PDA

View Full Version : Έρχονται νέα μέτρα-αλλά ΟΧΙ οριζοντια


GeorgeP
25-11-2013, 14:16
Τον τελευταιο καιρο ακουμε για τα νεα μετρα που ερχονται και τα οποια θα μας κανουντην ζωη δυσκολη.
Εγω, και εν αντιθεση με σχεδον ολους εσας (απαισιοδοξε ορθοδοντικε ακους?:p) ολο αυτον τον καιρο ΕΠΙΜΕΝΩ οτι δεν προκειται να παρθουν μετρα που θα δυσκολεψουν την ζωη των ελληνων περαιτερω αλλα ειναι σιγουρο οτι οποια δημοσιονομικα μετρα παρθουν θα ειναι διαρθρωτικου χαρακτηρα οπως και πρεπει.
Τα λεγομενα μου ερχεται να πιστοποιησει ο επικεφαλης της ΤΡΟΙΚΑΣ, ο ''μισητος'' για πολλους Ποουλ Τομσεν σε συνεντευξη του στην Καθημερινη της Κυριακης.
Φυσικα τα λεγομενα του δεν ειναι δικες του αποφασεις αλλα των προισταμενων του (ΕΕ και ΔΝΤ) οι οποιοι ΚΑΙ βλεπουν ΚΑΙ ακουν;)

Παραθετω τα σημαντικοτερα σημεια της συνεντευξης, αυτα που μας ενδιαφερουν ολους.........

«Η Ελλάδα θα χρειασθεί να λάβει νέα μέτρα την περίοδο 2014 - 2016, όχι οριζόντια, αλλά στοχευμένα, ώστε να μην πληγούν οι πιο αδύναμες ομάδες του πληθυσμού»

«................ Αυτήν τη χρονιά αναμένουμε ότι θα υπάρξει πρωτογενές πλεόνασμα, κάτι που αποτελεί σημαντικό ορόσημο. Σύμφωνα με όλες τις διεθνείς συγκρίσεις, η δημοσιονομική προσαρμογή της Ελλάδας είναι άνευ προηγουμένου... Θα χρειασθούν περαιτέρω μέτρα κατά την περίοδο 2014 - 2016. Αλλά αυτή η ανάγκη για άλλα μέτρα είναι αρκετά μικρή σε σχέση με το παρελθόν. Κατανοούμε ότι τα νέα δημοσιονομικά μέτρα είναι πολύ δύσκολα, πολιτικά και κοινωνικά. Και συμφωνούμε με την κυβέρνηση ότι πρέπει να αποφευχθούν οριζόντια μέτρα και, αντίθετα, τα μέτρα να επικεντρωθούν σε τομείς όπου παραμένουν σπατάλες ή υπερβολικές δαπάνες. Nα είναι προσεκτικά στοχευμένα, ώστε να προστατεύονται οι πιο ευάλωτες κοινωνικές ομάδες»

Ο Τόμσεν επιμένει στις απολύσεις στον δημόσιο τομέα λέγοντας:

«μου προκαλεί έκπληξη ότι, σε μια χώρα με περίπου 60% ανεργία στους νέους και με συχνά κακές δημόσιες υπηρεσίες, το πολιτικό σύστημα είναι τόσο απρόθυμο να αποδεχθεί ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν αποδίδουν μπορούν να αντικατασταθούν από νέους, μορφωμένους ανθρώπους που αγωνιούν να τους δοθεί μια ευκαιρία. Λοιπόν, ναι, νομίζω ότι η ευελιξία στην εφαρμογή υποχρεωτικών απολύσεων, όταν αυτό είναι αναγκαίο, αποτελεί μια κρίσιμη πτυχή του προγράμματος. Από άποψη όχι μόνο οικονομική, αλλά και κοινωνικής δικαιοσύνης».

Για τους πληστειριασμους:

«Βλέπουμε ότι οι περιορισμοί έχουν οδηγήσει σε τεράστια αύξηση σε στρατηγικές μη πληρωμής, δηλαδή σε αποφάσεις από πολλούς να σταματούν να πληρώνουν, ακόμη και αν έχουν τη δυνατότητα. Αυτό δυνητικά αποτελεί σοβαρή απειλή για το τραπεζικό σύστημα και ο τερματισμός αυτής της πρακτικής πρέπει να αποτελέσει προτεραιότητα. Και καθώς το τραπεζικό σύστημα υποστηρίζεται τελικά από το Δημόσιο, τίθεται και πάλι ένα ζήτημα δικαιοσύνης. Να αποφευχθεί να πληρώσει ο φορολογούμενος κάτι που σε μερικές περιπτώσεις δεν είναι τίποτα άλλο από μια επιλογή τρόπου ζωής κάποιων που έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν, αλλά δεν το κάνουν.

«Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που αντιμετωπίζουν πραγματικά προβλήματα για να πληρώσουν και η κυβέρνηση πρέπει να διασφαλίσει ότι υπάρχει ένα σύστημα προστασίας όσων χρωστούν, να ενθαρρύνει τις τράπεζες να αναδιαρθρώνουν δάνεια ατόμων που δυσκολεύονται προσωρινά να πληρώσουν, αλλά είναι φερέγγυοι. Και πρέπει επίσης να διασφαλίσει ότι υπάρχει ένα σύστημα που προστατεύει τους πιο αδύναμους. Αλλά αυτό πρέπει να είναι έργο του κράτους, όχι του τραπεζικού συστήματος.»
kathimerini.gr | Να αποφευχθούν οριζόντια μέτρα (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_24/11/2013_540998)

βλεπει κανεις τιποτε παραλογο?

ortho
25-11-2013, 15:59
Ακουσα ότι έχουν ακριβήνει τα τέλη νεκροταφείου, σιγά σιγά όλο και περισσότεροι ενδιαφέρονται για τη νέα μόδα στην ταφή που ως συνήθως έρχεται από το εξωτερικό και κυρίως πόλεις με μεγάλο χωροταξικό πρόβλημα!


Μιλάμε λοιπόν για ενταφιασμό στα όρθια, οπότε είναι απαραίτητος πολύ μικρότερος χώρος κι ανάλογα μικρότερα τα τέλη.

Μάλλον αυτό εννοούν ότι δε θα έχουμε άλλα "οριζόντια" μέτρα! Μας τα παίρνουν στην κατακόρυφο! :D:D:D:D

GeorgeP
25-11-2013, 17:13
Ακουσα ότι έχουν ακριβήνει τα τέλη νεκροταφείου, σιγά σιγά όλο και περισσότεροι ενδιαφέρονται για τη νέα μόδα στην ταφή που ως συνήθως έρχεται από το εξωτερικό και κυρίως πόλεις με μεγάλο χωροταξικό πρόβλημα!


Μιλάμε λοιπόν για ενταφιασμό στα όρθια, οπότε είναι απαραίτητος πολύ μικρότερος χώρος κι ανάλογα μικρότερα τα τέλη.

Μάλλον αυτό εννοούν ότι δε θα έχουμε άλλα "οριζόντια" μέτρα! Μας τα παίρνουν στην κατακόρυφο! :D:D:D:D

Ακομα και μετα απο αυτες τις δηλωσεις του ανθρωπου που επιβαλλει ¨η οχι φορους εσυ μιλας για ''κατακορυφα'' μετρα εναντιον μας.........

.........εισαι θεοπαλαβος........:p;)


Αν θες βαζουμε ενα στοιχημα στον αερα........μονον να μην ειναι ''ακριβο'' διοτι τα εδωσα στο Baraonda την Παρασκευη και τωρα ψιλοπειναω......:p
Α, η πληρωμη του, αν χασω, θα γινει κατα τον Γεναρη διοτι εν τω μεταξυ μαζευω λεφτα για να πιω καφε εδω (http://www.gsforum.gr/f54/%CE%A6%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%AD-6-50-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%84%CF%83%CE%AF%CE%BD%CE%BF-9-50-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7-44756/) μαζι με αλλους ''πεινασμενους'' της ομορφης αυτης πολης αλαλ και των περιξ αυτης......;)

ortho
25-11-2013, 17:21
Τα ήδη ψηφισμένα αλλά ακόμη μη εφαρμοσμένα μέτρα που μετράνε;

αν χάσω θα σε κεράσω στο σπίτι μου γιατί μαζεύω για την εφορία του χρόνου!;)

GeorgeP
25-11-2013, 17:25
Τα ήδη ψηφισμένα αλλά ακόμη μη εφαρμοσμένα μέτρα που μετράνε;
Γιαυτα γκρινιαξαμε, ακομα θα γκρινιαζουμε? επισης τα εχουμε υποστει στο μεγαλυτερο μερος τους, τωρα για κατι ψιλα που μενουν δεν χαθηκε και ο κοσμος..........νεα μερα δεν θα μπουνε οχι τα παλια που περιμενουν την σειρα τους και τα οποια δεν αφορουν εμας νομιζω.


αν χάσω θα σε κεράσω στο σπίτι μου γιατί μαζεύω για την εφορία του χρόνου!;)

Ο Καρεας μια χαρα ειναι........

GeorgeP
25-11-2013, 17:47
Και για να εχουμε μια ιδεα για το 2014 τι μελει γενεσθαι.......για να μην λεμε οτι μας κατεβει ¨η οτι μας λενε τα καναλια, για να μην πιστευουμε τον πανικο που σπερνει ο ΣΥΡΙΖΑ διατυμπανιζοντας οτι ερχονται νεα μετρα, ας θεσουμε το ερωτημα:

Ποιοι πληρώνουν τους νέους φόρους?

και ας το απαντησουμε:

Οι μεγάλες επιχειρήσεις, οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι ιδιοκτήτες ακινήτων θα σηκώσουν το 2014 το βάρος στήριξης των εσόδων του κρατικού προϋπολογισμού..........

περισσοτερα εδω Ποιοι είναι οι στυλοβάτες των εσόδων | Οικονομία & Αγορές | naftemporiki.gr (http://www.naftemporiki.gr/finance/story/733014)

PLOIGOS
25-11-2013, 18:05
Aν δεν σταματησει αυτο το αισχος να σε φορολογουν για την αντικειμενικη αξια του οποιου ακινητου εχεις,ενω οι πραγματικες αξιες ειναι πολυ πιο κατω,προκειται για ακομα μια ΛΗΣΤΕΙΑ που στοχευει σε ΟΛΟΥΣ τους πολιτες κ οχι στους κατεχοντες την πραγματικα μεγαλη ακινητη περιουσια...

Κατι οπως με τα ΙΧ ενα πραγμα,παει να γινει κ εδω δυστυχως...

