PDA

View Full Version : Επιχειρήσεις ανοίγουν οι νέοι την περίοδο της κρίσης


GeorgeP
26-11-2013, 14:09
Aυτο αφιερωνεται εξαιρετικα στον απαισιοδοξο Γιαννη (ortho), με την ευχη να σταματησει να τα βλεπει μαυρα διοτι δεν ειναι μαυρα.
Εγω χαιρομαι διοτι
α) επαληθευεται η παλιοτερη δηλωση μου περι ''ηλιθιοτητας'' των ανεργων που καθονται με σταυρωμενα χερια και περιμενουν την επιφοιτητση κλαιγοντας την μοιρα τους....για μενα θαρρος χρειαζεται και ορεξη για δουλεια. Το δευτερο ειναι σημαντικο και μας λειπει διοτι εχουμε μαθει στα ετοιμα,τα λογια του Σπυριδακη στην πρωτελευταια παραγραφο τα λενε ολα......και
β) τετοιες κινησεις σαν των νεων που αναφερονται στο δημοσιευμα -και δεν ειναι οι μονοι - αποδικνυουν περιτρανα οτι ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΜΕ, τουλαχιστον οχι οσο θελουν να μας πεισουν οι προσβλεποντες την εξουσια........

Καλη αναγνωση............

''Διέξοδο από την οικονομική κρίση ψάχνουν οι νέοι στο άνοιγμα επιχειρήσεων. Μπορεί πολλά καταστήματα να βάζουν λουκέτο, ωστόσο υπάρχουν και κάποιοι «τολμηροί» που ρισκάρουν σε μια δύσκολη οικονομικά εποχή και παίρνουν την τύχη στα χέρια τους μπαίνοντας δυναμικά στον επιχειρηματικό κλάδο. Η ανεργία και η συνεχής αναζήτηση εργασίας οδηγούν ολοένα και περισσότερους νέους προς αυτήν την κατεύθυνση.

«Είναι ευκαιρία να ανοίγεις μαγαζί σε μια τέτοια περίοδο» δηλώνει ο Μανώλης Παπαδάκης, ιδιοκτήτης ρακομελάδικου στη Νέα Ιωνία. «Έχουμε ανοίξει λίγους μήνες και ο κόσμος ήδη μας υποστηρίζει. Είναι, ναι μεν, ένα ρίσκο, αλλά, αν έχεις σωστή εξυπηρέτηση, ποιότητα στο φαγητό και σωστές τιμές, ο κόσμος θα σε προτιμήσει ανεξαρτήτως των οικονομικών του» προσθέτει. «Η επιλογή να ανοίξεις έναν τέτοιο χώρο παίζει ρόλο. Ο κόσμος έχει ανάγκη να βγαίνει. Το φαγητό δεν θα πεθάνει ποτέ» υποστηρίζει ο κ. Παπαδάκης.

Την ίδια απόφαση να ανοίξουν έναν χώρο εστίασης και διασκέδασης, στο Γκάζι, πήραν δύο φίλοι, ο Αλέξανδρος Καραγιάννης και ο Γιώργος Πανδής, θεωρώντας ότι είναι μια ευκαιρία για μια τέτοια επένδυση. «Ο κόσμος έχει σήμερα μεγαλύτερη ανάγκη να βγει, να νιώσει την ανθρώπινη επαφή, παρά να αγοράσει μια καινούργια μπλούζα ή ένα ζευγάρι παπούτσια» λέει ο κ. Πανδής και επισημαίνει ότι «για να πετύχει σήμερα ένα μαγαζί πρέπει να είναι αληθινό. Δεν υπάρχουν περιθώρια για "αρπαχτές" κι αυτό γιατί ο πελάτης έχει πάψει να είναι θύμα».

