PDA

View Full Version : BELL M4R CARBON


ansakellariou
09-12-2013, 22:11
Hθελα να γραψω μια πρωτη αποψη για το συγκεκριμενο κρανος προς ενημερωση τυχον μελλοντικων ενδιαφερομενων.Το κρανος δεν δοκιμαστηκε ακομα σε ταξιδι, αλλα μονο στους επαρχειακους δρομους του νησιου μου.Αγοραστηκε τοσο σε μενα οσο και στη γυναικα μου.Τα προηγουμενα μας κρανη ηταν δυο caberg των 250 Ε,τιμια κρανακια, ποτε δεν παραπονεθηκαμε.Προβηκαμε στην αγορα αρχικα επειδη ειπαμε απο οπαδοι των ανοιγομενων να δοκιμασουμε κατι πιο ασφαλες σε κλειστο.Καταληξαμε στο συγκεκριμενο εξαιτιας του εξαιρετικα χαμηλου βαρους και εξαιτιας του χρωματος - ας μην κρυβομαστε - το οποιο λατρευω. Οι πρωτες εντυπωσεις λοιπον απο το κρανος απλα οι καλυτερες.Το αμελητεο βαρος (1100 γρ) γινεται αισθητο απο τα πρωτα χιλιομετρα -φανταζομαι στο ταξιδι θα σε αποζημιωνει ακομα περισσοτερο-, η εμφανιση και τα υλικα του ταιριαζουν απολυτα στην προσωπικη μου αισθητικη, αλλα εκεινο που με εξεπληξε ειναι η τρομερη ζελατινα των 3,2 χιλ. η οποια οταν κλεινει ειναι λες και κλεινει πορτα σε πολυτελες γερμανικο αμαξι και οι εξωτερικοι θορυβοι μειωνονται στο 20%. Λιγο προσοχη θελει το μεγεθος καθως η φορμα των BELL ειναι μικροτερη απο των αλλων εταιριων.
Το συγκεκριμενο βρισκεται και σε προσφορα αυτη τη περιοδο (400Ε αντι των 500Ε) αλλα σε εξαιρετικα περιορισμενα κομματια.

Papadopaidi
09-12-2013, 22:26
Έχω το 5αρι σε carbon κ ναι είναι ότι καλύτερο έχω φορέσει
μέχρι στιγμής (12ο κράνος μέχρι σήμερα).
Bell κ ξερό ψωμί. Καλορίζικο κ καλοτάξιδο.:)

R21
10-12-2013, 09:11
Το μονο ασχημο οτι δε κλεινει ο αεραγωγοs επανω κ εχειs βοη μετα τα 100 χλμ.Εγω ειχα παραγγειλει το 5 το εκανα μια βολτα κ ευτυχωs μου το αλλαξε με το 6 που δεν υπαρχει αυτο το προβλημα γιατι κλεινει επανω. Σα κρανοs η αισθηση ειναι φοβερη κ η ζελατινα η καλυτερη. :ye32::ye32::ye32:

staikosn1
10-12-2013, 19:37
Το συγκεκριμενο κρανος θα ηθελα να ειναι το επομενο μου! Το θεωρω και εγω ενα απο τις τοπ επιλογες σε κλειστα!
Καποιος αν μπορεσει να μας πει τι συμπεριφορα εχει σε ταξιδι και με μεγαλες ταχυτητες (ταξιδιου εννοω)!

Καλοριζικα και και αγρατζουνιστα να ειναι!

lazaros28
10-12-2013, 20:16
το ψήνω και γώ το κρανάκι... εμφάνιση τα σπάει, πανάλαφρο και μεγάλη ζελατίνα...πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του..!!!
θα θελα να μάθω και γώ τη συμπεριφορά του σε μεγάλες ταχύτητες...

Papadopaidi
10-12-2013, 23:35
Μέχρι τα 140-150 η απόλυτη σιγή σε σημείο που άρχισα
να ψέλνω μόνος μου για να δω αν έχασα την ακοή μου. :sm7:
Σε κάποιο από τα ταξίδια που είχα κ το ταίρι μου μαζί κ
την ενδοεπικοινωνία συνδεδεμένη με επανέφερε στην
τάξη...:lo19::lo19::lo19:
Γενικά αθόρυβο,με πολύ καλή εφαρμογή, ελαφρύ
κ ζελατίνα άθραυστη. Αααα να μην ξεχάσω,
2η ζελατίνα (καθρέπτης) δώρο συν την τσάντα
μεταφοράς. ;)

billy the kid
11-12-2013, 00:49
Παιδιά πήγαμε και το είδαμε σήμερα, θέλω να το πάρω στην κυρία σε xxs, αλλά η τιμή είναι λίγο τσουχτερή για τα βαλάντιά μου. Γνωρίζει κανείς κάποιο site από όπου θα μπορούσα να το παραγγείλω ???

ansakellariou
11-12-2013, 10:10
Για ποιο μοντελο ενδιαφερεσαι ακριβως?το m4r καρμπον παει στα 400 Ε αν εχει περισσεψει καποιο, το m5x και το m6 ανεβαινουν κιαλλο σε τιμη.Αν ψαχνεις για πιο οικονομικο εχει και το m4r solid στα 250 νομιζω.Googlare και θα βρεις τα site.

Thomas Ptwmas
11-12-2013, 13:54
Επειδή θα προχωρήσω σε αγορά το επόμενο έτος (καλώς εχόντων των πραγμάτων φυσικά) κοίταζα το Bell Μ6 carbon και το Arai RX-Q DNA black. Η μεγαλύτερη ανησυχία μου είναι οτι το Μ6 δεν έχει Snell και DOT certifications (σε αντίθεση με το Arai που τα υπερκαλύπτει) σύμφωνα με την μέχρι τώρα έρευνα που έχω κάνει, ενώ τα λεφτά που ζητάει δεν είναι και λίγα. Μέχρι τώρα αγόραζα μόνο Arai, με αντίκτυπο στην τσέπη μου, ακριβώς επειδή ήταν τα κορυφαία απο πλευράς ασφάλειας.

Μπορεί κάποιος συμφορουμίτης να με διαφωτίσει;

Ευχαριστώ

ansakellariou
11-12-2013, 14:29
Eγω αυτο που εχω να παραθεσω σχετικα ειναι οτι τα bell εχουν 5 αστερια στο
sharp συστημα τη στιγμη που πχ. το arai rx7gp εχει 4 και το schuberth c3 εχει 3 αστερια.

Dimitrissv
11-12-2013, 15:22
349E M4R CARBON
549E M6 CARBON
474E M5X CARBON

οι καλυτερες τιμες που εχω βρει μεχρι τωρα!

Papadopaidi
15-12-2013, 22:27
Eγω αυτο που εχω να παραθεσω σχετικα ειναι οτι τα bell εχουν 5 αστερια στο
sharp συστημα τη στιγμη που πχ. το arai rx7gp εχει 4 και το schuberth c3 εχει 3 αστερια.

Το σοβαρότερο επιχείρημα που ξέχασα να αναφέρω.
Μπράβο σου. :re25: