PDA

View Full Version : Η συνομωσία της σιωπής στο gs forum


panykony
02-12-2013, 21:30
Δε σας κρύβω πως σκέφτηκα αρκετά πριν ξεκινήσω να ανοίξω αυτό το νήμα. Και αυτό, γιατί πιθανά θα αποκτήσω καποιους πολέμιους μέσα στο φόρουμ, τη στιγμή που ακόμα δεν έχω αποκτήσει καλά καλά φίλους.Το παρόν thread λοιπόν, αφορά το κομμάτι των πωλήσεων που γίνονται μέσα στο φόρουμ και ειδικότερα τις πωλήσεις <<γενικώς>>, δηλαδή πωλήσεις που δεν έχουν καθαρά μοτοσυκλετικό χαρακτήρα, αλλά που αφορούν από ξύλα για το τζάκι ,έως το διαστημόπλοιο με το οποίο πέταξε ο παππούς μου στο φεγγάρι .Όλοι πιθανά έχουμε αντιληφθεί οτι ένα κομμάτι συμφορουμιτών, υπάρχουν στο φόρουμ όχι γιατί τους ενδιαφέρει να ενημερώνονται για οτιδήποτε τεχνικό ή συζητήσεις κλπ που αφορούν τη μηχανή τους, ή ταξίδια, ή τέλος πάντων ότι έχει σχέση με μοτοενδιαφέροντα.Βρέθηκαν όμως εδω πέρα συνειδητά, για να ανοίξουν ένα μαγαζί, που έχει εν δυνάμει πελατεία το συνολικό δυναμικό του φόρουμ.Ενα μαγαζί, χωρίς το κόπο της δημιουργίας ενός site πωλήσεων, με έτοιμη πελατεία, (εμάς), και με τους πελάτες να δείχνουν εμπιστοσύνη στον πωλητή, (γιατί ο πωλητής είναι ..ενας από μας).Δε μιλάω βέβαια για κάποιον που πούλησε μια-δυο φορές στις τόσες κάτι δικό του, είτε λόγω ανάγκης, είτε γιατι δε το χρειαζόταν πιά, αλλα για αυτούς που συνήθως πουλάνε ομοειδή αντικείμενα ,(ρολόγια-κινητά-ηλεκτρονικά), είτε από την ατελείωτη προσωπική συλλογή τους, είτε από τις άπειρες επιδοτήσεις των εταιρειών κινητής τηλ/νίας.Κάποιοι βέβαια από αυτούς κάνουν έντιμα τη δουλειά τους,(όσο έντιμο είναι το να πουλάς από χέρι σε χέρι) και εν πάσει περιπτώσει ικανοποιούν τον εκάστοτε αγοραστή.Κάποιοι άλλοι με τη κάλυψη του οτι είναι χρόνια στο φόρουμ, (οπότε αποκλείεται να είναι λαμόγια..χα) ,μπορούν να σου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλλες, βασιζόμενοι στο ότι συνήθως ο αγοραστής δε πρόκειται να το τραβήξει και πολύ -γιατί που να μπλέξεις τώρα με το ταδε nickmame, που είναι τόσα χρόνια στο φόρουμ και κανένας δε παραπονέθηκε- μπορεί εγώ να μη κατάλαβα καλά οτι αυτό που πούλαγε ήτανε σπασμένο και για αυτό ανέφερε <<σε πολύ καλή κατάσταση>> ,αλλιώς θα έλεγε <<σε άριστη κατάσταση>> και πάει λέγοντας, χώρια που αμα παραπονεθείς όλο και κάποιος θα πεταχτεί και θα πεί <<δε μπορεί είναι τόσα χρόνια μέλος κλπ, κάποιο λάθος θα έγινε ...μπλα μπλα ..>> οπότε σιωπάς και λούζεσαι τη λαλακία σου, λέγοντας στον εαυτό σου ..ας πρόσεχες.Επειδή το κούρασα πολύ και πιθανά θα κούρασα και όποιους που ξεκίνησαν να διαβάζουν αυτές τις γραμμές και δεν τους αφορά το θέμα θέλω να προτείνω 2-3 πιθανές λύσεις (του κατά τη γνώμη μου προβλήματος):
α)να μην επιτρέπονται πάνω από 3 πωλήσεις ομοειδών αντικειμένων από έναν συμφορουμίτη στη διάρκεια του χρόνου εκτός ισως αν είναι προσωπική παραγωγή (λάδια μελι κλπ)
β)να δημιουργηθεί μια υποομάδα σε αυτην των πωλήσεων σα κουτί παραπόνων ώστε αν κάποιος θέλει να αγοράσει κάτι να βλέπει αν ο πωλητής έχει καλή φήμη γενικά ή έχει φάει κράξιμο.
γ)..ακραίο... να καταργηθούν οι <<πωλήσεις γενικώς >> και να μείνουν μόνο οι πωλήσεις που αφορούν τη μοτο και τον αναβάτη.Δε νομίζω να γίνεται αλλα έτσι θα δούμε και κάποιους να εξαφανίζονται από το φόρουμ.

Υ.Γ. Είναι τυχαίο που οι τοπ πωλητές είτε δεν αναφέρουν κατοχή μηχανής είτε αναφέρουν γιαπωνέζικα custom που δε πολυταιριάζουν και με το στυλ του φόρουμ :u56:

commander
02-12-2013, 21:51
αααα καλα εχει μαλλιασει η γλωσσα μας που λεει και η παρόμοια. ...


Καλη δυναμη....

aeriko
02-12-2013, 21:53
Πέστα Χρυσόστομε!

MOYTPO
02-12-2013, 21:59
Αν και ποτε δεν εδωσα σημασια σε αυτου του ειδους τις πωλησεις οντως ισχυει κατι τετοιο. Και εχει τυχει συμφορουμιτης να ψαχνει καποιον απο τους πωλητες διοτι δεν ειχε παραλαβει το προιον της πωλησης.
Γνωμη μου ειναι οτι δεν με ενοχλει η υπαρξη τετοιου ειδους πωλησεων και αν υπαρξει προβλημα να εισαι σιγουρος οτι και μπορεις να το πεις και δεν θα περασει στο ντουκου.