Παράλληλα, υπάρχουν νέοι που βρίσκονται στο στάδιο της αναζήτησης ενός «παρεΐστικου» χώρου, όπως ο Σπύρος Κοντομίχαλος. «Είναι η καλύτερη επένδυση σήμερα, αν ξέρεις πώς να διαχειριστείς ένα τέτοιου είδους μαγαζί. Δεδομένου ότι κανείς δεν έχει λεφτά και προσέχει πού θα ξοδέψει τα χρήματά του, η λύση είναι το μαγαζί που θα ανοίξεις να έχει προσωπική δουλειά αλλά και χαμηλές τιμές. Αυτό σκοπεύω να κάνω κι εγώ άμεσα».

Υπάρχουν όμως κι αυτοί που τολμούν να ανοίξουν καταστήματα άλλου είδους, πιστεύοντας ότι δεν έχει σημασία τόσο το είδος όσο οι τιμές. Ο Μάνος Σπυριδάκης, ιδιοκτήτης καταστήματος υποδημάτων στη Νέα Ιωνία, δηλώνει: «Έμεινα χωρίς δουλειά ξαφνικά, αλλά έχοντας κάποια χρήματα στην άκρη αποφάσισα να ανοίξω κάτι δικό μου. Δεν μπορείς να περιμένεις πότε θα βρεις δουλειά. Αυτός που θέλει να δουλέψει, θα το κυνηγήσει και θα τα καταφέρει».

Η Κατερίνα Πετράκη, ιδιοκτήτρια ανθοπωλείου στο Νέο Ηράκλειο, δηλώνει: «Ανοίξαμε το μαγαζί τον Ιούλιο μαζί με τον αδελφό μου. Είμαστε νέοι σ’ αυτό και δεν έχουμε εμπειρία. Όμως, εφόσον δεν υπάρχουν δουλειές, πλέον είπαμε να το ρισκάρουμε και να το παλέψουμε».

http://www.zougla.gr/money/article/epixirisis-anigoun-i-nei-tin-periodo-tis-krisis

ortho
26-11-2013, 16:24
Μιά χαρά παραδοσιακή παροχή υπηρεσιών βλέπω!

Είναι ακριβώς η οικονομία που οδήγησε μαζί με όλα τα άλλα σε αυτό που περνάμε σήμερα, οι μισοί Ελληνες να πουλούν κάτι στους άλλους μισούς.

Τα έχουμε ξαναπεί, κάποιοι θα πάνε καλά, κάποιοι θα επιβιώσουν, αλλά οι περισσότεροι θα περάσουν πολλά χρόνια φτώχειας και δυστυχίας.

Γιώργο άστα τα περί απαισιοδοξίας, αύριο με το καλό θα πιούμε καφεδάκι και θα μου πεις αν υπάρχει λόγος αισιοδοξίας.:)

GeorgeP
26-11-2013, 17:12
Μιά χαρά παραδοσιακή παροχή υπηρεσιών βλέπω!

Είναι ακριβώς η οικονομία που οδήγησε μαζί με όλα τα άλλα σε αυτό που περνάμε σήμερα, οι μισοί Ελληνες να πουλούν κάτι στους άλλους μισούς.

Τα έχουμε ξαναπεί, κάποιοι θα πάνε καλά, κάποιοι θα επιβιώσουν, αλλά οι περισσότεροι θα περάσουν πολλά χρόνια φτώχειας και δυστυχίας.

Γιώργο άστα τα περί απαισιοδοξίας, αύριο με το καλό θα πιούμε καφεδάκι και θα μου πεις αν υπάρχει λόγος αισιοδοξίας.:)


Εισαι ανεπιδεκτος εφαρμογης στον ψυχικο σου κοσμο διαφορετικης ψυχολογιας απο αυτην που σου προτασσει το υποσυνειδητο σου.......ειναι η ιδια παθηση που προκαλει και τις κρισης πανικου........το υποσυνειδητο ερχεται σε συγκρουση με την πραγματικοτητα.........:p:p:p:p

