PDA

View Full Version : gps για βαρκα?


koivek9
18-12-2013, 01:54
παιδες εχει κανεις καποιο link για gps για βαρκα?οχι κατι ακριβο φανταζομαι:p

siraxanz
18-12-2013, 07:34
Τα Garmin είναι κορυφαία για ναυτικά gps

Το φτηνά είναι σχετικό....

vpentza
18-12-2013, 09:51
Τα gps για θάλασσα είναι εξίσου ακριβά με αυτά για μοτό, και τις περισσότερες φορές αρκετά ακριβότερα......
Έχουν μεγαλύτερες οθόνες, είναι αδιάβροχα και άλλα πολλά...αν μάλιστα έχουν και λειτουργία βυθόμετρου έχει καλώδια που "φυτεύονται" στη καρίνα κτλ κτλ......
Επίσης, οι χάρτες είναι διαφορετικοί εφόσον αναφέρονται σε θάλασσα και εξίσου ακριβοί....
Ο Χάρης έχει δίκιο, η Garmin διαθέτει από τα καλύτερα της αγοράς αλλά να ξέρεις ότι το χέρι πρέπει να μπει βαθιά στη τσέπη :)
Σε "θαλασσινά" φόρουμ ή σε αυτά που ασχολούνται με gps, μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο να κάνεις κατ αρχην τη δουλειά σου μέχρι να δεις τί ακριβώς ψάχνεις !

koivek9
19-12-2013, 01:57
καμια προταση από που boys?

tolis44
19-12-2013, 03:11
Ενδεχομενως να εχω GARMIN για θαλασσα...αν σε ενδιαφερει σου στελνω λεπτομερειες ..αυριο!

grigoris
19-12-2013, 03:16
Κοίταξε και στην Αμερικάνικη LOWRANCE που έχει και εδω αντιπροσωπεία. Αν θυμάμαι καλά την έχει η Αιγαίον Ναυτιλιακά στον Πειραιά. Μόνο εάν είσαι νέος στον θαλάσσιο χώρο να φορτώσεις χάρτες που βγάζουν πορείες λαμβάνοντας υπ όψιν την στεριά.

koivek9
19-12-2013, 03:50
ok περιμενω νεα σου tolis44.thanks παιδες!!!

SenseiG
19-12-2013, 08:48
Κοίταξε και στην Αμερικάνικη LOWRANCE που έχει και εδω αντιπροσωπεία. Αν θυμάμαι καλά την έχει η Αιγαίον Ναυτιλιακά στον Πειραιά. Μόνο εάν είσαι νέος στον θαλάσσιο χώρο να φορτώσεις χάρτες που βγάζουν πορείες λαμβάνοντας υπ όψιν την στεριά.

Πολύ καλη εταιρεια οι περισσοτεροι επαγελματιες Ψαραδες Καρυστο εχουν τετοιο.

Albatros
19-12-2013, 11:21
Έχω διαθέσιμο το garmin 420 map με χάρτες Ελλάδας.
Αν ενδιαφέρεσαι πές μου.
:)

tolis44
19-12-2013, 15:31
Eχω ενα GARMIN 278 ... κ νομιζω οτι σου κανει!

koivek9
19-12-2013, 16:16
παιδες εάν μπορειτε να ανεβάσετε καμια φωτο και τιμουλα.μ'ενδιαφερει να είναι θαλασσης να δειχνει και συγκεντρωση ψαριων και βυθομετρα και ναυτικο χαρτη.

tolis44
19-12-2013, 17:35
...θα ανεβασω φωτο..προς το βραδακι ...τωρα για το αν δειχνει ψαρια δεν ξερω να σου απαντησω:)

Albatros
19-12-2013, 21:50
παιδες εάν μπορειτε να ανεβάσετε καμια φωτο και τιμουλα.μ'ενδιαφερει να είναι θαλασσης να δειχνει και συγκεντρωση ψαριων και βυθομετρα και ναυτικο χαρτη.

Όταν θέλεις να δείχνει ψάρια τότε θα πρέπει να ζητάς GPS με βυθόμετρο μαζί καθώς και το μάτι του βυθόμετρου.
:)

grigoris
19-12-2013, 22:30
Πάνο φώτησε μας λίγο. Σε τι σκάφος θέλεις να το βάλεις. Πόσα πόδια είναι και εάν είναι πλαστικό ή ξύλινο. Ψάχνεις φορητό ή εγκατεστημένο? Σκέπτεσε στο μέλλον να χρειαστείς και ραντάρ? Όλα αυτά θα σου καθορίσουν το μηχάνημα.

SenseiG
19-12-2013, 23:05
Και το ματι πρεπει να είναι καλο γιατι θα εχεις πρόβλημα ειδικα για υτο που το θελεις.

Παντος με το lowrance εχουμε φοβερη ευκρινια .Ένα καλο παει περιπου 1000 με 1200 μαζι με το ματι.

Υπαρχουν και τα furuno που είναι λιγο ποιο φθηνα διχνουν το μέγεθος του ψαριου αλλα δεν εχουν τοσο καλη ευκρινια σαν τα lowrance.

koivek9
20-12-2013, 01:16
παιδες είναι για τον πεθερο μου.η βαρκα είναι 4,5 με 5 μ περιπου και το καλυτερο θα ηταν να μπαινει και να βγαινει στη βαση του.δεν ψαχνω για κανενα τρελο μηχανημα πανακριβο ..ερασυτεχνες ψαραδες είναι αλλα ψαρευουν αρκετα για να εχουν κατι καλουτσικο να τους βοηθαει.εγω δεν ξερω από κατι τετοιο για θαλασσα,αλλα ακουσα ότι καλο θα ηταν να εχει όλα τα παραπανω που αναφέρατε σε όχι και τρελη τιμη(δεν μηλαμε για χιλιαρικα προς θεου)να δειχνει και βαθος και συγκεντρωση ψαριων(όχι και το φυλο)να περνουν καποιο στιγμα να εχουν και χαρτη μεσα..κατι τετοιο εχω στο μυαλο μου:hmmm:

SenseiG
20-12-2013, 08:54
Ένα Garmin με 5-550 θα βρεις εχω τετοιο στην βαρκα μας κανει την δουλεια του .

Αλλα δεν εχει τις πολλες δυνατότητες και την ευκρινεια που θελουν εστω και σαν ερασιτεχνες που ειμαστε.Ο άλλος ξάδελφος που είναι επαγγελματιας και εχει το Lowrance τα βρισκει ποιο ευκολα.
Ότι πληρωνεις παιρνεις.

Αλλα και εμεις που δεν ειμαστε επαγγελματιες θα παρουμε ένα τετοιο για βαρκα 4,70 είναι ο καθενας μας τι απαιτησεις εχει.

Τωρα για το φυλο του ψαριου δεν με ενδιαφερει εμενα με ενδιαφερει να το βγαζω και να το ριχνω στην σχαρα...:sm7:

koivek9
20-12-2013, 17:06
με τη βοηθεια σας λιγάκι ξεστραβοθηκα και βρηκα αυτό' Garmin FishFinder 350c + Δώρο Φακός κεφαλής + Δώρο Φακός Φανάρι (010-01044-01)καλο μου φαινεται το ιδιο και η τιμη του.τι λετε boys?:Απορία: