PDA

View Full Version : Πρόστιμα σχεδόν 6 εκατ. ευρώ για αδήλωτη εργασία


GeorgeP
25-11-2013, 17:34
Βρε, βρε, βρεεεεεεεε.....για δες........κατσε να θυμηθω ¨η να ψαξω να βρω τι μου γραφανε οταν ελεγα οτι το κρατος αρχιζει και φτιαχνει αλλα θελει τον χρονο του........να θυμηθω τι εγραφαν καποιοι για το ''εργανη'' το ποσο αναξιοπιστο, λαθος και χιλια μυρια οσα συστημα ειναι.........κ.λ.π,κ.λ.π

Τα μαυρισμενα / υπογραμμισμενα απο μενα κι εξαιρετικα αφιερωμενα......

Πρόστιμα ύψους περίπου 6 εκατ. ευρώ για αδήλωτη εργασία επιβλήθηκαν από τα μέσα Σεπτεμβρίου έως το τέλος Οκτωβρίου, σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε ο υπουργός Εργασίας Γιάννης Βρούτσης.
Ειδικότερα, παρουσιάζοντας τα αποτελέσματα του επιχειρησιακού σχεδίου «Άρτεμις», έκανε γνωστό ότι στο διάστημα 15 Σεπτεμβρίου έως 31 Οκτωβρίου 2013, διενεργήθηκαν έλεγχοι σε 3.931 επιχειρήσεις.
Στο πλαίσιο αυτής της διαδικασίας 371 επιχειρήσεις, βρέθηκαν να απασχολούν αδήλωτους εργαζόμενους (ποσοστό 9,44%).

Έκθεση του επιχειρησιακού σχεδίου «ΑΡΤΕΜΙΣ» για την αδήλωτη εργασία
Σε σύνολο 18.974 εργαζομένων στις επιχειρήσεις που διενεργήθηκαν έλεγχοι, εντοπίστηκαν 583 αδήλωτοι εργαζόμενοι (ποσοστό 3,07%), ενώ τα πρόστιμα που επιβλήθηκαν, αποκλειστικά για την αδήλωτη εργασία ανέρχονται στο ποσό των 5.967.319 €
Επίσης, σύμφωνα με το υπουργείο Εργασίας, η «Εργάνη» Σεπτεμβρίου παρουσίασε το μεγαλύτερο ισοζύγιο προσλήψεων-63.212 τον αριθμό-όχι μόνο για όλο το 2013 αλλά σε σχέση με τα τελευταία 10 χρόνια, αποτυπώνοντας το πολύ μεγάλο ποσοστό συμμόρφωσης των εργοδοτών.
σ.σ. σκεφθητε ποσοι εργαζομενοι αδηλωτοι και ανασφαλιστοι ακομα και προ κρισης υπηρχαν........
Παράλληλα, τον ίδιο μήνα για πρώτη φορά μετά από τέσσερα συνεχόμενα χρόνια πτώσης, παρουσίασαν αύξηση τα έσοδα του ΙΚΑ. σ.σ. αφου αυξηθηκαν οι προσληψεις, δλδ φανηκαν οι αδηλωτοι, ειχε αντικτυπο στα εσοδα του ΙΚΑ.................
Ο κ. Βρούτσης γνωστοποίησε επίσης ότι στις 5 Δεκεμβρίου σε ειδική εκδήλωση, θα παρουσιαστούν και θα δουν το φως της δημοσιότητας, για πρώτη φορά, αναλυτικά και με απόλυτη ακρίβεια, τα στοιχεία της ιδιωτικής μισθωτής οικονομίας, όπως αυτά απορρέουν από το σύστημα «Εργάνη», καθώς ολοκληρώθηκε η ηλεκτρονική καταγραφή όλων των εργαζομένων και των επιχειρήσεων της χώρας.

http://www.naftemporiki.gr/story/734120

PLOIGOS
25-11-2013, 17:46
Χμμμμ...Πολυ ωραια!!Ακου τωρα κ την "απαντηση" των ανθρωπων που εκμεταλλευοντουσαν τοσο καιρο τους εργαζομενους,εχοντας τους αδηλωτους!Επειδη προφανως τα προστιμα ειναι εξοντωτικα (φυσικα κ συμφωνω να μπαινουν προστιμα σε ολους αυτους τους κυριους),απλα κλεινουν την επιχειρηση τους,συνηθως με πτωχευση κ μετα την ξανανοιγουν με αλλο ΑΦΜ,χρησιμοποιωντας καποιο συγγενικο τους προσωπο...