Πρωτον, το οτι υπαρχουν, αλλα και ιδρυονται νεες, επιχειρησεις που πουλανε σε αλλους Ελληνες δεν σου κανει εντυπωση? δλδ οτι υπαρχουν αγοραστες που συντηρουν αυτο το λαθεμενο αν θες, σε τοσο μεγαλη εκταση, προτυπο οικονομιας δεν σου λεει κατι? Ποιος Ελληνας πειναει δλδ και συντηρει αυτα τα μαγαζια παλια και νεα? Διοτι για να ανοιγουν νεα σημαινει οτι πλατες δεν ειναι οι ιδιοι και οι ιδιοι που καποιοι διατεινονται......;)
Δευτερον, αυτες οι επιχειρησεις παλιες και νεες αλλα κυριως οι νεες, δεν εχουν να πληρωσουν εφορια 26%, προκαταβολη φορου κ.λ.π. πραγματα για τα οποια γκρινιαζεις? Με τι τρελλα ανοιγουν τα μαγαζια τους οι νεοι αυτοι, και πρωην ανεργοι καποιοι απο αυτους? δεν μπορει να ειναι τοσο θεοπαλαβοι......κατι θα βλεπουν.......

Αρα κατι δεν παει καλα με την ψυχολογια σου.........;)

Υ.Γ. η μικρη ξυπνησε με 38 πυρετο σημερα και ειναι σπιτι κλινηρης μαζι με την μαμα της. Αυριο ισως χρειαστει να κανω εγω baby sitting...οποτε θα μιλησουμε το πρωι κατα της 10:00-11:00

ortho
26-11-2013, 17:22
Εισαι ανεπιδεκτος εφαρμογης στον ψυχικο σου κοσμο διαφορετικης ψυχολογιας απο αυτην που σου προτασσει το υποσυνειδητο σου.......ειναι η ιδια παθηση που προκαλει και τις κρισης πανικου........το υποσυνειδητο ερχεται σε συγκρουση με την πραγματικοτητα.........:p:p:p:p

Πρωτον, το οτι υπαρχουν, αλλα και ιδρυονται νεες, επιχειρησεις που πουλανε σε αλλους Ελληνες δεν σου κανει εντυπωση? δλδ οτι υπαρχουν αγοραστες που συντηρουν αυτο το λαθεμενο αν θες, σε τοσο μεγαλη εκταση, προτυπο οικονομιας δεν σου λεει κατι? Ποιος Ελληνας πειναει δλδ και συντηρει αυτα τα μαγαζια παλια και νεα? Διοτι για να ανοιγουν νεα σημαινει οτι πλατες δεν ειναι οι ιδιοι και οι ιδιοι που καποιοι διατεινονται......;)
Δευτερον, αυτες οι επιχειρησεις παλιες και νεες αλλα κυριως οι νεες, δεν εχουν να πληρωσουν εφορια 26%, προκαταβολη φορου κ.λ.π. πραγματα για τα οποια γκρινιαζεις? Με τι τρελλα ανοιγουν τα μαγαζια τους οι νεοι αυτοι, και πρωην ανεργοι καποιοι απο αυτους? δεν μπορει να ειναι τοσο θεοπαλαβοι......κατι θα βλεπουν.......

Αρα κατι δεν παει καλα με την ψυχολογια σου.........;)

Υ.Γ. η μικρη ξυπνησε με 38 πυρετο σημερα και ειναι σπιτι κλινηρης μαζι με την μαμα της. Αυριο ισως χρειαστει να κανω εγω baby sitting...οποτε θα μιλησουμε το πρωι κατα της 10:00-11:00


Ασε ρε Γιώργη την ψυχανάλυση! :u58:

Τις ανοίγουν αυτές τις επιχειρήσεις διότι στο μυαλό του Ελληνα επικρατεί η αντίληψη ότι η γαστρονομία ποτέ δεν πεθαίνει και σίγουρα κάποιοι θα τα καταφέρουν να επιβιώσουν. Οι περισσότεροι θα κλείσουν πάλι βραχυπρόθεσμα και δυστυχώς θα έχουν χάσει τις όποιες οικονομίες δαπάνησαν και θα είναι και χρεωμένοι. Θα είχε ενδιαφέρον αν η ζούγκλα τους έψαχνε μετά από ένα χρόνο πάλι να μας πουν τι αποκόμισαν.

