PDA

View Full Version : Βάζετε το παιδί σας πάνω στη μηχανή;


Arkas
14-08-2009, 09:59
Κατά την διάρκεια των θερινών διακοπών και όχι μόνον, συνηθίζουμε να ανεβάζουμε τα παιδιά μας πάνω στις μοτό μας.
Εννοείται για πολύ μικρές αποστάσεις και πάντα με το κράνος τους.
Το ερώτημα είναι, τα βάζουμε μπροστά μας ώστε να τα ελέγχουμε ή πίσω μας;

GeorgeP
14-08-2009, 10:21
Κατά την διάρκεια των θερινών διακοπών και όχι μόνον, συνηθίζουμε να ανεβάζουμε τα παιδιά μας πάνω στις μοτό μας.
Εννοείται για πολύ μικρές αποστάσεις και πάντα με το κράνος τους.
Το ερώτημα είναι, τα βάζουμε μπροστά μας ώστε να τα ελέγχουμε ή πίσω μας;
Δημητρη, λάθος μεγα λαθος για παιδια ηλικιας κατω των 10+ ετων ειτε μπροστα, ειτε πισω!!!! Μια αποτομη κινηση τους μπορει να φερει την καταστροφή!!!!!!

Την δεκαετια του '60 (ημουν 7 ετων) ο πατερας μου ειχε μια βεσπα, με εβαζε και καθομουν μπροστά του κι εκεινος οδηγουσε, ενα μεσημερι με πηρε να παμε καπου, δεν θυμαμαι που, σε μια αποσταση 5κμ κι εγω κοιμιθηκα!!!!!!! Ναι κοιμιθηκα καθιστός κι ακουμπων πανω στον πατερα μου!!!εκανα μια κινηση ο πατερας μου ξαφνιαστηκε και το οτι ειμαστε και οι δυο ζωντανοι σημερα μονον στην τυχη μπορω να το αποδωσω!!

Ποτε παιδια κατω των 10 ετων σε κινουμενη μοτοσυκλετα ειτε μπροστα ειτε πισω!!!!

Στο/σας το ζητάω σαν χάρη!!!

ntinopoulos
14-08-2009, 10:32
Δημητρη, λάθος μεγα λαθος για παιδια ηλικιας κατω των 10+ ετων ειτε μπροστα, ειτε πισω!!!! Μια αποτομη κινηση τους μπορει να φερει την καταστροφή!!!!!!

Την δεκαετια του '60 (ημουν 7 ετων) ο πατερας μου ειχε μια βεσπα, με εβαζε και καθομουν μπροστά του κι εκεινος οδηγουσε, ενα μεσημερι με πηρε να παμε καπου, δεν θυμαμαι που, σε μια αποσταση 5κμ κι εγω κοιμιθηκα!!!!!!! Ναι κοιμιθηκα καθιστός κι ακουμπων πανω στον πατερα μου!!!εκανα μια κινηση ο πατερας μου ξαφνιαστηκε και το οτι ειμαστε και οι δυο ζωντανοι σημερα μονον στην τυχη μπορω να το αποδωσω!!

Ποτε παιδια κατω των 10 ετων σε κινουμενη μοτοσυκλετα ειτε μπροστα ειτε πισω!!!!

Στο/σας το ζητάω σαν χάρη!!!
συμφωνω απολυτα!!!και συμπληρωνω οτι τα οστα και οι αρθρωσεις στα μικρα παιδια ειναι ευθραυστα,οποτε μια ενδεχομενη πτωση μπορει να προκαλεσει χοντρη ζημια!

soter3gm
14-08-2009, 11:30
Ξεκίνησα να βάζω τη κοράκλα μου πίσω ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ αλλά !!!! ?? όταν γεννήθηκε είπα πως μετά τα 12 θα ανέβει απάνω σε μηχανή μου το θύμισε η σύζυγος και έτσι μετά από 4 κοντινές βόλτες-μπαλέτο δεν την ξανά-ανέβασα
Και τέλειωσε προς το παρόν η μοτοσικλετιστική της ιστορία ΑΛΛΑ μου έμεινε το κράνος :sm7::sm7:

SenseiG
14-08-2009, 14:17
Μονο με το αυτοκινητο γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα σε βρει και που.Πριν απο 15 χρονια περιπου μια φιλη μου πηγε με τα παιδια της βολτα με το παπακι σε μια γνωστη 500 μετρα πιο πανω.Ενα αυτοκινητο παραβιαζει το stop και το ενα παιδι χτυπησε στο κεφαλι και το αφησε με πολλα προβληματα ομιλιας και....αστα....

georgekostas
14-08-2009, 15:34
Ναι,αν ητανε πανω απο 10 ετων,θα το εβαζα μονο με κρανος φυσικα και τα ματια μου 10.014!!!