Οταν λοιπον βαζεις εξοντωτικα προστιμα,που σιγουρα δεν προκειται να πληρωθουν,ποιος θα βγει ο χαμενος πιστευεις?;)Πρεπει να υπαρχει μια λογικη αντιμετωπιση των πραγματων κ σε αυτην την περιπτωση,οπως σχεδον παντου δηλαδη,ολα γινονται αρπα κολλα πιστευω!

Αυτο το "κολπακι" γινεται κατα κορον τουλαχιστον στην αγορα της Πατρας...

GeorgeP
25-11-2013, 18:12
Χμμμμ...Πολυ ωραια!!Ακου τωρα κ την "απαντηση" των ανθρωπων που εκμεταλλευοντουσαν τοσο καιρο τους εργαζομενους,εχοντας τους αδηλωτους!Επειδη προφανως τα προστιμα ειναι εξοντωτικα (φυσικα κ συμφωνω να μπαινουν προστιμα σε ολους αυτους τους κυριους),απλα κλεινουν την επιχειρηση τους,συνηθως με πτωχευση κ μετα την ξανανοιγουν με αλλο ΑΦΜ,χρησιμοποιωντας καποιο συγγενικο τους προσωπο...

Οταν λοιπον βαζεις εξοντωτικα προστιμα,που σιγουρα δεν προκειται να πληρωθουν,ποιος θα βγει ο χαμενος πιστευεις?;)Πρεπει να υπαρχει μια λογικη αντιμετωπιση των πραγματων κ σε αυτην την περιπτωση,οπως σχεδον παντου δηλαδη,ολα γινονται αρπα κολλα πιστευω!

Αυτο το "κολπακι" γινεται κατα κορον τουλαχιστον στην αγορα της Πατρας...


Ναι αλλα τωρα, απο το 2012 και εφαρμοζεται ηδη, εχει αυτοματη δεσμευση τραπεζικων λογαριασμων και δημευση περιουσιων (σε ολες τις βαθμιδες συγγενειας αν διαπιστωθει μεταφορα ¨η καταθεση χρηματων που δεν δικαιολογουνται αλλιως) σε χρονο dt και χωρις δικαστηριο.........οποταν δεν ισχυει το παραπανω........
43,000 ηταν οι τελεσμενες κατσχεσεις μονον το πρωτο 15ημερο του σεπτεμβριου και 313,000 οι διαταγες πληρωμης που αν δεν πληρωθουν πανε σε κατασχεσεις τραπεζικων λογαριασμων ¨η/και περιουσιακων στοιχειων.......δυσκολεψαν τα πραγματα ΠΙΑ Χρηστο....

Ο νομος (http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/n4065_12.htm)
Η διαδυκασια (http://www.money-money.gr/news/archisan-kataschesis-se-trapezikous-logariasmous-gia-ofiles-se-dimous-deko-asfalistika-tamia-efories/531)
Διαδυκασια (παλι) και κατασχεσεις (στην τελευταια παραγραφο) (http://www.forologikanea.gr/news/omadika-katasxetiria-gia-desmeusi-trapezikon-logariasmon/)

PLOIGOS
25-11-2013, 18:15
Δεν θα διαφωνησω καθολου μαζι σου αυτη την φορα!!:p
Απλα λεω οτι ενας εξορθολογισμος ακομα κ στα προστιμα,πιστευω οτι θα ηταν υπερ...:)

GeorgeP
25-11-2013, 18:23
Δεν θα διαφωνησω καθολου μαζι σου αυτη την φορα!!:p
Απλα λεω οτι ενας εξορθολογισμος ακομα κ στα προστιμα,πιστευω οτι θα ηταν υπερ...:)