Η ψυχολογία μου ακολουθεί αυτά που βλέπω και πίστεψέ με έχω πολύ δυνατό στομάχι! ;)

Περαστικά στην κορούλα σου! Εδώ είμαστε!

PLOIGOS
26-11-2013, 17:46
Χαχαχχαα!Μ αρεσει που επιμενεις Γιωργο...Φιλος ανοιξε πριν 4 μηνες μαγαζι σαν αυτα τα ωραια που μας παρουσιαζεις,κ ψαχνει ηδη να βρει τροπο να το κλεισει με την δυνατοτερη μικρη ζημια...Οι νεοι Γιωργο μου πανω στον ενθουσιασμο τους δεν υπολογιζουν τα πραγματα με τον καλυτερο τροπο θα μου επιτρεψεις να σου πω!Κ ιδιως σε τετοια μαγαζια που συνηθως για το "στησιμο" τους εχουν βαλει ειτε επιταγες ειτε καποιον αλλον τροπο πληρωμης του εξοπλισμου τους μεταγενεστερα...

Το στησιμο Γιωργο μου οπως κ τα εγκαινια, ειναι σχετικα ευκολο!!Το μετα ειναι το δυσκολο...Μολις αρχισουν κ σκανε οι πρωτες υποχρεωσεις...

Θα στο επαναλαμβανω μεχρι να το καταλαβεις καλα!!Οι ΙΔΙΟΙ ανθρωποι ειναι αυτοι που κινουνται ακομα κ σημερα με σχετικη ανεση στην κοινωνικη ζωη των πολεων!!Ελα στην επαρχια να ζησεις που ειναι πιο κλειστες οι κοινωνιες κ ολοι ξερουμε τους υπολοιπους κ τα ξανασυζηταμε...;)

Πολυ θα ηθελα να ξαναγινει η ερευνα της ζουγκλας μετα απο κανα χρονο,να δουμε ποιοι απο αυτους θα ειναι ακομα ανοικτοι...

GeorgeP
26-11-2013, 17:49
Ασε ρε Γιώργη την ψυχανάλυση! :u58:

Τις ανοίγουν αυτές τις επιχειρήσεις διότι στο μυαλό του Ελληνα επικρατεί η αντίληψη ότι η γαστρονομία ποτέ δεν πεθαίνει και σίγουρα κάποιοι θα τα καταφέρουν να επιβιώσουν. Οι περισσότεροι θα κλείσουν πάλι βραχυπρόθεσμα και δυστυχώς θα έχουν χάσει τις όποιες οικονομίες δαπάνησαν και θα είναι και χρεωμένοι. Θα είχε ενδιαφέρον αν η ζούγκλα τους έψαχνε μετά από ένα χρόνο πάλι να μας πουν τι αποκόμισαν.

Η ψυχολογία μου ακολουθεί αυτά που βλέπω και πίστεψέ με έχω πολύ δυνατό στομάχι! ;)



μιλαμε οτι αν ζουσες στην κατοχη, το 1942 βλεποντας το σημερα του τοτε θα πιστευες ακραδαντα οτι η ελλαδα γινηκε τελειωτικα και αμετακλητα Γερμανικη επαρχια, δεν θα πιστευες ποτε οτι θα ξαναγινοταν ελευθερη..............
Το 1944 αδυνατωντας να καταλαβεις πως εγινε αυτο (η απελευθερωση) δυο πραγματα θα μπορουσε να πεις:
α) το ΗΞΕΡΑ....!!!!!!
β) πως εγινε τωρα αυτο? μπαααα, φαινοτανε το πραγμα καθε κατοχη εχει αρχη και τελος.......
:p:p:p:p

GeorgeP
26-11-2013, 17:53
Χαχαχχαα!Μ αρεσει που επιμενεις Γιωργο...Φιλος ανοιξε πριν 4 μηνες μαγαζι σαν αυτα τα ωραια που μας παρουσιαζεις,κ ψαχνει ηδη να βρει τροπο να το κλεισει με την δυνατοτερη μικρη ζημια...Οι νεοι Γιωργο μου πανω στον ενθουσιασμο τους δεν υπολογιζουν τα πραγματα με τον καλυτερο τροπο θα μου επιτρεψεις να σου πω!Κ ιδιως σε τετοια μαγαζια που συνηθως για το "στησιμο" τους εχουν βαλει ειτε επιταγες ειτε καποιον αλλον τροπο πληρωμης του εξοπλισμου τους μεταγενεστερα...