Dionisis
14-08-2009, 16:01
φιλαρακια ζηλευω να βαλω τον πιτσιρικα στο βεσπακι για μια κοντινη βολτουλα αλλα δεν μου βγαινει φοβαμαι ........:rolleyes:

essel
14-08-2009, 16:13
Μόνο την μεγάλη (12) και με κράνος πάντα

gemara
14-08-2009, 18:02
Όχι τα παιδιά πάνω στη μηχανή. Ποτέ!

Δεν έχουν εξ' ορισμού την απαιτούμενη κρίση για να κρίνουν αν θα πρέπει να ανέβουν ή όχι και δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να κουμαντάρουμε εμείς τη ζωή τους με αυτόν τον τρόπο χωρίς να έχουν λόγο, έστω και αν εμείς τα φέραμε στον κόσμο.

Κυκλοφορούν τόσοι κακοί οδηγοί ανάμεσά μας που αν κάποιος μας χτυπήσει αυτά δεν φταίνε καθόλου να εκτίθενται σε τέτοιο κίνδυνο.

Τα "δικά" μου, τα ανέβασα στη μηχανή αφού φτάσανε τα 18 και... με πέρασαν στο ύψος!

Πάντως, αυτό που θεωρώ χειρότερο από το να ανεβάζεις παιδί στην μηχανή, είναι οι μανάδες που τα κρατάνε στο μπροστινό κάθισμα του αυτοκινήτου. Στην Αμερική αν σε συλλάβουν να κάνεις κάτι τέτοιο, σου αφαιρούν την επιμέλεια του παιδιού, τόσο μεγάλο έγκλημα είναι...

Corsair
14-08-2009, 18:33
Αν και μου το έχουν ζητήσει δεν τους έχω κάνει τη χάρη.
Το θεωρώ μεγάλο λάθος.

soter3gm
14-08-2009, 19:45
Πραγματικά ρε παίδες χαίρομαι που αν όχι όλοι οι περισσότεροι "εδώ μέσα" έχουμε την ίδια γνώμη για την ασφάλεια των παιδιών και δεν λέω των παιδιών μας γιατί τα παιδιά είναι ολονών μας και όχι των "γονιών" τους Νεύρα

vellos
16-08-2009, 22:02
Μονο με το αυτοκινητο γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα σε βρει και που.Πριν απο 15 χρονια περιπου μια φιλη μου πηγε με τα παιδια της βολτα με το παπακι σε μια γνωστη 500 μετρα πιο πανω.Ενα αυτοκινητο παραβιαζει το stop και το ενα παιδι χτυπησε στο κεφαλι και το αφησε με πολλα προβληματα ομιλιας και....αστα....


Δυστυχώς και 10 ετών να ηταν η και 12,13, τα ίδια θα είχαν συμβεί:(
Είναι να μην σου τύχει:cool:

riko46
16-08-2009, 22:18
Γνώμη μου, ούτε μπροστά ούτε πίσω μέχρι τουλάχιστον 12 ετών.......:cool:

pkar
17-08-2009, 11:08
Ποια 12 ετων και 13...
Πάνω απο 16-18 και αφου της κάνω μαθήματα ασφαλούς οδήγησης...
(Της πιπιλίσω το μυαλό δηλαδή...)
Πρώτα ελεγχόμενες κοντινές βόλτες απο τα 16 + και μετά τα 18 εάν θέλει να κάνει βόλτες μαζί μου.
Αλλά κακά τα ψέματα επειδή ενα κορίτσι θα έχει φίλους (ενδεχομένως και με μηχανάκια) ποιό πολύ θα ήθελα να αποφύγει τους κάγκουρες και να της έχω εντρυφήσει την ανάγκη για ασφάλεια για την μηχανή ώστε να την αγαπήσει και να την σεβαστει και όχι να είναι με το τσοκαράκι σε σκουτεράκι...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-08-2009, 11:21
Ποια 12 ετων και 13...
Πάνω απο 16-18 και αφου της κάνω μαθήματα ασφαλούς οδήγησης...
(Της πιπιλίσω το μυαλό δηλαδή...)
Πρώτα ελεγχόμενες κοντινές βόλτες απο τα 16 + και μετά τα 18 εάν θέλει να κάνει βόλτες μαζί μου.
Αλλά κακά τα ψέματα επειδή ενα κορίτσι θα έχει φίλους (ενδεχομένως και με μηχανάκια) ποιό πολύ θα ήθελα να αποφύγει τους κάγκουρες και να της έχω εντρυφήσει την ανάγκη για ασφάλεια για την μηχανή ώστε να την αγαπήσει και να την σεβαστει και όχι να είναι με το τσοκαράκι σε σκουτεράκι...



...στο εύχομαι ολόψυχα .....;)

GeorgeP
17-08-2009, 12:01
Ποια 12 ετων και 13...
Πάνω απο 16-18 και αφου της κάνω μαθήματα ασφαλούς οδήγησης...
(Της πιπιλίσω το μυαλό δηλαδή...)
Πρώτα ελεγχόμενες κοντινές βόλτες απο τα 16 + και μετά τα 18 εάν θέλει να κάνει βόλτες μαζί μου.
Αλλά κακά τα ψέματα επειδή ενα κορίτσι θα έχει φίλους (ενδεχομένως και με μηχανάκια) ποιό πολύ θα ήθελα να αποφύγει τους κάγκουρες και να της έχω εντρυφήσει την ανάγκη για ασφάλεια για την μηχανή ώστε να την αγαπήσει και να την σεβαστει και όχι να είναι με το τσοκαράκι σε σκουτεράκι...

Επειδη κι εγω ειμαι πατέρας κοριτσιου (6 χρονων) απο τωρα ''χτιζω'' !!! Ατελειωτες συζητησεις για το θεμα αγαπητέ μου, παραλληλιζω την μοτοσυκλετα με το ποδηλατο της όπου τωρα πια ΔΕΝ ανεβαινει ανευ κρανους και προστατευτικων στα γονατα και στους αγκωνες συν τα ''μισα'' γαντια κ.λ.π!! κι ετσι εχουμε φτασει στο σημειο, στις βολτες μας με το αυτοκινητο, να βλέπει τους ξεκρανωτους καγκουρες με τα σορτσάκια και πισωκαβαλες τις ημιγυμνες γκομενες με τα ψιλοτακουνα και τους ''σιχτιριζει'' - π.χ ''μπαμπα αυτος ειναι κακος οδηγός και δεν φοράει κρανος'' και ''γιατι η κοπελα δεν φοραει παντελονι?'' Ετσι σιγα - σιγα, θελω να πιστευω, παιρνει το μυνημα!

Μονον ετσι θα θερίσουμε καρπους σε εκεινα τα sweet sixteen όπου θελω να πιστευω οτι οσο ωραιος και να ειναι ο γκόμενος....ξεκρανωτη και σε καγκουρα γκομενο δεν θα ανεβει!!!! Ελπιζω....................!!!!!!:hmmm:

wolferin
17-08-2009, 15:05
θα ελεγα ,αν και δεν εχω παιδια ακομα,να ανεβαινουν μετα τα 12-13 και αναλογως το υψος τους.
παντως οταν βλεπω μικρα παιδια σε διτροχα,μπροστα ή πισω,εξοπλισμενα η οχι,ανατριχιαζω

Major_Goose
19-08-2009, 18:40
Επειδη κι εγω ειμαι πατέρας κοριτσιου (6 χρονων) απο τωρα ''χτιζω'' !!! Ατελειωτες συζητησεις για το θεμα αγαπητέ μου, παραλληλιζω την μοτοσυκλετα με το ποδηλατο της όπου τωρα πια ΔΕΝ ανεβαινει ανευ κρανους και προστατευτικων στα γονατα και στους αγκωνες συν τα ''μισα'' γαντια κ.λ.π!! κι ετσι εχουμε φτασει στο σημειο, στις βολτες μας με το αυτοκινητο, να βλέπει τους ξεκρανωτους καγκουρες με τα σορτσάκια και πισωκαβαλες τις ημιγυμνες γκομενες με τα ψιλοτακουνα και τους ''σιχτιριζει'' - π.χ ''μπαμπα αυτος ειναι κακος οδηγός και δεν φοράει κρανος'' και ''γιατι η κοπελα δεν φοραει παντελονι?'' Ετσι σιγα - σιγα, θελω να πιστευω, παιρνει το μυνημα!

Μονον ετσι θα θερίσουμε καρπους σε εκεινα τα sweet sixteen όπου θελω να πιστευω οτι οσο ωραιος και να ειναι ο γκόμενος....ξεκρανωτη και σε καγκουρα γκομενο δεν θα ανεβει!!!! Ελπιζω....................!!!!!!

Μια ακριβώς απο τα ίδια και με την δική μου που είναι στα 6,5.... Και γω στην ελπίδα είμαι ......:yz

evanb
19-08-2009, 19:41
Τα δικά μου ανεβαίνουν μόνο όταν η μηχανή είναι σε διπλό stand και θέλουμε να βγάλουμε φωτογραφίες.
Πάντως 15-16 θα ήθελα να μάθουν σωστά γιατί δεν θέλω την κόρη μου να κάθεται πίσω από κανα μ@λ@κ@ που θα θέλει να τις το παίξει μάγκας, θέλω αν έχει αυτόν τον μ@λ@κ@ να τον έχει αυτή από πίσω συνεπιβάτη
Φυσικά με δική της μηχανή

manro
19-08-2009, 19:43
Ενταξει όλα αυτά που διάβασα σωστά.Αλλά μη μου πειτε ότι ο καθένας μια μικρή βολτούλα δεν έχει πάει το καμάρι του ;;;;;Εμένα --------λιθοβολίστεμε.:oΤο έχω κάνει μερικές φορές:o

soter3gm
19-08-2009, 21:46
Ενταξει όλα αυτά που διάβασα σωστά.Αλλά μη μου πειτε ότι ο καθένας μια μικρή βολτούλα δεν έχει πάει το καμάρι του ;;;;;Εμένα --------λιθοβολίστεμε.:oΤο έχω κάνει μερικές φορές:o
Αν όχι όλοι, οι περισσότεροι το έχουμε κάνει, και εγώ μέσα σε αυτούς!!! Αλλά το θέμα ασφάλειας του παιδιού προέχει και έτσι το έκοψα μαχαίρι, μέχρι να μεγαλώσει πολύ και μέχρι τότε θα έχει εκπαίδευση για το τι είναι σωστό να κάνει και πως να ανεβαίνει πάνω σε μηχανές με ασφάλεια :yz

vasorfa
20-08-2009, 14:35
Παιδια ακομα δεν εχω---υποθετικα λοιπον θα ελεγα οτι προτιμω να τα στεναχωρησω,,,παρα ν ατα σκοτωσω,ταυτο τουλαχιστον κανω στα ανηψακια μου,,,,οταν θελουν μηχανακι,,τα βαζω πανω στην Adventure , στελειωμενη εννοειτε....στο 2πλο stand στην αρχη δεν τους αρεσε αλλα ειπαμε....εγληματιας δεν γινομαι.....οσο για τους προλαλισαντες ,δεν συμφωνω και για το θεμα της ηλικιας των 10 ετων......αν θες το παιδι σου να μαθει ισορροπια,παρτου ενα ποδηλατο,αν παλι εισαι υποτιθετε απαιτητικος γονεας , παρε ενα μοτορι στα μετρα του και βαλτο σε πιστα,εννοειτε καταλληλα ντυμενο,ετσι μαλιστα.....καλυτερα πιστευω να στεναχωρησουμε το παιδι μας-πιστευω-παρα να ρισκαρουμε.......;)

pkar
20-08-2009, 23:06
Τα δικά μου ανεβαίνουν μόνο όταν η μηχανή είναι σε διπλό stand και θέλουμε να βγάλουμε φωτογραφίες.
Πάντως 15-16 θα ήθελα να μάθουν σωστά γιατί δεν θέλω την κόρη μου να κάθεται πίσω από κανα μ@λ@κ@ που θα θέλει να τις το παίξει μάγκας, θέλω αν έχει αυτόν τον μ@λ@κ@ να τον έχει αυτή από πίσω συνεπιβάτη
Φυσικά με δική της μηχανή

Συμφωνώ και επαυξάνω !!!

skippybi
20-08-2009, 23:16
στα λόγια όλοι καλοί είμαστε!!!!


...μακάρι και με τις πράξεις μας να το αποδεικνύουμε;)

βέβαια η ανάγκη μερικές φορές μας αναγκάζει να την κάνουμε(ναι, ναι, την λαλακία...)

Ελπίζω τουλάχιστον όταν την κάνουμε να είμαστε τυχεροί...:rolleyes:

vp_68
21-08-2009, 12:07
Παίδες συμφωνώ μ' αυτά που λέτε για τα παιδιά. Κι εγώ σαν πατέρας έχω τις αμφιβολίες μου για το πότε ένα παιδί πρέπει ν΄ανέβει. Πιστεύω οτι η καλύτερη στιγμή είναι όταν έχει συνειδητοποιήσει τι κάνει. Βέβαια πόλο παίζουμε και οι γονείς. Πέρυσι τον Αύγουστο όταν βρέθηκα στο μαγαζί της colori στην Βουλιαγμένης, μέσα βρήκα μια οικογένεια με 2 παιδιά ηλικίας απο 9 έως 12. Ο πατέρας τους αγόραζε ΠΑΝΟΠΛΙΕΣ της SOUL-RACE , επιγονατίδες κ.λ.π. Πιστεύω λοιπόν ότι με τον σωστό εξοπλισμό και την κατάλληλη ηλικία μπορούν να ανέβουν στην μηχανή, με όσο το δυνατόν λιγότερο κίνδυνο. Σημασία προτίστως έχει και εμείς όμως να δίνουμε το σωστό παράδειγμα πρώτα, ώστε τα παιδιά μας να μπούν στο σωστό δρόμο της μηχανοκίνησης.

http://www.soul-race.com/include/phpthumb/image.php?src=../../download/22ae5f4_MSR02-THUNDER-JACKET-1.jpg&h=400http://www.coloriposto.gr/products/zoom/5214.jpg

gsrob
22-08-2009, 00:19
Και εγώ όπως και οι άλλοι είμαι κατά να ανεβαίνουν παιδιά (μέχρι 10 χρονών) δικάβαλα-τρικάβαλα με τη μάνα :hmmm:

NLS
25-08-2009, 11:56
έχω ένα γιο όπως κάποιοι ξέρετε και είναι 16 μηνών - έχει ήδη ανέβει μερικές φορές με τη μηχανή στο σταντ αλλά και μια φορά για να κινηθούμε 5 μέτρα (από την είσοδο του γκαράζ μέχρι το σημείο που την βάζω) και μόνο για να μην τον φοβίζει

δεν ξέρω ποια είναι η σωστή ηλικία (και αν υπάρχει "σωστή"), αλλά σίγουρα προσέχουμε τα εξής:

1) πλήρης εξοπλισμός για κεφάλι ειδικά

2) ΠΙΣΩ όχι μπροστά (άρα σε ηλικία που ΦΤΑΝΕΙ μαρσπιέ) - άκου μπροστά! τι "έλεγχο" έχεις δηλαδή; τι ΑΚΡΙΒΩΣ μπορείς να ελέγξεις και να κάνεις;

3) 10πλάσια προσοχή και μισή ταχύτητα από το κανονικό

...τώρα η ΓΝΩΜΗ μου περί ηλικίας, πέρα από το τι ορίζει το #2 που γράφω παραπάνω, δεν είμαι υπερ των ηλικιών 16-18 αλλά πιο πίσω... γιατί;

βγάζεις νόμιμο δίπλωμα στα 16 έτσι δεν είναι; άρα έχεις φίλους και συμμαθητές που τότε θα έχουν και μηχανάκι... θα τύχει

εγώ θέλω μέχρι τότε (αν ο ΙΔΙΟΣ δεν είναι αυτός που θα το έχει το μηχανάκι) θέλω ΗΔΗ να ξέρει πως να δρα και να αντιδρά πάνω σε μηχανή

16 είναι ήδη αργά... το καλύτερο είναι να έχει την γνώση που δεν είχα εγώ, ακόμα και στα 12... υπάρχουν ειδικά μικρά και αργά μηχανάκια που μπορεί να μάθει όταν το μυαλό είναι ακόμα σούπερ-σφουγγάρι πράγματα

το θέμα δεν είναι να βάλουμε τα παιδιά μας σε γυάλα γιατί απλά θα βγουν θέλουμε δεν θέλουμε κάποια στιγμή από αυτή... το θέμα είναι ΟΤΑΝ βγούνε (και δεν θα είναι υποχρεωτικά κάτω από το βλέμμα μας... ξυπνήστε, θυμηθείτε εσάς) να έχουν ΗΔΗ απορρίψει τις βλακείες και ΗΔΗ να ξέρουν και να ΘΕΛΟΥΝ (και να ΑΠΑΙΤΟΥΝ) το σωστό... όχι επειδή το λέμε εμείς, αλλά επειδή τους είναι πια βίωμα

αυτό δεν ισχύει μόνο για τις μηχανές αλλά και ένα σωρό άλλα πράγματα