PDA

View Full Version : To σουβλάκι. Μήπως τελικά μας φτώχυναν κάποιοι


VILLY
04-08-2009, 10:16
ρε παιδιά μην αναφαίρετε το νερό
το νερό παντού έχει όσο έχει η cola ή και παραπάνω καμιά φορά (!)
(βάλε ότι έχει έξω ΠΟΛΥ μικρότερη κίνηση, ενώ μην ξεχνάμε έχει και πολύ κοντινότερη ημ. λήξης από την cola)
ΟΛΑ τα άλλα όμως... άστα.
Ευτυχώς μας έχει μείνει το σουβλάκι κάπως και μάχεται αυτής της κατάστασης (αν και αυτό απέχει από το παρελθόν του, αφού σχεδόν παντού έχει φτάσει τα 2 ευρά = 680 δρχ. ενώ πριν 10 χρόνια είχε 150 δρχ. - δηλ. 40 λεπτά)
Το ανωτέρω ποστ κατατέθηκε σε άλλο thread (http://www.gsforum.gr/newreply.php?do=newreply&p=54543)

Φιλαράκι μου μου έδωσες την "πάσα" να πω κάτι που το λέω πολύ τελευταίως.
Τίτλος: Τι σημαίνει γίναμε ακριβή κοινωνία?

Το 1976 ο βασίκός μισθός υπαλλήλου ήταν 2.500 δραχμές.
Τότε το σουβλάκι είχε 1 δραχμή. Επομένως με το βασικό μισθό αγόραζες 2.500 χιλιάδες τυλιχτά σουβλάκια!!! και τάϊζες ολόκληρη τη Γλυφάδα!:p

30 χρόνια μετά το 2006 ο βασικός ανέρχεται μετά βίας στα 600 ευρώ.
Τιμή τυλιχτού με "απ'όλα μέσα":D : 2,5 ευρώ (Κρήτη) και ταϊζεις μόνο εσένα τη γάτα σου και άντε και το ποντίκι που κυνηγά η γάτα σου, μπας και φάει η κακομοίρα.
Επομένως με το βασικό σου μισθό αγοράζεις πλέον μόνο 240 σουβλάκια. αντί για 2.500 χιλιάδες που αγόραζες.
Απλό???

Τόσο απλός φίλοι μου είναι ο ορισμός της ακρίβειας.
Ότι άλλο μας σερβίρουν οι οικονομικοί αναλυτές προσπαθώντας να χρυσώσουν το χάπι είναι απλώς φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

ntinopoulos
04-08-2009, 10:30
καλα κανω εγω και αποφευγω τα σουβλακια!!!:rolleyes:

NLS
04-08-2009, 13:01
το σουβλάκι με περίπου 400% αύξηση από δραχμή σε ευρώ είναι από τα πιο "ριγμένα"

το νεράκι που το παίρνουμε "τόσο φθηνά" 50 λεπτά (και πράγματι σε σχέση με τα 2.5 που έχει πχ. Ολλανδία, Γερμανία κλπ. είναι φτηνά), έχει πάει δηλαδή 170 δραχμές, όταν είχε αν θυμάμαι 20-30 δρχ. προ ευρώ (το μεγάλο μπουκάλι είχε 50 δρχ. αν θυμάμαι) ... δηλαδή πήρε (αν είχε 30) σχεδόν 600%

η τυροπιτούλα, έχει άνετα 1.80-2.5 ευρά... δηλαδή 600-850 δρχ. ενώ είχε 50-150 δρχ.!

γενικά το φαγώσιμο, έχει πάρει ΤΑ πάνω του με την αλλαγή του ευρώ

το θέμα είναι ότι το σουβλάκι κρατιέται στο να θεωρηθεί κάτι φτηνό με τα σημερινά δεδομένα... σε επίπεδο μάλιστα ΜΑΚΡΑΝ από το fast food (που υποτιθέμενα είναι και αυτό φτηνό φαϊ... μάλλον εννοούν πιο φτηνό από το Κόνα Κάι)

vasorfa
04-08-2009, 16:13
αδραττω της ευκαιριασ να αναφερω μια προσωπικη μου εμπειρια....οταν απο τις δραχμουλεσ γυρισαμε στα ευρα,πηραα υξηση (λογω στρογγυλοποιησης) 20 ολοκληρα ευρουλια......δηλαδη σχεδον 7000 δρχ:sm8::sm8::sm8:. Η χαρα βεβαια δεν κρατησε παρα μονο τον πρωτο μηνα.....διοτι εχω το....κακο συνηθειο να κραταω τις αποδειξεισ για οτι αγοραζω(αυτο που λενε αγαπας την ελλαδα?αποδειξη).το συμπερασμα λοιπον ηταν οδυνηρο......ενω εγω επλεα σε πελαγη ευτηχιας (λογω αυξησης) , ειδα μια υξηση στο ημερησιο κοστος διαβιωσης κατα περιπου 0.80 ευρω την ημερα (συμπεριλαμβανομενων ολων των αγαθων) αν λοιπον μπειτε στον κοπω να κανετ εναν απλο πολλαπλασιασμο, θα καταληξετε στο κοινο συμπερασμα οτι τον μηνα τελικα τα εξοδα μου ηταν αρκετα παραπανω.....αυτα τα ολιγα ηθελα να καταθεσω.:yz

SenseiG
04-08-2009, 17:46
Ειναι αυτο που λεμε πληρωνομαστε σε δραχμεςκαι αγοραζουμε σε eur.

Gazi
04-08-2009, 21:32
Θα γινόταν άραγε να ξαναγυρίσουμε στην αγαπημένη μας δραχμούλα???http://xryshaygh.files.wordpress.com/2009/01/draxmh.jpg

manro
05-08-2009, 02:35
Θα γινόταν άραγε να ξαναγυρίσουμε στην αγαπημένη μας δραχμούλα???http://xryshaygh.files.wordpress.com/2009/01/draxmh.jpg




....oxiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :yz:yz:yz:yz:yz:yz:yz δυστυχώωωωωωως

VILLY
08-08-2009, 10:18
Καλά αυτά που λέτε φίλοι μου και πραγματικά το ευρώ μας τσάκισε αλύπητα και μαζί με εμάς και όλη την Ευρώπη.
Ακόμα και η Κύπρος που το νόμισμά της ήταν από τα δυνατότερα, παρόλα αυτά φρόντισαν και πάλι οι πολιτικοί πριν λίγο καιρό, να ξεπουλήσουν για μια ακόμα φορά τη Κύπρο ενώνοντας την με την Ευρώπη λες και είχε καμιά ανάγκη.
Είχατε ακούσει ποτέ Κύπριο να πεινάει; Τα’χουμε ξαναπεί άλλωστε και σε άλλο thread. Είχατε ακούσει ποτέ τη Κύπρο να δανείζεται;
Και όμως τώρα που έβαλαν και αυτοί το ευρώ ...άματα με μεγάλα γράμματα!
Ήδη το μέλλον τους διαγράφεται εντελώς σκοτεινό και αναφέρομαι βέβαια στο μέλλον του απλού κοσμάκι.
Ο Μακάριος δεν ήθελε την Ένωση με την Ελλάδα και με κάνεναν άλλο και προπηλακίστηκε. Αποδείχτηκε όμως ότι είχε 100% δίκιο και ας ήταν διπρόσωπη φιγούρα όπως τον κατηγορούν, διότι απλούστα ο Κύπριος ζούσε όλα αυτά τα χρόνια σα Βασιλιάς και ας μην παράγει ουσιαστικά τίποτα το σοβαρό (εκτός από καλό Τουρισμό).
Και όμως τελικά οι άρχοντες της Παγκοσμιοποίησης βρήκαν άλλο τρόπο να βάλουν στο χέρι τη Κύπρο και το πλούτο της!
Ε.Ο.Κ. Το φρούτο της φτώχιας ευδοκίμησε τελικά και στο μαρτυρικό νησί!
Αχ,… τι άλλο θα δούμε ακόμα.
Ειδικά το θέμα της ένωσης Κύπρου με την ΕΟΚ είναι σαν να κοιτάς το Βαρδινογιάννη στα μάτια και να τον ρωτάς... ρε μεγάλε θες να σε δανείσω κανα φράγκο...:sm7:

Δηλαδή τι θα πάρει η Κύπρος από την ΕΟΚ; Οικονομική ενίσχυση; Μη ξεράσω!! Νεύρα

Τέλος, το θέμα φίλοι μου όμως ήταν αλλού και όχι στο Ευρώ.

Το 1976 με το βασικό μισθό αγοράζαμε 2500 σουβλάκια.
Το 2006 με το βασικό μισθό αγοράζαμε .240 σουβλάκια.

Αυτό ήταν το θέμα φίλοι μου. Ευρώ - ξεευρώ το θέμα έχει να κάνει ότι η Ελλάδα έκτοτε (από το 1976) παράγει πολύ περισσότερα πράγματα.
Έχει ανεβάσει το βιοτεχνικό δείκτη στο φούλ, αγροτικά, γεωργικά προϊόντα που παράγονται σε τεράστια νούμερα με καθημερινό μόχθο, 10.000.000 τουρίστες ετησίως όταν τότε (1976) είχαμε μετά βίας 800.000 και τόσα άλλα που μαρτυρούν ότι το 1976 είμασταν τεμπέληδες και πέρα βρέχει, εντούτοις περνάγαμε «ζάχαρη» και τώρα που πραγματικά δουλεύουμε στο μάξιμουμ δεν βλέπουμε που πάνε οι κόποι μας, η υπερπολλαπλάσια παραγωγή μας και τέλος … τα χρήματά μας!

