PDA

View Full Version : System 6 θολωμα ζελατινας SOS!!


Vagos
06-12-2013, 17:48
Σημερα 1η φορα με αρκετο κρύο και ενώ ειχα κλειστους τους αεραγωγους του κράνους, μου θόλωσε αναμεσα (εσωτερικα) απο τις 2 ζελατινες οπως φαινεται στην φωτο και ακομα περισσοτερο.
Εχει τυχει σε καποιον αλλον αυτο, τι να κανω?

Ευχαριστω!!

http://s21.postimg.org/bdtw97kef/CAM00027.jpg

Thodoras
06-12-2013, 18:26
Μου εχει τυχει εμενα σε shoei...
Αυτο συμβαινει γιατι εχει χαλαρωσει το αντιφογκ και δημιουργει κενο αναμεσα σε αυτο κ τη ζελατινα. Το αντοφογκ δουλευει μονο αν εφαρμοσει ερμητικα στη ζελατινα.
Οι δυο πινεζες που πιανει πανω, περιστρεφονται και εχουν δυο θεσεις. Η μια θεση εχει φαγωμενες τις προεξοχες με αποτελεσμα να δινει πιο πολυ περιθωριο κινησης στο αντιφογκ. Κοιταξε το και φροντισε να μην γυτισαν σε αυτη τη θεση οι πινεζες. Αν παλι εισαι στη θεση που σπρωχνει πιο πολυ το αντιφογκ τοτε απλα εισαι για καινουριο αντιφογκ...
Ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις...

lepanto
06-12-2013, 18:33
Ναι μου έχει συμβεί να θολώσει ανάμεσα στις δυο ζελατινες , με πολύ βροχή και 10με12 βαθμούς θερμοκρασία ,με αντιθαμβωτικο γυαλιων που έβαλα απλα κράτησε για καμμιά ώρα ,πρόβλημα,και δεν ξέρω αν υπάρχει λύση ?

Vagos
06-12-2013, 18:40
Έχεις δίκιο φίλε.
Στο σημείο που είναι το θόλωμα το πατάω με το δάχτυλο μου εσωτερικά και έχει κενό η ζελατίνα και πεζη.αυτες οι πινεζουλες που έχει στο πλάι δεν κουνιούνται.τι να κανω ρε γ@μωτο είναι και καινούργιο πριν το καλοκαίρι το πήρα.
Σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.

Thodoras
06-12-2013, 18:51
Έχεις δίκιο φίλε.
Στο σημείο που είναι το θόλωμα το πατάω με το δάχτυλο μου εσωτερικά και έχει κενό η ζελατίνα και πεζη.αυτες οι πινεζουλες που έχει στο πλάι δεν κουνιούνται.τι να κανω ρε γ@μωτο είναι και καινούργιο πριν το καλοκαίρι το πήρα.
Σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.

Βγαλε τελειως το αντιφογκ και περιστρεψε τες. Στα shoei και arai που ειχα ετσι δουλευε. Το λεει και το αντιφογκ στις οδηγιες τοποθετησεις αυτο που σου λεω. Στο δικο μου μαλιστα για να ξεχωριζεις τη χαλαρη απο τη σφιχτη θεση, εσωτερικα, η βαση της πινεζας εχει μια γωνια....η μια θεση ειναι με τις γωνιες να κοιταζουν μεσα και η αλλη με τις γωνιες να κοιταζουν εξω...δεν θυμαμαι ομως ποια ειναι ποια τωρα και το κρανος μου ειναι μακρυα...θα το καταλαβεις παντως απο το φαγωμα που σου ειπα στον αξονα που πιανει πανω το αντιφογκ

Albatros
06-12-2013, 19:11
Να το πας στην BMW να το φτιάξουν αλλιώς να το χτυπήσεις στο κεφάλι τους που το μόνο που ξέρουν είναι να χρεώνουν 600 Ε το κράνος.
:cool:

Capitain
06-12-2013, 21:18
Έχεις δίκιο φίλε.
Στο σημείο που είναι το θόλωμα το πατάω με το δάχτυλο μου εσωτερικά και έχει κενό η ζελατίνα και πεζη.αυτες οι πινεζουλες που έχει στο πλάι δεν κουνιούνται.τι να κανω ρε γ@μωτο είναι και καινούργιο πριν το καλοκαίρι το πήρα.
Σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.

Ω ρε πόνος.. Φαίνεται κιολας στις φωτος φιλε μου οτι ειναι πένα το κρανάκι.. Καλή επιτυχία στο θεμα σου, κι εγω θα πηγαινα Bmw, αυθημερόν κιόλας, να το δουν. Προφανώς θα πρέπει να βρεις και χρόνο.. Εχεις φωτογραφίες τουλαχιστον και δημοσίευση στο gsforum. Κατι είναι κι αυτό..:ye33:

Vagos
06-12-2013, 23:18
Τι να πω ρε παιδιά......σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας.
Δεν υπάρχει λύση τελικά....???:yz

kwstas
10-12-2013, 00:21
Εγώ πιστεύω πως δε πάτησε η αντίθαμβωτικη σωστά !

Δε κανείς μια προσπάθεια μήπως πατήσει καλύτερα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

tazman
10-12-2013, 00:29
Ρε δεν πας να τους το φορεσεις κολαρο,,,:u55:ενα καρο φραγκα ,,, :u59:

alpe
10-12-2013, 01:02
Βγαλε τελειως το αντιφογκ και περιστρεψε τες. Στα shoei και arai που ειχα ετσι δουλευε. Το λεει και το αντιφογκ στις οδηγιες τοποθετησεις αυτο που σου λεω. Στο δικο μου μαλιστα για να ξεχωριζεις τη χαλαρη απο τη σφιχτη θεση, εσωτερικα, η βαση της πινεζας εχει μια γωνια....η μια θεση ειναι με τις γωνιες να κοιταζουν μεσα και η αλλη με τις γωνιες να κοιταζουν εξω...δεν θυμαμαι ομως ποια ειναι ποια τωρα και το κρανος μου ειναι μακρυα...θα το καταλαβεις παντως απο το φαγωμα που σου ειπα στον αξονα που πιανει πανω το αντιφογκ


Ακριβώς έτσι. Το κράνος δεν εχει απολύτως τιποτα χρειάζεται περιστροφή οι κοπιτσες του pinlock ούτως ώστε να "πατήσει" η δεύτερη ζελατινα

Vagos
17-12-2013, 16:32
Τελικά παλικάρια έχετε δίκιο....!!!
Για ενα περίεργο λόγο είχε μεταφερθεί η εσωτερική ζελατίνα ελαφρώς προς τα κάτω ούτως ώστε να δημιουργηθεί κενό και για αυτό μου θολωνε....: Wo02:
Την έβγαλα και την τοποθέτησα ποιο πάνω και κόλλησε κανονικά με την φλάντζα σιλικόνης που έχει περιμετρικά....και όλα ok....: He14:
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας και την πολύτιμη βοήθεια σας.