Θα συμφωνησω ως προς τον εξορθολογισμο στα προστιμα της τροχαιας.......αλλα ΠΟΤΕ στα προστιμα του ΙΚΑ, ΕΦΟΡΙΑΣ αδηλωτης εργασιας κ.λ.πων συναφων.
Ο φοβος του υπερογκου προστιμου και οι αυτοματες κατασχεσεις ειχαν και την καλη τους οψη οπως θα διαβασες.........
......τα υπογραμμισμενα μονον για να μην κουραζεσαι:p:p:p:p

f1shf1nder33
25-11-2013, 18:34
[COLOR="Blue"]Βρε, βρε, βρεεεεεεεε.....για δες........κατσε να θυμηθω ¨η να ψαξω να βρω τι μου γραφανε οταν ελεγα οτι το κρατος αρχιζει και φτιαχνει αλλα θελει τον χρονο του........να θυμηθω τι εγραφαν καποιοι για το ''εργανη'' το ποσο αναξιοπιστο, λαθος και χιλια μυρια οσα συστημα ειναι.........κ.λ.π,κ.λ.π

Πρόστιμα σχεδόν 6 εκατ. ευρώ για αδήλωτη εργασία | Κοινωνία | naftemporiki.gr (http://www.naftemporiki.gr/story/734120)


Καλά ρε Γιώργο,μην κουράζεις τώρα το μυαλό σου ψάχνοντας

λεπτομέρειες!!!:p

Για το "Εργάνη" οι ίδιοι το έλεγαν ,το ότι το λέγαμε εμείς σε πείραξε???!!!

Συνεπώς,τα συγκριτικά στοιχεία με παρελθόντα έτη πρέπει,σε κάθε περίπτωση να αντιμετωπίζονται με επιφύλαξη καθώς μέχρι και τον Φεβρουάριο του'13 η καταγραφή των στοιχείων αυτών γίνονταν χειρόγραφα.

Το κράτος και οι κρατούντες αυτό,που μέχρι τώρα κρατούσαν

οτιδήποτε άλλο εκτός από το κράτος,καλά θα κάνουν να δουλέψουν λίγο,λέμε

τώρα :rolleyes: έστω αυτό που κάνουν,τίποτα δηλαδή,γιατί αν δεν είχε 35

συμβούλους ο καθένας που γνωρίζουν,οι ίδιοι πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν

ξέρουν τι τους γίνετε και να αφήσουν

τα πανηγύρια.

jtnakos
25-11-2013, 18:46
Σ´αυτο θα συμφωνήσω όντας ελεύθερος επαγγελματίας πως δεν ήταν και άσχημο μετρο..

Στην παλιά εργασία μου σε ένα εργοστάσιο γούνες στη Σιατιστα που απαριθμούσαμε περί των 150 εργαζομένων εντός και άλλους τόσους εκτός στέγης οι περισσότεροι δουλεύανε με ένσημα για ένα χρονικό διάστημα μέχρι να συμπληρώσουν για ταμείο ανεργίας και έπειτα βγαίνανε ταμείο ενώ παράλληλα δουλεύανε...
Όμως Γιώργο μου και ένα μεγάλο ποσοστό των εργαζομένων έχασε την δουλειά του με αυτό το μετρό...Δεν λέω πως οι ελεύθεροι επαγγελματίες έπρατταν σωστά αλλα για να μην διώξουν άτομο απο την δουλειά τους είχαν ημιαπασχόληση και τους 2 και μοιράζονταν τον μισθό στη μέση (πχ αν διέθεταν 1000 ευρώ τους έδειξαν απο 500 και είχαν και οι δυο δουλειά) με αυτό το μετρό αναγκάζεται να διώξει τον έναν απο τους δυο για να μην ειναι εκτεθειμένος στο κράτος και τον άλλον του μειώνει κιαλο τον μισθό κολωντας του ολόκληρα ένσημα ..

