PDA

View Full Version : Πέρσες απο το Εθνικό θέατρο ....


fidemporas
07-08-2009, 23:39
Αν σας αρέσει το θέατρο ... αν σας αρέσει το διαφορετικό, το μοντέρνο, η άποψη ... τότε κάντε κλικ στο παρακάτω λινκ...

http://www.n-t.gr/el/events/perses/


ΥΓ... όσοι νομίζουν ότι ξέρουν πως πρέπει να παίζεται η αρχαία τραγωδία ας το αποφύγουν ...ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ... ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ ...........!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-08-2009, 01:50
Βαγγέλη, ευχαριστούμε για την ενημέρωση ....;)



.

yannis
08-08-2009, 09:33
Αν σας αρέσει το θέατρο ... αν σας αρέσει το διαφορετικό, το μοντέρνο, η άποψη ... τότε κάντε κλικ στο παρακάτω λινκ...

http://www.n-t.gr/el/events/perses/


ΥΓ... όσοι νομίζουν ότι ξέρουν πως πρέπει να παίζεται η αρχαία τραγωδία ας το αποφύγουν ...ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ... ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ ...........!!!!!!!!!!!!!!!!!

Βαγγέλη μου με συγχωρείς αλλά, παρ΄όλο που εκτίμησα την προσπάθεια των ηθοποιών, ειλικρινά, άλλο τόσο προσπάθησα να μην με πάρει ο ύπνος!!!!:o
Σε αυτό βοήθησαν βέβαια και κάποιες "τσιρίδες" !!!!!;)
Μάλιστα πήγα εντελώς καλοπροαίρετα και γνωρίζοντας, ότι θα παρακολουθήσω κάτι διαφορετικό.:cool:
Δυστυχώς, ούτε η διανομή, ούτε η σκηνοθεσία, για να μην πούμε για το σκηνικό, ήταν πάνω του μετρίου.:(
Κρίμα για τα παιδιά του Εθνικού και τον Χατζησάββα που παρ' όλη την προσπάθεια, το τελικό αποτελέσμα τους λύπησε!!!

ΥΓ. Πάντα βέβαια, υποκειμενικά και χωρίς "κριτική" διάθεση.
Δυστυχώς όμως, αλλά εφέτος δύο θεάματα, πολυδιαφημισμένα, με απογοήτευσαν. Οι Πέρσες και μια ηλίθια ταινία το Hangover!!!!!!

gb1200
08-08-2009, 11:11
Δεν το είδα αλλά άκουσα και γω όχι τόσο καλές απόψεις από φίλη μου που πήγε.:cool:

essel
08-08-2009, 11:53
Δεν πήγα, δεν το είδα, απ οτι ομως διάβασα σε εφημερίδες οι απόψεις διαφέρουν.....οπότε εγώ ...μούγκα
;););)

philipe
09-08-2009, 02:14
Διίστανται οι απόψεις .....άλλοι:D----άλλοι :cool:-----άλλοι:(---άλλοι:mad:-----άλλοι:confused:.Εγώ δεν το είδα καιδεν λέω.....................................................................

fidemporas
09-08-2009, 02:54
Βαγγέλη μου με συγχωρείς αλλά, παρ΄όλο που εκτίμησα την προσπάθεια των ηθοποιών, ειλικρινά, άλλο τόσο προσπάθησα να μην με πάρει ο ύπνος!!!!:o
Σε αυτό βοήθησαν βέβαια και κάποιες "τσιρίδες" !!!!!;)
Μάλιστα πήγα εντελώς καλοπροαίρετα και γνωρίζοντας, ότι θα παρακολουθήσω κάτι διαφορετικό.:cool:
Δυστυχώς, ούτε η διανομή, ούτε η σκηνοθεσία, για να μην πούμε για το σκηνικό, ήταν πάνω του μετρίου.:(
Κρίμα για τα παιδιά του Εθνικού και τον Χατζησάββα που παρ' όλη την προσπάθεια, το τελικό αποτελέσμα τους λύπησε!!!

ΥΓ. Πάντα βέβαια, υποκειμενικά και χωρίς "κριτική" διάθεση.
Δυστυχώς όμως, αλλά εφέτος δύο θεάματα, πολυδιαφημισμένα, με απογοήτευσαν. Οι Πέρσες και μια ηλίθια ταινία το Hangover!!!!!!


Και εγώ σε κάποια στιγμή βαρέθηκα για λίγο .... αλλά δεν είναι αυτο το ζήτημα ... πρόσεξες ότι ο σκηνοθέτης σε ανάγκασε να κοιτάς μία την σκήνη και μία το κοίλο ;;... Διότι εμένα κάτι μου έκανε αυτό .... Το ότι στο τέλος ο χορός μπαίνει ανάμεσα μας το πως εμείς ως κοινό παιζουμε στο έργο ... γινόμαστε ο λαός των περσών...
Η άδεια σκηνή του θεάτρου ... απουσία αντρών .... ο τρελλός του ΛΗΡ ( κιτσοπουλου ) ένα προσωπο σημερινό που μιλάει για το τώρα μέσα απο μια φωνή που είναι μακρινή ////
Ο διαφορετικός ρυθμός ανάγνωσης του έργου ήταν σαφέστατη πρόταση του σκηνοθέτη ... η αναμονή των αντρών ... η απουσία τους ...η ησυχια πριν τον όλεθρο ....η βασίλισσα χάνεται μέσα στο πλήθος με τον γιό της ανάμεσα σε όλους εμάς που έχουμε χάσει τα παιδιά μας.
ΝΑΙ .. ειναι συμβολικό θέατρο ... αλλά πως μπορεί να ΜΗΝ είναι όταν ΟΛΟΙ γνωρίζουμε τον μύθο...;;;;;

Δεν λέω ότι ήταν ΤΟ αριστούργημα ... αλλά αδιάφορο δεν ήταν ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ.....

Arkas
23-08-2009, 14:03
Σε ευχαριστούμε Βαγγέλη!
Άλλωστε η απόδοση του αρχαίου δράματος ήταν ανέκαθεν πηγή προβληματισμού!;)