PDA

View Full Version : shoei xr1100 _vs_ schuberth s2


J-P-HELLAS
30-11-2013, 22:21
ποια ειναι η γνωμη σας καλοι μου ανθρωποι για αυτα τα δυο?
υποψιν οτι θα φοριεται σε γυμνες μοτο και οχι σε μοτο με ανεμοθωρακες (κοινως παρμπριζ), :lo19:
ποιο νομιζετε οτι ειναι πιο αθορυβο?
νομιζω σαν ποιοτητα πρεπει να ειναι σχεδον τα ιδια (δεν το ξερω, απλως το υποπτευομαι)

lazaros28
30-11-2013, 22:52
Ειχα το xr1000 με γυμνό (z1000) και έμεινα ευχαριστημένος, το Schubert βέβαια δε το χω δοκιμάσει..!!
Το μονο κακό ητάν οτι δεν βγαίνουν όλα τα εσωτερικά, που νομίζω οτι στο xr1100 βγαίνουν ..


Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

MAVROS
01-12-2013, 22:22
στο xr1000 βγαινουν μονο τα μαγουλα.Στο 1100 βγαινουν τα παντα.Για το Schubert δεν εχω αποψη.Παντως εγω εχω το xr1000 και ειμαι απολυτα ικανοποιημένος.:ye02:

Gemat
01-12-2013, 23:27
Εχω το S2, αλλα χρησιμοποιησα για λιγο καιρο και το 1100.
To S2 εχει λιγο στενοτερη εφαρμογη (στο ιδιο μεγεθος Μ).
Θεωρω οτι δειχνει ποιοτικοτερο, και στη πραξη εχω δει αρκετα Shoei να εχουν σπασιματα στον μηχανισμο της ζελατινας.
Το Shoei εχει D-ring κουμπωμα, ενω το S2 εχει κατι που μοιαζει με ζωνη ασφαλειας.
Το Shoei εχει περισσοτερο θορυβο. Φανταζομαι οτι τα πραγματα θα ειναι χειροτερα χωρις ανεμοθωρακα....
Παντως εχω να πω οτι το S2 με ταλαιπωρησε μεχρι να "στρωσουν" τα μαξιλαρια στο κεφαλι μου. Επισης το S2 εχει στο κατω μερος ενα δαχτυλιδι για να μπλοκαρει το κρυο και τον θορυβο που κανει το βαλε-βγαλε λιγο δυσκολο... Το 1100 ηταν ηδη φορεμενο και μου εκατσε καλα απο την αρχη.
Οσο αφορα το πλυσιμο... και στο S2 βγαινουν τα παντα! Μονο το φελιζολ και οι κεραιες για το Bluetooth μενουν!!

THANOSEOD
03-12-2013, 01:37
Καλησπέρα . . . Έχω Schuberth S1 Pro,πάρα πολύ ήσυχο,λίγο μεγάλο κέλυφος και καθόλου κλειστοφοβικό!

spy89
03-12-2013, 16:13
Έχω το R1 και σε σύγκριση με το hjc rph10+ Που εχω ειναι τωρα είναι χειρότερο. Τεράστιο κέλυφος πιο βαρύ και περισσότερη αντίσταση στον αέρα. Χάλασε η φιμέ ζελατίνα απο μέσα και ανεβαίνει μονο με το χέρι όπως και η εξωτερική οταν την ανεβάσω τέρμα πανω ξεκουμπώνει μόνη της. Όλες οι ζημιές χωρίς να πέσει ποτέ κατω. Δε θα το ξαναεπελαγα!!