GeorgeP
25-11-2013, 18:36
Aν δεν σταματησει αυτο το αισχος να σε φορολογουν για την αντικειμενικη αξια του οποιου ακινητου εχεις,ενω οι πραγματικες αξιες ειναι πολυ πιο κατω,προκειται για ακομα μια ΛΗΣΤΕΙΑ που στοχευει σε ΟΛΟΥΣ τους πολιτες κ οχι στους κατεχοντες την πραγματικα μεγαλη ακινητη περιουσια...

Κατι οπως με τα ΙΧ ενα πραγμα,παει να γινει κ εδω δυστυχως...



Δικιο....αλλα οχι παντου!!!
Στην Νεα σμυρνη π.χ η αντικειμενικη αξια ειναι ακομα χαμηλοτερη της πραγματικης. Το διαμερισμα μου 104τ.μ εχει Αντικειμενικη 150,000ε και αγοραστικη 210,000ε. Πριν ενα μηνα πουληθηκε σε αυτην την τιμη διαμερισμα 100τμ στην διπλανη πολυκατοικια η οποια ανεγειροταν μαζι με την δικη μου το 1995.
Στο Π.Φαληρο....αστα να πανε εκει δεν ξερουν τι θα πει κριση οπως και σε αλλες περιοχες π.χ Μοσχατο, γλυφαδα, Ηλιουπολη, Βουλιαγμενη,Βαρκιζα, αργυρουπολη κ.α.
Σε περιοχες ομως οπως ο Πειραιας, το Ν.Φαληρο, το αιγαλεω το Χαιδαρι (οχι το Δασος Χαιδαριου), ελευσινα κ.λ.π. ΝΑΙ εχεις δικιο.
Παλι ομως πιστευω οτι ολα αυτα ειναι συγκυριακα, δλδ να μαζευτουν χρηματα (πρωτογενες πλεονασμα) για να α) αρχισουμε να απο-πληρωνουμε τους δανειστες μας που δεν εχουν παρει ουτε ευρο ακομη, β) να βγουμε απο το μνημονιο πραγμα που θα μας επιτρεψει γ) να βγουμε στις αγορες ωστε να πορευθουμε σαν μια νορμαλ χωρα.......... μετα, και μαζι με τις διαρθρωτικες αλλαγες στο δημοσιο που εχουν να γινουν πολλες ακομη, την ελαττωση τυο δημοσιου, τις ιδιοτικοποιησεις κ.α. νομιζω οτι τοτε θα γινει πιο αντικειμενικη η πασης φυσεως φορολογια.

tsatsos
25-11-2013, 21:46
Aν δεν σταματησει αυτο το αισχος να σε φορολογουν για την αντικειμενικη αξια του οποιου ακινητου εχεις,ενω οι πραγματικες αξιες ειναι πολυ πιο κατω,προκειται για ακομα μια ΛΗΣΤΕΙΑ που στοχευει σε ΟΛΟΥΣ τους πολιτες κ οχι στους κατεχοντες την πραγματικα μεγαλη ακινητη περιουσια...

Κατι οπως με τα ΙΧ ενα πραγμα,παει να γινει κ εδω δυστυχως...


Εχω εναν πελατη κατασκευαστη 75 χρονων.Προχτες μου ελεγε οτι καθε οικοδομη που εκανε το κερδος δεν το ετρωγε στα μπουζουκια η στα ταξιδια και κραταγε ενα μαγαζι η ενα διαμερισμα.Εφτασα μου λεει να εχω 25 ακινητα και υπολογιζα να εχω καλα γεραματα.Και ειμαι πλεων φτωχος.Δεν εχω να παρω τα φαρμακα μου,αν δεν ειχα κατι οικονομιες στην ακρη.Και δεν μπορω να πουλησω τιποτε ουτε στη μιση τιμη....

Carduelis
25-11-2013, 22:24
http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=21143&stc=1&d=1385407384

GeorgeP
25-11-2013, 22:42
Εχω εναν πελατη κατασκευαστη 75 χρονων.Προχτες μου ελεγε οτι καθε οικοδομη που εκανε το κερδος δεν το ετρωγε στα μπουζουκια η στα ταξιδια και κραταγε ενα μαγαζι η ενα διαμερισμα.Εφτασα μου λεει να εχω 25 ακινητα και υπολογιζα να εχω καλα γεραματα.Και ειμαι πλεων φτωχος.Δεν εχω να παρω τα φαρμακα μου,αν δεν ειχα κατι οικονομιες στην ακρη.Και δεν μπορω να πουλησω τιποτε ουτε στη μιση τιμη....

Ας κοψει κατι............
Παντως θα μπορουσε να νοικιασει κατι τις........στο Μοσχατο νοικιαζονται διαμερισματα 90 τ.μ με 500ε.......δεν μπορει κατι θα εχει κι αυτος ο φτωχουλης να νοικιασει.......για να παρει τα φαρμακα του οχι για τιποτε αλλο δλδ;):)

Μην παρεξηγησεις το ειρωνικο του γραπτου μου δεν παει σε εσενα αλλα στον φτωχο 75αρη με τα 25 ακινητα.........ουτε ο Καρατζαφερης τοσα ακινητα!;)

ortho
25-11-2013, 22:53
Α! και του χρόνου με τους φόρους που θα μας ρίξουν και φυσικά δε θα έχουμε να πληρώσουμε, αν μπορείς να έρχεσαι να πίνουμε καφέ στον Κορυδαλλό κι όποτε μπορείς μιά σακούλα με τρόφιμα για τον Κωνσταντίνο μου.