Το στησιμο Γιωργο μου οπως κ τα εγκαινια, ειναι σχετικα ευκολο!!Το μετα ειναι το δυσκολο...Μολις αρχισουν κ σκανε οι πρωτες υποχρεωσεις...

Θα στο επαναλαμβανω μεχρι να το καταλαβεις καλα!!Οι ΙΔΙΟΙ ανθρωποι ειναι αυτοι που κινουνται ακομα κ σημερα με σχετικη ανεση στην κοινωνικη ζωη των πολεων!!Ελα στην επαρχια να ζησεις που ειναι πιο κλειστες οι κοινωνιες κ ολοι ξερουμε τους υπολοιπους κ τα ξανασυζηταμε...;)

Πολυ θα ηθελα να ξαναγινει η ερευνα της ζουγκλας μετα απο κανα χρονο,να δουμε ποιοι απο αυτους θα ειναι ακομα ανοικτοι...

διαφωνω καθετως κι οριζοντιως...........παντως δυο συνεχομενες βραδιες στο Baraonda ο μονοi ιδιοi με την προηγουμενη ημουν εγω, τα γκαρσονια και ο DJ. Και το μαγαζι ΤΙΓΚΑ!!!!

...δεν μπορει Χρηστο 14,000 ταξι να φορτωνουν καθε μερα, καθε μηνα και καθε χρονο τους ιδιους και τους ιδιους και να κανουν εισπραξη 150ε την ημερα σε 12ωρη βαρδια 07¨00-19¨00!!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ!!!!

yannis
26-11-2013, 18:10
διαφωνω καθετως κι οριζοντιως...........παντως δυο συνεχομενες βραδιες στο Baraonda ο μονοi ιδιοi με την προηγουμενη ημουν εγω, τα γκαρσονια και ο DJ. Και το μαγαζι ΤΙΓΚΑ!!!!

...δεν μπορει Χρηστο 14,000 ταξι να φορτωνουν καθε μερα, καθε μηνα και καθε χρονο τους ιδιους και τους ιδιους και να κανουν εισπραξη 150ε την ημερα σε 12ωρη βαρδια 07¨00-19¨00!!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ!!!!


:sm7::sm7::sm7:

Το ξέρεις το ανέκδοτο που λέει:
- Αν σε κάθε άντρα αντιστοιχούν δυό γυναίκες, κάποιος χαμούρης έχει τέσσερις!!!

Λεφτά υπάρχουν... εμείς δεν τα έχουμε!!!!

Πάντως, πέρα από την πλάκα, πράγματι υπάρχει χρήμα αρκεί να φροντίσουμε να εξισορροπήσουμε την παλάντζα.;)

PLOIGOS
26-11-2013, 18:11
Ζεις στην Αθηνα Γιωργο μου...Ειστε αρκετοι ανθρωποι μαζεμενοι εκει!Ακομα κ ετσι ομως στις γειτονιες σας ξερετε ποιοι ειναι αυτοι που δεν εχουν προβλημα,τι δουλεια κανουν κ ποσοι ειναι αναλογικα με τον υπολοιπο πληθυσμο..Στο ξαναλεω ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ!!

Δεν ειμαι απο αυτους που τους αρεσουν οι δακρυβρεχτες ιστοριες,απλα βλεπω κ κρινω απο αυτα που ζω στον περιγυρο μου...

Αλλα μην το αναλυσουμε αλλο σε αυτο το ωραιο νημα που ανοιξες...

Κ για να επανελθουμε, πολυ θα ηθελα να βλεπω νεους να ανοιγουν μεν επιχειρησεις,παραγωγικες δε!!

