!!!;):))

PLOIGOS
25-11-2013, 22:51
Εμας παντος ειναι ημερας!!!!!;):))

Μετρητα ειναι ρε Γιωργο αυτο...:)Κανα βοηθο στην Πατρα δεν ψαχνετε ρε σεις?:D:D:D

GeorgeP
25-11-2013, 23:12
Μετρητα ειναι ρε Γιωργο αυτο...:)Κανα βοηθο στην Πατρα δεν ψαχνετε ρε σεις?:D:D:D

Εχουμε στον Αραξο........