Θα το γράψω άλλη μία φορά. Ο Γερμανός ελεύθερος επαγγελματίας με ένα παιδί και καθαρά γύρω στις 15.000 ευρώ δεν πληρώνει ούτε ευρώ στην εφορία. Ο αντίστοιχος Ελληνας θα κληθεί να πληρώσει 3.000 + 650 + 150. Στις 20.000 ευρώ πληρώνει 670 ευρώ, εδώ 5.200 + 650 + 400.

Αστα Γιώργο, η χώρα θα σωθεί ( ελπίζουμε ), οι Ελληνες στην πλειοψηφία τους ΟΧΙ.

GeorgeP
25-11-2013, 23:10
Α! και του χρόνου με τους φόρους που θα μας ρίξουν και φυσικά δε θα έχουμε να πληρώσουμε, αν μπορείς να έρχεσαι να πίνουμε καφέ στον Κορυδαλλό κι όποτε μπορείς μιά σακούλα με τρόφιμα για τον Κωνσταντίνο μου.

Θα το γράψω άλλη μία φορά. Ο Γερμανός ελεύθερος επαγγελματίας με ένα παιδί και καθαρά γύρω στις 15.000 ευρώ δεν πληρώνει ούτε ευρώ στην εφορία. Ο αντίστοιχος Ελληνας θα κληθεί να πληρώσει 3.000 + 650 + 150. Στις 20.000 ευρώ πληρώνει 670 ευρώ, εδώ 5.200 + 650 + 400.

Αστα Γιώργο, η χώρα θα σωθεί ( ελπίζουμε ), οι Ελληνες στην πλειοψηφία τους ΟΧΙ.

Συγκρινεις χωρες με πλεονασματα, με βαρια βιομηχανια, με εξαγωγες απο την βαρια της βιομηχανια με, με, με,..... και φυσικα πλουσιες με την χρεωκοπημενη ελλαδα.......δεν ειναι δυνατον αυτο!!!!
Σου υπενθυμιζω οτι αναλογες περικοπες, σε μικροτερη εκταση για να ΜΗΝ παρει εκταση το οικονομικο της προβλημα αργοτερα, ειχε κανει η Γερμανια την δεκαετια του '90!! Τωρα εχουν το πανω χερι........

Ας το καναμε κι εμεις την εποχη του Μιτσοτακη, ισως σημερα να βλεπαμε την Ισπανια και να αισθανομαστε συμπαθεια.

Και μην ξεχνας οτι και στην Γερμανια εχουν προβλημα οικονομικο αφου kathimerini.gr - Γερμανία: Περικοπές 5-6 δισ. ευρώ ετοιμάζει ο Σόιμπλε για μηδενικό έλλειμμα έως το 2014 (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_04/01/2013_476896)....ειναι φανερο Γιαννη μου, εκει στην Γερμανια ΠΡΙΝ πεινασουν μαγειρευουν....εδω πρεπει να πεσει το στομαχι κατω για να βαλουμε τσουκαλι......

tsatsos
25-11-2013, 23:12
Α! και του χρόνου με τους φόρους που θα μας ρίξουν και φυσικά δε θα έχουμε να πληρώσουμε, αν μπορείς να έρχεσαι να πίνουμε καφέ στον Κορυδαλλό κι όποτε μπορείς μιά σακούλα με τρόφιμα για τον Κωνσταντίνο μου.

Θα το γράψω άλλη μία φορά. Ο Γερμανός ελεύθερος επαγγελματίας με ένα παιδί και καθαρά γύρω στις 15.000 ευρώ δεν πληρώνει ούτε ευρώ στην εφορία. Ο αντίστοιχος Ελληνας θα κληθεί να πληρώσει 3.000 + 650 + 150. Στις 20.000 ευρώ πληρώνει 670 ευρώ, εδώ 5.200 + 650 + 400.

Αστα Γιώργο, η χώρα θα σωθεί ( ελπίζουμε ), οι Ελληνες στην πλειοψηφία τους ΟΧΙ.
Ξεχασες να βαλεις και 55% προκαταβολη φορου για την επομενη χρονια...

ortho
25-11-2013, 23:24
Ξεχασες να βαλεις και 55% προκαταβολη φορου για την επομενη χρονια...


Κι έκανα και λάθος πολλαπλασιασμό, 3.900 + 650 + 150 είναι στην πρώτη περίπτωση. Δεν παλεύεται με τίποτε.

GeorgeP
25-11-2013, 23:29
επειδη μου τα εχετε κανει τσουρεκια:p για διαβαστε εδω τι συμβαινει ΣΗΜΕΡΑ στην Γερμανια το οποιο εχει αρχισει απο τον σοσιαλιστη (!!) Σρεντερ και κανεις Γερμανος δεν εβγαλε αχνα διοτι προεχει το συμφερον της πατριδας.........βεβαια ο Γερμανος δεν περιμενε να φτασει ο κομπς στο χτενι........εμεις εδω ριξαμε τον μοναδικο που ειχε το θαρρος και ειπε τα πραγματα με το ονομα τους και πηγε να κανει καποια πραγματα το 1990....ο οποιος εκλεχτηκε εστω και με αυτον τον αναλγητο τροπο.