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 1 (http://www.paragogi.net/637/mygdonia-eksodos-apo-thn-krish-me-ta-votana)

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2 (http://www.agrocapital.gr/Category/Kalliergies/Article/7202/giati-arwmatika-fyta)

GeorgeP
26-11-2013, 18:16
......................

Κ για να επανελθουμε, πολυ θα ηθελα να βλεπω νεους να ανοιγουν μεν επιχειρησεις,παραγωγικες δε!!

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 1 (http://www.paragogi.net/637/mygdonia-eksodos-apo-thn-krish-me-ta-votana)

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2 (http://www.agrocapital.gr/Category/Kalliergies/Article/7202/giati-arwmatika-fyta)



ΤΩΡΑ Χρηστο μου μιλας και μαλιστα στην ψυχη μου...........

Ετσι, αυτο πρεπει να κανουμε, να ψαχνουμε τροπους να ξαναγινουμε παραγωγικοι με οποιονδηποτε τροπο και ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ!!!!!!!
το τελευταιο εχει μεγαλη σημασια διοτι δυσκολα ξεκουναμε ακομα κι αν προκειται για ζητημα δουλειας.........

ortho
26-11-2013, 18:29
Αυτές μάλιστα, είναι προσπάθειες!

Βλέπουμε όμως όπως επί τροχάδη διάβασα ότι το Υπουργείο έχει πιάσει την τσουγκράνα και καθυστερεί. Ανάθεμά τους!

Γιώργο σε άλλο νήμα, δε θυμάμαι τώρα που είχα γράψει για τη συνεργατικότητα μικροπαραγωγών στην Κρήτη κι είχες πει κι εσύ για το λάδι σας. Τέτοιες προσπάθειες θέλω να βλέπω, αυτές είναι που θα δημιουργήσουν προστιθέμενη αξία.

Για τη γαστρονομία τα είπαμε.

Αμα με ξαναπείς απαισιόδοξο.....θα ανεβώ σε σκαμπώ και θα σου σπάσω το κεφάλι!:u58::u58::u58::u60::u60::u60::u60::lo19::lo19::lo19:

GeorgeP
26-11-2013, 18:47
Αυτές μάλιστα, είναι προσπάθειες!

Βλέπουμε όμως όπως επί τροχάδη διάβασα ότι το Υπουργείο έχει πιάσει την τσουγκράνα και καθυστερεί. Ανάθεμά τους!

Γιώργο σε άλλο νήμα, δε θυμάμαι τώρα που είχα γράψει για τη συνεργατικότητα μικροπαραγωγών στην Κρήτη κι είχες πει κι εσύ για το λάδι σας. Τέτοιες προσπάθειες θέλω να βλέπω, αυτές είναι που θα δημιουργήσουν προστιθέμενη αξία.

Για τη γαστρονομία τα είπαμε.

Αμα με ξαναπείς απαισιόδοξο.....θα ανεβώ σε σκαμπώ και θα σου σπάσω το κεφάλι!:u58::u58::u58::u60::u60::u60::u60::lo19::lo19::lo19:

Αλλος με την συνεργατικοτητα για να παρακαμψει τους αδηφαγους Συνεταιρισμους, αλλος σαν κι αυτους που αναφερονται στα παραδειγματα του Χρηστου (πλοηγος), αλλος με την παροχη υπηρεσιων (γαστρονομιας, πουτ@νων, συμπληρωση εγγραφων.......) και αλλοι με αλλα συμβαλλουμε πρωτα στην δικη μας ψυχολογια δλδ το ΣΗΜΕΡΑ και το ΤΩΡΑ και δευτερον για τα παιδια μας δλδ το ΜΕΛΛΟΝ..

Προχθες διαβαζα για το mush-room το νεοαφιχθεν (κι αυτο) γαστρονομικο εστιατοριο στην γλυφαδα...ξερεις ποιανου ειναι? Ειναι του 29 χρονου σημερα Βασίλη Δοσούλα. τον θυμασαι? ειναι το 10 χρονο που πριν 19 χρονια περασε ενα ολοκληρο Ιπταμενο δελφινι και του εκοψε τα ποδια........Τι να εκανε το παιδι αυτο? (http://www.zougla.gr/greece/article/prin-19-xronia-ezise-ton-efialti-simera-vlepi-ti-zoi-na-tou-xamogela) ¨η τι να κανει ο Χ, Ψ απολυμενος που δεν εχει πιασει τσαπα στα χερια του......κανει οτι μπορει εστω και στην παροχη υπηρεσιων για να γεμισει το τσουκαλι και να μην καθεται.
Για μενα αξιεπαινοι και αυτοι! και θα τους βγει σε καλο να εισαι σιγουρος.........

