PDA

View Full Version : Κάτω από τα επίπεδα του 2000 επέστρεψαν οι μισθοί


frits
02-12-2013, 00:58
Κάτω από τα επίπεδα του 2000 επέστρεψαν οι μισθοί

Σύμφωνα με στοιχεία του ΟΟΣΑ, κατά τη 12ετία 2000-2012 οι αποδοχές έχουν μειωθεί κατά 1,7%.


Σε επίπεδα χαμηλότερα του 2000 έχουν επιστρέψει οι καθαρές αποδοχές των Ελλήνων, με την προσαρμογή των μισθών να έχει συντελεστεί απότομα μέσα στα τελευταία τέσσερα χρόνια.

Από τα στοιχεία του Οργανισμού Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης (ΟΟΣΑ), συνολικά οι αποδοχές έχουν μειωθεί κατά 1,7% στο διάστημα 2000-2012. Εξαίρεση αποτελούν οι εργαζόμενοι στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, που μπορεί στην τελευταία τετραετία να είχαν απώλειες, αλλά από το 2000 μέχρι το 2012 οι αποδοχές τους είναι αυξημένες κατά 12,4%.

Γεγονός το οποίο δικαιολογεί σε μεγάλο βαθμό και την πίεση που υπάρχει από την τρόικα για τη ριζική αναδιάρθρωση των ΔΕΚΟ και των Νομικών Προσώπων του Δημοσίου, είτε με την κατάργηση φορέων, είτε με τη συγχώνευσή τους, είτε με την αλλαγή των οργανογραμμάτων τους. Πάντως, θα πρέπει σε αυτό το σημείο να επισημανθεί ότι βάσει των στοιχείων του ΟΟΣΑ, οι εργαζόμενοι στους φορείς του Δημοσίου έχουν υποστεί τις μεγαλύτερες απώλειες στο διάστημα 2009-2012. Ωστόσο, είχαν δεχτεί και τη σημαντικότερη ενίσχυση στο προηγούμενο διάστημα, με αποτέλεσμα να προκύπτει το αποτέλεσμα της διατήρησης του θετικού πρόσημου στη μεταβολή των αποδοχών τους από το 2000 έως και το 2012.

Από τα στοιχεία που αναφέρει ο ΟΟΣΑ στην έκθεσή του προκύπτει:

1. Στο σύνολο της οικονομίας, οι καθαρές αποδοχές των εργαζομένων αυξήθηκαν κατά 23,2% στην περίοδο 2000-2009 και μειώθηκαν κατά 20,2% στην επόμενη τετραετία. Ετσι, συνολικά στο διάστημα 2000-2012 η απώλεια είναι 1,7%.

2. Οι εργαζόμενοι στην κεντρική διοίκηση του Δημοσίου είχαν απώλειες 1,3% από το 2000. Μέχρι το 2009 κατέγραψαν αύξηση 22,7% στις αποδοχές τους και έκτοτε έχασαν το 19,6%.

3. Στους φορείς του Δημοσίου η διατήρηση του αυξημένου εισοδήματος κατά 12,4% από το 2000 έως το 2012, οφείλεται στην αύξησή του κατά 56,7% έως το 2009 και στην υποχώρησή του κατά 28,3% από το 2009 έως το 2012.

4. Στις τράπεζες οι εργαζόμενοι είχαν πετύχει αύξηση των αποδοχών τους κατά 17,1% από το 2000 έως το 2009 και απώλεσαν στα επόμενα τέσσερα χρόνια το 17,2%. Στο σύνολο των ετών, έχουν χάσει το 3,1% των καθαρών αποδοχών που είχαν το 2000.

5. Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι (πλην των τραπεζοϋπαλλήλων) είδαν τις αποδοχές τους να αυξάνονται κατά 24,4% έως το 2009 και μετά να υποχωρούν κατά 21,2% έως το 2012. Αποτέλεσμα ήταν στο διάστημα 2000-2012 να υποχωρήσουν οι αποδοχές κατά 2%.

6. Ο κατώτατος μισθός έχει καταγράψει τη μεγαλύτερη ποσοστιαία μείωση στο σύνολο της περιόδου 2000-2012, καθώς είναι πλέον μειωμένος κατά 10% σε σχέση με το 2000. Μέχρι το 2009 είχε αυξηθεί κατά 19,8% και μετά υποχώρησε κατά 24,9%, δεδομένων των τελευταίων νομοθετικών ρυθμίσεων.

