PDA

View Full Version : Απορια για Κρανος Carbon.....


vasorfa
12-08-2009, 18:47
Εκανα προσφατα μια αγορα ενος κρανους τεχνολογιας carbon (η ετσι λεει ο κατασκευαστης) αλλα ενω οι πωλητες με διαβεβαιωσαν για την γνησιοτητα του κρανους, καθως και οτι αποτελειτε ΜΟΝΟ απο υλικο carbon ,εχω μια μικρη απορια ...πως γινετε κρανος με νουμερο xs να ζυγιζει 1,350 kg ενω αντιστοιχα κρανη - αλλων εταιρειων να ζυγιζουν πανω κατω στο 1 Kg (πχ Uvex) η εταιρεια κατασkευης του κρανους ειναι η Hjc και το μοντελο το Ηq-1 .Επισης,θα ηθελα οτι αλλες πληροφοριες διαθετουμε για τα κρανη Carbon.Ευχαριστω ολους!!

Υ.Γ)Πειτε μου και μεγιες...!!!!!:sm7:

ntinopoulos
12-08-2009, 18:57
μεγιες!;)
κοιταξες ποσο ζυγιζει το αντιστοιχο κανονικο της ιδιας εταιρειας?

vasorfa
12-08-2009, 18:59
μεγιες!;)
κοιταξες ποσο ζυγιζει το αντιστοιχο κανονικο της ιδιας εταιρειας?


δυστυχως δεν βγαινει ιδιο......σε kevlar

riko46
12-08-2009, 18:59
Μεγιές μεγιές..............................:cool:

margot
12-08-2009, 19:02
Vasorfa κατ' αρχάς μεγειά το κράνος σου!!!!!!!
Έχω όμως μια δικαιολογημένη απορία:Απορία::πως αγόρασες κράνος χωρίς να έχεις πρώτα να έχεις λύσει όλες σου τις απορίες:sm7::sm7::sm7:

essel
12-08-2009, 19:07
Καταρχήν μεγειές
καλοφόρετο και καλοτάξιδο............
Το οτι είναι βαρύτερο απο το uvex δεν μου λέει τίποτις γιατι το ουβεξ (χιχι) πχ απ οτι έχω καταλάβει είναι κατώτερης ποιότητας στα εσωτερικά του.Ισως λοιπόν να έχει να κάνει μ΄αυτό. Αυτά τα λίγα από κάποιον που ξέρει λίγα.Επίσης απ΄οτι ξερω το ουβεξ δεν είναι συμπαγές αλλά δύο κομμάτια κολημένα εξ΄ου και έχει ραφή που είναι και ορατή κιόλας
:):):)

syan
12-08-2009, 19:31
Καταρχήν μεγειές
καλοφόρετο και καλοτάξιδο............
Το οτι είναι βαρύτερο απο το uvex δεν μου λέει τίποτις γιατι το ουβεξ (χιχι) πχ απ οτι έχω καταλάβει είναι κατώτερης ποιότητας στα εσωτερικά του.Ισως λοιπόν να έχει να κάνει μ΄αυτό. Αυτά τα λίγα από κάποιον που ξέρει λίγα.Επίσης απ΄οτι ξερω το ουβεξ δεν είναι συμπαγές αλλά δύο κομμάτια κολημένα εξ΄ου και έχει ραφή που είναι και ορατή κιόλας
:):):)
:sm8::sm8:

syan
12-08-2009, 19:32
Καλοτάξιδο Βάσσω..!

georgekostas
12-08-2009, 19:34
Καλοφορετο και αγρατσουνιστο!

skippybi
12-08-2009, 19:39
καλοφόρετο και αγρατζούνιστο...:)

vasorfa
12-08-2009, 19:44
Παιδια σασ ευχαριστω ολους.....για τις ευχες...:Dαλλα η απορια μου...παραμενει.......το carbon τελικα ειναι η δεν ειναι ποιο ελαφρυ? οσο για την margo.:o...η...τιμη ηταν τοοοοσο ελκυστικη που δεν θα το αφηνα...ουτως η αλλως......:sm7:απλα δεν καταλαβαινω γιατι ειναι τοοσο βαρυ...?(για carbon μιλαμε παντα):Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:

ntinopoulos
12-08-2009, 21:39
Παιδια σασ ευχαριστω ολους.....για τις ευχες...:Dαλλα η απορια μου...παραμενει.......το carbon τελικα ειναι η δεν ειναι ποιο ελαφρυ? οσο για την margo.:o...η...τιμη ηταν τοοοοσο ελκυστικη που δεν θα το αφηνα...ουτως η αλλως......:sm7:απλα δεν καταλαβαινω γιατι ειναι τοοσο βαρυ...?(για carbon μιλαμε παντα):Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:
μηπως εχει kevlar μεσα?:cool:

vasorfa
13-08-2009, 16:02
μηπως εχει kevlar μεσα?:cool:

οχι.....ξαναπερασα σημερα απο το μαγαζι..τελικα αντι για μια στρωση carbon εχει τρεις με καποιον διαφορετικο τροπο επεξεργασιας....ετσι και αλλιως το κρανος δεν μπορει να εχει καθολου kevlar μεσα εκτος αν το αναφερει στα επισημα εγγραφα-συνοδευτικα ποιοτητας-γνησιοτητας του κρανους

essel
13-08-2009, 17:43
οπότε και η απορία σου λύθηκε .....και μάλλον επαψες και να ανησυχείς ..
;):):)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-08-2009, 20:36
οπότε και η απορία σου λύθηκε .....και μάλλον επαψες και να ανησυχείς ..
;):):)



...μεγειά λοιπόν και .......αχρείαστο νάναι ..;)

Hondakias
13-08-2009, 21:14
καλοφόρετο:cool:

Arkas
14-08-2009, 13:49
Μεγειά σου Βασίλη και αγραντζούνιστο!!!