Κάνανε τον κούκο-μπούφο στην πραγματικότητα





Και ναι έγραψα και εγω στα πολιτικά :D

GeorgeP
25-11-2013, 18:51
Καλά ρε Γιώργο,μην κουράζεις τώρα το μυαλό σου ψάχνοντας

λεπτομέρειες!!!:p

Για το "Εργάνη" οι ίδιοι το έλεγαν ,το ότι το λέγαμε εμείς σε πείραξε???!!!

Συνεπώς,τα συγκριτικά στοιχεία με παρελθόντα έτη πρέπει,σε κάθε περίπτωση να αντιμετωπίζονται με επιφύλαξη καθώς μέχρι και τον Φεβρουάριο του'13 η καταγραφή των στοιχείων αυτών γίνονταν χειρόγραφα.

Το κράτος και οι κρατούντες αυτό,που μέχρι τώρα κρατούσαν

οτιδήποτε άλλο εκτός από το κράτος,καλά θα κάνουν να δουλέψουν λίγο,λέμε

τώρα :rolleyes: έστω αυτό που κάνουν,τίποτα δηλαδή,γιατί αν δεν είχε 35

συμβούλους ο καθένας που γνωρίζουν,οι ίδιοι πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν

ξέρουν τι τους γίνετε και να αφήσουν

τα πανηγύρια.

Παντως δεν μπορεις να αρνηθεις οτι αλλαζουν τα πραγματα......και μηχανογραφηση μπαινει που ελεγχει και θα ελεγχει τα παντα (παει το χειρογραφο), και προστιμα μπαινουν με ΑΜΕΣΗ κατασχεση τραπεζικων λογαριασμων και περιουσιακων στοιχειων, και ο παραπανω ''φοβος φυλαει τα ερμα'' και αδηλωτοι εργαζομενοι ξαφνικα δηλωθηκαν και θα εξακολουθησουν να δηλωνονται, και τα εσοδα του ΙΚΑ αυξηθηκαν ξαφνικα και, και, και.......
Δεν μπορεις να πεις οτι δεν γινεται και τιποτα........και να ξερεις οτι ολα αυτα θα εχουν αντικτυποο θετικο σε αυτα που καλουμαστε εμεις οι αποκατω να πληρωσουμε για να στηριξουμε το κρατος........οχι σημερα ¨η αυριο αλλα μεσα στην επομενη 3ετια ναι.

Τωρα αν ηταν εδω καποιοι ''ειδημωνες'' και βαθεια ''γνωστες'' της τρεχουσας οικονομικης καταστασης στην χωρα θα μας ελεγαν ''...εγω ακομα παω να δωσω παραγγελιες και με κοιταζουν οι εργαζομενοι στο εργοστασιο σαν Μεσια....'' ¨η ''εγω βλεπω τον κοσμο να υποφερει και να πειναει τρεχοντας στα συσσυτια για ενα κομματι ψωμι.....'' κι αλλες τετοιες δακρυβρεχτες αριστεριστικες χαζομαρες.

Πολυ θα ηθελα παντως να ηταν παροντες........μαλλον δεν το αντεχουν αγαπητε φιλε Παναγιωτη........;)

GeorgeP
25-11-2013, 18:57
...........................................................
Όμως Γιώργο μου και ένα μεγάλο ποσοστό των εργαζομένων έχασε την δουλειά του με αυτό το μετρό...Δεν λέω πως οι ελεύθεροι επαγγελματίες έπρατταν σωστά αλλα για να μην διώξουν άτομο απο την δουλειά τους είχαν ημιαπασχόληση και τους 2 και μοιράζονταν τον μισθό στη μέση (πχ αν διέθεταν 1000 ευρώ τους έδειξαν απο 500 και είχαν και οι δυο δουλειά) με αυτό το μετρό αναγκάζεται να διώξει τον έναν απο τους δυο για να μην ειναι εκτεθειμένος στο κράτος και τον άλλον του μειώνει κιαλο τον μισθό κολωντας του ολόκληρα ένσημα ..

Θεωρεις οτι στο ονομα του ''εχω δουλεια'' πρεπει ¨η δεν πειραζει να δουλευω ανασφαλιστος????
Θεωρεις οτι ο εργοδοτης πρεπει να εκμεταλευεται το παραπανω?
Ειμαι σιγουρος οτι δεν συμφωνεις...........



Και ναι έγραψα και εγω στα πολιτικά :D

και πολυ καλα εκανες.........εδω κραταμε υψηλο επιπεδο, ακομα και ο εντονος αλαλ τιμιος λογος ειναι στα συν διοτι ετσι σφιγγουμε τις σχεσεις μεταξυ μας περισοστερο.

PLOIGOS
25-11-2013, 19:08
Και ναι έγραψα και εγω στα πολιτικά :D

Οπως βλεπεις συνεχιζω να γραφω με Arial Black... κ δεν φωναζω!!:D:D:DΧαιρομαι πολυ που ηρθες κ εγραψες κ εδω κ ουσιαστικα πραγματα...:)

diomiles
25-11-2013, 19:21
Εννοείται ότι δεν πρέπει να υπάρχει μαύρη εργασία....

Αυτό βέβαια να το πούμε και σε χιλιάδες εργαζόμενους που μια μέρα ήρθε ο εργοδότης τους και τους είπε........¨¨λυπάμαι αλλά πρέπει να σας διώξω διότι άρχισαν να γίνονται έλεγχοι και φοβάμαι μήπως με τσιμπήσουν.Εκανα μια προσπάθεια να δω αν βγαίνει η επιχείρηση να πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές αλλά δυστυχώς με την πτώση του τζίρου είναι αδύνατον οπότε προτιμώ να σας διώξω"""

Πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμη και η άποψη ενός τέτοιου απολυμένου εργαζόμενου.

tsompanis
25-11-2013, 20:41
Πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμη και η άποψη ενός τέτοιου απολυμένου εργαζόμενου.

τι να σου πει ο έρμος ?

το πρόστιμο "10.500" δεν ξέρω αν έκανε καλό στην πάταξη της μαύρης εργασίας,σίγουρα όμως έστειλε πολύ κόσμο στα σπίτια τους:(

και σιγά μην εισπράξουν τίποτα δηλαδή....

GeorgeP
25-11-2013, 22:12
Εννοείται ότι δεν πρέπει να υπάρχει μαύρη εργασία....

Αυτό βέβαια να το πούμε και σε χιλιάδες εργαζόμενους που μια μέρα ήρθε ο εργοδότης τους και τους είπε........¨¨λυπάμαι αλλά πρέπει να σας διώξω διότι άρχισαν να γίνονται έλεγχοι και φοβάμαι μήπως με τσιμπήσουν.Εκανα μια προσπάθεια να δω αν βγαίνει η επιχείρηση να πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές αλλά δυστυχώς με την πτώση του τζίρου είναι αδύνατον οπότε προτιμώ να σας διώξω"""

Πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμη και η άποψη ενός τέτοιου απολυμένου εργαζόμενου.

δηλαδη ΤΙ θα μπορουσε να πει αυτος ο εργαζομενος διαφορετικο απο τον αλλον που απολυθηκε για καποιον λογο και αυτος?

GeorgeP
25-11-2013, 22:39
τι να σου πει ο έρμος ?

το πρόστιμο "10.500" δεν ξέρω αν έκανε καλό στην πάταξη της μαύρης εργασίας,σίγουρα όμως έστειλε πολύ κόσμο στα σπίτια τους:(

και σιγά μην εισπράξουν τίποτα δηλαδή....

Eυτυχως εισπρατουν.......κι ευτυχως οχι απο προστιμα αλλα απο προσληψεις που αν και υφισταντο οι εργαζομενοι τους ειχαν κρυμμενους........δλδ πιο μονιμα πραγματα.;)

ortho
25-11-2013, 22:41
Ας πληρωθούν πρώτα τα πρόστιμα και βλέπουμε.

Την ΕΡΓΑΝΗ την έχει δει κανείς; ψάχνω να τη βρω για να δω τα στατιστικά, αλλά τζίφος μέχρι τώρα.....