Οντως θα συμφωνησω οτι εαν απαγορευτουν αυτου του ειδους οι αγγελειες καποιοι δεν θα εχουν λογω υπαρξης οπως και εαν απαγορευτουν οι πολιτικες συζητησεις θα υπαρχει και αναλογη "απωλεια".
Και οι απωλειες σημαινουν λιγοτερα "κλικ" στην σελιδα οποτε....... :rolleyes:

panykony
02-12-2013, 22:52
Κάτι άλλο το οποίο δε με ενοχλεί μεν αλλά θα μπορούσε να βρεθεί μια λύση ώστε να μη συμβαίνει (με ότι κι αν αυτό συνεπάγεται για τους διαχειριστές του φόρουμ) είναι να μη μπορεί κάποιος να πουλήσει οτιδήποτε εφόσον δεν είναι μέλος για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα (έστω και 15-20 μέρες ίσως).Έτσι θα γλιτώσουμε κάποιους που γράφονται μονο και μόνο για να πουλήσουν κάτι και μετά μένουν μόνο σαν φαντάσματα που αθροίζονται στο σύνολο των μελών και δε ξαναμπαίνουν ποτέ στο φόρουμ παρα για να πουλήσουν κάτι άλλο και πάει λέγοντας :u55:

ckk
02-12-2013, 22:57
Τι πολέμιοι ρε παιδί μου? Με ανεμόμυλους?

Το κάνεις σαν το ανέκδοτο με το γρύλο. Μην το γράψω τώρα…

Ασ΄ τους να πουλάνε… Αν σε ενοχλεί μην αγοράζεις. Και γιατί να μας ενοχλεί να πάρει κάποιος συμφορουμίτης ένα κινητό και μετά να πάρει και ένας άλλος το ίδιο. Ή κάποιας άλλης μάρκας από τον ίδιο πωλητή. Μια χαρά.

Αν φύγουν τα πολιτικά, οι πωλήσεις, οι ευχές, τα χαμόγελα, οι εκδρομές χωρίς μοτο, οι εκδρομές χωρίς αναβάτη :), οι ευκαιρίες, οι υπολογιστές, τα διάφορα, το ποδήλατο κλπ, θα μείνουν τα κατσαβίδια και οι βίδες.

Η ποικιλία έχει κι αυτή τη χάρη της. :ye33:

Αν δεν την είχε δεν θα έμπαιναν τόσοι πολλοί σε αυτά τα θέματα.

PLOIGOS
02-12-2013, 23:01
Eαν δεν εξαπατα κανενας καποιον αλλον,δεν υπαρχει προβλημα πιστευω...Ο καθενας μπαινει για τους δικους του λογους στο φορουμ...Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε ενοχλει τοσο συντοπιτη...Στην τελικη αν πουλαει σε καλη τιμη καποιος το οτιδηποτε ολοι κερδισμενοι δεν βγαινουμε?


Εκτος αν εχεις "καει" κ θες καποιον ελεγχο...

ortho
02-12-2013, 23:05
Καλό νήμα, βγαίνουν διάφορα στη φόρα, αρκεί να μπορεί να "ταιριάξει" ο αναγνώστης τις πληροφορίες. Ιδίως τα άσχετα με το θέμα είναι τα πιό διαφωτιστικά! :ye33:

PLOIGOS
02-12-2013, 23:08
Καλό νήμα, βγαίνουν διάφορα στη φόρα, αρκεί να μπορεί να "ταιριάξει" ο αναγνώστης τις πληροφορίες. Ιδίως τα άσχετα με το θέμα είναι τα πιό διαφωτιστικά! :ye33:

Κατσε να δεις που σε λιγο θα ζητηθει να μην εμφανιζονται τετοιου ειδους αγγελιες στα νεα μηνυματα...ΠΟΛΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ εχει πεσει στα μυαλα ορισμενων ρε συ...Ουτε το ΕΣΡ τοση δουλεια πια:D

panykony
02-12-2013, 23:26
Αν και ποτε δεν εδωσα σημασια σε αυτου του ειδους τις πωλησεις οντως ισχυει κατι τετοιο. Και εχει τυχει συμφορουμιτης να ψαχνει καποιον απο τους πωλητες διοτι δεν ειχε παραλαβει το προιον της πωλησης.
Γνωμη μου ειναι οτι δεν με ενοχλει η υπαρξη τετοιου ειδους πωλησεων και αν υπαρξει προβλημα να εισαι σιγουρος οτι και μπορεις να το πεις και δεν θα περασει στο ντουκου.

Οντως θα συμφωνησω οτι εαν απαγορευτουν αυτου του ειδους οι αγγελειες καποιοι δεν θα εχουν λογω υπαρξης οπως και εαν απαγορευτουν οι πολιτικες συζητησεις θα υπαρχει και αναλογη "απωλεια".
Και οι απωλειες σημαινουν λιγοτερα "κλικ" στην σελιδα οποτε....... :rolleyes:
Ατυχώς το πρωτοέψαξα τώρα μετά από προσωπική εμπειρία η οποία μπορεί να μην ήταν τόσο τραυματική με έκανε όμως να ψάξω παλιότερες αγοραπωλησίες κάποιων ατόμων και συνειδητοποίησα οτι παράπονα υπήρχαν για συγκεκριμένους πωλητές (δεν θα τους ξαναπώ συνφορουμίτες) αλλά σε τόσο διακριτικό τόνο που δε μπόρεσαν να συσσωρευθούν αρνητικά για αυτούς με αποτέλεσμα να συνεχίζουν να πουλάνε και να βρίσκουν νέους αγοραστές που δε μπορούσαν να γνωρίζουν το πόσο αξιόπιστοι είναι.Είδα μέχρι και σπαμάρισμα στην αγγελία κάποιου πωλητή με μονολεκτικό ξέσπασμα (υποθέτω δυσαρεστημένου παλιότερου αγοραστή ) το οποίο απλώς άφησε απορίες για το τι εννοούσε (το σπαμ) μιάς και φαινόταν άσχετο τότε.

ΙoannisPanagiotidis
02-12-2013, 23:30
Παιδες ... Δεν γνωριζω ποσο μεγαλο και αν πραγματικα υφισταται τετοιο πρόβλημα ... ούτε καταδικαζω προτασεις και προβληματισμούς απ τα μελη της παρεας αλλα ο τίτλος μου
φαινεται κομμάτι υπεβολικος. Βασικα οτι φαινεται να μην με ενδιαφερει στη πρωτη ματια ... απλα το προσπερναω ! Ουτε τα πολιτικα θεματα με πειραζαν , απλα χαλιωμουν οταν εβλεπα καλους φιλους/σύντροχους στο τελος να τσακωνοντε ... πραγμα μα που δεν πιστευω να συμβαινει με τις αγγελίες! ... Πόσο μαλλον οταν αυτες εχουν και μοτοσυκλετιστικο περιεχομενο που το θεωρω εντελως νορμαλ σε ενα μοτο φόρουμ!

Συνομοσιες και σιωπη δεν εχω παρατηρησει. Δεν αμφιβαλω οτι μπορει να κουραζει μερικους να γεμιζει αγγελιες η πρωτη σελιδα ... αλλα πιστευω οτι ειναι φυσιολογικο φαινομενο που βρισκει εδαφος στη δυσκολη οικονομικη κατασταση που μας εχουν φερει πολιτικα λαθη!.

Ψυχραιμια και οι σοφοτεροι της παρεας ... ας κατεβασουν τους τόνους!

GAGARIN
02-12-2013, 23:44
Η λυση απλη......

μπαινεις στο forum..... πατας ενα εκ των δυο που ειναι στον κυκλο και διαβαζεις οτι πιστευεις οτι σε αφορα........εγω ετσι κανω , (πχ τα πολιτικα δεν ξερω καν που ειναι):ye33:
https://www.dropbox.com/s/7l2p4y9ee3smt5k/Screenshot%202013-12-02%2022.23.42.png
στο β' ενικο μιλαω γενικα οχι στον δημιουργο του νηματος........

panykony
02-12-2013, 23:48
Κατσε να δεις που σε λιγο θα ζητηθει να μην εμφανιζονται τετοιου ειδους αγγελιες στα νεα μηνυματα...ΠΟΛΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ εχει πεσει στα μυαλα ορισμενων ρε συ...Ουτε το ΕΣΡ τοση δουλεια πια:D
Δεν είναι θέμα απαγόρευσης, είναι θέμα προστασίας από άτομα που εμπιστεύεσαι μόνο και μόνο επειδή τους θεωρείς μέλη της ομάδας σου.Κάνεις στην εθνική σινιάλο και χαιρετάς έναν μοτοσυκλετιστή τον οποίο δεν γνωρίζεις και δε πρόκειται πιθανά να τον γνωρίσεις ποτέ στη ζωή σου.Αν σου δινόταν η ευκαιρία να τον γνωρίσεις μπορεί να γνώριζες το μεγαλύτερο λεχρίτη της ζωής σου όμως αυτή τη στιγμή στο δρόμο τον χαιρετάς γιατι είναι κάποιος σα και σένα.Εδώ θα εμπιστευτείς τα λεφτά σου σε κάποιον που νομίζεις οτι είναι σα και σένα αλλά μπορεί να μην έχει καν καμμιά σχέση με μοτό.Αυτός σε βλέπει σα πελάτη όχι σαν συμφορουμίτη

panykony
02-12-2013, 23:56
Παιδες ... Δεν γνωριζω ποσο μεγαλο και αν πραγματικα υφισταται τετοιο πρόβλημα ... ούτε καταδικαζω προτασεις και προβληματισμούς απ τα μελη της παρεας αλλα ο τίτλος μου
φαινεται κομμάτι υπεβολικος. Βασικα οτι φαινεται να μην με ενδιαφερει στη πρωτη ματια ... απλα το προσπερναω ! Ουτε τα πολιτικα θεματα με πειραζαν , απλα χαλιωμουν οταν εβλεπα καλους φιλους/σύντροχους στο τελος να τσακωνοντε ... πραγμα μα που δεν πιστευω να συμβαινει με τις αγγελίες! ... Πόσο μαλλον οταν αυτες εχουν και μοτοσυκλετιστικο περιεχομενο που το θεωρω εντελως νορμαλ σε ενα μοτο φόρουμ!

Συνομοσιες και σιωπη δεν εχω παρατηρησει. Δεν αμφιβαλω οτι μπορει να κουραζει μερικους να γεμιζει αγγελιες η πρωτη σελιδα ... αλλα πιστευω οτι ειναι φυσιολογικο φαινομενο που βρισκει εδαφος στη δυσκολη οικονομικη κατασταση που μας εχουν φερει πολιτικα λαθη!.

Ψυχραιμια και οι σοφοτεροι της παρεας ... ας κατεβασουν τους τόνους!
αν πρόσεξες γιάννη δε μίλησα για όλες τις αγγελίες αλλα μόνο για αυτές με το τίτλο <<πωλήσεις γενικώς>> ,ισα ισα που ανέφερα ότι οι αγγελίες που έπρεπε να υπάρχουν είναι αυτές που αφορούν οτιδήποτε σε σχέση με τον αναβάτη και τη μηχανή, για τα άλλα υπάρχουν και άλλα sites c@r.gr eb@y κλπ

Carduelis
03-12-2013, 00:08
Δεν είναι θέμα απαγόρευσης, είναι θέμα προστασίας από άτομα που εμπιστεύεσαι μόνο και μόνο επειδή τους θεωρείς μέλη της ομάδας σου.Κάνεις στην εθνική σινιάλο και χαιρετάς έναν μοτοσυκλετιστή τον οποίο δεν γνωρίζεις και δε πρόκειται πιθανά να τον γνωρίσεις ποτέ στη ζωή σου.Αν σου δινόταν η ευκαιρία να τον γνωρίσεις μπορεί να γνώριζες το μεγαλύτερο λεχρίτη της ζωής σου όμως αυτή τη στιγμή στο δρόμο τον χαιρετάς γιατι είναι κάποιος σα και σένα.Εδώ θα εμπιστευτείς τα λεφτά σου σε κάποιον που νομίζεις οτι είναι σα και σένα αλλά μπορεί να μην έχει καν καμμιά σχέση με μοτό.Αυτός σε βλέπει σα πελάτη όχι σαν συμφορουμίτη

Δηλαδή στις υπόλοιπες αγορές σου εκτός φόρουμ κάνεις πρώτα σχέση με τον πωλητή κι άμα ταιριάξουν τα χνώτα σας προχωράς στην αγορά;; :p
Η πιστεύεις οτι στις αγγελίες μη μοτοσυκλετιστικών ειδών (ή στα πολιτικά πχ για κάποιους άλλους) συχνάζουν οι λεχρίτες, ενώ σε οποιαδήποτε άλλη εκδήλωση είτε εκτός είτε εντός του φόρουμ (πχ μοτοβόλτες, τεχνικά άρθρα, καφέδες της Τετάρτης) θα συναντήσεις.. τους τίμιους και άξιους μοτοσυκλετιστές;; :confused:
Στο τέλος θα βάλουμε και διόδια σε κάποια θέματα μη τυχόν και πιαστεί κανένας μας κορόιδο ή του αποπλανήσουν τη μοτοσυκλετιστική του αθωότητα!
Συγνώμη και για την ένταση, που φυσικά δεν απευθύνεται σε σένα, αλλά αυτό με την αστυνόμευση και τον καθωσπρεπισμό του "σωστού μοτοσυκλετιστή", του "σωστού μέλους", του "σωστού αναβάτη", του "μεγάλης καλής παρέας" μου φαίνεται εξωφρενικό.
Στα περισσότερα πράγματα αρκεί να σκέφτεσαι λογικά και ανθρώπινα, για τα υπόλοιπα ισχύει πάντα ο νόμος της υπογραφής σου....

ΙoannisPanagiotidis
03-12-2013, 00:22
αν πρόσεξες γιάννη δε μίλησα για όλες τις αγγελίες αλλα μόνο για αυτές με το τίτλο <<πωλήσεις γενικώς>> ....

Για να ειμαι ειλικρινης φιλε μου, δεν το προσεξα ... Το ματι μου κόλλησε πιο πολυ στη λεξη συνομοσια . ...

...τι να πω ; ...παλι πιστευω ομως... οτι αν φαινεται κατι να μην με ενδιαφερει , απλα το προσπερνω ... Τέλος παντως , ισως να χεις και δίκιο , θα τσεκαρω τι εννοεις πριν ξαναγραψω!

PLOIGOS
03-12-2013, 00:33
Δεν είναι θέμα απαγόρευσης, είναι θέμα προστασίας από άτομα που εμπιστεύεσαι μόνο και μόνο επειδή τους θεωρείς μέλη της ομάδας σου.Κάνεις στην εθνική σινιάλο και χαιρετάς έναν μοτοσυκλετιστή τον οποίο δεν γνωρίζεις και δε πρόκειται πιθανά να τον γνωρίσεις ποτέ στη ζωή σου.Αν σου δινόταν η ευκαιρία να τον γνωρίσεις μπορεί να γνώριζες το μεγαλύτερο λεχρίτη της ζωής σου όμως αυτή τη στιγμή στο δρόμο τον χαιρετάς γιατι είναι κάποιος σα και σένα.Εδώ θα εμπιστευτείς τα λεφτά σου σε κάποιον που νομίζεις οτι είναι σα και σένα αλλά μπορεί να μην έχει καν καμμιά σχέση με μοτό.Αυτός σε βλέπει σα πελάτη όχι σαν συμφορουμίτη

Δεν αναφερομουν σε σενα συντοπιτη,αλλα σε καποιους που πιστευουν οτι η απαγορευση σε οτι χαλαει την δικη τους "αισθητικη",λες κ ειναι ανωτεροι απο τους υπολοιπους, ειναι η πανακεια...Την γνωμη μου την διαβασες αλλωστε επι του θεματος που εθεσες...:)

griv_gs
03-12-2013, 00:48
Δεν έχω πουλήσει τίποτα σ' αυτή την κατηγορία αλλά εμένα μου αρέσει που υπάρχει.

ilias vara
03-12-2013, 00:56
δεν εχω πουλησει τιποτα αλλα εχω αγορασει και πολλες φορεες δεν προλαβα να παρω κατι που με βολευε.,.,.,

καπου το διαβασα .,.,.,.,,.,


αν αρχισουμε και ζουμε με τα ΜΗ και τα ΔΕΝ.,.,

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ μηδεν...........

Ακιs
03-12-2013, 01:04
Δηλαδή στις υπόλοιπες αγορές σου εκτός φόρουμ κάνεις πρώτα σχέση με τον πωλητή κι άμα ταιριάξουν τα χνώτα σας προχωράς στην αγορά;;

Θα συμφωνησω απολυτα....;)


Δεν με ενοχλει καθολου το συγκεκριμενο νημα....δεν θυμαμαι να εχω αγορασει κατι,αλλα ενιοτε το παρακολουθω..:)

-DHMHTRHS-
03-12-2013, 01:31
Λιγο πολυ την εχουμε πατησει ολοι μας με καποια αγορα που εχουμε κανει ειτε καπου αλλου ειτε στην καθημερηνοτητα μας απο καποιον πλανοδιο ειτε καπου αλλου.Και αυτες η αγορες μας εχουν κανει να βλεπουμε με μεγαλυτερη επιφυλαξει τις επομενες αγορες μας.Επειδη εχω κανει πολλες αγορες απο εδω μεσα απο γνωστους αλλα και αγνωστους παντα κοιτουσα να υπαρχει ενας κοινος γνωστος για να μαθω πρωτων τι ανθρωπος ειναι αλλα και αν πραγματη ειναι αληθεις η αγγελια του.
Ελπιζω να βοηθησα καπως και να τα δεις και συ λιγο διαφορετικα τα πραγματα γιατι ολοι εδω μεσα δεν ειναι κομητες και λαμογια ..........
Υπαρχουν πολλοι τροποι για να το επικυρωσεις.:ye33::ye33::ye33:

Capitain
03-12-2013, 10:11
Φοίβος Δεληβοριάς - Είμαι Γυφτάκι - YouTube (http://youtu.be/KYvKCyBxTb0)

Προτείνω όχι απλά για τον γράφοντα, για όλους, να ανοίγουμε τα μάτια μας και να προσέχουμε τι διαβάζουμε, τι αγοράζουμε, και μετά το bona fide (καλή τη πίστη) να ελέγχουμε τι πληρώνουμε, ώστε να μην έχουμε ανάγκη από "μπαμπάδες" και διαιτητές... Τις καινούριες διαφημίσεις για το ίντερνετ τις είδες? "Ε βέεεβαια...Μπακάλικο είμαστε?":ye33:

mario
03-12-2013, 10:14
Φίλε panykony δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου μπορώ όμως να σε προτρέψω να έρθεις/έρχεσαι σε κάποια/κάποιες από τις προσεχείς συναντήσεις μας,βόλτες μας και γενικά να μας γνωρίσεις και να σε γνωρίσουμε. Έτσι και μόνο θα μπορέσεις να μάθεις ποιοι κρύβονται πίσω από τα nicknames και θα έχεις άποψη για μας,με την ευρεία έννοια. Κάθε μικρή ομάδα ανά την Ελλάδα είναι και η εικόνα του φόρουμ. Θα χαρούμε να σε δούμε. Μέχρι τότε άκου κοίτα διάβαζε αλλά με μεγάλη προσοχή κρίνε μας σαν φόρουμ γιατί σαν άτομα όλοι έχουμε μια αποχή για τον εαυτό μας.