H Oικονομία με Άλλο Μάτι: Η Γερμανία της φτώχειας (http://oikonomiallomati.blogspot.gr/2012/10/blog-post_18.html) (πρωτη φορα βαζω μπλοκ αλλα εχει ενδιαφερον...το επαληθευω με το Βημα παρακατω)

Γερμανία: Ενας στους έξι υπό την απειλή φτώχειας - oικονομία - Το Βήμα Online (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=536786)

Το μπλοκ:Ο αριθμός των προσωρινά απασχολούμενων αυξήθηκε από σχεδόν 300.000 το 2003 σε πάνω από 900.000. Το 2005, τελευταία χρονιά που ο σοσιαλδημοκράτης Γκέρχαρντ Σρέντερ ήταν καγκελάριος, επαίρονταν στο Παγκόσμιο Οικονομικό Φόρουμ του Νταβός: «Χτίσαμε έναν από τους καλύτερους χαμηλά αμειβόμενους τομείς στην Ευρώπη»(!).

Το βημα: Τον κίνδυνο της φτώχειας αντιμετωπίζει ο ένας στους έξι Γερμανούς, σύμφωνα με τα αποτελέσματα έρευνας που διεξήχθη από την γερμανική στατιστική υπηρεσία σε 13.415 νοικοκυριά της χώρας.
......την συνεχεια να την διαβασετε στα λινκς, εχουν απιστευτο ενδιαφερον.:);) Ετσι για να μην αυταπατωνται μερικοι με την χαρα που θα δωσει στους Ελληνες ο ΣΥΡΙΖΑ αν ποτε γινει Κυβερνηση.........για τοσο ηλιθιους μας περναει...μπορει και να εχει δικιο ομως να το κανει.:confused:

ortho
25-11-2013, 23:32
Συγκρινεις χωρες με πλεονασματα, με βαρια βιομηχανια, με εξαγωγες απο την βαρια της βιομηχανια με, με, με,..... και φυσικα πλουσιες με την χρεωκοπημενη ελλαδα.......δεν ειναι δυνατον αυτο!!!!
Σου υπενθυμιζω οτι αναλογες περικοπες, σε μικροτερη εκταση για να ΜΗΝ παρει εκταση το οικονομικο της προβλημα αργοτερα, ειχε κανει η Γερμανια την δεκαετια του '90!! Τωρα εχουν το πανω χερι........

Ας το καναμε κι εμεις την εποχη του Μιτσοτακη, ισως σημερα να βλεπαμε την Ισπανια και να αισθανομαστε συμπαθεια.

Και μην ξεχνας οτι και στην Γερμανια εχουν προβλημα οικονομικο αφου kathimerini.gr - Γερμανία: Περικοπές 5-6 δισ. ευρώ ετοιμάζει ο Σόιμπλε για μηδενικό έλλειμμα έως το 2014 (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_04/01/2013_476896)....ειναι φανερο Γιαννη μου, εκει στην Γερμανια ΠΡΙΝ πεινασουν μαγειρευουν....εδω πρεπει να πεσει το στομαχι κατω για να βαλουμε τσουκαλι......


Τι σχέση έχει η απάντησή σου με αυτό που έγραψα;! Γιώργο μιλάμε για το ότι θα ζητήσουν χρήματα που απλά δεν υπάρχουν!

Πιστεύεις ότι η υπερφορολόγηση, ο στραγγαλισμός ουσιαστικά της οικονομίας και στο τέλος του δρόμου η δήμευση των περιουσιών είναι η απάντηση στο πρόβλημα της χώρας;

Πόσες φορές θέλεις να πληρώσεις το γάλα που αγοράζουμε για τα παιδιά μας;

Κι άντε, ας μην έχουμε αφορολόγητο 7.800 ευρώ για κάθε παιδί όπως έχουν στη Γερμανία, αλλά όχι έτσι όπως το έκαναν εδώ!

Εχεις ακούσει φαντάζουμε για το όριο της φτώχειας και το όριο αξιοπρεπούς διαβίωσης. Στο δεύτερο έπρεπε να είναι τα αφορολόγητα ποσά φίλε.

Το θες αλλιώς; Εσοδα - έξοδα και στο υπόλοιπο ας βάλουν 70%, αλλά όχι έτσι φίλε.

Ξέρεις τι θα πάρουν από μένα φίλε του χρόνου αν συνεχίσει έτσι, όχι να επιδεινωθεί κι άλλο η κατάσταση;! στην καλύτερη τ' #####ια μου, στην χειρότερη......δε θέλω να το γράψω.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα επιτρέψω να πεινάσει το παιδί. Οχι για να συνεχίσουν οι βουλευτές να παίρνουν 11.000 το μήνα με το 75% αφορολόγητο!

ortho
25-11-2013, 23:36
επειδη μου τα εχετε κανει τσουρεκια:p για διαβαστε εδω τι συμβαινει ΣΗΜΕΡΑ στην Γερμανια το οποιο εχει αρχισει απο τον σοσιαλιστη (!!) Σρεντερ και κανεις Γερμανος δεν εβγαλε αχνα διοτι προεχει το συμφερον της πατριδας.........βεβαια ο Γερμανος δεν περιμενε να φτασει ο κομπς στο χτενι........εμεις εδω ριξαμε τον μοναδικο που ειχε το θαρρος και ειπε τα πραγματα με το ονομα τους και πηγε να κανει καποια πραγματα το 1990....ο οποιος εκλεχτηκε εστω και με αυτον τον αναλγητο τροπο.