Πέραν αυτών, αξίζει να σημειωθεί και η διαχρονικά μεγάλη μείωση της απασχόλησης. Το 2008 η απασχόληση σε ολόκληρο τον δημόσιο τομέα (στενό και ευρύτερο) είχε αυξηθεί σχεδόν κατά 20% σε σύγκριση το 2000, ενώ στον ιδιωτικό τομέα το ποσοστό αύξησης ήταν περίπου 8%. Εκτοτε, ξεκίνησε η σταδιακή μείωση της απασχόλησης, με αποτέλεσμα στο Δημόσιο να έχει υποχωρήσει περίπου κατά 8% σε σχέση με το 2000 και στον ιδιωτικό τομέα να έχει συρρικνωθεί δραστικά και να έχει μειωθεί κατά 15% έναντι των επιπέδων που βρισκόταν το 2000.
Πηγή: Κάτω από τα επίπεδα του 2000 επέστρεψαν οι μισθοί — ΣΚΑΪ (www.skai.gr) (http://www.skai.gr/news/finance/article/246988/kato-apo-ta-epipeda-tou-2000-epestrepsan-oi-misthoi/#ixzz2mGIsNWQV)

GeorgeP
02-12-2013, 14:46
Εμ που ηθελες να πανε?

Αν διαβασουμε προσεκτικα τα στοιχεια του ΟΟΣΑ θα δουμε τις τεραστιες αυξησεις που απαιτουσαν καποιοι αλαλ δεν μπορουσαν να υποστηρικτουν απο εργοδοτες και δημοσιο παρα μονον με δανεια κι ανακυκλωση του χρηματος μεσα απο αυτα.......

Αυτο παει και τελειωσε, πισω στις ριζες και στην υγιη οικονομια, θελουμε δεν θελουμε!!!
Να αμοιβομαστε και να ξοδευουμε αυτο που σαν λαος παραγουμε κι οχι να δανειζομαστε για να ξοδεουμε.

Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολα ανεκτο αυτο που λεω ειδικα απο Ελ. επαγγελματιες αλλα καλυτερα θα ειναι να το συνηθισουν.......δεν υπαρχει εναλλακτικη.

frits
02-12-2013, 14:51
Όταν υπάρξει και αντίστοιχος αποπληθωρισμός έλα να κουβεντιάσουμε, μέχρι τότε απλά εκτίθεσαι στα μάτια όλων μας.... :ye33:

GeorgeP
02-12-2013, 15:08
Όταν υπάρξει και αντίστοιχος αποπληθωρισμός έλα να κουβεντιάσουμε, μέχρι τότε απλά εκτίθεσαι στα μάτια όλων μας.... :ye33:

Οταν λες αποπληθωρισμο τι εννοεις? Να πεσουμε κατω απο το ''0''? διοτι τωρα ειναι στο 1,5%-1,6% ποσο πιο κατω? κατω απο το ''0'' τα πραγματα θα γινουν ακομα πιο δυσκολα....το ξερεις αυτο? αν θες να σου παραθεσω οικονομικες μελετες του capital, money on line κ.λ.π. που το πιστοποιουν.

επισης ¨η θα μιλαμε επι ισοις οροις και θα σταματησεις αυτα τα ηλιθια ''εκτιθεσαι'' ¨η θα σου μιλω οπως ακριβως μου μιλας με αναλογους ηλιθιους ορους κανοντας κι αυτην την ενοτητα μπαχαλο.........δεν νομιζω να το θελεις.;)

Εχω καθε δικαιωμα να λεω την γνωμη μου ΟΠΟΙΑ κι αν ειναι αυτη....ειτε σου
(σας) αρεσει ειτε οχι!!!!!!!! :mad:
Εσεις πρεπει να βρειτε αντιδοτα σε αυτα που λεω αλλα και στις παραθεσεις πιστοποιησης αυτων που λεω.......αν δεν μπορειτε τοτε φυσικο ειναι να χρησιμοποιειτε ορους σαν τον παραπανω καθως και αλλα ηλιθια οπως ''προπαγανδα'' κ.λ.π.

Μαθετε επισης να ξεχωριζετε τους ορους ''φτωχεια'' και ''πεινα''.........

Οταν αυτο:

.
................. τη σχετική εισοδηματική φτώχια, η οποία πλήττει όσους διαθέτουν εισόδημα κάτω από το 60% του μέσου όρου της χώρας στην οποία ζουν, την υποκειμενική εισοδηματική φτώχια, που βασίζεται στην ατομική εκτίμηση, τον λεγόμενο παράγοντα της στέρησης (χαμηλό επίπεδο διαβίωσης) και τέλος την οικονομική στενότητα, η οποία δείχνει το βαθμό επάρκειας του εισοδήματος ενός νοικοκυριού.

........μου το θεωρεις(-τε) ''πεινα'' ηθελα να ηξερα ποιος εκτιθεται ασυστολα......;)

Επιτελους μαθετε να συζητατε κι οχι επειδη δεν συμφωνουν καποιοι να βρισκετε κωλυματα οτι δεν θελετε τα πολιτικα θεματα σε μοτοσυκλετιστικο φορουμ, οτι κανουν προπαγανδα οι αντιφρονουντες, οτι εκτιθονται και αλαλ ομορφα.......
Αν κι εγω συμφωνουσα μαζι σας δεν θα ειχε αλαλξει τιποτε στο φορουμ........αλλα δεν προκειται να το κανω Σταυρο διοτι βλεπω αλλιως τα πραγματα, ελπιζω να γινει σεβαστο και συζητησιμο.:ye33:

frits
02-12-2013, 15:49
Οταν λες αποπληθωρισμο τι εννοεις? Να πεσουμε κατω απο το ''0''? διοτι τωρα ειναι στο 1,5%-1,6% ποσο πιο κατω? κατω απο το ''0'' τα πραγματα θα γινουν ακομα πιο δυσκολα....το ξερεις αυτο? αν θες να σου παραθεσω οικονομικες μελετες του capital, money on line κ.λ.π. που το πιστοποιουν.

επισης ¨η θα μιλαμε επι ισοις οροις και θα σταματησεις αυτα τα ηλιθια ''εκτιθεσαι'' ¨η θα σου μιλω οπως ακριβως μου μιλας με αναλογους ηλιθιους ορους κανοντας κι αυτην την ενοτητα μπαχαλο.........δεν νομιζω να το θελεις.;)

Εχω καθε δικαιωμα να λεω την γνωμη μου ΟΠΟΙΑ κι αν ειναι αυτη....ειτε σου
(σας) αρεσει ειτε οχι!!!!!!!! :mad:
Εσεις πρεπει να βρειτε αντιδοτα σε αυτα που λεω αλλα και στις παραθεσεις πιστοποιησης αυτων που λεω.......αν δεν μπορειτε τοτε φυσικο ειναι να χρησιμοποιειτε ορους σαν τον παραπανω καθως και αλλα ηλιθια οπως ''προπαγανδα'' κ.λ.π.

Μαθετε επισης να ξεχωριζετε τους ορους ''φτωχεια'' και ''πεινα''.........

Οταν αυτο:



........μου το θεωρεις(-τε) ''πεινα'' ηθελα να ηξερα ποιος εκτιθεται ασυστολα......;)

Επιτελους μαθετε να συζητατε κι οχι επειδη δεν συμφωνουν καποιοι να βρισκετε κωλυματα οτι δεν θελετε τα πολιτικα θεματα σε μοτοσυκλετιστικο φορουμ, οτι κανουν προπαγανδα οι αντιφρονουντες, οτι εκτιθονται και αλαλ ομορφα.......
Αν κι εγω συμφωνουσα μαζι σας δεν θα ειχε αλαλξει τιποτε στο φορουμ........αλλα δεν προκειται να το κανω Σταυρο διοτι βλεπω αλλιως τα πραγματα, ελπιζω να γινει σεβαστο και συζητησιμο.:ye33:


Αυτά να το πεις στην μάνα του κοριτσιού που πέθανε στην Θεσ/νικη από το μαγγάλι γιατί δεν είχε να πληρώσει το ρεύμα.

Τα παιδιά που διαφωνούσαν με την υπέρμετρη παρουσία αλλά και το ύφος που χαρακτηρίζει τα πολιτικά θέματα απεχώρησαν, οπότε όπως έχω ξαναγράψει δεν έχει πια σημασία.

Τα θέματα τα ανεβάζω όχι για να διαφημίζω την κατάντια που μαστίζει την χώρα αλλά για να γράφεις τις "ιδέες" σου αφήνοντας σε στην κρίση των συμφορουμιτών. Είναι ίσως η καλύτερη "τιμωρία σου"

Αν ψάχνεις ανθρώπους που έχουν πρόβλημα επιβιώσης μέσα στις καμπίνες των TAXI, στο Βaraonta ή στις παραλίες της Μάνης τότε δεν θα τους βρεις ποτέ.

ortho
02-12-2013, 16:33
Εγώ βλέπω ότι η κατάσταση χειροτερεύει μέρα με τη μέρα.

Προσωπικά ξεκινώ την αναζήτηση εναλλακτικών στο εξωτερικό, δε θα κάτσω να περιμένω τη μέρα που δε θα ξέρω τι να βάλω στο πιάτο του Κωνσταντίνου ή της εισόδου μου στον Κορυδαλλό.

Γιώργο μην πιάνεσαι από τις λέξεις, η φτώχεια οδηγεί στην πείνα.

Για να κάνω τη δουλειά μου πρέπει να πληρώνομαι για να πληρώνω τους προμηθευτές μου. Σιγά σιγά διαλύεται η αλυσίδα.....

Αν το αργότερο μέχρι το Μάρτη δεν αλλάξει με κάποιο τρόπο η κατάσταση, το '14 θα είναι τραγικό.

yannis
02-12-2013, 16:40
Αυτά να το πεις στην μάνα του κοριτσιού που πέθανε στην Θεσ/νικη από το μαγγάλι γιατί δεν είχε να πληρώσει το ρεύμα.