Στάλθηκε από το σούπερ ντουπερ κινητό μου!

geolag
03-12-2013, 10:37
Οτι πούλησα και αγόρασα από μέλος του φόρουμ ήταν ολα οκ.Σε μία κοινότητα 5000+ ατόμων σίγουρα θα έχεις κα΄ποιο πρόβλημα.Εδώ μέσα δεν ισχύει αυτό.Βλέπεις πόσο καιρό είναι το μέλος εδώ μέσα τα θέματα που έχει ανεβάσει και ασχοληθεί απαντήσει κ.λ.π και προχωράς.Αν έχεις πάει και σε κάποιοκαφέ ή εκδρομή μαζί τότε ακόμη καλύτερα μπορεί και να γνωρίζεις τον πωλητή.Εξάλλου αν σου πουλήσει κάτι σκάρτο και το αναφέρεις εδώ τότε έχασε κάθε πιθανότητα να ξαναεμφανισθεί.Εγώ αυτά εφαρμόζω

Thodoras
03-12-2013, 11:19
Σε καποια σημεια συμφωνω απολυτα... Το forum ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας και ετσι υπαρχουν και σε αυτο περιπτωσεις εκμεταλλευσης, ειτε των κοινωνων του, ειτε του ιδιου του συστηματος (forum)...
Ο λαος του φορουμ ομως οπως βλεπεις φιλε panykony δε εχει δυσαρεστηθει ακομα απο αυτο το ζητημα... Οι απαγορευσεις και οι περιορισμοι ειναι μακρυα... Εσυ θα προστατευσεις τον εαυτο σου και οχι το συστημα...

Eftixis
03-12-2013, 11:53
Διαβάζοντας τον τίτλο του θέματος ΣΥΝΟΜΟΣΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ ειπα Αντε πάλι να μπω να διαβάσω να δω τι συμβαίνει
Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω πόστ διαπιστώνω οτι ενας βαριγδουπος τίτλος ισως τραβήξει το ενδιαφέρον κάποιων για να αρχίσουμε πάλι να καυγαδίζουμε όπως ξαι στα πολιτικά θέματα
Αγαπητέ μου συμφουρμητη αυτή την δισκολη οικονομική περίοδο όλο και περισσότεροι απο εμάς εχουν την αναγκη κάποιων χρημάτων αναγκαζόμενοι να εκποιούν αγαπημένα τους πράγματα
Μέσα απο αυτή την εκποίηση οφελούνται όλοι αυτοί που ειναι τυχαιροί και ποστάρουν πρώτοι
Τώρα κατα πόσο τα προς εκποίηση πράγματα ειναι σε καλή κατάσταση η όχι αυτό έχει να κάνει με την γνώση του κάθε ενα που γνωρίζει τι θέλει να αγοράσει
Ζούμε φιλαράκια σε ελεύθερη αγορά Το αν ενα προς πώληση είδος ειναι αξιόπιστο εδώ μέσα άλλο τόσο θα μπορούσε να ειναι και στα καταστήματα
Ας αφήσουμε λοιπόν αυτούς που Δυστιχώς φτάνουν στο σημείο να εκποιούν τα αγαπημένα τους πράγματα λόγω της κρίσης και ας προσπαθούμε να ερχόμαστε σε μια ανθρώπινη επικοινωνία με τον πωλητή να συζητάμε και μετά να προχωρούμε σε αυτή την αγοραπωλησία
Ας αφήσουμε τέλος το φόρουμ να προχωρήσει ελέυθερα χωρίς απαγορεύσεις και περιορισμούς Την καλημέρα μου

aeriko
03-12-2013, 12:57
Διαβάζοντας τον τίτλο του θέματος ΣΥΝΟΜΟΣΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ ειπα Αντε πάλι να μπω να διαβάσω να δω τι συμβαίνει
Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω πόστ διαπιστώνω οτι ενας βαριγδουπος τίτλος ισως τραβήξει το ενδιαφέρον κάποιων για να αρχίσουμε πάλι να καυγαδίζουμε όπως ξαι στα πολιτικά θέματα
Αγαπητέ μου συμφουρμητη αυτή την δισκολη οικονομική περίοδο όλο και περισσότεροι απο εμάς εχουν την αναγκη κάποιων χρημάτων αναγκαζόμενοι να εκποιούν αγαπημένα τους πράγματα
Μέσα απο αυτή την εκποίηση οφελούνται όλοι αυτοί που ειναι τυχαιροί και ποστάρουν πρώτοι
Τώρα κατα πόσο τα προς εκποίηση πράγματα ειναι σε καλή κατάσταση η όχι αυτό έχει να κάνει με την γνώση του κάθε ενα που γνωρίζει τι θέλει να αγοράσει
Ζούμε φιλαράκια σε ελεύθερη αγορά Το αν ενα προς πώληση είδος ειναι αξιόπιστο εδώ μέσα άλλο τόσο θα μπορούσε να ειναι και στα καταστήματα
Ας αφήσουμε λοιπόν αυτούς που Δυστιχώς φτάνουν στο σημείο να εκποιούν τα αγαπημένα τους πράγματα λόγω της κρίσης και ας προσπαθούμε να ερχόμαστε σε μια ανθρώπινη επικοινωνία με τον πωλητή να συζητάμε και μετά να προχωρούμε σε αυτή την αγοραπωλησία
Ας αφήσουμε τέλος το φόρουμ να προχωρήσει ελέυθερα χωρίς απαγορεύσεις και περιορισμούς Την καλημέρα μου
Δάκρυσα μόλις το διάβασα και ο νούς μου πήγε στους καυμένους συμφορουμίτες που λόγω της οικονομικής κρίσης αναγκάζονται να εκποιήσουν πανάκριβα και αγαπημένα κινητά που απόκτησαν μέσω ιδίων επιδοτήσεων ή από επιδοτήσεις τρίτων.

Υ.Γ. Επειδή είμαι παλαιό μέλος το φαινόμενο έχει αρχίσει πριν την οικονομική κρίση

f1shf1nder33
03-12-2013, 13:01
Διαβάζοντας τον τίτλο του θέματος ΣΥΝΟΜΟΣΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ ειπα Αντε πάλι να μπω να διαβάσω να δω τι συμβαίνει
Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω πόστ διαπιστώνω οτι ενας βαριγδουπος τίτλος ισως τραβήξει το ενδιαφέρον κάποιων για να αρχίσουμε πάλι να καυγαδίζουμε όπως ξαι στα πολιτικα θεματα ............,,,,,,,,,..,,,.,,....,,...,,,,.....................................................,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,..,,,,,,,,,,,,,,,,,...,,,.....,,..,,,,.......
Ας αφήσουμε τέλος το φόρουμ να προχωρήσει ελέυθερα χωρίς απαγορεύσεις και περιορισμούς Την καλημέρα μου

Καλημέρα Ευτυχη!!!!!!

Gasgs
03-12-2013, 13:03
Οτι υπάρχουν κάποιοι που το βλέπουν σαν ένα σάιτ αγγελιών, όπως μου είπε πριν μέρες ένας "συνφορουμίτης" μας, το ξέρουμε όλοι. Τώρα για το αν πρέπει να υπάρχουν οι γενικές αγγελίες, εκτός μοτό δηλαδή, δεν το βρίσκω λάθος. Όλοι μας έχουμε πουλήσει ή αγοράσει κάτι από εκεί.

Vag
03-12-2013, 13:09
Η λέξη forum που επιλέχθηκε για τις επικοινωνιακές πλατφόρμες για τις ιντερνετικές κοινότητες, δεν είναι τυχαίος. Είναι το ψηφιακό αντίστοιχο της αρχαίας αγοράς, όπου μάλιστα ο κόσμος μαζευόταν πρώτα για να πουλήσει και αγοράσει και κατ'επέκταση για να συζητήσει. Οι ιστορικοί μάλιστα συζητούν ότι στην αρχαία Ελλάδα εκεί ξεκίνησε η δημοκρατία, από την ελεύθερη διακίνηση αγαθών και ιδεών μαζί.

Αρκετή πατριδογνωσία όμως. Και λαμόγια θα έχει στην αγορά και κρυφούς προπαγανδιστές και εμμονικούς τύπους με ελαφρά ή μη ψυχωσικά σύνδρομα.

Στο χέρι του καθενός είναι να ψυλιάζεται αναλόγως. Δεν γίνεται να σου κάνει κανείς τον μπάτσο και δεν πρέπει κιόλας για να μη γίνει το διαδίκτυο σαν την κανονική αγορά που είδατε τα χάλια της. Τελικά από την "αστυνόμευση" μόνο οι παράνομοι πλανόδιοι και τα τραστ επιβιώνουν και οι μεσαίοι ψοφάνε.

Για να προστατευθούν οι χρήστες πέρα από απλή προειδοποίηση που να τρέχει στις αγγελίες δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Ακόμα και το καρ μόνο αυτό έχει που το κάνει επαγγελματικά.

Να μετράς τις αγγελίες του καθενός; Το πόσα είδη πουλάει; Άλλος βάζει 10 σε μία αγγελία άλλος 10 αγγελίες. Άλλος μπαίνει πρώτη φορά να βάλει την μηχανή του. Με χαλάει; καθόλου. Αν είναι έμπορος όμως ας το πει, αλλιώς αν ανακαλυφθεί ας φάει μπανάρισμα, αν και ένα απλό κράξιμο την κάνει την δουλειά.

Εγώ χαίρομαι για το πούλα αγόραζε της υπόθεσης. Αφενός γιατί δεν πιστεύω ότι κάποιος θα ζήσει και θα πλουτίσει πουλώντας λαθραία κινητά στα φόρα, αφετέρου γιατί μπορεί να κουτσοβολευτώ, εδώ που φτάσαμε. Και αν είναι να πάρω ξύλα πχ κάλλιο να πάνε τα λεφτά μου σε συμφορουμίτη παρά γενικώς εκεί έξω. Μπορεί και να ντραπεί να με κατακλέψει ρε παιδί μου μην τον βγάλω εδώ πρόγραμμα.

Αγοράζοντας και πουλώντας αξεσουάρ μοτό, το φόρουμ σε "ασφαλίζει" κατά έναν τρόπο, αν δε σου κάνει το προιόν να το ξαναπουλήσεις και να μην πάνε όλα τα λεφτά του χαμένα. Το αυτό και με τις μοτό, αλλά και το ξεφόρτωμα τους προ πώλησης. Και ως αγοραστής, όταν όλα τα μαγαζιά πια πουλάνε κάτι που δεν έχουν μέχρι να το ζητήσεις να το φέρουν είναι μεγάλη υπόθεση ότι ο άλλος ξέρει να σου πει εδώ μέσα 5 πράγματα σαν πρώην χρήστης του, από εδώ και να το δεις κιόλας που λέει ο λόγος.

Δύο πράγματα πήρα από εδώ μέσα τρία πούλησα και το Aeriko μου χάρισε και ένα, να είναι καλά. Τι πρέπει να κάνουμε τώρα να τον ρώταγε το φόρουμ γιατί το χαρίζει και κόβει πωλήσεις από τη bmw?

Δεν είναι οι εποχές να κάνουμε τα εύκολα δύσκολα.

LPAVLOS
03-12-2013, 16:37
Κακοί πωλητές και κακοί αγοραστές υπάρχουν παντού...

Πονηρά μέλη του forum που αποκλειστικό σκοπό ύπαρξης έχουν να πουλήσουν, χωρίς να τους ενδιαφέρει η κοινότητα, επίσης υπάρχουν. Αυτό από μόνο του όμως δεν είναι κακό!

Αυτά υπάρχουν παντού...

Αν δεν υπήρχε η ανταπόκριση από τους αγοραστές, το ίδιο το forum και αυτή καθ' αυτή η κοινότητα θα τους είχε αποβάλει.

Αν κάποιος δηλαδή την μια έβαζε να πουλήσει μανταλάκια και δεν ενδιαφερόταν κανείς, την άλλη πετσέτες και πάλι εισέπραττε αδιαφορία, δεν θα το ξαναπροσπαθούσε 3η φορά.

Όταν όμως κάποιοι ενδιαφέρονται καλώς υπάρχει σαν κατηγορία...

Εγώ που δεν ενδιαφέρομαι δεν την ανοίγω ποτέ!

Με ενοχλεί όμως το γεγονός όταν υπάρχουν καταγγελίες για κακόβουλες πωλήσεις (είτε μοτό, είτε οτιδήποτε...) από πονηρούς πωλητές και η κοινότητα τους διατηρεί ως μέλη και τους επιτρέπει να ξαναποστάρουν αγγελίες. Ένα θύμα θεωρώ ότι είναι αρκετό κάθε φορά! Δεν μπορεί σε κάθε αγορά να ψάχνει ο ενδιαφερόμενος ποιος ξέρει ποιόν πριν κάνει την αγορά.

Δύσκολα μπορεί να γίνει κάτι που να ευχαριστεί όλους.

ALEX1150
03-12-2013, 20:05
Προσωπικά την βρίσκω υπερβολική αυτή την ευαισθησία δεδομένου ότι δεν συμμετέχεις σε ένα site αγγελιών αλλά σε φόρουμ με ξεκάθαρο σκοπό.... Όσες φορές ήρθα σε επαφή με συμφουριτη για κάποια συναλλαγή απλώς κατέληξα να έχω περισσοτερους φίλους :ye33:

kokkinos1
03-12-2013, 21:18
Προσωπικά την βρίσκω υπερβολική αυτή την ευαισθησία δεδομένου ότι δεν συμμετέχεις σε ένα site αγγελιών αλλά σε φόρουμ με ξεκάθαρο σκοπό.... Όσες φορές ήρθα σε επαφή με συμφουριτη για κάποια συναλλαγή απλώς κατέληξα να έχω περισσοτερους φίλους :ye33:



το αυτό :ye02::ye02:

yannis
03-12-2013, 21:34
Καλά, το ότι μπορεί να χαρακτηριστεί παράνομο κάτι τέτοιο, δεν το σκέφτηκε κανείς από τους ανησυχούντες περί της αισθητικής, της νομιμότητας κλπ της Πνύκας... συγνώμη του Forum, λατινιστί καλύτερα;!;!;!;!
Κανονικά θα έπρεπε να είναι μόνο ένα θέμα με την ένδειξη "αγγελίες", όπου αν και όποτε προέκυπτε κάποιο μέλος να επιθυμεί να δώσει ή να βρει κάτι να το ανακοινώνει.
Οι πωλήσεις, για οτιδήποτε, φαντάζομαι πως υπόκεινται σε φόρους και λοιπές προβλεπόμενες διαδικασίες.
Τι πάει να πει, έχω μέλι, ξύλα, μπιέλες, τσατσάρες... Προσέξτε μόνο να γράφετε "κορόιδο" ας πούμε και όχι "μaλaκaς", γιατί μπορεί να κατηγορηθείτε!!!!

Εμένα πάντως δεν με ενοχλεί τίποτα από όλα αυτά, όπως δεν με νοιάζει αν στην τηλεόραση παίζει το πέιτον πλέις, ο άγνωστος πόλεμος, η λάμψη κλπ κλπ

Α και κάτι ακόμα... Όσοι δυσφορούν με την "αισθητική των εικόνων", φαντάζομαι αποφεύγουν τους καθρέπτες, έτσι;;
Μήπως είναι πιο πολιτισμένοι οι ταλιμπάν που επιβάλλουν την μπούρκα?!?!?!!?

mAthosalas
03-12-2013, 21:49
Οταν με ενοχλει κατι στην Τηλεοραση απλα την κλεινω...και καθομαι και θαυμαζω πόσο πιο ηρεμη,ανενοχλητη και φινετσατη ειναι,κατασκευαστικα και αισθητικα...ετσι κλειστη...
Το ιδιο κανω και σε άλλα...:cool:

mpampis
04-12-2013, 02:21
:Απορία: Δεν εχω καταλαβει για πιο λογο υπαρχει η εντυπωση οτι τα μελη του φορουμ θελουν προστατες(με την καλη εννοια....),νομιζω οτι ολοι ειμαστε ανω των 18 και μπορουμε να σκεφτουμε τα βασικα.
Δεν βρισκω κανενα κακο στις αγοραπωλησιες μεσω του φορουμ.Νομιζω οτι κανενας δεν παιρνει γουρουνι στο σακι απο τον πρωτο αγνωστο....
ΟΧΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ!!!!!!:cool::cool:

Albatros
04-12-2013, 08:38
Η κατάχρηση με ενοχλεί, αλλά και πάλι σε μια κοινότητα όπως οι δική μας υπάρχουν κανόνες και δεν τους παραβαίνουν εκτός αν βάλουμε όρια, αλλά τότε πάμε σε άλλα προβλήματα...
Όπως προείπαν άλλοι φίλοι δεν σε ενδιαφέρει το θέμα στρέψε την προσοχή σου αλλού.
:hmmm:

peterv
04-12-2013, 09:12
Εδώ και χρόνια νομίζω ότι ο έλεγχος που ζητάς γίνεται.

Γίνεται διακριτικά και γνωρίζω πωλητές που τους κόπηκε η δυνατότητα πώλησης διότι το προϊόν ήταν αμφιβόλου προελευσεως

Το πόσο πολύ η λίγο πρέπει να εφαρμόζονται αυτά τα μέτρα είναι βεβαίως ενα θέμα , αλλά άλλοι admin moderator ξέρουν καλύτερα και παρακολουθούν ποτέ πρέπει να επέμβουν η όχι.
Πως να το κρίνουμε εμείς όταν δεν ξέρουμε όλες τις περιπτώσεις και τα μέτρα που έχουν παρθεί η όχι ;

Γιαυτό κάθε φόρουμ έχει μια δομή ώστε να παρακολουθείτε και να ρυθμίζεται η ομαλή λειτουργία του.

Αν κάποιος την πάτησε σε κάποια αγοροπωλησία μπορεί να μπει και να το δηλώσει στην συγκεκριμένη αγγελία. Έτσι το διαβάζουν όλοι και ρυθμίζουν αν θέλουν να ξανά ψωνίσουν απο τον συγκεκριμένο.
Αν τώρα ο συγκεκριμένος πωλητής το παρακάνει να εισαι σίγουρος ότι κάποιοι παρακολουθούν και επεμβαίνουν όπου χρειάζεται για την ομαλή λειτουργία του φόρουμ. Την ευθύνη όμως για την αγοροπωλησία την έχει πάντα ο πωλητής και ο αγοραστής σε καμια περίπτωση η ευθύνη αυτή δεν μπορεί και δεν πρέπει να μετακυλίσει στο φόρουμ γιατί τότε θα αλλάξει μορφή και θα ειναι ενα εμπορικό φόρουμ πράγμα που δεν το θέλει κανένας.


Αν κατάλαβα καλά την πατησες απο αγοροπωλησία και έβαλες αυτό το θέμα ;



Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1) 2

vaska
04-12-2013, 09:50
Παιδες ... Δεν γνωριζω ποσο μεγαλο και αν πραγματικα υφισταται τετοιο πρόβλημα ... ούτε καταδικαζω προτασεις και προβληματισμούς απ τα μελη της παρεας αλλα ο τίτλος μου
φαινεται κομμάτι υπεβολικος. Βασικα οτι φαινεται να μην με ενδιαφερει στη πρωτη ματια ... απλα το προσπερναω ! Ουτε τα πολιτικα θεματα με πειραζαν , απλα χαλιωμουν οταν εβλεπα καλους φιλους/σύντροχους στο τελος να τσακωνοντε ... πραγμα μα που δεν πιστευω να συμβαινει με τις αγγελίες! ... Πόσο μαλλον οταν αυτες εχουν και μοτοσυκλετιστικο περιεχομενο που το θεωρω εντελως νορμαλ σε ενα μοτο φόρουμ!

Συνομοσιες και σιωπη δεν εχω παρατηρησει. Δεν αμφιβαλω οτι μπορει να κουραζει μερικους να γεμιζει αγγελιες η πρωτη σελιδα ... αλλα πιστευω οτι ειναι φυσιολογικο φαινομενο που βρισκει εδαφος στη δυσκολη οικονομικη κατασταση που μας εχουν φερει πολιτικα λαθη!.

Ψυχραιμια και οι σοφοτεροι της παρεας ... ας κατεβασουν τους τόνους!

Το αυτό!

Papadopaidi
08-12-2013, 01:56
Δε σας κρύβω ... :u56:

Εν Χριστώ αδελφέ Παναγιώτη, χαίρε.
Τετάρτες μαζευόμαστε σε διαφορετικά (συνήθως) μέρη
όπου έχουμε μια προσωπική σχέση η οποία περιλαμβάνει
κ την ψυχική ανάταση. Θα χαρούμε να σε δούμε, να σεγνωρίσουμε,
να συζητήσουμε πολλά για το φόρουμ.
Το όμορφο σε αυτή τη ΤΕΡΑΣΤΙΑ παρέα ανά την Ελλάδα είναι
οι διάφορες εκδηλώσεις-events-εκδρομές-συναντήσεις-αποδράσεις
όπου εκεί αρχίζεις κ αναπτύσσεις σχέσεις με "παιδιά" που τα γνώριζες
μόνο από τα nicknames.Είναι τέτοια η χαρά μας που βρίσκουμε
τις 2 ώρες παρά τα προβλήματά μας κ χαλαρώνουμε.
Τέλος πάντων. ;)

Αισίως σε λίγο καιρό φθάνουμε τα 8.000 μέλη.
Μιλάμε για μεγαααααααααααληηηηηη παρέα :wo20::wo20::wo20:
Αντικατοπτρισμός κ μικρογραφία της ελληνικής κοινωνίας
που δεν χρειάζεται να αναφέρω τι συμπεριλαμβάνει.
Οι αγγελίες στο φόρουμ (κατά την δική μου άποψη) είναι
από τις ασφαλέστερες στο διαδίκτυο κ εξηγούμαι.

Παράδειγμα (πριν από καιρό) στην Πάτρα όπου μέλος που
δεν παράδιδε το κινητό ή δεν επέστρεφε τα χρήματα ή
στη χειρότερη δεν επικοινωνούσε με τον αγοραστή.
Ξέχωρα ότι ΟΛΟΙ τον "ξεφωνίσαμε" αρχίσαμε κ πιέζαμε
από κοντά κ με "διακριτικότητα" λύθηκε το θέμα. :p

Δεν υπάρχει περίπτωση να είσαι ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στη Ελλάδα
(αλλά κ στο εξωτερικό συχνά-πυκνά) κ να μην βρεις βοήθεια
ή έστω ένα μέλος που να μην σε καθοδηγήσει.
Σχεδόν ΟΛΕΣ οι αγγελίες θέλουν κ τον ενδεδειγμένο
(κατά περίπτωση) χειρισμό.
"Ψώνισα" από μέλη κ είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος.
Πάω τώρα γιατί έχω εκκλησία αύριο...κουράστηκα. :hi46:

spyrakos35
08-12-2013, 09:30
Μετα θα επρεπε να διαγραφει απο φορουμ κ συναντησεις........:ye33:

yns
08-12-2013, 17:15
Δεν έχω γράψει σε αυτό το θέμα (όπως και σε πάρα πολλά άλλα λόγω έλλειψης χρόνου). Δεν θα εκφέρω άποψη μια και με έχουν καλύψει οι προλαλήσαντες, πέραν της διατύπωσης ότι προσωπικά δεν με ενοχλούν οι αγοραπωλησίες και μάλιστα έχω επωφεληθεί τόσο σαν πωλητής (μάλιστα αγγελία πώλησης ήταν ένα από τα πρώτα μου posts εδώ μέσα) όσο και σαν αγοραστής.

Αυτό που θα προτείνω εγώ (παρότι άσχετο με το θέμα αλλά βρήκα την ευκαιρία και το γράφω) για μεγαλύτερη διαφάνεια, είναι να μην κλειδώνονται οι αγγελίες αλλά να μεταφέρονται σε μια νέα ενότητα που μπορεί να ονομαστεί "Ληγμένες αγγελίες". Έτσι αφενός θα μπορεί να υπάρξει το feedback για την καλή ή όχι έκβαση της συναλλαγής αφετέρου θα μπορεί άμεσα ένας ενδιαφερόμενος να δει αν το αντικείμενο που τον ενδιαφέρει έχει πουληθεί ή όχι. Προϋποθέτει αρκετή δουλειά (η οποία μπορεί να μοιραστεί) από όποιον αναλάβει να το κάνει αλλά πιστεύω πως στο τέλος θα υπάρχει μεγαλύτερη ευκολία για τα μέλη.