Α! και σύμφωνα με τα στοιχεία της είχαμε μείωση της μισθωτής εργασίας τον Οκτώβρη...βέβαια ο Βρούτσης έχει τα πάντα απάντηση....φταίει η λήξη της τουριστικής σεζόν κι είναι παροδικό το φαινόμενο, αλλά συνεχίζεται και Νοέμβρη και Δεκέμβρη.

Πάντως με όσους συνομιλώ κι είναι πολλοί, ακόμη κι οι πιό αισιόδοξοι είναι πιά τουλάχιστον προβληματισμένοι.

Απορώ ρε Γιώργο με την αισιοδοξία σου. Μη με αρχίσεις και μου πεις ότι το baraonda προχθές ήταν γεμάτο, μάλλον στελέχη ναυτιλιακών γραφείων κρουαζιέρας θα ήταν. :u58::u58::u58:

yannis
26-11-2013, 18:00
...

...
Και ναι έγραψα και εγω στα πολιτικά :D


Να νηστέψεις τα σαλιγκάρια για τρία τέρμινα και να πας γονατιστός για τσίπουρα στο καφενείο!!!!:D:D:D


Σίγουρα θα σπάσουν αυγά, αλλιώς ομελέτα δεν γίνεται!!!
Τι είναι καλύτερο; Να δουλεύουν δύο φουλ οκτάωρο, χωρίς ασφάλιση και αντίστοιχη συνεισφορά στα ταμεία και στην εφορία (εργαζομένου αλλά κυρίως εργοδότη) ή ένας με πλήρη συμμετοχή;;
Θα μπορούσαν να δουλεύουν 2 ή 3 με μειωμένο ωράριο κλπ κλπ.
Φυσικά τελευταία η επιλογή των εργοδοτών είναι κυρίως το μπλοκάκι. Όμως έτσι είναι απαραίτητη η εισφορά του εργαζομένου στο ΤΕΒΕ. Αυτό θα πρέπει να μας προβληματίσει ιδιαίτερα και έχοντας κατά νου την πραγματικότητα, να προσπαθήσουμε να φανταστούμε το μέλλον και φυσικά τις επιλογές που αναδύονται.
Ας μην βιαστούμε να κατακρίνουμε την εξέλιξη. Ούτε εμένα μου αρέσει να "χάνω κεκτημένα" όμως η αγορά δεν δίνει δεκάρα τσακιστή για το τι αρέσει σε μένα...
Μελλοντικά θα μπορούσε να αποδώσει κάτι θετικό ή όχι;;

vpentza
26-11-2013, 20:03
Η όποια εξέλιξη θα εδραιωθεί no matter what
Άτυχοι είναι μόνο όσοι δραστηριοποιούνται στο μεσοδιάστημα, μέχρι δηλαδή το σύστημα να ισορροπήσει !!!
Ο πατέρας μου είχε 37 συνόμενα χρόνια προυπηρεσίας και μέχρι πρόσφατα μια πολύ καλή σύνταξη από το ΙΚΑ.....λίγο ακόμη να κρατούσε το σύστημα και θα είχε έναν ιδεατό βίο...
Η δική μου γεννιά κάηκε, δεν πρόκειτε ποτέ να έχει πλήρη σύνταξη
Τα παιδιά μου, που θα μπουν στην "αγορά" σε 15 χρόνια από τώρα είναι ιδιαίτερα πιθανό να διανύσουν έναν εξίσου ιδανικό με το παππού τους εργασιακό βίο....

tsompanis
26-11-2013, 22:54
γνωρίζει κανείς πόσο είναι το ΙΚΑ για έναν εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα?
Πόσα πρέπει να πληρώσει ο εργοδότης για έναν μήνα?

PLOIGOS
26-11-2013, 23:19
γνωρίζει κανείς πόσο είναι το ΙΚΑ για έναν εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα?
Πόσα πρέπει να πληρώσει ο εργοδότης για έναν μήνα?