Θελεις και αλλο καλο νεο? υπαρχει αραγε πουθενα καποια πολη καποιο χωριο που να εχει μηδενικη ανεργια? που να μην το εχει αγγιξει η κριση? Σιγουρα οχι θα μου πεις κυρις ''ουχι απαισιοδοξε'' (καλυτερο αυτο?)....

Κι ομως υπαρχει (http://www.zougla.gr/greece/article/to-xorio-me-ti-mideniki-anergia)....διαβασε και κοιτα το μελλον ΑΛΛΙΩΣ!!!! Μην κοιτας το σημερα, το σημερα και το τωρα ειναι παροδικα...το αυριο να κοιτας και τι θα κανεις ΕΣΥ για να το φτιαξεις.......

υ.γ. θα φτασει αραγε η ωρα του καφε να λυσουμε ολα τα θεματα?

PLOIGOS
26-11-2013, 19:06
Αμα με ξαναπείς απαισιόδοξο.....θα ανεβώ σε σκαμπώ και θα σου σπάσω το κεφάλι!:u58::u58::u58::u60::u60::u60::u60::lo19::lo19::lo19:


Αν χρειαστεις βοηθεια,(ειναι κ ψηλος αυτος!!!) σφυριξε κ πεταγομαι να δωσω κ γω ενα χερακι...:sm3::sm3::sm3:

Εννοειται οτι πρεπει να παρουμε την κατασταση στα χερια μας κ να μην κοιταμε απο μακρυα,απλα κριτικαροντας κ μονο...Αλλα αυτο νομιζω οτι ειναι αυτονοητο...


Οπως λεει κ ο Περιδης..."Ολα ειναι ιδια αν δεν τ αγαπας,ολα μενουν ιδια αμα δεν τα πας"...

tsompanis
26-11-2013, 23:01
Aυτο αφιερωνεται ............

Η Κατερίνα Πετράκη, ιδιοκτήτρια ανθοπωλείου στο Νέο Ηράκλειο, δηλώνει: «Ανοίξαμε το μαγαζί τον Ιούλιο μαζί με τον αδελφό μου. Είμαστε νέοι σ’ αυτό και δεν έχουμε εμπειρία. Όμως, εφόσον δεν υπάρχουν δουλειές, πλέον είπαμε να το ρισκάρουμε και να το παλέψουμε».


Ναι εντάξει...θα μπορέσει με το ανθοπωλείο να πληρώσει τεβε 900 το δίμηνο... χαμένος απο την σέντρα:ye32:

όπα εντιτ,τώρα το είδα.και ο αδερφός της μέσα? ε ρε γλέντια! βάλε και ΙΚΑ στο παιδί,βάλε και μια σειρά τσίπουρα στα παιδιά απο μένα...!!!

tsompanis
26-11-2013, 23:03
Μιά χαρά παραδοσιακή παροχή υπηρεσιών βλέπω!

Είναι ακριβώς η οικονομία που οδήγησε μαζί με όλα τα άλλα σε αυτό που περνάμε σήμερα, οι μισοί Ελληνες να πουλούν κάτι στους άλλους μισούς.



Ακριβώς όμως!