H Oικονομία με Άλλο Μάτι: Η Γερμανία της φτώχειας (http://oikonomiallomati.blogspot.gr/2012/10/blog-post_18.html) (πρωτη φορα βαζω μπλοκ αλλα εχει ενδιαφερον...το επαληθευω με το Βημα παρακατω)

Γερμανία: Ενας στους έξι υπό την απειλή φτώχειας - oικονομία - Το Βήμα Online (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=536786)

Το μπλοκ:Ο αριθμός των προσωρινά απασχολούμενων αυξήθηκε από σχεδόν 300.000 το 2003 σε πάνω από 900.000. Το 2005, τελευταία χρονιά που ο σοσιαλδημοκράτης Γκέρχαρντ Σρέντερ ήταν καγκελάριος, επαίρονταν στο Παγκόσμιο Οικονομικό Φόρουμ του Νταβός: «Χτίσαμε έναν από τους καλύτερους χαμηλά αμειβόμενους τομείς στην Ευρώπη»(!).

Το βημα: Τον κίνδυνο της φτώχειας αντιμετωπίζει ο ένας στους έξι Γερμανούς, σύμφωνα με τα αποτελέσματα έρευνας που διεξήχθη από την γερμανική στατιστική υπηρεσία σε 13.415 νοικοκυριά της χώρας.
......την συνεχεια να την διαβασετε στα λινκς, εχουν απιστευτο ενδιαφερον.:);) Ετσι για να μην αυταπατωνται μερικοι με την χαρα που θα δωσει στους Ελληνες ο ΣΥΡΙΖΑ αν ποτε γινει Κυβερνηση.........για τοσο ηλιθιους μας περναει...μπορει και να εχει δικιο ομως να το κανει.:confused:


Να συμπληρώσω ότι κάποια πράγματα τα έκαναν διότι το επίδομα ταμείου ανεργίας ήταν τόσο υψηλό που δε συνέφερε κάποιους να πάνε να δουλέψουν. Και δεν το έπαιρναν μόνο για ένα χρόνο. Επίσης η χαμηλά αμοιβόμενη εργασία δε λέει όλη την αλήθεια, έχουν ακόμη ισχυρό κοινωνικό κράτος. Εδώ ο φτωχός βασίζεται στην ελεημοσύνη του συμπολίτη και κάποιες οργανώσεις, στη Γερμανία δε θα χάσει την αξιοπρέπειά του.

Οπως τα λες Γιώργο, δεν είμαστε ίδιες χώρες! :)

GeorgeP
25-11-2013, 23:40
Τι σχέση έχει η απάντησή σου με αυτό που έγραψα;! Γιώργο μιλάμε για το ότι θα ζητήσουν χρήματα που απλά δεν υπάρχουν!

Πιστεύεις ότι η υπερφορολόγηση, ο στραγγαλισμός ουσιαστικά της οικονομίας και στο τέλος του δρόμου η δήμευση των περιουσιών είναι η απάντηση στο πρόβλημα της χώρας;

Πόσες φορές θέλεις να πληρώσεις το γάλα που αγοράζουμε για τα παιδιά μας;

Κι άντε, ας μην έχουμε αφορολόγητο 7.800 ευρώ για κάθε παιδί όπως έχουν στη Γερμανία, αλλά όχι έτσι όπως το έκαναν εδώ!

Εχεις ακούσει φαντάζουμε για το όριο της φτώχειας και το όριο αξιοπρεπούς διαβίωσης. Στο δεύτερο έπρεπε να είναι τα αφορολόγητα ποσά φίλε.

Το θες αλλιώς; Εσοδα - έξοδα και στο υπόλοιπο ας βάλουν 70%, αλλά όχι έτσι φίλε.

Ξέρεις τι θα πάρουν από μένα φίλε του χρόνου αν συνεχίσει έτσι, όχι να επιδεινωθεί κι άλλο η κατάσταση;! στην καλύτερη τ' #####ια μου, στην χειρότερη......δε θέλω να το γράψω.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα επιτρέψω να πεινάσει το παιδί. Οχι για να συνεχίσουν οι βουλευτές να παίρνουν 11.000 το μήνα με το 75% αφορολόγητο!

Δεν θα ζητησουν αλλα χρηματα.....μην αυθυποβαλλεσαι........απο που θα τα δωσουμε για να τα ζητησουν?? Δεν υπαρχει περιπτωση.........
Ο ΕΝΦΑ π.χ. για μενα θα ειναι χαμηλοτερος απο το χαρατσι, κι οχι μονον για μενα.........τι να λεμε τωρα.......
Οι ελ. επαγγελματιες ναι θα εχουν επιβαρυνση στην φορολογια τους αλαλ τι να κανουμε? οσοι εχουν θα δωσουν οσοι δεν εχουν δεν θα δωσουν. Φυλακη παντως, εδω ειμαι κι εσαι, δεν θα παει κανενας γιαυτον τον λογο.

Φυσικα κι εχει σχεση αυτο που εγραψα, ο Γερμανος βλεπει πολυ μπροστα και ενεργει σημερα, ετσι ολα ερχονται ομαλα.......ο ελληνας ηξερε 23 χρονια κι ενω ειχε την ευκαιρεια το 1990 την πεταξε στα σκουπιδια......τωρα πληρωνει.