# Λαϊκισμός φίλε, φάουλ... #


Τα παιδιά που διαφωνούσαν με την υπέρμετρη παρουσία αλλά και το ύφος που χαρακτηρίζει τα πολιτικά θέματα απεχώρησαν, οπότε όπως έχω ξαναγράψει δεν έχει πια σημασία.


# Στο καλό να πάνε, να είναι πάντα καλά στην υγεία τους και να αποφεύγουν τα "σκοτάδια"... #





Τα θέματα τα ανεβάζω όχι για να διαφημίζω την κατάντια που μαστίζει την χώρα αλλά για να γράφεις τις "ιδέες" σου αφήνοντας σε στην κρίση των συμφορουμιτών. Είναι ίσως η καλύτερη "τιμωρία σου"

Αν ψάχνεις ανθρώπους που έχουν πρόβλημα επιβιώσης μέσα στις καμπίνες των TAXI, στο Βaraonta ή στις παραλίες της Μάνης τότε δεν θα τους βρεις ποτέ.

Καλά Σταύρο, μπορεί να μην είναι τόσο ρόδινα οσο θέλει ο Γιώργος, αλλά επειδή ζω στα Ταμπούρια και όχι στην Εκάλη, άσε να έχουμε και λίγο διαφορετική εικόνα!!!
Περισσότερα με την επιστροφή...

AKIS_21
02-12-2013, 17:08
Οταν οι μισθοί ειναι του 70 και οι τιμες αγαθών του 2020 πως μπορει καποιος να πιστεύει οτι ολα κυλούν ο####.
Το 70 δε πιστευω οτι υπήρχαν τόσοι φόροι επίσης μόνιμοι και υπήρχε και η προοπτική ένταξη μας στη ΕΟΚ που απο μονο του ήταν ώθηση .

PLOIGOS
02-12-2013, 17:48
Αν δεν γινει κατι να σταματησει η φοροεπιδρομη,να σπασουν τα καρτελ που λυμαινονται κρισιμους κλαδους κ δεν μπει η παραγωγη μπροστα,ΤΙΠΟΤΕ δεν προκειται να αλλαξει κ η κατασταση θα χειροτερευει μερα με την μερα...

Ομως με ευχολογια κ διαπιστωσεις δεν γινεται τιποτε κ συνεχιζουμε να αργουμε σε ολα χαρακτηριστικα!!

Εννοειται οτι στο τελος θα φυγουμε ολοι απο δω,τουλαχιστον γνωριζω πολυ καλα γιατι εχω ζησει στο εξωτερικο,οποιος εχει ΟΡΕΞΗ για δουλεια εκει,ΔΕΝ θα μεινει νηστικος...Εδω αυτο δεν ισχυει στις μερες μας δυστυχως...


Ο GeorgeP βλεπει τα πραγματα απο αλλη γωνια,μακαρι να μπορουσα κ εγω να ειμαι τοσο αισιοδοξος,αλλα με αυτα που ζω στην καθημερινοτητα μου δεν με πειθουν οι ωραιοι αριθμοι της..αναπτυξης που ολο ερχεται κ ποτε δεν φτανει...
Επισης Γιωργο μου ξεχνας κατι σημαντικο....Το εχω ξαναπει...

Αν δεν δειξει ο ΗΓΕΤΗΣ πρωτος τον δρομο,δεν μπορει να κουναει το δαχτυλο στους υπολοιπους...Κ δυστυχως οι ανθρωποι που μας κυβερνουν τωρα,ειναι οι ιδιοι που μας οδηγησαν στην καταστροφη!Ποσο πιο απλο μπορει να ειναι ρε παιδια?ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!

GeorgeP
02-12-2013, 18:26
Αυτά να το πεις στην μάνα του κοριτσιού που πέθανε στην Θεσ/νικη από το μαγγάλι γιατί δεν είχε να πληρώσει το ρεύμα.

η απαντηση (http://www.gsforum.gr/979476-post49.html) για να μην τρελαθω τελειως.........