Carduelis
26-11-2013, 23:09
Ναι εντάξει...θα μπορέσει με το ανθοπωλείο να πληρώσει τεβε 900 το δίμηνο... χαμένος απο την σέντρα:ye32:
Στη γειτονιά μου ανοίγουν και κλείνουν τόσο γρήγορα τα τυροπιτάδικα και οι καφετέριες που χάνονται οι παπούδες πλέον!! Μέχρι να μάθουν οτι στρίβουν στο στενό μετά το τυροπιτάδικο, αυτό κλείνει και ανοίγει άλλο δυο στενά πιο κάτω και άντε βρες τους μετά... :p
Η πιτσιρικαρία μόνο την βγάζει ζάχαρι από εγκαίνια σε εγκαίνια! :p

tsompanis
26-11-2013, 23:19
Μέχρι να μάθουν οτι στρίβουν στο στενό μετά το τυροπιτάδικο, αυτό κλείνει και ανοίγει άλλο δυο στενά πιο κάτω και άντε βρες τους μετά... :p


αχαχχααχαχαχαχααχχχχχχχχχχχχχχχχχαααααααααα

diomiles
27-11-2013, 09:03
Στη γειτονιά μου ανοίγουν και κλείνουν τόσο γρήγορα τα τυροπιτάδικα και οι καφετέριες που χάνονται οι παπούδες πλέον!! Μέχρι να μάθουν οτι στρίβουν στο στενό μετά το τυροπιτάδικο, αυτό κλείνει και ανοίγει άλλο δυο στενά πιο κάτω και άντε βρες τους μετά... :p
Η πιτσιρικαρία μόνο την βγάζει ζάχαρι από εγκαίνια σε εγκαίνια! :p

:lo19::lo19:

GeorgeP
27-11-2013, 13:08
Ναι εντάξει...θα μπορέσει με το ανθοπωλείο να πληρώσει τεβε 900 το δίμηνο... χαμένος απο την σέντρα:ye32:

όπα εντιτ,τώρα το είδα.και ο αδερφός της μέσα? ε ρε γλέντια! βάλε και ΙΚΑ στο παιδί,βάλε και μια σειρά τσίπουρα στα παιδιά απο μένα...!!!

Οπως θα διαβασες ειναι νεοι στο επαγγελμα αρα το τεβε ειναι 520 το 2μηνο.......

Και καλο θα ηταν να μην προδικαζεις.........
Και μενα μου ελεγαν μην κανω την κινηση του ταριφα διοτι θα πεινασω αλλα εγω κι εφαγα και στην παντα εβαλα.......
150Χ26(ημερες τον μηνα)= 3900ε...........ειλικρινα δεν μου εφταναν ουτε το τεβε να πληρωσω (520), ουτε την ασφαλεια+συντηρηση του αμαξιου (572 22Χ26ημερες) ουτε φυσικα και τα καυσιμα των 5,200κμ μηνιαιαως τα οποια ανερχοντο σε 700ε......Ειλικρινα δεν μου περισευε τιποτα, μονον 2100ε......πων να ζουσα με αυτα τα λεφτα? ειναι δυνατον?:);)
Γιαυτο σου λεω, ειμουν πολυ εξυπνος που δεν εγινα ταριφας την επομενη ημερα της απολυσης μου τον μαρτη του 2010 κι εκατσα και στερηθηκα 2,5 χρονια!!!! μα, πανεξυπνος σου λεω.....

GeorgeP
27-11-2013, 13:12
Στη γειτονιά μου ανοίγουν και κλείνουν τόσο γρήγορα τα τυροπιτάδικα και οι καφετέριες που χάνονται οι παπούδες πλέον!! Μέχρι να μάθουν οτι στρίβουν στο στενό μετά το τυροπιτάδικο, αυτό κλείνει και ανοίγει άλλο δυο στενά πιο κάτω και άντε βρες τους μετά... :p
Η πιτσιρικαρία μόνο την βγάζει ζάχαρι από εγκαίνια σε εγκαίνια! :p

Μα γειτονια για τυροπιταδικα ειναι αυτη που μενεις.........:p
Ειναι δυνατον να πιασει τυροπιταδικο καινουριο οταν εκει γυρω απο το Υπ. Συγκοινωνιων εχει....ποσα? Και ποσους φουρνους? και ποσες καφετεριες? ειδικα εκει απεναντι απο το γυπεδο εχει μια καφετερια με καφε στο χερι 1,20ε και μαζευεται ολος ο Αη δημητρης........