PLOIGOS
25-11-2013, 23:42
Τι σχέση έχει η απάντησή σου με αυτό που έγραψα;! Γιώργο μιλάμε για το ότι θα ζητήσουν χρήματα που απλά δεν υπάρχουν!

Πιστεύεις ότι η υπερφορολόγηση, ο στραγγαλισμός ουσιαστικά της οικονομίας και στο τέλος του δρόμου η δήμευση των περιουσιών είναι η απάντηση στο πρόβλημα της χώρας;

Πόσες φορές θέλεις να πληρώσεις το γάλα που αγοράζουμε για τα παιδιά μας;

Κι άντε, ας μην έχουμε αφορολόγητο 7.800 ευρώ για κάθε παιδί όπως έχουν στη Γερμανία, αλλά όχι έτσι όπως το έκαναν εδώ!

Εχεις ακούσει φαντάζουμε για το όριο της φτώχειας και το όριο αξιοπρεπούς διαβίωσης. Στο δεύτερο έπρεπε να είναι τα αφορολόγητα ποσά φίλε.

Το θες αλλιώς; Εσοδα - έξοδα και στο υπόλοιπο ας βάλουν 70%, αλλά όχι έτσι φίλε.

Ξέρεις τι θα πάρουν από μένα φίλε του χρόνου αν συνεχίσει έτσι, όχι να επιδεινωθεί κι άλλο η κατάσταση;! στην καλύτερη τ' #####ια μου, στην χειρότερη......δε θέλω να το γράψω.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα επιτρέψω να πεινάσει το παιδί. Οχι για να συνεχίσουν οι βουλευτές να παίρνουν 11.000 το μήνα με το 75% αφορολόγητο!


Φιλε εισαι παραπληροφορημενος..Οι βουλευτες μας κανουν το σκατο τους παξιμαδι για να τα βγαλουν περα κ φαντασου οτι δεν μπορουν να πανε κ σε ολες τις βαπτισεις που εχουν...Νομιζω οτι κ αυτοι ζουν στα ορια της φτωχιας πλεον....:yz:yz:yz

Για τα υπολοιπα που γραφεις συμφωνω με την προυποθεση οτι ολοι δηλωνουν τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τους εισοδηματα,πραγμα το οποιο μαλλον δεν ισχυει....

GeorgeP
25-11-2013, 23:46
Να συμπληρώσω ότι κάποια πράγματα τα έκαναν διότι το επίδομα ταμείου ανεργίας ήταν τόσο υψηλό που δε συνέφερε κάποιους να πάνε να δουλέψουν. Και δεν το έπαιρναν μόνο για ένα χρόνο. Επίσης η χαμηλά αμοιβόμενη εργασία δε λέει όλη την αλήθεια, έχουν ακόμη ισχυρό κοινωνικό κράτος. Εδώ ο φτωχός βασίζεται στην ελεημοσύνη του συμπολίτη και κάποιες οργανώσεις, στη Γερμανία δε θα χάσει την αξιοπρέπειά του.

Οπως τα λες Γιώργο, δεν είμαστε ίδιες χώρες! :)

Εμ βεβαια ρε Γιαννη, ερχεσαι στα λογια μου.......οι αλλοι εκτιζαν για το γενικο συμφερον οταν εμεις χτιζαμε ο καθενας το δικο του συμφερον ξεχωριστα κι ανεξαρτητα μεσω των πολιτικων που ψηφιζαμε απο το 1981 και μετα........αμ, ετσι να'σου τωρα πως την πατησαμε εμεις κι απολαμβανουν προνομια οι αλλοι........περασαμε καλα 35 χρονια και καποια μυρμηγκια (Γερμανοι) κουνουσαν συγκαταβατικα το κεφαλι......σημερα τα μυρμηγκια εξακολουθουν να κουνανε συγκαταβατικα το κεφαλι αλαλ απο λυπη.....και μας πηδανε κι ολας επιβαλλοντας μας να κανουμε αυτα που εκαναν κι εκεινοι.......για μενα καλως ετσι, για να εξηγουμαστε.
Αλλα παρόλα αυτα η γερμανια εχει προβλημα με το Κοινωνικο κρατος και σκεπτονται τις περικοπες.......με αλλα λογια αντιληφθηκαν οτι πληρωνουν πολλα σε κοινωνικες παροχες......
Πόσο κοινωνικό κράτος μπορεί να αντέξει η Γερμανία; (http://www.dw.de/%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1/a-5285865-1)

Υπό πίεση το κοινωνικό κράτος (http://www.dw.de/%CF%85%CF%80%CF%8C-%CF%80%CE%AF%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%82/a-17025767)

Και για να μην το ξεχασω, δενε χουν ολοι οι χαμηλα αμοιβομενοι προσβαση στο κοινωνικο κρατος στην Γερμανια........το εχω ξαναγραψει και με τηνσχετικη παραθεση που το πιστοποιει.

ortho
25-11-2013, 23:55
Φιλε εισαι παραπληροφορημενος..Οι βουλευτες μας κανουν το σκατο τους παξιμαδι για να τα βγαλουν περα κ φαντασου οτι δεν μπορουν να πανε κ σε ολες τις βαπτισεις που εχουν...Νομιζω οτι κ αυτοι ζουν στα ορια της φτωχιας πλεον....:yz:yz:yz

Για τα υπολοιπα που γραφεις συμφωνω με την προυποθεση οτι ολοι δηλωνουν τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τους εισοδηματα,πραγμα το οποιο μαλλον δεν ισχυει....