Τα παιδιά που διαφωνούσαν με την υπέρμετρη παρουσία αλλά και το ύφος που χαρακτηρίζει τα πολιτικά θέματα απεχώρησαν, οπότε όπως έχω ξαναγράψει δεν έχει πια σημασία.
εγω τι να εκανα ¨η τι να κανω τωρα? Μηπως αν ελεγα σε ολα ''ΝΑΙ εχετε δικιο'' θα ηταν ολοι εδω και θα εγραφαν καταριομενοι το συστημα? Μηπως τελικα ο αποδεικτικος αντιλογος ειναι η αιτια και δεν το αντεχουν? Μηπως ειναι αδυναμοι απεναντι σε αυτον τον αντιλογο? Ο ''ortho'', ο ''πλοηγος'' (που δεν τον ξερω κι ολας ακομη), ''ο ''καρδερινας'' κ.α. ειναι εντελως αντιθετοι απεναντι μου, ομως δεν αποχωρησαν απο πουθενα και καμια συζητηση και με ολους αυτους παντα θα βρισκεται χρονος για κιαφε και συζητηση κι ας διαφωνουμε!!! Για τους αλλους δεν μπορω να κανω τιποτε.....
Εγω ξερω οτι αν καποιος δεν μπορει να αντιμετωπισει τον αλλον αποχωρει απο την συζητηση......ε, αυτο εκαναν, τι αλλο θα μπορουσαν να κανουν?
Οσο για το υφος, ειδες πουθενα σε αυτην την ενοτητα καποιο υφος? Δεν νομιζω, το υφος το προξενουσαν αυτοι που εφυγαν. σου παρεθεσα τις προαλλες την στιχομυθια μεταξυ εμου και του ''Μανιακου'' μεχρι το ''αι σιρ γαμις''....ειναι ξεκαθαρο οτι απαντησα σε δικη του μειωτικη προκληση με επισης ΟΞΥΤΑΤΗ μειωτικη προκληση!! Ετσι ειναι, μια βολη των 88mm o ενας αντιπαλος, δυο βολες των 108mm ο αλλος, λυπαμαι αλλα ετσι ειναι πως να το κανουμε........
Και φυσικα ΚΑΙ ΠΑΛΙ σχολιο απο κανεναν δεν ειδα......ουτε εσυ, οπου απευθυνομουνα, σχολιασες κατι εστω και με ΠΜ.


Τα θέματα τα ανεβάζω όχι για να διαφημίζω την κατάντια που μαστίζει την χώρα αλλά για να γράφεις τις "ιδέες" σου αφήνοντας σε στην κρίση των συμφορουμιτών. Είναι ίσως η καλύτερη "τιμωρία σου"
Δλδ αν καταλαβαινω καλα το κανεις για να με εκθεσεις!!!!:eek: Γιατι? ετσι αντιλαμβανεσαι την φιλια ΜΑΣ? Αν ειναι ετσι τωρα καταλαβαινω γιατι δεν πηρες θεση ουτε στο ''αι σιρ γαμις'' τοτε ουτε και στην παραθεση των μυνηματων μεχρι το ''αι σιρ γαμις'' πιο προσφατα........ετσι δικαιολογουνται και τα δυο μετρα και δυο σταθμα....δεν συμφωνεις μαζι μου (δεκτον και σεβαστον) και προσπαθεις να με εκθεσεις (αδυνατον μεν αλλα ατιμο δε!)


Αν ψάχνεις ανθρώπους που έχουν πρόβλημα επιβιώσης μέσα στις καμπίνες των TAXI, στο Βaraonta ή στις παραλίες της Μάνης τότε δεν θα τους βρεις ποτέ.

Κοιτα, ''οποιος ψαχνει βρισκει'' λεει ο λαος μας.....αλλα η αληθεια ειναι οτι αυτοι οι πεινωντες ειναι πολυ δυσκολο να βρεθουν διοτι ειναι πολυ λιγοι.......οσοι ηταν και το 1994 (http://www.avgi.gr/article/1275996/sta-epipeda-tou-1994-i-ftoxeia-stin-ellada), ουτε τοτε τους εβλεπες πουθενα αλαλ ουτε και κανεις τους εψαχνε. Σημερα, ενω ειναι τα ιδια νουμερα με το 1994 ολοι τους μνημονευουμε και τους αποκαλουμε ''ολη η ελλαδα''!!!! απαραδεκτον......

PLOIGOS
02-12-2013, 19:16
εγω τι να εκανα ¨η τι να κανω τωρα? Μηπως αν ελεγα σε ολα ''ΝΑΙ εχετε δικιο'' θα ηταν ολοι εδω και θα εγραφαν καταριομενοι το συστημα? Μηπως τελικα ο αποδεικτικος αντιλογος ειναι η αιτια και δεν το αντεχουν? Μηπως ειναι αδυναμοι απεναντι σε αυτον τον αντιλογο? Ο ''ortho'', ο ''πλοηγος'' (που δεν τον ξερω κι ολας ακομη), ''ο ''καρδερινας'' κ.α. ειναι εντελως αντιθετοι απεναντι μου, ομως δεν αποχωρησαν απο πουθενα και καμια συζητηση και με ολους αυτους παντα θα βρισκεται χρονος για κιαφε και συζητηση κι ας διαφωνουμε!!! Για τους αλλους δεν μπορω να κανω τιποτε.....
Εγω ξερω οτι αν καποιος δεν μπορει να αντιμετωπισει τον αλλον αποχωρει απο την συζητηση......ε, αυτο εκαναν, τι αλλο θα μπορουσαν να κανουν?
Οσο για το υφος, ειδες πουθενα σε αυτην την ενοτητα καποιο υφος? Δεν νομιζω, το υφος το προξενουσαν αυτοι που εφυγαν. σου παρεθεσα τις προαλλες την στιχομυθια μεταξυ εμου και του ''Μανιακου'' μεχρι το ''αι σιρ γαμις''....ειναι ξεκαθαρο οτι απαντησα σε δικη του μειωτικη προκληση με επισης ΟΞΥΤΑΤΗ μειωτικη προκληση!! Ετσι ειναι, μια βολη των 88mm o ενας αντιπαλος, δυο βολες των 108mm ο αλλος, λυπαμαι αλλα ετσι ειναι πως να το κανουμε........
Και φυσικα ΚΑΙ ΠΑΛΙ σχολιο απο κανεναν δεν ειδα......ουτε εσυ, οπου απευθυνομουνα, σχολιασες κατι εστω και με ΠΜ.






