PDA

View Full Version : Midland ΒΤ2 πρόβλημα...


platon
10-08-2009, 11:31
Αντιμετωπίζω 2 σοβαρά προβλήματα, τόσο που έχω αρχίσει να σκέφτομαι το παλιό BT που δεν καταλάβαινε τίποτα.

- Η θέση στήριξης στο κράνος είναι λίγο χάλια, καθώς όσο και αν σφίξουν τα βιδάκια η βάση θα συνεχίσει να κουνιέται. Δεν είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό αυτό, αλλά δεν πάυει να είναι πρόβλημα.

- Το σημαντικότερο. Έχω αλλάξει ήδη 2 set ακουστικά/μικρόφωνο γιατί δείχνει ότι κόβονται τα καλώδια από την μεριά της βάσης και στην αρχή παίζει το ένα ακουστικό μόνο, ενώ μετά χάνεται ο ήχος και από τα 2.

Μιλάω για καθημερινή χρήση.

Έχει αντιμετωπίσει άλλος αντίστοιχο πρόβλημα ??

Αναπολώ τις στιγμές του απλού midland....

Arkas
10-08-2009, 11:48
Κατ΄αρχήν φίλε Πλάτωνα δοκίμασε το αυτοκόλλητο για την βάση!
Στο system 5 προσπάθησα να βάλω τη βιδωτή βάση αλλά είναι τόσο φαρδύ το κάτω μέρος του κράνους που δεν τα κατάφερα. Έτσι προτίμησα την αυτοκόλλητη!

Τί εννοείς ότι δείχνει ότι κόβονται τα καλώδια από την μεριά της βάσης;
Κόβονται ή δεν κόβονται;

gemara
10-08-2009, 12:26
Η παλιά η Midland, η ΒΤ είναι σαφώς καλύτερη σε στιβαρότητα και αυτονομία, έχει χαμηλότερη ποιότητα ήχου και λιγότερα "μπλιμπλίκια"

Η ΒΤ2 με πολύ προσεκτική χρήση μου ξαχαρβαλώθηκαν και οι δύο σε 2 μήνες περίπου, τόσο που τις έπαιρνε ο αέρας. Και η βάση στο κράνος έπαιζε με κάργα σφιγμένες βίδες και η συσκευή έβγαινε με το παραμικρό από τη βάση.

Πήγα στο Γιώργο Σαββίδη, με έστειλε στον αντιπρόσωπο (γιατί έκλεινε για διακοπές) και μέσα στην εγγύηση μου άλλαξε 2 βάσεις και κάτι έκανε και μου έσφιξε - κόλλησε (?) τους πομποδέκτες και συνήλθαν.

Έκανα σχόλιο για την χαμηλή αυτονομία και μου είπαν να τις φορτώσω πλήρως και χωρίς να είναι ζευγαρωμένες να δω αν κρατάνε 20 ώρες.
Είδωμεν...

platon
10-08-2009, 12:58
Καλά 20 ώρες δεν κρατάνε με τίποτα.... Intercom 2-3 ώρες με το ζόρι

Το πρόβλημα είναι ότι δείχνει, σαν να κόβονται εσωτερικά τα καλώδια, καθώς χάνω το ένα κανάλι. Αν κουνήσω λίγο το βύσμα, επανέρχεται αλλά ξαναχάνεται...

Πώς ήταν παλιά κάτι ακουστικά από walkman, που χάνονταν το ένα ακουστικό...

mastorakos
10-08-2009, 13:24
Εγω που την έχω περίπου 5-6 μήνες(δεν πρόλαβα την ομαδική)είναι καλά κολημενη και δε κουνιέται καθόλου.καλά για ποιοτητα δεν τίθεται θέμα.Ηαυτονομια δεν είναι σε καμιά περίπτωση 7 ώρες που λένε.Είναι σε ιντερκομ 4-5 ώρες.:cool:

fidemporas
10-08-2009, 22:33
Καλά 20 ώρες δεν κρατάνε με τίποτα.... Intercom 2-3 ώρες με το ζόρι

Το πρόβλημα είναι ότι δείχνει, σαν να κόβονται εσωτερικά τα καλώδια, καθώς χάνω το ένα κανάλι. Αν κουνήσω λίγο το βύσμα, επανέρχεται αλλά ξαναχάνεται...

Πώς ήταν παλιά κάτι ακουστικά από walkman, που χάνονταν το ένα ακουστικό...

Αυτο που λες το έχω και εγώ... νόμιζα ότι είναι κακή χρήση ...
Αλλά τώρα αρχίζω να το ξανασκέφτομαι... Μιλάμε για ελάχιστη χρήση ... τύπου 2-3 ταξίδια ...
Μπαταρία 6-7 ώρες ... αρκετά ικανοποιητική ....

Ωραία συσκευή αλλά δεν ξέρω αν ο σχεδιασμός της έχει να κάνει με την ταλαιπωρία που έχει ο μοτοσυκλετισμός...( αντοχές ... )
:hmmm::hmmm:

mjtir
11-08-2009, 09:57
Χρειαζεται μεγαλυτερο δειγμα για να βγουν ασφαλη συμπερασματα. Ας περιμενουμε και τους υπολοιπους φιλους μας να γυριζουν απο τις διακοπες τους για να καταθεσουν την εμπειρια τους .

platon
11-08-2009, 10:30
Ο σκοπός μου δεν είναι να δούμε αν η συσκευή βγάζει προβλήματα ή όχι, αλλά αν τα προβλήματα που έχει βγάλει έχουν λύση.

Προσωπικά σκέφτηκα στο επόμενο set ακουστικά/μικρόφωνο, να ενισχύσω τους ακροδέκτες με θερμοσυστελλόμενο.

pkar
11-08-2009, 14:05
Εγώ τα έχω απο τον 10/2008 με χρήση ακόμα και σε βροχή και intercom με άλλη μοτο χώρίς κανένα πρόβλημα... πάντα βέβαια πρίν το χρησιμοποιήσω το φορτίζω όλο το βράδυ...
ΔΕΝ το έχω σε καθημερινή χρήση, άρα δέν με κάνει και τόσο αντιπροσωπευτικό δείγμα...

mjtir
11-08-2009, 15:28
Ο σκοπός μου δεν είναι να δούμε αν η συσκευή βγάζει προβλήματα ή όχι, αλλά αν τα προβλήματα που έχει βγάλει έχουν λύση.

Προσωπικά σκέφτηκα στο επόμενο set ακουστικά/μικρόφωνο, να ενισχύσω τους ακροδέκτες με θερμοσυστελλόμενο.

Αν εχει ξανασυμβει πολυ απλα θα εχει ηδη αναζητηθει λυση αρα θα εχεις και αμεση απαντηση :cool:

edmark
12-08-2009, 01:48
Αυτο που λες το έχω και εγώ... νόμιζα ότι είναι κακή χρήση ...
Αλλά τώρα αρχίζω να το ξανασκέφτομαι... Μιλάμε για ελάχιστη χρήση ... τύπου 2-3 ταξίδια ...
Μπαταρία 6-7 ώρες ... αρκετά ικανοποιητική ....

Ωραία συσκευή αλλά δεν ξέρω αν ο σχεδιασμός της έχει να κάνει με την ταλαιπωρία που έχει ο μοτοσυκλετισμός...( αντοχές ... )
:hmmm::hmmm:

Λοιπον σας καταθετω και εγω την εμπειρια μου, εχω το BT2 απο την αγορα την ομαδικη και μπηκε σχετικα δυσκολο στο BMW AIRFLOW κρανος μου, με καθημερινη χρηση και βαλε βγαλε και μεσα εξω πισω-βαλιτσο και βαλε αγκονα, ακουμπα τραπεζι καναπε-κτλ εχει αντεξει σχετικα καλα, εαν εξαιρεσεις το γεγονος οτι τα ηχεια ξεκολλανε απο το εσωτερικο του κρανος, λογου ιδρωτα-γυαλια ηλιου-βαλε βγαλε 30-40 φορες την ημερα? αυτο το ελυσα με θερμοκολλα, οκ μεχρι εδω τωρα ως προς το " χανεται ο ηχος" αυτο οφειλεται στο ακρο-βισμα που μπαινει στο δεκτη αυτη η φιξαρισμενη γωνια του βισματος πολλες φορες οταν βαζω το κρανος στην βαλιτσα πισω ζουπιεται/λυγιζει απο το καπακι τις βαλιτσας οταν το κλεινω (λογου ανερπακης χορου βαλιτσας) εδω θελει μονο λιγο λεπτο χειρισμος ετσι ωστε να μην κοπουν τα καλωδια εσωτερικα οπως αναφερει ο φιλος παραπανω, το επαθα με το BT Single την πρωτη εβδομαδα που το ειχα και ο φιλος Γ.Σαββιδης μου τα αλλαξε με καινουργια επιτοπου...κατ'εμε το BT γενικοτερα εχει ευκολο ζευγαρωμα, αριστο ηχο, ευκολη χρηση, αλλα υστερει σε πιοτητα σχεδιασμου και δεν εχουν προσεξει το βισμα τις βασης η οποια θα αντεχε για παντα εαν ηταν αλλιως η συνδεσιμοτητα του...κατ'αλλα ειναι ενα καλο πακετακι :D

vellos
12-08-2009, 01:58
Εγώ την πήρα μαζί με το κράνος (μεταχιρισμένα ελάχιστα και τα 2)Μέχρι στιγμής (χτυπάω ξυλο)δεν έχω πρόβλημα γιατί τα βάζω στη βαλίτσα με προσοχή.Αυτονομία περίπου 5 ωρες.

yannis
12-08-2009, 10:35
Λοιπον σας καταθετω και εγω την εμπειρια μου, εχω το BT2 απο την αγορα την ομαδικη και μπηκε σχετικα δυσκολο στο BMW AIRFLOW κρανος μου, με καθημερινη χρηση και βαλε βγαλε και μεσα εξω πισω-βαλιτσο και βαλε αγκονα, ακουμπα τραπεζι καναπε-κτλ εχει αντεξει σχετικα καλα, εαν εξαιρεσεις το γεγονος οτι τα ηχεια ξεκολλανε απο το εσωτερικο του κρανος, λογου ιδρωτα-γυαλια ηλιου-βαλε βγαλε 30-40 φορες την ημερα? αυτο το ελυσα με θερμοκολλα, οκ μεχρι εδω τωρα ως προς το " χανεται ο ηχος" αυτο οφειλεται στο ακρο-βισμα που μπαινει στο δεκτη αυτη η φιξαρισμενη γωνια του βισματος πολλες φορες οταν βαζω το κρανος στην βαλιτσα πισω ζουπιεται/λυγιζει απο το καπακι τις βαλιτσας οταν το κλεινω (λογου ανερπακης χορου βαλιτσας) εδω θελει μονο λιγο λεπτο χειρισμος ετσι ωστε να μην κοπουν τα καλωδια εσωτερικα οπως αναφερει ο φιλος παραπανω, το επαθα με το BT Single την πρωτη εβδομαδα που το ειχα και ο φιλος Γ.Σαββιδης μου τα αλλαξε με καινουργια επιτοπου...κατ'εμε το BT γενικοτερα εχει ευκολο ζευγαρωμα, αριστο ηχο, ευκολη χρηση, αλλα υστερει σε πιοτητα σχεδιασμου και δεν εχουν προσεξει το βισμα τις βασης η οποια θα αντεχε για παντα εαν ηταν αλλιως η συνδεσιμοτητα του...κατ'αλλα ειναι ενα καλο πακετακι :D


Σωστότατος!!!!!!!!!!

Arkas
12-08-2009, 10:55
Λοιπον σας καταθετω και εγω την εμπειρια μου, εχω το BT2 απο την αγορα την ομαδικη και μπηκε σχετικα δυσκολο στο BMW AIRFLOW κρανος μου, με καθημερινη χρηση και βαλε βγαλε και μεσα εξω πισω-βαλιτσο και βαλε αγκονα, ακουμπα τραπεζι καναπε-κτλ εχει αντεξει σχετικα καλα, εαν εξαιρεσεις το γεγονος οτι τα ηχεια ξεκολλανε απο το εσωτερικο του κρανος, λογου ιδρωτα-γυαλια ηλιου-βαλε βγαλε 30-40 φορες την ημερα? αυτο το ελυσα με θερμοκολλα, οκ μεχρι εδω τωρα ως προς το " χανεται ο ηχος" αυτο οφειλεται στο ακρο-βισμα που μπαινει στο δεκτη αυτη η φιξαρισμενη γωνια του βισματος πολλες φορες οταν βαζω το κρανος στην βαλιτσα πισω ζουπιεται/λυγιζει απο το καπακι τις βαλιτσας οταν το κλεινω (λογου ανερπακης χορου βαλιτσας) εδω θελει μονο λιγο λεπτο χειρισμος ετσι ωστε να μην κοπουν τα καλωδια εσωτερικα οπως αναφερει ο φιλος παραπανω, το επαθα με το BT Single την πρωτη εβδομαδα που το ειχα και ο φιλος Γ.Σαββιδης μου τα αλλαξε με καινουργια επιτοπου...κατ'εμε το BT γενικοτερα εχει ευκολο ζευγαρωμα, αριστο ηχο, ευκολη χρηση, αλλα υστερει σε πιοτητα σχεδιασμου και δεν εχουν προσεξει το βισμα τις βασης η οποια θα αντεχε για παντα εαν ηταν αλλιως η συνδεσιμοτητα του...κατ'αλλα ειναι ενα καλο πακετακι :D
Και έλεγα ότι ήμουν ο μοναδικός παλαβός που το έβαλε στο AIRFLOW!:D

edmark
12-08-2009, 14:51
Και έλεγα ότι ήμουν ο μοναδικός παλαβός που το έβαλε στο AIRFLOW!:D

:sm3::sm3::sm3:Eτσι μονο σου θα σε αφηνα????

Arkas
14-08-2009, 09:43
:sm3::sm3::sm3:Eτσι μονο σου θα σε αφηνα????
Γειά σου Eddy γίγαντα!!!:D

Γιώργος gp
02-10-2009, 00:26
Το χρησιμοποιώ καθημερινά. Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο φίς των ακουστικών, που δεν εφαρμόζει καλά. Στο δικό μου έφευγε συνεχώς και το έχω «δέσει» στη βάση.

gb1200
02-10-2009, 10:33
Το χρησιμοποιώ καθημερινά. Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο φίς των ακουστικών, που δεν εφαρμόζει καλά. Στο δικό μου έφευγε συνεχώς και το έχω «δέσει» στη βάση.


Έτσι μου έφευγε και μένα στην παλιά την ΒΤ1.Τώρα στη2 κουμπώνει καλά!

xiras gr
02-10-2009, 16:47
Το χρησιμοποιώ καθημερινά. Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο φίς των ακουστικών, που δεν εφαρμόζει καλά. Στο δικό μου έφευγε συνεχώς και το έχω «δέσει» στη βάση.

Μου παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα. Ο ήχος στο ένα ακουστικό επανέρχεται μετακινώντας το φις στη βάση.

Τί έννοείς ότι το έχεις "δέσει";

Γιώργος gp
03-10-2009, 03:22
Θα φανεί αστείο, αλλά είναι όπως το γράφω. Χρησιμοποιώντας ένα λεπτό και κορδόνι το έδεσα κυριολεκτικά.

gemara
05-10-2009, 13:30
Αντιμετωπίζω 2 σοβαρά προβλήματα, τόσο που έχω αρχίσει να σκέφτομαι το παλιό BT που δεν καταλάβαινε τίποτα.

- Η θέση στήριξης στο κράνος είναι λίγο χάλια, καθώς όσο και αν σφίξουν τα βιδάκια η βάση θα συνεχίσει να κουνιέται. Δεν είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό αυτό, αλλά δεν πάυει να είναι πρόβλημα.

- Το σημαντικότερο. Έχω αλλάξει ήδη 2 set ακουστικά/μικρόφωνο γιατί δείχνει ότι κόβονται τα καλώδια από την μεριά της βάσης και στην αρχή παίζει το ένα ακουστικό μόνο, ενώ μετά χάνεται ο ήχος και από τα 2.

Μιλάω για καθημερινή χρήση.

Έχει αντιμετωπίσει άλλος αντίστοιχο πρόβλημα ??

Αναπολώ τις στιγμές του απλού midland....

Τα ίδια ακριβώς και σε μένα. Βγήκαν εκτός και τα 2 ζεύγη ακουστικών. Στην πρώτη επίσκεψη στην αντιπροσωπεία μου άλλαξαν τις δύο βάσεις (οι οποίες και αυτές ξεχαρβαλώνονται πάλι), στη δεύτερη και τα 2 ακουστικά...

Με χαρά είχα κανα μήνα πάνω στα κράνη πάλι την ΒΤΙ. Τις φόρτιζα μία φορά κάθε 2 βδομάδες, όταν τη ΒΤ2 κάθε 3-4 μέρες με την ίδια χρήση.