κι όσοι τα δηλώναμε φίλε μου, τώρα πρέπει να αμυνθούμε για να μπορέσουμε ίσως να πληρώσουμε όσα ζητάνε. Οι μακάκες εγκέφαλοι που τα σκέφτονται και τα νομοθετούν αυτά ουσιαστικά θέλουν να μας κάνουν όλους απατεώνες.

Ασε με γιατί βράζω από τα νεύρα μου!

PLOIGOS
25-11-2013, 23:59
κι όσοι τα δηλώναμε φίλε μου, τώρα πρέπει να αμυνθούμε για να μπορέσουμε ίσως να πληρώσουμε όσα ζητάνε. Οι μακάκες εγκέφαλοι που τα σκέφτονται και τα νομοθετούν αυτά ουσιαστικά θέλουν να μας κάνουν όλους απατεώνες.

Ασε με γιατί βράζω από τα νεύρα μου!



Μα ειναι παγια τακτικη να τιμωρουνται οι συνεπεις πολιτες σε ολες τις δοσοληψιες με το κρατος!!!Κ δεν εισαι ο μονος που βραζεις απο θυμο...

ortho
25-11-2013, 23:59
Δεν θα ζητησουν αλλα χρηματα.....μην αυθυποβαλλεσαι........απο που θα τα δωσουμε για να τα ζητησουν?? Δεν υπαρχει περιπτωση.........
Ο ΕΝΦΑ π.χ. για μενα θα ειναι χαμηλοτερος απο το χαρατσι, κι οχι μονον για μενα.........τι να λεμε τωρα.......
Οι ελ. επαγγελματιες ναι θα εχουν επιβαρυνση στην φορολογια τους αλαλ τι να κανουμε? οσοι εχουν θα δωσουν οσοι δεν εχουν δεν θα δωσουν. Φυλακη παντως, εδω ειμαι κι εσαι, δεν θα παει κανενας γιαυτον τον λογο.

Φυσικα κι εχει σχεση αυτο που εγραψα, ο Γερμανος βλεπει πολυ μπροστα και ενεργει σημερα, ετσι ολα ερχονται ομαλα.......ο ελληνας ηξερε 23 χρονια κι ενω ειχε την ευκαιρεια το 1990 την πεταξε στα σκουπιδια......τωρα πληρωνει.

Κι επειδή ο ΕΝΦΑ θα είναι μικρότερος από το χαράτσι τι έγινε;

Τι θα πει "τι να κάνουμε;" ;!


Για ψάξε να δεις τι λέει ο τρισμέγιστος Θεοχάρης.


Γιώργο ο Ελληνας δεν πληρώνει απλά, ξεματώνει!

Θα κάνω διάλλειμμα από την κουβέντα γιατί έχω αρχίσει και φορτώνω άσχημα, όχι λόγω της κουβέντας, αλλά σκεφτόμενος το επιδεινούμενο χάλι μας και θα αρχίσουν να γεμίζουν τα γραπτά μου *************:D

GeorgeP
26-11-2013, 00:08
Κι επειδή ο ΕΝΦΑ θα είναι μικρότερος από το χαράτσι τι έγινε;

Τι θα πει "τι να κάνουμε;" ;!


Για ψάξε να δεις τι λέει ο τρισμέγιστος Θεοχάρης.


Γιώργο ο Ελληνας δεν πληρώνει απλά, ξεματώνει!

Θα κάνω διάλλειμμα από την κουβέντα γιατί έχω αρχίσει και φορτώνω άσχημα, όχι λόγω της κουβέντας, αλλά σκεφτόμενος το επιδεινούμενο χάλι μας και θα αρχίσουν να γεμίζουν τα γραπτά μου *************:D

Oτι ξεματωνει εχεις δικιο..........αλλα οχι για παντα......υπομονη θελει, καμια χρεωκοπια δεν ηταν ανωδυνη και η ελαλδα εχει περασει τρεις, αυτη ειναι η τεταρτη κι ελαχε σε εμας......και καλυτερα, για να μην λαχαινε στα παιδια μας.

Μην φορτωνεις.....εγω φορτωνω? οχι!!! Να ανεβω για καφε μεθαυριο? :)

ortho
26-11-2013, 00:13
Oτι ξεματωνει εχεις δικιο..........αλλα οχι για παντα......υπομονη θελει, καμια χρεωκοπια δεν ηταν ανωδυνη και η ελαλδα εχει περασει τρεις, αυτη ειναι η τεταρτη κι ελαχε σε εμας......και καλυτερα, για να μην λαχαινε στα παιδια μας.

Μην φορτωνεις.....εγω φορτωνω? οχι!!! Να ανεβω για καφε μεθαυριο? :)


Εσύ είσαι επαγγελματίας αισιόδοξος! εγώ είμαι ρεαλιστής;!

Τι καφέ; θεωρείς ότι έχασες κιόλας το στοίχημα;!:lo19::lo19::lo19:

Φυσικά να έρθεις για καφέ! ελπίζω να μη βρέχει για να καθήσουμε έξω.