Συνεπώς φίλοι μου το θέμα που πραγματεύεται το παρών thread τελικώς ήταν το που πάει η παραγωγή που μας ζήτησαν να αυξήσουμε όταν το '76 όλα ήταν καλά.
Μας έλεγαν δουλέψτε και θα πάνε όλα καλά. Μα δεν μας είπαν για ποιανού τη τσέπη θα πάνε όλα καλά;
Ηλίου φαεινότερο λοιπόν ότι κάποιοι μας γδύνουν και πολύ χοντρά μάλιστα.. Επαναστατήστε και γδύστε τους και εσείς!
Ξεκινήστε από τους κοντινούς παρότι και αυτοί κρατάνε λίγα και τα σπρώχνουν πιο πάνω. Στη πολιτική τους διεθνή Μασωνεία!
Άντε λοιπόν στη Βουλή και ξεβρακώστε τους!!!
Νεύρα Νεύρα
Αυτά φίλοι μου και με τσι γειές σας ...

gzpainter
08-08-2009, 11:09
με τοοοοσα σχολια για σουβλακια...τα πεθυμησα και εγω....:yz:yz

βρε φιλτατε Villy...δεν μου στελνεις και εμενα ενα..που ειμαι στην ξενιτια???

για να επιστρεψουμε στην πραγματικοτητα....αυτο που λες να γδυσουμε τους κοντινους μας....θα ηταν ωραιο αν ηταν ο κοντινος σου ειναι καμμια μοντελο κοπελia...τοτε την γδυνω και εγω....αλλα αν ειναι ενας απλος ανθρωπακος....τι σου εφταιξε μεροκαμματιαρης?? σαν εσενα εμενα και πολλους αλλους εδω μεσα θα ειναι....
καλητερα γδυσε-φτυσε ολους τους μεγαλοκαρχαριες που χρωστανε-φεσωνουνε την χωρα...και οι οποιοι αν τα ειχαν δωσει...θα αγοραζες οχι 240 σουβλακια....αλλα θα ταιζες ολο το forum...
οσο για τις τιμες στο εξωτερικο...καλητερα σκεψου ποσα πληρωνεται ο πολιτης της εκαστωτε χωρας και μετα κανε την αναλογια τιμη προιοντος/μισθος...και συγκρινεται με την Ελλαδα να δεις ποια χωρα ειναι ακριβη...
Αυτα...να περνατε καλα ....και μην μου ξεχασετε τα σουβλακια...μην τα φατε ολα εσεις....:sm7::sm7:

VILLY
11-08-2009, 10:49
με τοοοοσα σχολια για σουβλακια...τα πεθυμησα και εγω....:yz:yz

βρε φιλτατε Villy...δεν μου στελνεις και εμενα ενα..που ειμαι στην ξενιτια???

για να επιστρεψουμε στην πραγματικοτητα....αυτο που λες να γδυσουμε τους κοντινους μας....θα ηταν ωραιο αν ηταν ο κοντινος σου ειναι καμμια μοντελο κοπελia...τοτε την γδυνω και εγω....αλλα αν ειναι ενας απλος ανθρωπακος....τι σου εφταιξε μεροκαμματιαρης?? σαν εσενα εμενα και πολλους αλλους εδω μεσα θα ειναι....

Με τους "κοντινούς" εννοούσα "γδύστε" τους βουλευτές σας στις περιφέρειές σας! Δηλαδή με τη ψήφο σας. Μαυρίστε τους δηλαδή. Δαγκωτό ... κάτι από "Μαυρογιαλούρος".:D
Αχ, πόσο σε καταλαβαίνω εκεί στη ξενιτιά που είσαι1
Έκανα κι εγώ 2 χρόνια Αγγλία (bornemouth-south U.K.)

Arkas
23-08-2009, 13:20
Άτιμοι Ευραίοι!!!:yz:sm7::sm7:

pepax66
26-08-2009, 19:34
Και ενώ εμείς ψάχνουμε να μας κεράσουν κανένα σουβλάκι αυτοί που έστησαν την κομπίνα κάνουν βόλτες με τα κόττερα στην μεσόγειο από εκεί που δεν τους ήξεραν οι θυρωροί των πολυκατοικιών τους τώρα γυρίζουν με προσωπική φρουρά που πληρώνουμε ακόμα όλοι! Όταν ότι έκανε εκατό δραχμές μέσα σε λίγους μήνες ή βδομάδες πήγε ένα ευρώ (340,75 %) αύξηση πόσα από αυτή την αύξηση πήραν και άφησαν την χώρα για πάντα? ή ακόμα την αρμέγουν? μήπως την άφησαν στα χαζά να βγάλουν το φίδι από την τρύπα? μήπως να τους ψηφίσουμε να γίνουν κυβέρνηση μπας και μας τα δώσουν πίσω? Μήπως ρε λες μήπως? :hmmm::hmmm::hmmm::hmmm: