PDA

View Full Version : Κτηνώδης δολοφονία αρκούδας και του μωρού της


frits
17-12-2013, 15:41
Κτηνώδης δολοφονία αρκούδας και του μωρού της στα ελληνοαλβανικά σύνορα

Στην αγκαλιά της μαμάς του ξεψύχησε αρκουδάκι ύστερα από πυροβολισμούς που δέχθηκαν και τα δύο ζώα από αγνώστους σε δασική περιοχή κοντά στα ελληνοαλβανικά σύνορα.

Πηγή : ΑΜΠΕ
Δημοσίευση: 17/12/2013 - 13:58
http://www.skai.gr/files/temp//FBBA8C333304C99B685A64EE82049C1E.jpg

Μητέρα και παιδί πέθαναν αγκαλιασμένοι

Στην αγκαλιά της μαμάς του ξεψύχησε αρκουδάκι ύστερα από πυροβολισμούς που δέχθηκαν και τα δύο ζώα από αγνώστους σε δασική περιοχή κοντά στα ελληνοαλβανικά σύνορα.

Η θηλυκή αρκούδα, νεαρής ηλικίας και βάρους περίπου 150 κιλών, είχε πυροβοληθεί στη μουσούδα ενώ το επίσης θηλυκό αρκουδάκι της που δεν ζύγιζε περισσότερα από 35-40 κιλά, έφερε τραύματα από πυροβόλο όπλο στο σώμα του...

Μητέρα και παιδί εντοπίστηκαν αγκαλιασμένοι (φωτογραφία), σε κοντινή απόσταση από το δρόμο, στην περιοχή Πολυανέμου Καστοριάς από την Ομάδα Άμεσης Επέμβασης του "Αρκτούρου" που ειδοποιήθηκε από την αστυνομία.

Σύμφωνα με τον "Αρκτούρο", η δολοφονία της μητέρας αρκούδας έγινε μάλλον σε παρακείμενο δρόμο όπου και βρέθηκαν ίχνη αίματος και στη συνέχεια την έσυραν αιμόφυρτη μέσα στο δάσος. Θεωρείται πιθανό ότι πρώτα σκότωσαν τη μητέρα, που έφερε τα πιο σοβαρά τραύματα και το αρκουδάκι που τραυματίστηκε από τους πυροβολισμούς, αφού περιπλανήθηκε, γύρισε κοντά στη μητέρα του περιμένοντας την να ξυπνήσει και υπέκυψε δίπλα της.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο άτυχες αρκούδες δεν βρισκόταν κοντά σε κατοικημένη περιοχή ούτε είχαν αναφερθεί ζημιές σε κτηνοτροφικό κεφάλαιο. Κατά την αυτοψία πάντως των ειδικών, διαπιστώθηκε ότι τα σημάδια από τις σφαίρες στις αρκούδες παραπέμπουν σ΄αυτές που χρησιμοποιούνται για το κυνήγι αγριογούρουνου.

"Είναι η πρώτη φορά στα 21 χρόνια λειτουργίας του "Αρκτούρου" που σημειώνεται τέτοιο αποτρόπαιο περιστατικό δολοφονίας μητέρας και μικρής αρκούδας. Το θέμα, εκτός από τις περιβαλλοντικές διαστάσεις του, ξεπερνάει πλέον και τα όρια της ηθικής" αναφέρεται σε ανακοίνωση της οργάνωσης και υπενθυμίζεται ότι μόλις πριν από μερικές εβδομάδες, δύο ακόμη αρκούδες σκοτώθηκαν από πυροβόλο όπλο στα ελληνικά βουνά.

Η καφέ αρκούδα παραμένει αυστηρά προστατευόμενο είδος στην Ελλάδα και την Ευρώπη και ο φόνος και η δημόσια έκθεσή της από τον άνθρωπο, τιμωρούνται από το νόμο, με ποινή φυλάκισης
Πηγή: Κτηνώδης δολοφονία αρκούδας και του μωρού της στα ελληνοαλβανικά σύνορα — ΣΚΑΪ (www.skai.gr) (http://www.skai.gr/news/environment/article/248174/ktinodis-dolofonia-arkoudas-kai-tou-morou-tis-sta-ellinoalvanika-sunora-/#ixzz2njaaJg5p)

paraligo
17-12-2013, 16:07
Μακάρι να μπορέσουν να τα βρουν τα ρεμάλια
Εκτός και αν μπορέσουν να αποδείξουν ότι ήταν σε άμυνα…………
Εγώ πάντως μια φορά που συνάντησα αρκούδα στα Γρεβενά αυτή έτρεχε πιο γρήγορα από εμένα αλλά από την αντίθετη πλευρά………:sm2:

Thodoras
17-12-2013, 16:15
Πόσο μ@λ@κ@ς πρέπει να είσαι για να το κάνεις αυτό;;;

ortho
17-12-2013, 16:17
Απάνθρωποι......την επόμενη φορά να τους σκάσει το όπλο στα μούτρα!

SenseiG
17-12-2013, 16:55
Α ρε .......που θελουν μερικοι...:mad:

Al Bandy
17-12-2013, 17:05
Ισόβια για όσους κάνουν τέτοιες πράξεις. Το να σκοτώσεις ένα ζώο και μάλιστα προστατευόμενο έτσι χωρίς λόγο, χωρίς να απειλείσαι και χωρίς να πρέπει να φας, με το να σκοτώσεις έναν άνθρωπο δεν έχει καμία, ΜΑ ΚΑΜΙΑ, διαφορά!

GeorgeP
17-12-2013, 18:36
Ισόβια για όσους κάνουν τέτοιες πράξεις. Το να σκοτώσεις ένα ζώο και μάλιστα προστατευόμενο έτσι χωρίς λόγο, χωρίς να απειλείσαι και χωρίς να πρέπει να φας, με το να σκοτώσεις έναν άνθρωπο δεν έχει καμία, ΜΑ ΚΑΜΙΑ, διαφορά!

Ειναι η πρωτη φορα και ισως η τελευταια που θα συμφωνησω και μαλιστα τοσο αμειλικτα μαζι σου........!!!!!!!
Καθαρματα της κοινωνιας........

GsDakar
17-12-2013, 21:41
πραγματικα δακρυσα και με αυτην την ιστορια και με την αγκαλια της μικρης αρκουδας που εστω και νεκρη η μανα του ενιωσε ασφαλεια ωστε να την αγκαλιασει και να ξεψυχησει......το θεμα ειναι .....αν τον δεις να το κανει και μπορεις να επεμβεις τι κανεις ; τον σκοτωνεις,τον καταδιδεις ;η περνας σε hostel καταστασεις ; πολλες φορες εχω αναρωτηθει τι θα εκανα σε κατι τετοιες περιπτωσεις,(βασανισμους ζωον ,πυρομανεις κτλ.).:mad:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-12-2013, 22:35
Δεν ξέρω ... η αρκούδα τρώγεται ???

Θέλω να πω ... υπάρχει ενδιαφέρον από κυνηγούς για το κρέας της,

ή απλά την πυροβόλησαν κάποιοι κάνοντας "σκοποβολή" ???

vpentza
17-12-2013, 22:47
Δεν ξέρω ... η αρκούδα τρώγεται ???

Θέλω να πω ... υπάρχει ενδιαφέρον από κυνηγούς για το κρέας της,

ή απλά την πυροβόλησαν κάποιοι κάνοντας "σκοποβολή" ???


Σαφώς και γνωρίζεις ότι η αρκούδα δεν τρώγεται....
Μόνο στη Ρουμανία επιτρέπεται, αλλά η άδεια να κυνηγήσεις και να πουλήσεις το κρέας, είναι ιδιαίτερα ακριβή, δεν το κάνει σχεδόν κανείς.....
Δεν υπάρχει εδώ κανένα ενδιαφέρον από κυνηγούς για το είδος, ούτε είναι εφικτό να κάνεις σκοποβολή σε ένα απρόβλεπτο θηρίο 150 κιλών και μάλιστα μητέρα !!!

Κάποιος μέσα στη βλακεία του έπαιξε ρώσσικη ρουλέτα και κέρδισε....ήταν απλά εκπληκτικά τυχερός.....και τόσο εκπληκτικά υπάνθρωπος :mad:

Al Bandy
17-12-2013, 23:12
πραγματικα δακρυσα και με αυτην την ιστορια και με την αγκαλια της μικρης αρκουδας που εστω και νεκρη η μανα του ενιωσε ασφαλεια ωστε να την αγκαλιασει και να ξεψυχησει......το θεμα ειναι .....αν τον δεις να το κανει και μπορεις να επεμβεις τι κανεις ; τον σκοτωνεις,τον καταδιδεις ;η περνας σε hostel καταστασεις ; πολλες φορες εχω αναρωτηθει τι θα εκανα σε κατι τετοιες περιπτωσεις,(βασανισμους ζωον ,πυρομανεις κτλ.).:mad:

Τον σκοτώνεις με το όπλο του και δεν παίρνει κανείς χαμπάρι μέσα στο δάσος:u55:Νεύρα:u59:
Το κυνήγι μου μέσα! :u55:Νεύρα

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-12-2013, 23:26
Σαφώς και γνωρίζεις ότι η αρκούδα δεν τρώγεται....


Όχι ... δεν το γνώριζα ... γι' αυτό ρώτησα ...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-12-2013, 23:28
Άρα, μιας κ δεν τρώγεται, θα την χτύπησε κάποιος απ' αυτούς που χτυπάνε,

ότι κινείται ... περπατάει ή πετάει ...

Κι αν δεν βρει κάτι που να κινείται, τότε σημαδεύει τις ταμπέλες του δρόμου ... :mad:

tsompanis
17-12-2013, 23:41
Άρα, μιας κ δεν τρώγεται, θα την χτύπησε κάποιος απ' αυτούς που χτυπάνε,

ότι κινείται ... περπατάει ή πετάει ...

Κι αν δεν βρει κάτι που να κινείται, τότε σημαδεύει τις ταμπέλες του δρόμου ... :mad:


ή μπορεί να διασταυρώθηκαν στον δρόμο και μια γενημένη αρκούδα είναι πολύ επιθετική...δεν είναι και ότι καλύτερο μπορείς να δεις.
πιθανόν και να τα έκανε πάνω του...

vpentza
17-12-2013, 23:48
Τον σκοτώνεις με το όπλο του και δεν παίρνει κανείς χαμπάρι μέσα στο δάσος:u55:Νεύρα:u59:
Το κυνήγι μου μέσα! :u55:Νεύρα

Μπράβο......τώρα φέρεσαι σαν κλασσικό Αμερικλανάκι :cool::cool::cool:

vpentza
17-12-2013, 23:57
ή μπορεί να διασταυρώθηκαν στον δρόμο και μια γενημένη αρκούδα είναι πολύ επιθετική...δεν είναι και ότι καλύτερο μπορείς να δεις.
πιθανόν και να τα έκανε πάνω του...

Τα τραύματα είναι εμφανή, κάποιος ειδικός θα μπορούσε να αποφανθεί από ποιά απόσταση πυροβολήθηκαν τα ζώα και μετά θα μπορούσαμε να φανταστούμε και να πούμε πολλά...
Ακόμα και στη περίπτωση που το γεγονός έγινε σε άμυνα (για τον οπλοφόρο), ο ίδιος δεν θα μπορούσε ποτέ να τα βγάλει πέρα με τις κwλοφυλλάδες, την αρτηριοσκληρωτική δικαστική εξουσία και τους λοιπούς αυτόκλητους δήθεν οικολόγους......
Αφού δεν θα μπορούσε να δικαιολογήσει τίποτε, τί έκανε ????
Αυτό που λέει το γνωστό ανέκδοτο......"στο χαντάκι" :cool:

intruder
18-12-2013, 00:55
δυστυχως πριν απο λιγες μερες εγινε κ αυτο http://www.larisanew.gr/website/t%CE%B7%CE%BD-%CE%AD%CF%86%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CE%B4%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA/



Δεν ξέρω ... η αρκούδα τρώγεται ???

Θέλω να πω ... υπάρχει ενδιαφέρον από κυνηγούς για το κρέας της,

ή απλά την πυροβόλησαν κάποιοι κάνοντας "σκοποβολή" ???

...κι ομως τρωγεται κ ο κιμας που βγαζει λενε οτι ειναι νοστιμοτατος.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ εχουμε τοσα αλλα μη απειλουμενα ειδη κ μερικους δεν τους φτανουν.στην περιοχη μου εχω ''μυριστει'' αρκετα τετοια ''συμποσια '' σε κλειστο βεβαιως κυκλο

παραδειγμα για ενα περιστατικο
http://www.econews.gr/2011/02/21/skotwsan-efagan-arkouda-grevena/

http://arcturos.wordpress.com/2011/02/21/epikairotita/

http://www.tlife.gr/Article/news-arkouda/0-9-13424.html

george76
18-12-2013, 01:17
Πως μπορούν ρε που...τη μου ήθελα να ήξερα... Σκ.... Εχουν μέσα τους;;;

diomiles
18-12-2013, 09:03
Δεν ξέρω ... η αρκούδα τρώγεται ???

Θέλω να πω ... υπάρχει ενδιαφέρον από κυνηγούς για το κρέας της,

ή απλά την πυροβόλησαν κάποιοι κάνοντας "σκοποβολή" ???




Αντε πάλι με τους κυνηγούς:hmmm:
Είδατε πουθενά να έγινε σύλληψη κυνηγού????
Λειόκανα όπλα έχουν μόνο οι κυνηγοί?????:eek:
Μήπως έχουν και οι κτηνοτρόφοι???Μήπως έχουν και οι μελισσοκόμοι???Μήπως έχουν σχεδόν όλοι οι κάτοικοι των ακριτικών περιοχών????
ΧΙΛΙΑΔΕΣ λειόκανα ( νόμιμα και μη νόμιμα ) υπάρχουν στα χέρια ΜΗ ΚΥΝΗΓΩΝ.

Τόσο δύσκολο είναι να γίνει κατανοητό ότι για να έχουν λόγο ύπαρξης οι ΜΚΟ πρέπει να υπάρχουν οι δολοφόνοι κυνηγοί?????



...κι ομως τρωγεται κ ο κιμας που βγαζει λενε οτι ειναι νοστιμοτατος.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ εχουμε τοσα αλλα μη απειλουμενα ειδη κ μερικους δεν τους φτανουν.στην περιοχη μου εχω ''μυριστει'' αρκετα τετοια ''συμποσια '' σε κλειστο βεβαιως κυκλο

παραδειγμα για ενα περιστατικο
Σκότωσαν και έφαγαν αρκούδα στα Γρεβενά | EcoNews.gr (http://www.econews.gr/2011/02/21/skotwsan-efagan-arkouda-grevena/)

Σκότωσαν αρκούδα και την έφαγαν; | ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ (http://arcturos.wordpress.com/2011/02/21/epikairotita/)

Γρεβενά: Σοκ! Σκότωσαν, έψησαν και έφαγαν αρκούδα - Tlife.gr (http://www.tlife.gr/Article/news-arkouda/0-9-13424.html)

Φίλε intruder στα δημοσιεύματα που μας παραθέτεις κυριαρχούν τα εξής φαιδρά..

""Το μυστικό κυκλοφόρησε και ένας κάτοικος της περιοχής τηλεφώνησε στην περιβαλλοντική οργάνωση Καλλιστώ για να το καταγγείλει, έστω και ανώνυμα.""

""Οι υποθέσεις δεν στοιχειοθετούνται καθώς πρόκειται για προφορικές και ανώνυμες καταγγελίες, χωρίς αποδεικτικά στοιχεία, οπότε και η δικαιοσύνη δεν μπορεί να ενεργήσει."""

""Με τρεμάμενη φωνή ενημέρωσε τους ανθρώπους της οργάνωσης για το γεύμα, είπε πως υπάρχει φωτογραφικό υλικό που τεκμηριώνει την καταγγελία και πως γνωρίζει τα ονόματα εκείνων που... έστησαν την όλη εκδήλωση. Πριν όμως προλάβουν να ρωτήσουν οτιδήποτε τα μέλη της οργάνωσης, τους έκλεισε το τηλέφωνο.""""

Τέλος πάντων αυτή η αντικυνηγετική μανία είναι τουλάχιστον κουραστική:mad::mad:

Η επίσημη θέση των κυνηγών της περιοχής....

""Μήνυση κατέθεσε η Κυνηγετική Ομοσπονδία Μακεδονίας – Θράκης, μέσω του Ομοσπονδιακού της Θηροφύλακα, για τη θανάτωση δύο αρκούδων στο Νομό Καστοριάς. Η μήνυση κατατέθηκε στη Δ/νση Δασών Καστοριάς.

Πρόκειται για ένα ενήλικο θηλυκό, μαζί με το ανήλικο μικρό αρκουδάκι

ΟΜΩΣ μετά από καταγγελία για ίχνη αίματος στην περιοχή ο Ομοσπονδιακός Θηροφύλακας της ΚΟΜΑΘ έκανε έρευνα και σύμφωνα με την αναφορά-έκθεση του αργά τη νύχτα βρήκε νεκρό ένα αρκουδάκι. Και την επόμενη μέρα, επισκεπτόμενος την περιοχή για περαιτέρω έρευνα προς συμπλήρωσή της αναφοράς του διαπίστωσε το παράδοξο …. το αρκουδάκι αγκαλιά με μία μεγάλη θηλυκή αρκούδα? Επίσης κάποιοι είχαν αφαιρέσει τις πατούσες

Σε κάθε περίπτωση η ΚΟΜΑΘ καταδικάζει με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο το περιστατικό αυτό""""

vpentza
18-12-2013, 09:54
Ου ου ου αντίχριστοι, άνθρωποι του διαβόλου και κακοί κυνηγοί που δεν αφήνετε αρκούδα για αρκούδα ζωντανή........
Αφήστε τα όπλα σε αυτούς που ξέρουν να τα χειρίζονται....:mad::mad::mad:
:cool:

mAthosalas
18-12-2013, 10:44
Κτηνη!!!Μονο μια τιμωρια θελουν...παλιά και βαριά (http://www.slang.gr/lemma/show/boidopoutsa_5199/)...:u55:

aeriko
18-12-2013, 11:11
Ακούς εκεί αν τρώγεται το κρέας της αρκούδας; Πολύ πλάκα έχει, άντε να καθαρίσουμε κι αυτές τις λίγες που έμειναν, . Ρε βοιδοπου@τσα που τους χρειάζεται.:mad::mad:

intruder
18-12-2013, 16:12
Φίλε intruder στα δημοσιεύματα που μας παραθέτεις κυριαρχούν τα εξής φαιδρά..

""Το μυστικό κυκλοφόρησε και ένας κάτοικος της περιοχής τηλεφώνησε στην περιβαλλοντική οργάνωση Καλλιστώ για να το καταγγείλει, έστω και ανώνυμα.""

""Οι υποθέσεις δεν στοιχειοθετούνται καθώς πρόκειται για προφορικές και ανώνυμες καταγγελίες, χωρίς αποδεικτικά στοιχεία, οπότε και η δικαιοσύνη δεν μπορεί να ενεργήσει."""

""Με τρεμάμενη φωνή ενημέρωσε τους ανθρώπους της οργάνωσης για το γεύμα, είπε πως υπάρχει φωτογραφικό υλικό που τεκμηριώνει την καταγγελία και πως γνωρίζει τα ονόματα εκείνων που... έστησαν την όλη εκδήλωση. Πριν όμως προλάβουν να ρωτήσουν οτιδήποτε τα μέλη της οργάνωσης, τους έκλεισε το τηλέφωνο.""""

Τέλος πάντων αυτή η αντικυνηγετική μανία είναι τουλάχιστον κουραστική:mad::mad:



εγω κατα των κηνηγων δεν ειμαι ΕΑΝ ειναι σωστοι,το οτι τετοια περιστατικα αραια συμβαινιυν δεν σημαινει οτι ειναι κυνηγοι.
υπαρχουν πολλοι μελισσοκομοι κ κτηνοτροφοι στην περιοχη ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΟΙ

VDR
18-12-2013, 17:04
Αντε πάλι με τους κυνηγούς:hmmm:
Είδατε πουθενά να έγινε σύλληψη κυνηγού????
Λειόκανα όπλα έχουν μόνο οι κυνηγοί?????:eek:
Μήπως έχουν και οι κτηνοτρόφοι???Μήπως έχουν και οι μελισσοκόμοι???Μήπως έχουν σχεδόν όλοι οι κάτοικοι των ακριτικών περιοχών????
ΧΙΛΙΑΔΕΣ λειόκανα ( νόμιμα και μη νόμιμα ) υπάρχουν στα χέρια ΜΗ ΚΥΝΗΓΩΝ.

Τόσο δύσκολο είναι να γίνει κατανοητό ότι για να έχουν λόγο ύπαρξης οι ΜΚΟ πρέπει να υπάρχουν οι δολοφόνοι κυνηγοί?????


Φίλε intruder στα δημοσιεύματα που μας παραθέτεις κυριαρχούν τα εξής φαιδρά..

""Το μυστικό κυκλοφόρησε και ένας κάτοικος της περιοχής τηλεφώνησε στην περιβαλλοντική οργάνωση Καλλιστώ για να το καταγγείλει, έστω και ανώνυμα.""

""Οι υποθέσεις δεν στοιχειοθετούνται καθώς πρόκειται για προφορικές και ανώνυμες καταγγελίες, χωρίς αποδεικτικά στοιχεία, οπότε και η δικαιοσύνη δεν μπορεί να ενεργήσει."""

""Με τρεμάμενη φωνή ενημέρωσε τους ανθρώπους της οργάνωσης για το γεύμα, είπε πως υπάρχει φωτογραφικό υλικό που τεκμηριώνει την καταγγελία και πως γνωρίζει τα ονόματα εκείνων που... έστησαν την όλη εκδήλωση. Πριν όμως προλάβουν να ρωτήσουν οτιδήποτε τα μέλη της οργάνωσης, τους έκλεισε το τηλέφωνο.""""

Τέλος πάντων αυτή η αντικυνηγετική μανία είναι τουλάχιστον κουραστική:mad::mad:

Η επίσημη θέση των κυνηγών της περιοχής....

""Μήνυση κατέθεσε η Κυνηγετική Ομοσπονδία Μακεδονίας – Θράκης, μέσω του Ομοσπονδιακού της Θηροφύλακα, για τη θανάτωση δύο αρκούδων στο Νομό Καστοριάς. Η μήνυση κατατέθηκε στη Δ/νση Δασών Καστοριάς.

Πρόκειται για ένα ενήλικο θηλυκό, μαζί με το ανήλικο μικρό αρκουδάκι

ΟΜΩΣ μετά από καταγγελία για ίχνη αίματος στην περιοχή ο Ομοσπονδιακός Θηροφύλακας της ΚΟΜΑΘ έκανε έρευνα και σύμφωνα με την αναφορά-έκθεση του αργά τη νύχτα βρήκε νεκρό ένα αρκουδάκι. Και την επόμενη μέρα, επισκεπτόμενος την περιοχή για περαιτέρω έρευνα προς συμπλήρωσή της αναφοράς του διαπίστωσε το παράδοξο …. το αρκουδάκι αγκαλιά με μία μεγάλη θηλυκή αρκούδα? Επίσης κάποιοι είχαν αφαιρέσει τις πατούσες

Σε κάθε περίπτωση η ΚΟΜΑΘ καταδικάζει με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο το περιστατικό αυτό""""

Οι μελισσοκόμοι ΔΕΝ έχουν ΟΥΤΕ χρειάζονται;)..Υπάρχει και σχετική επιδότηση για ηλεκτροφόρα περίφραξη του μελισσοκομείου τους..Φυσικά υπάρχουν και οι λαθροθήρες..που τους διακρίνει η απανθρωπιά και όχι μόνο..:mad::u57:

diomiles
18-12-2013, 17:50
Οι μελισσοκόμοι ΔΕΝ έχουν ΟΥΤΕ χρειάζονται;)..Υπάρχει και σχετική επιδότηση για ηλεκτροφόρα περίφραξη του μελισσοκομείου τους..Φυσικά υπάρχουν και οι λαθροθήρες..που τους διακρίνει η απανθρωπιά και όχι μόνο..:mad::u57:

Οι μελισσοκόμοι του Υμηττού δεν ξέρω αν έχουν όπλα αλλά σιγουρα δεν τα χρειάζονται.
Οι μελισσοκόμοι όμως στα Ελληνοαλβανικά σύνορα και έχουν όπλα και τα χρειάζονται.

Είναι γνωστό ότι οι αρκούδες είναι αδύνατον να αντισταθούν στο μέλι:)

Επίσης είναι γνωστό ότι ενω το υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης και τροφίμων έχει ανακοινώσει την επιδότηση αγοράς και εγκατάστασης ηλεκτροφόρων περιφράξεων, το μέτρο «ακόμα δεν είναι ενεργό αν και έχουν κατατεθεί σχετικές αιτήσεις».

Επιπλέον φίλε μου πιθανόν να γνωρίζεις ότι ενω η ηλεκτροφόρα περίφραξη είναι ίσως ο μοναδικός τρόπος προφύλαξης , είναι εξαιρετικά δύσκολο να υλοποιηθεί λόγο του ότι τα μελίσσια δεν έχουν ¨μονιμότητα¨ στο σημείο τοποθέτησης τους.

Οι λαθροθήρες όπως λες εκτός απο απάνθρωποι είναι και παραβατικοί στα πάντα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα να επιτεθούν σε όποιον παει να τους ελέγξει.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
18-12-2013, 20:57
Αντε πάλι με τους κυνηγούς:hmmm:


Ρε Διονύση, γιατί αρπάζεσαι ???

Μην είσαι τόσο "ευαίσθητος" ...

Πώς να αποκαλέσουμε δλδ κάποιον που κυνηγάει ???

Νόμιμος ή παράνομος, κυνηγός δεν λέγεται ???

Επειδή από κυνήγι δεν ξέρω, αλλά είμαι χρόνια ψαράς ...

Από το παιδάκι που ψαρεύει με αυτοσχέδιο καλαμάκι στην παραλία με ψωμάκι,

μέχρι τον ερασιτέχνη - με άδεια σαν εμένα - τον εξειδικευμένο με 10 ηλεκτρικά καλάμια πάνω στο κρούζερ,

αλλά και την ανεμότρατα των 30 μέτρων, ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙ αυτοί, ψαράδες δεν λέγονται ???

Ακόμη κι αυτοί με τα παράνομα μανωμένα δίχτυα, ψαράδες λέγονται ...




Τώρα, το ότι υπάρχουν νόμιμοι/νομότυποι/περιστασιακοί/παράνομοι κυνηγοί, κανένας δεν διαφωνεί ...



Κι αυτό που ρώτησα παραπάνω είναι, αν το να (διαγράφω τη λέξη κυνηγήσεις) χτυπήσεις μια αρκούδα,

έχει "ενδιαφέρον" για το κρέας της ή μόνο και μόνο σαν "κινούμενος στόχος" ???

Γιατί όπως ξαναείπα, υπάρχουν κάποιοι που πυροβολούν αδιακρίτως ... ΟΤΙ κινείται ...

Κι αν δεν βρουν κάτι να κινείται, πυροβολούν τις πινακίδες ... :(

diomiles
18-12-2013, 23:09
Ρε Διονύση, γιατί αρπάζεσαι ???

Μην είσαι τόσο "ευαίσθητος" ...

Πώς να αποκαλέσουμε δλδ κάποιον που κυνηγάει ???

Νόμιμος ή παράνομος, κυνηγός δεν λέγεται ???

(

Νίκο δεν αρπαζομαι...

Απλα με εχει κουράσει να εξηγω τα αυτονόητα......ειδικα σε ενα χωρο που ξερω πολυ καλα οτι εχω να κανω με έξυπνους ανθρωπους.

Το ξαναλέω ισως για τελευταια φορα

Οποιος κρατάει λειοκανο όπλο δεν ειναι απαραίτητα κυνηγός..

Υπαρχει χαώδης απόσταση μεταξυ ενος νόμιμου κυνηγού και ενος παράνομου κυνηγού.

¨βαφτισες¨ κυνηγούς καποιους που χρησιμοποίησαν όπλο και σκότωσαν παράνομα ενα προστατευμένο είδος. Αυτος ηταν και ο λογος της ένστασης μου.

Κουβεντα κανουμε.....:ye33:

intruder
18-12-2013, 23:30
¨βαφτισες¨ κυνηγούς καποιους που χρησιμοποίησαν όπλο και σκότωσαν παράνομα ενα προστατευμένο είδος. Αυτος ηταν και ο λογος της ένστασης μου.

Κουβεντα κανουμε.....:ye33:


:ye31:ΟΚ ΛΑΘΡΟκυνηγοι με οτι αυτο συνεπαγεται.:u60:

Al Bandy
19-12-2013, 15:13
Μπράβο......τώρα φέρεσαι σαν κλασσικό Αμερικλανάκι :cool::cool::cool:

Δεν με χαλάει καθόλου φίλε μου. Ενδεχομένως, μια και είμαι περιοδικά κάτοικος Αμερικής όπου αγαπούν τα ζώα και το περιβάλλον τόσο που εάν σκότωνες προστατευόμενο ζώο θα σε κρεμούσαν ανάποδα στα δέντρα οι ίδιοι οι κάτοικοι πριν προλάβει να σε σκοτώσει η αστυνομία.

Όπου υπάρχει υπηρεσία διάσωσης ζώων (παγιδευμένων κλπ) καθώς και αστυνομία ζώων που ελέγχει τις συνθήκες που ζουν τα κατοικίδια και τα ζώα γενικώς και σού κόβει τον κ*λο εάν διαπιστώσει κάτι κακό. Πας δικαστήριο κανονικά.

Όπου ζουν αλιγάτορες σε λίμνες δίπλα στα σπίτια και βγαίνουν και λιάζονται στο γκαζόν τής κουζίνας και κανείς δεν τους πειράζει.


Αλλά όχι φίλε. Δυστυχώς, φέρομαι σαν κλασσικός αγανακτισμένος Έλληνας, αγανακτισμένος με όλους αυτούς που φέρονται ως κλασσικοί ελληναράδες που, είτε οδηγούν αυτοκίνητο είτα κρατούν όπλο, νομίζουν ότι είναι οι κυρίαρχοι τού σύμπαντος.





Νο 1: Αλιγάτορες στην πίσω αυλή σπιτιού φίλου
Νο 2: Σκιουράκι πίνει νερό στην αυλή μου
Νο 3: Πινακίδα "μην ταΐζετε τους αλιγάτορες" δίπλα στα σπίτια

paraligo
19-12-2013, 15:55
Και ποιος σου υπε ότι και οι κυνηγοί δεν συμφωνούν με την απονομή δικαιοσύνης σε όσους παρανομούν?:u57::u60:
Σου υπενθυμίζω ότι οι κυνηγοί διατηρούν υπηρεσία για την προστασία της προστατευόμενης πανίδας.
Δουλεία που θα έπρεπε να είναι αποκλειστικά της πολιτείας.
Και μην μου πει κανείς ότι κάνουν τα στραβά μάτια (όχι ότι δεν υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις) γιατί παίζουν την ζωή τους καθημερινά.:re26::re26:

Carduelis
19-12-2013, 16:37
"Κτηνώδης δολοφονία", βια και αίμα σε ειδυλιακό περιβάλλον, σεξ με βοιδόπουtσα, ίντριγκα και καυτή αντιπαράθεση!
Συνταγή που χτυπάει άνετα ..."200.00 χιλιάδαι δίσκοι"!!! :sm7:

yannis
19-12-2013, 16:57
Και εκτός κλουβιού!!!!!!!!

PLOIGOS
19-12-2013, 18:43
Και εκτός κλουβιού!!!!!!!!

Εισαι τουλαχιστον αυθαδης καθως κ εμπρηστης!!:p:D:D

Επι του συγκεκριμενου θεματος, οπως παντου σε ολες τις κοινωνικες ομαδες παντα υπαρχουν οι μ@λακες κ οι υπανθρωποι,ετσι βρεθηκαν κ σ αυτην εδω την περιπτωση..

Επισης ακομα κ αν ειναι "κυνηγοι",αυτο δεν ενοχοποιει αμεσα ολους τους υπολοιπους εννοειται!Το τι δηλωνει ο καθενας,δεν σημαινει κ αυτοματως οτι αντιλαμβανεται τι εμπεριεχεται σε αυτο,δηλαδη τα δικαιωματα του καθως κ τις υποχρεωσεις του...

Στην Ελλαδα ζουμε ρε παιδια,μην πεφτετε απο τα συννεφα....

yannis
19-12-2013, 19:23
Παντού στον κόσμο συμβαίνουν.
Δες τι γίνεται με ελέφαντες, ρινόκερους, δελφίνια κλπ κλπ
Χρειάζεται η ευαισθησία από κάποιους, όπως και η ψυχραιμότερη στάση από κάποιους ακόμα. Οι φανατισμοί και οι αφορισμοί πάντως, ποτέ στην κοινωνία δεν απέδωσαν καρπούς... μόνο κάψιμο της σοδειάς!!!;)