Εδω θα συμφωνησουμε ΑΠΟΛΥΤΑ!!:p Οπως κ να εχει το οποιοδηποτε θεμα,ο καθενας εχει το δικαιωμα της γνωμης του!Κ σ αυτο σου αναγνωριζω οτι παροτι εισαι λαθος :u58::u58::u58: ο διαλογος που κανεις ειναι με επιχειρηματα κ κυριως χωρις να προσβαλλεις τον συμομιλητη σου...

Ειμαι σιγουρος οτι οταν βρεθουμε κ καταλαβεις οτι εχω δικιο τελικα:D,θα αναγκαστεις στο τελος κ θα πληρωσεις τις μπυρες αγαπητε...:di59:

frits
02-12-2013, 19:59
η απαντηση (http://www.gsforum.gr/979476-post49.html) για να μην τρελαθω τελειως.........

Η αντικειμενικότητα με την αναλγησία είναι διαφορετικά πράγματα και τα έχεις μπερδέψει.

Κρίμα...


εγω τι να εκανα ¨η τι να κανω τωρα? Μηπως αν ελεγα σε ολα ''ΝΑΙ εχετε δικιο'' θα ηταν ολοι εδω και θα εγραφαν καταριομενοι το συστημα? Μηπως τελικα ο αποδεικτικος αντιλογος ειναι η αιτια και δεν το αντεχουν? Μηπως ειναι αδυναμοι απεναντι σε αυτον τον αντιλογο? Ο ''ortho'', ο ''πλοηγος'' (που δεν τον ξερω κι ολας ακομη), ''ο ''καρδερινας'' κ.α. ειναι εντελως αντιθετοι απεναντι μου, ομως δεν αποχωρησαν απο πουθενα και καμια συζητηση και με ολους αυτους παντα θα βρισκεται χρονος για κιαφε και συζητηση κι ας διαφωνουμε!!! Για τους αλλους δεν μπορω να κανω τιποτε.....
Εγω ξερω οτι αν καποιος δεν μπορει να αντιμετωπισει τον αλλον αποχωρει απο την συζητηση......ε, αυτο εκαναν, τι αλλο θα μπορουσαν να κανουν?
Οσο για το υφος, ειδες πουθενα σε αυτην την ενοτητα καποιο υφος? Δεν νομιζω, το υφος το προξενουσαν αυτοι που εφυγαν. σου παρεθεσα τις προαλλες την στιχομυθια μεταξυ εμου και του ''Μανιακου'' μεχρι το ''αι σιρ γαμις''....ειναι ξεκαθαρο οτι απαντησα σε δικη του μειωτικη προκληση με επισης ΟΞΥΤΑΤΗ μειωτικη προκληση!! Ετσι ειναι, μια βολη των 88mm o ενας αντιπαλος, δυο βολες των 108mm ο αλλος, λυπαμαι αλλα ετσι ειναι πως να το κανουμε........
Και φυσικα ΚΑΙ ΠΑΛΙ σχολιο απο κανεναν δεν ειδα......ουτε εσυ, οπου απευθυνομουνα, σχολιασες κατι εστω και με ΠΜ.


Δλδ αν καταλαβαινω καλα το κανεις για να με εκθεσεις!!!!:eek: Γιατι? ετσι αντιλαμβανεσαι την φιλια ΜΑΣ? Αν ειναι ετσι τωρα καταλαβαινω γιατι δεν πηρες θεση ουτε στο ''αι σιρ γαμις'' τοτε ουτε και στην παραθεση των μυνηματων μεχρι το ''αι σιρ γαμις'' πιο προσφατα........ετσι δικαιολογουνται και τα δυο μετρα και δυο σταθμα....δεν συμφωνεις μαζι μου (δεκτον και σεβαστον) και προσπαθεις να με εκθεσεις (αδυνατον μεν αλλα ατιμο δε!)

Το θέμα έχει εξαντληθεί και στο σύνολο του δεν αναφέρεται στον Κώστα ούτε σε σένα προσωπικά.



Κοιτα, ''οποιος ψαχνει βρισκει'' λεει ο λαος μας.....αλλα η αληθεια ειναι οτι αυτοι οι πεινωντες ειναι πολυ δυσκολο να βρεθουν διοτι ειναι πολυ λιγοι.......οσοι ηταν και το 1994 (http://www.avgi.gr/article/1275996/sta-epipeda-tou-1994-i-ftoxeia-stin-ellada), ουτε τοτε τους εβλεπες πουθενα αλαλ ουτε και κανεις τους εψαχνε. Σημερα, ενω ειναι τα ιδια νουμερα με το 1994 ολοι τους μνημονευουμε και τους αποκαλουμε ''ολη η ελλαδα''!!!! απαραδεκτον......

Οι άνθρωποι είναι ψυχές δεν είναι μηχανάκια να λες τόσα κόλλησαν φέτος, τόσα πέρυσι, άρα είμαστε πάτσι.

Όταν ο κόσμος πάει μπροστά, εμείς γυρίζουμε 20 χρόνια πίσω και μάλιστα πανηγυρίζουμε για αυτό.

Μείνε στο κράξιμο του Τσίπρα και μην εκτείθεσε σε πράγματα που δεν κατανοείς...

GeorgeP
02-12-2013, 20:14
Η αντικειμενικότητα με την αναλγησία είναι διαφορετικά πράγματα και τα έχεις μπερδέψει.

Κρίμα...

Το θέμα έχει εξαντληθεί και στο σύνολο του δεν αναφέρεται στον Κώστα ούτε σε σένα προσωπικά.

Οι άνθρωποι είναι ψυχές δεν είναι μηχανάκια να λες τόσα κόλλησαν φέτος, τόσα πέρυσι, άρα είμαστε πάτσι.

Όταν ο κόσμος πάει μπροστά, εμείς γυρίζουμε 20 χρόνια πίσω και μάλιστα πανηγυρίζουμε για αυτό.

Μείνε στο κράξιμο του Τσίπρα και μην εκτείθεσε σε πράγματα που δεν κατανοείς...

Aδυναμιες ανταπαντησης.......ισως κι ενοχες......και ως εκ τουτου παλι κατηγοριες περι εκθεσης.......

Ο κοσμος παει μπροστα με χρηματα που παραγει οχι με χρηματα που του δανειζουν τα οποια δεν μπορει να αποπληρωσει απαιτωντας μαλιστα κι αλαλ χρηματα για να μην χασει την βολη του.........λυπαμαι αλλα δεν μπορω να σε ακολουθησω......οι πολεμοι εχουν και θυματα, στην περιπτωση της Ελλαδας ειναι τα ιδια με τα προ 20ετιας.......

frits
02-12-2013, 20:38
Aδυναμιες ανταπαντησης.......ισως κι ενοχες......και ως εκ τουτου παλι κατηγοριες περι εκθεσης.......

Ο κοσμος παει μπροστα με χρηματα που παραγει οχι με χρηματα που του δανειζουν τα οποια δεν μπορει να αποπληρωσει απαιτωντας μαλιστα κι αλαλ χρηματα για να μην χασει την βολη του.........λυπαμαι αλλα δεν μπορω να σε ακολουθησω......οι πολεμοι εχουν και θυματα, στην περιπτωση της Ελλαδας ειναι τα ιδια με τα προ 20ετιας.......



Ο κόσμος για να πάει μπροστά πρέπει πρώτα από όλα να σκέφτεται τον άνθρωπο, αργά αλλά σταθερά αυτό γίνεται 2 χιλιετίες τώρα.

Η απώλεια της ζωής ενός 13 χρονου παιδιού το 2014 δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται ως στατιστική και ως παράπλευρη απώλεια.

Το αίτιο του θανάτου της, ήταν η φτώχια και όσο γελοίος είναι ο Τσίπρας που πάει το εκμεταλευτεί πολιτικά, άλλο τόσο είναι και αυτοί που υποστηρίζουν ότι αυτά συμβαίνουν.

Εγώ εδώ είμαι να συζητάμε, πάντα με επιχειρήματα, αν εσύ δεν θέλεις τότε πάσο. :ye33:

GeorgeP
02-12-2013, 23:26
Ο κόσμος για να πάει μπροστά πρέπει πρώτα από όλα να σκέφτεται τον άνθρωπο, αργά αλλά σταθερά αυτό γίνεται 2 χιλιετίες τώρα.

Η απώλεια της ζωής ενός 13 χρονου παιδιού το 2014 δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται ως στατιστική και ως παράπλευρη απώλεια.

Το αίτιο του θανάτου της, ήταν η φτώχια και όσο γελοίος είναι ο Τσίπρας που πάει το εκμεταλευτεί πολιτικά, άλλο τόσο είναι και αυτοί που υποστηρίζουν ότι αυτά συμβαίνουν.

Εγώ εδώ είμαι να συζητάμε, πάντα με επιχειρήματα, αν εσύ δεν θέλεις τότε πάσο. :ye33:

Καλα ΟΚ, τι να σου απαντησω τωρα.........λυπαμαι βαθυτατα για καθε εναν που πεθαινει απο δυστυχημα, αυτοκτονια, μαγκαλι κ.λ.π.......αλλα δεν το κανω θεμα, παντα θα συμβαινουν τετοια γεγονοτα ειτε με κριση ειτε χωρις κριση, παρεθεσα και σχετικα δημοσιευματα απο περασμενες δεκαετιες αλλα και απο το 2001 εως σημερα οπου δεν υπηρχε κριση, αντιθετως υπηρχε ευμαρεια απο το 2000 κι επειτα.......τιποτε αλλο δεν μπορω να πω!

AKIS_21
02-12-2013, 23:42
Καλα ΟΚ, τι να σου απαντησω τωρα.........λυπαμαι βαθυτατα για καθε εναν που πεθαινει απο δυστυχημα, αυτοκτονια, μαγκαλι κ.λ.π.......αλλα δεν το κανω θεμα, παντα θα συμβαινουν τετοια γεγονοτα ειτε με κριση ειτε χωρις κριση, παρεθεσα και σχετικα δημοσιευματα απο περασμενες δεκαετιες αλλα και απο το 2001 εως σημερα οπου δεν υπηρχε κριση, αντιθετως υπηρχε ευμαρεια απο το 2000 κι επειτα.......τιποτε αλλο δεν μπορω να πω!

Δε ειναι μονο ο θάνατος ,ο εξευτελισμός μιας οικογένειας.
Μπορει να ειναι και πείνα η η ελειψη ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης ,η παντελης ελειψη κοινωνικής πολιτικής και η δυσκολία εύρεσης των αναγκαίων.
Συμφωνώ οτι τέτοια γεγονότα συνέβαιναν και παλαιότερα αλλα τωρα ειναι ποιο αξιόλογο οταν έχεις μετρό σύγκρισης άλλες κοινωνίες που συμπορευομαστε

ortho
03-12-2013, 14:30
Τα θέματα τα ανεβάζω όχι για να διαφημίζω την κατάντια που μαστίζει την χώρα αλλά για να γράφεις τις "ιδέες" σου αφήνοντας σε στην κρίση των συμφορουμιτών. Είναι ίσως η καλύτερη "τιμωρία σου"




Ελπίζω Σταύρο να αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό που έγραψες είναι εξαιρετικά "άσχημο". Κανονικά του αξίζει άλλος χαρακτηρισμός, αλλά τέλος πάντων!

Πραγματικά παραξενεύομαι φίλε Σταύρο! Η επίθεση που κάνεις τις τελευταίες μέρες στο Γιώργο είναι ανεξήγητη.

Εγώ ήξερα ότι είσασταν φίλοι και μάλιστα καλοί! Αν έχει γίνει κάνει κάτι λύστε το μεταξύ σας διότι δημιουργούνται εντυπώσεις που καθένας τις μεταφράζει όπως θέλει. Και κάποιοι χαίρονται χωρίς καν να ξέρουν γιατί.....

Το έχω ξαναγράψει, ας προσέχουμε όλοι τις συγκυριακές προτιμήσεις μας.....

GeorgeP
03-12-2013, 15:44
Ελπίζω Σταύρο να αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό που έγραψες είναι εξαιρετικά "άσχημο". Κανονικά του αξίζει άλλος χαρακτηρισμός, αλλά τέλος πάντων!

Πραγματικά παραξενεύομαι φίλε Σταύρο! Η επίθεση που κάνεις τις τελευταίες μέρες στο Γιώργο είναι ανεξήγητη.

Εγώ ήξερα ότι είσασταν φίλοι και μάλιστα καλοί! Αν έχει γίνει κάνει κάτι λύστε το μεταξύ σας διότι δημιουργούνται εντυπώσεις που καθένας τις μεταφράζει όπως θέλει. Και κάποιοι χαίρονται χωρίς καν να ξέρουν γιατί.....

Το έχω ξαναγράψει, ας προσέχουμε όλοι τις συγκυριακές προτιμήσεις μας.....

Ευτυχώς Γιάννη δεν εχει γίνει τίποτε μεταξύ μας..........:cr14:
Του Σταύρου ανεβαίνει η πίεση με αυτά που γράφω, αφου διαφωνεί, και σαν γιατρός γνωρίζεις ότι η υψηλή πίεση πολλές φορές κάνει τον ανθρωπο να τα χάνει.:D
Παρόλα αυτά να φτιάξει λίγο ο καιρός και θα παω να τον δω.........