Το VOX της BTI ενεργοποιείται πανεύκολα με τόνο φωνής σχεδόν τον ίδιο που συνομιλώ και ποτέ δεν την ενεργοποιεί ο αέρας, ούτε σε πολύ μεγάλες ταχύτητες. Στο ίδιο κράνος την ΒΤ2 την βάζω στο πιό "αναίσθητο" VOX, ξελαρυγγιάζομαι για να την ανοίξω και στα 120 την ανοίγει ο αέρας...:hmmm:

AntonisKitoudis
12-03-2010, 02:55
σημερα παρελαβα την παραγγελια ,1 ζευγος ακουστικα και 1 μικροφωνο και θελω και 1 βαση (βιδωτη)
δεν το εχω χρησημοπιεισει παραπανω απο 15 μερες συνολικα, με ενθουσιασε η πιοτητα του ηχου και οι λειτουργειες που εχει αλλα βρησκω
οτι θα επρεπε να ηταν πιο καλη ,ανθεκτικη, η κατασκευη ως προς τα βισματα και τα καλοδια.
σε μενα ασπασε το βισμα που κουμπωνει κατω απο την μοναδα κοπικε καπου το καλοδιο του μικροφωνου και εκανε διακοπες και εσπασε .(δικο μου λαθος,)η βαση ακουμποντας το κρανος λιγο ατσαλα.

L3f
23-03-2010, 03:29
ενα ακομα θυμα με τα ακουστικα στου οδηγου δηλαδη στο δικο μου το ενα ακουστικο εχει βγει εκτος χαλασε και κανει και παρασιτα και του συνοδηγουμε που εμεινε μεσα στην μοναδα το φις απο τα ακουστικα ελεος δε ξερω αλλα εχω ξενερωσει λιγο νομιζω δε νοειται μια τοσο μεγαλη εταιρια να βγαζει τετοια προβληματα.....εχετε να προτινεται καποια αλλη καλη ενδοεπικοινωνια???

BOXER
23-03-2010, 20:36
ενα ακομα θυμα με τα ακουστικα στου οδηγου δηλαδη στο δικο μου το ενα ακουστικο εχει βγει εκτος χαλασε και κανει και παρασιτα και του συνοδηγουμε που εμεινε μεσα στην μοναδα το φις απο τα ακουστικα ελεος δε ξερω αλλα εχω ξενερωσει λιγο νομιζω δε νοειται μια τοσο μεγαλη εταιρια να βγαζει τετοια προβληματα.....εχετε να προτινεται καποια αλλη καλη ενδοεπικοινωνια???


Cardo scala!!! Εχουν περασει τα χιλια μιρια, και εκει αυτα, ακλονητα!

D_Artagian
23-03-2010, 23:37
Σχετικά με τις βάσεις του ακουστικού,αυτές πλέον έρχονται λίγο διαφορετικές,ενισχυμένες θα έλεγα διότι το πρόβλημα έχει ήδη γίνει αντιληπτό στην κατασκευάστρια εταιρία. Όταν (πλέον ) παραγγείλετε,αγοράσετε νέο κιτ ακουστικών,πρέπει να είναι νέου τύπου (τουλ. σε εμάς όλα είναι πλέον έτσι)

1200GS
24-03-2010, 00:38
Εγω τις ειχα παρει στην ομαδικη και το μονο προβλημα που αντιμετωπισα ηταν το εσωτερικο κοψιμο του καλωδιου στο σημειο που ειναι το βυσμα.
Αυτο εγινε γιατι το κρανος οταν το ακουμπαω καπου αυτο εβρισκε και συνεχεια πιεζοταν.;)
Παντως απο θεμα αυτονομιας, εγω την δουλευω καθημερινα για τουλαχιστον 1+ ωρα και τη φορτιζω καθε 10-11 μερες.
Σε ταξιδι με αλλη μηχανη (οχι συνοδηγο) που καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια, αντεξαν ολο το ταξιδι (8 ωρες) και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Ειναι δοκιμασμενη και σε βροχη μαζι με χαλαζι κατα διαστηματα, σε σημειο που ελεγα οτι εδω θα αφησω το κοκκαλακι μου. Μιλαμε για τρομερο καιρικο φαινομενο!!!

panagisdt
06-04-2010, 20:00
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΟΥ
ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΒΤ2 ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΟ ΒΤ1 (ΟΔΗΓΟ ΣΥΝΟΔΗΓΟ). ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΝΑ ΕΚ ΤΩΝ ΔΥΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΑΝΑΒΕ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΑΝ. (ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ). ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ. ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ??? ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ?? ΟΤΑΝ ΒΡΕΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