Εξαρταται απο την ειδικοτητα...Βγαινει ποσοστο επι των ακαθαριστων αποδοχων κ βαραινει κ τον εργοδοτη κ τον εργαζομενο σε συγκεκριμενα ποσοστα...Με βαρεα κ ανθυγειινα πχ που ειμαι,ειναι 350+ ευρω τον μηνα...

tsompanis
26-11-2013, 23:25
Εξαρταται απο την ειδικοτητα...Βγαινει ποσοστο επι των ακαθαριστων αποδοχων κ βαραινει κ τον εργοδοτη κ τον εργαζομενο σε συγκεκριμενα ποσοστα...Με βαρεα κ ανθυγειινα πχ που ειμαι,ειναι 350+ ευρω τον μηνα...


μάλιστα.δηλαδή για έναν μισθό των 700 ευρώ π.χ θέλει το κράτος ταρίφα άλλα μισά ?

PLOIGOS
26-11-2013, 23:33
μάλιστα.δηλαδή για έναν μισθό των 700 ευρώ π.χ θέλει το κράτος ταρίφα άλλα μισά ?

Ειναι λιγο συνθετο γιατι παιζει πχ με το αν εισαι παλιος-νεος ασφαλισμενος,αλλαζουν τα ποσοστα...Παντως οι εισφορες ειναι πολλες κ οι καλυψεις ασθενειας επι της ουσιας μηδαμινες...Με τα λεφτα που δινω πχ εγω κ ο εργοδοτης μου,αν πηγαινα σε ιδωτικη ασφαλιση θα μου εστελναν ελικοπτερο ακομα κ αν σηκωνα λιγο πυρετο...:sm7::sm7::sm7:

Αν θες περισσοτερες λεπτομερειες ριξε μια ματια ΕΔΩ!! (http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/charge.cfm)

vpentza
26-11-2013, 23:40
μάλιστα.δηλαδή για έναν μισθό των 700 ευρώ π.χ θέλει το κράτος ταρίφα άλλα μισά ?

Ελαφρώς κάτω από τα μισά :rolleyes:

Γενικά οι κρατήσεις στο ΙΚΑ παίζουν από 38-50%(βαρέα) του ακαθάριστου μισθού !!!
http://www.forologikanea.gr/pages/display/eisfores-ika/

diomiles
27-11-2013, 08:56
γνωρίζει κανείς πόσο είναι το ΙΚΑ για έναν εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα?
Πόσα πρέπει να πληρώσει ο εργοδότης για έναν μήνα?

Για ¨εργατη¨ με 2 παιδια και με τον βασικό μισθό πληρώνω 398 ευρω τον μηνα συν δώρα Χριστουγέννων πασχα επιδομα άδειας.
Χονδρικά 398χ14

yannis
27-11-2013, 10:46
Η όποια εξέλιξη θα εδραιωθεί no matter what
Άτυχοι είναι μόνο όσοι δραστηριοποιούνται στο μεσοδιάστημα, μέχρι δηλαδή το σύστημα να ισορροπήσει !!!
Ο πατέρας μου είχε 37 συνόμενα χρόνια προυπηρεσίας και μέχρι πρόσφατα μια πολύ καλή σύνταξη από το ΙΚΑ.....λίγο ακόμη να κρατούσε το σύστημα και θα είχε έναν ιδεατό βίο...
Η δική μου γεννιά κάηκε, δεν πρόκειτε ποτέ να έχει πλήρη σύνταξη
Τα παιδιά μου, που θα μπουν στην "αγορά" σε 15 χρόνια από τώρα είναι ιδιαίτερα πιθανό να διανύσουν έναν εξίσου ιδανικό με το παππού τους εργασιακό βίο....


Έτσι νομίζω κι εγώ. Μάλιστα επειδή από τις αρχές τις δεκαετίας του '80 πίστευα πως ο θεσμός των συντάξεων έπνεε τα λοίσθια, απέφευγα να πληρώνω ασφαλιστικές εισφορές και προτιμούσα την "ανασφάλιστη" εργασία, έχοντας παράλληλα μια μίνιμουμ προστασία από ιδιωτικές εταιρίες. Βέβαια σε αυτό βοηθούσε ο κύριος τομέας που απασχολούμουν, η ναυτιλία, αφού σε άλλες περιπτώσεις θα ήταν δύσκολο έως αδύνατο κάτι τέτοιο.